KENNEDY MAAKT DIEPE INDRUK OP DE WESTDUITSE BEVOLKING Peking en Moskou staan scherp tegenover elkaar HET WEER Vijf Britten in Jemen gedood Pauskroning in de open lucht Dr de Kort heeft nu gekozen ttentie ctie Tefilmka Albanezen betichten Kroesjtsjev van een samenzwering met Kennedy Roemeense pers publiceert de Chinese brief Executies in Irak MORRIS "ieforeyou êuy! Hij bewierookt Adenauer en kreeg Er hard niet te xien Amerikaanse president in Duitsland VSV SLAAT IAARLEM: 3-2 CLARK WINT GROTE PRIJS 11 HOMERUNS IN VIJF DUELS H Triomfantelijke intocht van V.S.V. Veranderlijke bewolking Aan het strand: Het woord is aan (zie ook de sportpagina's) Nog 18 in gevangenschap na dodelijk grensincident Schutterig en verlegen Eerste klas begrafenis Plechtigheid vóór de Sint In de krant van heden: P0L0-PULL0VERS 2®? Piet er via Eurovisie Maar de beslissing is nog geheim Utrecht eert Rietveld 48e JAARGANG NUMMER 192 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, cbet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U 1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 24 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Joe L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. II. van^dCT^Mije^ BArTSssT HAARLEM TEii 13439 LEIOSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij Noord-Schotland blaast ook morgen nog koele lucht over het strand met opklaringen en op enkele plaatsen een bui. In de middag ongeveer 1617 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: Zuidweste lijke wind blijft nog te krachtig en koel, waardoor er sprake zal zijn van zijn zeer matig strandweer. Blake: De man die nooit zijn mening ver andert is als stilstaand water en broedt reptielen van de geest. Bondskanselier Adenauer ontvangt de Amerikaanse president, die gisteren voor een werkbezoek van vier dagen in West-Duitsland is aangekomen. Op de achter grond, achter Adenauer, vice-kanselier Erhard, die overigens de rest van de dag onzichtbaar bleef. (Telefoto) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a Dit is de man die zich vorig jaar 's werelds snelste coureur mocht noemen: Graham Hill. Zondag deed hij opnieuw die naam eer aan, maar een chassisbreuk liet zijn snelle wagen stranden. Toen waren die duizenden toeschouwers getuige van een historisch ogenblik: Graham Hill LIEP miiiiinniiiintiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii ADEN (Reuter) Vijf Britse militairen zijn gesneuveld in gevechten met Jemen!- tische stamleden en 18 worden nog deze stamleden vastgehouden. 45 Britse militairen, die zaterdag in de woestijn op oefening waren, vergisten zich in de weg en kwamen vanuit Aden in Jemen terecht. Leden van een Jemeniti- sche stam openden onmiddellijk het vuur. Een Brit sneuvelde en drie werden ge wond. Twintig Britten, de gesneuvelde sol daat inbegrepen, werden door vliegtuigen van de Britse luchtmacht naar Aden terug gebracht. De andere 25 werden door de stamleden vastgehouden in een droge rivierbedding. Er ontstond weer een gevecht, waarbij vier Britten sneuvelden. Toen gaven de overigen, onder wie vier vrouwen, zich óver. (Van onze correspondent) BONN Een heel hartelijke ontvangst bereidde gisteren de bevolking van Keulen, Bonn en omstreken president Kennedy, die voor een werkbezoek (geen staatsbezoek) van vier dagen naar West-Duitsland is ge komen. Als men de rekening van de eer ste dag van het bezoek opmaakt, moet men wel zeggen dat Kennedy op de West- duitse bevolking kennelijk een zeer sympa thieke indruk heeft gemaakt. Vooral dui zenden jongeren waren gisteren op de been en gaven blijk van hun sympathie van het rustige, onpathetische optreden van Kenne dy en voor zijn afgewogen, intellectuele redevoeringen. Men merkt onmiddellijk dat de Ameri kaanse president geen talent heeft voor het grote gebaar, de holle retoriek, het pathos, die bij de oudere Duitse generaties steeds zo zijn ingeslagen. In tegenstelling tot De Gaulle, die met grandioze mimiek