V Infedelta delusa i 1 V i Speurwerk van Willem Noske leverde boeiende litteratuur voor „Nederlandse muziek rond 1813" Carlo Maria Giulini leidde Concertgebouw-blazers de .ELEKTRA" IN CONCERTVORM WAGNER IN HET CONCERTGEBOUW MET BIRCIT NILSSON ALS SOLISTE DE PROGRAMMA'S Brieven van Kafka ontdekt Uniek Holland Festivalconcert op 4 juli Stormachtige hulde voor Monteux ^I\HVv MAANDAG 1 JULI 1963 4 Nieuwe expositie in Bloemenheuvel 1 T W nabeschouwingen Het weekeinde De radio geeft dinsdag MET DE OPVOERING van de opera l'Infedeltavan Joseph Haydn, zaterdag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gegeven, heeft de Neder landse Opera wederom voor een grote verrassing in het Holland Festival gezorgd. De opvoering van de opera „Ru- salka" had de aandacht gevestigd op Antonin Dvorsjak als operacomponist. En nu, nadat in 1959 in het Holland Festival de opera „II mondo della Luna" van Hay dn zijn première in ons land had gekregen, werd Haydns opera-activiteit waar de Amerikaanse musicoloog II. C. Robbins Landon belangrijk speurwerk naar verricht geëerd met „l'Infedelta delusa". Het is haast onbegrijpelijk hoever de muziek van Ilaydns oratoria als „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten" afstaat van zijn opera's. Voor „l'Infedelta delusa", op een voor treffelijke libretto van de Italiaan Mar co Coltellini geschre ven, vond Haydn muziek van een en al sprankeling, tref fend door een rijk dom aan melodieën en vooral ook door het sfeerscheppend en situatie-typerend ver mogen, mede bereikt door een uitnemende instrumentatie. Het verhaal betreft grap pige liefdesverwikke lingen, waaraan ver kleedpartijen te pas komen en menselijke zwakheden en daar uit voortvloeiende moeilijkheden. Een opera zonder preten tie, maar onweer staanbaar door haar verrukkelijke, bevrij dende geest. Met de keuze van de solisten voor deze opvoering was men bijzonder gelukkig geweest, in het bij zonder wel met die van de Amerikaanse sopraan Reri Grist, die in haar vertol king van de rol van Vespina haast de ge hele opvoering droeg. Niet alleen muntte klare, karakteristieke voortreffelijk beheerste stem, maar ook door haar bijzonder acteertalent, dat zij voor de typering van de slimme, guitige en zeer charmante Vespina prachtig wist te benutten. Ook de Nederlandse Jeanette zij uit door haar pittige, technisch RUIM VIJFTIG JAAR geleden, in 1910, werd te 's-Gravenhage de eerste opvoering in Nederland gegeven van de opera „Elektra* van Richard Strauss. Een volgende opvoering kwam een jaar na de première en daarna leek het of het drama van strauss, waarvoor de dichter Hugo von Hofmannsthal de tekst had geschre ven, in ons land in een artistieke ban was gedaan. Vele operas werden vertoond, vooral „Der Rosenkavalier" van Strauss was daarbij, maar aan „Elektra" werd blijkbaar niet meer gedacht. Met reden? Misschien wel. Ons volk laat zich over het alge meen niet zo spoedig imponeren door toneelwerken, waarin de hysterie een ongezonde aandacht krijgt en problemen aan de orde komen, waarvan de oplos sing slechts in de spreekkamer van de psychiater verwacht kan worden. VON HOFMANNSTHAL heeft het drama bewust vertekend, voor zover het de psy chologische uitbeelding van de figuren be trof en Richard Strauss heeft zich daarbij aangesloten met muziek, die, al even be wust, door hem nauwkeurig berekend en opgebouwd werd met situaties-typerende motieven en sfeer-scheppende harmonieën in uitgezochte instrumentale tinten, waar bij dan nog de vermoeiende karakter-mo- notonie van een soort „Sprechgesang" kwam. Ter gelegenheid van het Holland Festi val is „Elektra" van Strauss te Rotter dam in de Rotterdamse Schouwburg zon dagavond weer tot uitvoering gekomen, niet als toneelopvoering, maar in concert- vorm. Dit was een waagstuk, dat onmoge lijk een zuivere, complete indruk van het muziekdrama kon geven. Toneelsfeer, ac tie, samenspel en tegenspel, gebaar en mimiek, kortom alle elementen, die als in tegrerende bestanddelen van de opvoering niet gemist konden worden, bleven uitge