Grafische export zoekt nieuw concurrentiemiddel NIJMA denkt nog niet over een liquidatie Wordt gasbel voor de consument een zeepbel? De Beurs Orderportefeuille IBB is gunstig Uitvoer in mei fors gestegen Daggeld verhoogd „Koopvaardij-officieren zijn representatief' Gebr. Van Heek 28 meer orders Rotterdamsche Discon- teeringsbank weer 6 percent Prijs voor koken niet lagervoor verwarming komt apart tarief SCHEEPVAARTBERICHTEN Dollar gebaat bij groei wereldeconomie Ook katholieke metaal wil meerjarige CAO V aessen-Schoemaker breidt belang uit „Wensen NVV-KAB niet verantwoord" MAANDAG 24 JUNI 1963 10 Utopie Emissie Synres geslaagd Mr. J. Roest R'damsche Bank recipieert in Haarlem op 2 juli Prijzen geheim Honderd gulden óer gezin Twee prijzen rvort economisch nieuws WEEKABONNEMENTEN I NH'M meent De Onderneming De in het Grafisch Exportcentrum ver enigde exporteurs van drukwerk en ande re grafische produkten zoeken naarstig naar andere wegen om de exportpositie te handhaven en te versterken nu door egali satie van de Ionen in E.E.G.-verband ons land zijn export niet meer uitsluitend op het lagere loonpeil kan baseren. In de in Amsterdam gehouden jaarvergade ring heeft de voorzitter van het Gra fisch Exportcentrum, jhr. E. van den Berch van Heemstede, namens het bestuur als mogelijkheid geopperd het hanteren tegenover het buitenland van kwaliteits garantie als commercieel element. „Als we daarin slagen hebben wij op het buitenland een grote voorsprong", meende de heer Van den Berch, die kwali teitsperfectie niet mogelijk achtte maar wel een principiële individuele bereidheid om de kwaliteit te beheersen. „We moeten het eenzijdig aansprekende beeld afschaffen dat Nederland het land is van kaas en bloembollen. Dat beeld is niet representatief" aldus spreker, die meer voelde voor de reputatie die landen als Zwitserland en Zweden hebben opge bouwd met hun horloges en machines. De heer Van den Berch van Heemstede zei dat de grafische export van ons land, ondanks het plotseling wegvallen van het zo belangrijke afzetgebied Indonesië, in tien jaar is verdubbeld tot 158 miljoen gulden. Het toppunt in de omzet van de grafische bedrijven, die in tien jaar toe nam van een half miljard gulden tot een- en-een-kwart miljard gulden, is nog niet bereikt. Pessimistisch noemde de heer Van den Berch de becijfering van het ministerie van economische zaken dat de omzet van de grafische bedrijven over tien jaar begroot op VU miljard gulden. Hij beloofde dat opnieuw van een verdub beling sprake zal zijn. Over de mogelijkheid van kwaliteitsga rantie ontspon zich een langdurige en diep gaande discussie waaruit één van de spre kers een spraakverwarring concludeerde. Hij meende dat kwaliteit moet worden aangepast aan de wensen van de klanten en dat service en betrouwbaarheid nog steeds de beste waarborgen bij exportbe vordering zijn. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het genootschap van recla me, noemde kwaliteitsgarantie als abso luut begrip zelfs een utopie. Het enige uit gangsprincipe is z.i. dat een klant op kwa liteit kan rekenen als hij ook wil betalen. Normen kunnen daarvoor moeilijk worden gesteld. De voorsprong op het buitenland behouden wij wel, geloofde de heer Van Andringa, want de Nederlandse koopman is van oudsher gewend er met zijn koffer op uit te trekken en het is niét zijn aard met voorbedachte rade iets slechts te leveren. „We doen ons best, we zijn als goede drukkers bekend in de wereld en evenzo is bekend dat de Nederlandse drukker geen professionele chicaneur is", De resultaten van Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid (IBB) over 1962 zijn, blij kens het verslag, door een aantal factoren ongunstig beïnvloed. Het totaal verwerkte bedrag in het bedrijf, met inbegrip van de timmerfabriek, heeft in het afgelopen jaar 19.48 miljoen bedragen tegen 19.14 mil joen in 1961. Het bruto-resultaat was 3.39 3.25) miljoen. Na aftrek van de algeme ne- en bedrijfskosten ad 2.51 2.44) mil joen, afschrijvingen ad 626.213 574.497), rènte over de statutaire reserves ad 21.937 (f 21.180), emissiekosten en vennootschaps belasting ad ƒ110.451 121.368), resteert een winstsaldo van 127.914 216.410). