'm Tito's „verdunde Marxisme" brengt Joegoslavië ongekende welvaart „Volkseigen" bedrijven worden thans op kapitalistische wijze bestuurd PANDA EN DE MEESTER-KIEKER J PUZZEL NUMMER 41 ZEISS IKON O in de Hooglanden Drie pond per dag eraf met slappe thee-dieet ELEKTRONISCHE FAMILIENAMEN Samensmelting Breuk met Marx Winstdeling Tito grijpt in ZATERDAG 22 JUNI 1963 Mfloacoooooooooo Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH 9 12) „Maar we kunnen hier niet voorgoed blijven, al zou die mist blijven han gen," zei hij. „Wij hebben geen voed sel, om maar iets te noemen..." Hij vernam haastige voetstappen en keerde zich met een ruk om. Fazia kwam naar hem toe met de revolger in de hand. Zij keek hem verschrikt aan. „Wat is er?" vroeg Felton. „Ik heb stemmen gehoord. Dat kwam ik u zeggen. „Zij zoeken dus nog naar ons," mompelde Sonja. „Die zullen zich door een beetje mist niet laten weerhouden. Fazia is voor hen een te kostbare buit om haar zo maar te laten ontsnappen." Hij ging naar de rots, waarop Fa zia de wacht had gehouden. De opper vlakte was oneffen en betrekkelijk vlot te beklimmen. Drie meter boven de grond trof hij een vlakke richel aan. De rots verhief zich daarboven nog eens twee tot drie meter. Bij helder weer zou het een voor treffelijke uitkijkpost zijn geweest. Maar nu kon Felton niets ontdekken dan de vage omtrekken van andere rotsen en daarachter mist. Horen kon hij hier meer dan op de grond. Ergens op de heide schreeuw de een wulp. Het klateren van het beekje klonk hier luid en duidelijk. Terwijl hij aandachtig stond te luis teren, hoorde hij ook stemmen. Aan vankelijk kon hij niet bepalen, uit welke richting het geluid kwam. Nu eens leek het vlak voor hem te klin ken, dan weer achter hem. Toen hij de stemmen voor het eerst vernam, leken de mensen maar enkele meters van hem af te zijn, een paar tellen later klonken de stemmen als uit de verte. Het was de mist die hem par ten speelde, naar hij wist, maar ver ontrustend bleef het. Hij voelde een lichte zucht langs zijn wang strijken en trok een be zorgd gezicht. Een begin van wind! Als de wind nu ging opsteken, kon.' dat maar één gevolg hebben: de mist zou uiteengejaagd worden. Daarna zou de bende vrij spel heb ben. Nog eens luisterde hij scherp. Ja, de stemmen klonken toch uit de rich ting van de bergkam, waarover hij met de meisjes enkele uren tevoren veiligheid had gezocht. Daar waren de achtervolgens blijkbaar blijven steken, toen de mist kwam opzetten. Felton klauterde van de rots en zocht Sonja en Fazia op. „Wij moeten nu gaan," zei hij. „De wind begint op te steken. De mist zou daardoor kunnen optrekken en dan zitten wij in de val." „Maar begon Sonja al, tot zij aan zijn onverbiddelijk gezicht zag, dat hij zich niet van zijn plan zou la ten afbrengen. Hij volgde met hen de bedding van het beekje. Dat beekje kwam van ho ger gelegen heidegrond en door die te volgen werd voorkomen, dat zij in kringen zouden ronddwalen, om mo gelijk de zoekpatrouille in de armen te lopen. Zijn arm deed hinderlijk veel pijn en hij had een onaangena me smaak in de mond. Felton bukte zich, schepte in de kom van zijn han den water op en dronk. Daarvan knapte hij op en grinnikend keek hij achterom naar Sonja. „Ik voel me alsof ik een nacht aan de rol ben geweest," zei hij. Haar somber gezicht klaarde dadelijk op. Haar ogen begonnen te glinsteren en de volle rode lippen werden hem ver leidelijk toegestoken. „Ik hoop, dat ik bij een volgende gelegenheid met je mee mag," zei zij en ondanks hun hachelijke positie op kilometers afstand van de bewoonde wereld, met een troep misdadigers op hun hielen, begon zijn bloed vlugger te stromen. Maar toen ging zijn blik van Sonja naar Fazia en keek hij haar in de heldere ogen. Fazia lachte tegen hem in het volste vertrouwen. Inmiddels voelde Felton tegen zijn linkerwang een constante