gezondh School Visserij boekte goede rt en Scheepvaart sultaten in 1962 lekker van smaak sc f Siemens volautomatische wascombinatie Eeii Aanpassing aan modern visserijbedrijf In de vishal en op zee SIEMENS MARGARINE FIT ZIJN - FIT BLIJVEN WOENSDAG 3 JULI 1963 10 Oefenschip Nieuws over gezond en lekker eten. Brio is een nieuwe plantaardige mar garine, bereid met drie bijzondere oliën: maïs-, soja-en zonnebloemolie. Drie gouden oliën in één margarine. In één heerlijke margarine. Brio is bovendien gevitamineerd, ongezouten, lichtverteerbaar. Gezonde Brio! Vraag Uw handelaar onze nieuwe brochure. bereid met zuiver plantaardige oliëtKr^^^ Vorig jaar moest een nogal belangrijke teruggang van het aantal leerlingen op sommige avondcursussen worden gecon stateerd, maar in het algemeen kan met tevredenheid worden teruggezien op de resultaten die zijn bereikt, aldus het jaar verslag over 1962 van de School voor Vis serij en Scheepvaart in IJmuiden. Over de teruggang van het aantal leer lingen wordt gezegd, dat er aanwijzingen zijn, dat deze teruggang vrij zeker van tijdelijke aard is. Hierover behoeven geen zorgen te zijn. Voorts stemt he'. tot tevredenheid, dat de wens om de leerlingen tijdens de pauze een passende recreatiezaal te bieden, in vervulling is gegaan. Wat het onderwijs zelf betreft, het kan van nut zijn even stil te blijven staan bij het specifieke visserijonderwijs. Het enthou siasme, waarmede in 1950 de commissie, waarin alle betrokken instanties zitting hadden, leerstofplannen voor dit specifie ke onderwijs had ontworpen, was vrij vlug bekoeld. De tijd om een en ander in te voeren bleek hiervoor nog niet rijp te zijn. Te veel tegenkanting onder andere van het bedrijfsleven was een der oorzaken, dat de invoering van dit onderwijs nooit ernstig werd overwogen. Het toen reeds dreigende tekort aan personeel op de vloot heeft zeker tot deze houding bijgedragen. Het is daarom een verheugend ver schijnsel, dat thans een deel van het be drijfsleven in zekere mate begrip toont voor een opleiding die meer is aangepast aan de eisen van een modem bedrijf. De commissie „Vakopleiding" van het Visse rijschap heeft dan ook, in opdracht van dit „schap", enige examenprogramma's ontworpen, die zo ongeveer tegemoetko men aan de destijds in 1950 opgestelde plannen voor een ideale opleiding. Wat dit betreft is er dus een reden tot optimisme, dat eindelijk de mogelijkheid bestaat, dat de achterstand die het visse rijonderwijs vertoonde ten opzichte van het buitenland, enigszins kan worden in gelopen. Of deze programma's nu ook spoedig in werking zullen treden is een vraag die wij, gezien de Veerstanden, die ongetwijfeld overwonnen moeten worden, niet kunnen beantwoorden. Alle hoop is thans gevestigd op de progressieve krach ten in de visserijsector. Met betrekking tot een 3-jarige vóóróp- leiding voor jeugdige zeevissers, waarvan het gemeentebestuur al jarenlang een voorstander is, wordt Opgemerkt, dat ook andere kringen de noodzaak hiervan be ginnen in te zien. De plannen om deze op leiding aan onze school te realiseren zijn reeds in een vrij vèrgevorderd stadium. Wordt een dergelijke 3-jarige opleiding aan alle daarvoor in aanmerking komen de scholen verbonden, dan ligt dit geheel in de lijn van het voorstel van de Staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid om de thans nog bestaande mo gelijkheid, arbeid van 14-jarigen aan boord van zeevissersvaartuigen per vergunning toe te staan, te doen vervallen. Terecht meent deze autoriteit, dat deze arbeid, naargenoegzaam bekend is, dikwijls on der sociaal bezien ongunstige om standigheden wordt verricht, zodat aan de door het verdrag nr. 112 van de Interna tionale Arbeidsorganisatie vereiste voor