Kroesjtsjev vrijdag in Oost-Berlijn KOLONEL BLEEK SPION Raketten voor fregatten HET WEER „Schade-uitkering door Duitsland niet te klein" Het pad van de formateur is nog lang Schutting en vlaggen voor Brandenburger Tor Ongeluk met marineboot: drie doden Opschudding in Zweden Oud-adjudant van de koning na 15 jaar ontmaskerd tó'MOWtj[6efore you êuyf Acht opvarenden werden gered Grieks koninklijk paar krijgt een „warm" onthaal Twee mannen door bliksem getroffen Hervatting concilie Aardappetoorlog in Noord'Franhrijh Duitse trawler bij Groenland vergaan: 27 doden In de krant van heden: FALCON TWEEDJASSEN Enkele buien Aan het strand: Londen neemt maatregelen tegen demonstraties I Nederlanders aangehouden Niet-ontwikkelde films Vrouwencongres geschorst i Het woord is aan... Voorzitter Expogé: 48e JAARGANG NUMMER 194 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 26 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote HoiiUh aat 93, Haarlem Directie^P^V^Pe^elworn^en^MivH^^an^derNifo Kennedy bezoekt W.-Berlijn Een archiefopname van een glasvezel polyester landingsvaartuig van de Koninklijke Marine. Een scheepje van dit type is dinsdagmiddag op de Bergsche Maas overvaren. De Koninklijke Marine heeft in Enge land acht lanceerinstallaties en een groot aantal Seacat korte afstand luchtdoel raketten besteld om er vier nieuwe fre gatten mee uit te rusten. Deze fregatten de „Van Nes", „Tjerk Hiddes", „Van Galen" en „Van Speijk" krijgen elk twee lanceerinstallaties. De vuurleidingsapparatuur voor de lan ceerinstallaties is besteld bij de n.v. Hol landse Signaal Apparaten te Hengelo, die ook al van de Zweedse marine een op dracht heeft voor Seacat-apparatuur. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws3 In de Vishal en op Zee4 Uit stad en omgeving45 Kunst 7 Horen en Zien7 Feuilleton 9 Topsy 19 Econofnisch Nieuws11 Beurs 41 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s Advertentie BARTAST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 233596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk vrij krach tige later meest matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De krachtige zuidwestelijke lucht stroom wordt morgen minder sterk, maar blijft te koele en onstabiele lucht aanvoeren. Nog enkele buien maar ook opklaringen. Overdag on geveer zestien graden, zeewater vijftien graden. Vooruitzichten: De lucht stroom van de oceaan houdt het weer koel en wisselvallig, al komen er ook brede opklaringen voor. Drie mensen zijn gistermiddag om kwart over vijf bij Keizersveer om het leven gekomen toen een landingsboot van de Koninklijke Marine, die een proef vaart maakte op de Bergsche Maas, werd overvaren door de 444 ton metende tanker „Volendam" uit Rotterdam. Tien andere opvarenden konden zich zwemmend in veiligheid brengen of werden door andere schepen opgepikt. De slachtoffers zijn: L A. Zom, emplo yé van Verolme, A. de Wit uit Alphen a.d. Rijn, hoofdambtenaar van het Minis terie van Marine en de hoofdopzichter C. G. de Vrijer, eveneens van het Minis terie van Marine. De landingsboot van polyester, voor de Koninklijke Marine vervaardigd door Uni ted Shipyards Verolme in Heusden, was de tweede boot van een serie van vier en men had er goede verwachtingen van. Omstreeks kwart over vijf voer het lan dingsvaartuig op ongeveer drie kilometer ten oosten --an de brug bij Raamsdonk veer toen de overvaring plaats vond. Hoe het precies is gebeurd is nog niet bekend. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. De Bergsche Maas is ter plaatse ongeveer 150 meter breed. Onmiddellijk na de ramp stelde de be manning van de „Volendam" onder lei ding van kapitein H. de Jong alles in het werk om de drenkelingen te redden. Drie bleken er zoek en zijn later door pon tonniers geborgen. De overigen zijn naar de kazerne gebracht, waar ze dröge kle ren en koffie kregen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering bereidt voor het bezoek van het Griekse konink lijke paar de meest uitgebreide bescher mingsmaatregelen voor, welke ooit in vredestijd genomen zijn. Daartoe werd besloten na dramatische waarschuwingen van de twee Britse anti- kernbomorganisaties. Het „Comité van Honderd" kondigde ,n dat het zal meedoen aan de demon straties tegen de Griekse regering gedu rende het bezoek en dat het koninklijk