Rome begroet zijn paus Rome blij met nieuwe paus, maar „hij is geen Roncalli" „Synthese van Joannes XXIII en Pius XII" OORDELEN OVER PAUS (ép_r ERELDNIEÜWS j Van dag tot dag Parijs trekt vloot terug Boycot groeit, maar ILO gaat door raatótoel kleiner...- werkzamer gemakkelijker in te nemen Op de ZATERDAG 2 2 JUNI 1963 3 - Kroning Een andere man Bliksem doodt voetballer Getemperde vreugde Buisje 40 tabl. f 1.10 Busje 100 iabl. f 2.30 Busje 250 tabl. f 4.90 Kardinaal Montini, de nieuwe Paus, ver enigt in zijn pontificale naam Paulus meer symboliek dan wellicht in de overwegin gen van deze naamkeuze een rol heeft gespeeld. De progressiviteit van apostel Paulus, eertijds heftig christenbestrijder en later even heftig en vooruitstrevend verkondiger van het Woord, tegenpool van de bedachtzamer en voorzichtiger elemen ten in de kring der christelijke pioniers lijkt tot nieuw leven te zijn gekomen in de situatie der Kerk van vandaag. Joan nes heeft door de creatie van Montini tot kardinaal de weg geëffend voor de voort zetting van zijn moderne opvattingen en een voortgang van de strijd tegen het verziekelijkend conservatisme. Paulus is in de vroegste geschiedenis der christenheid een der interessantste en meest inspiratieve figuren geweest, of schoon hij geen leidende rol gespeeld heeft in de organisatorische gestaltevorming der kerk. Misschien heeft hij juist geen lei dende rol gespeeld, omdat hij zo sterk de navolging van Christus voorop heeft ge steld en zich niet heeft verdiept in de mpgelijkheden van de wereldse emanci patie der christenen. In zijn Brieven val len vaak dé bescheidenheid en vrees te beluisteren, die waarlijk grote geesten be zielen als zij komen te staan tegenover maatschappelijke kansnoteringen. Bescheidenheid heeft Montini een kar dinaalshoed doen weigeren in 1953. Of was het vrees om een rad te worden in de machtsmachine ener kerk, die op weg|| Duizendvoudlgg „reugde op het sint leek naar de triomf der emancipatie. Pietersplein in Rome; een enthow Joannes is hem voor moeten gaan, zo- s siaste menigte wuift opgetogen naar als indertijd een Johannes de wegberei- de nieuwe Paus, Paulus VI, in de der der Waarheid was. Montini treedt in loggia. (Foto rechts boven.) een voetspoor, dat duidelijk staat aange- g geven en dat via de voortzetting van het I g Wa de verkiezing van de nieuwe paus; Concilie leidt naar een vervolmaking der j nonnen tonen op het Pietersplein in Paus Paulus VI geeft de menigte op het St. Pietersplein zijn zegen. (Foto boven) worden van de beslissing in het conclaaf. (Foto rechts) (Van onze correspondent) Concilie leidt naar een vervolmaking der g= nonnen tonen op het Pietersplein in nieuwe Pinkstergedachte, die volgens de Rome hun vreugde na. het bekend overleden Paus Joannes „het nieuwe vuur g J" hot van de Geest heeft doen oplaaien boven |g de verwarring der tijden uit, om te ver zengen wat verzengd en te zuiveren wat gezuiverd moet worden, opdat wij onze weg vinden en aanvaarden in deze moder ne tijden, zoals in alle tijden". De moderne christen heeft reden tot blijdschap, niet om een voortgaande eman cipatie, maar om de mogelijkheden die i parijs Aan de vooravond van de hem geschonken zijn om zich als „zout Rm-opese reis van president Kennedy, die der aarde" te kenmerken in een tijdperk op zijn rondreis Parijs echter niet zal be- materinlismen uit alle zoeken, heeft Frankrijk gisteren bekend van aanstormende materia gemaakt alle Franse vlooteenheden in de windstreken. Atlantische verdedigingszones terug te Met opzet wordt hier gesproken van; trekken uit het NAVO-verband. christenen omdat de vernieuwingen en Generaal De Gaulle heeft de Riddel t,mnan Ho k-athnlipke kerk landse Zeevloot al twee jaar eerder aan veranderingen binnen de katholieke kerk, bevoegdheclen van het NAVO-opperbe- die zich hebben aangekondigd en deels v(s, onttrokken. reeds verwezenlijkt, de niet-katholieke beslissing die tameiijk onverwacht christenen evenzeer beroeren en bezighou- genomen js 0f althans