VN verwachten lichte groei Nederlandse economie Mitex sticht instituut voor detailhandel - DE BEURS - Het Damrak in het eerste half jaar van 1963 Vooral door stijging export Mijnmij. Curagao verdubbelde haar winst Rubatex wil profiteren van de gasbel Daling prijsindex levensonderhoud Circulatie boven de zes miljard Entcomayer hervat de dividendbetaling Omzet American Enka 5 pet omhoog Omzet Veenendaalsche verder gestegen Importheffing op boter gehalveerd Belangrijke reductie De Autofinancier Inschrijving Arch convertibles a 100 op 12 juli Vele onzekerheden bij Electrofact Beursindex steeg met 41 punten SCHEEPVAARTBERICHTEN Gouden tijd voor Amerikaanse auto-industrie Daggeld 1 pet (-%) 13 WOENSDAG 3 J ULl 1963 Waarborgfonds voor de scheepvaart gesticht Dividend verlaagd NEW YORK (Reuter) De regeringen van de meeste geïndustrialiseerde landen verwachten dat het tempo van de econo mische groei in 1963 ongeveer gelijk zal zijn aan dat van 1962, zo blijkt uit een overzicht van de economische toestand in de wereld, dat vandaag door de Verenig de Naties is gepubliceerd. Enige landen, voornamelijk die waarvan de produktie verleden jaar beneden het mogelijke bleef door beperkingen, die de regeringen wel overwogen oplegden, verwachten een toe neming van de groei. De produktieontwik- keling zal dit jaar meer dan ooit afhan gen van de ontwikkeling van de vraag In de E.E.G.-landen wordt een lichte ver langzaming van de economische groei in het lopende jaar verwacht in België en in de Duitse bondsrepubliek en een lich te versnelling in Frankrijk en Nederland In Italië wordt verwacht dat de produktie in hetzelfde tempo als in 1962 zal toene men. De verwachtingen van een sneller groeitempo in 1963 in Frankrijk en Ne> derland zijn grotendeels gebaseerd op ver wachtingen van een snellere toeneming van de export. In België en in West-Duits- land zullen naar verwacht wordt de ex port en de overheidsuitgaven in 1963 lang zamer toenemen dan in 1962, ook al zul len in West-Duitsland de lopende uitgaven van de overheid vooral voor de defensie de sterkste factor voor de totale vraag blijven. Daar staat tegenover dat België en West-Duitsland verwachten dat het ver bruik sneller zal toenemen dan het natio nale produkt en ook in sneller tempo dan in 1962. In de Verenigde Staten is het expansie tempo in 1962 niet groot genoeg geweest om de betrekkelijk grote overtollige ca paciteit kleiner te doen worden. Eind '62 werkten de fabrieken op 83 percent van de capaciteit. Gemeend, wordt dat de nieuwe investeringen in het bedrijfsleven in de Verenigde Staten in 1963 slechts ma tige toenemingen te zien zullen geven en in een iets langzamer tempo zullen stij gen dan het groeipercentage van 5 per cent, dat voor het bruto nationale prQ- dukt verwacht wordt. De uitgaven van de Het bruto overschot 1962 van de nv mijn- maatschappij Curacao is gunstig beinvloed door het lage peil van de aanschaffin gen van die bedrijfsmiddelen, die over eenkomstig de gebruikelijke gedragslijn direct worden afgeschreven. Deze omstan digheid, die het jaarresultaat zo gunstig heeft beinvloed, gaf aan de raad van be heer de gelegenheid de veredelingsinstal- latie geheel af te boeken. Bij dit besluit gold mede de overweging, dat verdere me chanisatie en uitbreiding van de produk- tiemogelijkheden in de naaste toekomst aanzienlijke investeringen zouden kunnen eisen. De opbrengst produkten steeg van 13.24 min tot 13.61 min. Onkosten beliepen f 12.55 (v.j. 12.61) min. Na aftrek di verse voorzieningen en reserveringen, waaronder belastingen, resteert een sal do van 741.352 (ƒ360.020). Zoals ge meld, wordt voorgesteld een zodanige uitkering aan de beide trustmaatschap pijen te doen dat zij in staat worden ge steld 105 (v.j. 60) per bewijs van tien certificaten uit te keren. Houders van winstbewijzen zullen 3.81 (nihil) per winstbewijs ontvangen. Vergeleken met vorige jaren wijzen de bedrijfsresultaten van 1962 op een vooruit gang, die door verschillende factoren tot stand is gekomen. Hierbij neemt de ver- edelingsinstallatie nog steeds een voorna me plaats in. De exploitatie van deze installatie is in 1962 aanmerkelijk verbe terd, Langdurige buitenbedrijfsstelling kwam niet meer voor, zodat de totaal verwerkte hoeveelheden konden worden op gevoerd. De vooruitzichten der verkoopmo