Resultaat KLM tweede kwartaal zal wederom niet best zijn Vakbonden geprikkeld overhouding KLM-directie Robert Kennedy toont zich een parlementair tacticus Oostenrijkse kanselier Gorbach zal wellicht aftreden FEITEN VAN DEZE WEEK Medio juli nadere mededelingen over inkrimping personeel Kritiek op uitblijven van mededelingen over ontslag Gezinssituatie van invloed op ziekte Invoerbepalingen van honden gewijzigd V oorlichtingsproef in Amsterdam Verzending van zeepost Integratiewetten in Congres Vijftig jaar reclasseringsarbeid v. DUIVENBODEN J Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 28 JUNI 1963 13 Utrechts proefschrift: GONTESSAMATIC E f298.- Directie Gaat u met vakantie? Kerkelijk nieuws Vliegers aluminium jaloezieën Minister van India vijf dagen in Nederland ongestoord genieten daar staat BAYER achter Oog voor compromis Kwestie-H absburg dreigt coalitie te verbreken Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x 145 100% WOL 41.75 Dr. E. van Raalte Juridisch fundament De reorganisatie van de KLM is in volle gang, ook al blijkt dat naar buiten niet duidelijk en lijkt het ook niet snel te gaan. Er is een soort dienstregeling gemaakt, waarin de verscheidene fasen der reorganisatie zijn opgenomen. Dit is maatschappij, die met steun van de rege- gisteren meegedeeld door de voorzitter ™ng ®n met verregaande bemoeienis van i n j - j de K.L.M., als met-Iata-maatschappij te- van de Raad van commissarissen van de gen s^erjj gereduceerde tarieven vakantie- KLM dr. ir. F. Q. den Hollander, op een gangers zou kunnen gaan vervoeren. Met buitengewone aandeelhoudersvergade- name adviseerde hij de overtollige vlieg- ring waar zoals verwacht mr. H. Albarda tuigen, die de K.L.M. moet afstoten, aan hj j deze maatschappij te geven, liever dan ze werd benoemd tot president-directeur. aan derden te verkopen. Want, zei hij „de koper van vandaag is de concurrent van morgen." Ir. den Hollander antwoordde dat sedert januari j.l. concrete plannen voor deelne ming in een Nederlandse chartermaat schappij bij de K.L.M.-directie op tafel liggen. In de veelheid van problemen die de directie op het ogenblik bestormen, krijgen zij niettemin grote aandacht. Vóór en na de behandeling van dit enige agendapunt van deze nauwelijks drie kwartier durende vergadering, deelde de heer Den Hollander mee, dat inmiddels besloten is de nu vierhoofdige directie binnenkort met nog één lid uit te breiden, dat de bestelling voor twee DC-8 vliegtui gen inmiddels officieel is geplaatst en dat levering tegen volgend jaar juli tegemoet kan worden gezien. Dat de veelbesproken reorganisatie in volle gang is „al blijkt daarvan naar buiten misschien weinig" en dat medio juli nadere mededelingen te verwachten zijn omtrent de aangekondig de inkrimping van het personeel met nog eens tweeduizend man. Vooruitlopend op het verslag over het nog niet afgesloten tweede kwartaal merk te hij op, dat de resultaten „er weer niet zo goed uitzien" (verlies: zestien miljoen. Red.), maar dat men de toekomst opge wekt en met vertrouwen tegemoet blijft zien. De heer J. van Ommen, die op elke aan deelhoudersvergadering het woord pleegt te vragen als aandeelhouder en als vlie ger van de K.L.M. was ook nu weer van de partij. Deze keer pleitte hij voor de oprichting van een Nederlandse charter- De arts C. F. Brenkman uit Amhem is gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op het proefschrift „de huisarts en het gezin van zijn patiënt." Als huisarts trof hem, dat het ene gezin zoveel vaker met ziekte te kampen had dan het andere. Hij meende dat er reden was voor de veronderstelling, dat het meer of minder ziek zijn, of zich ziek gevoelen, zou kun nen samenhangen met de wijze waarop het gezin als leefgemeenschap functio neert. Het is namelijk uit het arbeidsle ven bekend, dat het verzuim wegens ziek