„De Nederlanders lezen de krant op een koopje" AGENDA STUDIECENTRUM „Stop met werving van buitenlandse arbeiders" QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO en bondig Directeur H. van Kuilenburg nam afscheid van de Arbeiderspers Lustrumfeest in Delft Per abuis naar Moskou Jacht bij Vlieland in moeilijkheden Zeven slachtoffers van het water Minimumsnelheid op autowegen in studie J. A. Middelhuis in Utrecht: P.S.P. wil breken met Zuid-Afrika Nieuwe voorzitter voor de PSP Nog vier getuigen van afschaffing der slavernij Predikant wordt r.-k. priester Reclame-vliegtuig neergestort op Eelde Wisselvallig 2 MAANDAG 1 JULI 1963 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk is in onze tijd ondenkbaar zonder kennis. Gespe cialiseerde kennis. Dè ideale manier om die ken nis op te doen, thuis en op de tijden die u schik ken, is studeren bij het Studiecentrum. Eeji unieke combinatie van schriftelijke lessen, desgewenst aangevuld met gratis mondeling onderricht. U kunt kiezen uit meer dan 100 verschillende cur sussen. Vraag vrijblijvend de volledige studie gids bij: CULEMBORG HElEAAAAU NIET WAAR ER MOET STAAN, DAT IK UITRUST,OUWE MOE- JEN EEN NIEUWE KRAMT W HET KOMT NIET UIT, WAT IN DE KRANT STAAT 'J zeerob werkt heuemaau n.etTK. HIER STAAT DAT 46 WERKT' ZEEROB, 46 STAAT OP DE EERSTE PA6INA VAN ONZE KRANT! MAKEN WEERRAPPORTEN "e ss Ss „De Nederlanders lezen de krant op een koopje. Jaarlijks komt bij de dagbladen 100 miljoen gulden aan abonnementsgel den binnen. Dat is weinig als men be denkt, dat aan tabaksartikelen 1041 mil joen en aan snoep 859.000.000 wordt be steed bij een totale jaarlijkse besteding van 25 miljard gulden". Dit zei zaterdag de heer J. van de Kieft, ere-voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagblad pers" en ere-president van de „Federa tion internationale des Editeurs de Jour- naux et Publications" in zijn toespraak ter gelegenheid van het afscheid van de heer H. van Kuilenburg als directeur van de n.v. De Arbeiderspers in het Singermu- seum te Laren. De heer Van de Kieft, oud-directeur van de Arbeiderspers, sprak daarbij over de ontwikkeling van het dag bladbedrijf en noemde de prijs van de krant in Nederland uitermate laag in ver gelijking tot de prijzen in de omringende landen en de snel stijgende produktie- kosten. In dit verband verweet hij de overheid gemis aan begrip voor de beteke nis van de dagbladpers. Als er reclame in de t.v. komt zullen de advertientie-op- brengsten van de krant stellig dalen. De verhouding tussen de inkomsten uit de ad vertenties (2/3) en uit de abonnementen (1/3) heeft de dagbladen meer conjunc tuurgevoelig gemaakt. Een ander probleem voor de dagblad pers noemde hij de snelle technische ont wikkeling, die grote investeringen eist voor het machinepark. „De persvrijheid is het recht van de burgers om te worden voorgelicht. Wij wensen over alles te wor den voorgelicht, over de Russin Valja in de ruimte en over Christine Keeler op de vlakte. Hierdoor worden vaak onvervul bare eisen aan de redacties gesteld. Er is teveel nieuws, dat een principiële behan deling eist, vooral in Nederland, aldus de heer Van de Kieft. „Het zou te betreuren zijn, als de krant alleen als industriepro- dukt zou worden gezien, waarop winst moet worden gemaakt. De krant, één van de culturele verworvenheden, mag niet tot koopwaar degraderen", zo besloot hij. De heer Van Kuilenburg, die na een dienstverband van 38 jaar bij de Arbei derspers per 1 juli met pensioen gaat, werd voorts toegesproken door de presi dent-commissaris van de Arbeiderspers, de heer C. W. van Wingerden, door de Belgische ambassadeur, baron Van der Straten Waillet, die mededeelde dat de heer Van Kuilenburg is benoemd tot offi cier in de kroonorde van België, door de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, door de voorzitter van het N.V.V. drs. Roemers, door mr. J. Burger, voorzitter van de VARA. die bekend maakte, dat de heer Van Kuilen burg was benoemd tot lid van verdienste van de