waarde, dat de arbeid het kind ten goede komt, bezwaarlijk kan worden voldaan. Het is jammer te moeten constateren, dat alweer een deel van het bedrijfsleven het met de zienswijze van de Staatsecretaris niet eens is. Wat de „Commissie Oefenschip Visserij- scholen" betreft, van deze commissie werd niets meer vernomen. Het is bekend, dat men het in Scheveningen heeft aange durfd een tot oefenschip omgebouwde oude logger in gebruik te stellen. Als een der argumenten hiervoor werd opgegeven, dat hiermede ervaringen kunnen worden opge daan, die ten goede kunnen komen aan een eventueel later in gebruik te stellen nieuw oefenschip. Dat deze redenering ge heel mank gaat, blijkt uit het feit, dat met deze logger uitsluitend dagreisjes ge maakt kunnen worden, aangezien een slaapgelegenheid voor de leerlingen to taal ontbreekt. De voor de Nederlandse zeevisserij van belang zijnde visgronden kunnen hiermede zeker niet worden be reikt. Als men toch eerst met een oud schip ervaringen had willen opdoen, dan had het van meer realiteitszin getuigd, hiervoor een niet meer in de vaart zijnde Noordzee tra wier te nemen, waarop vol doende ruimte aanwezig is om een behoor lijk aantal leerlingen onder te brengen. Het eerste oefenschip van de Poolse vis- serijschool was eveneens een voor dit doel omgebouwde stoomtrawler. In het nu afgelopen jaar werd voor het eerst een zogenaamde tussentijdse vakan tie van één week ingevoerd. Deze vakan tie, die ten koste gaat van de zomerva kantie, viel in de maand februari. Hoewel een lange zomervakantie zeer aantrekke lijk is, is deze zeer ongunstig voor diè leerlingen, die in de zomermaanden een rijksexamen moeten afleggen. Uitslui tend in het belang van deze leerlingen, werd de nieuwe vakantieregeling dan ook door directeur en leraren het meest accep tabel geacht. Voor het 50-jarig bestaan der school, be stond een buitengewoon grote belangstel ling. Behalve het gehele gemeentebestuur, de Inspecteur-Generaal van het Ondermijs, vele autoriteiten van Verkeer en Water staat, van Landbouw en Visserij, van exa mencommissies enz., waren aanwezig ver tegenwoordigers uit het zeevaart- en vis serijbedrijf en van vakorganisaties. Hier bij werd het woord gevoerd door de Bur gemeester van Velsen en door de Inspec teur-generaal van het onderwijs. Het personeel en de leerlingen werden in de gelegenheid gesteld het 50-jarig ju bileum op gepaste wijze te vieren. Een groot aantal aanstaande onderwij zers en leraren van de Rijkskweekschool in Meppel brachten een middag door in de school, ten einde zich op de hoogte te stellen van het visserij-onderwijs en van de verschillende visserijmethoden. Evenals enige jaren geleden, kwam een groep leerlingen onder leiding van le raren van Deense visserijscholen een be zoek brengen. Doel was weer het uitwis selen van gegevens omtrent het visserij- onderwijs. Het bleek, dat onze gasten eni ge bedenkingen hadden tegen de huns in ziens te jeugdige leeftijd van de leerlin gen van onze tweejarige vóóropleiding. Zij meenden, dat een kind op die leeftijd in het algemeen nog niet in staat is, zijn toekomstig beroep te kiezen. Voor het ove rige waren zij vol lof over hetgeen bij ons op visserij-onderwijsgebied wordt gepres teerd en over de outillage van de school. Voorts werd de school bezocht door de directeur der Visserijen te Madras India, en door een hoofdambtenaar van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij uit Tan- ganjika. Op 9 mei werd in Haarlem door de school deelgenomen aan het défilé -voor H.M. de Koningin naar aanleiding van het 25-iarig huwelijksfeest. Het jaarverslag besluit met de wens ,.Moge het gegeven zijn, dat het IJmui- dense visserijbedrijf en ook de Nederland se handelsvloot hun