Kennedy en Macmillan schuiven Polaris-vloot op lange baan Kernstopberaad in Moskou krijgt absolute voorrang Kennedy zou in Rome ook Pietro Nenni ontmoeten Paulus VI roept op tot eenheid der christenen Egypte breekt met Portugal WERELDNIEUWS Fa. B. ENGELENBERG ZOMERMANTELS 49.50,59.50 en 69.50 Hongarije verheugd over Thants bezoek Amerikaanse president niet aanwezig bij de kroning van paus Paulus VI „Zwarte Moslims" contra ds. King raatótoel Geopend gesprek zal worden vervolgd in waarheid en in naastenliefde Zuid-Afrika uit het ILO-werk gestoten Tito weer president Chinese vrouwen in Moskou uitgefloten r m 0p de JjUS2iS&=- MAANDAG 1 JULI 1963 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN PLASTIC ROLLERS Vlag met 22 sterren Kongo erkent Roberto GROTE HOUTSTRAAT 167 - TEL. 16062 Paula Spotter Gaat u met vakantie? (Van onze correspondent) BRIGHTON De kwestie van de door Washington voorgestelde multila terale Polaris vloot van koopvaardij schepen vormt nog altijd een wrijvings punt tussen de Verenigde Staten en Gr.- Brittannië. Het verschil van mening kon niet uit de weg worden geruimd tijdens de tweedaagse besprekingen tussen pre sident Kennedy en Macmillan op diens landgoed Birch Grove bij Brighton, wel ke na een verlenging van een uur zijn geëindigd. De Britten besloten echter wel deel te nemen aan verder overleg over het project zonder dat zij zich nu al willen binden om zelT mee te doen. Of dit eventueel gebeurt hangt voorname lijk van technische en financiële kwesties af. Indertijd had Macmillan zich in be ginsel akkoord verklaard met het plan. Men vraagt zich echter af of Groot- Brittannië zich kan veroorloven, zich af zijdig van het plan te houden. De discussies over het probleem zullen waarschijnlijk nog maanden in beslag ne men. Het is echter wel duidelijk gewor den dat de kwestie op dit ogenblik nog slechts een secondaire plaats inneemt. Voor Kennedy en Macmillan weegt thans het allerzwaarste een zo spoedig mogelij ke overeenstemming tussen Oost en West over een kernproefverbod. Een dergelijke overeenstemming zou de vurig verlangde doorbraak kunnen betekenen, waardoor er zich wijdere perspectieven voor ontwape ning kunnen openen. In het communiqué wordt onderstreept dat een verdrag tot eindiging van bom- proeven van het allergrootste belang is en dat Kennedy en Macmillan alles zullen doen om zulk een verdrag tot stand te brengen. Dit is mogelijk een van de redenen, waarom ook de Amerikanen op het ogen blik niet overhaast van stapel schijnen te lopen met de Polaris-oppervlaktevloot al zullen zij waarschijnlijk ijverig doorgaan het plan technisch verder voor te berei den. Het probleem van de Polaris-schepen met gemengde bemanning heeft veel van de energie van de beide staatslieden ge vergd. De president stelde zijn vertrek naar Milaan een uur uit om zich met Macmillan na de lunch nader te laten voorlichten door deskundigen. Sommige Amerikanen uit Kennedy'-s naaste omge ving hadden voor de conferentie de indruk gekregen dat Groot-Brittannië de Verenigd de Staten in de steek had gelaten, maar Kennedy en Macmillan hebben wederzijd se misverstanden kunnen wegnemen, zo dat aan twee kanten de positie is ver helderd. Ujt de tekst van het communiqué blijkt dat het denkbeeld van de gemengde Po laris-vloot slechts beschouwd wordt als „een van de verschillende mogelijkheden". Het feit, dat nader beraad zal volgen, wordt in diplomatieke kringen opgevat als een concessie tegenover het Britse stand punt dat het plan er niet mag worden doorgejaagd zonder rekening te houden met de studie ter eventuele herziening van de NAVO-strategie, welke volgend voor jaar zal worden voltooid. Ook de kwestie van eventuele andere op lossingen om de leden