Beslissingswedstrijd had wederom sensationeel verloop V.S.V. kon mentale kracht opbrengen om een 2-0 achterstand te wijzigen in 2-3 zege PSV, Ajax en Sparta succesvol in eerste intertoto-wedstrijd Willem II in strijd om kleine Europa-cup Nog niemand met goede kolom Minder goede start van Enschede-ers Australiër Emerson won op Queens Club Jeugd bij 1-0 het veld op; arbiter Van Ravens moest strijd even staken Neptunia vergrootte zijn voorsprong Oldenzaal-PEC: 5-1 ADO op eigen veld met 0-3 verslagen Hoge toeschouwers MAANDAG 24 JUNI 1963 11 A jax-Schwechater Gewichtheftitel was voor Simson uit Den Haag Gotenborg-Sparta Neumünster-PSV Nieuws van transfermarkt Spaanse voethalbeker was voor Barcelona-ploeg Roemenië verslaat Denen Onmogelijkheid Compenseren Jullie nietdan ik i. .rrs b 4, T I 11 Advertentie ETALAGE- EN RECLAMESTUDIO WIJ ONTWERPEN VOOR U etalai EN VERZORGEN etalages - materiaal - decoraties - standbouw - showcards - verbouw adviezen - praalwagens SLAPERDIJK 38 1 Santpoort Telef 0 2560 - 7321 - 7582 ADVISEURS OP HET GEBIEr VAN RECLAME FC Këln-J4Urnb«rg Hertha-Koiserslout. Hamb SV-Bor Neunk tor Dortm-Münch 60 N*umun«tor-P.S.V. Djurgorden-Rapid W Vienna-Bayern Flortntina-Slandard Enschede heeft geen beste start gehad in de intertotocompetitie tegen Wiener AC. Vooral de voorhoede, waarin behalve Rahn ook Nemes en Bosveld ontbraken en Jans sen bij de rust uitviel, miste de beweeg lijkheid en de stootkracht die nodig wa ren om het de solide Weens achterhoe de moeilijk te maken. De Oostenrijkse ploeg vormde een homogener geheel en de uitstekende combinaties staken wel heel gunstig af bjj het povere spel van Ensche de. WAC nam na tien minuten een voor sprong door rechtsbinnen Cejka en deed het verder betrekkelijk rustig aan. (0-1). Ajax heeft een verdiende overwinning (4-2) behaald op Schwechater SK, maar Sampdoria-Antwerp Modena-Gantoise Venezia-Lisrse S.K. toch was de strijd vaak te hard. Beide ploegen kregen een penalty wegens onder uithalen van de linksbuiten Horak en Kei zer. De Amsterdammers, die directer voet bal speelden, konden door midvoor Cees Groot na ruim een kwartier de score ope nen (1-0). Tivee minuten later kwam Schwechater SK naast de Amsterdammers, toen rechtsback Tijm linksbuiten Horak te fel attaqueerde. Horak nam de toege stane penalty zelf (1-1). Na 32 minuten spelen omspeelde linksbinnen Vesters doel man Mayer (2-1). Twee minuten later kopte rechtsbinnen Henk Groot de bal over de uitgelopen Mayer in het doel. Vijf minuten voor de rust was 't rechtbuiten Hager die met een hard diagonaal schot de Oostenrijkse ach terstand tot 3-2 verkleinde. In de 69ste minuut nam Henk Groot een penalty feil loos (4-2). Sparta heeft in Gotenburg een uitsteken de wedstrijd gespeeld tegen IFK. Vooral de voorhoede van de Rotterdammers met Bodnar als uitblinker stelde de Zweedse achterhoede telkens voor te gro te problemen. Reeds na 7 minuten nam Sparta een voorsprong door Adelaar, maar Johansson maakte een kwartier later ge lijk. Bodnar gaf zijn ploeg na 27 minuten weo ieen' -voorsprong, doch voor de rust Dracht Wallin de partijen weer op gelijke voet: 2-2. In de tweede helft bezorgden De Vries en Van Miert binnen een kwartier de Spartanen een 2-4 voorsprong. Toen Eklöf in de 75ste minuut de stand weer op 3-4 had gebracht keerde de spanning terug. Het bleef echter 3-4. PSV heeft in Neumünster tegen de club van die naam voor de derde Nederland se overwinning in de intertotocompetitie gezorgd. De Nederlandse kampioen heeft het echter tegen de relatief veel zwakkere Duitsers vooral in de eerste helft bepaald niet gemakkelijk gehad. De Eindhovena- ren, met op de stopperplaats de jonge Kemper, waren als ploeg echter sterker, hoewel de prestaties de 3000 toeschouwers niet konden overtuigen. Een minuut voor de rust maakte de