Profumo uit de Kroonraad Formateur door de koningin van zijn opdracht ontheven HET WEER «f A Ongekende geestdrift in Berlijn voor Kennedy Para's sprongen voor hun leven DIJKSTRA Prof. De Quay als opvolger genoemd Montgomery kraakt de Polaris-vloot Zeldzame stap f SPECIALE AANBIEDING fmmm ft; verschillende lampen Studenten negeren verbod: via Praag op weg naar Cuba „Comité van 100" gaat laboratoria bestormen FRIO DIEPVRIES BJ'SSv—" lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll W. L. Brugsma: Indonesisch iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dr. H. Riemens: De stem IIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllll!llllllllllll!llllllll!llllllilllllll!IIIIIIIIIIH Een beschouwing iiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiuiiiiuimiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuüiiiiiiiiiiiuui Vooral voor Haar dagboek PAG. 15 van een klein land PAG. 15 van Jaap Buys PAG. 7 PAG. 17 Ticher tape. in West'Berlijn tiet woord is aan Hij eist herziening van NAV O-verdrag met spoed t HERENCOSTUUMS £Q 7R Veranderlijk Aan het strand: f* wm Negen overlevenden van ramp hoven fiennelager Oostenrijkse socialisten betogen "tegen Habsburg Toonzalen voor Iedereen! lampenfabriek <ejore you vmj. In de krant van heden: Topstj 14 SUÈDE NAPPA VESTEN Verrukkelijke vis nu extra-voordelig! Frionor Grilletten - de Noorse diepvries visfilets - koopt u mi extra-voordelig; Tnd*2dctkortmg op 1 Pak van 4 stuks. Slechts 95'e» (No™. SMAKELIJK ETEN ENGLISH ELECTRIC WASAUTOMATEN Demonstratie Centrum, Kennemerland 48e JAARGANG NUMMER 195 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 27 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. IL C. van der Mije Butler: Een expert is iemand die steeds meer te weten komt over steeds minder. Dr. De Kort heeft gefaald LONDEN (AP) Veldmaarschalk burg graaf Montgomery heeft er bij premier Macmillan op aangedrongen president Kennedy duidelijk te maken dat Groot- Brittannië nooit zal instemmen met een Polaris-vloot van oppervlakteschepen met gemengde bemarningen. Verder eiste hij dat met spoed het NAVO-verdrag herzien zou worden. Met het oog op het onderhoud dat Mac millan zondag met Kennedy zal hebben verklaard de 75 jaar oude oorlogsheld in het Hogerhuis: „Ik zou er bij de rege ring op willen aandringen de moed te hebben de president te vertellen dat Groot-Brittadnië poöit zal instemmen met een militaire absurditeit, welke de mili taire doeltreffendheid van het NAVO-ap- paraat zal verzwakken". Hij noemde de gemengde vlootbemanning „de grootste militaire onzin welke de regering ooit be gaan heeft". „In plaats van de vijand buiten de schepen te bevechten, is het veel waarschijnlijker dat de gemengde bemanning elkaar aan boord zullen bevechten", zo zei hij onder gelach van het huis. „Iedereen weet het, maar de ministers schijnen bang te zijn om het te zeggen, vermoedelijk omdat het de Amerikanen zou kwetsen die de onzin hebben uitgedacht". (Van onze correspondent) LONDEN Op zijn eigen verzoek heeft koningin Elizabeth de afgetreden minister van oorlog John Profumo ontheven van het lidmaatschap van de Kroonraad, waar onder andere alle ministers en oud ministers deel van uitmaken. Dit is ge beurd in verband met het schandaal waar bij de minister betrokken was. In de afgelopen 70 jaar hebben zich slechts twee gevallen voorgedaan van le den die de Kroonraad hebben verlaten. De benoeming in „Hare Majesteits Privy Council" is namelijk voor het leven. In 1893 bedankte de hertog van Coburg, de tweede zoon van koningin Victoria, als lid van de Kroonraad. En in 1921 trad de financier en filantroop Sir Edgar Speyer, die van Duitse origine was, af