van het Atlantische bondgenootschap meer medezeggenschap te geven over het kernwapen, zal nader in Washington worden bestudeerd. Het was bekend dat Macmillan vooral voor zichtigheid wilde betrachten om de komen de Moskouse besprekingen over het staken van de kernproeven vooral niet in gevaar te brengen. Kennedy acht het risico min der groot. Sommige Amerikanen zien het plan als een rechtstreeks of zijdelings drukmiddel om Kroesjtsjev tot de kern stop te bewegen. De verbetering van de internationale atmosfeer, welke een kern proefverbod zou meebrengen, zou dan misschien wel eens aanleiding kunnen zijn Advertentie Doclstraat J9 Haarlem Tel. 1S2SI NEW YORK (Reuter-AP) De secre taris-generaal van de UNO, Oe Thant, is zondagmiddag uit New York naar Europa vertrokken. Hij zal dertien dagen wegblij ven en bezoeken brengen aan Hongarije, Bulgarije, Zwitserland en Italië. Via Londen reisde hij maandagaochtend naar Schiphol waar hij het K.L.M.-vlieg- tuig naar Boedpest nam. Het is het eerste bezoek van een secre taris-generaal van de UNO aan Hongarije sinds de onderdrukking van de opstand van 1956. Hongarije's vice-premier Gyula Kallai zei, dat het bezoek van Oe Thant aan zijn land het einde zal betekenen van de las terlijke koude-oorlog-campagnes tegen het communistische bewind. „Wij verheugen ons erop de heer Thant te kunnen begroe ten, omdat hij met zijn eigen ogen zal kunnen constateren dat wij geen gehei men hebben", zei Kallai in een vraagge sprek met enkele Oostenrijkse journalis ten. De Hongaarse kwestie is sinds 1956 in de Verenigde Naties herhaaldelijk aan de orde geweest. om het plan dat op zoveel praktische Brit se bezwaren stuit, eventueel te laten val len, ook al wordt het niet als onderhan delingsobject gebruikt. Kennedy en Macmillan gaven hun goed keuring aan de instructies voor hun Mos kouse onderhandelaars Averell Harriman en Lord Hailsham. Vaststelling van de tac tiek voor het komende Moskouse overleg, was trouwens het hoofddoel van dit ge sprek. Een ander belangrijk punt was de voort zetting van de gezamenlijke Brits-Ameri kaanse militaire hulp aan India. Destijds werd besloten dat zowel de Verenigde Sta ten als Groot-Brittannië India elk militair materiaal ter waarde van 20 miljoen pond zouden sturen. Thans wordt een technisch hulpprogramma voor langere termijn on der ogen gezien. De volgende stap zal met de Indische regering worden besproken Zending van geallieerde gevechtsvliegtui gen naar India „voor trainingsdoeleinden is een van de denkbeelden van de discus sie. Beide staatslieden maken zich bezorgd over de nog altijd wankele toestand in Laos en ze hebben besloten nauw te blij ven samenwerken ter handhaving van de vrede, de onafhankelijkheid en de neutra liteit van dat land. Zij zullen verder hun samenwerking in het Verre Oosten, met name in zake Vietnam, voortzetten en ook de pogingen van de UNO voor een ver zoening in de Jemen te steunen. Suggesties dat Macmillan een bemidde lingspoging zou willen wagen bij presi dent De Gaulle, kwamen niet ter sprake. Men beschouwt het in dit stadium blijk baar als onbegonnen werk om De Gaulle tot grotere inschikkelijkheid ten opzichte van de Angelsaksische bondgenoten te be wegen en wil het blijkbaar aan Adenauer overlaten de Franse president gunstiger te stemmen. (Van onze correspondent) ROME Het bezoek van president Kennedy aan Italië is zondagavond offi cieel begonnen ook al kwam de president pas vandaag in Rome aan. Hij is zondag iaat in de namiddag aangekomen te Como in Noord-Italië, waar hij de nacht door bracht in de villa Serbelloni. Daarvoor is een belangrijke reden. Hoewel persoonlijk rooms-katholiek, is Kennedy het hoofd van een overwegend protestantse mogend heid, die