VARA en een televisietoestel aan bood en door de voorzitter van de Neder landse Dagbladpers, drs. W. van Norden. In zijn bewogen dankwoord zei de heer Van Kuilenburg o.m. „Ik ben opgeklom men door het rampzalige feit, dat mijn familie en vele honderden andere gezin nen 50 jaar geleden in erbarmelijke om standigheden verkeerden. Ik heb willen wreken, wat hun is aangedaan." De scheidende directeur van de Arbei derspers maakte bekend, dat er ter her innering aan de vele Joodse en andere A.P.'ers die in de oorlog zijn omgekomen, 100 bomen in Israel zullen worden geplant. Op een boven een gracht gebouwd po dium en met het oude wapenmagazijn van de Staten van Holland als decor, is in Delft het openluchtspel „Speculaas" op gevoerd ter gelegenheid van de lustrum viering van het Delftsch Studentencorps. Het spel is ontstaan uit ideeën van enige leden van het corps en bestaat uit zang, muziek en dans rondom enige hoofdfigu ren van wie Walter, een gokker, de be langrijkste is. Kostschoolmeisjes, zigeuners, beursmannen, parvenu's, kortom een bont en gevarieerd gezelschap, zorgen voor een fleurige en kleurige show, waarvan Jules Croiset de artistieke leiding heeft. Jan Blokker schreef de teksten en Ernst van Altena maakte de liedjes. De muziek is van Paul van Wely en Henk Eikerbout. Leden van de Utrechtse Vrouwelijke Stu dentenvereniging. de Delftse Vrouwelijke Studentenvereniging en het Delftsch Stu dentencorps maakten er een vlotte opvoe ring van, waarin als nieuwe dans „La Bambarita" werd geïntroduceerd. Tijdens een ontvangst door het gemeen tebestuur van Delft heeft burgemeester De Loor meegedeeld, dat de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is toegekend aan de heer Johan de Munck, die reeds 38 jaar pedel van de senaat van het Delftsch Studenten corps is. c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Internatio naal Orgelimprovisatieconcours: concert vor de deelnemers; djpsdag 20 u.; impr.ovi- satiewedstrijd. (Holland Festival). Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Het Joegoslavisch danstheater „Kolo" (Holland Festival). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Muiterij op de Bounty", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De vrouw die verdwijnen moest", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tales of terror", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Les liaisons dangereuses", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Madame Sans Gêne", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Paris Blues", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Paspoort voor China", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Noem het maar liefde", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Bocaccio '70", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19 eeuw. Dagelijks ge opend van 1017 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van grafiek van Wout van Heusden. Tot en met 20 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplefn-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Lex Metz. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Krumbholz en Brixi. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus. H. F. Boot- zaal: Expositie van oude bijbelse gravu res van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u Tot en met 3 juli. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Herdenkingstentoon stelling: werken van André van der Vos sen. Tot en met 8 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling van schilderijen, tapijten, tekeningen en grafiek van Mario Prassinos en beeld houwwerken van Jacques Lipchitz. Tot en met 15 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Han Reiziger (piano). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20—24 u. en vrijdag en zaterdag van 20— 1 u.: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Circus Sarrasani, Helicopterterrein, Wa genweg, 15 en 20 u.: Circusvoorstellingen. Tot en met 3 juli. Raadhuis Haarlemmermeer, dinsdag 6.45 u.: gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 28 juni). MAANDAG 1 JULI City, 20 u.: „Moord in trein 16.50". Pieter Vermeulenmuseum, Cultpreel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wjjkerstraat- weg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-K. leerzaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 1 u.; parochiezaal, Ve- nusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozef - huis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DINSDAG 2 JULI City, 20 u.: „Moord in trein 16.50". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. MAANDAG 1 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ont moeting op het strand". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Invasie op Guam". W.B. Theater, 20 u.: „Verdacht van aan randing". DINSDAG 2 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ont moeting op het strand". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Konga, de monstergorilla". Een dame uit Den Haag is zondag op Schiphol per abuis niet in het toestel naar München gestapt, waarvoor zij had ge boekt, maar in het toestel voor Moskou- De vergissing kwam aan het licht toen zij onderweg de stewardess vroeg wan neer het toestel in München zou landen. Toen pas bleek dat zij in het verkeerde vliegtuig zat. Na aankomst in Moskou keerde zij naar Amsterdam terug met het zelfde toestel. Zondagavond stond zij weer op Schip hol aan. Het was inmiddels te laat om nog naar München te reizen. Het jachtje „Magdalena" met aan boord de familie Allewijnse (man, vrouw en twee jongens) uit Berg en Dal is op de ree bij Vlieland bij eb aan de grond gelopen en in moeilijkheden geraakt. Er stond een stijve bries, windkracht 7 tot 8. De motorreddingboor Carlot van Ter schelling is naar het jacht gevaren om assistentie te verlenen. Toen door de vloed het water voldoende was gewassen heeft men eerste de vrouw en de jongens over genomen en -later het vaartuigje met aan boord de heer Allewijnse vlot getrokken en naar Terschelling gesleept. De familie Allewijnse was op weg van Makkum naar Vlieland. De achtjarige Wilhelmina Kruithof is in het water van het zijkanaal „F" bij haar woning in Amsterdam verdronken. Haar tienjarige broer, die aan de over kant van het kanaal stond, zag ineens zijn zusje in het water liggen spartelen. Hij sprong op zijn fiets en haastte zich naar huis, doch toen zijn vader ter plaatse arriveerde was het meisje reeds verdwe nen. Het stoffelijk overschot is later door de politie opgedregd. Bij sluis 11 in de Zuid-Willemsvaart tussen Someren en Asten is het stoffe lijk overschot opgedregd van de 31-jarige ongehuwde schipper J. A. Huygens uit Breda. De schipper lag met zijn lege motorschip „Jo" onder de sluis en is op onverklaarbare wijze over boord gevallen. Bij de Prins Bernhard-sluis te 'Tiel is de 24-jarige Duitse matroos H. M. bij het afmeren van een schip te water geraakt en verdronken. De schipper van de Waalstroom 2, waar op hij zich bevond, gooide hem nog een reddingsboei toe, maar hij slaagde er niet in deze te grijpen. In Hoogeveen is het achtjarige dochter tje Willie van de fabrieksarbeider H. Rab- bers in de Hoogeveense vaart verdronken. Het meisje fietste met een vriendinnetje en probeerde met de handen los van het stuur te rijden. Hierbij slipte de fiets over een banenschil waardoor het meisje in het kanaal terecht kwam. Zaterdag is de tweejarige Johan van der Velden uit het dorp Oosthuizen in Noord-Holland bij het spelen in de Wetering geraakt en verdronken. In het gemeentelijk zwembad te Groen- lo is de veertienjarige H. J. Druppers, afkomstig uit Utrecht, overleden. Hij was met een aantal jongens van de „Leostich- ting" uit Borculo aan het zwemmen toen hij bij een duik van de springplank met zijn hoofd op de rug van een andere zwem mer terecht kwam. Kunstmatige ademheling ter plaatse en in het ziekenhuis te Groenlo mocht niet meer baten. Vermoedelijk heeft de jon gen een halswervel gebroken. De Scheveningse logger 97 „De Con dor" is de haven van Scheveningen bin nengelopen met aan boord een uit de Noordzee opgevist stoffelijk overschot, dat vermoedelijk acht dagen in het water heeft geiegen. De identiteit van de dode 5SMhog'*rfiét bekend en dg-politie is'bezig nierna een onderzoek in te stellen. In de jaarvergadering van de A.N.W.B. is medegedeeld dat het systeem van de afpellende maximumsnelheden gunstig werkt, maar nog niet in voldoende uni formiteit wordt toegepast. Voor autosnel wegen is een minimumsnelheid van 50 km. in studie. Op wegen met. gemengd ver keer, zo menen de A.N.W.B.