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het divi dend te verlagen tot vijf (v. j. 8) percent. De resultaten werden ongunstig beïn vloed onder andere door de spanningen op de arbeidsmarkt, de voor velen verrassende uitspraak van de Hoge Raad inzake de bin dende kracht van de in 1960 uitgevaardigde prijzenbeschikking, terwijl in het begin en aan het eind van het jaaf het bouwbedrijf grote last ondervond tengevolge van on werkbaar weer. De eerder genoemde samenwerking met een der grootste Amerikaanse aannemings maatschappijen leidde tot de inschrijving op een groot project in Nederland, waar voor inmiddels na afsluiting van het boek jaar de opdracht werd verkregen. Interes sante nieuwe opdrachten werden verkregen. Over de vooruitzichten valt, aldus de di rectie, nog moeilijk een uitspraak te doen. De langdurige vorstperiode in de eerste maanden van het jaar heeft de produktie ernstig belemmerd. De personeelsproble men zullen ongetwijfeld ook in 1963 hun invloed laten gelden. Anderzijds is zowel de kwaliteit als de omvang van de orderpor tefeuille bevredigend te noemen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopi ge gegevens bedroeg de waarde van de in voer in mei 1963 1.838 (v.m. 1.757) min., terwijl voor een waarde van 1.608 (v.m. 1.437) min. werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 87 percent van de invoer (v.m. 82 percent). De waardestijging van de uitvoer in mei 1963 t.o.v. de overeenkomstige maand van 1962 was aanmerkelijk groter dan die van de invoer nl. 240 min of 17 percent tegen ƒ116 min. of 7 percent. Bij het maand- gemiddelde jan.-mei 1963 t.o.v. jan.-mei 1962 liepen de percentages minder uiteen nl. 8 en 6 percent. Het dekkingspercentage van mei 1963 lag 8, dat van het maandge- middelde jan.-mei 1963, 2 punten hoger dan in de overeenkomstige maand resp maanden van het voorafgaande jaar. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar ƒ1.489 min. (jan.-mei 1962 ƒ1.519 min.). Bij de emissie van nominaal 1.670.000 niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen-S in Chemische Industrie „Syn res" hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving ge bruik gemaakt. concludeerde de heer Van Andringa de Kempenaer, die de instelling van een soort grafisch rampenfonds voor druk kers die met een belangrijke exportorder pech hebben wel nuttig achtte. Tot een afgerond oordeel kwam men niet, maar in kleinere vergaderingen van het Grafisch Exportcentrum gaat mep het onderwerp nog eens nader bespreken. Een ding werd uit de reacties reeds duidelijk: voor een kwaliteitsmerk voor grafische exportprodukten voelde men niet veel. De 33-jarige mr. J. Roest uit Rotterdam werd in de vergadering benoemd tot di recteur van het Grafisch Exportcentrum. Hij is thans directie-secretaris van de ver pakkingsindustrie Cats-Neparova in Rot terdam. De heer Roest treedt op 1 juli in dienst en volgt op 1 januari a.s. de huidige directeur H. van Herwerden op die met pensioen gaat. Afscheid werd genomen van de heer O. van Leer uit Amsetrdam. De heer Van Leer is zes jaar voorzitter geweest en heeft kortgeleden deze functie overgedragen aan jhr. Van den Berch van Heemstede uit Utrecht. De aftredende penningmeester J. R. Meulenhoff uit Amsterdam werd opge volgd door W. J. Schouten uit de hoofd stad. Als nieuw bestuurslid werd voorts gekozen de heer G. H. van Leeuwen uit Wormerveer, die de heer A. van Rijmenam uit Den Haag opvolgt. Het tarief van daggeld (call money) -is per heden verhoogd met een half perdent en gebracht op anderhalf percent. Dit als gevolg van de krapte op de geldmarkt. Op 5 juni werd dit tarief met een kwart percent verlaagd tot één percent. Honderdjarig bestaan De Rotterdamsche Bank houdt ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan de komende dagen in verscheidene plaat sen in ons land recepties. Op vrijdag 28 juni zal de eerste zijn en wel op het hoofdkantoor te Rotterdam. Op maandag ljuli wordt er gerecipieerd in het Amsterdamse Hilton Hotel, terwijl in Haarlem op dinsdag 2 juli in de Vlees hal gelegenheid zal zijn de jubilerende ban instelling geluk te wensen. De subcommissie organisatie sociale ver zekering van de Sociaal-Economische Raad is unaniem van mening dat de Vereniging van Nederlandse koopvaardij officieren een representatieve organisatie is in de zin van de organisatiewet sociale verzeke ring. De subcommissie adviseert de SER aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor te stellen de genoem de vereniging aan te wijzen als represen tatieve organisatie. De