Gemeenschappelijke monetaire politiek in EEG aan de orde Europese Commissie heeft vérstrekkende plannen Geen algemeen verbod tegen verticale prijsbinding Massa-examen en zangfeest liepen uit op betogingen Centrale Suiker staat voor zwaar investeringsprogram De Beurs k Moeilijk jaar voor ti.v. „Vredestein" Commissie Economische Mededinging Bij Heemaf trekt men gedwongen de lijn 't Hart draait stabiel Kort economisch nieuws Hogere omzet bij „Maasbracht" Bevredigende omzetten bij A'damse Leder Heijplaat n.v. opgericht De Belgen houden van kabaal Lager verlies voor de Wester verwacht door reorganisatie Starfighterproject loopt naar wens Landbouwgewassen staan er goed bij SCHEEPVAARTBERICHTEN Vakbeweging van studenten Oe Thant op Schiphol MAANDAG 1 JULI 1963 f PTT-orders vertragen Burgemeester in 't nauw Geen toeslag op export van boter naar Italië Zang en politiek Verstedelijking is een wereldprobleem (Van onze correspondent) BRUSSEL De lidstaten van de Euro pese Gemeenschap hebben op grond van het verdrag van Rome de verplichting hun economisch beleid te coördineren en te dien einde moeten zij een samenwerking tot stand brengen tussen hun begrotingen en tussen hun centrale banken. De Euro pese Commissie heeft, eveneens volgens het verdrag, tot taak de raad van minis ters van de E.E.G. aanbevelingen te doen teneinde deze samenwerking op gang te brengen. Tot nu toe heeft de commissie daartoe nog geen stappen gedaan, omdat zij van oordeel was dat de bestaande samenwer king in de eerste etappe van de overgangs periode voldoende was. In de toekomst zal het echter nodig worden die samenwerking te versterken, omdat tengevolge van de groeiende afhankelijkheid van de nationa le economieën verstoringen kunnen optre den, die het opheffen van de economische grenzen of het handhaven van een vrij verkeer, in het bijzonder het kapitaalver keer, in gevaar zouden kunnen brengen. De commissie zet in een vandaag gepu bliceerde mededeling aan de raad van mi nisters uiteen, dat de monetaire samen werking zich niet uitsluitend mag beper ken tot het optreden van de centrale ban ken, maar dat zij zich ook zou moeten uitstrekken tot maatregelen van de voor het financieel beleid verantwoordelijke in stanties. De staatsbegrotingen en de eco nomisch politieke besluiten die daarin tot uiting komen beïnvloeden de monetaire ontwikkeling in aanzienlijke mate, soms zelfs op meer beslissende wijze dan het beleid van de centrale banken. Ook is een nauwe coördinatie nodig tussen de lidsta ten met betrekking tot de internationale monetaire betrekkingen. In het bijzonder geldt dat voor de politiek van de wissel koersen. Deze heeft een directe invloed op de internationale prijs- en kostenverhou- dingen en zij zou daardoor van groot be lang kunnen blijken voor de werking van de gemeenschappelijke markt. De com missie heeft haar voorstellen samengevat in vier ontwerp-besluiten met toelichting. Zij hebben betrekking op: a) samenwerking tussen de centrale banken, b) samenwerking op het gebied van de internationale monetaire betrekkingen, c) het organiseren van voorafgaand overleg bij wijzigingen van de muntpa- riteit, en d) samenwerking tussen de betrokken overheidsdiensten op het gebied van de begrotingspolitiek. Centrale banken Voor de samenwerking van de centrale banken (a) stelt de commissie het oprich ten van een comité van presidenten van centrale banken van de E.E.G. voor. Dit comité zal tot taak hebben de monetaire ontwikkeling in elk van de lidstaten te vol gen, overleg te plegen over de algemene beginselen en de hoofdlijnen van de poli tiek van de centrale banken, met name op het gebied van het krediet, de geldmarkt en de valutamarkt, en regelmatig infor maties uit te wisselen over de belangrijk ste maatregelen welke onder de centrale banken ressorteren (zo mogelijk voordat de nationale organen op dit gebied beslui ten nemen). Monetaire problemen Voor het bespreken van de internationa le monetaire problemen (b) bestaat reeds een monetair comité van de E.E.G. De Europese Commissie meent dat het dus voldoende