geen officiële diplomatieke be trekkingen onderhoudt met het Vaticaan. Vandaar dat het protocol zijn aanwezig heid in Rome op het ogenblik waarop de nieuwe paus met grote plechtigheid werd gekroond, heeft willen vermijden. Kennedy kan er zeker van zijn dat hij te Rome en vooral te Napels door de be volking enthousiast zal worden ontvangen, maar wat de besprekingen betreft zijn er wel grote moeilijkheden. Kennedy is naar Europa gekomen om het Atlantisch pact. dat vooral door toedoen van generaal De Gaulle tekenen van zwakheid begon te vertonen, te versterken. Het officiële Italië staat er natuurlijk achter yn in het tijd schrift „Èsteri", een officieuze spreekbuis van h.et ministerie van Buitenlandse Za ken, leest men: „De volken van Europa zien ten volle de betekenis in van het grootse plan van de Amerikaanse re gering. Het zal heel moeilijk zijn voor verantwoordelijke Europese staatslieden de plannen van Kennedy af te keuren en zich vast te klampen aan verouderde .be grippen van nationalistische aard. Het nationalisme is een grote periode geweest in de geschiedenis van Europa, maar een periode die tot het verleden behoort. Tech nische, economische en politieke overwe gingen dwingen de volken tot samenwer king en Italië zal die samenwerking zeker niet weigeren". Daaraan twijfelen wij ook geen ogen blik. Maar Kennedy zal in Rome behalve met de president van de republiek, Segni, die nog verscheidene jaren aan het hoofd van de staat zal blijven, alleen praten met ministers, die een zeer beperkte op dracht hebben. Het kabinet-Leone is een zakenkabinet. Het kan geen enkele nieuwe beslissing nemen of zelfs maar verster king van de oude band met Washington en andere geallieerden garanderen. Opwachten Leone weet zelfs nog niet of het door hem gevormde kabinet in Kamer en in Se naat een meerderheid zal vinden. Daarover zal pas in het begin van deze week wor den gestemd. Of hij die meerderheid vindt hangt volkomen af van de houding der socialisten. Als dezen zich van stemming onthouden, dan kan de regering haar be perkte opdracht uitvoeren. Maar het is niet waarschijnlijk dat dit kabinet veel langer zal duren dan uiterlijk tot einde oktober. In de maand oktober immers komt eindelijk het socialistisch partijcon gres bijeen. En dan zal moeten blijken of Pietro Nenni nog de meerderheid vindt, die hij nodig heeft zijn politiek om van de zeer linksgerichte socialistische partij een partij te maken die de vrijheid wil bewaren en niet communistisch is. Na dat congres kan er voor het eerst in de Ita liaanse geschiedenis sprake zijn van een regering, waarin een linkse partij verte genwoordigd is. Of er zal iets kunnen ont staan in de geest van het kabinet-Fanfa- ni, met steun van buitenaf der socialis ten. Een andere oplossing is er niet. Ook niet met het huidige parlement, ook al doen de liberalen al het uiterste om deze beide mogelijkheden te doen mislukken. Een mislukking, die onvermijdelijk tot chaotische toestanden zal leiden. Omdat dan de socialisten opnieuw in de armen gedreven worden van de communistische partij, die na de verkiezingen weer ster ker is dan ooit te voren. Pas na oktober dus zal Italië een rege ring hebben, die enige verplichting kan aannemen en enige beloften kan doen en waarmee men serieus kan onderhandelen. NEW YORK (AP) Ds. Martin Luther King, de leider van de vreedzame acties voor rassengelijkstelling, is in Harlem, de negerwij k van New York, met rotte eie ren bekogeld door aanhangers van de ne gerorganisatie der „Black Muslims". De „zwarte moslims" prediken een ge welddadige strijd tegen de blanken, op basis van de superioriteit van het zwarte ras. Zij propageren apartheid en zijn aan hangers van het Moslim-geloof. Kennedy