Herderlijke rede vóór conclaaf niet vrij van critiek op Joannes' werk Tachtig kardinalen zoeken in de Sixtijnse kapel een opvolger voor de „paus des vredes" Christen-democraat Leone formateur in Italië Premier Macmillan rekt zijn politieke leven Leidingwater hard als steen en toch A/phenaar Socialisten houden Nenni als leider en stellen hun partijcongres uit Profumo en Astor op het matje bij Scotland Yard Noodkabinet in Griekenland Martelaar begraven Esjkol formateur in Israel Hindoe-mythologie voor de rechtbank Kennedy's bezoek en de conferentie in Moskou houden aftreden tegen LEI-band met V.S. en EEG Irakezen vluchten naar Perzië Beroering over lot van 30.000 kuikens Bescherming tegen radio-activiteit Twee doden in het verkeer Voor nazislachtoffers straks snel geld Als de drank is in de man... Ingesloten Dogmatiek Concili DONDERDAG 20 JUNI 1963 Stratenmakers demonstreerden KRUISWEG 47-49 HAARLEM ie Kabinet met liberalen Pil tegen zwangerschap te koop in Engeland Vreemd proces op Java Domme en kwetsende taal van Amerikaanse senator Ellender Stormbespieder gelanceerd CHRYSAL geen «flrsen snijbloemen voedsel meer te ververs»»" Maudling favoriet Kerkelijk nieuws Waswater nu zo zacht als meiregen "Ss De straatmaakwedstrijden, die in Enschede zijn gehouden, hebben veel publiek getrokken. De belangstellen den kregen gelegenheid zich met hamer en stenen uit te leven, zoals de foto toont, maar hun prestaties kon den natuurliik niet halen bij die van de mensen uit het vak. Die studeren er dan ook vijf jaar op. Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ROME, 20 juni. Om twintig mi nuten voor zeven is gisteravond in het Vaticaan een elektrische bel gegaan en heeft vorst Chigi Albani Delia Rovere geroepen: „Extra Omnes", iedereen moet eruit. Daarop zijn de grote en kleine deuren gesloten waarachter tachtig kardinalen in conclaaf zijn gegaan om één van hen te verkiezen tot ,J>isschop van Rome, stadhouder van Jezus Chris tus, opvolger van de apostelvorst, ponti fex maximus van de wereldkerk, pa triarch van het avondland, primaat van Italië, aartsbisschop en metropoliet van de provincie Rome, heerser over de kerkstaat". Want dat zijn de titels van de paus. Voorlopig voor het laatst heeft Rome gisteravond de kardinalen gezien. Tus sen twee rijen van sierlijk geünifor meerde Italiaanse aristocraten, vooraf gegaan door zangers van de Sixtijnse kapel, schreden de 77 kerkprinsen die nog lopen kunnen van de Paulijnse naar de Sixtijnse kapel, waar het conclaaf ge houden wordt. Onder de rode kardinaals hoeden zag men bekende gezichten: de Pool Wyszynski, ernstig en vastbesloten, de door velen als toekomstige paus ge ziene Montini uit Milaan, de strenge Ot- taviani, de glimlachende Amerikanen Spellman en Cushing, de minuscule Ja panner Peter Tatsuo Doi en de enige Afrikaan, Laurean Rugambwa, een at leet in habijt. Er waren anderen die de last der jaren torsten, twee kleine ge bogen eminenties die met moeite aan de hand van hun arts voortschuifelden. Drie anderen werden in invalidenwagentjes naar hun cellen gereden. Toen de deur van de Sixtijnse kapel achter hen gesloten was. werden de niet- conclavisten verjaagd. Achter prins Chigi gingen mannen met lange kaarsen om de donkere hoeken te belichten waarin bui tenstaanders zich zouden kunnen verschui len. Ten slotte is in 1939 de correspondent van dit blad per ongeluk in het conclaaf ingesloten en er moest een stuk vers ge metselde muur worden afgebroken om hem weer buiten te krijgen. Inmiddels legden binnen de muren de artsen, de zusters en de weeskinderen die in de keu ken helpen de eed af, dat er nooit iets over hun lippen zal komen van wat er binnen