is wanneer de taken van dat monetair comité wat duidelijker en nauw keuriger zullen worden omschreven. Het zou zich dan meer dan tot dusverre kun nen bezighouden met de samenwerking op het gebied van de internationale monetaire betrekkingen en eveneens met het vooraf gaand overleg tussen de lidstaten bij wij zingen van de muntpariteit. Een dergelijk overleg is al voorzien in het kader van het Internationaal Monetair Fonds, doch de Europese Commissie wil liever dat de landen van de E.E.G. nog een mogelijkheid zullen hebben in nauwer verband dan in het I.M.F. van 75 leden overleg te plegen. Daarover zal advies worden gevraagd aan het monetair comi té van de E.E.G. Dat zal ook voorstellen moeten doen over de procedure van voor afgaand overleg bij wijziging van de muntpariteit van een of meer lidstaten (c). Begrotingspolitiek Voor punt d, stelt de commissie voor een comité voor begrotingspolitiek in te stellen. Dat zal tot taak hebben om, van het stadium van voorbereiding van de op stelling der staatsbegrotingen af, de hoofd lijnen van de begrotingspolitiek van de lidstaten te bestuderen, met name met het oog op de weerslag daarvan op de econo mische ontwikkeling van de E.E.G. als geheel. (Van onze correspondent) Bij de Heemaf-vestiging te Coevorden is een hoogst onaangename situatie ontstaan, doordat P.T.T.-orders vertraagd moeten worden uitgevoerd. In tegenstelling met het bedrijf te Hengelo heeft Coevorden geen omschakelingsmogelijkheden. In plaats van de normale 45 uur werkt het personeel te Coevorden de laatste drie maanden slechts 34 uur. Men werkt dus gedeeltelijk en trekt gedeeltelijk van de werkloosheidswet. Voor het personeel een schadepost om dat het bedrijf de W.W.-uitkering niet aan vult. Voor ontslagnemenden werden de laatste maanden geen nieuwe werkkrach ten meer aangenomen, zodat de personeels bezetting momenteel slechts twintig is. Een woordvoerder van het hoofdbedrijf te Hengelo kwalificeerde deze ontwikkeling als hoogst onaangenaam. Naar bekend is, heeft het Tweede-Kamerlid, dr. W. H. Ver- mooten, dezer dagen de minister schrifte lijk vragen gesteld over de met vertraging uit te voeren P.T.T.-orders. Gevraagd wordt onder meer hoe één en ander te rijmen valt met de steeds toenemende ach terstand in de telefoonaansluitingen. 1962 is, mede door het Starfighterpro- jekt, een vrij goed jaar geweest voor de instrumenten- en apparatenfabriek W.C. 't Hart en Zn in Rotterdam, zo conclu deerde in de jaarvergadering de presi dent-commissaris W. A. van der Velden. Er zijn wel enkele tegenslagen geweest, maar de totale ontwikkeling noemde hij gunstig. Eén der aandeelhouders suggereerde een nieuwe emissie te plaatsen, gezien de vrij hoge balansposten „bankiers" en „credi teuren" (totaal ca. 4,4 min. gulden). Maar de heer Van der Velden constateerde dat de vorderingen en schulden elkaar vrijwel in evenwicht houden en onder die omstan digheid acht het bestuur een financiering met rentedragende schuld voordeliger dan uitbreiding van het aandelenkapitaal. On der de crediteuren zijn geen stille reser ves. De directeur A. C. 't Hart zei tenslotte dat het bedrijf zich nu in een periode van consolidatie bevindt. De hoofdpunten van het beleid zijn het afwerken van de gro te orderportefeuille en het leggen van Geschat wordt dat de sigarettenproduktie in het jaar dat op 30 juni eindigt 542 miljard stuks sal bedragen Bit is ongeveer 12 miljard meer dan in dezelfde periode een )aar geleden. Tegen de verticale prijsbindingen moet in het algemeen niet worden opgetreden. Dat is de .lening van de meerderheid van de departementale commissie economi sche mededinging. Ze is neergelegd in een uitgebreid advies aan d° staatssecretaris van economische zaken over deze materie. De minderheid van de commissie is tot de slotsom gekomen, dat verticale prijs binding, waaraan ook voordelen voor het bedrijfsleven kunnen zitten, zozeer in strijd is met het algemeen belang, dat met het wapen van de generieke onverbin- dendverklr-ing daartegen dient te worden opgetreden. De mening van deze meerderheid