UIT BEVERWIJK DONDERDAG 20 JUNI 1963 22 De heer Jac. de Weijer, directeur van de groenteveiling „Kennemerland" in Beverwijk, kon ons maandagmiddag nog niet vertellen, wanneer de eerste speciale aard beienveiling zou worden gehouden. Buiten de enorme neerzethal regende het en het was koud. Hij had enkele rondjes door de hal gemaakt en geconstateerd, dat er elke dag wel meer aardbeien van de kassen en de koude grond komen, maar wanneer er voldoende zou zijn voor een speciale aardbeienveiling „Alles hangt nu af van het weer. We staan nog te dubben". „Deze week nog?" „Misschien. Op dit ogenblik zou ik zeggen, dat het er wel in zit, vrijdagmiddag zou kunnen, had ik gedacht. We moeten, bij dit weer, voorzichtig zijn: als er niet Overigens is er van alles volop of ge noeg. Sla en rabarber, prachtige kroppen en sappige stengels, malsgroen en fris rood, zijn goedkoop. Er is veel aanbod, maar sla en rabarber zijn bij dit koude weertje niet erg gewild. Voor spinazie, ook goedkoop, voelt de huisvrouw meer. Peultjes, sperzie- en snijbonen, daar is het heel anders mee gesteld. Er zijn heel wat kistjes van, ittaar ze zijn nog duur, te duur voor de meeste huis houdens. De heer Jac. de VJijer, directeur van de veiling „Kennemerland", ziet men hier bij sloffen en kistjes aardbeien uit de kassen en van de koude grond. Er was maandag lang niet genoeg voor een speciale aardbeien veiling. Die wordt dit jaar voor het eerst op 24 juni gehouden. Een overzicht van de neerzethal van de veiling „Kennemerland" in Bever wijk. Er is een zeer grote verschei denheid van groentesoorten. Of schoon de grootste drukte nog ko men moet, zijn er toch al dagen ge weest van twintigduizend kisten. Het mag voor rode biet dan ook geen ideaal weer zijn, het zal voor menig mevrouwtje toch heel moeilijk zijn om weerstand te bieden aan de verleiding, die uitgaat van deze eerste bosjes verse biet. Onze gastheer, die ons rondleidt, wijst met enige trots op de stapels kisten met peentjes. Ze zijn inderdaad om zo in te happen. Er is volop van nog meer heerlijke groente, zoals postelein, andijvie, kom kommers, bloemkool. Laatste wintergroente is prei, waar van we maar weinig konden ontdekken. genoeg aanvoer is, en je hebt die eerste speciale aard beienveiling aangekondigd, dan staan we voor schut. Ja meneer, dit weer Hij kijkt weinig vriendelijk naar buiten, waar het nat, koud en grijs is. De hal is goed gevuld met kisten verrukkelijke groentesoorten, maar aardbeien zijn er nog maar betrekkelijk weinig. Later in de middag wordt vrijdagmiddag onwaarschijnlijker: het wordt maandagmiddag, 24 juni. De eerste speciale aardbeienveiling zal deze keer dus toch nog eerder zijn dan vorig jaar. nazie doorgedraaid, maar van al te grote betekenis is dit niet geweest. Speciale veilingen voor schorseneren worden in het najaar gehouden. Alles gaat dan weg voor export naar het bui tenland. De gehele schorsenerenproduk- tie van de Noordoostpolder komt dan naar de veiling „Kennemerland" in Beverwijk, waar de exporteurs of de commissionairs graag kopen, want het is een best produkt dat in de Noordoost polder wordt gekweekt en „in het bui tenland is men er gek op". Aanvoerders en kopers van groente kunnen van maandag tot en met vrijdag terecht op de Beverwijkse veiling. Op zaterdag worden alleen aardbeien ge veild. Het veilen gaat bijzonder snel. Het produkt komt hier niet letterlijk onder de klok, zulks in tegenstelling met de bloemenveiling, waar men telkens een wagen met bloemen aan- en af ziet rijden. Met de dikwijls enorme partijen veel moesten hebben. Maar het gesput- groente is zo iets natuurlijk niet mo- ter neemt met de dag af. Men ziet in, gelijk. De kopers hebben een lijst voor