om naar zijn land van oorsprong terug te keren. In de zaak tegen dr. Ward, die morgen begint, zal de kroon, die als aanklager opti'eedt, waarschijnlijk 40 a 50 getuigen oproepen. Hieronder is wellicht ook Chris tine Keeler. Het proces zal vijf dagen duren; aanvankelijk was het op twee dagen beraamd. (Van onze parlementaire redacteur) Het is dr. De Kort niet gelukt. Na een dag piekeren is hij gisteravond ten einde raad naar paleis Soestdijk gereden om de koningin te verzoeken hem van zijn formatie-opdracht te ontheffen. De koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Tevens heeft zij voorbereidingen getroffen voor de benoeming van een nieuwe formateur. Daartoe was zij vandaag aanwezig op Huis ten Bosch om achter eenvolgens te ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zijn collega van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. mr. L. J. M. Beel, de waarnemend voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP, de heer W. J. Andriessen, en de fractie voorzitters prof. dr. ir. A. Vondeling (PvdA), mr. E. H. Toxopeus (VVD) H. van Eijsden (ARP) en mr. H. K. J. Beernink (CHU). Advertentie vanaf UuIufO DAMESCOSTUUMS OQ 7R o vanaf «29a 10 A V REGENJASSEN en 90 71; o -MANTELS vanaf £,0. 10 Gr. Houtstr 12. - Haarlem - Tel. 12239 o Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Aanvanke lijk zwakke veranderlijke wind, later matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen brede opklaringen en vrijwel geen buien meer. Een frisse naar noordwesruimende wind. In de middag 17—18 graden, zeewater 15 graden. V ooruitzichten Een hoge- drukgebied van de oceaan breidt zich naar de Noordzee uit. In de komende dagen stabieler maar aan vankelijk nog fris strandweer. Het slot kwam niet onverwacht. Alge meen was bekend geworden dat dr. De Kort zich zo in de nesten had gewerkt dat het hem moeilijk zou vallen een minister- ploeg te vinden, die zijn werkwijze voor haar rekening zou willen nemen. Vooral de kritiek van K.V.P.-zijde op zijn keus ten gunste van de V.V.D. en met name op het uitblijven van een motivering van deze keus schijnt hij zich erg te hebben aan getrokken. Met dit alles is de politieke toekomst zowel van dr. De Kort als van ons land er niet rooskleuriger op geworden. Wat de toekomst van dr. De Kort betreft, er wordt zelfs aan getwijfeld of hij na zijn falen nog voorzitter van de K.V.P.-fractie kan blijven. Zou hij voor deze functie be danken hetgeen niet onmogelijk wordt geacht dan zal het de K.V.P. de groot ste moeite kosten een nieuwe fractievoor zitter te vinden. Wat de voortgang van de kabinetsfor matie betreft moet worden gevreesd dat het besluit van dr. De Kort, hoe begrijpe lijk ook, allerminst bijdraagt tot versnel ling van de totstandkoming van een nieuw kabinet. Het merkwaardige is dat niet de keus van dr. De Kort is aangevochten, maar wel de gronden waarop hij haar heeft gedaan. Het gaat er dan ook om dat een forma teur wordt benoemd die zich losmaakt van de werkwijze van dr. De Kort maar toch uiteindelijk uitkomt bij diens resul taat, een samenwerking tussen de drie confessionele fracties en de V.V.D. In ge zaghebbende politieke kringen viel gister avond te beluisteren dat voor een derge lijke opdracht in de eerste plaats in aan merking komt de huidige minister-presi dent, prof. De Quay. In een commentaar op het besluit van dr. De Kort zei de fractie-voorzitter van de C.H.U., mr. Beernink, ervan overtuigd te zijn dat niet de moeilijkheden tussen de confessionele fracties en de V.V.D. over het regeringsprogramma voor de for mateur aanleiding zijn geweest zijn op dracht terug te geven. Veeleer moet de aanleiding worden gezien in de houding