Ontroerende begrafenis vermoorde negerleider Astronauten vlot geland Rendez - vous- plannen niet verwezenlijkt? Een vrouw CLl Wereldnieuws r HOORTOESTELLEN Van dag tot dag wegen yyWe shall all be free someday99 Vlamingen tegen taaicompromis Belgische douane staakte twee uur Oostenrijkse oud nazi vrijgesproken €)p Je raatótoel Bonn trekt meer uit voor nazi slachtoffers BBC ongestoord in Rusland ontvangen DONDERDAG 20 JUNI 1963 uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop dixan en uw wasmachine horen bij elkaar Dertig Kamerleden gaan in de oppositie helemaal üw smaak I Brood en zout BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 T eleurstelling? Records gebroken i Ernö De vijfde juli zal voor de verhoudingen tussen de Chinese en Russische partijlei ders een nieuw tijdperk inluiden, dat ech ter voor zover de aanwijzingen strek ken niet een tijdperk van hartelijke vriendschap en wederzijdse steun zal zijn. Op die datum begint de conferentie tus sen de Chinese en Russische onderhande laars, die het formele doel heeft „vast te stellen en te onderstrepen wat de befSe broederpartijen verenigt," maar die vol gens de meeste waarnemers in Moskou waarschijnlijk zal eindigen in de vaststel ling van datgene, wat de beide partijen scheidt. Er is in Moskou weinig hoop op een her stel van de goede betrekkingen met Pe king en het is ook de grote vraag of Mos kou die goede betrekkingen wel wenselijk acht, in verband met de ontwikkelingen in de wereld die steeds duidelijk maken wel ke riskante facetten een coördinatie tus sen de Sovjetrussische en Chinese opvat tingen zou meebrengen voor de positie van de Sovjet-Unie. De ideologische geschillen monden uit in een openlijke politieke kloof, want voor de ze één-partij-dictaturen is ideologie met een politiek en strategie. Opvallend in deze situatie is dat de Russische partij ideoloog, Iljitsjev, de man die de filoso fische binding tussen theorie en praktijk heeft te leggen, tijdens de laatste zitting van het Russische centrale partijcomité zich tactisch verre heeft gehouden van een analyse der strijdvragen tussen Moskou en Peking, doch zich in zijn rapport heeft bepaald tot de mogelijkheden van een binnenlandse coëxistentie, die hij in uit voerige volzinnen als onmogelijkheden be stempelde. Met andere woorden, een afwij king van de Sovjetrussische ideologische dogma's in binnenlandse verhoudingen (zoals een méér-partijenvertegenwoordi ging in het binnenlandse politieke beeld) wordt ten strengste afgewezen. Dat klinkt onverzoenlijk, maar het betekent tegelijk dat een afwijking in de richting van de Chinese opvattingen evenmin zal worden toegestaan. Wanneer vandaag of morgen de Sovjet russische „ideologie" pasklaar zou wor den gemaakt voor een grotere politieke tolerantie in de binnenlandse verhoudin gen en voor bijvoorbeeld meer vrijheid van mening ten opzichte van de commu nistische partijdogma's, zou onder deze formule automatisch en van boven af ook deze tolerantie worden beschermd en op gelegd. Gezien de bewegelijkheid van de Russische opvattingen der laatste jaren zou het niet ondenkbaar zijn, wanneer de consequent doorgevoèrde strijd tegen de persoonsverheerlijking zou worden ge volgd door een actie tegen de partijver- h'eerlijking, al moet daarbij onmiddellijk worden aangetekend dat de reactie daar op binnen de partij waarschijnlijk veel heftiger en gevaarlijker zou zijn dan de reactie der Stalinisten is geweest. In ieder geval is de vastbesloten afwij zing van de Chinese pogingen om Moskou te bewegen tot terugkeer op de ingesla gen „weg naar geweldloze accoorden met andere levensbeschouwingen" bemoedi gend voor degenen, die hun vertrouwen hebben gesteld op de tijd en de verande ring der dingen van algemeen wereldbe lang. Nog zeer onlangs heeft president Kennedy onomwonden getuigd van het feit, dat hijzelf tot deze optimisten behoort. Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. - „We shall all be free some dayeens zullen wij allen vrij zijn). Deze regel, zacht gezongen en her haald en nog eens herhaald door een grote menigte van negers, staande rond het graf van hun vermoorde leider: dat was het meest aangrijpende moment van de begrafenis van Medgar Evers op het militaire erek.erk.hof, gelegen op de be boste heuvels van Virginia, juist over de rivier de Potamac. Iedere oorlogsveteraan kan hier begra ven worden en Evers had voor zijn land gevochten in Normandië. Dapper ge vochten ook, want tweemaal was hij ge decoreerd. Hij had in de tweede wereld oorlog gestreden tegen de Duitsers die de rassenwaan propageerden, maar hij was gesneuveld in Mississippi, vermoord door een Amerikaan met rassenwaan. Er waren op deze zomerochtend veel mensen naar de begraafplaats gekomen, maar de negers hadden de begrafenis niet tot een manifestatie willen maken. Het graf was gedolven in een glooiing tussen de heuvels, onder de schaduw van oude eiken. Al heel vroeg stond daar een oude neger te wachten, een eenvoudige man in overhemd, met een roos in de hand die hij op het graf wilde leggen. Wanneer ein delijk de kist wordt aangedragen door zes (Van onte correspondent) BRUSSEL Dertig van de vijfenzestig Vlaamse volksvertegenwoordigers van de christelijke (rooms-katholieke) Volkspartij hebben medegedeeld dat zij het taaicom promis van de regering verwerpen. Zij zijn van oordeel dat het brengen van zes tot nu toe Vlaamse randgemeenten onder het tweetalige arrondissement Brussel in strijd is met alle door het congres van de partij aangenomen moties. Zij zullen verder niet meer deelnemen aan de ver gaderingen van de Kamercommissie voor binnenlandse zaken. De positie van de regering is met dit besluit wel enigszins verzwakt. De C.V.P. beschikt in de kamer over 96 van de 212 zetels. Blijven alleen- de dertig-ledesn^ die zich nu tegen het wetsontwerp hebben ver klaard, in.de oppositie.-dan zou met 66 rooms-kathoheke en de 84 socialistische stemmen nog wel een meerderheid zijn te behalen. Het moet echter niet uitgesloten worden geacht dat meer C.V.P.-kamerle- den zich tegen zullen verklaren. militairen, heeft zich op de heuvels rond het graf een vrij grote menigte verzameld, enkele blanken, maar meest negers die met Evers hebben samengewerkt in de strijd om gelijkstelling. De weduwe van Evers, in diepe rouw, is met twee van haar drie kinderen aan wezig. Haar dochtertje geheel in het wit gekleed, haar zoon in een keurig bruin pak. Nadat een geestelijke een kleine toe spraak heeft gehouden en het Onze Vader heeft gebeden, lossen zeven soldaten, blan ke en zwarte, schoten met hun geweren en daarna weerklinkt het altijd weer aangrijpende hoornsignaal, associatie voor bevordering van de status der negers. Korte toespraken hebben alle tot grondtoon dat Evers niet vergeefs gestorven mag zijn. Doch pas na die speeches kwam het moment van grote ontroering. Toen be gonnen al die negers zachtjes dat prach tige lied te zingen van hun vertrouwen in de goede afloop en van hun overtui ging eens allen vrij te zullen zijn. Op dat moment konden mevrouw Evers en haar dochtertje zich niet meer goed houden en ook vele anderen kregen tranen in de ogen: „We shall all be free some day". Advertentie Tieners en twens en ieder die Jong van hart is, drinkt van harte Hero! De meest ver kwikkende, de verrukke lijkste vruchtendranken. En volop keuze: Sinas* Citroen* Perl* Fram bozen* Appelsap* Cerise. Cassis Ananas Grapefruit Tonic. •Ook tn extra voordelig* gezinsfiessen favoriet! 