wereldkundig werd den als de katholieken zelf. Een verzach- gemaakt, is een nieuwe stap van Frank ting van de tegenstellingen tussen Rooms rijk om zijn militaire verdedigingsmidde i -o o b-pthniipk pn an- len geheel in eigen handen te concentre- en met-Rooms. ]-gn gn reorganlserenj met het oog op dersdenkend, en een voortschrijdende ver- nationale atoomzwaard in staat van standhouding op het gebied van de alge- WOrding. meen christelijke, maatschappelijke prak- Naast die militaire overwegingen is het J J oo„ tppppHprinP nn het ge- besluit echter ook kennelijk als een dwang- tijk mede door een toenadering op het ge bedoeld, waardo0r De Gaulle bied van de theologie, zou de gehele cnris z„n zjn jn ricbtjng van een fundamen- tenheid meer gelegenheid en inspiratie ge- teje herziening van de NAVO hoopt te ven om zich bezig te houden met de al- kunnen doordrijven. tpp oppHp Hip het chris- Dat deze nieuwe klap die De Gaulle de gemene invloed ten g NAVO nu toebrengt, gegeven wordt aan de tendom kan uitoefenen in de moderne vooravond van Kennedy's komst, onder- tijdsomstandigheden. streept nog eens de, zacht uitgedrukt, on- Er zijn zoveel problemen waarin de prin- vriendschappelijke gevoelens die De Gaul- cipiële, moedige en ondubbelzinnige hou- Amerikaanse evenknie nog altijd ding van praktijkchristenen een oplossing Niettemin lijkt dit nieuwe initiatief van zou kunnen bevorderen of wijzen: de vre- de generaal de plannen van de Amerikaan- desbeweging, de rassenintegratie, de poli- se president eerder te zullen bevorderen opHsHienstvriiheid de plannen immers waarvan de voornaamste tieke vrijheid, de godsdienstvrijheid, oe Gaulle jn EurQpa djplo_ sociale gerechtigheid, de erkenning van matiek zoveel mogelijk te isoleren... menselijke persoonlijkheid, de zuivering der democratie, de klassenverzoening, de arbeidsvrede, het zijn eigenlijk alle maat- schappelijk-politieke problemen die zijn ontstaan door een „zondeval der christe nen", althans door een nalatigheid van I parijs Het gezaghebbende, onaf- zich christelijk noemende cultuurdragers, hankelijke Franse blad Le Monde gaf de On vele van deze punten staat de kerk volgende indruk van de nieuwe paus: uoojr, van de „Door zijn temperament is de nieuwe eigenlijk nog aan p^ paiis meer politiek dan de pas overledene, „navolging van Christus zoals rauiu In Rome zowei ajs ;n Milaan is hij nauw die met het vuur van een rebel verkon- betrokken geweest bij het binnenlandse digde leven van Italië, terwijl Joannes XXIII j_ nrmrht veel van daarentegen het grootste deel van zijn Men verwacht in dat opzicht veel van buitenland heeft doorge_ de nieuwe Paulus, de Zesde, die ais Ka bracht. Hij is streng, mager, intellectueel dinaal Montini het Conclaaf binnenging en en mist zowej de eenvoud als de goedig- vriidagochtend naar buiten is gekomen als heid van paus Joannes. He vemersoonliiking van wat de progres- Ongetwijfeld zal hij dezelfde doelstellin- de verpersoonnj g gen nastreven, maar op een meer bere- sieve gelederen rondom de Heilige aio kende en beredeneerde wijze, waarbij hij reeds jaren met even heilige overtuiging misschien een iets ruimere plaats zal in- -i I /-Iint oil i ppn ipf.s (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ROME De Romeinen hebben gisteren de nieuwe paus, Paulus VI, welwillend ge noeg begroet. Zij waren tevreden dat hun kerk weer een vader heeft en dat hij een Italiaan is. Maar iedere man in de straat zei zonder enig gebrek aan eerbied: „Hij is geen Roncalli". hebben nagestreefd. GENèVE (Reuter) Vijf niet-Afrikaan- ruimen aan de intelligentie en een iets kleinere plaats aan het hart. Behalve de hervatting en de beëindiging van het concilie erft paus Paulus VI een dubbele taak van zijn voorganger: De re organisatie van de Curie, die moet worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden, en het zoeken naar een vermindering van spanning, niet met de ideologie van het marxisme, maar met de communistische regeringen". GENèVE (Reuter) Vijf met-AiriKaan- o