Londen houdt zich afzijdig van voorgestelde NAVO-KERNMACHT Parijs trekt waarde van Navo in twijfel Kennedy komt Macmillan niet onder druk zetten HET WEER IN LIMBURGSE GROTTEN Politieke chaos groter dan ooit honkbal- NA V0- VERBINDINGSPOST WA-premies voor auto's met 10 percent omhoog Dodelijk ongeluk in Heemstede Kennedy reist per helikopter door Ierland Bonn bestelt 1.500 tanks bij de eigen industrie 700 man met vliegtuigen en koeriers Kabinetsformatie Sarrasani in Haarlem Jan Janssen in 6de etappe vierde week! Amerikaanse president morgen in Londen Voor Moss geen motor- rijbewijs Kernstop nummer 1 Regenachtig Aan het strand: Prins Bernhard viert zaterdag zijn verjaardag Een recente foto van Prins Bernhard, die zaterdag 52 jaar wordt. KENNEDY BEZOCHT ZIJN IERSE FAMILIE Omstuwd door een opdringende menigte, waaruit hem vele 'handen worden toegestokenbracht presi dent Kennedy gisteren een bezoek aan New Ross in Ierland. In deze plaats zou Kennedy's overgroot vader Patrick scheep zijn gegaan toen hij naar de Verenigde Staten emigreerde. (Telef oto) In de krant van heden: Sport 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ieë MORRIS "éefore you êiuj! FALCON REGENJASSEN SPORTHUIS HAARLEM HAZENBERG Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 196 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, cbef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant tV R IJ D A G 28 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simnn Knster Adj. Hoofdredacteur! los L. Lodewiiki Redactiechef te IJmuiden, J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem 1 Vectie: P. W. Peeraboom en Mr. H. C. van der Mije PARIJS (Reuter Alain Peyrefitte, de Franse minister van Voorlichting, heeft verklaard dat zijn regering nooit heeft ge twijfeld aan de wil van president Kennedy en van het Amerikaanse volk om Europa te verdedigen. Men kan echter niet weten, hoe de toestand er over tien, vijftien of twintig jaar zou uitzien. De minister beantwoordde vragen, hem gesteld op een door de pers aangeboden lunch. Men moet onderscheid maken, zo zei hij, tussen het Atlantisch bondgenoot schap en de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Frankrijk hecht meer waarde dan wie ook aan de Atlantische solidari teit. Op de vorm die het verbond heeft aangenomen, heeft Frankrijk critiek en het zal die critiek herhalen tot een hervor ming is bereikt. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy had niet de bevoegdheid te belo ven dat hij voor een eventuele verdediging van Europa Amerikaanste steden op het spel zou zetten, aldus het Amerikaanse dagblad Chicago Tribune in een commen taar op de rede van Kennedy in Frankfort gehouden. „Als Kennedy bij de campagne voor de presidentsverkiezingen het Amerikaanse volk onverbloemd zou hebben gezegd dat hij bereid was Amerikaanse steden gevaar te laten lopen in het belang van de verde diging van Europa, was hij zeer waar schijnlijk niet tot president gekozen" aldus het blad dat van oordeel is dat zulks niet uit het oorspronkelijke NAVO-verdrag, zoals de Amerikaanse Senaat dat in 1949 goedkeurde, valt af te leiden. Stirling Moss, vijfmaal tweede in de strjjd om het wereldkampioen schap der coureurs en tot aan het ongeluk van vorig jaar in Goodwood onbetwist 's werelds beste race wagenbestuurder, werd in Londen afgewezen toen hjj trachtte zijn motorrijbewijs te halen. Als gevolg van de ongunstige resultaten van de autoverzekering zullen de in Ne derland werkende auto-assuradeuren met ingang van 1 augustus een premieverho ging invoeren van 10 percent voor W.A.