Chassisbreukin B.R.M. van Graham Hill Jim Clark beschouwt sinds zondag het Zandvoortse circuit als zijn privé baan sigaret HUNTER! Wereldrecords sneuvelden maar werden niet allemaal erkend Kamerbeek toonde zich veruit superieur in de tienkamp Opmerkelijke race van skiffeur Rob Groen in Duisburg-Regatta Maathuis domineerde in „Speel uw Spel" Verwarrende strijd om de Grote Prijs Gerda Kraan liep 'n snelle 200 meter Nederland liet zich gelden tijdens drie- landen-wedstrijd Russen zeer sterk vertegenwoordigd Prins Bernhard op CHI in Enschede i m MAANDAG 24 JUNI 1963 12 w - Zandvoort in cijfers Colin Chapman, de constructeur van Lotusmocht even de krans vasthouden voordat deze werd gelegd om de schou ders van coureur Jim Clark. Want deze Schotse rijder had dit ereteken zeker verdiend. Tachtig ronden lang heeft hij zondag de coureurs aangevoerd, die op het Zandvoortse circuit streden om wat punten voor het wereldkampioenschap. Tachtig maal jakkerde hij voorbij die tienduizenden toeschouwers op de tri bunes en in de duinen. En in het spoör van zijn lichtgroene racewagen met de gele geblindeerde wielen volgden vèrnie- ling en ongeluk. Ja, zo kun je ddt wel stellen: ATS-rijder Phil Hill verloor on der aan de Hunzerug een linkerachter- wiél en schoof het zand in, Surtees bracht 't publiek in paniek door voor de ^rrefe"' In de ee^e /ace werd in de klasse toerwagens 600 tot 850 cc. A. P. ip* Spelletje Verward Sleutelen Jan Cijs Troongraaf Nederlandse dravers gaan 21 juli in Moskou lopen Goed debuut u De uitslag van de Grote Prijs van Nederland 1963 luidt: 1. Jimmy Clark met Lotus, in 2 Uur 8 min. 13,07 sec. (ge middeld 156,957 km per uur). Op een ronde: 2. Dan Gumey met Brabham-Climax; 3. John Surtees met Ferrari; 4. Innes Ireland met BRP/ BRM; 5. Richie Ginther met BRM. Op twee ronden: 6. Ludovico Scar- fiotti met Ferrari. Op drie ronden: 7. Joseph Siffert met BRM; 8. Jim Hall met BRP/BRM. Op v(jf ronden: 9. Carel Godin de Beaufort met Porsche. Op veertien ronden: 10. Trevor Tay lor met Lotus. Op 24 ronden: 11. Joakim Bonnier met Cooper. Actie op het circuit: de A.T.S. van Phil Hill verliest een wiel en schuift het zand in. De rijder springt eruit en zoekt zijn band, die men rechts op de foto zijn eigen weg ziet vervolgen. (Foto links boven) aanstormende BRM van Hul een shp- immin^ met d.K.W. winnaar. In de klas- pertje te maken en diezelfde Graham se toerwagens 850 tot 1300 cc eindigde Hill kwam enige ronden later lopend naar de pitts. Ergens op het circuit stond zijn wagen met een gebroken chassis. Maar Clark hield dè voet op het gas pedaal en draaide zo regelmatig zijn rond jes, dat je er het horloge gelijk op kon zetten. Goed, hij won dus de Grote Prijs van Nederland. De ruim 355 kilometer legde hij af in twee uur en iets meer dan acht minuten: dat betekent rijden met een gemiddelde snelheid van ruim 156 ki lometer per uur. Advertentie im de snelste gemiddelde rondetijd: ruim 161 kilometèr per uur. Voorafgaande aan deze Grand Prix wer den er twee nationale sportwagenraces J. A. J. Heidendahl met Alfa Romeo op de eerste plaats. De tweede race bracht de sportwagens en specials aan de start. Actie op het circuit: John Surtees ge raakte voor de B.R.M. van Graham Hill in een slip en duikt de berm in. Een ronde later breekt het chassis van Hill's B.R.M. Tonio Hildebrand en Ben Pon maakten er een flauw spelletje van door elkaar om beurten galant voor te laten gaan Tonio Hildebrand had met Lotus 23 de langste adem en kwam als eerste door. De Amerikaanse atletiekkampioenschap- pen, die in St. Louis zijn gehouden, heb ben een stroom van voortreffelijke