uxa, i KERKDIENSTEN Leidde kastekort tot een enscenering van inbraak Rentabiliteit industrie-research vertoont een dalende lijn Beter gebruik maken van het beschikbare intellect Uitgevaren visserijschepen EXAMENS Wéér spektakelstuk: „55 Dagen in Peking" ederland Binnengekomen haringschepen HAARLEMSE RECHTBANK JHR. LOUDON OP OLIECONGRES: Vader vrijgesproken van doodslag op zijn zoon 4 ZATERDAG 22 JUNI 1963 snelle levering deskundige plaatsing WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Charles Boost Paradox Kunstzwemmen in het Velserbad Pertinente ontkenning Tegenstelling HET HEEFT ER ALLE schijn van dat Samuel Bronston op de leeg ge komen stoel van Cecil B. de Mille is gaan zitten. Figuurlijk natuurlijk, want zoals De Mille niet denkbaar was zon der de omgeving van Hollywood, zo is Bronston niet voor te stellen zonder een Spaanse achtergrond. Deze nieuwe pro ducent van groots gemonteerde kijk spelen heeft namelijk Madrid als cen trum van zijn activiteiten gekozen en beschikt in de buurt van de Spaanse hoofdstad over de modernste studio's ter wereld. Daar kwamen zijn „King of Kings' en „El Cid" tot stand en daar is hij thans volop bezig aan „De val van Rome", terwijl voorbereidingen ge troffen worden voor het maken van „The circus" en films over de Franse revolutie en de Parijse Wereldtentoon stelling van 1889. De gelijkenis met De Mille wordt dus zelfs in de keuze van onderwerpen doorgetrokken. Maar in ieder geval bestaat ze in de voorliefde van Bronston voor het spectaculaire, kleurige avontuur, liefst tegen een his torische achtergrond, omdat kostuums en decors een belangrijke rol spelen in dit soort mammoetprodukties die het voornamelijk van uiterlijk vertoon moe ten hebben. DE SPEKTAKELFILM is bijna zo oud als de film zelf. Al in 1911 maakte een Amerikaanse onderneming de passiefilm „From the manger to the cross," waar voor een filmexpeditie naar het Heilige Land werd gestuurd. De produktiekosten haalden de voor die tijd duizelingwek kende hoogte van 35.000. Maar het waren vooral buitenlandse produkties als de Franse film „La reine Elizabeth" met Sa rah Bernhardt uit 1912 en de Italiaanse film „Quo vadis" van Enrico Guazzoni uit 1913 die in Hollywood de stoot gaven tot het maken van steeds grotere scheppin gen, groot in opzet, in lengte en in uitga ven. De spektakelfilm werd de film met de grote getallen, dat was al zo in 1912 toen nauwkeurig het aantal figuranten in de advertenties bekend werd gemaakt, dat is gebleven tot vandaag, nu een film als „Cleopatra" zijn hele voorreclame ba seert op de in cijfers uitgedrukte grenze loze verkwisting tijdens de jarenlange werkzaamheden. OOK DE NIEUWSTE FILM van Samuel Bronston, „55 Dagen in Peking," kan het niet stellen zonder getallen en allerlei re clame-verhalen over de bouw van de stad Peking in de buurt van Madrid, over het aantal betrokken arbeiders (meer dan er inwoners waren in Peking gedurende de Boxeropstand) en de totale lengte van sta len buizen die voor de constructie nodig waren (400 km), over de authentieke Chi nese kostuums uit een particuliere verza meling (verzekeringssom 150.000) en het aantal geïmporteerde Chinezen voor de fi guratie (1200), moeten bij voorbaat de kwaliteit van de film garanderen. De pu bliciteit gaat,., bij dit alles uit van debiet, geheel onjuiste stelling dat het grote pu bliek onder druk van de gepubliceerde ge tallen de nog niet vertoonde film als een meesterwerk gaat beschouwen en gaat spreken van een film „die men in ieder geval moet gaan zien." „Cleopatra" is op die gronden voor twee jaar uitverkocht in New York en deze gegarandeerde