zal korte besprekingen hebben met president Segni, met de eerste-minis- ter Leone, met de minister van Buiten landse Zaken Piccioni, en met nog enke le andere vooraanstaande persoonlijkhe den. Van sommigen van hen worden de na men niet genoemd. Maar als onze inlich tingen juist zijn dan is een van hen Nenni. De man, van wiens ongehoorde politieke flair heel veel afhangt en die de laatste tijd, zelfs in Amerika, waar men zo bitter begrip beeft voor de toestanden in Ita lië, geen slechte pers heeft. In zijn hoofdartikel in de „Avanti" van zondag heeft Nenni de hoge gast hartelijk welkom geheten, maar hij wijst er tevens fa Blik op Holland BELLAGIO (Italië) (AP) Een Amerikaanse vlag met 22 sterren, an derhalve eeuw oud, werd zondag uit gestoken om president Kenndij bij zijn eerste bezoek aan Italië te verwel komen. De vlag werd uitgestoken aan het Hotel du Pare, nabij de villa Serbelloni, waar Kennedy voor een nacht ver bleef op weg van Londen naar Rome. De hoteleigenaar zei, dat de vlag ge maakt werd op dugustus 1820. Zij is sedert 1850 in bezit van het hotel. op dat geen tweede volk in Europa zo zeer begrip heeft voor de politiek van Ken nedy, in zoverre deze streeft naar betere verstandhouding ook met Rusland en naar beëindiging van de koude oorlog. Nenni dat weten wij heel zeker, is bereid het Atalntisch pact in zijn huidige vorm na te leven, maar in de hoop dat het op den duur overbodig zal worden. Wij denken niet dat hij bereid zou zijn nieuwe ver plichtingen aan te gaan en zeker niet op militair terrein. VATICAANSTAD (Reuter-AFP) Paus Paulus VI heeft zondagavond op het Sint- Pietersplein in een rede ter gelegenheid van zijn kroning opgeroepen tot eenheid onder de christenen. De paus begon in het Latijn te spreken en ging daarna achter eenvolgens over in het Italiaans en Frans en besloot zijn rede met boodschappen in het Engels, Duits, Spaans, Portugees, Pools en Russisch. In het Frans richtte de paus zich tot „hen die, zonder tot de rooms-katholieke kerk te behoren, met ons verenigd zijn door de machtige band van geloof in en liefde tot Jezus en getekend zijn door het zegel van één doop". Hij zei zich tot hen te richten met een eerbied, die wordt ver dubbeld door een onmetelijk verlangen, een verlangen dat velen onder hen ook reeds zo lang bezielt om de gezegende dag te bespoedigen, waarop na eeuwen van ongelukkige scheiding, de volmaakte verwezenlijking zal geschieden van de dringende bede van Christus aan de voor avond van zijn dood: „Ut sint unum (op dat zij één zijn)". Paus Paulus bracht wijlen paus Joannes in herinnering, die op het gebied van de eenheid grote verwachtingen wakker had gemaakt. „Wij beschouwen het als een plicht en eer deze verwachtingen niet te beschamen". „Trouw aan de opdrachten van de grote apostel wiens naam wij heb ben gekozen, wij moeten de waarheid na volgen in een geest van naastenliefde, (brief van Paulus aan Efeze 4:15), wensen wij, slechts bijgestaan door de wapens van waarheid en naastenliefde, het ge sprek dat is geopend te vervolgen en het ondernomen werk voort te zetten, voor zo ver dat in ons vermogen zal liggen." Moderne mens De paus vervolgde: „Maar achter de grenzen van het christendom is nog een dialoog gaande, waarbij de kerk tegen woordig betrokken is: het gesprek van de moderne wereld. Oppervlakkig beschouwd kan het schijnen alsof de mens van van daag steeds vreemder staat tegenover al les wat op godsdienstig en geestelijk ge bied ligt. Zich bewust van de vooruitgang van wetenschap en technologie, bedwelmd door spectaculaire successen op tot nog toe niet verkende gebieden, schijnt hij zijn eigen macht te hebben vergoddelijkt en God voorbij te willen streven." Maar achter deze grandioze