Nederlandse topscorer Kerkhoffs het enige doelpunt van de wed strijd. In de tweede helft waren de Ne derlanders in alle opzichten superieur. De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden voor de intertotocompetitie luiden: groep 1: Fiorentina-Standard Luik 0-1, Sampdoria-Antwerp FC 5-0, Modena- La Gantoise 1-1, Venezia-Lirese SK 2-0, Lausanne-Nimes 0-1, Toulouse-Young Boys 3-0, Chaux de Fonds-Rouen 3-7, Sedan- FC Zürich 1-1. Groep 2: Neumünster-PSV 0-1, Djurgar- den-Rapid Wien 0-3, FK Göteborg-Sparta 3-4. Vienna-Bayern 2-2. Pirmasens-Oergry- te 5-1, Enschede-WAC 0-1, Tasmania-Norr- köping 3-3, Ajax-Schwechat 4-2. Groep 3: Motor Jena-Zaglebie SosnOwiec 2-0, Velez Mostar-Slovnaft Bratislava 1-1, Belgrad-Ruch Bismarckhutte 2-1, Slovan Bratislava-Empor Rostock 1-1. Vorwarts- Roter Stern 2-2. Motor Zwickhaujduk- Split 2-3, Sonp Kladno-Odra Opole 1-1. De Australische favoriet voor de Wim- bledontitel Roy Emerson heeft zaterdag het toernooi van Queens Club in Londen ge- wónnen. Dit toernooi, normaal te beschou wen als de generale repetitie van Wimble don, had veel aan belangrijkheid ingeboet, omdat verschillende sterke spelers zich terugtrokken.. In de finale zegevierde Emerson met 61 62 over zijn landgenoot Owen Davidson. Voor zijn overwinning had hij precies 38 minuten nodig. Het da- mes-enkelspel was voor de Australische Robyn Ebbern, dubbelspelpartner van Margaret Smith. Zij versloeg in de finale de Britse titelhoudster Rita Bentley met 6—3 6—3. De Nederlandse vertegenwoordiging in het internationale tennistoernooi van Da ring in Brussel heeft het er niet best afge bracht. Ofschoon het hier een evenement betrof voor minder sterke spelers en speel sters kon geen enkele Nederlander zich plaatsen voor de halve finales. E. Schnei der tweede geplaatst verloor in de kwartfinales met 46. 68 van de Belg Lemmans en Rpn van Gelder was een ron de tevoren met 46, 61, 26 uitgescha keld door de Belg Lima Mayer. De Neder landse meisjes Els Crocke en Fredy Marin- kelle verloren beiden hun eerste wedstrijd: Els'Crocke met 36, 57 van mej, Gherar- di (B.) en Fredy Marinkelle met 36, 26 van mej. Delmotte (B.). Viesbitter smaakte de pil die VSV medebelanghebbende Haarlem gister middag in een geprolongeerde beslis singswedstrijd om een plaats in de eer ste divisie, gespeeld in het Heemsteedse Sportpark, deed slikken. De Velsenaren verlieten namelijk op de schouders van bun uitgelaten supporters het veld, bet geen dus inhoudt dat zij de eerste divisie binnenstapten. De gunstige score be droeg 2—3. Die bittere bijsmaak vormt echter de wetenschap dat Haarlem de rust inging met een zeker schijnende voorsprong van 2—0. Nog niet alle ADO-ers, die momenteel onder contract staan, hebben een nieuw contract getekend. Den Engelse bijvoor beeld heeft zijn ondertekening uitgesteld, omdat de voorwaarden zijns inziens niet aantrekkelijk waren. Naar verluidt zouden SHS en DOS interesse hebben. Vier spelers zullen geen contract meer krijgen: C. Cla- ven, Meier, Vreken en Van den eBrg. Met Haak, back van het nationale elf tal, zal het bestuur van ADO nog nader - nadat Haak van vakantie is teruggekeerd contact opnemen. Jan de Kleijn, rechtsbinnen die door zijn vereniging op de transferlijst was ge plaatst, heeft een contract getekend met de Utrechtse club Elinkwijk. De Amsterdamse ere-divisieclub Blauw Wit heeft Frankel, Conrad, Wagenmaker, Drommel, Rozendaal, Dekker, Couperus, Koek en Hughes op de transferlijst ge plaatst. Koeman staat op eigen verzoek op de lijst. De Surinamer Frankel zal het ko mende seizoen voor de Duitse vereniging Schwarz Weiss Essen gaan spelen. Op verzoek van de speler is bij Haarlem midvoor Frie op de transferlijst gezet. Bij RCH geschiedde dit met Van Kalken. Barcelona heeft zondag op eigen terrein voor ruim 110.000 toeschouwers