schakeld. Het zwaartepunt kwam te liggen in de muziek en de gezongen tekst, die nog moeilijk verstaanbaar werd door het onwillekeurig domineren van de orkestbe geleiding. TOCH BLEEK het grootste deel van de zeer talrijke toehoorders, gezien het minutenlange ovationele applaus aan het slot van de avond, bijzonder voldaan te zijn over deze uitvoering. Ongetwijfeld zijn het de schitterende vocale prestaties geweest van solisten van de Nederlandse Opera en het virtuoze spel van het door de dirigent Frans Paul Decker geleide Rotterdams Philharmonisch Orkest, die dit succes hebben kunnen bewerken. De sopraan Marijke van der Lugt gaf een ma gistrale vertolking van de partij van Elek tra. De „rol" van Chrysothemis werd dra matisch bewogen en imponerend van klank gezongen door de sopraan Antoinette Tie- messen. Van de mezzo Anny Delorie, die zich nauwelijks kon bedwingen om niet te acteren, hoorde men een voortreffelijk typerende, geladen voordracht van de par tij van Klytaemnestra. Indrukwekkend was de bas-bariton Arnold van Mill als Orest en Frans Vroons vervulde naar wens de rol van Aegisth. Een aantal kleinere rollen waren over het algemeen voldoende bezet en het Philharmonisch Koor Toon kunst, volkomen ongunstig opgesteld ach ter de toneelwand, leek wel op de hoogte van zijn taak te zijn. Peter van der Bilt, Jeannette van Dijck, Nicola Monti, Reri Grist en Umberto Grilli in „L'infedelta delusa" van Haydn. van Dyck kon zich als Sandrina vocaal en door haar spel onderscheiden. Nicola Monti gaf een uitnemende uitbeelding van de oude Filippo en Umberto Grilli op zijn beurt van de boer Nenzio. De bas Peter van der Bilt zong uitstekend en kon als de reusachtige broer Nanni van Vespina nieuwe voldoening geven. GENOTEN hebben de talrijke toehoor ders eveneens van de prachtige ensemble zang, die dit uitnemende vijftal solisten liet horen. Een afzonderlijk woord van grote waar dering past voor het Nederlands Kamer orkest. dat zich rwdéri lèidihg-rittvjié 'ëfftr'- nente dirigent Alberto Erede waarlijk kon overtreffen in de begeléidrflgöflf Teri slotte zou ik ook de voortreffelijke regisseur Werner Düggelin willen noemen, die met grote fantasie dit kostelijke spel met vele regie-vondsten gekruid had. P. Zwaanswijk Ongeveer 250 tot dusver onbekende brieven van de in 1883 in Praag geboren dichter Franz Kafka. zijn in Tsjechoslo- wakije gevonden. RECHTSTREEKSE REPORTAGES VAN IIET BEZOEK VAN PRESIDENT KENNEDY AAN ITALIë Van het bezoek, dat president Kennedy aan Italië brengt, verzorgt de Italiaanse televisie rechtstreeks Eurovisie-reportages, die door de NTS worden overgenomen op maandag 1 juli van 16.30 tot 17.30 uur (be zoek aan 't monument voor de onbekende soldaat te Rome en ontvangst op het kapi- tool) en op dinsdag 2 juli van 9.50 tot 10.30 a 11.00 uur v.m. (bezoek aan het Vaticaan) en van 16.20 tot 18.50 uur (bezoek aan de NAVO te Napels, toespraken, militaire pa rade en tocht door de straten van Napels). De reportages worden door Arie Kleywegt van commentaar voorzien. HARMONIE ST. BAVO De R.K. Harmonie St. Bavo uit Haar lem, die onlangs heeft deelgenomen aan een concours te Nibbixwoud, uitgeschre ven door de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, behaalde drie eerste prij zen. Het korps won in de eerste afdeling met 283 punten, in de marswedstrijden, eerste afdeling met 65 punten. De drum band behaalde in de eerste afdeling een eerste prijs met 138 punten. Het korps staat sinds januari van dit jaar onder leiding van de heer J. van Ossenbruggen. Zaterdagmiddag had onder vrij grote be langstelling in huize „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Overveen de officiële opening plaats van de tentoonstel ling van werken van leden van het Ge nootschap Kunstliefde, Anno 1807, uit Utrecht. Deze opening werd verricht door de voorzitter van Kunstliefde, mr. J. H. des Tombe. In zijn openingswoord sprak mr. Des Tombe over de historie van zijn genoot schap, die teruggaat tot de veertiende eeuw, gelieerd als het genootschap was aan het