lichte bries, die overigens de mist nog niet uiteen- joeg. Hij verhaastte zijn stap. Het heideland liep nog altijd op. Als zij het hoogste gedeelte van het terrein konden bereiken en de daarachter af lopende strook konden bereiken, zou den zij misschien aan de blik onttrok ken zijn, eer de mist optrok. Hij keek achterom. Liep Fazia kreupel? Hij bleef staan. Zonder zich aan Sonja te storen, die hem vragend aankeek, zei hij tegen Fazia„Is er iets met uw voet?" Zij schudde al te nadrukkelijk ont kennend het hoofd. „Welnee, het gaat uitstekend." „Loop dan maar een. poosje voor mij. Vooruit! Recht tegen de helling op." Zij deed wat zij kon, maar het duurde niet lang of zij liet zich in de heide vallen en verborg het gezicht in de handen. „Het gaat niet meer. Mijn mijn voet doet zo'n pijn." „Laat mij die voet eens zien." Hij moest aandringen, eer zij haar schoen en kous uittrok. Hij moest een kreet van schrik onderdrukken. Er was een ferme blaar op haar hiel onstaan. Door de druk van haar schoen was het weefsel gaan ontste ken, nadat zij de schuilplaats in de rotsen verlaten hadden. „Waarom hebt u dat niet eerder gezegd?" vroeg hij boos. Zij beet op haar lip. „Ik ik dacht dat het wel zou gaan. Die blaar heb ik opgelopen toen wij tegen de berwand opkommen. Tijdens het rusten had ik er weinig last van." Voorlopig probeert u zonder schoe nen te lopen", zei hij. „Wij hebben nu geen tijd om eerste hulp te ver lenen. Als we geluk hebben, bereiken wij het hoogste deel van dit oplopend terrein nu heel gauw en wie weet kunnen wij daarna een poosje rus ten." Hij stak haar schoenen in zijn zak en zij gingen verder. Fazia liep dap per mee. Nu en dan keek Felton naar haar om. Hij lachte grimmig in zich zelf. Zij moest een harde leerschool doorlopen hebben. De tocht over ruw terrein moest haar tere voeten gru welijk gepijnigd hebben, maar zij had met geen zucht laten merken dat zij het moeilijk had. Felton bewonderde haar. De windkracht nam toe. De mist, die zo lange tijd als een blanke deken op het heideland had gelegen, woei uiteen tot lange flarden. Soms kon den zij al een paar tellen lang ver voor zich uit kijken, daarna daalde de vochtige nevel weer neer en ont nam hun alle zicht. Felton, die tijdens een van die kor te opklaringen in de verte had ge tuurd, putte nauwelijks troost uit wat hij te zien kreeg. Het heideland leek ononderbroken tot aan de verre hori zon op te lopen. De kans op dekking in die eindeloze grauwe wildernis scheen hachelijk klein. Volkomen onverwacht en als door onzichtbare touwen opgetrokken werd de mist van de heide opgelicht. Een bundel zonlicht drong door de wolken en zette de wildernis in een gouden glans. „Liggen!" zei Felton gejaagd en gaf het voorbeeld door zich voorover in de hei te laten vallen. De meisjes vielen direct neer. Ge spannen wachtten zij op de schreeuw, die hun duidelijk zou maken dat zij gezien waren. Het bleef evenwel stil. Behoedzaam keek Felton om en gluurde langs de glooiing omlaag. In de wijde ruimte beneden hem kon hij evenwel geen spoor van ach tervolgers ontdekken. (Wordt vervolgd) De wat vreemde vrije ondernemingsvorm, die in het communistische Joegoslavië bestaat, maakt een periode door van fusies die het kapitalistische Amerika niet zou misstaan. Vele industrieën in Tito's paradijs moeten kiezen tussen samensmelting met andere of faillissement. Zij kunnen voor hun voortbestaan niet langer op subsidies van de staat rekenen. Deze toestand, die vooral in de exportbedrijven, de scheepvaart en sommige takken van nijverheid tot uiting komt, is een rechtstreeks gevolg van Joegoslavië's unieke vorm van communisme, die gebaseerd is op collectieve eigendom met individueel of corporatief initiatief. Dit stelsel, dat van het strikt marxistische Moskou nooit een goed woord gekregen heeft, gaat uit van „de onderneming"' als basis eenheid