3 MOSKOU (Reuter-AP) Een grote menigte heeft de eerste Russische ruimte vaarster Valentina Teres.jkova toegejuicht toen zij woensdag in triomf door de stra ten van Karaganda werd gereden. Alle 600.000 inwoners van de mijnstad schenen zich op straat te bevinden om de kosmo- naute op haar tocht van het vliegveld toe te juichen. Tegen verslaggevers zei Valen tina, die er opgewekt uitzag en grapjes maakte: „Alles ging goed. Het program ma werd volledig uitgevoerd en, zoals u kunt zien, ik voel mij uitstekend". Tijdens haar gesprek met de pers werd zij aan de telefoon geroepen door, zoals zij later zelf verduidelijkte, de hoofdont werper van haar ruimteschip. De astro naute deed hem een kort verslag over de vlucht en zei: „Ik dank u voor alles. Wan neer wij elkaar ontmoeten zal ik u alle bijzonderheden vertellen". Valentina landde gistermorgen om 9.20 uuar Nederlandse tijd tijdens haar 49ste omwenteling, op 620 kilometer ten noord oosten van Karaganda in Centraal-Siberië. Bykovsky landde tijdens «ijn 82sfce om wenteling om 12.06 uur, op 540 kilometer ten noordwesten van Karaganda. Het lan dingsgebied ligt op ongeveer 2.000 kilo meter ten zuidoosten van Moskou in Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN. Speciale boortoestellen voor zwaar slechthorenden. Kleine, achter het oor te dragen toestellen met luisterspoel. Verstrekking in overleg met uw oorarts. (zijstraat van He Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 een gebied van meren, bossen en bergen, met een aantal snel opkomende industrie steden. Na hun landing moesten de astronauten door helikopters worden opgespoord. Va lentina werd ontdekt door dezelfde piloot die destijds Popovitsj vond. Boeren had den haar toen al begroet en haar volgens de gewoonte brood en zout aangeboden, een traditie zo oud als Rusland zelf. Men neemt aan dat de ruimtevaarders zondag een huldiging in Moskou te wach ten staat. Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium van Jodrell Bank bij Man chester, heeft woensdag verklaard, dat men, ondanks de goede afloop van de jongste Russische ruimtevluchten, maar moeilijk aan de conclusie kan ontkomen, dat de plannen dié de Russen voor deze vluchten hadden gemaakt, niet verwezen lijkt zijn. Volgens hem kan er maar wei nig vooruitgang zijn geboekt op het ge bied van de „ontmoetingstechniek" in de ruimte en bovendien hadden de vluchten nu niet zo heel veel langer geduurd dan die van Vostok III en IV. V;, Waarnemers achtten het wel mogelijk, dat Bykovsky tot een voortijdige landing werd gedwongen doordat de snelheid van zijn Vostok geleidelijk te veel was afge nomen. Bykovsky is met zijn vier dagen, 23 uur en 54 minuten iets meer dan een dag langer dan Nikolajev in de ruimte ge bleven. Valentina bleef zeven minuten on der de tijd van Popovitsj, die twee da gen, 22 uur en 57 minuten boekte. Bykovsky heeft ongeveer 3Vs miljoen ki lometer afgelegd, Valentina Teresjkova on geveer twee miljoen. De Amerikaan die het Russische ruimte- paar het meest nabij kwam is majoor Cooper, die in mei 22 banen om de aarde maakte en toen 34 uur en 20 minuten in de ruimte verbleef. „Uw stem klinkt alsof u zojuist van een feestje komt", aldus complimenteerde Kroesjtsjev ruimtevaarster Teresjkova te lefonisch na haar landing. „Een rustige stem zonder teken van vermoeidheid", ver telde de premier op de bijeenkomst van het centrale partijcomité in Moskou. De landing volgde na een periode van zwijgen in de officiële berichtgeving, waar door geruchten de ronde deden dat zij geland zouden zijn. Maar zelfs de commu nistische correspondenten in Moskou wa ren er niet zeker van wat er gebeurd was, Deze correspondenten worden dikwijls be ter op de hoogte gehouden dan de andere journalisten. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het personeel van het Belgische ministerie van Financiën, dat van de diensten van invoerrechten en ac cijnzen en van de belastingen heeft gis terochtend het werk twee uur neergelegd De vakbond, waarin deze ambtenaren zijn verenigd, wil de staking zien als een be toging ten gunste van de herziening van de salarisklassen, waarin het personeel is in gedeeld. Aan de grenzen heeft de staking een stiptheidsaktie van de ambtenaren uit gewerkt, die tot gevolg heeft gehad dat lan ge rijen auto's de wegen versperden. Te Brussel hebben de ambtenaren een protestmars langs het gebouw van het par lement gehouden waarbij agenten werden uitgejouwd. De vakbondsleiders hebben meegedeeld dat deze manifestatie een eerste uiting va-n de ontevredenheid der ambtenaren is en zo nodig nog andere stakingen zullen volgen. WENEN (Reuter) Een rechtbank in de Oostenrijkse stad Graz heeft de 51- jarige Franz Murer, die terechtstond op beschuldiging van moord óp zeventien Jo den tijdens de tweede wereldoorlog, vrij gesproken. Ruim vijftig getuigen uit vele delen van de wereld hebben tijdens het proces, dat tien dagen in beslag nam, ge tuigd. Murers naam werd génöemd in het proces-Eichmann. De officier van justitie tekende tegen het vonnis hoger beroep aan. Ogenblik stilte BONN (Reuter-AFP-AP) De West- duitse regering heeft een verhoging van de vergoedingen aan slachtoffers van het na zi-bewind met ongeveer drie miljard mark goedgekeurd. De Bondsdag moet zich nog over deze verhoging uitspreken. Van de drie miljard mark worden 600 miljoen gereserveerd voor in westelijke landen gevormde internationale groeperin gen van slachtoffers van het nazi-bewind welke buiten de tot dusver getroffen rege lingen vielen. Het totale schadevergoedingsbedrag zal door de verhoging 29 miljard mark be dragen, waarvan vijftien miljard reeds is uitgekeerd. Ongeveer 1.250.000 slachtoffers van het nazibewind die om redenen van ras. ge loof en politieke overtuiging zijn vervolgd, hebben eisen tot schadevergoeding inge diend. Ongeveer tachtig percent van hen Sinds ik jaren geleden een verhaal van de Russische schrijver Boris Lawrenjev heb gelezen dat „De Eenenveertig ste" heet, heb ik een schaam teloze afkeer gekregen van vrouwen die geweren dragen. Het verhaal handelt over een zekere Marioetka Filatowna, die in de beginjaren der Rode Revolutie als achttienjarig meisje met de proletarische re bellen meetrok en met de nauwkeurigheid van een bor duurster veertig Witgardisten neerknalde. Nu mag men komen aandra gen met hooggestemde argu menten over de plicht van vrouwen ten opzichte van po litieke idealen, over haar noodzakelijke medewerking bij de verdediging van volk en vaderland, over emancipatie, over het gelijke recht van mannen en vrouwen bij de strijd om het recht en de be strijding van de vijand dat alles kan niet uitwissen dat een vrouw in een soldaten- broek met de wang tegen een geweerkolf en de vinger aan de trekker voor mij een van de grofste paradoxen des le vens is geworden en gebleven. Een man in uniform, die an dere mannen neerschiet in een open strijd, is een soldaat. Een vrouw in uniform, die andere mensen neerschiet in welke strijd ook, is een monster. Waarom dit verschil? Is het een conservatieve weerzin te gen de emancipatie of een on beredeneerde manlijke meer waardigheid? Geen van beide, dunkt mij het moet een in tuïtieve ontdekking van het essentiële