inkom sten kunnen niet meer aangetast worden nu bij de wereldpremière de critiek min der enthousiast bleek dan van 40 miljoen dollar produktiekosten verwacht mocht worden. „55 DAGEN IN PEKING" behandelt de Boxeropstand, zoals deze beleefd werd door de buitenlandse legaties in Peking. Het geheime genootschap der Boxers dat zich „De vuist der ware eensgezindheid" noemde en vooral in de provincie opereer de tegen de daar gevestigde blanken, trok in juni van het jaar 1900 in een overmoe dige bui op tegen de buitenlandse kolonie Advertentie in Peking. Deze vluchtte in paniek naar de diverse legaties die bij elkaar in een afgesloten gedeelte van de stad een staat in de staat vormden. In allerijl werd dit complex van gebouwen door geïmprovi seerde barricades en versperringen in een primitieve staat van verdediging gebracht terwijl de kleine garnizoenen van elf bui tenlandse legaties samensmolten tot een internationaal legertje dat de hopeloze strijd tegen een overmachtige vijand moest aanbinden. Gelukkig voor de blanken wa ren de Boxers slecht bewapend en onder ling verdeeld en kregen zij pas tegen het einde van de strijd steun van het keizer lijke leger dat zich eerst afzijdig had ge houden van het illegale optreden van deze fanatieke sekte. Vijfenvijftig dagen duurde het beleg van Peking en toen kwamen hulptroepen van de kust het zwaar gehavende garnizoen ontzetten. Op 14 augustus 1900 verjoegen zij de Boxers en het keizerlijke leger en maakten een einde aan de regering van de Keizerin-weduwe Tzu Hsi die in de film (door Flora Robson) als een sluwe en wrede intrigante wordt voorgesteld. De he le instelling van de film is trouwens een- zijdig-westers, want bij dit soort histori sche filmlessen voor de massa mag er geeny twijfel bestaan over de vraag wie aan de goede en wie aan de kwade kant van de frontlinie strijdt. Men kan zich een genuanceerder standpunt denken en waarschijnlijk was dan een heel andere reconstructie van een uiterst belangrijk en belangwekkend gebeuren uit de bus geko men. Maar zoals in de goede, oude wild westfilm met zijn bloeddorstige Indianen tegenover de vrome en lelieblanke pio niers, zo kent ook „55 Dagen in Peking" zijn twee partijen-stelsel en het is bij voor baat duidelijk aar welke kant de sym pathie van de makers uitgaat. DE FILM DOET trouwens sterk denken aan het geliefd Hollywood-thema van het eenzame fort in de woestijn dat door in-, boorlingen (Indianen, Moslems of flindóês)' omsingeld is en op het laatste ogefiblik door een te hulp sneflendé 'patrouille van Flora Robson en Robert Helpmann spelen Chinezen, respectievelijk kei zerin Tsu Hsi en prins Tuan in „55 dagen Peking". de ondergang gered wordt. Nicholas Ray die na „Kjng of kings" ook de regie van „55 Dagen in Peking" door Bronston kreeg opgedragen, heeft het vooral in het avon tuurlijke en sensationele gezicht. Van de blanke kolonie die in de legaties gevlucht is, krijgt men niemand te zien, behalve een Russische gravin met een duister ver leden (Ava Gardner) die voor de liefdes- noot moet zorgen, maar vanwege haar troebele voorgeschiedenis vroegtijdig dood moet. Voor de rest draait het voorname lijk om Charlton (El Cid) Heston die de commandant van het Amerikaanse garni zoen speelt en David Ni ven die een vast houdende Engelse ambassadeur voorstelt die van geen wijken wil weten. Beiden trekken er zelfs nog op uit om eeh Chinees kruithuis in de lucht te laten springen, een huzarenstukje dat al de gebruikelijke en verbruikte spanningseffecten in zich ver enigt. Behalve de wat wezenloze en nooit gedefinieerde verhouding tussen Ava en Charlton en een