geschiedt. Nadat de laatste poorten waren geslo ten en de Zwitserse garde in haar goud- blaüw-rode uniformen de wacht had be trokken, viel er over het Vaticaan een onvoorstelbare stilte. Het getimmer en het profane geloop waren opgehouden ;het bid den en nadenken nam een aanvang. Pas op het Sint Pietersplein werd het druk ker. Daar hield de nieuwsgierigheid de wacht, de eerste inwoners van Rome wa ren uitgelopen om naar de schoorsteen te staren die dun en hoog boven de Six tijnse kapel staat. Te vroeg overigens, want die schoorsteen zou pas vanochtend roken. Deskundige nieuwsgierigen keken overi gens niet naar de schoorsteen, maar bra- Advertentie piano's ken zich het hOOfd over de rede „eligen- do pontifice" (over het verkiezen van de paus), die monseigneur Tondini gister ochtend tijdens de mis van de Heilige Geest had gehouden. De traditie wil dat die toespraak aanwijzingen voor de paus keuze bevat, niet over de persoon van de nieuwe kerkvader, maar wel over de be hoeften van de kerk aan de vooravond van het conclaaf. Deze rede verbergt in haar zorgvuldig geformuleerd Latijn voor leken zeer veel dat alleen ingewijden duidelijk is: zij is haast een kryptogram. Voor hoeveel verschillende uitleggingen zij vatbaar is bleek uit de commentaren die varieerden van ..geheel en al in de geest van paus Joannes" tot „een vernietigend oordeel over Roncalli's droomwereld". Het is voor een buitenstaander vrijwel onmogelijk zich een juist beeld te vormen van de geest van de rede op grond van de vertaalde en verkorte tekst. Wat bete- kept bijvoorbeeld de opmerking dat Joan nes' opvolger een ontzaglijk zware taak te wachten staat? Dat het moeilijk zal zijn om even groot te zijn? Of dat hij de schade moet herstellen die zou zijn aan gericht? Rechtse Italiaanse bladen, die in de gestorven paus een handlanger van het communisme wensten te zien, stortten zich gretig op alle kritische passages. De Gior- nale d'Italia schreef: „Er zetelt in dit col lege van kardinalen geen Roncalli en de kerk heeft geen Roncalli nodig". Mét alle voorbehoud dat de buitenstaan der moet maken, vallen toch bepaalde ac centen op: een sterke nadruk op de wereld van ongeloof en een even sterke op de dogmatiek. Er is een passage die zegt dat de kerk nu een man nodig heeft die door de luidruchtigheid van de menigte heen de werkelijkheid kan zien. En de rede vervolgt: „Wij moeten voorbehoud ma ken over de betekenis van de geestdriftige bijval voor de „paus des vredes" en ons af vragen of die wérkelijke geestelijke waar de en geloof in de dogmatische moraliteit van de kerk inhield". En verder: „Ook hierom moet de opvolger al zijn inspan ningen verrichten om de principes van de bovennatuurlijkheid van het leven der christenen te herstellen". (Van ónze correspondent) LONDEN Zowel de afgetreden Britse minister van oorlog Profumo als Lord As- tor, een van de leden van de familie van dagbladmagnaten, die getrouwd is met een vroegere mannequin, zijn woensdag door Scotland Yard ondervraagd met het oog op de voorbereiding van het proces tegen de osteopaath dr. Ward, die er van be schuldigd wordt van de opbrengst van prostitutie te hebben geleefd. Ward had een buitenhuisje aan de Theems, behorende tot het landgoed Cli veden van Lord Astor, gehuurd. Cliveden is sinds jaar en dag een ontmoetings plaats voor societykringen en topfiguren uit de Conservatieve partij. Er zullen in de komende dagen nog acht personen door de politie worden on dervraagd, waarvan twee zeer bekend zijn. De politie beschermd miss Keeler in haar flat in West End, nadat zij woensdag per telefoon met moord was bedreigd. Ook miss Keeler werd gisteren door de politie ondervraagd. Verwacht