voor de produktie of voor het drijven van handel. Het systeem eist op de meest harteloze kapitalistische wijze dat de onderneming financieel gezond is, anders moet zij een natuurlijke dood sterven. EEN HOTEL in Belgrado is bijvoorbeeld een onafhankelijke onderneming en moet volgens de economische spelregels zich zelf staande houden. Indien het zijn rekeningen niet kan betalen loopt het theoretisch de kans, een parkeergarage of een studenten tehuis te worden. DE EIGENDOM van een dergelijke onderneming is een uiterst nevelige aan gelegenheid. Juridisch heeft het hotel feite lijk geen eigenaar; het is gewoon publiek eigendom. Maar in werkelijkheid oefent de gemeente Belgrado de eigendomrechten uit. De gemeenteraad zal althans dat be sluit over de afbraak of de transformatie tot parkeergarage moeten nemen, als het hotel niet meer rendeert. Geen enkel hotel behoeft zich echter zorgen te maken nu zovele buitenlandse toeristen en zakenlieden het land bezoeken. Maar in tal van takken van nijverheid zijn de problemen groot. REEDS EEN JAAR geleden heeft presi dent Tito in een rede richtlijnen gegeven om het bedrijfsleven te saneren. Hij stelde fusies voor als een mogelijke oplossing van de problemen en beperking van het aantal nieuwe ondernemingen als een andere. Tito sprak in het bijzonder over de uit voerhandel. Hij wees erop, dat ruim 500 Het oude, armelijke Joegoslavië en het welvarende nieuwe ontmoeten elkaar: ook in de provinciesteden, waar mo derne flatgebouwen, winkelgalerijen en hotels getuigenis afleggen van Tito's succesvolle geschipper met de strenge economische dogma's van Marx en Moskou. De „nachtclub" van het jubilerende Artis is weer met enkele exclusieve nieuwe leden uitgebreid. Een daarvan is dit Maleise Schubdier, een veel eisende nachtbraker wiens menu be staat uit fijngehakt vlees, melk, eieren en mierenzuur. Oppasser Jan Veld huis is al de beste maatjes met de nieuwe kostganger. 13. „Wat heb ik nu aan foto's van handen en een gezicht als niemand kan zien wat er eigenlijk gebeurtvroeg de hoofdredacteur getergd. „Hier is een totaalfoto van het huis," antwoordde de Meester-Kieker op een toon, waarin duidelijk minachting te bespeuren viel, „met een kruisje kunt u de plaats aangeven waar ze aan het bal kon hingen. Dit ten behoeve van lieden die even weinig oog voor detail hebben als u." „Dat doet de deur dicht!" riep de hoofdredacteur woedend, „nog brutaai ook, hè? Dat neem ik niet! Eruit!" En zonder zijn bezoekers een kans te geven het vertrek op eigen kracht te verlaten, verwijderde hij hen met grote ruwheid. „En neem de waardeloze foto's mee!" zo riep de hoofdre dacteur hen na, maar toen viel zijn oog op een detail dat hem van kleur deed verschieten. „Maar dit is fantastisch.hijgde hij, de foto van Huize Hobbel donk oprapend, „dit wil ik hebben!!" Mensen, die vermageren willen, voe len zich zo gelukkig bij een betrekkelijk nieuw „hongerdieet" van veertien da gen, dat zij soms vragen om dit dieet voorgoed te mogen houden, aldus heeft de Amerikaanse arts dr. Garfield Dun can op een persconferentie tijdens de jaarvergadering van de Amerikaanse Medische Associatie in Atlantic City verklaard. Hij zei dat ongeveer 400 pa tiënten, die dit dieet in een ziekenhuis hebben gevolgd, gemiddeld 13,5 kilo zijn afgevallen. „Na de eerste dagen hebben de pa tiënten geen honger meer en zij ontwik kelen een behaaglijk gevoel van al gemeen welzijn". „Na twee weken vragen zij ons, te mogen doorgaan met vasten, hetgeen in houdt dat zij absoluut niets mogen nut tigen. Zij mogen wel water, slappe thee en idem koffie zonder melk of suiker vloeistoffen dus die geen voedings waarde hebben naar hartelust drinken". Volgens dr. Duncan verdwijnt bij de patiënten het minderwaardigheidsge voel, wanneer zij beseffen dat zij per dag een a anderhalve kilo aan gewicht kunnen verliezen. Hij