Bankbiljettengoochelaar licht een juwelier op l M Polo-pull Kreymborg AGENDA QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO Broodoorlog in Den Bosch Buit ruim 60.000 aan juwelen Dr. Phelps brengt een bezoek aan ons land Gevaarlijke tabletten r- Koe werd ergerlijk verwaarloosd Echt Delfts blauw wordt alleen in Delft gemaakt Salariskwestie bij Raad voor Midden- Kleinbedrijf Bijenmonument is terecht Door snelle reactie aan de dood ontsnapt Gemiddeld inkomen Schutter veroordeeld in Albert Cuypzaak Buien A. DE HOOP HAARLEM N.V. katoen in open weave 5 kleuren qq GASFORNUIZEN lij) schakel over op Gulfpride VRIJDAG 21 JUNI 1963 Ook grote sortering polo-pulls met lange mouw Haarlem V elsen-IJ mu id e n Beverwijk 1. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand Begroting niet aanvaard Gaat u met vakantie i SELECT SINGLE-G WEFRRAPPORTEN ii I Sr (Van onze redacteur in Amsterdam. De uiterste voorzichtigheid die een Amsterdamse juweliersfirma heeft be tracht bij een transactie van een aantal waardevolle juwelen heeft niet kunnen verhinderen dat zij voor ruim zestig duizend gulden is opgelicht door een kennelijk vingervlugge klant. De man. die zich van vloeiend Frans bediende, bezocht de juwelierszaak Bouw meester en Gerrand aan de Heiligeweg. Hij had interesse in juwelen en liet zijn keus tenslotte vallen op drie met bril janten bezette ringen en vijftien losse bril janten. Toen hij de overeengekomen achttien duizend dollar betaalde ging de heer Bouwmeester uiterst behoedzaam te werk. Hij zond een employé met het geld naar de Twentsche Bank om de echtheid van de biljetten te laten vaststellen. Dé dollars bleken inderdaad goed te zijn. Alvorens de klant de winkel verliet wil de hij nog een voorbehoud maken. Hij zei de. juwelen te kopen voor een relatie aan wie hij deze eerst even wilde laten zien. Hij zou het geld echter achterlaten in een enveloppe. Ónder de ogen van de heer Bouwmeester deed de man het geld in de enveloppe, plakte deze dicht en zette er/ zijn hand tekening op. Daarna vertrok hij met de juwelen. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 Na enige tijd wérd de heer Bouwmeester argwanend. Hij scheurde de enveloppe open en zag tot zijn verbazing dat daarin niet honderdtachtig biljetten van honderd dollar zaten maar twee biljetten van hon derd dollar en honderdachtenzeventig één dollar biljetten. De man moet kans hebben gezien bliksemsnel twee pakken bankbil jetten te verduisteren. De juwelier spoedde zich daarop naar de politie. Het signalement van de man, die zich Gaston Boudet noemt, luidt: circa 47 jaar oud, goed gekleed in blauw pak met don kere regenjas, snorretje, donker haar, Frans sprekend. Dr. Winthrop M. Phelps, de bekende Amerikaanse arts, die in 1935 het initiatief nam tot de behandeling van spastische kinderen, is voor een bezoek van twee da gen in ons land aangekomen. Hij zal een tournee maken langs de verschillende in stellingen van de naar hem, genoemde dr. Phelps-stichting in Nederland. Voorts zal hij in het Goois kinderziekenhuis voor art sen een lezing houden, waarin hij een over zicht zal geven van de huidige stand van zaken op het gebied van de behandeling van spastici Advertentie GROTE MARKT 1-7 HAARLEM In het Centraal Theater te Amster dam is de acteur Johan Boskamp ter gelegenheid van zijn 2500ste vertolking van de rol Aby Potasch in het blij spel „Potasch en Perlemoer met vakantie" gehuldigd. Namens Sophie Kohier, die door ziekte was verhin derd, werd hem door „Perlemoer", Jan Blaaser (zoon van de schrijver van het stuk, Johan Blaaser) en Willy Alberti een krans aangeboden. Op de foto v.l.n.r. Jan Blaaser, Willy Alberti en de jubilaris. In Amsterdam-Oost is een flesje met 28 Antistóltabletten verloren op de route Hugo de VrieslaanFizeaustraatDu Longstrsat. Op de ene kant van de witte tabletten staat een M en op de andere kant een kruisje. Bij inwendig gebruik kunnen de tabletten gevaar opleveren. Ieder die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de politie van het bureau Linnaeusstraat in Amsterdam tel. 59233. c Concertgebouw, vandaag 20 u.:. Maat- schaapij tot bevordering der Toonkunst: Concert-orkestklasse o.l.v. Marinus Adam. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Muiterij óp de Bounty", 14 j. Fran* Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De in dringer", 14 j. Lldo, 14, 19 en 21.15 u.: „Zorro en de drie Musketiers", 14 j. Luxor. 14, 19 en 21.15 u.: „Vrouwenjacht in Kenya", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Als twee druppels water", 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „Op verboden ter rein", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Moorden de handen", 18 J. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De piraten van de bloedrivier", 14 j. Studio. 14.15, 19 en 21.15 u.: „Vivre sa vie", 18 j. Monopoie (Zandvoórt), 20 u.: „Jóng, maar geraffineerd", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frant Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van grafiek van Wout van Heusden Tot en met 20 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Kórte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Henk Broer. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.: klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Prokofjef Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcer van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond Ook van 20-22 u. Tot en met 3 juli. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout- weg-Kamperlaan): Herdenkingstentoon stelling: werken van André van der Vos sen. Tot en met 8 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling van schilderijen, tapijten, tekeningen en grafiek van Mario Prassinos en beeld houwwerken van Jacques Lipchitz. Tot en met 15 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. DWERSEN Café-chantant „Adam en Eva". Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster. Natascha Emanuels en Han Reiziger (piano). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaame) Iedere avond (behalve maandag) van 20—24 u. en vrijdag en zaterdag van 20— 1 u.: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 21 JUNI City, 20 u.: „Op kamers bij „die" vrouw". Rex. 19.30 u.: „Sodom en Gomorra". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 én 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brul boei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tót 20.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Ban- jaertstraat. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 u. ZATERDAG 22 JUNI City, 19 en 21.30 u.: „Op kamérs bij „die" vrouw". Rex, 19.30 u.: „Sodom en Gomorra". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrijdag. Sportpark „Schoonenberg", 14 u.: Ope ning Vêlser Sportweek; 14.15 u.: Korfbal- wedstrijd VelsenHilversum; 16.15 u.: Amateurvoetbalwedstrijd Velsen—Hilver sum; 18 u.: Dameshandbalwedstrijd Vel senHilversum; 18.45 u.: Softbal wedstrijd NederlandHaarlem. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. R-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Vel sen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. Jerry VRIJDAG 21 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: als loopjongen". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De mooi ste meisjes van de wereld". W.B. Theater, 20 u.: „Revolvergevecht in Monterey". ZATERDAG 22 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jerry als loopjongen"; 23.30 u.:^„Gij zult niet be geren". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „De mooi ste meisjes van de wereld". W.B. Theater, 20 u.: „Revolvergevecht in Monterey". Ongeveer een week lang heeft in een afgelegen weiland in de buurtschap Brui- nehaar (gem. Vriezenveen) een koe met naast zich een dood, pasgeboren kalf hul peloos en aan haar lot overgelaten ge legen. De toestand van het dier was dermate erbarmelijk dat onmiddellijk nadat de rijkspolitie gisteren de koe vond, besloten werd tot afmaken. De eigenaar, een inwoner van Vriezen veen, woont ongeveer vijf kilometer van het weiland. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Is het Delfts blauw, dat in Delft ver vaardigd wordt, alleen het echte Delftse blauw? Deze vraag, die aan de orde is gekomen in een civiel proces tussen de plateelbakkerij en pijpenfabriek „Ze nith" te Gouda en de n.v. Koninklijke Delftse Aardewerkfabriek „De Porce- lvne Fles" te Delft, is in hoger beroep door het Haags gerechtshof bevestigend beantwoord. In een jubileumbrochure en een folder, zowel in het Nederlands als in het Engels verschenen, heeft de Delftse fabriek on der meer gesteld dat het „echte Delfts blauw" alleen maar uit Delft komt en dat dergelijke aardewerkprodukten, die in an dere plaatsen zijn vervaardigd, „over het algemeen minderwaardige imitaties" zijn „Zenith" voelde zich door deze publika- ties benadeeld en maakte een civiel pro ces tegen de Delftse fabriek aanhangig. Geëist werd dat „De Porceleyne Fles' dergelijke publikaties niet zal herhalen. De Haagse rechtbank was van oordeel dat Delfts blauw als een soortnaam moet worden beschouwd en niet als een her komstaanduiding. Het gaat hier om