wordt dat haar vriendin, Mandy Rice-Davids deze week opnieuw door de politie zal worden be zocht. Ook over het concilie maakt de rede voorbehoud. Zij zegt dat alle rooms-ka- tholieken wensen dat deze grote onderne ming tot een goed einde wordt gebracht. Maar de nieuwe paus moet het tijdstip vaststellen voor de voortzetting van het concilie. Hij moet beoordelen of de proble men, de studies en bovenal de spirituele sfeer al die rijpheid hebben bereikt die hoop op welslagen kan geven. De rede, die contacten met het oosten niet uitsluit, hoe wel de kerk (evenals paus Joannes) het materialisme verwerpt, wijst tenslotte op de bijzondere deugden die de nieuwe paus zal moeten bezitten. Zij legt daarbij zo'n sterke nadruk op de behoefte van de rooms katholieken hieraan, dat protestantse waar nemers er een minder grote geestdrift voor de hereniging van de christenheid uit le zen. dan die van Joannes die altijd over de „van ons gescheiden broeders" sprak. ATHENE (AP-AFP) Koning Paul van Griekenland heeft een niet-politiek kabinet van negentien leden beëdigd dat het land zal besturen totdat nieuwe parlementsver kiezingen worden gehouden. Er is nog geen datum vastgesteld voor de verkiezingen. Aan het hoofd staat premier Panayotis Pipinelis, de portefeuille van binnenlandse zaken is toevertrouwd aan de gepensio neerde generaal Panajotopoulos, die te vens buitenlandse zaken beheert. De rege ring vervangt het kabinet van Constantine Karamanlis, die op 11 juni is afgetreden na een geschil met de koninklijke familie. Naar verluidt zal de nieuwe regering waar schijnlijk in de loop van de volgende week het vertrouwen van het parlement, vragen. Een interim-kabinet ontbindt in Grieken land in de regel het parlement binnen vijf tien dagen en stelt dan een verkiezings datum vast. Velen geloven echter dat het nieuwe kabinet hiermee zal wachten tot dat het koninklijk paar terugkeert van het omstreden staatsbezoek aan Groot-Brittan- nië. SAIGON (Reuter) De crematie en ter aardebestelling van de boeddhistische mon nik, die zich vorige week in Saigon levend liet verbranden uit protest tegen regerings maatregelen tegen de boeddhisten, is woensdagmorgen zonder incidenten verlo pen. Er was een grote politiemacht op de been om de Vietnamese bevolking op een afstand' te houden. De stoet bestond uit de lijkwagen, drie autobussen met ongeveer 60 boeddhistische priesters en een der tigtal auto's. De doodkist werd bedekt met boeddhistische vlag. De as zal worden ver deeld over de diverse pagoden van Viet nam. Na de ceremonie werden de versperrin gen, die meer dan een week de toegan gen tot de pagodes hadden afgesloten ver wijderd en het leven in Saigon kreeg lang zamerhand weer zijn gewone aanzien. Eer blijft echter spanning heersen tus sen de boeddhisten en de regering in ver band met de gerezen twijfel over de wij ze waarop het verdrag, dat kortgeleden tussen de boeddhistische autoriteiten en de regering werd gesloten, zal worden uitge voerd. ROME (Reuter-AP) President Segni heeft de christen-democraat Giovanni Leo ne, voorzitter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden verzocht een regering te vormen. l eone heeft het verzoek in be raad genomen Na een onderhoud met Seg ni verklaarde Leone de vrije hand te heb ben gekregen. Leone wordt beschouwd als een midden figuur niet bijzonder progressief, maar ook niet bijzonder conservatief. Zijn keuze kwam als een verrassing. Men was van mening dat Segni Amintore Fanfani, die sedert 16 mei demissionair is, zou vragen een nieuwe regering te vormen. Segni heeft het echter juister geoordeeld een minder omstreden figuur in de chriS' ten-democratische partij te