- verzekeringen en van vijftien percent voor gecombineerde W.A.- en cascoverzekerin gen. eD meeste verzekeraars zullen daar bij een in guldens uitgedrukte minimum verhoging toepassen van 20 voor W.A.- verzekeringen en 60,voor gecombi neerde W.A.- en cascoverzekeringen. De premieverhoging zal vooralsnog niet gel den voor bromfietsen, scooters en motor rijwielen en ook niet voor landbouwtrac- toren. De verhoogde premietarieven zullen van toepassing zijn op alle op of na 1 augus tus gesloten nieuwe verzekeringen. Voor bestaande verzekeringen zullen de pre mies worden aangepast bij vervanging van een verzekerd motorrijtuig of bij veran dering van eigenaar. LONDEN (AP) De Britse regering heeft voor het ogenblik besloten geen verplichtingen aan te gaan tot aanslui ting bij een voorgestelde kernvloot met gemengde bemanningen. Goedingelichte zegslieden geven als reden voor het Britse standpunt dat elke stap om een NAVO-kernmacht van Polaris onderzee boten te vormen waaraan ook West- Duitsland zou deelnemen de vooruit zichten op overeenstemming met de Sov jet-Unie voor een kernproef verbod in ge vaar zal brengen. Oppositieleider Harold Wilson heeft de verzekering gevraagd dat dé regering geen beslissing zou nemen voordat het Lagerhuis zijn mening heeft uitgesproken. Dit zal volgende week gebeuren geduren de het tweedaagse debat over de buiten landse politiek. De beslissing van het kabinet, samen met aanwijzingen dat president Kennedy bij premier Macmillan niet zal aandrin gen op een onmiddellijk besluit om zich te voegen bij de NAVO-kernmacht, heeft tot gevolg dat de kwestie van een kern proefverbod, waarover half juli bespre kingen in Moskou beginnen, boven aan de Amerikaans - Britse agenda is komen te staan. Kennedy komt morgen naar Lon den voor een verblijf van 24 uur. Om deze conferentie voor te bereiden hebben de Amerikaanse en de Britse mi nisters van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en Lord Home gisteren de mogelijkheden van een kernstopverdrag nagegaan. Er waren geen aanwijzingen dat nieuwe Amerikaans - Britse voorstellen op de Moskouse besprekingen ingediend zullen worden. Het Britse comité voor kernontwapening heeft bekendgemaakt dat het zal posten overal waar president Kennedy in Enge land komt. Een woordvoerder van het co mité zei: „We zullen verschijnen op het vliegveld bij zijn aankomst, bij Birch Grove waar hij bij Macmillan zal logeren. Daar zullen wij de hele nacht blijven." Het protest van het comité is gericht te gen de vorming van een kernmacht van oppervlakteschepen. Er zullen borden en leuzen worden gebruikt om er bij de pre sident op aan te dringen de wereld te helpen redden van een kernramp. De vei ligheidsdienst heeft uitgebreide ordemaat regelen getroffen. Donderdagmiddag even na vjjf uur is op de Heemsteedse Dreef in Heemstede de 24- jarige mejuffrouw Annie Zandbelt uit Schalkhaar en tijdelijk in Haarlem woon achtig, dodelijk verongelukt. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklaringen, maar plaatselijk ook buien. Matige, nu en dan vrij krachtige, wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie die van België over Zuid-Limburg naar West-Duits- land trekt, brengt tijdelijk wat re gen. Morgen overwegend droog met opklaringen. Matige wind tussen zw. en nw. In de middag 17 a 18 graden. Zeewater 15 graden. V ooruitzichten: Hogedruk versterkt zich bij Schotland en zal de komende dagen het weer in het Noordzeegebied gunstig gaan be ïnvloeden. Het meisje dat in noordelijke richting