wezensverschil tus sen mannen en vrouwen zijn, dat niet door gelijke rechten te vereffenen is omdat het bui ten iedere maatschappelijke ■rechtsordening ligt. Boris Lawrenjev laat zijn kleine, schietvaste Marioetka haar eenenveertigste doelwit missen, waarop deze Witgar- distische luitenant haar ge vangene wordt. Zij krijgt de opdracht hem naar een veraf gelegen hoofdkwartier der Ro den te brengen, maar haar overtocht mislukt en na een kort verblijf op een eilandje vallen beiden in handen van de Witgardisten. Maar Ma rioetka is intussen verliefd ge worden op haar gevangene een ongehoorde fout van een doorgewinterde proletarische soldaat! Als de bevrijders na deren, schiet zij haar gevan gene dood, zoals haar instruc ties luiden. En dan zinkt de vrouw Marioetka wanhopig en verscheurd neer bij het lijk van haar geliefde, wiens dode ogen haar verbaasd en ont hutst aankijken. Boris Lawrenjev heeft hier mee de bijl gezet in de mythe der soldateske vrouwen en ik geloof dat hetvgoed is om dat zo kordaat en zo vaak moge lijk te doen. Hij heeft een mooie pottenwinkel aan scher- vens geslagen, die bestond uit fraai gestileerde porseleinen vrouwelijke helden, vrouwen in uniformen en met strakke strijdersgezichten, die zich hadden verkocht aan een man lijk ideaal van heroiek en krachtpatserij. Ik wil de doel einden niet verguizen, waar voor vrouwen gewapend op marcheren of achter heuvel tjes op vijanden schieten. Ik wil zelfs het idealisme geen haartje krenken, waarvoor A deze vrouwen het harde leven van loopgraaf of bergspelonk kiezen met alle gevaren voor leven en levensomstandighe den die eraan verbonden zijn. Maar ik kan niet inzien dat deze keuze past in de elemen taire en essentiële wezensken merken der vrouw en ik ge loof, dat zij daarom iets on miskenbaar vrouwelijks moet opofferen of missen, voordat zij in de pas kan lopen met oorlogshelden of rebellen. Zoals Marioetka tenslotte bij de scherven van haar por seleinen heldendom moet heb ben beseft dat haar weg van den beginne af een dwaalweg was geweest, zo moet een vrouw die werkelijk vrouw wil zijn, op een bepaald mo ment haar uniform uittrekken en haar geweer afleggen met een gevoel van volkomen mis lukt te zijn en opnieuw te moeten beginnen. Het spijt me voor alle mar- va's en milva's en vrouwelijke politiemannen en Indonesische vechtvrijwilligsters en Israëli sche dameskorpsen, maar ik beschouw haar allemaal als vergissingen. Zoals ik een vroedman als een vergissing zou beschouwen, maar ik neem aan dat dergelijke figuren niet bestaan. Het is in de eerste plaats een volkomen verkeer de interpretatie van de vrou welijke gelijkberechtiging, want deze emancipatie bete kent juist dat de beide sexen in hun specifiek aparte, eigen kenmerken tot volledige on afhankelijkheid dienen te worden opgeleid. Het hoogste recht van een vrouw is: altijd en overal vol komen vrouw te kunnen zijn. Als zij de zijweg van de man nen-imitatie kiest, ontrecht zij zichzelf. Zij vormt een lach wekkend en geslachtloos maat schappelijk gedrocht, dat man noch vrouw meer is en als een ondefinieerbare pop manne lijke gebaren maakt met vrou welijke impulsen. Dit alles is niet enkel door Boris Lawrenjev gevoeld en onderstreept. Het is de prak tijk van allen die in welke vorm of situatie ook te maken krijgen met tot man vermom de vrouwen of naar manne lijke actie omhooggeworstelde meisjes. Het zou ook de prak tijkervaring kunnen zijn van hen, die thans te maken heb ben gekregen met de vrouw in het ruimtepak. Valentina Teresjkova is een figuur die met voorzichtige achterdocht moet worden be schouwd.