door een 3-1 zege op Saragossa beslag gelegd op de Spaanse voetbalbeker. Bij de rust leidde Barcelona met 2-0. Het voetbalteam van Denemarken heeft zondag in Kopenhagen met 2-3 verloren van Roemenië. De ruststand van deze ont moeting, die gold als kwalificatiewedstrijd voor de Olympische Spelen, was 1-1. De wedstrijd HaarlemVSV trok liefst 22.000 toeschouwers. Een ongekend hoog aantal, zelfs zo hoog dat enkelen het hogerop moesten zoeken wilden zij iets van de match te zien krijgen. De ploeg van de Haagse gewichthef ver eniging Simson, bestaande uit Joe van Dorp, Arie van der Toorn, Cees Kolhoven, Jan Brand en Karei Urgert is zaterdag club-kampioen gewichtheffen van Neder land geworden. In de laatste wedstrijd in Tegelen versloegen de Hagenaars DOS met 1231 kg tegen 1030 kg. De beste per soonlijke prestatie kwam op naam van Joe van Dorp met 375 kg voor de drie Olympische oefeningen (115-115-145), waar mee hij slechts 2'/i kg onder het Neder lands record van Jan Smeekens bleef. Haarlem, eenmaal teruggekeerd op de niet al te beste grasmat, werd direct door een onstuimig en bepaald niet aangesla gen VSV in de verdediging gedrongen. Het zou er, op een enkele uitzondering na, tot aan de definitieve beslissing ook niet meer uitkomen. De Velsenaren begonnen feitelijk met de minuut beter te combine ren en het verwonderde dan ook weinigen dat Immers na 6 minuten de marge tot 1 doelpunt terugbracht. Niettemin verraste dit doelpunt velen, zeker Van 't Kruys, die evenals talrijke anderen in de veronderstelling verkeerde dat de kopbal van rechtsbuiten Immers, de beste man in de VSV-voorhoede, naast zou gaan. De bal haalde evenwel net de rechterbovenhoek. Haarlem had direct de voorsprong weer kunnen herstellen. Jaski wilde evenwel van te grote afstand Stuy passeren. De vooral op hoge ballen uitstekend reageren de doelman ving het leer al opspringend. Ook Jonker faalde even later op het be slissende moment, al moet hier direct aan worden toegevoegd dat de kleine linksbui ten veel minder tijd had dan zijn buur man. VSV's overwicht groeide met de minuut. Haarlem daarentegen raakte steeds meer uitgeput. Op Jaski na, werd iedere Haar lemspeler in de verdediging teruggeroe pen. Het vermocht niet te haten. Immers bracht in de 17de minuut beide ploegen weer naast elkaar, zijn strakke lage inzet lag ineens stil tegen het net, en in de 30ste minuut deed Dikstaal het mooiste dolepunt van de match noteren. Scherp op links staande en toch met het linkerbeen priemde hij de bal in de voor hem moei lijke linkerhoek. Het leek een onmogelijk heid (2-3). VSV riep meteen al zijn beschikbaar ma teriaal op eigen helft terug. Desondanks gelukte het Farenhorst nog een treffer te produceren, maar Dikstaal bevond zich in een te hinderlijke buitenspelpositie om de medewerking van Van Ravens te krijgen. Ook Haarlem schiep zich nog enkele kan sen gelijk te maken, doch zowel Jaski als Jonker rondde deze niet af. Ditmaal dus wel een overwinnaar: VSV dat eigenlijk al in de eerste beslissings wedstrijd toonde mentaal en ook moreel de sterkste te zijn. Zondagmiddag drukte de rood-wit getinte ploeg dat ook in door slaggevende cijfers uit. voor de Tilburgers, maar Boor en Aarts demonstreerden voorlopig nog. dat schot vaardigheid dit seizoen bij Willem II een bepaald zwak verzorgd onderdeel van het spel is geweest. In de 35ste minuut was het dan toch raak. Van Elderen, Aarts en Louer com bineerden zich met opvallend gemak door de Haagse linies en toen Aarts een sprint je met Villerius duidelijk won werd' zijn trekbal door Louer ingeschoten. De lange doelman Van Vianen had op het voor hem te lage schot geen antwoord: 0-1. Van dat moment af is de Tilburgse zege geen moment meer in gevaar geweest. Weliswaar betekende de vervanging van Van den Oever door jeugdspeler Theo van den