wees er echter op dat een der gelijk dieet te streng is om zonder dok terscontrole en voor langere tijd te worden voortgezet en dat de patiënten na twee weken kuren uit het ziekenhuis worden ontslagen met de opdracht een dagelijks dieet te blijven houden, dat voor vrouwen 1300 a 1500 calorieën en voor mannen 1500 a 1900 calorieën e/MK Joegoslavische exportondememingen in felle concurrentie elkaar de kleine buiten landse orders afhandig proberen te maken. Sinds hij deze kwestie aansneed is het aantal exportbedrijven geslonken tot 254. SOORTGELIJKE problemen doen zich voor in andere takken van nijverheid, zo als de textielindustrie en de scheepvaart. Ook de luchtvaart kent zijn problemen. Evehals de luchtvaartmaatschappijen der kapitalistische landen zijn de twee „volks eigen" luchttransportbedrijven van Joego slavië tot de ontdekking gekomen dat er niet voldoende passagiersaanbod is. De vrijwel failliete „Avio Adria" streeft naar beste kapitalistische zede naar een fusie met „Yat", de Yugoslavian Air Trans port. Maar Yat heeft voor een dergelijke samensmelting geen belangstelling. Het ziet er het nut niet van in, de schulden van Avio Adria over te nemen, omdat zij door het verdwijnen van deze Sloveense maatschappij eigenlijk in een monopolie positie zou komen te verkeren Bovendien moet de „Yat" op zijn eigen solventie let ten. Een te grote schuldenlast zou fataal kunnen blijken te zijn bij de huidige moei lijkheden op de luchtvrachtmarkt. DE KAPITALISTISCHE inslag van Joe- goslaviës economische stelsel ontstond tien jaar geleden toen president Tito de decen tralisatie van de economie gelastte. De bureaucratische topleiding van het produk- tie-apparaat in Belgrado werd vervangen door-een leiding in de ondernemingen zelf. Fabrieken, rederijen, luchtvaartmaat schappijen en hotels werden onafhanke lijke ondernemingen met een eigen direc tie. Gemeenten en provincies stichtten zelf ondernemingen, waarvoor directies be noemd werden, wie echter bij het bepalen der bedrijfspolitiek de vrije hand gelaten werd. In theorie berust de leiding der bedrijven bij de arbeidersraden, gekozen door het gehele personeel. In de praktijk is er een klasse van directeuren ontstaan, wier ver antwoordelijkheden steeds groter worden. ruim 7,2 miljard gulden, vertoont In de meeste sectoren een gestadige groei. Het levenspeil stijgt snel en ononderbroken. In Belgrado en andere steden worden de laat ste jaren tal van moderne flatgebouwen neergezet. Honderden andere zjjn in aan bouw. Het parkeerprobleem in de steden de beste graadmeter voor de welvaart! is groot en de winkels liggen vol aan trekkelijke goederen van uitstekende kwa liteit. Zo werd Tito's „rode paradjjs" een oase van welvaart en fleur in de commu nistische woestijn van soberheid en kleur loosheid. Een elektronisch brein van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Stockholm is er kort geleden in geslaagd om in één nacht bijna 900.000 namen bij elkaar te fantaseren, met behulp waarvan de Zweed se Jansens, Pietersens en Gerritsens (An- dersson, Petterson en Svenson) zich eer exclusiever achternaam kunnen kiezen wanneer ze daar prijs op stellen. Uit de gehele produktie van het elektronische brein is kort geleden een selectie gepu bliceerd, waarin 50.000 nieuwe namen zijn opgenomen. i JZweden is waarschijnlijk het enige land ter wereld, dat beschikt over een speciale rijkscommissie bestaande uit taalkun digen en rechtsgeleerden die het pu bliek behulpzaam is bij het veranderen van achternaam en die daartoe regelma tig bepaalde naam-catalogi publiceert. Het elektronische brein, dat bij de produk tie een tempo had van 4.000 namen per minuut, „fantaseerde" oorspronkelijk niet minder dan een miljoen namen. De ma chine was evenwel zodanig geprogram meerd, dat de 125.000 achternamen, die reeds voor 1957 in Zweden bestonden, wer- tfen