paar geen stap zal kunnen zetten zonder met de demonstranten te worden gecon fronteerd. John Collins, kanunnik van de st. Pauls kathedraal in Londen, voorzitter van de „campagne voor nucleaire ontwapening^ zond een brief aan het Griekse koninklijke paar, waarin hij onder andere schrijft: „Onze regering heeft u de verzekering gegeven dat er geen incidenten zullen zijn. Wij voelen dat wij u er van op de hoogte moeten stellen dat in een democratische maatschappij dergelijke verzekeringen waardeloos zijn. Onze regering bezit niet de macht om incidenten te voorkomen. Er zullen incidenten zijn". „Wij wensen duidelijk te maken dat wij niet tegen u persoonlijk zullen demonstre ren, maar tegen de afschuwelijke dicta tuur van uw regering en tegen de onder drukking van de vredesbeweging". Eén van de veiligheidsmaatregelen is dat de regering zelf de verkoop op zich heeft genomen van de plaatsen, voor de gala-voorstelling in het Aldwychtheater op 10 juli om de identiteit van alle toeschou wers te kunnen vaststellen. Gedurende het bezoek, dat van 9 tot 12 juli duurt, zal het verlof van de Londense politie tot het uiterste worden beperkt of misschien zelfs geheel ingetrokken worden. WEST-BERLIJN (Reuter/AFP/AP) - West- en Oost-Berlijn beleefden vandaag een hoogtijdag. Het westelijke deel van de stad had president Kennedy op be zoek en verleende via de Eurovisie aan die gebeurtenis de maximale publiciteit. Oost-Duitsland, dat enerzijds een door middel van een witgeschilderde schut ting en een zee van rode vlaggen voor de Brandenburger Tor Kennedy het uit zicht op de Unter den Linden-boulevard en de Oostberlijners het uitzicht op Ken nedy benam, maakte anderzijds als enige Oosteuropese land gebruik van het aan bod om de Eurovisie-uitzending over te nemen. Er werd geen opzettelijke sto ring waargenomen. De Oostduitse (communistische) Een heidspartij heeft de bevolking van Oost- Berlijn opgeroepen huizen, straten, plei nen en fabrieken met rode vlaggen te ver sieren met het oog op het bezoek van Kroesjtsjev, die niet zondag, maar al vrij dag zal aankomen. In Moskou is gisteren tegengesproken dat Kroesjtsjev via Boeka rest zou reizen, hoewel een Russische woordvoerder eerder op een vraag of Kroesjtsjev naar Roemenië was vertrok ken had geantwoord: „Dat heb ik begre pen." Kennedy kwam om half tien in West- Berlijn aan na een vlucht zonder inciden ten over Oostduits grondgebied. De presi dent werd op het vliegveld Tegel begroet door bondskanselier Adenauer, burgemees ter Brandt en vele anderen. Hij was in gezelschap van generaal Lucius Clay, de vroegere Amerikaanse militaire gouver neur van West-Berlijn en minister Dean Rusk. Bij de landing werden 21 saluutscho ten afgevuurd. Samen met de Franse ge neraal Toulouse het vliegveld Tegel ligt in de Franse sector inspecteerde de president <_en erewacht van Amerikaanse, Britse en Franse militairen en Westber- lijnse gendarmerie. Een militaire kapel speelde marsmuziek. Burgemeester Brandt herinnerde in zijn begroetingsrede aan de steun, die de Ver enigde Staten in moeilijke jaren aan West- Berlijn hebben verleend. Hij noemde Ken nedy een staatsman, die mensen en vol ken nieuwe horizonten wijst. Berlijn weet dat het op de vrije wereld kan rekenen. Van zijn kant zal ook Berlijn pal staan, aldus Brandt. De politie schatte dat meer dan de helft van de twee miljoen inwoners van Wést-Berlijn langs de route stond waar langs Kennedy tijdens zijn bezoek van ze ven uur aan Berlijn zal rijden. De kolonne van Kennedy werd geëscorteerd door 130 in het wit geklede agenten op motoren. Het welkom in de verdeelde Stad was nog meer emotioneel geladen dan de ontvangst in West-Duitsland. De menigte juichte en viwMK-. Kolonel Wennerström Twee mensen zijn in het afgelopen et maal door de bliksem om het leven ge komen. Het zijn de 35-jarige M. Brinks uit Zwiggelte (Dr.) en de 24-jarige H. Bak ker uit Lieveren (gem. Roden). De landbouwer Brinks was vanmorgen tijdens een onweersbui in zijn weiland en werd door de bliksem getroffen. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. De landbouwerszoon H. Bakker was gis teravond omstreeks zes uur aan het werk op het land van zijn ouders, toen hij door de bliksem werd getroffen. De heer Bak ker was ongehuwd. zwaaide met vlaggen. Ook werden er spreekkoren aangeheven met de kreet Ken-ne-dy". De president stond in zijn auto en wuifde naar alle kanten. VATICAANSTAD (Reuter) Volgens nog niet bevestigde berichten, wordt de aanvang van de tweede fase van het con cilie, die oorspronkelijk op 8 september was gesteld, thans op 29 september a.s. verwacht. De Westberlijnse politie heeft gister avond vijf Nederlandse studenten en nog zes personen aangehouden, die bezig wa ren met het uitdelen van communistische vlugschriften. Hierin stond: „Mijnheer de president (Kennedy), West-Berlijn wenst normale betrekkingen met de (Oost-) Duit se Democratische Republiek". Andere, voJgens de Westberlijnse politie op verscheidene plaatsen verspreidé vlug schriften, bevatten de volgende teksten: „Maak .een eind aan de rassenterreur in de Verenigde Staten" en „Wij willen een vredesverdrag en een vrije neutrale stad West-Berlijn". De aangehoudenen werden vrijgelaten nadat hun namen en adressen werden op geschreven. De Nederlandse studenten houden verblijf in het Westberlijnse Huis van de Toekomst. Zij verspreiden hun blaadjes op de Kurfürstêndamm. Het „Spandauer Volksblatt": „Zo er ooit een weg gevonden zal worden waardoor op zekere dag ieder staatshoofd, en niet te vergeten de Berlijners zelf, zich vrij door-de gehele stad kan bewegen, dan is dat de politieke weg van John F. Kenne dy". STOCKHOLM (AP Reuter) In Zweden is grote deining ontstaan door de arres tatie van de 57-jarige luchtmacht-kolonel Stig Erik Wennerström, die heeft bekend dat hij sinds 1948 heeft gespioneerd voor de Sovjet-Unie. Wennerström, die behoort tot een aanzienlijke Zweedse familie en die drager is van verscheidene Zweedse en buitenlandse onderscheidingen, leverde de Russen militaire gegevens van zowel Zweden als NAVO-landen. De Russische militaire attaché in Stock holm, generaal-majoor Nikolsky, en de eerste secretaris van de Russische am bassade, -Baranovsky, zijn tot personae non gratae verklaard. Wennerström was sedert 1961 verbonden aan het Zweedse ministerie van buiten landse zaken, als adviseur in ontwape ningskwesties. Voordien was hij luchtvaart attaché in Moskou van 1940-1941 en van 1949-1952. Van 1952-1957 bekleedde hij de zelfde functie in Washington. In al die functies had hij toegang tot belangrijke geheime gegevens. Bij de centrale NAVO-staven in Parijs en Washington zijn alle verloven inge trokken, in afwachting van de resultaten van het onderzoek in Stockholm. In af wachting hiervan blijft de Zweedse over heid spaarzaam met gegevens, maar de pers weet velerlei details te melden. Wennerström fotografeerde geheime ge gevens met eert speciale camera. Het materiaal overhandigde hij altijd op niet- ontwikkelde films aan zijn Russische con tacLpersonen, opdat de bewijzen in een frac tie van een seconde zouden kunnen wor den vernietigd als de heren betrapt moch ten worden. De films werden gewoonlijk overgedragen tijdens de grote diploma tieke ontvangsten die Wennerström gaf in zijn grote villa in een der buitenwijken van Stockholm. De Zweedse inlichtingendienst schijnt zich van unieke methodes te hebben be diend om bewijsmateriaal tegen de ver dachte kolonel te verzamelen. Waarschijn lijk wordt hier gedoeld op een afluister- techniek. die het mogelijk maakt op grote afstanden gesprekken te volgen. Er zijn bovendien honderden meters film gebruikt om Wennerströms samenkomsten met zijn contactmannen vast té leggen. Wennerström, die op 20 juni werd ge arresteerd, was adjudant van koning Gus- taaf Adolf toen déze nog kroonprins was. De leden van het Zweedse kabinet wa ren diep geschokt toen zij hoorden van de spionagezaak. Premier Erlander keerde terug van zijn vakantie in Italië. Allerwe gen gaan in het land stemmen op om Kroesjtsjevs bezoek aan Zweden in de vol gende zomer af te gelasten. De twee uit gewezen Russen hebben het land vanmor gen verlaten. MOSKOU (AP) Een Chinese gedele geerde heeft vandaag het wereldvrouwen congres in Moskou in de war gestuurd door een scherpe woordenwisseling met Indische vertegenwoordigers over het grensgeschil tussen hun beider landen. De vergadering werd geschorst. Vorig jaar protesteerden de Bretonse boeren tegen de lage prijzen van de artisjokken door hun produkten op de wegen van Bretagne te storten, nu gooien de boeren in Noord-Frankrijk de aardappels op straat om dezelfde reden. Deze opname werd