fagade zijn, aldus de paus, gemakkelijk de stem van de heilige Geest en de genade in deze moderne wereld te onderkennen. De mo derne wereld, aldus paus Paulus, haakt naar rechtvaardigheid, vooruitgang en naar een vrede die niet alleen bestaat uit afwezigheid van vijandelijkheden tussen volken of maatschappelijke klassen, maar die ten slotte de welvaart en samenwer king in een sfeer van wederzijds ver trouwen kan mogelijk maken. „In dienst van deze zaak toont de moderne wereld zich in staat tot het beoefenen van de deugden van volharding en moed, van ondernemingszin, toewijding en offer vaardigheid, in een verbazingwekkende volharding. Met de hulp van God en het voorbeeld van onze voorgangers zullen wij de mens heid onvermoeid het geneesmiddel voor haar kwalen blijven aanbieden, het ant woord op haar smekingen: Christus en zijn onvoorstelbare rijkdommen. Zal onze stem gehoord worden?" Vrede Overgaande op het Engels riep de paus op tot vrede. Hij zei „Evenals onze ge- eerde voorgangers willen wij ons wijden aan aanmoediging tot groter wederzijds begrip, liefde en vrede tussen de volken, de vrede die onze Heer ons heeft gelaten en die de wereld zonder hem niet kan geven." Verjonging In het Italiaans zei de paus, dat hij de kerk zou verdedigen tegen dwalingen en dat hij het algemene concilie zou doen voortzetten opdat dit het geloof in de kerk zou bevestigen, haar moreel zou her nieuwen, haar zou verjongen en haar uiterlijke vormen zou aanpassen aan de behoeften van de tijd en „haar aldus zal voorstellen aan de van haar volmaakte eenheid afgescheiden mede-christenen, om het hun aantrekkelijk en gemakkelijk te maken om zich met blijdschap weer aan te sluiten bij het mystieke lichaam van de ene katholieke kerk in waarheid en liefde." Premier Kroesjtsjev en zijn echtgenote Nina Kroesjtsjev hebben gisteren in Oost-Berlijn de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht gelukgewenst met zijn zeventigste verjaardag. Kroesjtsjev onderscheidde Ulbricht tijdens een ont vangst van het centrale comité van de Oostduitse partij met de titel „Held van de Sovjet-Unie", de Orde van Lenin en de Gouden Ster-medaille. De titel „Held van de Sovjet-Unie" is de hoogste Russische onderscheiding. Kroesjtsjev worstelde wel vijf minu ten, onder gegrinnik van de aanwezi gen, om Ulbricht de Lenin-orde op te spelden. Hij glimlachte breed toen het karwei achter de rug ioas, al zat de orde dan ook enigszins scheef. (Telefoto) GENEVE (Reuter) De Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft zaterdag besloten Zuid-Afrika uit te sluiten van al haar gekozen lichamen en bijeenkomsten. Verder besloot de I.L.O. op haar confè rentie van volgend jaar statutaire wijzi gingen te overwegen om Zuid-Afrika uit de organisatie te kunnen stoten. Volgens de huidige statuten is royering van een I.L.O.-lid niet mogelijk. De resolutie waarin de besluiten van het bestuur van de I.L.O. vervat zijn, werd met 38 stemmen vóór, 4 tegen en 3 onthou dingen goedgekeurd. De speciale UNO-cömmissie voor de apartheid heeft het rapport besproken over het leger en de politie in Zuid-Afrika, waarin werd. gezegd dat Engeland de .groot ste leverancier vah wapens aan dit land is,.en dat ook. F^gnjyijk en de Verenigde Staten voor belangrijke hoeveelheden wa pens zorgen. CAIRO (Reuter) Egypte heeft de di plomatieke betrekkingen met Portugal verbroken, omdat Portugal „zijn imperia listische politiek blijft voortzetten en de Afrikaanse volken die aan het Portgugese imperialisme zijn onderworpen, blijft onderdrukken". Het Egyptisch besluit is volgend de ver klaring in overeenstemming met de be sluiten van de Afrikaanse topconferentie van mei in Addis Abeba. LEOPOLDSTAD (AFP) Kongo heeft de