- Haar enorme pres tatie onbesproken latend, moet de vraag worden gesteld waaróm zij in de ruimtevaart is gegaan. De Sovjetrussische uitlatingen daaromtrent geven niet voldoende aanwijzingen maar doen het ergste vrezen. Het zou kunnen zijn dat hier een door politiek idealisme verwrongen meisje-haar leven heeft aangeboden voor opof fering op het altaar der Le ninistische denkbeelden. Mis schien is de ruimte voor haar het slagveld, waar ze schieten en sneuvelen wil tot meerdere eer en glorie van de proletari sche revolutie. Als dét zo is, behoort ze in de rij van de ont spoorde vrouwen, die mannen willen zijn omdat ze niet we ten hoe ze vrouw moeten we zen Maar er is een heel andere mogelijkheid, die we omwille van de charmante en moedige Valentina niet mogen ver waarlozen. Misschien heeft ze het niet gedaan om de zoen van Krod^itsjev en de Leninorde, maar eenvoudig omdat ze de algemeen menselijke inspiratie van de nieuwe tijden heeft ontvangen, die de perspectie ven van het bestaan opensmijt als eindeloze beloften voor morgen. De sprakeloos makende mo gelijkheden van deze tijd gel den voor allen, mannen en vrouwen. In de nieuwe om standigheden waarin de we reld zich wentelt zullen de le vens van mannen en vrouwen veranderen in gelijke tred. Steeds minder zal de mens -aan vechten en doden denken, steeds méér aan ontdekken en leven. Nu de ruimte en haar verborgenheden de aandacht vragen, lijkt de samenleving der kleine wereld haar pro blematiek te verliezen. Als Valentina gedreven is door puur vrouwelijke nieuwsgie righeid en puur menselijke pioniersgeest, moet radio Mos kou niet meer over haar Leni nistische denkbeelden en pro letarische idealen praten, doch eenvoudig vaststellen dat na enkele mannen ook een vrouw de nieuwe weg der mensen is opgegaan. En dan mogen wij Valen tina een der onzen noemen, die in de voorhoede der we reldbevolking als een echte vrouw de ruimte heeft gekre gen. Verzorgde busreizen kunnen heel gezel lig zijn. Je moet natuurlijk een beetje bof fen met je medereizigers, maar als er geen beroepszwartkijkers of vanjehelaholazan- gers onder zijn, valt het echt wel mee Je verdraagt elkaar en elkanders hebbe lijkheden in de troostrijke wetenschap dat het toch maar voor een dag of tien is. Verder kan er eigenlijk maar één ding misgaan: het eten. Eten goed, al goed, weet men in reisbureaukringen Vandaar dat aan het voederen de grootste zorg be steed wordt. Ook op ons laatste reisje naar 't Gar- dameer. Diner in XJlm: prima; lunch (Innsbruck) nog beter; welkomstmaal in Garda: voortreffelijk. Alleen de sjeu was eraf. Dat kwam door die dame uit Gro ningen. Het begon al in het opgemelde Ulm, waar wij ons geveertigen zetten rond een hagelwitte dis, na zeshonderd kilometer Autobahn. Kijk, dan lust je wel wat, spe ciaal zo'n geurend minestronesoepje, door kwieke diensters geserveerd. Maar aleer men kon toetasten kwam het Ogenblikje Stilte, voor alle gezindten. Er waren er slechts enkelen die baden, met vluchtig mompelen of een routinekruisje. Niet zo echter de dame uit Groningen. Die nam er de tijd voor. Zij sloot omstandig de oogleden, liet het geonduleerde. hoofd diep in de machtige boezem zinken en verzonk vervolgens in een devote verstar ring die een heiligenbeeld niet ontsierd zou hebben. Zo bleef zij minutenlang als versteend terneer zitten, met stijgend on geduld begluurd door de hongerige reis genoten. Maar niemand roerde een vin totdat de dame ten lange leste de oogle den met een zucht opsloeg. Doch het. ver lossende „Smakelijk eten" van de reislei der miste zijn effect, want het soepje was inmiddels steenkoud geworden, evenals de gereedstaande Tweede Gang. Aldus het trieste begin van een lange reeks maaltijden, die alle