gemaakt in Trieux waar vrachtauto's vol aardappels dwars over de weg zijn gezet, terwijl boeren zich gereed maken de inhoud over de keien te kiepen. Anatole France: Fatsoenlijke mensen noemt men hen, die doen als de meeste anderen. „De schade-uitkering tot een bedrag van 125 miljoen mark aan oorlogsslachtoffers is niet te klein en er is geen reden waar om de Nederlandse regering uit eigen mid delen een aanvulling zou moeten geven," heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, mr. G. Ch. Aalders, ge zegd op het congres van de vereniging in Leiden. Hij zei dat men de verplichting tot ver goeding van de geleden schade allereerst en hoofdzakelijk als een juridische ver plichting moet zien, voortspruitend uit in ternationale rechtsregelen. „Hierin is geen plaats voor een uitke ring van smartegeld door de Nederlandse regering, die zich niet heeft misdragen. Wij willen geen geldelijke beloning als ho norering van ons verzet." De heer Aalders wees er verder op dat de huidige Duitse regering door haar be reidverklaring tót vergoeding volmondig schuld heeft erkend, hetgeen niet afhan kelijk is van de grootte van het aange boden bedrag. „Ik meen dan ook dat men de Duitse regering in dit opzicht wel enigszins on recht heeft gedaan," zei mr. Aalders, die zijn grote erkentelijkheid uitsprak jegens de Nederlandse onderhandelaars, die „zich volledig hebben gegeven voor de beharti ging van onze belangen." Hoe moeilijk kabinetsformateur De Kort het nog zal krijgen blijkt wel uit de tijd die de KVP-fractiè nodig hééft gehad om een antwoord op de voorstel len van de formateur te formuleren. Om vier uur moest het antwoord binnen zijn maar de heer Andriessen kon pas om kwart voor vijf bij zijn partijgenoot zijn opwachting maken. Hij ontkende dat er sprake was van tweespalt in de KVP-fractie, maar hoe wel de KVP-fractie in meerderheid ac eoord gaat met de keuze van de VVD als regeringspartner was toch een groot deel van de leden ontevreden over de wijze waarop de formateur de zaak heeft be handeld. Dat blijkt ook wel uit de rooms-katho- lieke pers. De Volkskrant is' natuurlijk tegen de keuze van de formateur maar ook in „De Tijd" wordt de kritiek niet onder stoelen of banken gestoken. „Als dr. De Kort in het begin van zijn formatiepoging voor de WD had gekozen zou niemand zich daarover verbaasd heb ben omdat die keuze wel met de verkie zingsuitslag te rijmen valt. Dat zijn keuze op dit ogenblik in brede kring als een raadsel wordt beschouwd moet dan ook gezien worden als het ongunstige resul taat van een weinig fraai formatieproces". Het blad meent dat het béleid voorlopig is geëindigd ónder de verdenking van wil lekeur en waarschuwt er vóór dat déze formatie een bron van onrust en verwijten kan worden, zowel in Het eigen kamp als in dat van een rode oppositie. „Het kan nooit héilzaam zijn als een formatiepoging Slaagt ondanks de forma teur". Zoals de zaken ér nu voor staan is het van belang te constateren dat de WD een sterkere onderhandelingspositie heeft gekregen. De christelijke fractieleiders hebben de formateur dan ook al bezworen niet te veel concessies in liberale richting te doen. Dat het pad van dr. De Kort verder over rozen zal gaan is weinig waarschijn lijk. Het lijkt zelfs bepaald niet denkbeel dig dat de formateur zijn opdracht zal moeten teruggeven. GODTHAAB (Groenland) (Reuter) Zevenentwintig van de 42 opvarenden van de Westduitse trawler „München" uit Bre merhaven zjjn dinsdag om het leven geko men, nadat hun schip bjj Faeringehavn aan de westkust van Groenland was ver gaan. De overige vijftien leden van de be manning werden gered. Er woedde een storm van Windkracht acht, toen de „München'' met enigé andere vissersboten genoemde haven naderde. Het schip kwam als gevolg van een sterke stroming op een rif terecht en zonk. Een reddingsboot, waarin zestien opvarenden zich trachtten te redden sloeg om, waar door dertien mensen zeker en de drie ove rigen waarschijnlijk verdronken. Van de overige opvarenden bezweken er elf van uitputting of aan verwondingen, nadat zij door andere vissersschepen waren gered. Onder de gewonde overlevenden bevindt zich de gezagvoerder. De „München" (941 ton) was twee jaar oud en eigendom van de Westd-'^se verre visserij matschapi'ij. fv f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1