van dr. De Korts eigen fractie. Overigens heeft ook de C.H.U., ondanks haar voor keur voor samenwerking met de V.V.D., kritiek geoefend op de wijze waarop dr. De Kort te werk is gegaan en de P.v.d.A. buiten spel heeft gezet. Mr. Beernink vond deze handelwijze niet correct en meende dat prof. Vondeling (P.v.d.A.) er recht op heeft alsnog door dr. De Kort over diens motivering te wor den ingelicht. Aanwijzing van prof. De Quay als formateur vond mr. Beernink het meest logisch. Dr. De Kort blijkt achteraf zijn brief niet nadere argumentatie gisteren al aan de heer Vondeling te hebben verzonden. Hij zegt in deze brief nu de redenen voor de keuze van de VVD te kunnen noemen omdat hij van plan is zijn opdracht terug te geven. Dr. De Kort wijst er in de brief op, dat continuering van de samenwerking j van de partijen, die het kabinet-De Quay vormden, meer in de lijn lag dan het ui len van één van hen voor de voormalige oppositiepari ij. Hij noemt de scherpe op positie tegen het kabinet-De Quay in het verleden en de gebleken opvatting van prof. Vondeling, dat een ombuiging van het beleid van het kabinet-De Quay wen selijk is. Een knelpunt blijkt geweest te zijn de verhoging van de A.O.W.-lasten. Prof. Vondeling wilde deze niet geheel laten fi nancieren uit de premie. Aan prof. Rom- me had hij een bijdrage uit de algemene middelen gevraagd van vierhonderd mil joen gulden, tegenover dr. De Kort kwam hij terug op 200 a 250 miljoen gulden, maar verder wilde hij niet gaan. „Waar deze claim beslag zou leggen op een tiende van het te verwachten accrès aan overheidsmiddelen was uw voorwaar de voor mij onvervulbaar, tenzij ik vitale punten van mijn program in gevaar zou willen brengen" schrijft dr. De Kort, die zegt ervan overtuigd te zijn geweest dat hij met de V.V.D. tot een redelijke op lossing van de geschilpunten zou geraken. DETMOLD (Reuter) Het neerstorten van het Belgische vliegtuig met parachu tisten boven het NAVO-oefenterrein Sen- nelager in West-Duitsland, heeft het leven gekost aan 33 parachutisten en de vijf be manningsleden. Negen para's hebben zich met hun parachute weten te redden. Het toestel vloog op 250 meter hoogte toen een steekvlam uit de staart de ramp aankondigde. Onder de parachutisten ont stond een ren op het springluik. De man nen die het leven er afbrachten sprongen op een minimale hoogte, volgens sommi gen hunner 120 meter. Van vele anderen opende het valscherm zich niet meer. Van de' mannen die het vliegtuig niet meer konden verlaten, werden de stoffelijke overschotten opeengedrongen voor de vliegtuiguitgang aangetroffen. Tinnnrnnrn-n BONN Geestdriftiger dan gisteren in IVest-Berlyn kan Amerika's president Ken nedy nooit zijn toegejuicht. Waar hij maar kwam klonk stormachtig gejubel, dwarrel de de confetti als in New York door de lucht en wuifden tienduizenden met vlag getjes en sjaals. De koele sympathie, die de op zichzelf toch tamelijk warmbloedige Rijnlanders afgelopen zondag voor Ken nedy ten toon hadden gespreid, had in West-Berlijn plaats gemaakt voor uitbun dige geestdrift. Dit verschil was ook Ken nedy aan te merken. Alle vrije mensen zijn burgers van Ber lijn. En daarom ben ik er trots op te kunnen zeggen: „Ich bin ein Berliner," zo zei hij. Na deze woorden was de menigte door het dolle heen van enthousiasme. Nog meer zelfs dan in Frankfort sprak hij le vendig en met nadruk. Dat dit niet ten koste van de inhoud hoefde te gaan liet hij blijken in de Vrije Universiteit, die vijftien jaar geleden met Amerikaanse financiële hulp werd gesticht en waar hem nu, via een oorkonde, ere burgerrechten werden verleend. Ten over staan van duizenden studenten, hooglera ren en genodigden