vaderiljke genegenheid van deze laatste voor een Chinees wees meisje, komen er geen onderlinge mense lijke verhoudingen van enige importantie voor in deze drie uur durende film van aanval en tegenaanval, van schieten en krijgslisten, van explosies en traditionele ziekenhuistragedies. Hier is het kijkspel tot zijn eenvoudigste vorm teruggebracht, kleurige decors, historische kostuums, di rect herkenbare types inplaats van karak ters, veel actie en kunstmatige spanning en geen enkele menselijke ontroering. En al zijn de gebeurtenissen in de film in grote trekken historisch te noemen, men kijkt naar dit schouwspel als naar een van die wonderlijke bedenksels van Holly- woodse scenarioschrijvers: knap bedacht, maar zonder enig contact met de werke lijkheid. 13 juni: m.t. Brittenburg KW 121 met 175 kant jes, m.t. Arie Jacob KW 149 met 130 kantjes, m.t. Voorloper VL 16 met 164 kantjes, m.k. Okko Bos- ker WR 25 en Internos WR 49 met 52 kantjes. 14 juni: m.t. Sakina Martine KW 32 met 175 k. 15 juni: m.k. Tolio KW 185 met 2 kantjes. 16 juni: m.t. Julie Streiff IJM 25 met 9 kantjes, m.t. Rijnmond II KW 43 met 175 kantjes, m.t. Ada VL 7 met 145 kantjes, m.t. Michiel Jan VL 110 met 175 kantjes, m.t. Bets en Gerda VL 112 met 175 kantjes, m.t. Voorwaarts VL 142 met 175 kantjes, m.t.l. Maria Jacoba KW 73 met 25 kantjes, m.h.l. De Arend KW 7 met 526 kantjes van 4 schepen, m.h.l. Toenadering KW 95 met 429 kantjes van 5 schepen. 17 juni: m.t. Rotterdam IJM 82 met 356 kantjes, m.t. Rijnmond I KW 15 met 186 kantjes, m.t. Nicolaas Senior KW 42 met 140 kantjes, m.t. Cor nelia Maria SCH 135 met 175 kantjes. 18 juni: m.t. Albertha Hendrika KW 81 met 45 kantjes, m.t. Johanna Lydia KW 55 met 80 k. Advertentie GARAGE L d LEDEN R. CLAEZENSTR 1 DAG en NACHT Zondag 23 juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 en 19 u.: ds. H. van Niel; De Rank, 10 u.: G. J. Kwakkel, jeugddienst; Bethlehemkerk 10 u.: ds. L. Brink; 19 u.: ds. W. M. van Asperen; Jeugdkapel 10 u. W. Doevedans. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. W D. Diepersloot; 17 u.: J. M. van den Brink; Petrakerk, 9.30 u.: ds. J. M. van den Brink; 19 u.: ds. J. A. Tiemens; Zee- loods, 11 u.: ds. J. M. van den Brink. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), 9.30 en 17 u.: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Pet.ruskerk 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 11.15 u.: vespers, woens dag 9 u.: h. mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: openbare samen komst (Edisonstraat 14). Baptistengem. „Elonkapel", 10 u.: ds. S. J. Zijlstra; 11.45 u.: zondagsschool; 19.30 u.: ds. S. J. Zijlstra. Onafhankelijke Baptistengem., Doopsge zinde Kerk, Helmstraat, 16 u.: ds. G Buining. Doopsgez. Gem., Helmstraat, 10 u.: ds P. J. van Schayck. Een kas-tekort van de penningmeester van een Haarlemse voetbalvereniging was donderdag het uitgangspunt van twee strafzaken voor de Haarlemse rechtbank Voor het hekje verschenen achtereenvol gens een 40-jarige metaalbewerker, tevens penningmeester van de club, en een 42 jarige Haarlemse koopman, een cafékennis van de penningmeester. De eerste moest zich verantwoorden wegens het verduiste ren van gelden van de club en het doen van een onjuiste aangifte van diefstal. De ander werd verdacht van het wegnemen van een bedrag van 275uit de woning van de eerste. Dit geld zou toebehoord hebben aan de voetbalclub. De vraag die uiteindelijk overbleef was of het kastekort tot het ensceneren van een inbraak heeft geleid. Een groot aantal „supporters" woonde deze juridische, strijd in het Haarlemse pa leis van justitie bij. De