se landen hebben zich aan de zijde ge- 3.1 Hl Ut SI schaard van de Afrikaanse f BRUSSEL De pauselijke nuntius in conferentie van de internationale arDeias Silvio Oddi, zei over de organisatie (I L-°^ en'zuMafrf- nieuwe paus: „Door zijn lange opleiding tegen de aanwez^heidvaneenZuid van pius XII (wiens rechter- kaanse delegatie De vijf anden zijn land lange was) en door zijn banon, Koeweit Irak, Syne en Jordanië. met Joannes XXIII, zal hij Het aantal weglopers ^raagt thans 37_ de these zijn van beiden. Hij heeft de Vertegenwoordigingen van 108 anden na helderheid van Pms XII en de men aan de conferentie deel. g(fedheid als Joannes XXIir. De conferentie heeft gisteren besloten - de vertegenwoordiger van de Zuidafn-1 t\ dTdiyidCLl /-rljtlfln kaande werknemers, J. H. Liebenberg, van I w de conferentie uit te sluiten. Eerder op de ROME - Ik voel mij bijzonder ge dae hadden honderden afgevaardigden de lukkig met de keuze van kardinaal Mon vergaderzaal verlaten toen de vertegen- tini tot paus. Maar ik geloof, dat ik daar- woordiger van de Zuidafrikaanse regering mee eigenlijk de mening uitdruk van al- het woord nam. Er bleven slechts 150 van len die hier zijn en van allen in Neder- de 108? afgevaardigden zitten. 'land" Dit zei kardinaal Alfnnk gisteren toen hij om vijf uur uit het conclaaf te rugkeerde. De kardinalen waren nog de gehele namiddag bijeengebleven. Kardinaal Alfrink wilde niet spreken over zijn persoonlijke vriendschappelijke betrekkingen tot de nieuwe paus. Het is echter bekend, dat kardinaal Montini in november kardinaal Alfrink naar Milaan heeft uitgenodigd om een voordracht te houden over de katholieke pers. De nieuwe paus waardeert kardinaal Alfrink zeer en heeft tijdens diens verblijf in Milaan diep gaand met hem van gedachten gewisseld over de hangende vraagstukken, vooral over het concilie. ROME Paulus VI zal op zondag 30 juni in de Sint Pieter plechtig worden ge kroond. Vandaag zou de nieuwe paus over radio-Vaticana voor het eerst tot de we reld spreken. Paulus VI heeft kardinaal Cicognani aan gewezen als zijn staatssecretaris, de op één na belangrijkste functie in het Vati- caan. De kardinaal bekleedde deze post ook onder paus Joannes. Hij had een ac tieve rol bij het voorbereiden van het con cilie. De nieuwe paus spreekt behalve zijn moedertaal Italiaans, vloeiend Frans en zeer goed Engels. Wellicht zal hij het voorbeeld volgen van vele van zijn voor gangers en zich vertrouwd maken met verscheidene andere talen, hetgeen van grote waarde wordt geacht voor de audiën ties die hij verleent Tijdens de vier jaar en zeven maanden van zijn pontificaat heeft Joannes XXIII verscheidene talen bestudeerd, waaronder het Engels. WASHINGTON Men verwacht dat pre sident Kennedy door de nieuwe paus zal worden ontvangen tijdens zijn bezoek aan Rome. Kennedy is vandaag vertrokken naar Europa. Hij zond Paulus VI een tele gram, waarin hij hem „lange jaren van leiderschap voor de zaak van de vrede" toewenste. (Reuter,AP,ANP). Dat is een onweerlegbaar feit, zoals de taxichauffeur zei. En de bloemenver koopster voegde eraan toe: „Er zijn niet veel Roncalli's in deze wereld". En de ho telportier: „Montini is een aristocratische prelaat. Van paus Joannes hadden wij het gevoel dat hij een man was als wij. Al leen beter". Zo is de verkiezing van 'kardinaal Mon tini tot paus enigszins een anticlimax ge worden, zoals trouwens de benoeming van wie dan ook dat geweest zou zijn. Toen gisterochtend de rook uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel wit bleef, was er nieuwsgierigheid bij de tienduizenden op het plein. Toen kardinaal Ottaviani op het balkon trad, brak er al een applaus los toen hij de voornamen zei van de Milane se kardinaal: Giovanni Battista. De mensen waren tevreden met de keu ze: de progressieve lijn had gezegevierd. Maar wat betekent progressief precies in het oude instituut van de katholieke kerk? Voor de man in de straat, katholiek of niet, was het de goedheid, de liefde, de herkenbaarheid die van