SER zal zich in zijn vergadering van 28 juni met deze zaak bezig hou'den. In een vaak bewogen sfeer hebben pre sident-commissaris mr. H. F. van Leeu wen en directeur mr. R. O. F. Werdmiil- ler von Elgg bij de aandeelhoudersver gadering van de n.v. kunstzijde-spinnerij Nyma alle aanvallen gepareerd van cer tificaathouders, die geen aanleiding meer zagen in een voortbestaan van het bedrijf. Liquidatie op dit moment zou niet in het belang zijn van de aandeelhouders. De beurswaarde zou niet worden gehaald. Bovendien zijn er echt wel toekomstmo gelijkheden voor de Nyma, aldus de heer van Leeuwen. De kritiek werd gegrond op het verlies van 2,8 miljoen gulden dat in het af gelopen jaar werd geleden. Het bruto ex ploitatieresultaat bleef veertig percent be neden dat van 1961, hetgeen slechter was dan in enig voorgaand jaar. Bovendien was het uitgebrachte jaarverslag aller minst optimistisch van toon, waar gespro ken werd over het lopende jaar. Mr. van Leeuwen liet hier trouwens gaen twijfel over bestaan. We zullen al blij zijn als dit jaar de afschrijvingen worden terug verdiend, zei hij. Van de zijde van de talrijke certificaat houders die de Nyma heeft werd gecon stateerd dat het bedrijf aan het interen is. Fuseren zal waarschijnlijk niet moge lijk zijn. Liquideren wel. De andere Nij meegse industrieën zullen de zeventienhon derd Nyma-werkkrachten graag overne men en de fabriek kan wellicht gunstig worden verkocht. Het werd te gek geacht dat in een bedrijf waar in ruim dertien jaar voor meer dan 431/» miljoen gulden is geïnvesteerd, het zout in de pap niet kan worden verdiend. Het bestuur, toegevend dat de verslag geving onder de maat is, wilde van liqui deren niet horen en ried de wantrouwen de certificaathouders aan hun stukken dan maar te verkopen. Medegedeeld werd dat een technisch ad viseur, ir. Gelben uit Israël, is aange trokken. Na het aftreden van de tech nisch directeur, met wie geen harmo nische samenwerking mogelijk was, zijn inmiddels verscheidene verbeteringen door gevoerd. Afgezien van de bandenzijde heeft de Nyma het voordeel met haar produkten in een goede afzetmarkt te zitten. De om zet toont een opgaande lijn, al zal dit jaar nog geen winst worden gemaakt. In de jaarvergadering van de Konink lijke Textielfabrieken Gebrs. Van Heek (Schuttersveld) heeft de directie meege deeld, dat er 'n duidelijke tendens tot op gang geconstateerd kan worden. Ofschoon de eerste maanden van' dit jaar nog slech ter waren die die van 1962 is de orderpo sitie op het ogenblik 28 percent hoger dan het vorige jaar omstreeks deze tijd. Dat naar een samenwerking met een ander bedrijf wordt gezocht, werd van directiezijde voorzichtig bevestigd, waar bij werd aangetekend dat de Nyma „een paar aardige pantenten" heeft aan te bie den. Aan het slot van de langdurige discus sies werden de jaarstukken goedgekeurd, mr. van Leeuwen werd bij acclamatie her benoemd. In de hierop volgende vergadering van certificaathouders deelde het bestuur van het administratiekantoor mede, zich ge heel acht:r het standpunt van het Nyma- bestuur te scharen. Blijkens het jaarverslag van de Rotter damsche Disconteeringsbank heeft de winst van de bank over 1962 f 360.763 (v.j. 332.050) bedragen. De directie stelt op de gewone aandelen een dividend van 6 percent (onv.) voor. De netto baten uit hoofde van financie ringen bedroegen f 1.72 (1.33) miljoen. De algemene kosten vergden 715.345 555. 905), terwijl aan intrest opgenomen gelden 643.805 445.905) werd betaald. De bankschuld bedroeg aan het eind van het boekjaar 10.29 (6.49) miljoen en de op genomen leningen 2.13 (3.5) miljoen. In de toelichting op de resultatenrekening wordt nog gezegd, dat in vorige jaren een geschat bedrag voor produktiekosten werd verantwoord ten laste van de bruto baten van financieringen en in mindering ge bracht op de algemene kosten. Teneinde het inzicht in de totale kosten te verbe teren heeft de directie deze wijze van verantwoording voor 1962 verlaten en de ter vergelijking gegeven cijfers over 1961 aangepast Met een accrès van ca. 3 miljoen ten opzichte van het voorafgaande boekjaar kon het verslagjaar worden afgesloten met een debiteurensaldo van ongeveer 18 miljoen. De groei van de portefeuille stemt, aldus het jaarverslag tot verheu genis. De snelle groei van de debiteuren portefeuille leidde onvermijdelijk tot een niet