metaalbewerker gaf zonder meer toe gelden ten nadele van de club te hebben verduisterd. Een bedrag van 900 was hij volgens zijn verklaring kwijtgeraakt toen hij in een cafeetje een biertje was gaan drinken. De rest van het bedrag, ongeveer 800, was ongemerkt aan privé-genoegens opgeraakt. Inzake de valse aangifte was de man niet zo positief. Hij draaide enige tijd om een juiste en duidelijke beantwoording heen, maar gaf -tenslotte op een vraag van de officier van justitie, mr. J. Bre- dius, toe dat hij ongeveer tweeduizend, gul den meer als vermist had opgegeven dan FRANKFORT De President-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum maatschappij jonkheer mr. J. H. Loudon heeft op het 6e wereld petro leum congres, dat van 19 tot 27 juni a.s. in Frankfort wordt gehouden, een rede uit gesproken over „Versnelling van het tem po der technologische ontwikkeling in de aardolie-industrie". „Wij zijn er zo aan ge wend geraakt in geld te denken", aldus de heer Loudon," en er van uit te gaan dat des te meer geld wij hebben des te meer wij kunnen krijgen wat wij verlan gen, dat wij andere beperkingen soms uit het oog verliezen. Bij de research hebben wij wellicht reeds het stadium van een dalend rendement op onze investeringen bereikt niet alleen voor de industrie, maar voor de gemeenschap als geheel. „De invloed van de overheid doet zich op vrijwel elk terrein van de wetenschap TrawlvlsserU Zaterdag 8 juni: m.t. Onderneming I SCH 261. Maandag 10 juni: m.t. Emma IJM 15, Wiron H IJM 211, Albatros KW 87, Arie Ouwehand KW 122. Dinsdag 11 juni: s.t. Amsterdam IJM 28; m.t. Antie KW 49. Jan Maria KW 171; m.l. Sursum Corda KW 124; m.k. Frank IJM 67. Woensdag 12 juni: m.t. Egmont IJM 99, Dirkje KW 54, Maria Theresia KW 99, Voorbode VL 103; m.l. Dogegrsbank KW 75, Onderneming III SCH 117, Onderneming IV SCH 153, Drie Gebroeders HD 79: m.k. Arendje KW 98, Gijsberta KW 143 Donderdag 13 juni: m.t. Koraalbank KW 3 Vrijdag 14 juni: s.t. Utrecht IJM 24; m.t. Thori- na IJM 33, Delft IJM 37, Nooit Gedacht IJM 239, Stadt Enckhuysen KW 82. Zaterdag 15 Juni: m.t. Jacoba Geslna IJM 36, Deining KW 8, Wilhelmina Johanna KW 39, Fran- cina KW 153, Cornells Vrolijk Pzn. SCH 171. Maandag 17 juni: m.t. Haarlem IJM 9, Sakina Martine KW 32, Ora et Labora KW 51, Britten burg KW 121, Arie Jacob KW 149, Voorloper VL 16; m.l. Adeodatus IJM 30, Dolfijn IJM 55, Ver wachting IJM 204. Adrlanus KW 10, Leendert Ja coba KW 12. Willem Cornells KW 16, Adriana KW 19, Cornells KW 24, Gijsbert Jan KW 28, Bertha KW 38, De Vrouw Anna KW 52, Willem van Beelen KW 62, Henk KW 66, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Jan KW 91. Alida KW 108, Avontuur KW 114, Leuntje KW 128, De Vier Ge zusters KW 162, Anna Jacob KW 186, Kniertje Elizabeth KW 188, Dirkje KW 205, Noordster KW 207 (18 juni binnen), Samenwerking KW 216; m.k. Neeltjé IJM 2, Ria IJM 3 (19 juni binnen), Dage raad IJM 4, Adriana IJM 6, Zuiderkruis IJM 7, Jannie IJM 38. Margrita IJM 42, De Hoop I IJM 45, Nora IJM 51, Swift IJM 54. De Hoop II IJM 59. Jaap IJM 62. Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Corrie IJM 78, Wiron I IJM 210, Wiron III IJM 221, Mag- da IJM 272, Deo Volente II KW 11, Anne Marie KW 27. Ada KW 29, Ermine KW 30, Tlny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Willem Henry KW 53, Cornelia Adriana KW 58, Ludi KW 61, Arend Cornelis KW 68, Maartje KW 71, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Alnilam KW 90, Jeannette KW 93, Karla Ellen KW 106 (18 juni binnen), Rianne KW 110, IJsbrand KW 119, Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131, Dirk raat KW 134, Maartje