gildewezen. In 1807 werd het Genootschap in zijn huidige vorm gesticht; van meet af telde het zowel beroepskunstenaars als ama teurs onder zijn leden. Thans zijn de be roepskunstenaars in de meerderheid, ter wijl de amateurs aan bepaalde eisen moe ten voldoen om lid te worden. De spieker bracht dank aan de voor zitter en het Comité tentoonstellingen Bloemenheuvel voor de verleende gastvrij heid. De bijeenkomst was geopend met een welkomstwoord door de voorzitter van het Comité Tentoonstellingen Bloemenheuvel die enige woorden wijdde aan de nagedach tenis van de onlangs overleden graficus Cor de Wolft die vorig jaar met veel succes in Bloemenheuvel heeft geëxposeerd. Het K. R. O -debutantenprogramma „Springplank" dat zaterdagmiddag op het scherm kwam was aardig aan elkaar ge breid en ook de prestaties van hen, die herin voor 't eerst voor de camera zon gen of speelden waren alleszins bevredi gend kennelijk selecteert men hier goed de kandidaat-nieuwelingen uit. Als bij een volgende uitzending van deze reeks de pre sentatoren Ans en Jaap Daniëls iets min der „sympathiek" en „hartelijk" hun gas ten tegemoet treden (het was deze keer te mooi om waar te zijn), als de beeld- en geluidskwaliteit van het geheel wat beter verzorgd is (de film-inlassen waren niet om aan te kijken), kan dit toch in de veel heid van t.v.-programma's een opmerke lijk onderdeel worden. De Zandvoortse agent Albert Barmentloo, in het show-kos tuum een even goede verschijning als in zijn uniform, zong in springplank een oude Engels-Amerikaanse ballade, die mis schien ten onrechte als een „Western" werd aangekondigd. Al enige keren trad hij op voor de radio; nu besvestigde hij zijn onmiskenbaar talent ook voor de ca mera, al liet de geluidsregie naar onze smaak wel iets te wensen over. Politie man Barmentloo, die voor deze gelegen heid niet met zijn vaste partner mocht op- OP 30 NOVEMBER 1813 landde erfprins Willem Frederik, oudste zoon van stadhouder Willem V, in Scheveningen: het einde van de Franse overheersing en het begin van het „Koninkrijk der Nederlanden", dat Willem Frederik eerst als „soeverein vorst", later na de vereniging van België en Nederland als koning Willem I zou regeren. In de nationale herdenking hiervan nemen de culturele evenementen een belangrijke plaats in, onder andere de expositie „150 jaar Nederlandse kunst", die van 6 juli tot 29 september in het Stedelijk Museum in Amsterdam zal woorden gehouden. WAT DE MUZIEK BETREFT zullen verscheidene concerten met werk van Ne derlandse componisten worden gegeven, waarvan het eerste op 4 juli in de Oude Kerk te Scheveningen plaats heeft. Het is de violist Willem Noske, sinds 1 septem ber 1962 eerste concertmeester van het Residentie Orkest, en in 1953 bekroond met de Elisabeth Evertsprijs voor zijn on derzoekingen naar Italiaanse en Neder landse vioolmuziek uit de 17e en 18e eeuw, die het afgelopen jaar de Nederlandse mu ziek uit de 19e eeuw heeft bestudeerd ten einde een geschikt programma te kunnen samenstellen. Tijdens een bijeen komst in Scheveningen heeft Willem Noske over het resultaat van 'zijn *stu- dies gg.yroken, bij w^lfte Jiij^zicft bpeffc beperkttot de' jaren rona ISlT ornaat toen het Nederlandse muziekleven zijn grootste bloei had. DEN HAAG BEZAT voor 1800 een stad houderlijke kapel, die aangevuld met mu sici uit de burgerij een orkest kon ople- VOOR PIERRE MONTEUX die het Concertgebouworkest zaterdag leidde in een geheel aan Wagner gewijd programma was de avond een ware triomf. Zelden hoorde men in deze zaal een zo stormachtig applaus waarvan de eer in de laatste minuten geheel de 88-jarige dirigent gold. Daar vóór, na het verklinken van het laatste accoord als Briinn- hilde de brand gestoken heeft in het lijk van Siegfried, was reeds een optocht van suppoosten de trap naar het podium afgedaald met vier, vijf enorme bloemstukken. Het was een grappig gezicht hoe die twee daar in de bloemetjes gezet werden, Birgit Nilsson, de beroemdste Wagnerzangeres van deze tijd, een enorme Vikingvrouw met een stem