te mede afhangt van de tussenmenselijke verhoudingen op het werk, dus van de werkgemeenschap. Om de gezinsinvloed te kunnen meten, moesten alle andere factoren zoveel mo gelijk uitgeschakeld worden. Daarvoor vergeleek dr. Brenkman uit twee groepen gezinnen met véél en met weinig ziekte, er telkens twee met elkaar die gelijk wa ren wat betreft gezinssamenstelling, leef tijd, sociale laag en beroep en verhouding tot kerk en godsdienst. Zo konden 15 pa ren gezinnen vergeleken worden. Daarbij bleek dat de gezinssituatie in de groep met veel ziekte duidelijk minder gunstig lag. Dr. Brenkman concludeert dan ook, dat de behandelende arts en dat is vooral de huisarts aan de gezinsomstandighe den aandacht zal moeten schenken bij de behandeling van ziekte en bij het voorko men van ziekte. Advertentie camera met wereldgarantie Met ingang van 1 juli zal de beschik king in- en doorvoer van honden en kat ten worden gewijzigd. Deze wijziging houdt onder meer in dat men bij terug komst (wederinvoer) in Nederland van een hond steeds voldoende heeft aan het rose inentingsbewijs rabies, dat terzake dus gelijk gesteld zal worden met het speciale invoercertificaat. Bij de invoer van de hond in andere landen kan het evenwel noodzakelijk zijn op grond van de in die landen bestaande invoerbepalingen toch over een invoercer tificaat te beschikken. Voor katten blijft de bepaling van kracht dat bij wederin voer in Nederland een geldig invoercerti ficaat nodig is. Een tweede wijziging, die per 1 juli van kracht gaat worden, betreft de in- en door voer van Belgische en Luxemburgse hon den en katten, waarvan in- en doorvoer voortaan slechts is toegestaan, wanneer bij aankomst in Nederland een geldig in voercertificaat wordt overgelegd. De vakcentrales beginnen geprikkeld te raken over het uitblijven van nadere mededelingen van de KLM-directie over het aangekondigde ontslag van nog eens tweeduizend KLM-ers. De onderhande lingen die de laatste zes weken worden gevoerd met de vertegenwoordigers van de directie en niet met een of meer der directieleden zelf lopen over aller hande detailkwesties, maar nog altijd is niet duidelijk gemaakt welke personeels leden eerlangs hun congé zullen krijgen. Uiteraard bevordert dit de arbeids vreugde in het bedrijf niet, zo wordt van de zijde van de vakcentrales gesteld. Men verwacht niet dat de aandeelhou dersvergadering, die gisteren werd ge houden, op dit voor de vakbeweging uiteraard belangrijke punt, enige op heldering zal verschaffen. De kritiek van de vakbonden is in de openbaarheid gebracht door een artikel van de heer P. H. van Zeil, voorzitter van de bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de Rooms-Katholieke Bond St. Raphaël in het vandaag verschenen bondsorgaan „Voorrang". Sedert de mededeling van de tijdelijke president-directeur ir. F. Q. den Hollander, gedaan op 9 mei j.l., dat de K.L.M. nog minstens tweeduizend perso neelsleden zou moeten afstoten, hebben de drie grote bonden van vervoerspersoneel in N.V.V., K.A.B. en C.N.V. herhaaldelijk gevraagd om concrete beslissingen. Tot dusver heeft de K.L.M.-directie echter steeds ontwijkend geantwoord. De heer Van Zeil schrijft dan: „ik weet liever vandaag dan over veertien dagen waar het overcompleet zit en wie het be treft. Voor hen die helaas weg moeten, brengt de vertraging in de mededelingen geen uitkomst en is de spanning alleen maar vervelend, terwijl zij die kunnen blijven slechts tot maximale prestaties kunnen komen, wanneer zij voor honderd percent van hun positie zeker zijn." Hij besluit: „een in nood verkerend be drijf vereist als men prijs stelt op con tinuïteit het treffen van zeer ingrijpen de en kwalitatief uitstekende maatrege len op korte termijn. Hoewel de K.L.M. reeds sinds midden 1961 in moeilijkheden verkeert en zich met name vanaf de jaar wisseling 