bij het beoordelen van de individuele verti cale prijsbinding is gevoed door twee stro mingen. Beide komen tot de conclusie, dat er geen of althans onvoldoende reden be staat om de verticale prijsbinding als zo danig te veroordelen. Anders verdeeld zijn de meningen over een generieke onverbin- dendverklaring van de collectieve vertica le prijsbinding en prijshandhaving. De grootst mogelijke minderheid yan de com missie wijst elke collectieve verplichting af. De overige leden zijn tegen een gene rieke onverbindendverklaring van collec tieve verticale prijsbindingen en -handha ving. De commissie, onder voorzitterschap van prof. drs. H. W. Lambers van de economische hogeschool in Rotterdam, wijdt in het advies enkele tientallen blad zijden aan beschouwingen over de argu menten, die door het bedrijfsleven en van consumentenzijde totaal 64 organisa ties naar voren* zijn gebracht. Bij het bepalen van haar eigen standpunt is de commissie ingegaan op de vraag of de individuele verticale prijsbinding een me dedingingsregeling in de zin van de wet is Met uitzondering van één lid meent de commissie, dat dit inderdaad het geval is. Deze vraag is ook bij de parlementaire behandeling van de wet economische mededinging in de Tweede Kamer uitvoe rig aan de orde geweest. In haar advies zegt de commissie, dat een beoordeling van de verticale prijsbin ding langs objectief-analytische weg niet mogelijk is. Subjectieve inzichten en ver onderstellingen zullen ruimte open laten voor een verschillende beoordeling. Eenstemmig is de commissie ook in het oordeel, dat zoveel mogelijk deugdelijke garanties in 't leven dienen te worden ge roepen met betrekking tot de wijze van opsporing, vervolging en berechting, ten einde de zuiverheid van de rechtsbedeling in kartelverband te dienen. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie meent in dit verband, dat op één punt de overheid het bedrijfsleven een duidelijke beleidslijn bij wijze van generieke uit spraak kan voorhouden: collectieve prijs- handhavingsregelingen, die voor de be rechting niet aan bepaalde elementaire procedure-eisen voldoen, dienen niet te worden getolereerd. De commissie heeft het advies uitge bracht ter voldoening aan het verzoek, dat de ambtsvoorganger van de staatssecreta ris van Economische Zaken op 3 maart 1960 tot haar richtte, om na te gaan of er aanleiding bestaat de vertikale prijsbin ding in het algemeen of bepaalde vormen ervan krachtens de wet economische me dedinging generiek onverbindend te ver klaren. Hoewel het geen gebruik is een advies van de commissie economische mededin ging te publiceren, heeft de staatssecreta ris besloten voor dit advies over de ver tikale prijsbinding een uitzondering te ma ken. Hij is echter van mening, dat dit geen precedent vormt met betrekking tot andere adviezen van de commissies. Bij zijn besluit tot het openbaar maken, heeft de staatssecretaris ondermeer over wogen dat dit advies niet op concrete si tuaties ingaat, maar een meer algemeen karakter draagt Voorts heeft hij in aan merking genomen, dat het een onderwerp betreft, dat zowel nationaal als internatio naal bijzonder in de publieke belangstel ling staat en dat openbaarmaking de me ningsvorming Van bevorderen. Het boekjaar 1962 is voor de scheeps werf en machinefabriek „Maasbracht" n.v., dochteronderneming van de n.v. Indus- trieele maatschappij „Palembang", afge sloten met een netto-winst van f 63.470 (v. j. 74.278). Voorgesteld wordt acht percent dividend in contanten (onv.). De ,omzet is in 1962 gestegen met achttien percent. De bedrijfskosten zijn toegenomen met 22 percent. De bruto-yyjnst is_yiteindg,- lijk" gestegen met 4 percent. Hoewel de omzetten naar hoeveelheid van de Amsterdamse Leder Maatschappij in de tot nu toe verstreken periode van 1963 bevredigend kunnen worden genoemd, is de geldomzet door de daling van de verkoopprijzen wat lager. Stijgende grond- stoffenprijzen zijn voor leerfabrieken over het algemeen gunstiger dan dalende. Het is zeer moeilijk het verloop op de huiden markt te voorspellen. Dekking