ballingen-regering van de Angolese op standelingenleider Holden Roberto officieel erkend. Kongo betwist Portugal ieder recht tot vertegenwoordiging van de Angelose be langen, maar verbreekt de betrekkingen met Lissabon niet, aldus het ministerie van buiten Buitenlandse Zaken. Advertentie Het betere middengenre tegen betaalbare prijzen Ze moesten in de klas van juf een te kening maken over Holland. Trots kwam onze zevenjarige schilderes met haar werk stuk thuis en hier begint mijn mijme ring. Om de waarheid te zeggen: ik ben nooit zo erg tevreden geweest met mijn vader land. Er bestaan van die lui, die hun aandoening nauwelijks meester zijn bij het horen van liedjes over: dierb're plek jes grond waar eens hun wigje stond, en dat kleine landje bij de zee, blonde top der duinen, wapp'rende driekleur (o heer lijke lap linnen). 't Is natuurlijk heel persoonlijk maar mij doet 't niets. O, ja, ik vind het heus wel gezellig dat oom Frederik en tante Ada hier toevallig ook wonen, en dat de schouwburg dichtbij is, en je bij de bi bliotheek, de Tweede-Kamerverkiezingen en de kruidenier weer volop keus hebt, maar toch Tóch geloof ik, dat de ooievaar de bood schap indertijd verkeerd heeft verstaan, toen hij me bezorgen moest, of dat hij om de een of andere technische reden een noodlanding moest maken. Had hij me maar naar een land gedragen met een grootse natuur; watervallen met kleine orchideeën; geheimzinnige, stille bossen vol kleurige vogels, eindeloze steppen met wuivende pluimen, een diepblauwe hemel, met een gier roerloos boven je (geen ge vaarlijke); primitieve volksstammen (aardige) en een échte, warme zon. Of is het soms leuk, hier, op elkaar gestapeld, eeuwig op een denkbeeldige zo mer te zitten wachten op het kampeer terrein de haringen van je medegasten door je tentdoek geprikt te krijgen; in te ademen wat je buurman juist uitgeademd heeft? O, land van afgelaste openluchtvoorstel lingen, groene grachten vol pittoresk drij vend beddegoed, nog steeds niet betaalde kolenrekeningen en van het westen uit op komende regen! Van mondjesmaat afge bakende parkjes, die onder de naam na tuurschoon tegen betaling te betreden zijn (op de paadjes blijven!) O, land van al- les-netjes-op-een-rijtje: huisjes, boompjes de bloempjes op de bollenvelden, de auto's op weg daar naar toe, de mensen schuifelvoetend naar het strand en weer terug, de „hup A.B.C.!"-schreeuwers op de tribune. „Wees toch blij", troosten sommigen je: „Je ontmoet hier tenminste geen wilde beer in het bos: er zijn hier or- noch vul kanen, aardbevingen, bloedige staatsgre pen, knoerten van gifspinnen en dito slan gen, zonnesteken of dictators". Dit stond er Ina's tekening: een paar vierkante, gevlekte beesten op spil- lepoten het midden houdend tussen een modern bankstel en een rinoceros. En de lucht vól met donderwolken, en door de hele tekening schuine wilde kras sen: regen, pijpestelen regen. Het arcadisch landschap was alom ge vat in een dreigend zwart hek en op een groot bord deze deftige tekst, zorg vuldig geschreven: „Vérbode zig op het gras te lopen" en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum v aarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE BELGRADO (AFP) De Joegoslavi sche Nationale Vergadering heeft maar schalk Josip Broz Tito zondag voor de vierde keer tot president van de republiek gekozen. Tito is 71. Zijn verkiezing geschiedde unaniem. De ambtstermijn is 4 jaar. Volgens de nieuwe grondwet kan men niet langer dan acht jaar president zijn, maar voor Tito is een uitzondering gemaakt. Tot dusver was maarschalk Tito zowel staatshoofd als premier, maar de nieuwe grondweg bepaalt dat de twee functies niet door dezelfde persoon mogen worden bekleed. De 51-jarige