1962-1963 in een noodsituatie be vindt, is van het treffen van daarmee cor responderende maatregelen naar onze me ning te weinig sprake. Wij tekenen hier bij aan, dat de verantwoordelijkheid hier van berust bij de directie en de Raad van Commissarissen." De kritiek van de vakbeweging richt zich voorts op het feit, dat de KLM- directie, die zich in de eerste dagen van dit jaar op advies van een Amerikaans efficiëncybureau halveerde door drie direc teuren te ontslaan, nu al weer denkt over de benoeming van een vijfde directeur Buiten de officieel aan te stellen president directeur mr. H. Alberda bestaat de di rectie, zoals bekend, uit de heren mr. L. de Block, ir. F. Besangon en F. H. Larive. Over de bezetting van de vijfde plaats worden onderhandelingen gevoerd met de heer J. W. Hupkes, directeur van de Kon Mij „De Schelde" te Vlissingen. Mogelijk komen deze tot een beslissing, maar algemeen wordt verwacht dat de heer Hupkes niet op het aanbod van de KLM zal ingaan. Wel gaan geruchten, dat de positie van de heer Larive inmiddels minder stevig is geworden dan de krachtige start waar mee hij zich in januari jl. presenteerde mocht doen verwachten. Het heeft de aan dacht van de vakvereniging getrokken, dat de onderhandelingen over procedurekwes ties ten aanzien van het massale perso- neelsontslag niet door hem persoonlijk, maar namens hem door lagere KLM-func- tionarissen worden gevoerd. Dit terwijl de heer Larive toch in de eerste plaats was aangetrokken om personeelszaken te be hartigen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid P. Blok te Dirksland en W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.) De vakbonden streven er voorts naar dat in het overleg een prominente plaats wordt gegeven aan de beperkingen over het ontslag van vliegers. Waar de direc tie heeft medegedeeld, dat in alle catego rieën van het personeel een overschot be staat, wordt het onjuist geacht, dat juist de (dure) vliegers tot dusver buiten schot zijn gebleven. De heer Van Zeil meent zelfs dat nu maar eens met die categorie moet worden begonnen. De andere bonden gaan in zoverre met hem mee, dat zij a 1 s voorwaarden stellen dat over de afvloeiing van vliege d en niet-vliegend personeel te gelijkertijd zal moeteri' wóbden gesproken. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf Mevrouw Lakshmi Menon, minister van staat bij het ministerie van Buitenlandse Zaken van India, is gisteren voor een 5- daags onofficieel bezoek aan ons land uit Londen op Schiphol aangekomen. Vanmor gen is mevrouw Menon door de koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeenteraad besloten een krediet van zestigduizend gulden beschik baar te stellen voor het nemen van een proef met rechtstreekse voorlichting aan de burgerij per wijk of tuinstad door voorlichtingsmapjes of -brieven, die huis aan huis worden bezorgd. Het bureau voorlichting en representa tie heeft vijftigduizend gulden nodig om de proef met deze nieuwe voorliehtings- methode te nemen. Na een jaar zal men dan een onderzoek instellen naar de reac ties van de burgerij. Hiervoor is tiendui zend gulden nodig. Desgevraagd deelde burgemeester mr. G. van Hall mede dat men dit jaar bij wijze van proef waarschijnlijk zes maal dertigduizend voorlichtingsmapjes zal ver spreiden, waarvan de bedoeling is dat het geen eendagsvliegen zijn. De verzending zal plaats hebben al naar gelang de be hoefte. „Misschien zullen we in de toe komst nog wel eens grotere bedragen voor dit werk beschikbaar moeten stellen omdat het hier een mijns inziens be langrijk doch tot nu toe onderschat gebied betreft," aldus mr. Van Hall. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Statendam" (30 juni), ms „Prinses Margriet" (3 juli); Ar gentinië: ms „Montferland" (3 juli); Australië: ms „Tricolor" (1 juli); Brazilië: ms „Arlanza" (30 juni); ms „Nushaba" (4 juli); Canada: ss „Carmania" (30 juni); ms „Svanefjell" (3 juli); Chili: ms „Wies- baden" (30 juni); ms „Diogenes" (3 juli); Ned. Antillen: ms „Socrates" (2 juli); Nieuw-Zeeland: ms „Scottish Star" (2 juli); Suriname: ms „Chiron" (3 juli); Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" (30 juni), ss „Radja" (3 juli). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie aspirin® (Van onze correspondent) WASHINGTON Het eerste salvo is gelost in de strijd, die de Amerikaanse regering met het Congres gaat voeren om de gelijkstelling van de negers zoveel mogelijk bij de wet te garanderen. De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft het eerste verhoor gehouden en niemand minder dan R. Kennedy, de minister van justitie was de eerste getuige. De broer van de pre sident maakte duidelijk dat de regering, teneinde zoveel mogelijk voor de negers gedaan te krijgen, een efficiënte proce dure nastreeft en eventueel bereid zou zijn tot enige compromissen. Het wetsvoorstel moet eerst de commis sie passeren alvorens het door de voltalli ge vergadering van Huis of Senaat kan worden behandeld. Zo'n commissie houdt (Van onze correspondent) WENEN De besturen van de twee coa litiepartijen hebben in de afgelopen week onafgebroken pogingen in het werk gesteld om tot overeenstemming te komen inzake de kwestie Habsburg. Dit is echter niet gelukt, zodat dit vraagstuk nu ter behan deling komt in het kabinet. Wanneer hier evenmin overeenstemming wordt bereikt, wat wel te verwachten is, zal premier Al- i l tische afgevaardigden hebben met acht af- fnnso Gorbach van de rooms-kathnlieke T|evHardigaen van de rechtse Vrijheids- Volkspartij waarschijnlijk aftreden om te voorkomen dat het parlement een motie van wantrouwen tegen het kabinet uit spreekt. In dat geval zouden er nieuwe verkiezin gen moeten worden uitgeschreven en om hieraan te ontkomen, zou de premier beter kunnen aftreden. Daarna krijgt een andere vooraanstaande politicus van zijn partij de gelegenheid een nieuwe poging te wagen voor het redden van de coalitie. Over het algemeen neemt men in Wenen aan dat de tegenwoordige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Drimmel, de opvolger zal zijn. Nadat de twee partijen in de afgelopen week herhaaldelijk hadden verklaard dat er een zekere toenadering scheen te wor den bereikt, werden de tegenstellingen de laatste dagen steeds groter. De Volkspar tij dringt er op aan dat er een hoogste ge rechtshof in het leven wordt geroepen, dat onafhankelijk van het parlement een authentieke en verplichtende verklaring van de Habsburg-wet kan geven. De socia listen daarentegen zijn van mening dat ook een dergelijke uitspraak altijd gebon den is aan de goedkeuring van de volks vertegenwoordiging. Bovendien wil de Volkspartij haar toestemming niet geven aan het compromis-voorstel van de socia listen, dat het parlement alleen zal behoe ven te verklaren dat de terugkeer van Otto von Habsburg „ongewenst" of inopportuun zou zijn. Op dit punt echter wordt het verzet van de Volkspartij steeds groter en feller, zodat er weinig kans is op een compromis. De Oostenrijkse Nationale Vergadering heeft woensdag een definitieve beslissing over de kwestie uitgesteld. De 76 socialis- partij een gezamenlijke motie ingediend waarin het socialistische conpromis voor stel is vervat. Deze motie is naar de grondwetscommissie van de Kamer ge stuurd, die haar waarschijnlijk zal aanne men daar zij wordt gevormd door dertien socialisten, een lid van de Vrijheidspartij en 13 leden van de Volkspartij. Wanneer de 87 socialisten tezamen met de acht afgevaardigden van de Vrijheidspartij de motie aannemen, zal deze de meerheid verkrijgen, want de Volkspartij heeft 81 afgevaardigden. De regering Gorbach zal dan gedwongen zijn af te treden. De coalitie is opnieuw