tegen prijs verschillen is onmogelijk, omdat er voor huiden geen termijnmarkt bestaat. Om de ze redenen blijft een leerfabriek een ris kante onderneming, temeer omdat de grondstoffenprijzen in een maand 20 pet. of meer kunnen afwijken. Dit is meege deeld tijdens de jaarvergadering. De deelneming Norddeutsche Lederwer- ke is de grootste leerfabriek van Duits land. Er zijn nog geen nadere gegevens over dit bedrijf bekend. Waarschijnlijk zal echter het dividend gepasseerd worden (v.j. 6 pet). De Vezelo krijgt een kapi taal van 2,5 min., waarin voor 50 pet. door de A'damse Leder wordt deelgeno men. Eind 1963 hoopt men met de pro- duktie te kunnen beginnen, nieuwe contacten, zowel in de civiele als in de militaire sector. Vele voor de toe komst waardevolle relaties zijn al verkre gen. De gang van zaken is naar zijn me ning stabiel en niet ongunstig. De N.V. Rubberfabriek Vredestein heeft in 1962, blijkens het verlag, met moei lijkheden te kampen gehad. Bij iets ge daalde omzetten werd een bruto bedrijfs- overschot voor belastingen behaald, dat circa zeven percent by dat van 1961 achter bleef. De geconsolideerde winst- en ver liesrekening laat zien dat het bedrijfsover- schot, inclusief Hevea, is gedaald van 12,60 miljoen tot 11,71 miljoen. Er resteert een saldo winst van 2,27 miljoen (vorig jaar 2,89 miljoen). De uit te keren winst beloopt 2,05 miljoen (vo rig jaar f 2,67 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals gemeld het dividend te stellen op tien percent (vorig jaar veertien percent). Het geplaatste kapitaal is in verband met het verkrijgen van nominaal 3,98 miljoen aandelen Hevea toegenomen van 15,53 miljoen tot f 18,27 miljoen. Als oorzaken van de mindere gang van zaken noemt het verslag onder andere de stijgende kosten, dalende verkoopprijzen, verscherpte concurrentie. Opgericht is, blijkens de staatscourant, de S.S.M. Heijplaat nv te Rotterdam met een kapitaal van f 10 miljoen, verdeeld in twintig prioriteitsaandelen en 9980 ge wone aandelen, elk van 1000 nominaal. Hierin wordt deelgenomen door de Scheep vaart en Steenkolen Maatschappij nv te Rotterdam voor alle twintig prioriteitsaan delen en 1979 gewone aandelen. Doel der vennootschap is het uitoefenen van het stuwadoorsbedrijf en het verrich ten van alle handelingen hiermede in de meest uitgebreide zin verband houdend. Tot leden van de raad van bestuur zijn benoemd de heren B. E. Ruys, P. C. van Houten, J. H. Oerlemans en W. M. van der Vorm, allen te Rotterdam. Directri ce wordt de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij nv, waarvan voornoemde heer Van der Vorm directeur is. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgen houden van marsen, optochten en betogingen. Dat is tijdens het weekeinde weer eens geble ken. Zaterdagochtend hebben 5.000 ambte naren van het ministerie van financiën de spits afgebeten. Zij moesten in een grote hal van de jaarbeurs in Brussel examen afleggen om van de derde cate gorie naar de tweede te kunnen worden bevorderd. Dus om een stap hoger te komen op de hiërarchieke ladder, met als consequentie hoger salaris en belang rijker werk. De meesten van degenen, die examen moesten afleggen, waren echter van oor deel dat zij reeds lang tweede-categorie- werk verrichten.Nadat het schriftelijk exa men een kwartier aan de gang was, wer den er voetzoekers in de zaal geworpen, stoelen en tafels omgegooid en liederen gezongen. Er ontstond tenslotte zoveel ka baal, dat de examencommissie besloot het examen af te gèlasten. De kandidaten zijn daarna in optocht naar de Brusselse bin nenstad getrokken. In de buurt van het noordstation werden zij toegesproken door hun vakbondsleiders, die herclassering zonder examen eisten en dreigden met staking. Enige uren later hebben ongeveer 5.000 andere Belgen, ditmaal alleen Vlamingen, betoogd in Wezembeek-Oppen, een van de gemeentes die volgens het nieuwe taaicom promis van de regering bij het arrondis sement Brussel zullen worden gevoegd en dan tweetalig zullen worden. Het kwam daar tot een incident, toen de betogers de