onbelangrijke verhoging der kosten. Aan het eind van het boekjaar 1961 moest reeds de aandacht op de kostenstijging worden gevestigd. Per ultimo 1962 heeft deze stijging van de „algemene kosten" zich voortgezet, overigens tot een thans nog aanvaardbaar niveau, zo merkt de directie op. Zij is van mening, dat de gang van zaken in 1963 zich gunstig laat aanzien. Tot op heden traden geen facto ren op die een remmende invloed op de expansie van de vennootschap uitoefenen. Tijdens de te Aalsmeer gehouden vierde jaar vergadering van het internationaal verbond van de groothandel in bloemkwekerij produkten heeft men in principe besloten een vertegenwoordi ging van de Spaanse groothandel in het verbond toe te laten. Het heeft lang geduurd, voor officieel mededeling werd gedaan van de gewel dige aardgasvondst bij Slochteren. Het lijkt er nu sterk op, dat het nog iets langer duurt voor wij, het publiek, de afnemers van het aardgas, zodra dit aan particulieren geleverd kan worden, we ten voor welke prijs wij kunnen deelheb ben aan de consumptie. En dat het nog weer heel lang zal duren - en dit zal wel de langste wachttijd worden - vooraleer Nederland iets zal weten van het profijt, dat het geldelijk gezien, zal trekken uit „onze nationale gasbel". Dit wachten schept een irriterend gevoel bq allen, die met enige ernst de ontwik keling van exploratie en exploitatie heb ben gevolgd en nog steeds volgen. En men behoeft geen socialist te zijn om de vraag te stellen of hier niet plaats is voor vrees, dat een monopolie ontstaat, waaraan de consumptie-gemeenschap onbeschermd overgeleverd zal worden. De elementen naar een monopolie-positie zijn er zeker: over enige jaren zal het niet meer moge lijk zijn kolengas voor kookdoeleinden te betrekken van de instanties, die daar nu voor zorgen. Deze zijn dan n.l. naar aan genomen kan worden aardgasleveranciers geworden. Voor verwarming zal er even min kolengas verkrijgbaar zijn. En of men nog in staat zal zijn om kolen of olie te verkrijgen op dezelfde wijze en tegen de zelfde prijzen als nu mag zeker betwij feld worden. De distribuanten van het aardgas zullen zodanig gespreid zijn over Nederland, dat het uitgesloten Is. dat men kiezen kan tus sen twee of meer leveranciers. Wie.in Den Haag woont zal van de enige Haagse leve ranciers moeten betrekken; wie in Zwolle woont is van de enige aldaar gevestigde leverancier afhankelijk. Het enige argu ment, dat de mogelijkheid van consumen tenbescherming inhoudt, is dat van de overheidsinvloed. Vijftig percent invloed heeft het rijk. Daarnaast zullen de geza menlijke gemeentelijke distributiebedrij- van een gemeentelijke invloed kunnen doen gelden. Daarnaast zal de noodzake lijke openbaarheid van de prijzen en de winsten, alsmede de bestemming van de winsten! een ernstige rem zijn voor de kwade invloed, die een monopolie-bedrijf kan uitoefenen. Openbaarheid van de prijzen. Dat is waarschijnlijk wel de belangrijkste voor waarde, die gesteld dient te worden. Reeds nu, terwijl de „tapkraan" nog niet is open gedraaid. Het heeft er echter niets van, dat men ernst maakt met die openbaar heid. Integendeel: men schijnt alles te doen en niets na te laten om de open baarheid te voorkomen. Waar men ge heimhouding niet geheel kan handhaven lekt wel uit, dat de Nederlandse consu ment zich niet moet voorstellen aardgas ge leverd te krijgen, dat belangrijk lager in prijs is dan het gas, dat hij tot nu toe be trok. Calorisch is het aardgas van betere kwaliteit, in veel gevallen is de druk hoger en als er dan nog enkele percenten van de huidige gasprijs (hoe gecompliceerd berekend en hoe zeer die in de verschil lende gemeenten ook uiteenloopt) afgaan, dan mag de consument al heel tevreden zijn. Die prijs zal eerst dan belangrijk la ger zijn als de verbruiker ertoe besluit ook gas te betrekken voor verwarming. Er zullen dan ook wel over het gehele land door de distribuerende instantie, die aan de verbruiker levert, twee prijzen in rekening worden gebracht: één voor gas voor kookdoeleinden en één voor gas voor verwarmingsdoeleinden. Per gezin, zo is statistisch nagegaan, verbruikt Nederland voor honderd gulden gas per jaar. Een verlaging van de gas prijs, ook als die enige tientallen percen ten zou bedragen, betekent voor het huis houdbudget inderdaad niet veel. Geheel anders wordt het als Nederland aardgas afneemt voor