als een bazuin, en het kleine, pronte mannetje Monteux met zijn twinkeloogjes die het orkest de hele avond met de eenvoud van het ware had laten spelen. Eigenaardig ook die tegenstelling tus sen de ondergangslust die zojuist nog, in de slotscène van „Götterdammerung" breqd was uitgemeten, en de kalme aan wezigheid waarmee Monteux een presta tie verricht had die naar menselijke wet ten op die leeftijd niet meer mogelijk is. Maar toen zijn partner hem alleen ach terliet tussen die enthousiaste mensenzee leek het hem opeens toch wel te veel geworden, en met moeite keerde hij, ondersteund door de suppoosten, terug over die eindeloos lijkende trap die in de geografie der concertzalen uniek is. EN HIERMEE is dan eigenlijk het voor naamste wel gezegd. Over de waarde van Wagners kunst is al plusminus een eeuw gediscussieerd, daar kan dus best nog eens iets over beweerd worden. Temeer daar de staalkaart die hier gegeven werd representatief genoemd kon worden: Ouverture Tannhauser, Siegfried-Idyll, Voorspel en slotscène uit Tristan, en drie delen „Götterdammerung" te weten Siegfrieds Rheinfahrt, Trauermusik beim Tode Siegfrieds, en Slotscène. Het is voer voor muzikaal niet geheel volwassen gees ten. De megalomanie breekt er in iedere maat uit. Soms op een werkelijk geniale manier (want de muziek is een humus, waarop men alles maar dan ook letterlijk alles kan cultiveren), dan weer als een fantastisch bedrog, een concave spiegel, waarin alle verhoudingen uit het oog ver loren raken. Neem een voor Wagners doen overzichtelijk werkje als Siegfried Idyll. Het begin is een vondst, pure poëzie en onder Monteux handen was het een lentebries over een bergwei als dit vijf minuten duurde zou het duurzaamheid heb ben, onsterfelijk schoon zijn. Helaas, het moet weer een kwartier zijn, teveel van het goede, dus te weinig grootste componist van filmmuziek uit een tijd dat er nog geen film bestond. Hij is een meester in het eindeloos vergroten van cliché's, die, handig bijgewerkt en afge drukt, de beeldspraak kunnen dienen. De illustraties van Gustave Doré waar ik in mijn jeugd weg van was die hebben ook zo'n sfeer. Kunst is misschien toch wat anders. Basta. Men kwam ook niet voor Wag ner, maar voor Birgit Nilsson, die, als Isolde, een golf van geluid wierp tegen de orkestrale golven waarin de twee gelieven ondergang en eeuwigheid zullen vinden. En voor Monteux die op zijn wijze een sym bool is van de overwinning op de dood. Want daar is de muziek goed voor. Sas Bunge KON. MANNENKOOR „CAECILIA" Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" uit Haarlem onder leiding van Anton de Beer heeft vorige week zijn jaarvergade ring gehouden. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental is toegenomen en ook de belangstelling voor de repetities. Het seizoen werd vorig jaar geopend met een concert in samenwerking met een koor uit Osnabrück en voortgezet met een voor jaarsconcert in april j.l. In Enkhuizen nam „Caecilia" deel aan een „Zangersdag", georganiseerd door de Afdeling Noord-Holland van Koninklijk Nederlands Zangersverbond. In Spaarn- dam deden de zangers mee aan het jaar lijkse Muziek- Zangfestival. In Hilversum zong het koor tijdens het Zangfestival van de jubilerende omroepvereniging de AVRO, waarna het verzocht werd in de komende herfst een half uur voor de radio op te treden. Het seizoen werd gesloten met het tra ditionele concert voor bejaarden en in validen. i Tijdens de jaarvergadering werden de aftredende bestuursleden herkozen. De repetities zullen worden hervat op P. Zwaanswijk WAGNER IS, in vele opzichten, de donderdag 22 augustus. veren van 70 man. Dit orkest kon zich in grootte en kwaliteit meten met orkesten uit het buitenland. Het gaf, behalve kleine concerten voor het hof, vele grote concer ten, waarbij veelal buitenlandse kunste naars werden uitgenodigd. Amsterdam hield er in die tijd acht operagezelschap pen op na, waaronder een Portugees, Spaans, Duits, Italiaans en een Joods. Ook in de provincie was het muziekleven bloeiend. Daar kwam