-deskundigen, zal het invoeren van minimumsnelheden zeer moeilijk zijn. Aan de wegbeherende instanties in Ne derland zal de aandacht worden gevraagd voor het vele glas, vooral flessenglas, dat tegenwoordig op de wegen rondslingert. Dit glas is vaak afkomstig van autotoeris ten, die na het gebruik van een verfris send drankje de flessen op het wegdek smijten. Advertentie Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S;'0.,' met medewerking van fiet Ministerie van Onderwijs De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, meent dat achteraf beschouwd het uit gangspunt voor de loonsverhoging van 2,7 percent toch wel wat krap is gesteld. De heer Middelhuis zei dit in Utrecht op de verbondsraadvergadering van de KAB, toen hij de werkgelegenheid in ons land besprak. De werkgevers doen alle moeite om buitenlandse arbeidskrachten naar ons land te halen omdat er in Nederland nog steeds een tekort is aan deze krachten. De KAB-voorzitter vroeg zich af, of de systematische werving van arbeiders uit het buitenland door werkgevers en over heid wel helemaal verantwoord is. Wil men buitenlanders in ons land laten wer ken, dan moet volgens hem ook de mo gelijkheid geschapen worden om de gezin nen van die werknemers te laten overko men. Doet men dit niet dan moet men vre- De algemene vergadering van de PSP In Den Haag heeft een door de afdeling Hilversum ingediende resolutie aangeno men waarin van de Nederlandse regering wordt gevraagd de diplomatieke en cultu rele betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken. De resolutie, vraagt voorts een boycot van Zuidafrikaanse goederen en een ver bod voor Zuidafrikaanse schepen en vliègfuighh' NeÖerfaVTd aan te croën. In de resolutie wordt gesteld dat Nederland niet langer weerloos mag toezien bij de zich verscherpende situatie in Zuid-Afrika, die het gevolg is van het strikt doorvoeren van de apartheidspolitiek. De algemene vergadering van de P.S.P. heeft het dagelijks bestuur» van deze partij als volgt gekozen, voorzitter mr. G. H. Slotemaker de Bruine, Den Haag; vice- voorzitter J. E. Vogt Wageningen; alge meen secretaresse mevrouw J. van der VeenWolders; politiek secretaris C. Hoek IJmuiden; algemeen penningmeester L. P. du Bois, Amsterdam; algemeen propagan dist G. van der Heide. Epe; hoofdredacteur drs. B. van der Lek Bilthoven. De heer Slotemaker de Bruine volgt als voorzitter de in de Tweede Kamer gekozen heer Burggraaf op. 114-115. Steeds dichterbij kwamen de vreemde soldaten. Het waren er wel en kele honderden, allemaal met zwaarden en pieken gewapend. Toen ze zo dicht 'je- naderd waren dat Quimbo de mannen be ter kon onderscheiden, wist hij het zeker: dat waren soldaten uit het andere land, dat aan het zijne grensde. Dat zag hij aan de vlaggen en de zwarte helmen. Dan hebben ze vast niet veel goeds in de zin! mompelde hij verschrikt. Ik ben bang dat ze oorlog komen maken en op de stad aan trekken. 