ruimte-verwarming. Dan zou een sterke verlaging van de gasprijs wel een grote rol spelen in het huishoudbudget. Men wil ook wel een lagere gasprijs in rekening brengen indien het gas gebruikt wordt voor verwarming. Men moet zich echter ook weer niet voorstellen, dat die lagere prijs zo bijzonder veel zal verschil len. Bij de Nederlandse Gas-Unie, de in stantie, die als „grossier" het aardgas zal gaan verkopen, vernamen wij reeds argu menten van „aardgas is. gemakkelijker voor verwarming dan andere brandstof", „aardgas is hygiënischer" e.d. en deze kwaliteiten zouden reeds een zo grote at tractie vormen, dat ook zonder lagere prijs in de nabije toekomst meer gas ge bruikt zal worden voor verwarming. Het is misschien goed, vast te stellen, dat de Nederlandse Gas-Unie slechts één doel kent: zoveel mogelijk gas verkopen met winst. Dat om tot dat doel te gera ken de moderne inzichten ten aanzien van klantenbinding niet geheel buiten beschou wing behoeven te blijven, is wel zeker. Maar als niemand elders terecht kan, zal men zich dan aan klantenbinding veel ge legen laten liggen? Het is reeds enige tijd geleden bekend geworden, dat de Nederlandse Gas-Unie de Nederlandse gemeenten die zich al verenigd hebben in het vertegenwoordigen de orgaan SROG (Samenwerkende regio nale organen gasvoorziening), waarvan bur gemeester James van Gouda de voorzit ter is een „offerte" heeft gemaakt. De prijs is nog steeds „geheim" gehou den, maar speculaties daaromtrent zijn er vele. Eén der meest „kanshebbende" spe culaties lijkt ons die van het gemiddelde der gaskostprijzen in het gehele land, ver minderd met tien percent. Het lijkt echter beter te wachten op officiële publikatie van deze aanbiedingsprijs („openings- prijs"). Voor de consument is die prijs van Gas- Unie aan SROG op zichzelf niet interessant De gemeenten zullen n.l. die prijs nog moeten verhogen met de kosten van om bouw van apparaten e.d. en daarna zo werd ons verteld zullen de gemeenten het advies opvolgen van de Gas-Unj^ en twee prijzen berekenen: één voor aardgas voor kookdoeleinden en één (een „bedui dend" légere) voor aardgas voor ruimte verwarming. De prijsberekeningen zullen veel minder gecompliceerd zijn dan die, welke thans gebruikt worden, zo werd ons voorts ver zekerd. Maar op ons verzoek de formule te noemen, die de Gas-Unie zelf had gebruikt (zonder de factoren in getallen uit te drukken desnoods) kregen we een weigerend antwoord. Zoals gezegd, de Gas- Unie, die als verkoopkantoor (grossier) optreedt, heeft de ombouw e.d. aan de gemeenten willen laten. De prijsberekening zal dus moeten worden aangevuld met die van de investeringskosten. In Hilversum zo hebben wij ons laten vertellen ver wacht men vijf tot zes miljoeri gulden nodig te hebben voor ombouw van alle gastoestellen; in Amsterdam denkt men aan twintig miljoen gulden. Tenslotte nog dit: de leverantie aan de industrie voor zover die op een gemid deld verbruik van een miljoen kubieke meter betrekking heeft zal door de gas unie zelf worden verricht. De gemeenten zullen daarbij niet worden ingeschakeld. De minister van Economische Zaken heeft zich met deze opvatting kunnen verenigen. De Nationale Organisatie voor het Beroepsgoe- derenvervoer, NOB Wegtransport, heeft een verzekeringsmaatschappij opgericht. Deze onder linge waarborgmaatschappij „Transportrisico" u.a is in de eerste plaats opgezet om te voor zien in de behoéfte aan verzekering van bedrijfs- en andere risico's van ondernemers in het be- roepsgoederenvervoer over de weg. Tengevolge van de gestegen exploitatiekosten zijn de verschillende rederijen, die een gemeen schappelijke dienst tussen Holland en Finland onderhouden onder de naam Holland-Finland- Line, gedwongen de vrachttarieven met c.a 10 percent te verhogen. Deze verhoging zal op 1 augustus 1963 van kracht worden. De besturen van de Federatie voor de Was- industrie in Nederland en van de Vereniging van Werkgevers in de Chemische Wasserijen hebben een gemeenschappelijk orgaan in het leven ge roepen ter behartiging van de belangen van de muntwasserij. De wereldproduktie van schrijfmachines is in 1962 gestegen van 4.5 miljoen stuks tot 4.9 mil joen stuks. Het Nederlandse aandeel in de we reldproduktie beloopt 11 percent, het Nederland se aandeel in de werelduitvoer 21 percent. Tot voorzitter van de Christelijke Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie is gekozen de heer J. Lanser te Utrecht. Het bedrijf van de Internationale Kunststoffen Industrie, dat in Voorschoten was gevestigd, is na de brand, die in oktober van het vorige jaar in de fabriek te Voorschoten heeft gewoed, ver plaatst naar Breda Op het nieuwe industrieter rein „De Korgten" te Breda is gister de eerste paal geslagen voor het nieuwe fabriekscomplex. Twee Amerikaanse geologen hebben op het wereldpetroleumcongres verklaard, dat er aan leiding is voor optimisme ten aanzien van de kansen, dat Australië een belangrijk olieprodu cerend land wordt. Aalsum 22 te Tranmere v. Heysham. Achilles 23 te Cristobal. Aegis 23 v. Fort Liberte n. Jacksonville. Algenib 22 te Montreal v. Le Havre. Alhena 23 te Rio de Janiero v. Santos. Alkmaar 23 te Curagao v. Providence. Ammon 22 v. Puerto Cabello n. Willemstad Ampenan 22 v. Port Swettenham n. Singapore Amsteldiep 22 te Duinkerken v. Rotterdam. Amstelmolen 22 v. Yokohama n. Sydney. Amstelstad 22 v. Geelong n. Mackay. Annenkerk 23 te Risdon (Tasmanië) v. Sydney. Area 21 v. Curagao n. Rotterdam. Ares 24 te San Juan de Peru verwacht. Argos 24 te Piraeus. Arkeldijk 22 v. Bremen n. Antwerpen. Artemis 23 v. Freeport n. Montegobay. Avedrecht 22 v. Suez n. Mena. Averdijk 23 te Amsterdam. Banda 22 v. Chalna n. Calcutta. Banggai 24 te Valparaiso n. Yokohama. Bantam 24 te Alexandrië. Barendrecht 22 v. Mena n. Suez. Bennekom 22 500 m. z.w. Fayal n. Bremen. Bintang 23 v. Malta n. Port Said. Bosco 23 5 m. w. Corswall n. Antwerpen. Bovenkerk pass. 22 K. St. Vincent n. Antwerpen. Burl S. Wotson 22 70 m. z.o. Kuria Muria eil. n. Caltex Delft 22 v. Bd. Mashur n. Visagapatnam. Camphuys 22 v. Capetown n. Port Elisabeth. Carrillo 24 in Panamakanaal verw. n. Balboa. Casamance 22 te Nantes v. Dakar. Castor 22 v. Santa Marta n. Amsterdam. Celebes 22 v. Napels n. Port Said. Charis 22 te Puerto Ordaz v. Port of Spain. Chiron 23 te Amsterdam. Cities Serv. Vail. Forge 22 v. Napels n. Rastanura. Colytto 22 v. Vancouver n. Curagao. Congokust 23 te Amsterdam. Cradle of Liberty pass. 24 Ras Al Hadd n. Suez. Dalerdijk 23 v. Cristobal n. Rotterdam. Diogenes 24 te Rotterdam. Dorestad 23 te Rotterdam. Drente 22 20 m. o.z.o. Recife n. New Orleans. Eenhoorn 23 te Sousse v. Alexandrië. Elizabeth Broere 23 te Bayonne v. Donges. Eos 23 te Rotterdam. Esso Amsterdam 24 te Rotterdam. Esso Den Haag 24 v. R'dam n. zee (proefvaren). Forest Town 22 v. Dakar n. Lagos. Gaasterdijk 22 te Rotterdam. Gabonkust 22 v. Pointe Noire n. Matadi. Ganymedes pass. 22 Wight n. Maracaibo. Geestland 22 v. Preston n. Barbados, Gooiland 23 te Buena Ventura v. Manta. Grebbedijk 23 te New Orleans v. Mianmi. Groote Beer 22 160 m. z.w. Kp. Race n. N. York. Guineekust 21 v. Tema n. Takoradi. Gulf Hansa 23 te Pt. Said verw. v. Isle of Grain. Gulf Swede 22 te Mena v. Suez. Helicon 23 v. Port Au Prince n. Baltimore. Hollands Diep 22 te Vancouver v. Japan. Houtman 23 te Sydney. Inca 22 te Marseille v. Tamatave. Irazu 22 ten anker bij Galveston v. Houston. Ittersum 22 v. New Orleans n. Savannah. Izalco 24 te Paita. Jagersfontein 24 te Antwerpen. Japara 22 60 m. z.w. Finisterre n. Duinkerken. Jason 23 te Amsterdam. Kabylia 22 v. Mersey-rivier n. Hamble. Karakorum 22 rede Manilla v. Singapore. Karakorum 22 rede Maecteurmach H anrorom Karimun 22 720 m. o. Wellington n. Balboa. Kerkedijk 22 40 m w. Kp. Race n. New York. Khasiella 22 v. Curagao n. Punta Cardon. Koningswaard 22 15 m. n. Aruba n. Buchsport. Kopionella 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Korendijk 23 v. Rotterdam n. Bremen. Korenia 23 te Perth Amboy. Kossmatella 23 te Acajutla. Krebsia 22 175 m. w. Cyprus n. Berre. Kreeft 23 te Rotterdam. Kryptos 23 te Boston v. Cardon. Laarderkerk 22 te Port Said v. Hamburg. Ladon 22 v. Barbados n. Paramaribo. Langkoeas 22 v. Djibouti n. Penang. Leiderkerk 22 v. Hamburg n. Bushire. Liberiakust pass. 22 Beachyhead n. Bordeaux. Lombok 23 te Rotterdam. Loosdrecht 22 v. Valencia n. Antwerpen. Maasdam 22 te Bremerhaven v. Rotterdam. Maashaven 22 te Lulea v. Rostock. Maaskerk 23 v. A'dam n. Londen/Perz. Golf. Maaslloyd 22 v. Longview n. San Francisco. Madisonlloyd 22 v. Alexandrië n Barcelona. Mataram 22 v. Malta n. Beyrouth. Meerkerk 22 v. Rotterdam n. Marseille. Mentor 23 te Barcelona v Genua Merseylloyd 22 v. Singapore n. Manilla. Merwede 22 te Barcelona v. Leixoes. Moh. Reza