de heer Noske tot een getal van 32 muziekcolleges. Van de provincies en Limburg, maakte hij een na dere studie. In Maastricht werd vooral veel kerkmuziek geschreven. Roermond had een hoforkest, waarin de toen malige bisschop cellist was. Leeuwarden had drie coneertzalen en drie muziekcol- Tegfs^vaar'Jan %r nvee orahiegéfcirid wa ren en een patriottische voorkeuren had, plus een operagezelschap. Na Hellendaal (1721 -± 1780) was het afgelopen met de zui ver nationale muziek in Nederland. Want de helft van de composities die na hem in Nederland werden gemaakt waren af komstig van buitenlanders, die echter een groot deel van hun leven in Nederland doorbrachten. UIT DE TIJD vóór 1800 zal op 4 juli een quintet voor hoorn met strijkers worden gespeeld van W. G. Hauff en een duo voor 2 violen van J. F. Wittenberg. Van Coliz- zy, die cembalist, zanger, dichter en etser was zal een kinderconcert worden uitge voerd, dat hij schreef ter gelegenheid van de 12de verjaardag van prinses Louise, zuster van Koning Willem I. Prinses Loui se kreeg les in zang en cembalo van Co- lizzy. Zij schreef zelf een pianoconcert dat in Het Koninklijk Huisarchief bewaard is gebleven. Onder invloed van Hieronymus van Al phen werd er in die tijd méér besteed aan het kinderlied. Vele van zijn versjes werden op muziek gezet. Ook de militaire muziek beleefde een renaissance. De oudst bewaard gebleven marsen zijn door Fr. Schwindl geschreven van wie op 4 juli een triosonate zal worden uitgevoerd. Het programma van na de pauze is gewijd aan muziek na 1800. In de periode 1830-1850 had Leeuwar den jaarlijks elke zomer een operafesti val. Het Théatre Franpais in Den Haag voerde in die tijd twintig opera's per jaar op en werd na dat van Parijs en St. Pe tersburg, beschouwd als het derde opera gezelschap in Europa. In een plaatsje als Heerenveen was er een orkest van dertig man. Het gaf jaarlijks zeven uitvoeringen met veelal buitenlandse solisten. Willem Noske ontdekte er een bibliotheek van in strumentale muziekwerken uit de periode 1760-1840; alle in de oorspronkelijke uitga ven. "gP^HËT pSBgR'AMIvTA van 4'juli staat vóprts het in de rhiizieklitteratuur vol- stréfti unieke "JAttêgfo voor vier strijk kwartetten in d" van Van Bree en een klaviertrio van Ruppe, die Leids kapel meester was. Voor dit werk heeft koningin Juliana een Erard pianoforte vleugel in bruikleen gegeven, die in het bezit was van'Hortense, Koningin van Holland, echt genote van Lodewijk Napoleon, die in 1806 koning van Holland was. 't Instrument zal bespeeld worden door Hank Schouwman. Het programma wordt besloten met twee werken voor klein orkest met zang, die zullen worden uitgevoerd door Gerry de Groot, mezzo-sopraan, Willy Hese, tenor, onder leiding van de dirigent Leo Drie- huys. Het gezelschap, dat de kamermu ziekwerken ten gehore zal brengen be staat uit Willem Noske. Piet Nijland. Ca- rel van Leeuwen Boomkamp en de al eer der genoemde Hans Schouwman DE BLAZERS van het Concertgebouw orkest traden gisteren in de Grote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw aan om daar een zeldzaam goed gekozen pro gramma uit te voeren. Onder leiding van Carlo Maria Giulini speelde men de Petite Symphonie in Bes van Charles Gounod, het Octuor van Igor Strawinsky en de Serenade, ook wel genoemd Gran Parti ta voor dertien bla zers, KV 361 van Mozart. Een goed programma, omdat de drie uitgevoerde stukken in de blazersmuziek hoogtepunten zijn, hoogtepunten stammend uit drie eeuwen. En omdat de drie stukken, niet alleen door hun bezetting, duidelijke ver wantschap met elkaar bezitten. Gounod had niet voor niets zo'n allesoverheer sende bewondering voor Mozart, Stra winsky heeft herhaaldelijk zijn eerbied voor de muziek van Charles Gounod geuit en het wordt op een avond als deze dui delijk, dat zowel de negentiende eeuwse Fransman als de twintigste-eeuwse Rus in zijn behandeling van de blaasinstrumenten teruggrijpt op de achttiende eeuwse Mozart. DRIE MEESTER WERKEN oud uit drie eeuwen. En alle drie betrekkelijk weinig