en pa thetische gebaren, gepaard aan vleiende woorden over de grootheid van het Duitse volk, de menigte vorig jaar september wist op te zwepen tot een golf van geestdrift, bleef Kennedy de hele dag wat schutterig en verlegen. Met houterige korte gebaar tjes groette hij de mensen langs de stra ten en met nuchtere heldere stem sprak hij de duizenden toe. De opkomst was zon der twijfel aanzienlijk groter dan bij het befaamde bezoek van de Franse president vorig jaar herfst, hetgeen natuurlijk mede te danken was aan de zondag, en de sym pathie voor de hoge gast was ongetwijfeld enorm. Maar de politieke emotie was ze ker onvergelijkelijk geringer dan bij het uit publiciteitsoverwegingen geniaal gear rangeerde bezoek van De Gaulle. Twee dingen warer. nog opvallend: het feit dat aan Westduitse kant Adenauer, Schroder en perschef Von Hase gisteren steeds van de partij waren, maar niet vi ce-kanselier Erhard, die door de C.D.U. is aangewezen om Adenauer in de herfst op te volgen. Zonder twijfel was dit het ge volg van Adenauers géringe sympathie voor Erhard en van zijn wens de eer van het gastheerschap ten volle aan zich te houden. De tweede opmerkelijke zaak was wel de nadrukkelijke huldiging van de 87-jari- ge kanselier in de drie toespraken die Ken nedy op het vliegveld, in Keulen en in Bonn hield. Het is duidelijk de opzet van de president voor de hele wereld te ge tuigen van zijn waardering voor Adenau ers naar het Westen gerichte politiek en van zijn verbondenheid met deze Westduit se regering. Daarbij zal ook wel een rol spelen dat Adenauer in de herfst moet aftreden. „Een begrafenis eerste klas", noemden critici Kennedy's woorden van gisteren dan ook In de eerste plaats beoogt Kennedy even wel zonder twijfel een demonstratie van trouw te geven, tegenover het Westduitse volk en wellicht ook tegenover Moskou, aan het beginsel der nauwe politieke samen werking tussen Washington en Bonn van de afgelopen vijftien jaar. De dag van vandaag is geheel gewijd aan politieke besprekingen met bondspre sident Lübke, kanselier Adenauer en wel licht nog vice-kanselier Erhard en minis ter van Buitenlandse Zaken Schroder. Ook Dean Rusk zal hierbij grotendeels aanwe zig zijn. Vanmiddag zou Kennedy in Bonn de pers te woord staan, die in groten getale is opgekomen. In totaal 1400 journalisten heb ben zich aangemeld om het bezoek van de president aan West-Duitsland mee te maken; 120 van hen zijn in een speciaal vliegtuig uit de Verenigde Staten meege komen. Naar schatting twee miljoen West duitsers, uitgerust met Stars en Stripes- vlaggetjes, omzoomden de wegen die Ken nedy, geëscorteerd door vijftien motorrij ders in het wit, van het vliegveld Wahn naar Keulen en vandaar naar Bonn en Bad Godesberg nam, en vulden de pleinen voor de raadhuizen van Keulen en Bonn. Al meteen op het vliegveld, waar Kenne dy, zijn zuster Eunice Shrivcr, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en enige naaste medewer kers gistermorgen werden verwelkomd door kanselier Adenauer en de hele West duitse regering, herhaalde de president de Amerikaanse garanties voor West- Duitslands veiligheid en vrijheid. (Zie vervolg op pagina 3) partij heeft zondag met kracht stelling ge nomen tegen wat het de „grote samen zwering" tussen de Sovjet-Unie plus haar satellieten en het Westen noemt. Vrijwel tegelijkertijd met deze publika- tie verscheen er zondag in Pekirg een ge meenschappelijk communiqué vJan com munistisch China en Noord-Korea, waarin een heftige aanval wordt gedaan op de theorie van de vreedzame coëxistentie, die Kroesjtsjev verdedigt. In Moskou is, na afloop van de bijeen komst van het centrale comité van de Rus sische communistische partij, een commu niqué uitgegeven, waarin de aanvallen van Teking op de politiek van Moskou „ongegrond en lasterlijk" worden genoemd, noemd. Men kan dus zeggen dat beide partijen de Sovjet-Unie met haar satellieten en China met de zijne zich voor het op 5 juli in Moskou