Russisch-Chinees gesprek gaat door ondanks de uitwijzingen HET WEER I Dr. Beel# voert besprekingen Dit weekeinde kostte 13 levens r we\c SHORTS Verf met voldoening VIJF CHINEZEN TERUG IN PEKING Meisje vermoord in Walsoorden Roemenen naar Peking Maffia-aanslag kost acht mensenlevens Kroning van Paus in open iueht Laboratorium door betogers bestormd Britten demonstreerden tegen Polaris H ACE ttentie ictie SPORT IN 'T KORT T.T. ASSEN: HONKBAL: WIELRENNEN: DE WOLF van 1833 48e JAARGANG NUMMER 198 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN-1}MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 1 JULI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal f 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V Jim Redman komt na 2 overwinningen ten val Glorieus spel van Ned. team tegen de Sullivans Lex van Kreuningen wint eerste etappe Ronde van de Toekomst (Zie verder de sportpagina's) iiuiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin PEKING (Reuter/AFP) De Chinese communistische partij heeft bekend gemaakt, dat het gesprek met vertegenwoordigers van de Russische communis tische partij vrijdag zal doorgaan. Vandaag is een Chinese afvaardiging naar Moskou vertrokken, die de komst van de onderhandelingsdelegatie, die met de Russen over ideologische geschilpunten zal spreken, moet voorbereiden, zo werd van betrouwbare diplomatieke zijde in Peking vernomen. De onderhandelings delegatie zal binnen enkele dagen naar Moskou vertrekken. In Westelijke kringen werd het tevoren niet onmogelijk geacht, dat de besprekingen zouden worden uitgesteld, nadat de Sovjet-Unie vijf Chinezen drie diplomaten en twee stu denten had uitgewezen, omdat zij de tekst hadden verspreid van een brief van de Chinese partij aan het Russische centrale partijcomité waarin felle critiek werd geuit op het Russische standpunt' in het ideologische geschil. In Moskou hebben Russen stenen geworpen door de ruiten van een vitrine buiten het gebouw van de Chinese ambassade, enkele uren nadat drie Chinese diplo maten waren uitgewezen. ejoreyouvuy FALCON REGENJASSEN Wisselvallig Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en hier en daar enige regen of een regenbui met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Aan het strand: Gomoelka naar huis Het woord is aan (Tele foto) O L Hum am Q RIGHTS Britse organisaties die tegen de kern bewapening ijveren hadden gisteren een drukke dag. Op het vliegveld Gatwick, waar Kennedy uit Ierland aankwam, hielden ze de Amerikaanse president hun eerste wens voor: Welkom mijnheer K., maar geen Polaris". Leden van het Comité van Honderd gingen voor de duur van Kennedy's verblijf in honger staking buiten de hekken van het land huis Birch Grove, waar Kennedy en pre mier Macmillan beraadslaagden. Toen Kennedy zondag naar de mis in Forest Row ging stonden er betogers bij de kerk met „Geen Yankee-bases". In het kerkje zaten meer mannen van de po litie en de geheime dienst dan gewone kerkgangers. Op de terugweg reed een vrachtauto voor Kennedy's auto met een groot bord aan de achterzijde: „Polaris, neem hem terug Jack". Een afvaardi ging van drie leden mocht later een pe titie afgeven. In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands Nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien4 In de Vishal en op Zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Economisch Nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten7 Topsy3 Feuilleton 9 Sport11, 12, 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie VAKANTIE-AANBIEDING voor heren Satin da Luxe 9a9® Sturkaflex II,95 T&Lüsi 14.75 eek cloppenbur Een produkt van de Sikkens Groep 1 IJmuider Courant In het Sint Liduina ziekenhuis in Hulst is sectie verricht op het lichaam van de zeventienjarige Marie Louise Duerinck uit Walsoorden (gemeente Hontenisse), die door een paar jongens in een droge sloot is gevonden. Over het resultaat van de sectie is nog niets