gespeeld in ons concertleven. Veelal weet men niet eens, dat Gounod naast zijn Faust, naast zijn Mirreille zich ook met werk bezig gehouden heeft, dat niet op het theater betrekking had, dat hij met name kamermuziek heeft geschreven, die het uitvoeren zeer waard is. Een stuk als de gisteren uitgevoerde symphonie voor negen blazers mist volledig de sentimenta liteit die veel van Gounods ander werk zo onverteerbaar maakt en het heeft daar bij de vorm van zijn boeiende inhoud en de inhoud passend bij de vorm. De finale zou niet langer moeten duren, maar hij duurt dan ook niet langer. Het uit 1923 daterende oktet van Igor Strawinsky is een van de werken uit het begin van de neo-klassicistische periode. Het is te rubriceren bij „L'histoire du Sol dat", bij „Les einq doigts" en de „Pièces faciles" en het behoort met die stukken tot het beste dat Strawinsky's tweede pe riode heeft opgeleverd. Het is een bondig, hecht geconstrueerd stuk, dat veertig jaar geleden heftige discussies heeft kunnen gaande maken on dat nu te waarderen is als een grootse uiting van een groot componist. MOZARTS SERENADE voor dertien blazers is de laatste jaren in Nederland een paar maal gespeeld en het werk heeft daardoor de bekendheid gekregen die het verdient: het behoort tot Mozarts rijkste werken en het kan, zelfs als het, zoals gis teren helaas het geval was, wat tam wordt gespeeld, drie kwartier lang de aandacht gespannen houden. De uitvoeringen waren gisteravond merkwaardig verschillend van kwaliteit. In de Symphonie van Gounod werd door de vele slordigheden de indruk gevestigd dat er maar weinig op het stuk was ge repeteerd. Het oktet van Strawinsky daarentegen kreeg een in alle opzichten onovertrefbare vertolking. Terwijl na de pauze Mozarts Gran Partita perfect werd gerealiseerd wat de noten betreft, maar verder tamelijk mat over het voetlicht kwam. Niettemin behouden wij aan deze avond uit het Holland Festival goede her inneringen. Al was het alleen maar die aan Strawinsky's Octuior. Rob du Bois T elevisieprogramma VOOR MAANDAG NTS: 19.30 De grote race, tekenfilm. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weer- overzlcht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: K.V.P. 20.30 Het project Dousadi, documentaire film. 20.50 Porte des Lilas, speelfilm. 22.30 Jour naal. 22.35-22.45 Filmverslag Tour de France. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20,00 Journaal. VARA: 20.20 30 Minuten voor 10-ers. 20.50 100 Jaar af schaffing van de slavernij 1 juli 1863-1 juli 1963, documentaire. 21.20 Uit: een spiegel der lichte kunsten. 21.50 Mijnheer de Voor zitter..., forum. NTS: 22.20 Journaal. 22.35- 22.45 Filmverslag Tour de France. treden, zingt binnenkort negro-spirituals tijdens een oecumenische bijeenkomst in de Hervormde Kerk van Zandvoort. Al waren de desbetreffende verwachtin gen van Kardinaal Alfrink reeds bekend, toch was het een welkome aanvulling, dat wij in een in Rome opgenomen extra-uit zending van de KRO rechtstreeks uit de mond van de Nederlandse aartsbisschop mochten vernemen, hoezeer hij ingeno men is met de uitverkiezing van Kardi naal Montini. Uitstekd gestart van vakantie-features over Valkenburg en over de Nieuwe Ne derlandse recreatie-gebieden, zakte de edi tie van het magazine „Brandpunt" wat in, toen zij de aandacht vroeg voor de toe risten-oorden „kamp Dachau" en Berchtes- gaden, het pleizierplaatsje van Hitier onza liger gedachtenis, die het voorwerp zijn van een ongezonde belangstelling. De laat ste reportage leek ons het reisje, dat een tweetal medewerkers hiervoor moest ma ken, nauwelijks waard. De onverstaanbaarheid van „het koor" deed veel afbreuk aan het werkelijk jo yeuze en groots opgezette begin van de Sonneveld-show„Blijf in Holland". De ironie, waarmee Wim c.s. dit thema behandelden was veelbelovend en al stap te men ook spoedig van dit onderwerp af, het bleef een bruisend en vooral ori gineel amusementsprogramma. Dit natuur lijk vooral door de zotheden, de mooi af gewogen „gekke invallen" en de vaart van