beginnende overleg tussen de Russische en Chinese communistische LONDEN (Reuter) „Zeri I. Popullit," het blad van de Albanese communistische Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het. binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op Zee6 Topsy 6 Kunst 7 Horen en Zien7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Jemen staat vijandig tegenover Enge land. De regering van het land gaat niet akkoord met Engelands positie in Aden. De vier vrouwen zijn maandag vrijge laten. Zij zijn per vliegtuig naar Aden ge bracht. De vrouwen behoorden tot de Brit se militaire eenheid. De stoffelijke overschotten van de vier gesneuvelde militairen werden maandag ochtend door de Jemenitische stam uit geleverd. Er is nog geen nieuws over de 18 Britse militairen die gevangen werden genomen. Advertentie Deze week Voor week end en vakantie. Kreukvrij sterk snel gewassen partij op bepaalde stellingen hebben vast gelegd. „Zeri I. Popullit" schrijft: „De rede van president Kennedy bedoeld is de toe spraak die Kennedy op 10 juni heeft gei houden is een pleidooi voor beëindiging van de koude oorlog. Ziin rede", aldus het hlad, „toont ons dat wij staan voor een grote samenzwering die gericht is op ver sterking van de samenwerking tussen de imperialisten en de moderne revisionisten. Ook heeft de Amerikaanse president in zijn rede de voowaarden hiervoor her haald, die hij al eerder gesteld had aan de groep rond Kroesjtsjev. Uit het feit, dat Kennedy deze voorwaarden nogmaals heeft uiteengezet en de steun die hij aan Kroesjtsjevs politiek heeft gegeven, blijkt duidelijk, dat de moderne revisionisten on der leiding van Kroesjtsjev Kennedy's verwachtingen niet hebben teleurgesteld," aldus „Zeri I. Popullit". In het communiqué van China en Noord- Korea, dat in Peking gepubliceerd werd, wordt het „moderne revisionisme" met kracht veroordeeld. Voorts wordt het „ab soluut ontoelaatbaar" genoemd de buiten landse politiek van de socialistische lan den eenzijdig te herleiden tot vreedzame coëxistentie. Het communiqué behelst de krachtigste indirecte waarschuwing die tot nu toe aan het adres van de Russische partij is gedaan over de toenadering tot de Joegoslavische partij: „een lijn trek ken met de kliek van Tito kan slechts ver raad betekenen aan het marxisme en le ninisme." „Op het ogenblik kan er geen strijd voor de vrede zijn zonder strijd te gen het Amerikaanse imperialisme," al dus het communiqué. WENEN (AP) Het Roemeense partij orgaan „Scinteia" heeft een uitvoerige samenvatting gepubliceerd van de brief van de Chinese partij van 15 juli, welke felle aanvallen op de coëxistentiepolitiek van premier Kroesjtsjev bevat. Moskou heeft de brief niet gepubliceerd omdat hij slechts zou leiden tot „verdere verscherping van de polemiek".Het negeren door de Roe meense partij van het standpunt van Moskou wijst er volgens waarnemers op, dat Roemenië streeft naar grotere onaf hankelijk van Moskou in de machtsstrijd tussen de beide grote communistische blok ken, een tendenz die al enige tijd waar neembaar was. VATICAANSTAD (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis zal een paus niet in de kerk worden gekroond maar in de open lucht op het St. Pietersplein. Paus Pauiua VI heeft besloten dat de kroning zal geschieden op zondag 30 juni, des avonds om 18.00 uur. De paus nam dat ongewone besluit om dat de Vaticaanse basiliek niet zoveel mensen kan bevatten daar het grote mid denschip nog steeds in beslag wordt geno men door de tribunes, die daar zijn ge bouwd voor het concilie. Het kroningsfeest zal door radio-Vatica- na, door talrijke andere radiostations en door de Italiaanse televisie worden uitge zonden. De Italiaanse uitzending wordt in het Eurovisie-net opgenomen. De Poolse kardinaal Wyszinski hééft reeds twee maal met de nieuwe paus ge sproken. De kardinaal zei in een telegram, dat hij naar het Poolse episcopaat zond, dat een gedeelte van het gesprek in het Pools was