pres taties te zien gegeven. Na het wereldre cord van de 20-jarige negersprinter Bob Hayes op de 100 yards, die vrijdag 9.1 sec. noteerde, kregen de talrijke toeschou- schouwers zaterdag op de 220 yards een enorm duel te zien tussen wereldrecord houder Henry Carr en de kampioen van het vorig jaar Paul Drayton. Beide atleten finishten in 20.4 sec.. 0.1 sec. sneller dan het wereldrecord. De prestatie kan ech ter niet als wereldrecord erkend worden, omdat het windvoordeel te groot was. De finishfoto wees Carr enkele uren na af loop van de wedstrijden als winnaar aan. Een grote verrassing was de nederlaag van wereldrecordhouder Adolph Plummer op de 440 yards. Ulis Williams prolongeer de zijn titel met 45.8 sec, waarmee hij MAAR ER MOET NOG een naam wor den genoemd. Dan Gumey, rijdend in een Brabham-Climax (ontworpen door oud wereldkampioen Jack Brabham) speelde achter de ruggen van Clark en Hill zijn eigen spelletje. Toen om kwart over drie de achttien rijders zich voor de eerste maal in de Tarzanbocht stortten, hield hij zich bescheiden achteraf. Maar meneer Gumey moet al gauw begrepen hebben welke kansen er scholen in de veelvuldige pittstops van zijn concurrenten. DOor slim en kundig sturen werkte hij zich naar voren en pas tegen de helft van de wed strijd kreeg het publiek in de gaten dat de rijder van wagen nummer achttien iets in 't schild voerde. Toen collega-construc teur Jack Brabham die tot dat mo ment in derde positie lag een pittstop maakte die hem onmiddellijk een rortde achterstand opleverde, legde Gurney zijn kaarten bloot. Hij nestelde zich op de tweede plaats en zelfs Graham Hill die deze plaats had verspeeld door eên vluch tig onderzoek aan zijn wagen te laten uitvoeren, kon hém later daar niet meer van verdringen. AL MET AL IS HET een verwardè maar enerverende strijd geweest, daar op het circuit. Rondenlang zaten Graham Hill en Jack Brabham die tijdens de training reeds verrassend voor de dag kwam koploper Clark na, maar het pechduiveltje bleek sneller. De strijd had trouwens nog interessanter kunnen worden als Bruce McLaren met Cooper Climax die na de eerste ronde in derde positie doorkwam niet vrijwel onmiddellijk daarna een pittstop had moe ten maken. WAT A.T.S. BOLOGNA BETREFT: de wagens van ir. Chiti zijn er ook nu niet aan te pas gekomen. Kennelijk rhoet er eerst nog wat gesleuteld worden aan de zes-cilinder motoren voordat ze met kans op succes op een circuit kunnen worden losgelaten. Zoals gezegd verloor Phil Hill een wiel en stalgenoot Baghetti verdween binnen de twintig ronden stil achter de pitts: moeilijkheden met ontsteking en overbrenging. Eén was er echter die te midden van dat rumoer en gejaag het hoofd koel hield; Carel Godin de Beaufort. Zoals men dat van hem gewend is vol bracht hij rustig ronde na ronde en het resultaat was, dat hij met vijf ronden achterstand als negende werd afgevlagd. Zijn motto is nu eenmaal: heelhouden. Jim Clark verzamelde met drie wed strijden achter de rug dus 18 punten voor het wereldkampioenschap. Op de tweede plaats staat Richie Ginther met 11 pun ten. Graham Hill kampioen van 1962 staat op de vijfde plaats met 9 pun ten. Ach, en dan valt er nog maar een ding te vermelden: Jim Clark boekte nog een succesje. Hij maakte in de 56ste ronde Ondanks vijf debutanten in de Neder landse atletiekploeg, drie bij de heren en twee by de dames, zegevierden onze land genoten in de tienkamp met 18.366 punten vóór Broot-Brittannië (16.992) en België (15.264) en eindigden de dames op de twee de plaats met 8341 punten achter Enge land (8824) maar vóór België (7336) in de vijfkamp