kiezen. Recht' se figuren in de partij zijn tegen Fanfani wegens zijn experiment met een kabinet met parlementaire steun van Nepni's link se socialisten. Formateur Moro gaf dinsdag zijn forma- tieopdraeht terug toen -bleek-dat-de--Nenni- socialisten niet van plan waren een nieuwe regeringscoalitie van centrum- en linkse partijen in het parlement te steunen. Tegelijk met de aanwijzing van Leone als formateur triomfeerde Pietro Nenni in zijn partij. Het centrale comité stelde zich achter Nenni in diens streven om parle mentaire steun te geven aan een nieuwe coalitie van het centrum en de linkerzij de en nam geen genoegen met zijn aftre den als partijleider. De stap van het centrale comité kwam echter te laat om de groeiende politieke onrust nog te stuiten. Er gaan geruchten dat Leone streeft naar een coalitie aan de rechterzijde ter vervanging van de „ope ning naar links" van Fanfani. Leone zou de rechtse liberalen kunnen vragen om medewerking in een poging het land te behoeden voor een politieke chaos. De li beralen hebben bij de verkiezingen in april hun zeteltal verdubbeld. De christen-demo craten hebben een flinke veer moeten la ten. De overwinning van Nenni op de pro communisten in zijn partij heeft niet alle JERUZALEM (Reuter, AFP) President Zalmar Sjazar van Israël heeft de demis sionaire minister van Financiën Levi Esj kol opgedragen een nieuwe regering sa men te stellen. Het Israëlische kabinet werd zondag demissionair door de ont slagaanvrage van premier David Ben Goe- rion. Bij de eerste polsingen van de for mateur bleken alle partijen uit de vorige regeringscoalitie, de sociaal-democratische Mapai, de linkse Adoeth, de Nationale Re ligieuze partij en de ultra-religieuze Poa- lei Agoedath Israël, weer aan de coalitie te willen deelnemen. Waarschijnlijk zullen dezelfde ministers uit de vorige re gering, uitgezonderd Ben-Goerion, op hun zetels terugkeren. LONDEN (AP) Vrijdag wordt in Groot Brittannië voor het eerst een pil tegen zwangerschap in de handel gebracht die volgens de fabrikant het beste ter wereld is. Een woordvoerder van British Drug Houses Ltd verklaarde dat de pil volle dige bescherming biedt tegen zwanger schap, met minimale neveneffecten. De pillen worden verkocht onder de merk naam Volidan en moeten twintig dagen per maand worden ingenomen. Een maan delijkse dosis die zonder recept in elke dro gisterij kan worden gekocht, kost 10 shil ling (5 gulden). Artsen kunnen ze ook voorschrijven onder de nationale gezond heidsverzekering aan vrouwen voor wie het beter is dat ze geen kinderen (meer) krijgen. In dergelijke gevallen is de prijs shilling (1 gulden) voor een maande lijkse dosis. De woordvoerder zei dat Vo lidan uniek is omda^: het actieve bestand deel megestrol acetaat is afgeleid van het natuurlijke hormoon progesterone. twijfel opgeruimd over de vraag of een nieuwe naar links neigende regering weer op parlementaire steun van de socialisten kan rekenen. De partij erkent zelf dat er grote verwarring heerst. Het centrale co mité heeft besloten het op volgende maand vastgestelde congres te verschuiven naar oktober.. Hierdoor krijgen de strijdende groepen binnen de partij de gelegenheid hun geschillen uit te vechten. Het bete kent echter ook dat de politieke verwar ring tenminste nog drie maanden zal voort duren. DJAKARTA (Reuter) In Midden-Java is een proces gaande tegen vijf mannen, die -zeggen dat zij reïncarnaties zijn van prinsen en krijgslieden uit de Hindoe- Javaanse mythologie. De beklaagden zouden tijdens hun ver hoor schokkerige bewegingen hebben ge maakt, zoals die van wajangpoppen, waarmee de geschiedenis van de legenda rische prinsen pleegt te worden uitge