niet al te ernstig te nemen aanprijzingen, aldus de rechtbank, die de publikaties van het Delftse bedrijf dan ook misleidend achtte. De eis werd dan ook toegewezen. In hoger beroep bleek het hof anders over deze zaak te denken. Het zag in deze publikaties geen onrechtmatige daad je gens de Goudse fabriek, mede omdat het bedrijf te Gouda niet met name is ge noemd. Afgezien van enige zelfoverschat ting, zo overwoog het hof, is Delfts blauw toch.ook,wel een herkomstaanduiding. Mo gelijk is" deze term voor veien tot een soortnaam afgezwakt en als zodanig mag deze aanduiding dan ook wel gebruikt worden door elders gevestigde fabrieken. Voor de Delftse onderneming de eni ge fabriek in Delft die dit aardewerk maakt in een vanouds bestaande onderne ming heeft deze term echter de bete kenis van een afkomstaanduiding behou den en zij mag daar ook aanspraak op maken. Het hof vernietigde dan ook het vonnis van de rechtbank en wees de vor dering van „Zenith" af onder veroordeling van het Goudse bedrijf in de kosten van de procedure. Advertentie 9899.' Enkele schildwachten waren niet weggevlucht, maar hielden zich bibberend verborgen achter de kijkgaten in de to rens van de stadswal. Daar gluurden ze voorzichtig naar buiten en hielden Tippie en Quimbo in 't oog- te komen, moeten we maken, dat we wegkomen! fluisterden zij. Zo was de hele stad in rep en roer. Op de stadswal verborgen zich de enkele soldaten, die daar nog overgebleven wa ren; in de stad was geen sterveling te Als het monster over de muur weet.zien, iedereen was weggekropen HIER IS DRUKINKT! HEEL MOEI UI K AAN TE KOMEN IS PAPIER VOOR NIEUWE KRANT WE MOETEN E16ENUJK OOK LETTERS HESSEN WAAROM"? NIEMAND KAN TOCH 1616N OA, DAT KUN ■JE ZIEN a NEEN,MAAR <1 DAT STAAT BETER 1 Van onze correspondent) Tijdens de vergadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf is gis teren uitvoerig gesproken over de begro ting voor 1964. Waren voor 1963 dertien personeelsleden opgenomen onder de per soneelsuitgaven tot een bedrag van 172.500, voor het komende jaar is een bedrag uitgetrokken van 207.000. En dit terwijl slechts rekening is gehouden met de uitbreiding van één administratieve kracht. Eén der leden, de heer Kruif, vond het een vreemde geschiedenis dat in één jaar een zo grote uitbreiding aan personeels kosten kon ontstaan. Hij rekende uit, dat het gemiddelde inkomen van één perso neelslid in 1963 f 12.500 zou bedragen en in 1964 17.500. De heer Bastet viel de heer De Kruif bij. Hij vroeg, wat het bestuur eigenlijk deed om zich nuttig te maken. Hij betreurde het dat hij nog steeds niet de analyse van de salarissen van de ambtenaren van de raad heeft ontvangen. Het antwoord van secretaris De Wilde luidde, dat voor een stenotypiste 7.000 is uitgetrokken. Een bedrag van 27.000 wilde men reserveren voor nog niet toege kende bedragen. Dit laatste bedrag werd omschreven als. volgt- 11.000,voor de trendmatige verhoging van tweemaal drie percent; 10.500 voor de periodieke loons verhoging en 6.000 „voor dingen, die wij nog niet kunnen bekijken". De heer De Kruif hield vol, dat een werknemer bij de raad niet onderbetaald behoeft te worden. Een salarisstijging van 60 percent in vijf jaar, vond hij echter toch wel te veel. De voorzitter, die aanvanke lijk niet bereid was gegevens over de sa larissen in het openbaar te verstrekken, verklaarde zich later tóch bereid die Ifi een nota te geven. De begroting werd ten- slotte aangehouden in afwachting van na dere gegevens. Wageningse studenten die onder leiding van de heer Beetsma. assistent verbon den aan het bijenteeltpraktikum van de landbouwhogeschool, in enkele Betuwse boomgaarden appel- en perebomen op hun vruchtzetting controleerden hebben in een boomgaard nabij Hiem (gemeente (Doodewaard) het sinds dinsdag te Ren- kum vermiste bijenmonument teruggevon den. Het plastiek stond op een paal tus sen de vruchtbomen. Fruitkweker H. Veer verklaarde dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad het monument te ontvreemden doch dat hij met enkele andere Betuwnaren Renkum en de Veluwezoom slechts een lesje heeft willen leren. Renkum kan zich met zijn nationale bijenmarkt wel aanmatigen bijenplaats bij uitstek te z,jn getuige het trotse monu ment men vergeet daarbij echter dat de bij daar geen enkele functie heeft te vervullen. „Die heeft zij wel aan de andere Rijn oever in de Betuwe, waar de bij in de fruitteelt een belangrijke economische rol speelt", aldus de heer Veer. In Den Bosch is een „broodoorlog" uit gebroken. Een plaatselijke middelgro te banketbakker heeft de prijs van af gehaald busbrood