Frans-sprekende burgemeester te lijf wil den gaan. Zij begonnen met stenen, bier flessen en rotte tomaten te gooien en ble- De exploitatierekening over het per 30 september 1962 geëindigde boekjaar van de Centrale Suikermaatschappij sluit, in begrepen de uitkering op aandelen in an dere ondernemingen, en diverse voordeli ge verschillen van vorige boekjaren, en na aftrek van belastingen, met een saldo van 5,54 (v.j. 8,86) min. Met dit saldo kun nen, aldus de directie, de interestlasten en de nodig geachte afschrijvingen niet wor den gedekt. Na afschrijvingen ad 5,63 5,30) min. en interest ad 559.298 700,551) bedraagt het saldo f 753.349 2,86 min.)-. 1 i Dit teleurstellend resultaat is een gevolg van het grote exploitatieverlies ad 5,63 min. van de Wester Suikerraffinaderij. Het exploitatiesaldo laat uitkering van divi dend niet toe. De directie meent echter dat het verantwoord is uit in voorgaande jaren gemaakte voorzieningen f 1,4 min. vrij te maken, hetgeen, zoals bekend, uit kering van een dividend van vijf percent mogelijk maakt. Daarnaast wordt voorge steld 2V2 percent in aandelen ten laste van de agio-reserve (vorig jaar werd 12V2 percent dividend uitgekeerd). Voor het lopende boekjaar zijn de ver liezen op de exploitatie van de Wester als gevolg van de reorganisatie belangrijk ge reduceerd. Hoewel nog zeer aanzienlijke bedragen gemoeid zullen zijn met de reor- Naar aanleiding van publikaties in de internationale pers over het Starfighter- project heeft de heer A. C. 't Hart, direc teur van W. C. 't Hart en zn. instrumen ten- en apparatenfabriek in Rotterdam (nauw verbonden bij het project), in de jaarvergadering van zijn concern verklaard dat het gehele programma voor dit toe stel normaal zal worden uitgevoerd. „Niettegenstaande alle moeilijkheden, die er internationaal zijn geweest", zei hij, „verloopt alles wonderlijk goed en volgens de schematische opzet". ganisatie van het gehele bedrijf indien de Wester zou wegvallen, vertrouwt de direc tie in de toekomst weer tot betere resulta ten te kunnn komen. Het concern heeft een zwaar investe ringsprogram voor de boeg, met als ge volg, dat grote bedragen voor afschrijving nodig zullen zijn. Ter financiering van de vele projecten zijn onderhandse leningen aangegaan tot een bedrag van 12.5 min. tegen een rente van 4percent met een looptij^van 10 japf. Per balansdatum*Was hiervan''/ 8 min. opgenomen. In het ver- slagjaW 'vbêr y 6.5 min. geïnves teerd. De tweede drogerij in Halfweg kon in oktober 1962 in bedrijf worden gesteld. Met de bouw voor de diffusiewerkwijze in Breda is een aanvang gemaakt. Annex met deze verandering zal aldaar een pulpdro- gerij worden opgesteld. Vergunning is aan gevraagd voor het bouwen van suikersilo's. In zijn bericht over de stand der land bouwgewassen per 10 juni meldt het mi- ninisterie van Landbouw dat deze gewas sen zich na een aanvankelijk wat trage groei dank zij het gunstige weer van be gin juni goed hebben ontwikkeld. Praktisch alle gewassen stonden er be ter voor dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Enkele gewassen hebben wat te lijden gehad van insekten Terwijl de smalle graanvlieg haar intrede deed in de graangewassen, hebben de maden van de bietenvlieg en het bietenkevertje enige schade in de bieten veroorzaakt. Het produktschap voor zuivel zal tot nader order geen toeslag meer geven op naar Italië geëxporteerde boter. Deze toe slag bedroeg laatstelijk veertig cent per kilo. De toeslag van 55 cent bij export naar Engeland blijft gehandhtafd. Aagtekerk 29 te Colombo. Aalsum 29 te Falmouth v. Ardrossan. Achilles 30 v. Guayaquil n. Pisco. Acmaea 1/7 te Thameshaven. Acteon 30 v. Curasao n. Punta Cardon. Aegis 29 te Newport News. Agamemnon 29 v. Maracaibo n. Puerto Cabello. Alamak 29 105 m. o. Miami n. New Orleans. Alca 30 v. Callao n. Panama. Alcor 29 te Dar Es Salaam. Alhena 30 te Salvador. Alkaid 29 te Le Havre. Almkerk 29 v. Marseille n. Genua. Alnati 30 v. Hamburg n. Las Palmas. Alphard 29 v. Chicago n. Duluth. Aludra 29 ten anker rede Santos. Alwaki 29 ten anker rede