beeld. De beschuldigden, van wie er drie broers zijn, zijn volgens de tenlastelegging leden van een verboden religieuze sekte. Zij zouden de staat „vernederd" en de veilig heid in gevaar gebracht hebben. De vijf mannen hebben vlugschriften verspreid, waarin zij steun trachtten te krijgen voor hun denkbeeld, dat president Soekarno zijn residentie van Djakarta naar de top van de berg Tidar in Midden- Java zou moeten verplaatsen. Volgens de: legende heeft de schepper de berg Tidar gemaakt om als „spijker" te dienen waar aan het eiland Java kan worden „opge hangen." De beklaagden zouden van me ning zijn. dat de president op de Tidar meer gezag zal hebben. Het proces wordt cp 27 juni voortgezet. LONDEN (Reuter, AP) Diplomaten van 26 Afrikaanse landen hebben op een bijeenkomst vastgesteld, dat de Ameri kaanse Democratisohe senator Allen El lender geen dienst aan de zaak van de vrede heeft bewezen door zondag voor de Amerikaanse televisie te verklaren, dat ne gers zichzelf niet kunnen besturen, hetgeen men volgens hem kon constateren in Li- berië, Ethipië en Haïti. De senator deed deze uitlating in een vraaggesprek. Hij zei voorts, dat de stad Washington met haar grote negerbevol king een poel van misdaad is. In Ethiopië, waar nog praktisch geen vooruitgang is te zien, waren duizend jaar voor Christus al- negers, aldus de senator, die veelvudig rei zen naar Afrika maakt. CAPE CANAVERAL (Reuter/AP) Gisteren is van Cape Canaveral de „Tiros VII" gelanceerd: een weersateiliet die fo tografische gegevens zal doorgeven over stormen en orkanen die dit seizoen kunnen worden verwacht. Advertentie 10 ct. per pakje voor 1 liter water. Zet bloemen nooit in kaal water! (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft, toen hij woensdag met een groep Conser vatieve fractieleden lunchte, te kennen ge geven dat hij niet van plan is tijdens de ze crisis het leiderschap neer te leggen omdat hij anders de partij in een chaos zou achterlaten. Men gelooft dat hij zijn aftreden wil uitstellen tot begin augustus, nadat het parlement op zomerreces is ge gaan om zijn opvolger de kans te geven zich in te werken. Sommigen willen dat Macmillan al heen gaat voor het bezoek van president Ken nedy, die de volgende week een weekein de op het landgoed van de premier zal doorbrengen, maar dit is in de gegeven omstandigheden uitgesloten. Anderen daar entegen willen dat Macmillan zal aan blijven tot na de Moskouse conferentie over een verbod van kernproeven en na een eventuele topconferentie, welke daar op kan volgen en zou kunnen leiden tot een verdrag inzake stópzetting van kern explosies. Op het ogenblik is in de Conservatieve partij de jonge, bekwame maar weinig in spirerende kanselier van de schatkist, Re ginald Maudling, favoriet voor de opvol ging. Dit blijkt uit de mening van een groot aantal Conservatieve afgevaardigden die alle schakeringen van de partij ver tegenwoordigen. Maudling bezit voordeel dat hij tot de Kennedy-generatie behoort en als bril jant econoom het best opgewassen is tegen de aanstormende oppositie-leider, Harold Wilson, die in korte tijd de centrale figuur is geworden van de Britse politiek, zoals de overleden Gaitskell voor hem. Wilsons kaliber is een van de factoren in de verwachting, dat Labour de vol gende verkiezingen zal winnen. Dit kan alleen gebeuren wanneer de socialistische partij er in slaagt het duidelijke symbool te worden van de vernieuwingsdrang,waar naar Groot-Brittannië snakt, en waarvan de Macmillan-crisis een onmiskenbaar symptoom is. De volgorde bij cL weddenschappen, die nu al worden afgesloten op de vraag, wie Macmillans opvolger zal worden, luidt: 1. Maudling, 2. Butler, 