dat het nu vlugger en beter gaat dan zich, waarop maar eventjes vierhonderd voorheen met de „wagenveiling". De nummers staan gedrukt, kisten met groente bleven toen op de Onmiddellijk naast het lokaal waar wagen. Nu, in de neerzethal, hebben de geveild wordt is de administratie onder kopers een veel beter overzicht en alles gebracht. Er werken daar maar weinig Voor de erwtensoep zal ze wel niet ge kocht worden, zó koud is het nu ook wfeér niet. Maar.voSr.de bamie of chöp choy altijd nog wel heel graag De produkten uit de kassen èn van de koude grond maken een uitstekende in druk. Daar kan de groente-afdeling van de beroemde markt Oliver op het zon nige Majorca, waar we enkele dagen geleden rondneusden, bepaald niet tegenop. Er is nu eenmaal meer nodig dan zon alleen om Hollandse groente te kunnen evenaren! Bijvoorbeeld vakman schap. Maar de kwekers in en rond Bever wijk hebben geen reden geheel en al voldaan te zijn. Er zijn in deze streek nog maar betrekkelijk weinig verwarmde kassen. Meer verwarmde kassen zouden meer verdiensten betekenen in de ma gere wintermaanden. „Ofschoon het velen niet zou ontbreken aan het daar voor benodigde geld, wordt slechts aar zelend tot investering aan verwarmde kassen overgegaan", aldus een zegsman (niet de heer De Weijer). De omzet van „Kennemerland" die nu op vijf tot vijfeneenhalf miljoen gul den per jaar mag worden gesteld zou er belangrijk groter door kunnen worden. De groenteveiling „Kennemerland" is een zeer gevarieerde veiling. Op enkele produkten na, 'zoals peen en sla, is alles bestemd voor binnenlandse consumptie. De produkten komen van kwekers uit een gebied van Haarlem tot Alkmaar. Er is een belangrijke aanvoer uit Santpoort. De kopers komen uit Noord-Holland, maar ook uit andere provincies,, namelijk veel uit Zuid-Holland, Groningen en Friesland. Tegenover de groenteveiling liggen de pakhuizen van de grossiers, die voor de aanvullende produkten zorgen, zoals to maten, zuidvruchten, kool, blikgroente, maar ook bier en zelfs handdoeken en nylonkousen voor dameskortom alles wat de groenteman in zijn winkel mag verkopen. Hij kan zich hier zelf bedienen. En kiezen wat hij ook nodig mag hebben. Aan de andere overzijde is de bloe menveiling, eveneens nieuw en modern en efficiënt geoutilleerd; de jaarlijkse omzet is hier twee miljoen. De nieuwe groenteveiling van „Ken nemerland" is vorig jaar november in gebruik genomen. Aanvankelijk was er nogal gemopper. Vooral onder de oude ren, die van al die nieuwigheden niet De keurmeester bekijkt een prach tige krop sla. Maar hij bekijkt het toch heel anders dan u en wij Sla is er genoeg. Teveel eigenlijk. Het moet bloedheet zijn, willen de mensen sla eten", zeggen de kwe kers. Maar de bloedhetedagen lijken voorbij is veel beter te beoordelen. Aldus de heer De Weijer. De administratie is volledig ge mechaniseerd, zodat aanvoerders en af nemers sneller worden bediend dan vroeger in de oude veiling het geval was. In 1930 waren er in Beverwijk nog zeven veilingen, in 1935 nog drie, sedert 1961 is er slechts één groenteveiling in Beverwijk. En die functioneert prima. Voorzitter is de heer A. N. Aarden burg. De heer De Weijer, die directeur is, is raadslid. Er zijn al dagen geweest van twintig duizend kisten in de neerzethal. Maar de grote drukte wordt nog verwacht. Beverwijk is geen typische export- veiling, al worden er wel speciale vei lingen voor de export gehouden. Zoals voor peen. Er gaat nu al wat bospeen naar het buitenland. Geen sla, daar. is in het buitenland geen behoefte aan in deze dagen; in West-Duitsland weet men met de eigen slaproduktie geen raad, zodat die op de mestvaalt wordt geworpen. Ook in Beverwijk is dit jaar sla en