12-12-K zen voor moeilijkheden die zich inmiddels bepaald wel voorgedaan hebben. Aan de overbrenging van deze gezinnen zijn echter weer andere grote nadelen ver bonden, bijvoorbeeld de aanspraak die ge maakt wordt op woonruimte. Daarom acht de heer Middelhuis het juister de werving van buitenlanders stop te zetten, temeer daar zij ondanks allerlei garanties het eer ste slachtoffer dreigen te worden van een eventuele teruggang. De heer Middelhuis kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de werkgevers en de overheid voor de momentele moeilijk heid van schaarste van werkkrachten op lossingen zoeken, die sociaal gezien niet geheel verantwoord zijn en waarvoor de rekening in de toekomst dreigt te worden gepresenteerd bij de buitenlandse werkne mers zelf. Hij legde er voorts de nadruk op dat steeds meer Nederlanders over de gren zen en met name in West-Duitsland gaan werken, waar veel hogere lonen worden betaald. In dit verband zei hij dat de ar- beidsschaarste en de hoge lonen in het buitenland toch een aanwijzing kunnen zijn dat de uitgangspunten van de Neder landse loonpolitiek voor 1963 aan de schaarse kant zijn- De 2,7 percent die zijn vastgelegd zijn samengesteld uit 1,2 percent werkelijk ver antwoorde loonsverhoging en 1,5 percent, die gezien de spanningen van de economie toelaatbaar konden worden geacht. Tegenover het loonniveau hier en de loonontwikkeling elders steekt dat percen tage van 2,7 percent wel schril af, aldus de heer Middelhuis, die in dit verband aan dacht besteedde aan het optimistisch ge stemde verslag van de president van dé Nederlandsche Bank en de diverse berich ten uit het bedrijfsleven waaruit blijkt dat de hoogconjunctuur aanhoudt. In Suriname leven nog vier personen, die de emancipatie 100 jaar geleden al of niet bewust hebben meegemaakt.. Het zijn de dames Polina Mattes-Berenos, geboren in 1858, Adolfina Zorg en Floortje Balin- ge-Blufpand, beiden 100 jaar oud. De oud ste inwoonster van Suriname woont in het Indianendorpje Korneliskondre. Haar leef tijd is 107 jaar. Zij allen worden ter ge legenheid van het eeuwfeest van de eman cipatie gehuldigd. De Surinaamse minister-president, de heer Pengel, heeft zondag een herden kingsrede uitgesproken ter gelegenheid van de afschaffing van de slavernij 100 jaar geleden. Hij zei onder meer dat de af schaffing van de slavernij pas veel later geschiedde dan in de Britse landen en dat de slaven, die 70 percent van Surinames bevolking uitmaakten niet voldoende op de vrijmaking waren voorbereid. De geestelijk en vaak ook lichamelijk verwaarloosde staat, waarin zij verkeerden, was echter niet hun schuld, aldus de minister-presi dent. Na de afschaffing van de slavernij werd een nieuwe vorm van onvrijheid ingesteld, de contract-arbeid, die effectief werd ge maakt door toepassing van de poenale sanctie. Immigranten uit alle delen van het Aziatische vasteland en later uit Java zouden de plaatsen van de vroegere plan- tageslaven innemen. Ook deze immigran ten zijn de emancipatie deelachtig gewor den. Over hetgeen Suriname voor de toe komst te wensen heeft zei de premier on der meer: „Er moet huisvesting, voeding, werk en onderwijs zijn voor allen zonder uitzondering. Het is een recht dat bij de emancipatie behoort, een emancipatie, die ons tevens de plicht oplegt, met alle kracht te streven naar de verwerkelijking van deze grondrechten van de vrije mens. Wij zijn dankbaar, maar niet voldaan en ook nog niet moe." De Surinaamse regering heeft ter gele genheid van het emancipatie-eeuwfeest gratie verleend aan gedetineerden. Van de vrijheidsstraffen wordt een zesde deel kwijtgescholden. Daarbij geldt een mini mum van acht dagen en een maximum van vier maanden. Het ANP verneemt van bevoegde zij de dat de vorige paus aan mgr. Nier man, bisschop van Groningen, heeft toege staan drs. J. Loos, eerder predikant van de Nederlands Hervormde Kerk tot het priesterschap toe te laten. Te zijner tijd zal hem de priesterwijding worden toege diend. Drs. Loos is gehuwd. Vaders verjaardag. Prinses Irene is vrijdag onverwacht uit Madrid op Schip hol aangekomen. Zij onderbrak haar ver blijf in Spanje om op Soestdijk aanwezig te zijn als haar vader zijn verjaardag viert. Afscheid. De heer H. van Kuilenburg die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie van direc teur van N.V. Drukkerij en Uitgevers maatschappij „De Arbeiderspers" per 1 juli neerlegt, heeft vrijdag een uiterst druk bezochte afscheidsreceptie gehou den. De heer Van Kuilenburg is 