Burch bepaald geen verzwakking, maar de wel van elke klasse gespeende ADO-aanval bleef machteloos. In de tweede helft viel de beslissing reeds na 45 seconden. Weer won Aarts een sprintduel met de Haagse achterhoede en nu besloot hij zijn rush met een hard, doch niet onhoudbaar schot, dat laag over de grond voorlangs Van Vianen in het net vloog. ADO bleef veel sterker in het veld maar de pogingen van Heynen, De Zoete en Hoet bleven slechts de lachlust van het pu bliek opwekken. Vooral linksbuiten Donald Feldmann bleek een volkomen mislukking te zijn. Steeds weer trachtte hij zijn schro melijk tekort aan voetbalkunde te compen seren met wilde acties, waarop de feilloos leidende Horn steeds weer met een zacht fluitje reageerde: vrije trap voor Willem II. Het verre opdringen van de Hagenaars werd hen tenslotte tegen de snelle Tilburg se voorwaartsen nogmaals noodlottig. Toen Van den Burch en Villerius elkaar bij een through-pass van Van Elderen in de weg liepen, was Senders er snel bij om op handige wijze het laatste doelpunt te scoren. Lang voor tijd verlieten de toe schouwers het terrein daarmee illustre rend, dat de strijd om de KNVB-beker voor hen slechts een (kwalitatief slecht) staartje van het seizoen was geweest... De uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland (amateurs) luiden: Zaterdag 22 juni: NeptuniaAFC 20; Wilhelmina '08Unitas 70; ValkQuick N 2—2. Zondag 23 juni: AFCNeptunia 00; UnitasWilhelmina '08 20; Quick N Valk 4—1. De stand: Neptunia 4 3 1 0 7 6—2 Wilhelmina '08 4 2 0 2 4 11—6 Unitas 4 2 0 2 4 4—11 Quick N 4 1 1 2 3 8—7 AFC 4 1 1 2 3 4—4 Valk 4 1 1 2 3 7—10 De beslisssingswedstrijd tussen de beide laatst geëindigde p'loegen in de tweede di visie, Oldenzaal en PEC, heeft een grote zege van 5-1 opgeleverd voor het eerst ge noemde team. Deze nederlaag houdt voor PEC in dat, indien straks de amateur kampioen van Nederland de wens te ken nen geeft naar het betaalde voetbal te willen overgaan en ook inderdaad wordt toegelaten, de Zwollenaren naar de ama teursector zullen moeten terugkeren. Sedan-Zürich Nimes-Lausanne Maar in die tweede speelperiode kwam Haarlems zwakte duidelijk naar voren: de kampioensploeg van de tweede divisie B is mentaal uiterst kwetsbaar. Toen VSV dan ook een treffer van de 2-0 achterstand afknabbelde, begon de eerst zo onbewolk te hemel voor Haarlem geleidelijkaan dicht te trekken. Nog tweemaal vond VSV een gat in de defensie van de roodbroeken, doelpunten die beide klokgaaf werden opgediend. Haarlem, grotendeels leeggespeeld, kon niet meer terugslaan, al verschenen Jon ker en Jaski enkele malen goed voor het domein van keeper Stuy. Zonder meer mag worden gesteld dat VSV de zege ten volle verdient. De rood- witten speelden een zeer goede tweede helft (een evenbeeld dus van woensdag avond), waarin zij meer goals produceer den dan Haarlem in de eerste drie kwar tier, waarin de roodbroeken domineerden. Bovendien valt het heus niet mee in een dergelijke wedstrijd zo'n nadelige score weg te werken. De eerste helft was zoals gezegd voor Haarlem. Wel maakte VSV een rustiger indruk, zeker tijdens de eerste 20 minu ten. Maar toen werkte Haarlem zich pas goed los en 3 minuten later bleef geen enkele Haarlem-supporter meer kalm op zijn plaats zitten. Verkeerd uitlopen van Stuy had Jaski op de hardst mogelijke Wijze afgestraft: 1-0. Overigens reikte de linksbinnen maar net hoog genoeg om de bal, uit een messcherpe voorzet van Vree ken, over de te ver voor zijn doel staan de Stuy te koppen. Dikstaal maakt het winnende doelpunt voor VSV. De linksbinnen bevond zich in een niet al te gemakkelijke positie, maar kon desondanks Van 't Kruys verrassen. Hoe rakelings de bal de paal wel passeerde beeldt deze foto goed uit. maakte hij Stuy tot een geslagen man, de bal zoefde hard en laag de linkerhoek