tijdens internationale wedstrij den op de sintelbaan „De Vijf Sluizen" in Vlaardingen. Bij de heren was Eef Kamerbeek, die de ze eerste tienkamp in 1963 aangreep als voorbereiding op de grote strijd tegen de Duitse cracks Werner von Moltke, Willi Holdorf en Hans Joachim Walde, voor de komende zeslandenwedstrijd in Enschede, veruit superieur met een voor zijn doen laag totaal van 7102 punten. Toch nog ruim 1200 punten bleef de Eindhovenaar voor op Jan van Heek, die een ieder verraste met een totaal van 5875 punten, waarbij hij op bijna alle nummers zijn beste pres taties verbeterde en zijn totaal opschroefde naar een persoonlijk record. Voor Hubert van Lieshout, het 19-jarige Rotterdamse tienkamptalent, was deze wedstrijd min of meer een teleurstelling. De inspanningen van twee tienkampen in acht dagen (een week tevoren in Breda kwam hij tot 5604 punten) was voor hem De winnaar van de Grote Prijs, Jim Clark, was zaterdag tijdens de training nog „maar" een van de vele coureurs die hun trainingsrondjes draaiden. Overijverige dienaren van de Herman dad ontdekten echter dat Clark geen. toegangsbewijs had en wilden hem verwijderen uit het rennerskwartier. Gelukkig was er iemand die uitleg kon geven te groot. Duidelijk was echter wel dat zowel Jan van Heek als Hubert van Lies hout, tijdens de zeslandenwedstrijd boven de 6000 punten zullen komen. Eef Kamer beek won vijf van de tien nummers, de 110 meter horden, het discuswerpen, polshoog springen, vèrspringen en het kogelstoten en wanneer hij de techniek met de fiberglas- polsstok onder de knie krijgt, liggen 8000 punten binnen zijn bereik in Tokio. Jan de Jong, de vierde Nederlander, geen tien kamper van origine, verraste met een goede 100 en 400 meter in resp. 10.9 en 50.8 sec. Was Mary Peters ongenaakbaar bij de dames zij eindigde tijdens de Europese kampioenschappen in Belgrado op de vijf de plaats verheugend waren de presta ties van de 17-jarige Liberta Lansink en de 21-jarige Marijke Thomas. Als debutanten in de ploeg tegen de sterke Engelse dames kwamen beide meisjes bij het hoogspringen tot 1.61 meter, terwijl Liberta Lansink met 5.70 meter ook nog het vèrspringen won. De resultaten bij het werpen waren echter te slecht om een hoger puntentotaal te be reiken, maar met 4261 punten voor Liberta Lansink en 4080 punten voor Marijke Tho mas mogen zij dik tevreden zijn. Plumer 0.1 sec voorbleef. Verder zorgden Dyrol Burleson, die in een lange eind sprint de mijl won en Jay Silvester bij het discuswerpen voor voortreffelijke presta ties. Uiteraard bleven enkele topateleten te leurstellingen niet bewaard. Jim Beatty, oud-wereldrecordhouder op de 2 mijl bracht het op de mijl niet verder dan de vierde plaats en ook oud-wereldrecordhou der hoogspringen John Thomas moest met een lage klassering genoegen nemen (vijf de.met 2,08 m.). De Canadees Bill Crothers was op de 880 yards een klasse apart. Hij zegevier de in 1.46.8, waarmee hij zijn tegenstan ders bijna een seconde voorbleef. Het ko gelslingeren werd bij afwezigheid van we reldrecordhouder Connolly gewonnen door de kampioen van het vorig jaar Al Hall, die 65,60 meter wierp. Het langste loop nummer van zaterdag de drie mijl eindig de in 13.40.4 in een zege voor de Aus traliër Pat Clohessy. Bij de grote internationale atletiekwed strijden in Oost-Berlijn heeft Gerda Kraan zaterdag bewezen dat zij op de 800 meter de snelste in Europa is. In een revanche wedstrijd tegen de nummer twee van de Europese kampioenschappen in Belgrado, vorig jaar, de Oostduitse Waltraud Kauf- mann, werd zij overtuigend eerste. De tijd van de Haagse Europese