bekendgemaakt, maar aangenomen mag worden dat het meisje om het leven is gebracht. Haar hoofd ver toonde slagwonden. Nabij een loods van een in de buurt gelegen betonfabriek zijn bloedsporen gevonden. Over de omstandigheden waaronder het drama zich heeft afgespeeld is nog niets bekend. Het meisje was 's avonds om streeks half tien thuisgekomen om haar fiets weg te zetten en is daarna, zoals zij iedere avond deed. naar het vijf minuten verderop gelegen huis van haar groot moeder gegaan om er de nacht door te brengen. Zij is niet bij de grootmoeder aangeko men. Deze sloeg de volgende morgen te gen vijf uur alarm. Het lichaam van het slachtoffer werd om half elf gevonden langs een zijpad van de weg die zij naar haar grootmoeder moest volgen. Het omgekomen meisje is het oudste uit een gezin met drie kinderen en stond als zeer rustig bekend. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door de officier van justitie te Middelburg, mr. Rosingh. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL, 223546 Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. Het lagedrukgebied bij Zuid- West-Engeland, dat in betekenis af neemt, voert nog onstabiele lucht aan, zodat morgen nog kans op een bui bestaat. Er zullen echter ook zonnige perioden zijn met in de mid dag wind uit zee. Temperatuur over dag 20 graden; zeewater 16 graden. V o o r uit zicht en Rustig weer en iets warmer. De vijf Chinezen zijn zondag in Peking aangekomen. Zij werden ontvangen door hoge ambtenaren, die hun bloemen aanbo den. Volgens het communistische persbu reau Nieuw China had de Chinese ambas sade in Moskou voor hun vertrek een ont- vanst te hunner ere gehouden. Een woordvoerder van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse' Zaken noemde de uitwijzing „onredelijk". „Ernstig" In een verklaring van de Chinese par tijleiding wordt gezegd, dat „de reeks maatregelen van het centrale comité en de leiders van de communistische partij van de Sovjet-Unie een ernstige achteruit- gartg betekenen in de Chinees-Russische betrekkingen en een splitsing in de inter nationale communistische beweging." Aan gezien besprekingen op handen zijn, zal de Chinese partij niet nu antwoorden op „de aanvallen op onze partij," maar zij be houdt zich het recht op reactie voor. Het centrale comité in Peking bevestigt, dat zijn delegatie zal worden geleid door Teng Hsiao-Ping, de secretaris-generaal van de Chinese partij, met als plaatsver vanger Peng Tsjen, een lid van het politie ke bureau en burgemeester van Peking. De Chinese afvaardiging gaat naar Mos kou „ter wille van de gemeenschappelijke belangen van de Chinese en Sovjetpartijen en -volken, ter wille van de gemeenschap pelijke belangen van" het socialistische kamp en de internationale communisti sche beweging," aldus de Chinese verkla ring. Volgens welingelichte kringen in Oost- Berlijn is de Chinese ambassadeur in Oost- Duitsland, Koeo-Tsjoean, de vorige week voor overleg naar Peking teruggeroepen, nadat hij van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken een berisping in ont vangst had moeten nemen wegens het „il legaal" verspreiden van drukwerken in Oost-Berlijn. Toen het diplomatieke corps zondagmorgen gelegenheid kreeg Ulbricht met zijn verjaardag geluk te wensen, werd China vertegenwoordigd door een zaakge lastigde. Deze werd vrijdag bij de verwel koming van Kroesjtsjev op het vliegveld van Oost-Berlijn, abusievelijk voor de am bassadeur aangezien. Premier Kroesjtsjev die Oost-Duitsland bezoekt, heeft gisteren beraadslaagd met Oosteuropese leiders uit Polen, Bulgarije, PALERMO (AFP) In de Siciliaanse stad Palermo zijn acht politiemannen om het leven gekomen toen een verborgen bom ontplofte in een auto die zij bezig waren te doorzoeken. Een anoniem telefoontje had de politie in kennis gesteld van een boobytrap in de auto. Toen de carabinieri een fles gas met een half-opgebrande lont onschadelijk hadden gemaakt en daarna de motorkap