Sonneveld, die misschien wel het best is in de nummers, waarin hij zichzelf geheel voor gek zet. Zijn imitatie van een „langs zijn neus weg" moppen spuitende intematerr.ationale showman was koste lijk; de ballade over het Amsterdamse meisje, bijzonder sterk in beeld gebracht met een ritmische filmmontage van hier voor gemaakte foto's, was misschien wel het hoogtepunt van deze show, die overi gens met een door de gehele troep ge speeld slaapliedje bijzonder sterk eindig de. Zonder twijfel komt een deel van dit succes ook toe aan de Amerikaanse re gisseur Jason Lindsey. Aan deze amusementsuitzending ging nog een buitengewoon goed filmverslag over het werk van de World Wildlife Fund vooraf, dat ons unieke opnamen liet zien van een geweldige flamingo-kolonie in Afrika, die voorzover het honderdduizend pas geboren exemplaren van deze dier soort betrof, tot ondergang bedreigd werd door soda-afzetting op de poten en licha men. Deze prachtige film ondersteunde zeer goed de inleiding, gesproken door Prins Bernhard, die voorzitter van dit fonds is. Het was al met al een zeer goe de K.R.O.-avond. Met de vroeg begonnen luisterrijke re portage van de kroning van paus Paulus VI had het zondagavond-programma een onvergetelijk begin. En wat nog te zeggen over de uitzending „40 jaar Amusement", waarmede de AVRO de grootse viering van haar jubileum afsloot. Deze stoet van artiesten, paradepaardjes, die in de be trokken periode voor de microfoons en de camera's van de omroep van Vogt optra den, vormde inderdaad een cavalcade, die de kijkers en luisteraars op het gebied van de lichte muze elck wat wils bood: van Charles Trenet tot de goede oude Bob Scholte, van Clinge Doorenbos tot Rika Zaraï, van Mak Tax tot Johnnie Jordaan, Willy Alberti en Caterina Valente. Deze uitstekend en bijzonder gezellig verzorgde super-show in de Expo-hal had misschien één bezwaar: het was allemaal zo veel, zo afwisselend en vaak vermakelijk, dat het op de duur vermoeiend werd. Deze geweldige finale was de enorme kosten, die met deze uitzending gepaard gingen, dubbel en dwars waard. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture: grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Grammofoonmuziek. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10:15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan... vooruit, le zing. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Lichte Zwitserse muziek (gr.). 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.30 Metropole orkest en zangso liste. 14.10 Orgel varia (gr.). 14.35 Wij vrouwen van het land, lezing. 14.45 Chansons de France (opn.). 14.00 Klassie ke en moderne orkestmuziek (gr.). (Tij dens dit programma: reportage van de Tour de France). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beursberichten. 17.50 Regeringsuitzen ding: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Licht instrumen taal kwartet met zangsolisten. 18.20 Lich te grammofoonmuziek. 18.50 Van klanten en wanten weten: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichle grammofoonmuziek. 19.50 Nabe schouwing Tor de l'Avenier 1963. 20.00 Cantemus Domino, beschouwing over Gre goriaanse gezangen. 20.20 Holland Festi val 1963: L'Infedelta delusa, opera, door Nederlands Kamerorkest, blazers van het Residentie-orkest en solisten. In de pauze: Reportage Internationale Honkbalweek te Haarlem. 23.00 Nieuws. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De Groenteman. 9.05 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instru mentaal Trio. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte or kestmuziek en zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble en zang. 14.00 Klas sieke kamermuziek. 14.40 Grammofoon muziek voor de kinderen. 15.00 Sopraan en piano: oude en moderne liederen. 15.30 De geschiedenis van een boek, literair klankbeeld. 16.00 Amusementsmuziek (gr.; 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht instru mentaal ensemble. Intermezzo:

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4