Jacoba KW 137, Fiducia KW 155, Agatha KW 157, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Dirkje KW 178, Hoop op Welvaart KW 179. Alice KW 182, Aleida KW 183, Elly KW 187, Margaretha Christina KW 190, Vrouw Prijna KW 193, Aagje Adriana KW 196, Samenwerking HD 125, Arie Geertje TX 51, Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Albert MO 1. Dinsdag 18 juni: m.t. Maria Elizabeth IJM Rijnmond II KW 43, Bets en Gerda VL 112; m.l. Jan IJM 81, Gijsbert Bastiaan KW 161, Pieter Anne KW 169; m.k. Bettie IJM 29, Corrie IJM 78, Wiron VIII IJM 205, Karla Ellen KW 106, Gijsbert Dirk KW 109, Catharina Josephine KW 127, Anna Hendrika KW 174, Solea KW 180, Tokio KW 185, Tiny WR 33. Woensdag 19 Juni: m.t. Julie Streiff IJM 25, Rijnmond I KW 15, Nicolaas Senior KW 42, Soli Deo Gloria KW 152, Ada VL 7, Michiel Jan VL 110, Voorwaarts VL 142; m.l. Maria Jacoba KW 73; m.k. Dinemarie KW 57. Haringdr(jfnetvisserij Dinsdag 4 juni: m.l. Nederland VII KW 130, Janna KW 163. Woensdag 5 juni: m.l. Nederland VI KW 37, Michiel KW 167. Donderdag 6 juni: m.l. Nelly Maria KW 70, Wilhelmina III KW 147. Maandag 10 Juni: m.l. Orion KW 22. Woensdag 12 Juni: m.l. Willy KW 141. Donderd. 13 juni: m.l. Everard Christina KW 40 Woensdae 19 Juni: m.l. De Arend KW 7, Toe nadering KW 95. gevoelen. Atoomenergie, ruimte-onderzoek en de verschillende projecten der nationale defensies concurreren niet alleen met de industrie en de universiteiten, maar ook onderling om het beperkte talent, dat beschikbaar is". „De snelle groei van het research- en ontwikkelingswerk heeft niet alleen geleid tot deze concurrentie binnen overheidsin stanties en tussen overheid en industrie om de beschikbare geleerden en technici. Het zal duidelijk zijn dat een groot deel van de krachtsinspanning, zowel op mili tair als op civiel gebied, niet wordt ge wijd aan werkelijk oorspronkelijke denk beelden, maar aan de snelle exploitatie in een groot aantal verschillende labo ratoria van de weinige ideeën die van tijd tot tijd door briljante enkelingen worden voortgebracht. Zelfs uit een zuiver economisch stand punt bezien is het duidelijk dat de rentabili teit van het industriële researchwerk ofschoon nog altijd hoog een dalende lijn vertoont door het toenemend aantal gevallen van kennelijk gelijktijdig gedane uitvindingen. Dit betekent niet alleen een complicatie voor onze octrooiportefeuilles, maar maakt het ook moeilijk te beslissen of wij ons geld al dan niet zullen inves teren in ondernemingen gebaseerd op nieu we of superieure technische vindingen die wellicht spoedig denkbeeldig blijken te zijn". Bij de pogingen het tempo van de tech nologie in de olie-industrie op te voeren, moeten wij trachten, aldus jhr. Loudon, twee dingen te doen: door het ondersteu nen en ter hand nemen van fundamenteel researchwerk het aantal werkelijk nieuwe ideeën vergroten en onze technologen en commerciële staf aanmoedigen tot meer durf bij het kiezen van nieuwe werkwij zen en produkten ter ontwikkeling. „Wij realiseren ons aldus jhr. Lou don dat alleen het creatieve menselijke talent ons de wetenschap en techniek kan verschaffen die wij wensen en nodig heb ben. Ook beseffen wij dat niet alleen het tot onze beschikking staande talent be perkt is, maar dat dit ook geldt voor't totaal aan talent dat in de wereld aanwezig is". „Dat gedeelte waarover wij kunnen be schikken, beschouwen wij als een activum dat in menig opzicht kan worden verge leken met financiële activa, en wij trach ten dit zodanig te verdelen dat de alge mene belangen van onze groep waardoor 't best worden gediend. Dit doen wij via 't apparaat