optilden, ontplofte een bom. De aanslagen worden toegeschreven aan de Maffia, een ondergrondse terreurorganisatie. Hongarije en Tsjechoslowakije. De presi dent van Roemenië, Gheorghioe, bleef thuis en zonder schriftelijke gelukwensen aan de zeventigjarige Oostduitse partijlei der Ulbricht. Dit land, dat de bloeiendste economie van het gehele Oosteuropese blok heeft, heeft openlijk enkele voor schriften van het communistische top orgaan de Comecon genegeerd. Ook heeft Roemenië de wens tot een grotere politie ke zelfstandigheid te kennen gegeven. Het was het enige Oosteuropese land dat de Chinese brief publiceerde. PEKING Twee leden van een Roe meense delegatie zijn zondag in Peking aangekomen om besprekingen te voeren over culturele samenwerking, zo meldt het persbureau Nieuw China. Ook zal wor den gesproken over een overeenkomst voor samenwerking tussen de academies van wetenschappen van beide landen. OOST-BERLIJN (AFP) Walidslaw Go moelka, eerste secretaris van de commu nistische partij in Polen, is vanmorgen uit Oost-Berlijn naar Warschau vertrok ken. Ook de leider van de communistische partij in Tsjechoslowakije en president van dat land, Novotny, keert vandaag naar huis terug. Gisteravond is de Hongaarse leider Ja nos Kadar uit Oost-Berlijn vertrokken. De bijeenkomst schijnt, aldus waarnemers, meer een gebaar van solidariteit geweest te zijn dan een grote politieke samenkomst. Lessing: Een enkele dankbare gedachte, naar omhoog gericht, is het meest volkomen gebed. In aanwezigheid van een menigte van een kwart miljoen is Paulus VI, 262ste paus van de rooms- katholieke kerk, zondagavond op het St. Pietersplein in de openlucht gekroond. De climax van de schit terende plechtigheid werd bereikt toen een moderne, lichtgewicht tiara op het hoofd van de geeste lijke leider van het half miljard room-katholieken der wereld werd geplaatst. Kardinaal Ottaviani plaatste de driekroon op het hoofd van paus Paulus en zei: „Ontvang deze tiara, versierd met drie kro nen, en weet dat u de vader zijt van prinsen en koningen, leidsman van de wereld en plaatsbekleder van Christus Jezus, onze verlosser". De kroning had een ongewoon ver loop buiten de basiliek in de schemering— De vroegere kronin gen van deze eeuw zijn des mor gens in de basiliek geschied. Een gouden zonsondergang, gevolgd door een paarse hemel achter de grote koepel van de St. Pieter bood een magnifieke achtergrond voor de plechtigheid. Bij het invallen van de duisternis werden grote schijnwerpers op de zuilengang van Bernini aangestoken om de geve! van de basiliek te verlichten. SALISBURY (Reuter, AP) Demonstran ten zijn zaterdag het scherp bewaakte centrum voor bacteriologische oorlogvoe ring binnengedrongen, niettegenstaande krachtige waarschuwingen er vandaan te blijven. Ongeveer 20 van de enige honderden de monstranten drongen door tot de buiten ste omheining door over de draadafzet tingen te klimmen. Het leger had ver klaard dat zij zouden riskeren besmet te worden. De kabinetsformateur dr. Beel heeft prof. P. de Wolff, directeur van het cen traal planbureau, ontvangen voor het ge ven van enkele toelichtingen op de pas verschenen nota over de toeneming en besteding van het nationale inkomen in de komende vier jaar. Vanmiddag zou de heer Beel besprekingen voeren met de voorzit ters van de drie grote confessionele frac ties. Morgenvroeg om tien uur ontvangt de informateur prof. Vondeling en morgen middag mr. Toxopeus. De informateur heeft de zaterdag en zondag goeddeels gebruikt voor het bestu deren van de stukken van de informatie periode-Romme en de formatieperiode- De Kort. De C.H.-unieraad heeft inmiddels zijn voorkeur voor een vierpartijénkabinet van K.V.P., C.H., A.R. en V.V.D. uitgespro ken. De P.S.P. daarentêgen hééft beklem toond. dat zij de voorkeur geeft aan een Rooms-Rood kabinet. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis heeft in Utrecht gezegd geporteerd te zijn voor de deelneming van de P.v.d.A. aan het nieuwe kabinet. „Maar als er iets anders uit de bus komt, zullen we de nieuwe re gering als wettige overheid respecteren" zei hij. In Nijmegen hebben twee dodelijke ver keersongelukken plaatsgehad. Op de Weurtse weg, bij de grens van de gemeen te, werd de 31-jarige uit Keulen afkomsti ge matroos Joachim Freimark aangereden door een uit de richting Weurt komende personenauto. Hij liep een schedelbasis- fractuur op en overleed op weg naar het ziekenhuis. In dezelfde nacht vonden voorbijgangers op de vijfsprong van de Marialaan en de Oude Heeselaan langs de weg het stoffe lijk overschot van de 21-jarige bromfietser M. J. W. Heesakkers. De overledene bleek ernstig aan het achterhoofd te zijn ge wond. Vermoed wordt dat hij slingerend door de bocht is gereden en dat zijn pe daal toen met de trottoirband in aanra king is gekomen waarna hij van het rij wiel is gesmakt. De achttienjarige L. Warners uit Koe- kange is in Oldenhave bij Ruinen met een van een vriend geleend motorrijwiel uit de bocht gevlogen. Hij werd tegen de grond geslingerd en was op slag dood. De duopassagiere, de zestienjarige Hillie van Achteren, werd eveneens zeer ernstig ge wond en overleed kort daarop. Op de driebaansweg Breda-Tilburg is on der Huiten een Belgische personenauto frontaal op een tegemoetkomende auto gebotst, die werd bestuurd door de Til- burgse arts F. Lemmink. De arts werd bij deze botsing zwaar gewond en zijn 37- jarige echtegenote mevrouw J. J. M. Lem mink, die onder meer een schedelbasis- fractuur had opgelopen, overleed kort daarop. Op de rijksweg Breda-Tilburg ter hoogte van de vliegbasis, zijn twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. De 37- jarige mevrouw J. J. M. van Rijen uit Tilburg kwam daarbij om het leven, zes anderen werden gewond. De 83-jarige heer H. Hendriks uit Weert is bij het oversteken van de E-9-weg te Weert aangereden door een auto. Enkele uren later is de man in het St. Janszieken huis te Weert overleden. De 79-jarige P. van der Ven uit Eind hoven is in het binnenziekenhuis te Eind hoven overleden ten gevolge van een ver keersongeluk waarbij hij woensdag 26 juni te Eindhoven was betrokken. De 23-jarige semi-arts G. Roeffen uit Boxtel is in zijn woonplaats met zijn mo tor tegen een huis gereden. Hij is kort na opname in een ziekenhuis overleden. Na afloop van een feestje bij zijn ouders was hij met een buurmeisje op zijn motor de stad ingereden. Plotseling verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een woning op. Met zeer ernstige verwon dingen werd hij opgenomen in het St. Liduinaziekenhuis in Boxtel, waar hij kort nadien overleed. Zijn duo-passagiere liep verwondingen op aan beide benen. Op onverklaarbare wijze is de 45-jarige ongehuwde bromfietser J. B. Heuving uit Stadskanaal in botsing gekomen met een langs de weg staande lichtmast. Hij was op slag dood. De 48-jarige F. Lammerts uit Roermond is het slachtoffer geworden van een ver keersongeval. Tijdens het nazien van zijn motorrijtuig werd hij in Weert aange reden door een personenauto. De heer Lammerts werd door de auto een aantal meters meegesleurd en moet onmiddellijk zijn overleden. Twee doden zijn te betreuren bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto met oplegger ter hoogte van de Wilhelminabrug bij het stadscentrum van Breda, De slachtoffers zaten in de personenauto. Het waren de bestuurder, de 59-jarige T. Ypma uit Breda en zijn vijftienjarige zoon B. Ypma. JACKSON (AFPIn Jackson (Missis sippi) zijn vier negers licht gewond toen een huis door een ontploffing werd ver woest. Volgens de politie was de ontploffing een gevolg van ontsnappend gas, maar volgens Charles Evers, een broer van de kort geleden vermoorde Edgar Evers, was het een bomaanslag om de negers te intimideren. L Daza wek fleXa Huygensstraat 15 - IJmniden - Tel. 6121 Alkmaaneweg 50 - 52 - Beverwijk - Tel. 3411

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1