jammerlijk mis lukten aan hetzelfde vroomheidsexces Lauwe voorgerechten, versteende patat en verpieterde spaghetti. Kille kip, koude flensjes en gesmolten cassata-ijs. Het was een ellende zonder eind. De reisgenoten klaagden en kankerden, de chefkok schuimbekte van gekwetste beroepstrots, de reisleider was aan het eind van zijn zenuwen. Maar geen sterveling kon er iets aan veranderen. Want wat je een me demens ook naar het hoofd kunt smijten, zeker niet diens openbare godvruchtig heid. Zo bleef alles zoals het was. Wij slikten tweemaal per dag met de moed der wan hoop koude warme lunches en lauwe di ners, terwijl de dame bad. en dankte zon der ook maar iets van de algemene ontreddering te merken. Zo sukkelden wi] voort tot aan onze laatste Italiaanse zon nedag, die tevens een zondag was. Uit voerig. had .de reisleider ons uiteengezet dat er gelegenheid was om ter kerke te gaan, voor katholieken zowel als voor pro testanten. Maar wie er ook ten tempel toog, niet de dame uit Groningen. Men vond haar in de recreatiezaal met een breiwerkje en men vond dit oij- zonder vreemd. De reisleider werd inge licht; hem werd opheldering gevraagd blij wist het ook niet, maar hij beloofde te zullen informeren. Zeer op zijn hoede be naderde hij, vergezeld van een delegatie reisgenoten, de vrome Groningse, wenste haar een goeden morgen en vroeg toen voorzichtig, of zij niet ter godsdienstoefe ning begeerde te gaan? De dame liet haar pennen rusten en keek op, met een ietwat verblufte blik, naar het ons leek. Toen zei ze, langzaam: „Waarom zou ik? Ik geloof ommers niet aan die ding'n..." Er viel een ontzagwekkende stilte. Toen zei een van ons, stamelend, van verbijste ring: Maar... waarom bidt u dan altijd... zo lang... voor het eten?" De Groningse glimlachte verward. „Ik?" zei ze, „Ik bid nie, hoor. Ik sluit alleen de oog'n als de ander'n bi.dd'n. Uit respect voor de andersdenkend'n, begnjpt- Ze keek ons een voor een aan, wat onzeker omdat iedereen haar zo hard aan staarde. En toen zei ze: Maar ik vin' eigen lijk wel dat 't lang duurt, al dat bidd'n. Het eet'n, da's eiken keer heel'nmaal koud..." LONDEN (AP) De British Broadcas ting Corporation heeft bekendgemaakt, dat haar uitzendingen in de Russische taal in de afgelopen tien dagen niet gestoord zijn. Dit is de langste storingsvrije periode uit de afgelopen drie jaar. In het begin van juni, aldus de B.B.C., werd een aanzienlijke vermindering van de storingen geconstateerd en van 8 juni af zijn zelfs uitzendingen die altijd onhoor baar gemaakt worden ongestoord ontvan gen. 1400 Gevangenen. Op 1 juni zaten nog ruim 1400 mensen in Franse gevangenis sen wegens OAS-activiteiten. Ruim de helft van hen wacht nog op berechting. Striptease. De 18-jarige striptease-danse- res Gloria Boldsoe, die dezer dagen in Seattle optrad voor een enthousiast pu bliek, moest haar bezigheden abrupt be ëindigen, toen haar moeder het toneel opstormde en haar met een pak slaag bedreigde. Strikter. In Polen zijn deze week twee culturele weekbladen vervangen door één nieuw tijdschrift, „Kultura", dat zich ongetwijfeld strikter aan de partij- voorschriften zal gaan houden. De CS 3, De Douglas DC-3, een tweemo- torig vliegtuig dat sinds 1935 in gebruik is, vormt nóg steeds bijna een kwart van de burgerluchtvloot der wereld. Er zijn bijna 11.000 DC-3's gebouwd. Moskou en Peking De Australische com munist Patrick Malone heeft na 22 jaar de partij verlaten, omdat hij het niet eens is met de politieke lijn. Verwacht wordt dat Australië spoedig twee com munistische partijen zal hebben; een die Moskou steunt en een die Peking steunt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3