Petar Stambolic, de voor malige voorzitter van de nationale verga dering, werd aangewezen als voorzitter van de federale uitvoerende raad, de re gering. MOSKOU (Reuter/AFP/AP) In Mos kou is zaterdag het „Wereldvrouwencon gres" besloten, maar niet zonder een laat ste conflict. De delegaties van China en Al banië weigerden een resolutie inzake alge mene en volledige ontwapening te steunen. Een lid van de Chinese delegatie sprong overeind om tegen de resolutie te protes teren. Zij werd minutenlang uitgejouwd door de honderden afgevaardigden. De Chinese verklaarde, dat haar delega tie het volstrekt oneens was met de reso lutie en het nieuwe program. Men had op dit congres, aldus mevrouw Jang-Joeng- Joe, getracht de internationale vrouwen beweging in een richting te dwingen waar bij geen sprake meer was van verzet te gen het imperialisme en ook lasterpraat rondgestrooid over de Chinese delegatie. Mevrouw Jang-Joeng-Joe werd bij haar toespraak herhaaldelijk tot de orde geroe pen door de voorzitster en voortdurend on derbroken door kreten van afkeuring uit de zaal. De slotresolutie werd ten slotte aange nomen door 109 landen. De strijd voor vrede en ontwapening wordt erin een van de belangrijkste taken van de vrouw ge noemd. Bus in ravjjn. Ten noorden van de Co- lumbiaanse hoofdstad Bogota zijn zater dagmiddag 36 mensen omgekomen en 20 gewond bij een botsing tussen twee auto bussen met voetbalclubs en supporters. Gevaarlijk uitstapje. In Seaford Head (En geland is 'n groep van 17 zondagsschool kinderen en 6 volwassenen met helikop ters gered, nadat zij verrast waren door de opkomende zee aan de voet van een 90 meter hoge klip aan de zuidkust. Syfilis in Engeland. In 1961 zijn in Enge land meer mensen aan syfillis overleden dan aan tbc, kinderverlamming, rood vonk en difterie tezamen. Dit zei een Brits Lagerhuislid toen hij de minister van gezondheid om krachtige bestrijding van deze ziekte vroeg. Oostduitse technici. Oostduitse technici bouwen op Indonesische Borneo een glasfabriek en een cementfabriek. De projecten worden gefinancierd met Oost duitse kredieten. De Vleeschauwer veroordeeld. Baron Al- bert de Vleeschauwer, België's minis ter van koloniën van 1938 tot 1945 en minister van landbouw van 1958 tot 1960, is door een rechtbank in Brussel veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 18 maanden en een boete van 500 frank omdat hij betrokken was bij de bedrieglijke bankbreuk van een bouwonderneming in Leopoldstad. Correcte kleding. De Indonesische rege ring is van plan maatschappelijke werk sters naar de binnenlanden van West- Irian te sturen, om de vrouwen daar te leren zich op de juiste manier te kleden, aldus heeft de minister voor volkswel zijn Djojomartono, meegedeeld. Doorzetters. In Havana zijn zondag 59 Amerikaanse studenten aangekomen voor een bezoek van een maand aan Cuba. Zij kwamen met een vliegtuig uit Praag, een omweg die nodig was wegens het verbod van de Amerikaanse regering op reizen naar Cuba. Vrijwilliger. De gevangene in de staats gevangenis te Mississippi die 18 dagen geleden een nieuwe long had gekregen, is aan nierontsteking overleden. Hij had zich vrijwillig opgegeven voor de long transplantatie, een operatie die tot dan toe slechts op dieren was verricht. Zijn linkerlong was door door kanker aange tast. Asiel in Griekenland. Aan 8 Hongaarse en 2 Tsjechische toeristen is in Griekenland politiek asiel verleend. Russische gast. De Russische minister van cultuur, mevrouw Furtseva is in Londen aangekomen om de galavoorstel ling van het Bolsjoi-ballet bij te wonen. Minister Furtseva zal als gast van de Britse regering verscheidene dagen in Londen blijven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3