in gevaar, maar misschien kan een nieuwe minister-presi dent uit de kringen van de Volkspartij de situatie nog redden. Gelukt dit niet, dat gaat Oostenrijk een periode van grote bin nenlandse onrust tegemoet. Advertentie Grote Hontstra&t 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 Op en om het Binnenhof Nederland op zijn smalst De deze week in de Eerste Kamer een drachtiglijk door de fracties van de Anti- Revolutionairen, de Christelijk-Histori schen en de V.V.D. ondernomen poging om de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken niet uit te breiden met een tot de Pacifistisch Socialistische fractie behoren de senator is gelukkig mislukt. Met de le den, die deel uitmaken van de Partij van de Arbeid stemden ook de meeste K.V.P.- afgevaardigden voor het voorstel van de heer Van der Spek (P.S.P.). Dientengevol ge werd het met 26-23 aangenomen. Het bedenkelijk behoudende, in dit ge val bepaald bekrompen, gezelschap, dat voorlopig gaarne het bordje „verboden toe gang voor Pacifistische Socialisten op de deur hadden willen laten hangen van het vertrek, waar genoemde commissie pleegt bijeen te komen, dorst het tenminste niet aan het over de boeg te gooien, dat de P.S.P.-groep niet democratisch zou zijn. In feite kwam de redenering van de te genstanders van het voorstel-Van der Spek er op neer, dat de Pacifistisch So cialistische senatoren eerst maar eens moesten laten horen, waar zij wel en waar zij niet voor zijn. Dan pas kon men even tueel overwegen, of een hunner deel van de commissie zou mogen uitmaken. Wer kelijk, kleinzieliger en beschamender kon het nauwelijks. Kortom, dit was nu echt weer eens een staaltje van Holland op zijn smalst. Holland op zijn malst Tijdens een kort verblijf in Engeland waar men zich natuurlijk nog steeds druk bezig houdt met het geval-Macmillan dat van Miss Christine achten de mensen, die zich werkelijk voor de zaken van de staat warm maken heus niet van groot belang is mij door sommigen, die wis ten, dat wij in Nederland ook met een politiek probleem te maken hebben, te we ten dat van de kabinetsformatie, gevraagd om daarvan eens iets uit te leggen. Nu, dat was allesbehalve gemakkelijk. Enfin, ik deed mijn best, vertelde, dat de brave dr. de Kort bij zijn formatiepogin- gen eveneens zijn best deed, en nadat ik dan een twintig minuten nodig had gehad om iets van de Nederlandse formatiemoei lijkheden te schetsen, was het resultaat, dat mijn gehoor alleen maar kon erken nen, er niets, doch dan ook waarlijk niets van te snappen. Waarop ik ronduit ver klaarde, dat het met mijprecies zo gesteld was. iemand met zulk een knappe kop zou men toch zeker mogen verwachten, dat hij bij zijn doen en laten op staatkundig gebied, logisch te werk zou gaan. Zo ooit, dan is na wat hij zelf deze don derdag nog in een persconferentie heeft verkondigd en ook voorgelezen ik denk hier aan zijn brief aan prof. Vondeling, waarin hij wilde duidelijk maken, waarom hij tenslotte voor deelneming aan een vier partijen kabinet de V.V.D. boven de P.v.d.A. verkoos zonneklaar gebleken dat zijn optreden als, mogelijk, formateur- in feite van een volslagen gebrek aan lo gica overliep. Uitgangspunt was voor hem „een toe- Enfin, de hier bedoelde conversatie vond plaats op een tijdstip, waarop dr. de Kort nog als „jeune premier", nu ja als iemand, die voor het eerst in zijn leven de rol van formateur probeert te vertolken, op de planken stond. Sedert dien echter is hij van het toneel verdwenen, en dit niet zozeer onder toejuichingen van het pu bliek, als wel onder hoongelach van hen, die van dag tot dag toeneming van stun teligheden moesten waarnemen van deze nog meer trieste dan komische figuur in het stuk, dat tot titel heeft „Dr. de Kort's Formatiepogingen" met als ondertitel „Hol land op zijn smalst". Volslagen gebrek aan logica