Colombo. Amsteldijk 30 te Londen. Amstelmeer 30 te Ceuta. Amstelveld 29 te Aden. Annenkerk 30 te Adelaide. Ares 29 v. Huacho, 30 te Valparaiso. Argos 29 v. Limassol n. Famagusta. Aristoteles 29 te Paramaribo. Asmidiske 2 9v. Rotterdam n. River Plata. Attis 29 te Curasao v. Maracaibo. Atys 29 v. Abadan n. Aden. Ba'long 29 v. Beyrouth n. Akaba. Banggai 1/7 te Callao verwacht. Batavia 30 te Bangkok. Batu 29 te Ryeka. Bengkalis 29 v. Trincomalee n. Penang. Beninkust 30 te Antwerpen. Bennekom 29 te Bremen v. Puerto Ordaz. Borneo 29 v. Penang n. Port Swettenham. Bovenkerk 29 v. Bremen, 30 te Hamburg. Breda 30 te Puerto Ordaz v. Paramaribo. Caltex Madrid pass. 1/7 Ras Madraka n. Suez Caltex Nederland pass. 29 Bougie n. Sidon. Caltex The Hague 29 te Port Said v. Palermo. Caltex Utrecht 1/7 te Lorenco Marques. Camphuys 29 v. Beira n. Mombasa. Carrillo 30 te New York v. Cristobal. Casamance 30 te Grand Couronne. Castor 28 1550 m. z.w. Flores n. Antwerpen. Charis 30 v. Kp. Haitien n. Port Au Prince. Congokust 1/7 te Antwerpen. Crania 30 te Rotetrdam. Dahomeykust 30 te Lagos v. Freetown. Delft 27 v. Houston n. New Orleans. Diemerdijk 29 v. Plymouth n. Bermuda. Diogenes 1/7 te Bremerhaven. Dongedi.lk 29 v. Los Angeles n. San Francisco. Dorestad 30 v. Rotterdam n. Londen. Drente 28 315 m. n.n w. Paramaribo n. N Orleans. Echo 29 ten anker Genua. Eemland 29 v. Rio Grande do Sul n. Faranagua. Eenhoorn 29 2 m. z. Gibraltar n. Londen. Eos 29 65 m. n n.w, Lissabon n. Tunis. Esso Amsterd. 29 20 m. w. Algiers n. Rastanura. Esso Den Haag 30 terug te Rotterdam v. proefv. Forest Town 29 v. Lagos n. Port Hareourt. Friesland SSM 30 te Rotterdam. Gaasterdijk 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Gaasterland 29 v. Recife n. Santos. Garoet 29 v. Genua n. Marseille. Geeststar 30 te Barry v. St. Lucia. Gooiland 1/7 te Cartagena verwacht. Grebbedijk 28 v. Mobile n. Tampa. Grote Dijk 1/7 te Rotterdam. Gulf Hansa 1/7 te Mena verwacht v. Suez. Gulf Italian pass. 29 Algiers n. Rotterdam. Gulf Swede 1/7 te Suez. Hathor 29 te Antwerpen. Helicon 30 v. New York n. Port Au Prince. Hermes 30 v. Chimbote n. Guayaquil. Holl. Dreef 29 130 m. w.n.w. Manilla n. Taketoyo. Hollands Duin 2/7 te Singapore verwacht. Houtman 30 te Brisbane v. Sydney. Inca 28 20 m. n. Messina n. Tamatave. Isis 29 v. Hamburg n. Gdynia. Ittersum 29 v Savannah n. Le Havre. Izalco 30 v. Ilo n. Antofagasta. Kaloekoe 1/7 te Singapore. Karachi 30 te Antwerpen v. Duinkerken. Karimata 30 te Antwerpen v. Hamburg. Katsedijk 30 te Miami. Keizerswaard 30 v. Rotterdam n Stanlow. Kenia 1/7 v. Thameshaven. Kieldrecht 29 te Colombo. Korendijk 29 te Antwerpen v. Hoek v. Holland. Korenia 29 320 m. z.z.w. Bermuda eil. n. Curasao. Laga pass. 29 Ouessant n. Bordeaux. Leersum 29 te Singapore v. Mormugoa. Lelykerk pass 29 Port Said n Rotterdam. Leto 1/7 te Toledo verwacht v. Belfast. Loosdrecht 30 te Rotterdam. Maasdam 30 v. Galway n. New York. Maashaven 29 te Stettin. Madisonlloyd 1/7 te Antwerpen. Marathon 30 te Paramaribo v. Bridgetown. Markab 4/7 te Liverpool verwacht Maron 28 480 m. n.o. Bermuda n. Europa. Mataram 28 v. Suez n, Djeddah. Maureen 30 v. Rotterdam n. Panamacity Medon 29 te Puerto Plata v. Santo Domingo Mentor 29 500 m. o.z o. Flores n. San Juan. Minos 30 te Rotterdam. Montferland 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Moordrecht 30 te Rotterdam. Muiderkerk 30 te Antwerpen. Mylady 29 te Hull. Naess Commander 29 v. Antwerpen n. Malta. Naess Lion 29 25 m. o. Kp. Bon n. Bremen. Naess Tiger 29 v. Tripoli n. Rotterdam. Neder-Eems 29 480 m. z.o. Bermuda n. Cristobal. Neder-Elbe 1/7 te Port Said. Neder-Waal 30 te Sandakan. Neder-Weser 1/7 v. Akaba n. Suez. Nestor 1/7 te Lattakia. Ommenkerk 1/7 v. Fremantle n, Adelaide. Nushaba 30 v. Rotterdam n. Obk. Nijkerk 29 te Cadiz v. Marseille. Oldekerk 29 690 m. z z.o. Guardafui n. Mombasa. Oranje 30 te Balboa v. Papeete. Oranje Nassau 1/7 te La Guaira. Osiris 30 v. Kingston n. Curasao. Ossendrecht 29 210 m. n.o. K. Canaveral n. R'dam. Ouwerkerk 28 v. Aden n. Suez. Parkhaven 29 v. Bahia n. Rotterdam. Pendrecht 30 v. El Palito n. Cristobal. P. G. Tuhlin 28 41 0m w. Arica n Quintero. Philidora 30 v. La Skhirra. 