gevoerd. Het hoofd van de Russische orthodoxe kerk, patriarch Alexis van Moskou, heeft paus Paulus met zijn verkiezing gelukge wenst De Russische kerkvorst zegt in zij telegram: Wij hopen, dat de rooms- katholieke kerk onder uw leiding op krachtige wijze de verzoening van de mensheid zal dienen. Premier Kroesjtsjev heeft paus Paulus succes toegewenst bij zijn „werk voor de vrede en de vreed zame samenwerking tussen de volken waaraan wijlen paus Joannes XXIII zo veel krachten gewijd heeft." De Poolse president Zawaki, voorzitter van de staats raad en leider van het Poolse communisti sche politbureau, zond een boodschap met gelukwensen en wensen voor vrucht bare werkzaamheden voor de vrede en vreedzame samenleving tussen alle lan den onderling". Magyar Nemzet, het or gaan van het Hongaarse volksfront, sprak de hoop uit dat de nieuwe paus bij het kiezen van zijn naam, de bouwer van de St. Pieter in gedachten heeft gehad, die gestreefd heeft naar verzoening zowel in dé kerk als de Europese politiek. Vandaag, uiterlijk morgen, zal de for mateur, dr. W. L. P. M. de Kort zijn be slissing mededelen, wie de vierde part ner in de door hem voor te stellen regeringsformatie zal zijn. Deze beslis sing schijnt hij, naar uit welingelichte bron duidelijk is geworden, reeds zater dag te hebben genomen. Na zijn bezoek aan de koningin in Soestdijk, dat drie uur duurde, doch „waarbij niet door lopend over de formatie gesproken is", heeft dr. De Kort in Breda een gesprek gehad met AR-minister van Financiën dr. J. Zijlstra. Aan dit gesprek wordt in sommige po litieke kringen grote waarde gehecht, doch vah de zijde van de formateur is meegedeeld, dat het hier ging om enkele aanvullende gegevens van „kwantitatieve aard," dat wil zeggen op het gebied van budget en belastingen, waarop dr. de Kort zijn beslissing mede moest afwegen. Vanmorgen om elf uur kwamen de frac tieleiders der christelijke partijen, de he ren Andriessen (waarnemend voor de K.V.P.), Beernink (C.H.U.) en Van Eys- den (A.R.P.) voor een gesprek met de formateur in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813 in Den Haag bijeen. In de loop van de dag zou nog een vierde uitnodiging naar een niet bij name ge noemde fractieleider voor een bezoek aan de formateur uitgaan. Het is niet bekend of dat dit prof. Vondeling of mr. Toxopeus zal zijn. Van de zijde van de formateur werd pertinent geweigerd over dit bezoek, althans in de ochtenduren, enige nadere mededeling te doen. Tijdens het gesprek met de drie frac tieleiders der christelijke partijen zou. vol gens de woordvoerder van de formateur, medegedeeld worden op welke vierde part ner, P.v.d.A. of V.V.D., de keuze van dr. de Kort is gevallen. Vervolgens zouden „nog enkele punten van het basisprogram" besproken worden. Op een vraag, waarom de formateur dr Zijlstra ergens in Breda heeft ontvangen en niet in zijn woning in Ulvenhout op enkele kilometers afstand, werd geant woord dat „huiselijke omstandigheden ont vangst ten huize van de formateur .die dag minder confortabel maakten". Aan de ontvangst in Breda zou daarom geen bij zondere betekenis mogen worden gehecht. BEIROET (Reuter) Volgens radio- Bagdad zijn zondagmorgen 28 communis ten in Irak geëxecuteerd. Zij waren veroordeeld voor hun aandeel in het bloedbad van Kirkoek van 1959, ver klaarde de militaire gouverneur van Noord- Irak. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft aan de architect G. Th. Rietveld die vandaag zijn 75ste verjaardag viert de stadsmedaille in zilver toegekend. De medaille zal hem op vrijdag 5 juli worden overhandigd. Ir. Rietveld, die in Utrecht woont, heeft zitting in enige com missies, die het gemeentebestuur van Utrecht adviseren. Iers vol trots hun bloemen en de van de burgemeester ontvangen trofee met zich meevoeren. Advertentie De triomfantelijke intocht van het zojuist naar de eerste divisie ge promoveerde VSV, waarbij de spe-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1