Dr. de Kort, zo breng ik nog eens even in herinnering, is indertijd te Leuven, met lof, gepromoveerd tot doctor in de socia le en politieke wetenschappen en behaal de voorts de graad van baccalaureus in de Thomistische wijsbegeerte. Vast staat dus. dat hij heel wat in zijn mars heeft. Van komstig beleid te verzekeren, dat de voort zetting zou inhouden van het beleid van het Kabinet-de Quay onder vermijding der zwakke punten". Welnu, wie op die ma nier het formatiepad gaat betreden, kan, tenminste wanneer hij het niet bij mooie woorden wil laten, doch ook tot daden wenst te laten komen, moeilijk beginnen met nu juist onder meer een partij voor eventuele deelneming aan een kabinet uit te nodigen, die zich steeds verzet heeft tegen het beleid van het kabinet-de Quay. Niettemin deed dr. de Kort aanvankelijk echt en oprecht zijn best om de Partij van de Arbeid in de kabinetsboot mee aan boord te krijgen. Dat was op zich zelf al heel onlogisch. Maar hierbij bleef het niet. Want toen hij min of meer werd geprest door de V.V.D. om tussen die partij en de socialisten te kiezen, gaf hij onverwachts aan prof. Von deling en diens geestverwanten de bons. Dit, zonder overigens meteen de redenen te ontvouwen, waarom hij tot deze keuze was gekomen. Publicatie daarvan, zo heet' te het ter persconferentie, zou immers misschien een groot risico met zich mee hebben gebracht nl. de mislukking van de vorming van een vierpartijen-kabinet zonder de P.v.d.A. Nadat echter dr. de Kort besloten had de formatieopdracht aan het staatshoofd terug te geven, haastte hij zich om. tot de „onthulling" over te gaan, waar van hij zelf had opgemerkt, dat zij de kans op het slagen van een poging tot vorming van een kabinet, gelijk zoëven aangeduid, lelijk zou kunnen bederven. Dr. de Kort is een braaf man. Daarom kan ik onmogelijk aannemen, dat hij de boosaardige bedoeling had om een derge lijke poging van zijn opvolger tot misluk king te doemen. En dus blijft alleen nog de conclusie over, dat hij met de publicatie van zijn brief aan prof. Vondeling weer geheel en al tegen elke logica in gehan deld heeft. Trouwens, bij volstrekt objectieve be oordeling van het slot van dat epistel, dat beoogt begrijpelijk te maken, waar om de heer Toxopeus een aantrekkelijker partner scheen te zijn dan de heer Von deling, kan ik slechts tot één slotsom komen. Zij luidt, dat het mij zo helder als koffiedik is. Ook in dit opzicht was bij de knappe Leuvense Doctor alle logica zoek. In zijn eigen belang, in dat van zijn partij en tevens van staatkundig Neder land in zijn geheel zou het wellicht zijn, wanneer Dr. de Kort weldra tot Profes sor zou worden „gepromoveerd" en hij 's lands vergaderzaal zou gaan verruilen voor een collegezaal van een of andere universiteit. Ziet daar, wat mijns inziens het dra ma van zijn formatiepogingen aan het licht heeft gebracht. openbare verhoren, waar voor- en tegen standers hun opinie over het ontwerp kun nen geven en kunnen reageren op vragen van de commissieleden. Robert Kennedy begon met dat gedeelte van de wet, dat de rassenscheiding be oogt op te heffen in openbare gelegen heden zoals hotels, restaurants en biosco pen. Hij schetste de onzekerheid, het on gemak en de vernedering der negers. Hij liet daarop volgen: „Discriminatie in openbare gelegenheden druist niet al leen in tegen onze grondprincipes van vrij heid en gelijkheid, maar zulk een discri minatie bemoeilijkt tevens de handel tus sen de deelstaten en de ontwikkeling van de vrije nationale markt". Kennedy legde de bijzondere nadruk op de bemoeilijking van het handelsverkeer, omdat hij de wet die hij verdedigde vooral wilde baseren op de clausule van de grondwet, waarbij het Congres vergaande bevoegdheid verkreeg het vrije handels verkeer tussen de deelstaten te garan deren. De minister van justitie toonde