in (2-0). VSV krabbelde echter na deze mentale knock down weer overeind en nam het initiatief van zijn tegenstander over. Maar er vielen tot aan de pauze geen goals meer, al scheelde het aan de zijde van de Haarlem-achterhoede niet veel, doch de kopbal van spil Berendregt suisde net langs zijn eigen doelpaal. Keeper Van 't Kruys onderscheidde zich in deze fase van de strijd meerdere malen. W;S ~S - iOTÏM» 'i1 De jeugdigen onder de Haarlemfans vlo gen het veld*,<Jp'trfïSOT huil' club zich al een eerste divisie-vereniging mocht noe- rfien. Arbiter Van Ravens uit Schiedam kon deze vroege huldiging evenwel niet appre ciëren. Hg sommeerde het volkje het veld ogenblikkelijk te verlaten, maar geen ster veling die aan zijn verzoek voldeed. Van Ravens keek de zaak nog even aan, doch toen er toch geen verandering in de toe stand optrad beduidde hij beide grens rechters hem te volgen. Jonker ligt teneergeslagen op de grond. Een uitstekende kans om de voorsprong tot 31 te vergroten miste hij. De bal verdween hoog over het doel. En dat terwijl zelfs Stuy al was geslagen. Willem II heeft ervoor gezorgd, dat ook de Nederlandse vertegenwoordiger in het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars 1962/63 uit Noord-Brabant af komstig is. PSV en Willem II zullen in het volgende seizoen de exponenten zijn van het Nederlandse semi-profvoetbal, dat zich met andere Europese topclubs zal gaan meten. De triomf van de vorige week uit de eredivisie gedegradeerde Tilburgse ploeg tegen bekerfinalist ADO is zeer ver rassend te noemen, temeer omdat zij naast de handicap op het terrein van de tegenstanders te spelen tevens een totaal andere formatie in het veld moesten bren gen. De Wit, Walhout, Koopal en Feyt ont braken, maar het dient te worden gezegd dat de tricolores over uitstekende, meren deels jonge invallers beschikten. Vooral stopper Vriens, al eens opgesteld in het team van Jong Oranje, bleek een vrijwel niet te nemen hindernis. Het Haagse ADO heeft op het zeer effectvolle veld slechts 25 minuten lang uitzicht gehad op de zege. De Hagenaars begonnen goed en onder aanvoering van de op het middenveld ex cellerende Mick Clavan bouwden zij een aantal bijzonder gevaarlijke aanvallen op. In de tiende minuut kopte Feldmann hard tegen de lat en vijf minuten later bewees rechtsbuiten Heynen zijn onkunde al zeer duidelijk, toen hij in volkomen vrije po sitie voor een leeg doel de bal op de lat deponeerde. Toen de verwachte doelpunten uitbleven trok de jonge en snelle Willem II-voorhoe- dë ten, aanval en nu bleek de Haagse de fensie een allesbehalve hechte vesting te zijn. Diverse fraaie kansen ontstonden er Toulouse-Young boys Be 334.974 deelnemers in de sporttoto van deze week zorgden voor een totaal in leg van 390.096,50 waarvan 77.900 be schikbaar was voor de eerste prjjs en 51.932 voor de tweede prijs. Zondagavond hadden zich bij de sporttoto nog geen ge gadigden voor prijzen gemeld. Onder luid boe-geroep stapte het drie tal naar de kleedkamers, met in zijn kiel zog, zij het iets minder zelfverzekerd, de beide elftallen. Ruim 10 minuten later lag het veld er weer bespeelbaar bij, de 25 man namen hun plaatsen in en het spel begon ten tweeden male. Haarlem scheen door deze extra pauze niet uit zijn concentratie te zijn gehaald. Het zette zijn offensief even lustig voort, alsof er geen onderbreking was geweest. Precies na 30 minuten (6 minuten na de gedwongen rustperiode) leek er voor Haar lem geen vuiltje meer aan de lucht, want op dat moment viel weer eens zo'n typisch „Angenent-goal". Van zeker 25 meter Immers, maker van twee mooie doel punten, behoefde het veld niet op eigen benen te verlaten. i Willem Il-doelman Matthieu grijpt de bal alvorens een ADO-speler gevaarlijk kan worden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11