wees Kennedy op de belangrijke taak, ook voor samenleving en staatsbestel, van de wetenschap. Daarna schetste hij in grote trekken welke politie ke conceptie achter zijn handelen staat. Daarbij spoorde hij ook de Westberlijners aan niet werkeloos achter het militaire schild der westelijke defensie te zitten, maar te overdenken waar men staat en naar welke toekomst West-Berlijn moet worden geleid. Waarheid, gerechtigheid en vrijheid, op die drie idealen bouwde Kennedy zijn con ceptie. Waarheid dwingt ons realiteiten te aan vaarden. We moeten niet in slagzinnen denken, maar oog in oog met de werke- j lijkheid overleggen en uit de geschiedenis leren. Dan beseffen wij dat de hereniging van Duitsland en Berlijn nog ver af ligt, dat er voorlopig een politiestaat in het oos ten is, die deze hereniging onmogelijk maakt. Voordat wij ook degenen achter het ijzeren gordijn hebben bijgebracht waar hun werkelijk belang ligt, namelijk in de vrijheid, kan er niets van hereni ging komen, aldus Kennedy. Na deze rede bracht Kennedy nog een kort bezoek aan het Amerikaanse hoofd kwartier in West-Berlijn. Daarna ging het met gezwinde vaart naar het vliegveld Te gel, vanwaar hij, na het schudden van tientallen handen, met een half uur ver traging uit Duitsland vertrok, richting Ier land, het land zijner voorvaderen. Op zijn Amerikaans werd president Kennedy gisteren bij zijn triomfale intocht in West-Berlijn bestrooid met papiersnippers die uit de lucht kwamen dwarrelen. Rechts in de auto bondskanselier Adenauer en in het midden burgemeester Willy Brandt van W.-Berlijn (Telefoto). Advertentie DtJKSTkA 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 In Oostenrijk zijn de gemoederen ver hit geraakt over het al of niet verlenen van toestemming aan dr. Otto van Habsburg terug te keren naar zijn ge boorteland, dat door zijn voorvaderen werd geregeerd. De onenigheid in de coalitie tussen de socialistendie er tegen zijn, en de rooms-katholieken, die ervoor zijn, dreigt uit te lopen op het aftreden van kanselier Gorbach, algemene verkiezingen en mogelijk een breuk tussen beide partijen. De socia listen hebben zich namelijk verzekerd van de steun van de rechtse Vrijheids partij die in de oppositie is, hetgeen de Volkspartij (r.-k.) als verraad aan de coalitie beschouwt. De socialisten brengen hun afkeer van Habsburg zelfs in de straten van Wenen tot uiting. WASHINGTON AFPHet State De partment heeft bekendgemaakt, dat Ame rikaanse studenten die gehoor geven aan een uitnodiging van de studentenorganisa tie van Havana voor een kosteloos verblijf op Cuba, gevaar lopen bij hun terugkeer een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar of een boete tot 5.000 dollar te krijgen. Een vijftigtal studenten van Amerikaan se universiteiten wil naar Havana gaan. (Van onze correspondent) LONDEN In verband met de voor a.s. zaterdag aangekondigde demonstratie van het „Comité van 100" tegen de laboratoria voor bacteriologische en chemische oor logsvoering in Porton (in het graafschap Wiltshire op de vlakte van Salisbury) is het weekeindverlof van tweeduizend mili tairen ingetrokken. De soldaten zullen on gewapend achter prikkeldraad de gebou wen beschermen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Beeldverhalen.2, 17 Uit het Binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws3, 4, 15 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op Zee9 Horen en Zien 13 Kunst 13 Feuilleton17 Economisch Nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEPOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Dagelijks gedemonstreerd bij ZEESTRAAT 6 - TEL. 5462 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1