36 jaar aan de Arbeiderspers verbonden geweest, waarbij hij in 1925 als inspecteur-propa gandist in dienst trad. Verkeersslachtoffer. In Den Haag is overleden de 75-jarige heer N. Hogenraad uit Monster, die woensdag werd gewond toen hij per brcanfiets de Haagweg te Monster overstak en door een bestelauto werd gegrepen. Inbraak. Bij de juwelier Kalleveen in de Vijzelstraat in Arnhem is ingebroken. De waarde van het gestolene bedraagt vele duizenden guldens. Gevallenen herdacht. In de Frederik Hendrikkazerne in Blerick is een bronzen eretafel onthuld, waarop de namen staan vermeld van de 24 gevallenen van het tweede bataljon van het zesde regiment infanterie. Dit onderdeel was van oktober 1945 tot mei 1948 in Indonesië. De plechtigheid werd bijgewoond door meer dan 300 reünisten, die uit bijna alle delen van Nederland naar Blerick waren gekomen. Voor Meer en Bosch. De voor Meer en Bosch gehouden collecte in de gemeenten Haarlem. Heemstede en Velsen, heeft 10.911,79 opgebracht. Dit is ruim f 2000.- meer dan verleden jaar. Een Tiger Moth van het Nederlands luchtreclamebedrijf is op de luchthaven Eelde neergestort doordat een sleepkabel rond het voetenroer sloeg. De bestuurder, de heer F. F. Tijburg uit Naarden, liep slechts een schaafwond op aan een been. Van het toestel werd een vleugel vernield. De motor sloeg uit het motorblok. De Groninger brandweer die paraat is wanneer er op Eelde gevlogen wordt zag dat er iets mis ging en was dadelijk ter plaatse. Het toestel vloog niet in brand. In verband met de T.T. in Assen wer den door het Nederlands luchtreclamebe drijf allerlei reclamevluchten boven Noord- Nederland gehouden. Er waren ongeveer twintig toestelletjes op Eelde gestatio neerd. De Tiger Moth zou een sleepkabel oppik ken toen de kabel om het voetenroer sloeg en dat roer blokkeerde. De bestuurder pro beerde de kabel tijdens de vlucht los te trekken maar toen hem dat gelukte was het toestel al zo dicht bij de grond dat het neerstortte. Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie met centrum boven Zuid- west-Engeland veroorzaakte tijdens het weekeinde in ons land verscheidene regen en onweersbuien. De buien waren echter sterk plaatselijk maar over het algemeen viel in het westen en zuidwesten van het land meer regen, dan in het oosten. De depressie boven Engeland verplaatst zich maar weinig zodat er in de huidige weers- toestand maar weinig verandering komt. Ook morgen zullen plaatselijk weer buien voorkomen met kans op onweer. In het temperatuurverloop komt niet veel veran dering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. tj£ Neerslag: laatste 24 uur. o fcTS a g Den Helder zwaar bew. zo 17 0,4 Ypenburg zwaar bew. windst. 20 3 Vlissingen zwaar bew. zo 19 0,6 Eelde half bew. zzw 23 0 De Bilt regenbui z 22 0,5 Twente zwaar bew. zzo 24 0 Eindhoven geheel bew. windst. 22 0 Zd-Limburg zwaar bew. zzo 22 0 Helsinki onbewolkt n 24 0,3 Stockholm licht bew. no 24 0 Oslo half bew. windst. 23 0 Kopenhagen half bew. nno 20 0 Aberdeen geheel bew. no 17 0 Londen regen zo 18 7 Amsterdam regenbui z 19 4 Brussel regen zo 21 1 Luxemburg geheel bew. zo 18 0 Parijs zwaar bew. zzw 21 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 17 2 Berlijn geheel bew. O 26 0 Frankfort mist windst. 24 0,2 München licht bew. w 25 10 Zürich mist nno 1 Genève zwaar bew. nno 0,1 Locarno onbewolkt windst. 0 Wenen onbewolkt wzw 27 0 Innsbruck half bew. O 28 0 Belgrado onbewolkt windst. 36 0 Athene onbewolkt n 33 0 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon half bew. nnw 21 0 Dinsdag 2 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 16.37 uur, onder 1.55 uur. Maanstanden 6 juli 22.56 uur volle maan. 14 juli 2.58 uur laatste kwartier. 20 juli 21.43 uur nieuwe maan. 28 juli 14.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 juli Hoog water 11.53 en uur. Laag water 7.05 en 19.43 uur. Dinsdag 2 juli Hoog water 0.22 en 12.57 uur. Laag water 8.08 en 20.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2