zich vóór alles een praktisch man. Ongetwij feld staat hij ook wat zijn sentiment be treft vierkant achter de wet, doch juri disch kon hij het wetsvoorstel het veiligst baseren op de handelsclausule in de grondwet. Weliswaar is Robert Kennedy ook van mening dat het wetsvoorstel gebaseerd kan worden op het veertiende amende ment op de grondwet, dat iedere burger gelijke bescherming door de wet garan deert, maar over de interpretatie dezer passage van de grondwet lopen de menin gen uiteen. Een uur voordat Kennedy in de com missiekamer verscheen, was het zaaltje al stampvol. Vele leden van de commissie zijn zelf jurist en de discussie was daar door vaak raak en flitsend. Er is vrij uitvoerig gesproken over de mogelijkheid kleine particuliere logeèrver- blijven buiten de regeling te laten. Kenne dy is daarvan niet afkerig. Als de re gering er maar de wet doorkrijgt, waarbij het principe van de rassengelijkheid dui delijk is gesteld, wil zij enige compromis sen wel op de koop toenemen. Vooral in de Senaat zal deze Wet een zware dobber hebben. Daarom was het de regering zeer welkom, dat de republi keinse gouverneur van de staat New York, Rockefeller, zich in een vrijwillige verkla ring volledig achter de wet stelde en zijn partijgenoten opriep zijn voorbeeld te vol gen. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan heeft de Vereniging van Reclas- seringsinstellingen donderdag in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam een bijeenkomst gehouden, die onder meer werd bijgewoond door de mi nister van Justitie, mr. A. C. Beerman, de secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Werner als vertegenwoordiger van mi nister mej. dr. Klompé, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de officier van Justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Haarlem, mr. L. H. Feitsma. De minister sprak namens de regering en zijn departement woorden van dank en erkentelijkheid jegens de vereniging voor wat zij heeft gedaan om de rechtspleging volkomen te doen zijn. Hij was van me ning dat de regering op het gebied van de reclassering en de kinderbescherming veel te danken heeft aan het particuliere initiatief. Behalve deze vrijwillige arbeid moeten echter ook andere krachten wor den aangetrokken en op financieel gebied dient de regering steun te verlenen. De vereniging kan met grote dankbaarheid terugzien, zei de minister. De voorzitter van de Centrale Raad van advies voor het gevangeniswezen, de psy chopatenzorg en de reclassering, prof. mr. W. P J. Pompe, merkte in zijn rede op dat toen de thans jubilerende vereniging werd opgericht er op het gebied der re classering nog geen andere organisaties op levensbeschouwelijke grondslag waren. De confessionele differentiatie heeft de re- classeringsgedachte in bepaalde bevol kingsgroepen, volgens prof. Pompe belang rijk geactiveerd. Op de vraag of in het reclasseringswerk de vrijwillige medewer ker nog een taak heeft antwoordde spre ker bevestigend; zij het in beperkte zin. De voorlichtingsrapporten moeten door deskundigen worden opgesteld. Ten aan zien van de vraag of aan niet-ambtelijke medewerkers het bezoek aan de gevange nen mag blijven toevertrouwd meende prof. Pompe dat deze bezoeken zouden kunnen worden beperkt tot een redelijk contact, gecombineerd met bezoeken door deskundigen. Tijdens de bijeenkomst ontving minister mr. Beerman als eerste uit handen van prof. Diepenhorst een exemplaar van het ter gelegenheid van het jubileum uitge geven gedenkboekje over het reclas seringswerk. Het boekje is verschenen in de serie „Mens en medemens" van het Spectrum. Namens de aangesloten instellingen bood mr. W. H. Overbeek uit Utrecht ge lukwensen aan. Mr. Th. F. Raedt uit Overveen is opnieuw als secretaris der vereniging gekozen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13