Joannes gezicht straalde, zijn rondheid, zijn nederigheid, zijn gewoonheid. De tienduizenden die gisteren naar bo ven staarden toen een kruis, dat langzaam boven de balustrade verrees, aankondigde dat de nieuwe paus in aantocht was, za gen een andere man: smal, verfijnd, pre cies. Waar Joannes voor de zegen de ar men wijd en hoog placht te heffen, als wilde hij de hele mensheid omvatten, daar spreidde de zesde Paulus ze opzij in een prachtig beheerst gebaar. Dat dit eerder gezien was, bewezen de vrouwen die rie pen: „Pacelli, net als Pacelli". Het ia nauwelijks waarschijnlijk, dat een hervatting van het werk van Pius XII in de lijn ligt van de Milanese kerkprins, die gisterochtend als enige van de tachtig ge- purperden in de Sixtijnse kapel na de stem ming niet zijn paarse baldakijn neer hoef de te laten. Hij heeft toën „ja" geant woord op de vraag van kardinaal Tisse- rant, of hij zijn uitverkiezing aannam. Het geen erop wijst, dat hij veel van het werk van Joannes wil voortzetten, althans wil consolideren, want de grote dode heeft in zijn vernieuwingsdrang de kerk wel enigs zins buiten adem gebracht. STARNBERG (AFP) Op het sportveld van een kazerne in de Beierse plaats Starnberg is een voetballer, een 21-jarige soldaat, door de bliksem gedood. De om ringende gebouwen waren voorzien van bliksemafleiders. Vrouw in de ruimte De astronaute Valentina Teresjkova maakte haar omwentelingen om de aarde. We hebben haar stem kunnen beluisteren door de radio. Een vrouwenstem, omstuwd door dezelfde turbulente griezelgeluiden, die de woorden van de eerste ruimtevaar der Joeri Gagarin indertijd begeleidden. Toen was het ons vreemd te moede. Was het vreugde, angst, bewondering of verwon dering, die bij ons opkwam? We weten het niet. Zeker is het, dat we diep onder de indruk waren. Nu er, sinds die tijd, al weer meer dan een half dozijn ruimte- vluchten hebben plaats gehad, nu is onze geestdrift voor de ruimtevaart wel iets minder geworden. We zijn aan het duize lingwekkende idee gewend geraakt, ook al blijft de ruimtevaart tot het meest specta culaire nieuws behoren. De lancering van ruimtevaarder Bykovs- ky was een evenement, dat we met be langstelling volgden. Doch toen wij hoor den, dat de eerste vrouw in een baan om de aarde was gebracht, voelden we weer een ogenblik die blijde verbijstering, zoals die ook door het bericht over de allereerste ruimtevaart in ons werd opgewekt. Deze keer niet om de fenomenale pres tatie op zichzelf, maar in de eerste plaats omdat het hier een vrouw betrof. We hebben de Russische en Amerikaanse ruim tevaarders altijd beschouwd als een soort supermensen. Stoere mannen m.et een ijze ren gestel. Stalen zenuwen. Sterke, wils krachtige naturen, die de meest schokken de proefnemingen doorstonden alvorens zij het predicaat „geschikt" verwierven om daarna de ruimte te worden ingeslingerd. En nu komt me daar die vrouw, Valentina Teresjkova, gewoon op naaldhakken en in een blauwe jurk wanneer ze een avondje uitgaat, en ook zij weet dit onvoorstelbare te volbrengen. Het is ongelofelijk! Wat een sterk karakter, wat een zelfdis cipline moet deze vrouw hebben.' Denkt u zich eens even in wat ze gewerkt, wat ze gestudeerd, wat ze zich ontzegd moet heb ben voor zij het zo ver heeft kunnen bren gen. Net zoals onze vrouwelijke atleten en Olympische kampioenen. Net zoals die vrouw, die op latere leeftijd, toen haar kin deren al groot waren, nog een zware stu die begon en die tot een goed einde wist te brengen. Net zoals die chirurge, die al les op alles zette om te bereiken rvat zij wilde. Net zoals die vrouw, die haar kin deren en haar huishouding bestierde op voorbeeldige wijze en daarnaast nog een veeleisend beroep uitoefende. En nu vraag ik U, zusters, wat zijn wij? Wat zijn wij, doodgewone huis- tuin-, keuken- en kan' toorvrouwen? Ons past hier slechts een eer biedig zwijgen. Wij bezien onszelf een tikje minder zelfgenoegzaam, wij zetten de wek ker op half zeven en wij nemen ons voor om voortaan beter ons