positie zullen verste vigen. De school zal ertoe bijdragen door hiervoor het nodige goed onderlegde per soneel te leveren." Huil Nu al 45 jaar lang weigeren de vislós- sers in Huil de ladingen te lossen van Duitse trawlers, die in Huil binnenlopen. Defp blokkade" dateert vgn de., ee^te wereldoorlog, toen zij 675 schepen, die in Huil hun thuishaven hadden tot zinken brachten." Toch gaan er nu steeds mëer stemmen op van mensen, die deze maat regel uit de tij vinden. Mr. Jack Smith van de Anglo-Continental Fish Trades Ltd is de posities nu aan het verkennen. Hij heeft daar veel belang bij, want hij is de man, die verantwoordelijk is voor de aanvoer van Duitse vangsten in Groöt- Brittannië. „De ban op door Duitsers aangevoerde vis is nu uit de tijd", stelt hij. Het is wel met de beste bedoelingen gedaan, maar men kan toch niet ontkennen dat men er de tweede wereldoorlog niet mee heeft tegengehouden. Het lijkt me al even min denkbaar dat het een positief element zou zijn ter voorkoming van een derde wereldoorlog.In tegendeel, ik beschouw deze blokkade als een doorn in het vlees". Wat de heer Smith erg steekt is dat de mannen van Huil er niet. tevreden mee schijnen te zijn actie te voeren in Huil. Men heeft de ban verder willeri uitstrekken en dat heeft al geleid tot een achterwege blijven van Duitse aanvoeren jn Grims by. Tot grote schade van de Britse huis vrouw, merkt de heer Smith er ontdaan bij op. Hij zegt dat de Duitsers ook zeer gegriefd zijn door de situatie. De vakbondsbestuurder Robert Veal meent, dat er feitelijk weinig sprake is van bitterheid onder de havenarbeiders ten opzichte van de Duitsers. Dat is al lang verleden tijd. De havenarbeiders wil len nu echter zelf geen initiatief nemen. Er is op dit punt een overeenkomst met de reders in Hull en die moeten er maar over beginnen, vinden ze. En het is na tuurlijk de vraag of die reders dat wel zullen doen. Al zal dat dan misschien meer dan commerciële dan door princi piële overtuigingen worden bepaald. IJsland Het hooggerechtshof van IJsland heeft bepaald dat de trawler Millwood uit Aber deen tot 5 september in de haven van Reykjavik moet blijven. Dat is drie dagen na de datum waarop schipper John Smith voor het hof moet verschijnen. Deze schip per is zelf in Groot-Brittannië. Op 27 april is zijn schip achtervolgd door een kanon neerboot. De procureur-generaal beschul digt hem van illegaal vissen en het ram men van de kanonneerboot Odin. Dinsdag De aanvoer in IJmuiden was dinsdag 3740 kisten vis, waarvan 116 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 139 schol, 8 schar, 17 bot, 1788 haring, 392 makreel, 371 schelvis, 545 wijting, 341 kabeljauw en gul, 8 leng, 7 koolvis en 6 diversen. In guldens, per kilogram: Heilbot 3.70 2.70, grote tong 54.70, grootmiddel tong 4.203.40, kleinmiddel tong 4.703.70, kleine tong I 5.504.60, kleine tong II 4.40—3, tarbot I 3.60—2.60, zalm 7.10. Per 50 kilogram: Kleinmiddel schol 44, kleine schol I 57, kleine schol II 3912, schar 2318, bot 87.50, verse haring 26 14, makreel 3012.20, kleinmiddel schelvis 41, kleine schelvis I 4036, kleine schelvis II 2510, wijting 168, grote gul 3931, middel gul 31—27, kleine gul 2117, kleine leng 26, kleine koolvis zwart 4430. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 220 84, grote leng 98. In guldens: KW 152 4.740, KW 52 3.380, KW 161 2.700, KW 137 3.600, KW 164 3.280. IJM 67 1.880, VL 7 5.450, VL 110 6.170. Op zee De uitkomende schepen hebben giste ren links en rechts geïnformeerd naar de visserij van de schepen diê maandag op de visgronden waren. De meeste schepen meldden zeer weinig vangst. Er waren trekjes van 6 tot 12 kantjes gedaan, 's Avonds gingen vele schepen ver der naar het noorden. Op 57 graden n.b. was er zo goed als niets te vangen ge weest. De SCH 21 Arie van der Zwan deed op 58 graden 20 min. een trek van 20 kantjes. Deze melding bracht vele schepen in beweging. De IJM 33 Thorina, die op 57 graden n.b. nog een dagvangst van 60 kantjes had, blijft ook vandaag nog op de zelfde breedte. Aanvoer van woensdag De aanvoer van vis in IJmuiden werd vanmorgen verzorgd door 30 vaartuigen met 1220 kisten schelvis, 110 radio, 260 wijting, 160 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 110 haring, 580 Zweedse haring, 192 kleine kisten haring, 410 makreel, 10 tarbot, 140 varia, 320 schol, 890 stuks kabeljauw ep 8000 kilogram tong. Het aantal kisten be droeg in totaal 3580. Prijzen van woensdag In guldens, per kilogram: heilbot 3,60- 2,50; tarbot 3,30-3; gr. tong 5-4,50; grm. tong 4,10-3,10; kim. tong 4,40-3,60; tong I 5-4; tong II 4,40-3,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 120-88; middel kabeljauw 120-88; gr. koolvis 126- 94; gr. leng 77-65; gr. wolf 96-90. Per 50 kilogram: gr schelvis 45-39; grm. schelvis 35-28; kim. schelvis 33-22; schel vis I 32-22; schelvis II 16-10; schelvis III 8; koolvis I en II 42; gr., grm. en kim. schol en schol I 50-42; schol II 44-25; schol III 22-8; gul I 44-37; gul II 42-34; gul III 26- 23; schar 16-8; bot 8-4; poontjes 21-12 ge stripte wijting 21-10; dichte wijting 8,70-8; haring 26-15,80; makreel 27-13; pilchards 12; tongschar 92; schartong 50, hake I 88; hake III 20; tarbot 140-98; kl. heilbot 120. Besommingen van woensdag In guldens: KW 188 2.950, KW 84 2.650, IJM 154 7.350, IJM 11 750. GG 353 14.900. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 10 kisten schelvis, 20 gul en kabeljauw, 350 haring, 70 makreel, 70 schol en 1000 kilogram tong. Haringvangsten KW 95 17 kantjes, KW 37 14, KW 130 50, KW 167 10. KW 7 5. KW 40 5, KW 70 6. Gemiddelden: Vlaardingen 9, Schevenin gen 12 en Katwijk 23 kantjes. qmfi? ff>o MODERNE VOEDINGSLEER WIJST NIEUWE WEGEN Werken kost energie. En vet geeft nieuwe energie. Maar er is een verschil tussen vet en vet. De voorkeur van voedingsdeskundigen gaat steeds meer uit naar bepaalde plantaardige oliën. Vooral naar maïs-, soja- en zonnebloemolie, omdat het meervoudig onverzadigde oliën zijn. Brio is daarmee bereid. Siemens trommelwasmachine en centrifuge met hoog toerental, elk voor 31/2 kg wasgoed (drooggewlcht). Automatisch verloop van het wasprogramma: voorwas (weken), hoofdwas en maximaal 7 spoelgangen. Ge lijktijdig wassen en centrifugeren. Wasmachine en cen trifuge hebben elk een eigen motor en eiectrische pomp en zijn beide voorzien van veiligheldsdeksel. De centrifuge is voorzien van een tijdschakelaar, die hem automatisch uitschakelt. 122$ In deze wasmachine krijgt U het beste resultaat met dixan, het complete was middel met afgeremd schuim. Nu ook In voordelige grootverpakking; in de doos gratis maatbeker. Bovenzijde van de Siemensvolautomatische trommelwasmachine met geopende deksels. Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V. Huygenspark 38-39, 's-Gravenhage N.Z. Voorburgwal 312. Amsterdam Keizerstraat 35, Deventer TE KOOP; Leeg te aanvaarden WOONHUIS met garage v. d. Vondellaan, leeg le en 2e verdieping WOONHUIS Willem Barendzstraat WOONHUIS Platanenstraat, in ruil voor bovenetage Lange Nieuwstraat, Planeten- weg of Pleiadenplantsoen. WOONHUIS WUk aan Zeeërweg, voor ruilwoning in Midden- Nederland ONDER- en BOVENWONING Kanaalstraat waarvan ruime bovenwoning in ruil voor eengezinswoning WOON-WINKELHUIS Spilbergenstraat, in ruil voor woning met 3 slaapkamers BEDRIJFSPAND met woning centrum IJmuiden-Oost Inlichtingen: CORN, JANUS en Zn., Mak. NB.M. Stationsweg 81 Velsen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10