3. Lord Hailsham. Sommigen van Macmillans aanhangers verkondigen de theorie dat het Profumo- schandaal een door de vroegere Russische Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft de medewerking van het Land- bouw-Economisch Instituut (L.E.I.) in Den Haag gevraagd voor een onderzoek inzake het aanbod van en de vraag naar land- bouwprodukten in Nederland op langere termijn. Dit onderzoek maakt deel uit van een door het Amerikaanse ministerie op gesteld programma, dat ten doel heeft de Westeuropese invoerbehoefte aan Ameri kaanse landbouwprodukten omstreeks 1970 en 1975 bij benadering te bepalen. Het L.E.I., zo blijkt uit het zojuist ver schenen jaarverslag 1962 van dit instituut, heeft de opdracht gaarne aanvaard, om dat men ook aan Nederlandse kant, voor al met het oog op de E.E.G., de ontwikke lingstendenties wil opsporen van onze pro- duktie. invoer, uitvoer en consumptie van landbouwprodukten in de komende tien jaar. TEHERAN (Reuter) Het in de En gelse taal verschijnende „Dagblad van Te heran" meldt dat ongeveer twee duizend Iraakse stamleden naar Perzië zijn ge vlucht sinds de Iraakse regering vorige week de vijandelijkheden tegen de Koer dische guerillastrijders heeft hervat. Uit het Khanaqin-gebied worden zware gevechten gemeld. Een dorp zou in han den van guerillatroepen zijn gevallen. De wegverbindingen tussen Khanaqin en Bag dad zijn verbroken, aldus het blad. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven (Wijkgem. Stra tum) (toez.) D H. Scholten te Akkrum, die dit beroep aannam. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (geestelijk verzorgei bij de inrichtingen van het Ministerie van Justitie te Leeuwarden en Assen) D. vari der Werf te Sneek. Aangenomen naar Stedum (toez.) W. J. Burghgraef te Ooster-Nijkerk (Fr.). Bedankt voor Woudenberg en voor IJs- selmuiden C. van den Bergh te Polsbroek en Vlist voor Oenkerk. Giekerk en Wijns A. Noorman te Zaandam. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Ouwerkerk (Zld.) P N. Vellekoop, emeri tus predikant te Delden. Advertentie Bijna al het water, dat uit Nederlandse kranen komt, brengt hardmakende bodem zouten mee Diep onder de grond ligt het zijn oproep af te wachten. Dan komt het boven om dienst te doenin theepot en snelpan, in badkamer en wasketel. Het maakt zich nuttig, het is zelfs onmisbaar. Maar het is hard, hier en daar zelfs keihard. Merkt U hoe Uw wasmiddelen, hoe krachtig ook, toch niet helemaal kunnen doen wat U van ze verwacht? Voelt U de stugheid van Uw was bij het strijken? Antical 3 zet daar een streep onder Antical 3. dat in het nieuwe wasmid del Castella Actief Blauw zit, maakt van hard leidingwater een meiregenzacht was water. Nu haalt U de was soepel en zacht uit het sop. Nu is ze ook echt door en door schoon. Dank zij Castella Actief Blauw. assistent marine-attaché in Londen Ivanov, in elkaar gezet communistisch komplot zou zijn met als doel de huidige verwarring. Andere conservatieven, -die tegen Mac millan zijn, eisen de democratische keuze van de partijleider, waardoor Macmillan van het recht zou worden beroofd zijn op volger aan te wijzen. Inderdaad hangen de Conservatieven een leidersbeginsel aan, dat als verouderd en bedenkelijk wordt be schouwd. Vanmiddag komt de affaire-Profumo weer ter sprake in het Lagerhuis. De re gering heeft het huis gevraagd een motie te aanvaarden waarin Profumo een ern stig gebrek aan achting voor het huis ten laste wordt gelegd omdat hij gelogen heeft om zijn verhouding met Christine Keeler te verbergen. Het lot van dertigduizend kuikens uit ons land, die West-Duitsland zijn binnen gesmokkeld, heeft de bevolking van het Westfaalse stadje Ahaus in