kampioene v/as 2.10,3 de Duitse deed er 1,3 seconde langer over. Martin Zijl (Zaanland) heeft zondag tij dens nationale atletiekwedstrijden in Zaan dam het Nederlandse record discuswerpen jongens verbeterd en gebracht op 55.32 me ter. Het oude record stond sedert 18 sep tember 1955 op naam van Cees Koch met 54,17 meter. Jan Cijs van de vereniging De Lat uit Badhoevedorp is zaterdag voor de achtste maal nationaal kampioen 50 km snelwan delen geworden. Hij behaalde hiermee zijn tiende snelwandeltitel in totaal. Gedurende de eerste 35 km van de wedstrijd in de Haarlemmermeerpolder, waarvan het parkoers een lengte had van ruim 8 km, liepen de atleten in de regen. Later werd het droog en kwam zelfs de zon door. De Rus Viktor Baykow heeft zaterdag in Moskou het wereldrecord op de 30 ki lometer, dat sinds 3* oktober van het vo rig jaar op naam stond van de Belg Aurel van den Driessche (1.34.41,2) met negen sekonden verbeterd. De Rus maakte een tijd van 1.34,32,2. De internationale Roeiregatta, die dit weekeinde op de prachtige Wedau in Duis burg werd gehouden, heeft een groot aan tal uitstekende verrichtingen te zien gege ven. Vooral de Nederlandse skiffeur Rob Groen kwam tot een opmerkelijke presta tie. Een zeer enerverend gevecht werd voorts geleverd door een door Rusland af gevaardigde roeiploeg en een team van het Duitse Ratzeburg. Op de laatste dag van het driedaagse CHI Enschede zijn de internationale concoursen gewonnen door deelnemers die bepaald niet tot de favorieten hehoorden. De Ierse amazone Diana Conolly Carew liet bijna de teugels van haar Barrymore los, toen ze met een juichkreet het barra ge-parkoers in het hoofdnummer, het springconcours om het kampioenschap van Enschede praktisch foutloos beëindig de. Het was kennelijk ook hoven haar eigen verwachting dat zij zelfs de Duitse crack Lutz Merkel, die Schlagetta bereed, de baas was gebleven. Maar de groot ste verrassing moest nog komen, want in het springconcours „Speel-uw-Spel" legde Jan Maathuis uit Geesteren beslag op de eerste en tweede prijs door met Troongraaf en Troongravin Anna het hoog ste aantal punten te verzamelen. In het door Prins Bernhard bijgewoon de hoofdnummer mochten slechts de rui ters en amazones uitkomen, die vrijdag en zaterdag de beste prestaties hadden geleverd. Het aantal uitverkorenen be droeg zeventien. Het parkoers was klaar blijkelijk ver van gemakkelijk, want in de eerste manche gelukte het slechts de Duitsers Herbert Mayer (met Freiherr III) Merkel en Diana Conolly Carew zonder fouten de dertien hindernissen met een maximale hoogte van 1.40 meter te sprin gen. In de tweede manche viel Mayer on danks zijn voorzichtige rijden met vier strafpunten af en de Ierse amazone en Mer kel moesten om de eerste prijs strijden in een barrage, die ging over zes verhoog de hindernissen. Merkel ging het eerst het parkoers op, reed wel snel (43,1 sec.), maar hij wierp twee hindernissen om en was nagenoeg kansloos met zijn acht strafpunten. Voor Diana Conolly Carew kwam het er toen alleen maar op aan erg voorzichtig rond te gaan en inderdaad ging zij met de sterk springende Barrymore zonder brok ken naar de eindstreep. Dat haar tijd van 61 seconden één seconde te hoog was om foutloos in de eindstand te komen, kon de opgewonden Ierse begrijpelijk to taal niets schelen. Een kwart fout was nauwelijks een vlekje te noemen bij de ze fraaie prestatie. Mayer moest de der de plaats nog afstaan aan de Braziliaan Nelson Pessoa, maar bleef voor op de Ier Tommy Brennan, die op zijn beurt werd gevolgd door de Duitse Ute Rich ter en Toon Ebben, die met een zevende plaats dus