2/7 te Lavera verw. Philine 29 55 m. o.z.o. St. Vincent n. Mena. Poseidon 29 v, Guanta n. Maracaibo. Prins Frederik Hendrik 1/7 te Cleveland. Prins der Nederlanden 2/7 te Madeira verwacht. Prins Willem III 29 235 m. w.z.w. L'end n. R'dam. Prinses Irene 30 v. Southamputon n. Le Havre. Prinses Margriet 1/7 te Rotterdam. Provenierssingel 2/7 te Neward verwacht. Radja 30 te Antwerpen. Randfontein 29 v Durban n. East-London. Rempang 29 v. East-London n. Durban. Rondo 29 v. Lourenco Marques n. Durban. Rossum 28 45 m. w. Bermuda n. Halifax. Rijndam 29 v. Quebec n. Southampton. Rijnkerk 30 te Rotterdam. Salatiga 1/7 te Suez. Sanana 29 v. Kp. St. Jaques n. Harphong. Sarpedon 29 v. Grenada n. Caracol Schiedijk 29 te New York v. Newport News. Schielloyd 29 v. Catania n. Port Said. Senegalkust 30 v. Abidjan n. Freetown. Serooskerk 29 te Le Havre v. Hoek van Holland. Sinoutskerk 3 Ote Singapore. Situla 30 te Paranagua v Montevideo. Slamat 30 te Tandjong Mani Sloterdijk 29 500 m. o.n.o. Bermuda n. P. Evergl. Socrates 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Solon 29 te Maracaibo v. Aruba. Spaarnekerk 30 te Suez. Stad Kampen 29 240 m. z. Canar. ell n. IJmuld. Stad Rotterd. 29 180 m. n.n.o. Finist. n. Palermo. Steenkerk 2/7 te Durban verwacht. Straat Bali 29 v. Penang n. Mauritius. Straat Colombo 1/E v. Takoradi n. Monrovia. Straat Mozambique 29 te Pt. Elisabeth v. Kaapst. Streefkerk pass 29 Dover n. Lissabon. Tacana 30 v. New Orleans n Tamplco. Talita 29 360 m n o. Bona Vista n. Las Palmas. Telamon 28 v. New York n. Curaqao. Tero 29 te Rotterdam. Togokust 29 rede Lagos. Tweelingen 29 v. Rotterdam n. Vigo. Ulysses 20 te Cartagena. Utrecht 29 te Kuwait. Van Cloon 29 v. Hongkong n. Bangkok. Van Linschoten 29 v. Hongkong n. Saigdn. Van Riebeeck 29 v. Das Es Salaam n. Durban. Videna 3 Ov. Montreal n. Puerto Miranda. Vllst 30 te Kaapstad. Voco 29 v. Napels n. Port Said. Waibalong 30 te Mombasa. Waingapoe 28 v. Mombasa n. Mogadiscio. Waterman 29 v. New Yor kn. Rotterdam Westertoren 29 300 m. o. Mogadascio n L. Marq, Willem Ruys 30 v. Las Palmas n. Madeira. Witmarsum 1/7 te Hamilton. Zaanland 29 v. Las Palmas n. Montevideo. Zaria 29 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Zwijndrecht 29 te Rotterdam. KLEINE VAART Amyntas 30 te Tanger v. Napels. Balticborg 29 te Sandhammern n. Grimsby. Berkelstroom 29 te Sandettie n. Liverpool. Deneb 30 v Cadiz n. Valencia. Elsa 27 v. Skutskar n. Zaandam. Eyo S. 27 te Norwich. Geestdam 29 in Washbay n. Maassluis. Inspecteur Mellema 28 in Oostgat n. Gunness. Joost 27 v. Karskar te Kotka. Julia Mary pass. 28 South-Foreland n. Rouaan. Jupiter 28 70 m w. Ouessant n. Gravelnes. Keizersgracht 28 te Gotland n. Bordeaux. Maarsbergen 30 50 m. z.z.w Hanstholm n. ROuen. Midas 28 te Dungeness n. Rotterdam. Stella Prima 29 15 m. v. Lizard n. Rouen. Tilly 29 3 m w. Borkum n. Delfzijl. Trompenburgh 29 te Downsing n. Rotterdam Wilpo pass. 28 ET-ST v. Amsterdam n. Delfzijl. In het bedrijf van de Koninklijke Machine fabriek Gebrs. Stork en Co. in Hengelo ztin vier rookgasventilatoren gereed gekomen, die be stemd zijn vopr een elektrische centrale op het eiland Sardinië. Daar zullen ze worden gemon teerd in de centrale van een mijnbedrijf. ven dat doen nadat de burgervader zich met hulp van de politie in het stadhuis in veiligheid had gebracht De eigen orde dienst van de betogers wist echter moei lijkheden te voorkomen. De rijkswacht had overigens uitgebreide maatregelen genomen en het dorp prak tisch geïsoleerd. Alle betogers en hun auto's werden gecontroleerd. De Vlaamse voormannen hielden gloeiende, pathetische redevoeringen en dreigden met een derde mars naar Brussel. De 25.000 Belgen, die zondagmiddag het 26ste Vlaamse nationale zangfeest bezoch ten in het Antwerpse Sportpaleis, hadden hun liederen en waren dus naar het woord van de dichter geen boze mensen. Toch werd ook daar de politiek erbij gehaald. De eisen van de Vlamingen