geëlimineerd. Bovendien had de ma chine de opdracht om alle namen te eli mineren, die bestonden uit gecompliceer de samenstellingen van medeklinkers of die bestonden uit twee of meer lettergre pen met dezelfde klinker(s). De onafhankelijke ondernemingen zijn onderworpen aan zware plaatselijke en federale belastingen. De winst na aftrek van de belastingen komt geheel aan het personeel ten goede. Maar de grote vrijheid van directieleden en arbeidersraden leidde tot geheel andere problemen. Herhaaldelijk werd besloten, zoveel mogelijk winst uit te keren ten koste van noodzakelijke vernieuwingen. In sommige takken van nijverheid werd te weinig gereserveerd om het produktie- proces te moderniseren en de buitenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Toen dat stadium bereikt was hield Tito verleden jaar zijn donderrede. Hij zei onder meer: „In ons land zijn de maximale lonen en salarissen buitensporig verhoogd. In sommige gevallen is het hoogste salaris twintigmaal groter dan het laagste. Het is gewoon ongelooflijk hoe deze misstanden zich als een olievlek uitgebreid hebben. Wij moeten thans iets doen om hieraan een einde te maken". Tito gaf onverbloemd te kennen dat hier en daar corruptie gepleegd werd. Maar ondanks deze problemen is Joego slavië's experiment met de vrije onder nemingsvorm over het algemeen een suc ces. De economie, die op poten gezet is door Amerikaanse hulp ter waarde van Horizontaal: 1. de douane vond de drank die men in een visbak verborgen had, 3. wij zagen in die plaats een wild zwijn, 4. 't is vreemd, hoe men het ook keert het blijft zonderling, 5. de ton is prima, 7. zij gaan maar een dag naar die Spaanse plaats, 9. Sam heeft pret met dat werktuig, 12. in de spoel zit een groene kleur, 15. Toen Ria de Maas overstak, kwam zij in een ver land schap, 17. maar Samuel werd toch in die plaats geboren? 18 nadat hij een slok ge nomen had bekeek hij de beugelbal, 19. „Ma, Ko heeft een geestesstoring", 20. het zij bijwoord, hetzij voorzetsel maar een kleur zit er in. Vertikaal: 1. Ka en Marie gingen naar een werelddeel, 2. als de pers na de kar komt zien we vissen, 4. Horn in Limb, is geen kaal en ruw hoogland in Duitsland, 6. die kan men iemand op de neus zetten, 7 met een slag liet zij dat voorwerp vallen, 8. wat een vervelende jongen om steeds in de boom te klimmen, 10. ik riep mijn vriendje, toen ik dat beestje zag, 11. Neen, Hera was de gemalin van Zeus, maar dit is een andere godin, 13. toen hij het eten aan de beesten gegeven had was de drukte Advertentie camera met wereldgarantie voorbij, 14. hij dacht dat hij daar een uil zag, maar het was een tandeloos zoogdier, 15. „Krek, dat is de tas die ik moet hebben" zei de stumper, 16 In Pisa zag ik een af beelding van een heilige stier. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL No. 40 Horizontaal: 1. onder, 5. netto, 10. moer, 12. dorp. 13. ton, 14. toe, 16. pol, 17. Rr, 18 beeld, 20. M.O., 21. een, 22. sen, 24. kade, 27. lomp, 29. mandoline, 32. lam, 33. wei, 34. elk, 36. en 37. Mame, 38. Aa, 39. Ida, 41. zee, 42. esp, 43. eigenaars, 46. Alda, 47. meer, 49. aak, 51 Ben, 52. L.K., 54. roman, 56. Re, 57. tak, 59. pas. 60. leb, 61. eden, 63. rede, 64. negen, 65. gesel. Verticaal: 1. omtrek, 2. Noor, 3. den, 4. er, 6. ed, 7. top, 8. trom, 9. oploop, 11. roe, 14! ten, 15. els, 18. been, 19. Deli, 21. Edam, 23. none, 25. amandel, 26. roerend, 28. melasse, 30. dwaze, 31. linea, 32. lei, 35. kap, 40. Aïda, 42 eren, 44 gaar, 45. amen. 46. Aal ten, 48. roebel. 50 kop, 51. bas, 53 kade, 55. man, 56. rede, 58. keg, 60. les, 62. Ne 63. re. PRIJSWINNAARS PUZZEL no. 40. 7.50: J. de Groot, Homburgstraat 14 zw„ IJmuiden; ƒ5.00: G. C. Visser. Adr. de Jongestraat 15, Haarlem; ƒ2.50: mevr. L. Camphuisen, Nico van Suchtelenstraat 14, Haarlem.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6