fietste, verloor vermoedelijk de macht over het stuur. Zij werd aangereden door een achteropkomende vrachtauto, bestuurd door een 29-jarige chauffeur uit Nieuwer- kerk aan de IJsel, en kwam onder een der achterwielen. Zij overleed ter plaatse. Het lichaam werd overgebracht naar het Grote Gasthuis in Haarlem. De fiets werd vol komen vernield. DUBLIN (AFP/AP) President Kennedy is vandaag naar Cork vertrokken, de vol gende etappe van zijn reis per helikopter door Ierland, waar hjj tot ereburger zal worden benoemd. Later in de morgen keerde hij terug naar Dublin. Gisteren bezocht Kennedy het plaatsje Dunganstown, waar zijn overgrootvader Patrick Kennedy geboren is. Achterneven van de president verwelkomden hem. Na de theevisite op de deel, waarvoor de huidige bewoners van het huis een dozijn verre verwanten van de president hadd'en uitge nodigd, gaf Kennedy zijn gastvrouw de geruststellende verzekering dat hij niet vaker dan eens in de tien jaar zou terug komen. Hij plantte een boompje ter ge dachtenis aan zijn bezoek. (Van onze correspondent) BONN. In Bonn is nu definitief be sloten de Duitse tank in serie te gaan bouwen. Voorlopig zal men er 1500, die 1,2 miljoen mark per stuk kosten, in produktie nemen. Later zullen er nog eens 1500 be steld worden. Bij de produktie werken vijf Duitse firma's, waaronder Porsche en Daimler-Benz samen. Het besluit toch de Duitse tank te kie zen, ondanks de afspraak met de Fransen, het Duitse model aan het Franse te toet sen en ondanks de mening van vele des kundigen dat de Franse tank superieur is aan de Duitse, werd ingegeven door twee overwegingen, aldus het ministerie van Defensie in Bonn. Een vrouw wordt pas echt boos als haar man niet merkt dat ze boos is. In veilige, enkele tientallen meters diep onder de aarde liggende mergelgrotten en -gangen van de Cannerberg. ten zuiden van Maastricht, wordt met ingang van de volgende week een NAVO-verbindings centrum gevestigd. Het centrum heeft geen bewapening, maar is bestemd als militaire verbindingscentrale tussen ver schillende NAVO-onderdelen. Het is de de verbindingscentrale van de verenigde land- en luchtstrijdkrachten in het noor- derlijk deel van de centrale sector in West-Europa. De NAVO zal hier een contingent van ongeveer 700 man deskundigen legeren, bestaande uit Nederlanders, Belgen, Duit sers, Engelsen en Canadezen. Slechts enkele Nederlandse officieren zullen in Maastricht worden ondergebracht. Het allergrootste gedeelte van het contin gent van officieren, onderofficieren en manschappen zal worden gehuisvest in Belgische grensplaatsen. Het verbindingscentrum gaat beschik ken over apparatuur als telefoon, telex, radio, maar ook over gemotoriseerde koe riers en vliegtuigen. Het vliegveld Zuid- Limburg zal zeer waarschijnlijk worden ingeschakeld voor het stationeren van mi litaire vliegtuigen ten dienste van het ver bindingscentrum. Dit centrum zal verder de beschikking krijgen over enkele helikop ters. die in de onmiddellijke nabijheid van de Cannerberg kunnen opstijgen en dalen. De Cannerberg was al jaren geleden be- stemd voor het onderbrengen van een mili- taire inrichting. Aanvankelijk dacht men dat het een opslagplaats zou worden voor zware wapenen, zelfs werd in verband hiermede gesproken over atoom-koppen. Maar alles was een zwaar militair ge heim. •De NAVO-centrale in München-Gladbach was echter minder gesloten. Daar heeft men nu het bericht over het verbindings centrum doorgelaten, hoewel de Neder landse militaire autoriteiten nog steeds zeggen: „Wij weten niets". De verwarring