spi- mensen, meest jongedames. Zij zijn, ver geleken met het aantal „wondermachi- nes", die alle gegevens verwerken, verre in de minderheid. De heer De Weijer laat vol trots zien, hoe snel hier ingewikkelde berekeningen kunnen worden gemaakt en dag- en weeknota's kunnen worden samenge steld. Voorbij is de tijd, dat men, door een kleine fout in het begin, tot 's avonds De produkten worden aangevoerd uit een gebied, dat zich uitstrekt van Haarlem tot bij Alkmaar. Het uit laden.geschiedt snel, het overzichte lijk uitstallen in de neerzethal even eens. De keuring is streng. De afvoer van het produkt, na de veiling, gaat eveneens zonder onnodig oponthoud. De groenteboer wil alles zo gauw mogelijk in z'n winkel hebben. laat wanhopig aan het werk was om klaar te komen. Grenzend aan de administratie is de vergaderzaal voor het bestuur. Eenvou dig, maar zeer smaakvol ingericht. Met zijn nieuwe marktcentrum heeft Beverwijk inderdaad iets om trots op te zijn. Bezoekers uit binnen- en buitên- land, onder wie vele deskundigen, heb ben er al veel waarderends over gezegd. Het is een prachtige veiling en niets wordt hier nagelaten om het mooi en sdhoon te houden. Niet alleen 3e keuring van het aangevoerde produkt is streng, eveneens heel streng is het toezicht op alles wat licht tot „rommel" zou kunnen leiden. Dit geldt zowel binnen als buiten de gebouwen. Nog iets over groenteprijzen. Een kweker hoorden wij zeggen: „Het weer is de koopman, die de prijs be paalt". Spinazie ging vorige week, bij warm weer, tot twintig cent per kilo. De aanvoer was jongstleden maandag en dinsdag minder en de prijs liep op tot 53 cent per kilo. Voor een krop sla telde vorige week de koopman tot een kwartje neer. Deze week is begonnen met een prijs voor dit produkt van vier tot acht cent per krop. En maandag draaiden er nog veertien duizend kisten sla door. Vrij stationair in prijs is bospeen. De export spreekt hier ook een woordje mee. Bospeen ging vorige week en ook deze week tot 75 cent per bos. Waspeen (peen zonder loof) bracht vorige week en nu rond de gulden op. „Primeur-artikelen", zoals peultjes, In deze dagen is het heel druk op de veiling „Kennemerland". Het veiling lokaal was maandagmiddag, toen wij er binnenstapten, uitstekend be zet; er waren slechts enkele zit plaatsen niet bezet. Er wordt vijf dagen van de week geveild. Zater dags alleen aardbeien, als ze er zijn. sperzie- en snijbonen kon en kan men kopen voor een rijksdaalder .tot drie gul den per kilo. De aanvoer van rabarber wordt min der, hoorden we op de valreep zeggen. De prijzen lagen maandag en dinsdag tussen de tien en twintig cent per bos en zo was het ook vorige week. Asperges waren er wel, maar zij wor den in deze streek heel weinig gekweekt. Vroeger was dit anders Toen waren er hier zelfs speciale veilingen voor. Tegen woordig wagen zich nog slechts heel weinigen aan deze teelt. Waar de Hoog- De koper heeft in de neerzethal al besloten wat hij zal kopen. Hij let nu scherp op de veilingklok. ovens staan, daar waren vroeger heel wat asperge kwekers. Dat is nu allemaal geschiedenis geworden. De grote, dikke asperges brengen altijd heel wat geld op. Per bosje drie gulden. De dikke, blauwe gaat voor minder, maar eveneens grif, weg; namelijk voor twee gulden per bos. Men ziet het: groente geeft dikwijls zorgen voor de huisvrouw, maar ook voor de kweker, die tenslotte óók een gezin heeft, dat eten moet. Over prijzen kan men twisten: men kan het met elkander al dan niet eens zijn, dat de peultjes duur zijn; maar dat ze verrukkelijk zijn, daarover zal onge twijfeld veel minder verschil van mening bestaan. -ZOMERGROENTEN ■4K

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 22