van een Group Research Coun cil, een lichaam dat het te volgen beleid uitstippelt, en waarin de commerciële men sen en de leiders van het researchwerk elkaar ontmoeten." „De laatste jaren", aldus de heer Lou don, „zijn twee paradoxale vormen van bezorgdheid omtrent onze onderwijs systemen tot uiting gekomen. De eerste is dat wij niet genoeg technici opleiden om te zorgen voor de behoeften van onze cultuur. De tweede is dat op exac te wetenschap en techniek te veel de na druk wordt gelegd ten koste van de hu maniora en tot schade van onze cultuur." „Ik ben van mening dat met een beetje gezond verstand en een minimum aan dog matische uitspraken, de tegenstelling zal verdwijnen. Exacte wetenschappen en de humaniora zijn geenszins onverenigbaar. In ons bedrijf in het bijzonder hebben wij mensen nodig met een technische op leiding, die begrip hebben van de huma niora, en evenzeer mensen met een klassie ke opleiding, die inzicht hebben in de exacte wetenschappen." „Wegens de ge compliceerde wisselwerking die in onze onderneming bestaat, zijn de zeldzame en kelingen die in beide werelden thuis zijn degenen die de grootste bijdrage leveren tot een doeltreffend benutten van de tech nologie". In het kader van de Velser Sportweek worden in het Velserbad maandagavond vanaf half negen interessante shows uit gevoerd door leden van de zwemvereni ging „Admiraal de Ruyter". Circa vijfen twintig meisjes doen hieraan mee. Fiësta is de titel van de openingsshow, gevolgd door het Nederlandse kampioenspaar 1963 Hetty Balkenende en Nienke te Riet. Hierna volgt een Schotse polka, een solo nummer van Ineke Teymant. De meisjes- groep zal vervolgens „Het weerhuisje" te water laten. Een bezoek aan Oklahoma en aan Wenen worden uitgevoerd door Annie Appels, Frieda Eichenberg en Nienke te Riet. Deze groep nam de tweede plaats in bij de Nederlandse kampioenschappen kunstzwemmen. Aan kleding is bijzondere aandacht besteed. Ook wordt gewerkt met lichteffecten, zodat de komende show in alle opzichten een waterspektakel belooft te worden. De toegangsprijs is zeer laag, namelijk vijftig cent. in werkelijkheid verdwenen was. Mr. Bredius ging er in zijn requisitoir van uit dat het verdwenen geld niet hoger was geweest dan 1600. Hij achtte beide feiten op grond van de bekentenissen van verdachte wettig en overtuigend bewe zen en eiste een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en gedurende deze tijd toezicht van het Leger des Heils. Tevens vroeg de officier de man te verplichten binnen dertig maan den een bedrag van 1600 aan de club terug te betalen. De raadsman van verdachte, mr. C. Blan kevoort ging nog eens op de hele zaak in. Ook schilderde hij de toekomstmoge lijkheden van de verdachte. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er geen vrees voor herhaling behoefde te bestaan en verzocht de rechtbank voldoende straf te vinden in een veroordeling tot de tijd doorge bracht in preventieve hechtenis, die sinds begin maart loopt. Minder gemakkelijk kreeg de officier de van justie het in het tweede deel van deze affaire, de strafzaak tegen de 42-jarige Haarlemse koopman. Deze werd ervan ver dacht een bedrag van 275 weggehaald te hebben uit de woning van de metaal bewerker. De man hield tot het einde van de strafzaak vol niets met dit hele geval te maken te hebben en in de avond van de derde maart niet in de woning van de metaalbewerker geweest te zijn. De metaalbewerker zelf. die als getuige in deze zaak optrad, verklaarde dat hij de koopman die avond in een aafé had ontmoet en hem daar van zijn financiële moeilijkheden had verteld. De koopman zou toen