Shah 22 60 m. n. Masira n. Augusta. Montferland pass. 22 Madeira n. Hamburg. Moordrecht 24 te Rotterdam. Munttoren 22 te Point Fortin. Mylady 22 v. Huelva n. Rotterdam. Naess Tiger 24 te Napels. Neder-Eems 22 v. Le Havre n. Cristobal. Nestor 22 v. Tunis n. Piraeus. Nias 22 te San Juan v. La Guaira. Noordw'ijk 21 v. Rio de Janeiro n. Rotterdam. Nijkerk 22 te Genua v. Tripoli. Oldekerk 23 te Port Said v. Genua. Ondina 22 te Mena v. Suez. Oranjefontein 23 v. Southampton n. Tenerife. Oranje Nassau 23 te Puerto Limon v. Kingston. psiris 22 160 m. o.n.o. K. Hatteras n. S. Domingo. Overijsel 22 te Hsinkang. Parthenon 22 te Bremen v. Hamburg. Pericles 23 v. Amsterdam n. West-Indië. P. G. Thulin 23 te Cristobal v. La Salina. Philidora 23 v. Fawley n. La Skhirra. Pieter S. 23 te Rotterdam. Polydorus 22 v. Kobe n. Moji. Prins Fred. Hendrik 24 te Muskegon v. Detroit. Prins Frederik Willem 24 te Toledo. Prins Joh. Willem Friso 23 v. R'dam n. Montreal. Prins Maurits 22 v. Genua n. Montreal. Prins Will. George Fred. 24 v. Detroit n. Toledo. Prinses Margriet 22 v. New York n. Rotterdam. Provenierssingel 22 v. Rouen n. New York. Purmerend 24 te Puerto Miranda. Pygmalion 22 te Bremen v. Hamburg. Raki 22 v. Cristobal n. New Orleans. Reza Shah the Great 22 te Curagao v. Mamonal. Roepat 23 te Antwerpen v. Hoek van Holland. Rondo 22 v Beira n. Lourenco Marques. Rossum 21 60 m. w. Puerto Rico n. Aruba. Rijnkerk 22 v. Barcelona n. Safi (Marokko). Schelpwijk 22 v. Rotterdam n. Curagao. Schielloyd verm. 24 v. Genua n. Catania. Schouten 23 te Abudhabi v. Dubai. Senegalkust 23 te Port Harcourt v. Lagos. Serooskerk 22 v. Hamburg n. Antwerpen Servaaskerk 22 te Hongkong v. Manilla. Sirrah pass. 22 Sint Maarten n. Aruba. Sloterkerk 22 v. Brisbane n. Fremantle Socrates 22 te Bremen v. Hamburg. Solon 22 v. New York n. Curagao. Stad Amsterdam 22 v. Sagunta n. IJmuiden. Stentor 23 te Piraeus v. Marsa el Brega. Stad Vlaard. 22 100 m. z.z.w. Tenerife n. IJmuid. Straat Colombo 22 rede Lagos v. Port Harcour. Straat Cook 24 te Singapore. Straat Cumberland 23 te Fremantle v. Beira. Telamon 21 v. Nort-Plymouth n. Newport News. Themis 22 v. Maracaibo n. Trinidad. Theron 22 v. La Guaira n. Carupano. Tjibodas 22 in Straat Malakka n. Mombasa. Trion 21 800 m. o. Bermuda n. San Juan. UlySses 22 v. La Guaira n Aruba. Van Linschoten 22 v. Shanghai n. Hongkong. Vasum 23 te Suez v. Mena. Viana 24 te San Francisco verwacht. Videna 22 100 m. zw. Flores n. Montreal. Vivipara 22 te Mena. Voco 22 te Livorno v. Rotterdam. Waikelo 22 ten anker rede Akaba Westerdam 22 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 22 v. Abadan n. Lourenco Marques. Willem Ruys 22 v. Rotterdam n. Lissabon. Zafra pass. 22 Muscat n. Rotterdam Zaria 22 60 m. z.z.w. Finisterre n. Port Said. Zonnekerk 22 v. Port Said n. Genua. KLEINE VAART Alcetas 22 7 m. w. Petten n. Amsterdam. Atlas 22 te Casquets n Rotterdam. Adara 22 10 m. z.z.w. Goeree n. Bremen. Draco 21 40 m. n.n.w. Oporto n. Vigo. Eddystone pass. 22 ET-ST-boei v. Par n. Stralsund Eijo S 22 te Gotland n. Norwich. Gramsbergen 22 dwars IJmuiden n. Stockvick. Heerengracht 21 dwars Ostende n. Rotterdam. Insp. Mellema 22 70 m. z.w. Hanstholm n. Londen. Joost 23 10 m. o. Utklippan n. Gefle. Keizersgr. 22 30 m. n.w. Jacobstal n. Veitsiluoto. Midas 21 10 m. z. Kp. Trafalgar n. Las Palmas. Wilpo 23 60 m. nn.o. Tersch.bank n. Amstrdama IJselhaven 23 60 m. n.o. Villano n. Caen. dwrxn uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DB ADMINISTRATIE Het vraagstuk van de economische groei verdient ook de aandacht omdat het in ternationale evenwicht ermee is gemoeid, aldus het jongste kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel-Maatschappij NH- M) waarin wordt betoogd dat de pogingen tot herstel van het evenwicht op-de Ame rikaanse betalingsbalans de meeste kans van slagen hebben als zij worden onder nomen in een sterk expanderende wereld economie.' De N.H.