werden door sprekers kenbaar gemaakt. Een daarvan was: een koninklijk lof met betrouwbare Vlamingen in de hofhouding. Halverwege het feest reden bulldozers de grote hal binnen met borden met de namen van de zes gemeenten in het Brusselse. Op dat ogenblik werd de geestdrift zo groot, dat het feest bijna in een politieke meeting ontaardde, doch de muziek kreeg spoedig weer de overhand. Later in de stad kwam het hier en daar nog tot schermutselingen tussen terugke rende zangers en politie. De enige slachtof fers waren twee rechercheurs, die door een winkelruit werden geduwd. Dat is voor een Vlaamse betoging geen ongewone ba lans. In Utrecht is de Nederlandse Studenten vakbeweging opgericht. Het bestuur be staat uit studenten uit Nijmegen, Leiden, Utrecht en Amsterdam. Aan de oprich tingsvergadering namen vertegenwoordi gers van acht Nederlandse universiteiten en hogescholen deel. De Groningse hoog leraar prof. dr. C. G. Heringa, sprak in de oprichtingsbijeenkomst over de sociale positie van de student. Deze is naar zijn mening aanzienlijk gewijzigd en verslech terd onder de invloed van wijzigingen in de structuur der maatschappij. Naar de mening van prof. Heringa wordt de stu die ten onrechte niet als arbeid in maat schappelijke zin gewaardeerd en gehono reerd. In psychisch en hygiënisch opzicht wordt onvoldoende rekening gehouden met de eisen die aan de student als jong in tellectueel werker worden gesteld. Dit wreekt zich volgens hem in de slechte ef ficiency van het universitair onderwijs en in het mislukken van vele studies zonder dat dit aan tekort aan intelligentie mag worden geweten. In Arnhem is een driedaagse conferen tie van de International Federation of Housing and Planning gehouden. De eind conclusie van deze conferentie, gegeven door de heer J. Vink, directeur van het Nederlandse Planbureau, luidt dat verste delijking een wereldprobleem is dat steeds groter zal worden. In 1800 woonde minder dan twee percent van de mensen in een stad, thans is het een achtste deel van de wereldbevolking. Aan het einde van deze eeuw zullen meer mensen in de stad wonen dan ér thans de gehele wereld bevolken. In Nederland is reeds de top van de verstedelijking bereikt. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, gelooft dat de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië zich bevredigend hebben ontwikkeld sinds de kwestie Nieuw-Guinea is opgelost. Oe Thant zei dat vanochtend op Schiphol, waar hij een half uur moest wachten op het vliegtuig naar Boedapest. Hij was gisteren uit New York vertrokken naar Londen. Vanochtend reisde hij naar Amsterdam vanwaar hij per K.L.M. naar Boedapest ging. De Hongaarse regering had hem reeds enkele jaren geleden, toen hij nog ambassadeur in Birma was, uitgenodigd voor een bezoek aan Hongarije. BEJAARDE DAITE AANGEREDEN Een 81-jarige inwoonster van Velsen werd zaterdagmorgen nabij het postkan toor aan de Wij kerstra atweg aangereden door een motorrijder. De vrouw stak de weg over, maar liep halverwege de rij baan weer terug. Op dat moment naderde de motorrijder. Beiden kwamen te vallen. De vrouw is met een bekkenfractuur in het Roode Kruis Ziekenhuis opgenomen. De motorrijder mankeerde niets. BOTSING OP KRUISPUNT Een 53-jarige bankwerker uit IJmuiden- Oost kwam zaterdagmiddag op het kruis punt Snelliusstraat-Kennemerlaan in IJmuiden in botsing met een personen auto. De bromfietser nam de bocht naar links zodanig, dat hij te veel links op de weg kwam. De personenauto, die uit tegen overgestelde richting kwam, zag hij te laat. De man werd met een hoofdwond naar het Antonius Ziekenhuis overge- gebracht. Later kon hij naar zijn woning terugkeren. AANNEMER KWAM TEN VAL Een dertigjarige aannemer uit IJmuiden kwam vrijdagavond bij het springen over een muurtje in de Bronsstraat ten val, als gevolg waarvan hij de linker voet brak. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens 468 610 468 Kon. Olief 170,30—170,70 170,40 Philips 162,60 gb-162,70, 162,80 Unilever 167,40 167,20

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7