rond de kabinetsforma tie is groter dan ooit. Na het terugtreden van de KVP-fractieleider dr. De Kort als formateur, zag het er aanvankelijk naar uit, dat er een nieuwe formateur zou moeten komen die zich zou losma ken van de werkwijze van dr. De Kort, maar die niettemin zou aansturen op het zelfde doel: een samenwerking tussen de drie confessionele fracties en de VVD. Maar nadat dr. De Kort gisteren op een persconferentie de V.V.D. volledig de schuld gaf van zijn faïen, kwamen de he ren Toxopeus (V.V D.) en Beernink (C.H.U.) op hun beurt voor het voetlicht met verklaringen, die de politieke hemel deden dichttrekken met donkere wolken, waaruit niemand een uitweg vermocht te zien. Mr. Toxopeus noemde het opgeven van dr. De Kort even moeilijk te motiveren als zijn buiten spel zetten van de Partij van de Arbeid. Hij bestreed dat hij een „aanpassingskuur" voor het regeringspro gramma zou hebben geëist, die alles op losse schroeven zette, zoals dr. De Kort de pers had verteld. Mr. Toxopeus zei er van overtuigd te zijn, dat voor de bestaan de geschilpunten een oplossing had kunnen worden gevonden door overleg tussen de vier partijen. Mr. Beernink waarvan dr. De Kort had gezegd, dat hij met diens standpunt geen moeite had gehad kwam nu ver tellen dat hij soortgelijke kleine bezwaren als de V.V.D. had tegen het basisprogram ma, namelijk ten aanzien van de finan ciële uitvoerbaarheid van het programma. Het Duitse circus Sarrasani heeft vandaag zijn tenten opgeslagen op het helicopterterrein aan de "Wagen weg in Haarlem. Zaterdagmiddag om drie uur gaat de eerste voorstelling. Met dagelijks twee voorstellingen (15 en 20 uur) blijft Sarrasani tot en met woensdag in Haarlem. Het is de eerste eNderlandse tournee van het nieuwe Sarrasani sinds het legen darische bedrijf van Hans Stosch- Sarrasani in 1934 ons land bezocht. De voorstelling van morgenmiddag is voor invaliden en voor mensen boven de 65 jaar toegankelijk tegen een sterk gereduceerde eenheidsprijs van f 1.20. In de krant van woensdag gaven wij reeds een beschouwing over historie en programma van het circus. De Belg Roger de Breuker heeft vandaag de eerste helft van de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. De 118,5 km lange rit leidde van Rennes naar An gers. De Ier Seamus Elliott behield de lei ding in het algemeen klassement. De uitslag luidde: 1. De Breuker (Belg) 2.44.5 met bonificatie 2.43.05; 2. Vannitsen (Belg.) 2.44.06 met bonificatie 2.43.36; 3. Van Looy (Belg.) 2.4.06; 4. Jan Janssen (Ned.); 5. Gilbert Desmedt (Belg.). Advertentie Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 13 Topsy4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee6 Films 7 Feuilleton 11 Op en om het Binnenhof13 Horen en Zién 15 Uitgaan in Haarlem15 Kunst 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Welk team slaat zich naar de prijzen die bij Sporthuis Haarlem in de etalage (Grote Houtstraat) schitte ren? Dat zien we nog. Wél zien we ai, dat Sporthuis Haarlem midden tussen de honken staat met alles voor spel, speler en scheidsrechter SPECIALE JEUGDAANBIËDING tijdens de Honkbalweek: junioren bats van 6.50 voor 4.90 (1.60 minder!), een pracht handschoen van 19.95 voor 17.50 (2.45 minder!) en een goede oefenhonkbal 2.95 Grote Houtstraat 123 Marsmanplein 15 Tel. 2 20 85 Tel. 6 45 62 Advertentie Voor Uw vakantie en weekend-uitstapjes onze bekende heerlijke en oven vers verpakte artikelen. Spritsen, roomboterrondjes, ge vulde koeken, cakes, enz. enz. Anonymus

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1