-M. komt tot deze con clusie na een analyse van de ontwikke ling van de concurrentiepositie van de Verenigde Staten, waaruit o.m. blijkt dat inflatie in de Verenigde Staten geen oor zaak van de moeilijkheden kan zijn. Het huidige Amerikaanse bstedingspatroon is grotendeels gevormd in een periode waar in de overige industriële landen een grote achterstand hadden als gevolg van de oor logsverwoestingen. De Amerikaanse voorsprong van vijftien jaar geleden is echter niet meer te her nemen nu in Europa en Japan het herstel zich heeft voltrokken en de economische bloei er groter is dan ooit tevoren. De N.H.M. ziet een mogelijkheid tot oplossing in de groei van de wereldeconomie, waar door de wereldhandel, en de overschotten op lopende rekening der industriële lan den toenemen. Wanneer de Verenigde Sta ten dan hun kapitaaluitvoer constant zou den houden en de andere overschotlanden deze sterker zouden uitbreiden dan de toe neming der surplussen, zou het herstel van het internationale evenwicht worden bevorderd zonder dat de ontwikkeling van de wereldeconomie er gevaar bij loopt. In het artikel wordt erop gewezen dat een betalingsbalanstekort van een inter nationaal bankiersland als de Verenigde Staten op zichzelf niet verontrustend is, Dit is echter wel het geval als het ge paard gaat met voortdurende goudafvloei ing. Deze wordt nu beperkt door interna tionale monetaire overeenkomsten. Om te laten zien hoe deze werken, wordt in het artikel een beschrijving gegeven van de operaties die in onderlinge samenwerking door de Federal Reserve Bank of New York en de Nederlandsche Bank zijn uit gevoerd. Een fundamentele oplossing van het probleem van de Amerikaanse beta lingsbalans wordt er echter niet door be reikt. Ook de Katholieke metaalbewerkersbond Sint Eloy heeft zich zaterdag op een ver gadering in Utrecht uitgesproken voor meerjarige c.a.o.'s. In het afgelopen jaar is dit systeem reeds bepleit door de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal- en de Elektrotechnische industrie (N.V.V.). De toenemende bijdrage van de vakbeweging aan het economisch bestel geschiedt uit de contributie van de leden, terwijl ook de ongeorganiseerden hiervan profiteren. Sint Eloy meent dat er op een of andere manier een middel moet wor den gevonden om aan deze discriminatie een einde te maken. „Vaessen-Schoenmaker Holding in De venter, heeft een meerderheidsbelang ver worden in de N.V. Tara-Union (Neder land), te Holten, o.a. door overneming van het aandelenpakket, dat voorheen in handen was van Tara-Union G.M.B.H, te Homberg (Duitsland). De naam van de N.V. Tara-Union Hol ten is gewijzigd in n.v. Vaessen-Schoen maker en Co Kunststofemballage). Het werkterrein van Vaessen-Schoenmaker wordt met bovengenoemde overneming van het meerderheidsbelang in het bedrijf te Holten uitgebreid met andere soorten verpakkingen, in eerste instantie voorna melijk kleinverpakkingen voor allerlei doeleinden, waarbij echter die voor le vensmiddelen en luxe artikelen een be langrijke plaats innemen. In het orgaan „De Onderneming" van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond wordt aan het N.V.V. en de K.A.B. ver weten dat zij naast hun gezamenlijk actie programma niet een prioriteitenschema hebben gegeven. „De N.V.V.-voorzitter kan wel toegeven dat de verlanglijst niet bin nen vier jaar te realiseren is," aldus het orgaan, „maar bij velen wordt nu de ge dachte gewekt dat een spoedige effectue ring van de verlanglijst tot de mogelijk heden behoort." Het orgaan stelt dat het op tafel leggen van dit programma niet past in het mo derne sociaal-economische bestel, waarin ook de werknemerscentrales een verant woord beleid dienen te voeren. Het be perkte groeitempo van onze economie en de noodzaak om in de komende jaren een gedeelte van de ruimte te besteden voor een verdere verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden, laat weinig mogelijk heid voor belangrijke delen van dit pro gramma. „Geprikkeld door uitlatingen van criti ci als pater Hoefnagels, prof. Leemans en de Nederlandse hoogleraren Van Es- veld, Hartog en Wemelsfelder, zoekt de vakbeweging een uitweg voor bepaalde moeilijkheden door een radicalisering van het eisenprogramma". „Het eerste mid del dat men nu hanteert is misschien wel in de politieke sfeer van betekenis, maar wij betwijfelen of het zal bijdragen tot de werfkracht der vakbeweging", aldus het Orgaan. „De Onderneming" vraagt zich af of de voortgaande overtrekking van de solidariteit niet remmend zal wer ken op de bereidheid lid te worden van een vakbond. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U472473 472'/j Hoogovens 612613 610 Kon Olie165,20165,60 f 165,20 Philips 164,80—165,50 165,60 Unilever 170,20—170,60 170,30 f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10