gezegd hebben dat hij dit pro bleem wel zou opknappen en had later op de avond een bedrag van 275 aan de metaalbewerker overhandigd. Als be loning zou de koopman 25 gulden ontvan gen hebben. Een buurvrouw van de metaalbewerker verklaarde voor de rechtbank dat ze die avond een man van het postuur van ver dachte de woning had zien binnengaan. Ze had ook de hond te keer horen gaan. De vrouw kon in deze verdachte echter niet met zekerheid de man van die avond her kennen. De koopman had wel een verkla ring voor zijn doen en laten van die avond. De officier van Justitie aanvaardde deze echter niet omdat er volgens hem voldoen de speling inzat om de ten laste gelegde daad gepleegd te kunnen hebben. Het verhoren van de metaalbewerker als getuige leverde een felle tegenstelling op tussen de raadsman in deze zaak, mr. P. J. Prinsen Geerligs en de president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwerda. Deze laatste liet niet toe dat de raadsman rechtstreeks vragen aan de getuigen stel de, omdat de raadsman steeds dingen zou vragen die reeds bekend waren. Mr. Prin sen Geerligs moest de vragen nu via de president tot de getuigen richten. De officier van Justitie, mr. J Bredius was vrij kort in z'n requisitoir. Hij refereer de aan de vele veroordelingen die ver dachte ondermeer wegens vermogensde licten heeft ondergaan en eiste tien maan den gevangenisstraf. De raadsman was van oordeel dat er geen wederrechtelijke toeëigening ge pleegd was, omdat de metaalbewerker met verdachte zou hebben afgesproken de zaak op deze manier te ensceneren. Ook wees de raadsman erop dat het weggeno men geld nagenoeg geheel eigendom was van de metaalbewerker persoonlijk en dat hier dus ook geen toeëigening van gelden van de voetbalclub had plaats gehad. Hij noemde het afgesproken werk en conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op donderdag 27 juni uitspraak doen in deze beide zaken. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u., samen komst: Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u. leesdienst. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 19.30 u.: H. W. van Dijk; vrijdag 28 juni, 20 u.: ds. A. H. Agtereek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. Huisman; 19 u.: ds. Gerritsen; 10 u.: Jeugdgebouw, jeugdkerk. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. W. Diepersloot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Abeelen- straat 1, 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en'12.15 u.; 18 u.: avond mis. Jehova's Getuigen. Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248; 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des He ren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. Oud-Kath. Kerk. De Spil, Meeuwenlaan 2. 9.30 u.: hoogmis. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u.: W. F. Leenman; 19 u.: ds. H. P. Huis man. Gereformeerde Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. A. C. van Nood. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis 6.45, 8. 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerk. 8.45 u.: ds. L. van den Brink; 10 u.: ds. J. Gerritsen. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 en 10 u.: ds. J. C. Remijn; De Hoeksteen, 10 u.: ds. H. A. van Rhijn; 19 u.: ds. H. L. W. Schoch, jeugddienst: De Toorts, 10 u.: A. Forrer; Adventskerk (ziekenhuisdienst) 11 u.: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorie- weg, 10 u.: ds. J. J. Rebel; 17 u.: ds. J. C. Maris. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7.00 en 8.00 u. (kindermis), 9.00, 10.30 u.: (hoogmis) en 11.45 u.; 19 u. (avondmis); O.L. Vrouw van Goede Raad, heilige missen te 6.30, 7.45, 9.00, 11.45 en 19.00 u.: (avondmis); Regina Coeli, heilige missen te 7.00, 8.00 en 9.30 u. (hoogmis); I.15 en 19.30 u.: (avondmis); St. Agatha, heilige missen te 8.30 en 19.00 u. (hoog mis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: de heer L. J. Sussenbach. Evang. Luth. Gem., Koningstraat 119, 10.30 u.: ds. J. A. Roskam. Vrye Evang. Gem., Van Riemsdijklaan 122, 10 u.: ds. H. Raven. Volle Evang. Gem.. Groenelaan 74, 19.30 u.: C. Veerman. Nieuw Apostolische Gem., Groenelaan 74, diensten om 10 en 16 u.; woensdags te 20 u. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. H. de Nie. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 u.: ds. M. C. Wendte; 19.15 u.: ds. G. van Schup- pen; Irenekapel, 10 u.: ds. N. H. Kuiperi; De Opgang, 10 u.: ds. Warners. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. F. Vroons; 17 u.: ds. C. Meijer. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Doopsgez. Kerk, Meerstraat, 10 u.: ds. N. J. Luikinga. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 16.30 u.: kindersamenkomst en 20 u.: Verlossingssamenkomst. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. J. A Don; 19 u.: ds. M. A. Don; Oosterwijk- Meerestein, Chr. L.T.S., 10 u.: ds. G. van Schuppen; 19 u.: ds. M. Wendte. Jeugd kapel, De Opgang 10 u.: de heer M. de Rooy; zondagsclub De Schans, 10 u. Geref. Morgensterkerk. Constantijn Huy- gensstraat 9.30 u.: ds. Joh. Knol. R.-K. St. Laurentiuskerk, heilige missen te 6.30 en 7.45 u.; avondmissen te 12.00 en 17.15 u. Geref. Kerk, Van Riemsdijklaan 122, 9.30 u.: ds. C. Meijer: 17 u.: ds. F. Vroons. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, heilige missen te 8.15 en 10 u. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. H. L. Goudt. De rechtbank in Den Bosch heeft een 54-jarige inwoner van Schjjndel vrijge sproken van de tenlastelegging dat hij op 6 augustus van het vorig jaar zijn eigen 31-jarige zoon van het leven heeft beroofd door hem met een mes in het lichaam te steken. De officier van Justitie, mr. J. Booster, had vier jaar gevangenisstraf zonder af trek van het voorarrest gevorderd. De ver dediger, mr. P. Scheefhals, bepleitte vrij spraak bij gebrek aan bewijs. De vader zou door de zoon zijn aangevallen. Bij de afweermanoeuvre, waarbij de vader een pandeksel als schild had opgeheven, zou het mes op dit deksel zijn afgeschampt en noodlottigerwijze de jongen in het eigen lichaam hebben getroffen. De rechtbank achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. Groningen. Frans MO A: de dames J. J. Hofman (Nieuwolda), M. H. J. de Lozanne (Oostburg), J. D. E. van Ooijen (Middel burg), M. G. I. Schulenklopper (Groningen) en C. M. Geuze (Arnhem), M. A. Prinssen (Aalten) en F. G. Scholten (Beckum-Henge- lo). Nijmegen. Doctoraal sociale wetenschap pen: mej. D. H. A. M. van Heivoort (Box tel). Amsterdam (G.U.) Doctoraalexamen ge schiedenis G. Abma (Amsterdam). Rotterdam Doctoraalexamen in de eco nomische wetenschappen G. Veerman (Gouda) en A. de Koning (Slikkerveer). Delft Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir. C. J. E. A. Bul der, op proefschrift „On respiratory defi ciency in yeasts". Amsterdam (G.U.). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde S. J. P. Eloff, wonende te Oosterwolde (Fr.) op een proef schrift getiteld „Bijdrage tot de kennis van de tendovaginitis stenosans". DELFT Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen op proef schrift „The dynamic behaviour of rota meters" ir. H. H. Dijstelbergen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4