beweging ge bracht, een lid van de Landdag tot tussen komst gebracht en geleid tot dagenlange telefonische onderhandelingen tussen re geringsfunctionarissen van Westfalen en functionarissen van het Nederlandse mini sterie van Landbouw en Visserij en van het produktschap voor pluimvee en eieren. Het heeft echter niet mogen baten. De kuikens mogen niet naar Nederland terug keren. De man, die de kuikens naar Duitsland heeft gesmokkeld, is door de Westduitse grenspolitie aangehouden. Hij kwam in het huis van bewaring terecht, hangende het onderzoek van zijn zaak, en de kuikens zouden krachtens de strenge voorschriften van de Duitse gezondheidspolitie moeten worden gedood. De bevolking van Ahaus kwam echter hiertegen in opstand en het regende bij de autoriteiten protesten en zelfs bedrei gingen. Het overleg met Den Haag, dat de Duitse diensten daarop openden, strandde echter. Het ministerie van Landbouw weigerde herinvoer van de fazantekuikens (de ge smokkelde vogels zijn eende-, ganze- en fazantekuikens) toe te staan, en de herin voer van de andere kuikens, die het mini sterie niet kan verbieden, werd verboden door het produktschap. "i* In het staatsblad is verschenen een al gemene maatregel van bestuur tot wijzi ging van de warenwet, die tot doel heeft een betere bescherming tegen de gevaren van radioactiviteit. „Het besluit zal hiertoe een nuttige re geling kunnen vormen en kunnen gelden totdat op grond van de komende kern energiewet nadere uitvoeringsregelingen zullen zijn tot stand gebracht", aldus de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in een toelichting op het besluit. Het besluit heeft ondermeer betrekking op de invoer en de bereiding, op de ver pakking en op het vervoer van radioactie ve stoffen. Over het besluit is overleg gepleegd met de Euratom-commissie, met de interde partementale commissie voor atoomener gie en, in samenwerking met het ministe rie van Economische Zaken, met betrok ken kringen van het bedrijfsleven. De ad viescommissie warenwet heeft zich kun nen verenigen met de wijzigingen. De 35-jarige tuinarchitect J. Roumen uit Wijnandsrade is op de provinciale weg Maastricht-Valkenburg onder de gemeen te Berg en Terblijt dodelijk gewond, toen op deze voorrangsweg zijn auto ter hoogte van de kerk werd geramd door een uit een zijweg komende auto. De zeventienjarige Johannes van 't Hof uit Nijkerk is op zijn bromfiets aangereden door een bestelauto. Hij was op slag dood. Om na de inwerkingtreding van het al gemeen verdrag met Duitsland en de daar van deel uitmakende verdragen, waarvan de datum is bepaald op 1 augustus, zo spoe dig mogelijk te kunnen overgaan tot het doen van uitkeringen aan nazislachtoffers heeft de minister van Financiën, dr. J. Zijlstra de Tweede Kamer verzocht zo veel mogelijk prioriteit te verlenen aan de be handeling van zijn op 6 juni ingediend wetsontwerp tot wijziging van zijn begro ting, dat beoogt gelden voor deze uitke ringen beschikbaar te krijgen. Als de drank in de man is gebeuren er gekke dingen. Een dronken negentien jarige Canadese militair, die lastig was geworden en uit een café op de Nieuwen- dijk was gezet, probeerde in een balorige bui in de Karnemelksteeg een bromfiets in brand te steken. Burgers verhinderden dat. De Canadees koos zigzaggend het hazen pad. achterna gezeten door de burgers. Opeens sprong hij in het water van het Damrak, kleedde zich in het water uit en zwom enige tijd doelloos op en neer. Hij weigerde uit het water te komen. Toen hij eindelijk door twee agenten op de wal- lekant was geholpen, was van zijn kledmg alleen de overjas in het water terug t® vinden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4