en blankbrood met vijf cent verlaagd. Het merendeel van de overi ge bakkers heeft zich nu genoodzaakt ge voeld de broodprijs ook met vijf cent te verlagen. Het voor de „overige" bakkers nadelige verschil is echter dat ze uit overwegingen van dienstverlenging voor bezorgd en afge haald brood altijd de zelfde prijs bereke nen. Ze hebben dus nu ook hun prijs voor brood dat aan huis bezorgd wordt moeten verlagen, dit in tegenstelling tot de „re bellerende" bakker die hiervoor de oude prijs blijft vragen. Het veredelde busbrood en het veredel de blankbrood werden tot dusver verkocht voor 47 cent. Dit was tevens de maxium- prijs die de overheid toestaat. Deze brood soorten zullen nu verkocht worden voor 42 cent. en'wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor bet laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Op een nlet-bevelllgde spoorwegover gang In de Knoevenoordstraat te Brummen is een ongeluk gebeurd dat door de te genwoordigheid van geest van een der er bij betrokken personen nog goed is af gelopen. De 26-jarige bromfietser D. J. K. uit Warnsveld bemerkte door onbekendheid met de situatie ter plaatse te laat dat hij een overweg opreed, juist toen een sneltrein naderde. Hij wilde nog remmen, maar slipte op het door de regen gladde wegdek en kwam op de spoorbaan te recht met het buurjongetje dat bij hem achterop de bromfiets zat. De man had toen de tegenwoordigheid van geest het kind te grijpen en zich met het kind door een ferme sprong in vei ligheid te stellen, juist voor de aanstor mende trein. De bromfiets werd van achteren ver nield. De trein kreeg een kleine vertra ging. Het gemiddeld inkomen van de Neder lander is van 1957 op 1958 van 4.970 tot 5.220 of wel met 5 percent gestegen, al dus 't thans verschenen „inkomensverde ling 1958 en vermogensverdeling 1959", een publikatie van het CBS. Het gemiddelde werknemersinkomen ge relateerd aan het gemiddelde inkomen in Nederland is van 1957 op 1958 teruggelo pen van 84,1 percent naar 82,9 percent. Deze relatieve achteruitgang is veroorzaakt door de extra stijging van het algemeen gemiddelde ten gevolge van de zogenoemde eenmalige inkomsten (voornamelijk uit herkapitalisatie). De Amsterdamse rechtbank heeft een 25-jarige astroloog, die begin vorig jaar bij een strafexpeditie van enkele onder wereldfiguren in de Albert Cuypstraat in de hoofdstad drie pistoolschoten richtte op de 23-jarige beschermer van een ex-pros tituee wegens bedreiging met enig mis drijf tegen het leven veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waar van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Advertentie Dè motorolie van vantlaag Het K.N.M.I. deelt mede: Het onbestendig weer houdt ook morgen nog aan. De depressie, die gisteren ten noordwesten van Ierland was gelegen, verplaatste zich naar het zeegebied tus sen IJsland en Schotland. Randstoringen van de depressie trekken snel achter el kaar over Zuid-Engeland en ons land naar Duitsland. Een volgende randstoring zal de komende 24 uur weer enkele buien ver oorzaken. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. De temperaturen blijven enkele graden beneden normaal. au Maximum-temperaturen c W) O J binnen- en buitenland. i Neerslag: laatste 24 uur. -So 0) SC Den Helder regen wzw 14 3 Ypenburg motregen w 15 5 Vlissingen geheel bew zw 15 6 Eelde regen zw 15 2 De Bilt regen wzw 16 8 Twente regenbui zw 15 2 Eindhoven regen wzw 16 6 Zd-Limburg regen zw 17 6 Helsinki zwaar bew. wzw 21 0 Stockholm geheel bew.windst. 20 0 Oslo onbewolkt wnidst. 21 Kopenhagen licht bew. wzw 16 0 Aberdeen zwaar bew. zw 13 3 Londen zwaar bew. zw 21 0 Amsterdam regen wzw 16 5 Brussel regen zw 17 5 Luxemburg geheel bew. wzw 17 6 Parijs zwaar bew. zw 22 4 Bordeaux mist nno 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice half bew. windst. 22 0 Berlijn motregen wzw 16 4 Frankfort geheel bew. zw 18 4 München zwaar bew. w 17 1 Zürich onbewolkt z 19 0 Genève onbewolkt w 21 0 Locarno onbewolkt no 26 0 Wenen regen w 18 1 Innsbruck half bew. ozo 18 2 Rome half bew. windst. 24 0 Ajaccio zwaar bew. ono 25 0 Madrid half bew. windst. 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon geheel bew. wzw Zaterdag 22 juni 32 0 Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 5.18 uur, onder 22.05 uur. Maanstanden 21 juni 12.46 uur nieuwe maan 28 juni 21.24 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 juni Hoog water 3.08 en 15.40 uur. Laag water 11. *4 en 23.39 uur. Zaterdag 22 juni Hoog water 3.56 en 16.26 uur. Laag water 12.03 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2