best te doen. Zo is het toch, nietwaar? Wij, vrouwen, kunnen immers veel meer? En we kunnen immers zoveel beter dan we altijd gedaan hebben? Hiervan heeft de astronaute Va lentina Teresjkova ons wel het bewijs ge leverd. Marjan van Beek Advertent ie Nadat kardinaal Ottaviani, wiens conser vatieve inzichten dus niet hebben gezege vierd, van het balkon geroepen had: „An- nuntia vobis gaudia magnum, habemus papam.... ik verkondig u met grote vreugde, wij hebben een paus...." en de nieuwe kerkvader zelf op het balkon was gekomen, brak zijn stem tweemaal in het gebed. Uitziende over de massa en over Rome, denkend aan de honderden miljoe nen katholieken in de wereld en aan de ontzaglijke problemen waarmee de kerk te maken heeft, leek het vooral alsof zijn adem even stokte. Diezelfde aarzelende ernst leek te lig gen in de reactie van de menigte, die geen plaats had om te knielen. De spanning en de nieuwsgierigheid van het naar de rook kijken waren voorbij. De vreugde van het hebben van een nieuwe paus werd getemperd door het besef hoe moei lijk het zal zijn de boerenzoon uit Berga mo te vervangen. löill tegen maag- en darmstoornissen Gediplomeerde gevangene. De 37-jarige gevangene Charles Harker uit Philadel phia heeft gerechtelijke toestemming ge kregen een dag langer in de gevangenis te blijven, omdat hij dan tegelijk met de andere gevangenen van zijn schoolklas zijn diploma middelbaar onderwijs kan ontvangen. Tyfus en toeristen. Volgens een schatting van het Zwitserse bureau voor de sta tistiek, heeft de tyfus-epidemie in Zer- matt van de afgelopen winter, een da ling met elf percent in buitenlands toe ristenbezoek in het voorjaar tot gevolg gehad. Egyptische bommen. De regering van Saoedi-Arabië heeft verzocht een hospi taalschip van de zesde Amerikaanse vloot naar Jizane te zenden. Van offi ciële zijde is gezegd, dat 420 gewonden uit de havenplaats Jizane, die door Egyptische vliegtuigen zou zijn gebom bardeerd, per vliegtuig naar centra wor den gebracht waarzij verpleegd kunnen worden. UNO en Zuid-Rhodesië. De commissie voor dekolonisatie van de Verenigde Naties heeft met 19 tegen 4 stemmen (Amerika, Australië, Denemarken en Italië) een Afrikaans-Aziatische ontwerpresolutie over Zuid-Rhodesië aanvaard, waarin de aandacht van de Veiligheidsraad wordt gevestigd op de „gevaarlijke toestand" in dit gebied. In de resolutie wordt aan bevolen het Rhodesische vraagstuk op te nemen op de agenda van de in sep tember weer bijeen komende Algemene I Vergadering. Het was een Rus.... Het Russische blad Selskaja Zjisn (het leven op de boerde rij) schrijft: „Er wordt gezegd, dat de eerste tractor met rupsbanden in 1912 door de Amerikaanse firma Holt werd uitgevonden, maar in werkelijkheid is de uitvinder Fjodor Blinov, een Rus." Applaus in de kerk. Met het toestaan van applaus na bepaalde muziek- en toneel opvoeringen is in de modernste kathe draal van Engeland, die in Coventry, een traditioneel taboe doorbroken. Voor lopig zal dit een jaar lang als proef worden toegestaan. Het publiek zal van te voren vernemen of applaus al of niet verlangd wordt. Aanvallen. De neutralistische premier van Laos, Soevanna Phoema, heeft in een brief aan de internationale controlecom missie geprotesteerd tegen de „dage lijks op grotere schaal toenemende aan vallen" van de strijdkrachten der pro- communistische Pathet-Lao". Chemische raketten. Het Amerikaanse le ger is bezig eenheden uit te rusten met chemische raketten. Deze kunnen snel een salvo van 45 chemische projectielen afgeven. Prufumo-kabaal. Volgens de Daily Tele graph wordt in Moskou verteld, dat ka pitein Iwanov uit de communistische partij is gezet en is ontslagen uit de mi litaire inlichtingendienst. Ook wordt ge zegd, dat hij een psychiatrische behan deling ondergaat. In het spraakgebruik betekent dit in Rusland dat hij in de gevangenis zit. Iwanov had, zoals be kend, tegelijk met ex-minister Profumo een verhouding met Christine Keeler.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3