de beste Nederlander was. In het concours „Speel-uw-Spel" moch ten de deelnemers zelf bepalen in welke volgorde zij de hindernissen, die verschil lende puntentallen waard waren, wilden springen. Maathuis kwam met Troongra vin als tweede het terrein op en verza melde 850 punen. Het bleek al gauw erg veel te zijn, want pas de achttiende rui ter na hem kwam tot 800. Slechts één keer werd de prestatie van de man uit Geesteren geëvenaard en dat deed hijzelf met Troongraaf. De ongeveer 6000 toe schouwers brachten hem welhaast een ova tie voor zijn dubbele overwinning Herbert Mayer had pech dat Freiherr III weiger de voor de muur, die honderd punten waard was, want nu was zijn totaal van 800 pun ten slechts goed voor de derde prijs. Zaterdag voerden de Ierse en Duitse rui ters de boventoon. Tommy Brennan ver overde in het jachtspringconcours met Kil- rush de eerste prijs en werd met Kilkenny vierde. Enige tijd bezette hij zelfs de eer ste en tweede plaats, maar Pessoa wrong zich op Careta met een tijd van 73,9 sec. tussen de 71,3 en de 80,8 sec., die Bren nan had laten afdrukken. Maathuis kwam onder grote bijval van de toeschouwers met Troongraaf uit op 77,7 sec. en daar hij geen fout had gemaakt kwam hij in de eindrangschikking als vierde te staan. Zondag 21 juli zullen in Moskou grote in ternationale draverijen worden gehouden. Aan veertien landen zijn uitnodigingen ge zonden, waaronder Nederland. Dat was trouwens in november vorig jaar door de Russische delegatie toegezegd bij haar be zoek aan Nederland. Er komt een heat over 1600 meter en een stayerskoers over 3600 meter. Deze is wel het beste geschikt voor de Franse paarden In een veld van vijf achten kwamen de ze formaties al snel naar voren. De voor sprong van de Russen bedroeg nimmer meer dan één-derde lengte. In een tempo van veertig slagen per minuut ontspon zich kort daarop een boord aan boord-race, waarin de prachtige gieken nog geen twee meter van elkaar lagen. In de laatste hon derd meter ging het er zelfs om wie de laatste slag zou maken. Om beurten wis selden de ploegen van kop, doch de finish foto gaf de Russen als eersten aan. De meest verrassende uitslag voor Ne derland was de oude skif. Op 1000 meter had Rob Groen een duidelijke voorsprong op de Rus Ivanov, die toen in tweede po sitie lag. Groen moest nog een moeilijk stuk overwinnen bij de zijarm van de Wedau-baan, waaruit nog al veel wind op zijn boei kwam, doch hij kon de kop houden. De altijd zo gevreesde slotuitval van de Rus bleef vervolgens uit. Hij zak te zelfs al geheel af en eindigde als vier de. De eerste race van onze skiffeur in het buitenland werd dus een groot suc ces. Ook de uitstekende tweede plaats van Meike de Vlas na een race tegen Karen Wolf en Penelope Chuter stemt tot vreug de. De Engelse had een snelle 500 meter, kreeg een voorsprong van 2,5 lengte, maar later in de race kwam zij kracht te kort om voldoende ruimte te houden. Het veld eindigde praktisch aaneengesloten met een driekwart lengte voorsprong van de En gelse Chuter op Meike de Vlas. Verdere Nederlandse overwinningen wa ren de jonge dubbel twee van De Hoop, de gebroeders Kloosterman met een ruim verschil op de Duitse Ruderclub Hannover, Skjold (Kopenhagen) en SRSN de Gand (Gent). Amsterdam viel tegen en werd vijfde., Een zware race voor onze oude dubbel twee, die vierde werd achter de Russen, de Limburger Ruderclub en Düsseldorf. Dankzij 8.35.0, met 0.2 seconde voorsprong op de Leidse studenten. Tenslotte viel er nog 'n vaderlandse overwinning te begroe- ten bij de dubbel vier.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 12