gelijkheden van het produkt fosfaat blij ven gunstig Rubatex hoopt te kunnen profiteren van de gasbel in Groningen. Wanneer met de exploitatie wordt begonnen zullen nieuwe apparaten moeten komen, die voor aard gas geschikt zijn. De directie onderzoekt nu de mogelijkheden voor de levering van apparaten voor huis- en industriever warming, die in Nederland noch in Duits land vervaardigd worden. Eerst zal men trachten de verkoop van dergelijke appa raten uit landen, die al langer aardgas exploiteren en waar dus ook de ervaring bestaat' op het gebied van de hierop af gestemde apparaten, te verkrijgen. Later zal men dan zelf kunnen gaan produceren onder licentie. De ruimte hiervoor is be schikbaar. Een spreiding is voor de maat schappij volgens de directie noodzakelijk. Over de gang van zaken werd gezegd dat deze op ongeveer hetzelfde niveau als vorig jaar ligt. In verband met de vorstperiode en door hogere kosten was men in de eerste maanden iets ten ach ter maar later is een gedeeltelijk herstel ingetreden. Op een vraag of men over 1963 een onveranderd dividend (over 1962 5 pet.) verwacht, werd geantwoord dat de situatie op het ogenblik zo ligt, dat het dividend althans nu niet in gevaar is. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 100, daalde van medio april tot medio mei 1963 van 110 naar 109. Binnen de sector voeding daalden de indexcijfers van aardappelen, groenten en fruit, terwijl ook voor éieren een prijsdaling werd geregistreerd. particuliere verbruikers zullen naar ver wacht wordt in ongeveer hetzelfde tempo toenemen als het bruto nationale produkt. In de meeste andere Westeuropese lan den en in Japan worden voor 1963 geen belangrijke veranderingen in de economi sche ontwikkeling verwacht. In het Ver enigd Koninkrijk zullen de expansionisti sche maatregelen der regering van 1962 en begin 1963 naar verwacht wordt lei den tot een matig herstel na een periode van stagnatie. Verwacht wordt dat de groei zal voortvloeien uit een snellere toenemng van de export en van de lopende uitga ven van de overheid. In Noorwegen wordt een lichte toene ming van het groeitempo verwacht als ge volg van een snellere toeneming in de exportsector, waarbij dan de investerin gen in kapitaalgoederen en de overheids uitgaven iets zullen afnemen. In Zweden daartegen zullen een duidelijke verminde ring van het groeitempo van de export, particuliere investeringen en overheids uitgaven naar men verwacht een tegen wicht vinden in een versnelling van de overheidsinvesteringen en het particuliere verbruik, zodat het groeitempo ongeveer op het niveau van 1962 zal blijven liggen. In de weekstaat van de Centrale Bank per 1 juli valt te constateren een zeer sterke uitzetting van de biljettencirculatie, die geaccentueerd werd door de afsluiting van het eerste halfjaar en door het begin van de vakantieperiode. De uitzetting be liep niet minder dan 265 min. waardoor de circulatie tot boven de 6 miljard steeg. Het rijk heeft een veer moeten laten in de vorm van een verlies van 275 min., dat ontstond door rentebetaling en aflos sing, alsmede door extra uitkeringen. De positie van de banken kan goed worden genoemd. Hun saldo nam toe met 95 min. Een verdere verruiming van de geld markt gepaard gaande met een verlaging van het tarief van daggeld kan worden te gemoet gezien. De banken hebben op 24 juni gebruik gemaakt van de faciliteit van de centrale bank om schatkistpapier te stallen. Het bedrag was circa 135 min. Dit bedrag ontvingen de banken echter op 25 juni, zodat dit bedrag eerst in deze weekstaat tot uitdrukking komt. De post goud en deviezen is met 46 min. afge nomen. Entscomayer (tabakshandel) stelt voor over 1962 een dividend van vijf percent (v.j. nihil) uit te keren. De Federatie van Middenstandsorganisa ties in de textieidetailhandei (Mitex), heeft gisteren de oprichting van een Mitex Eco nomisch Instituut (MEI) bekend gemaakt, dat in Amsterdam zal worden gevestigd en waarschijnlijk de vorm van een stich ting zal krijgen. Onder leiding van dr. Th. M. Scholten, directeur van de inkoopcom binatie „Noord Nederland", zal in de ko mende maanden het instituut ten behoeve van de textielhandelaren worden opge bouwd. De drie middenstandsorganisaties in de textieidetailhandei, „Demotex", de christe lijk C.T.B. en de Katholieke St. Willibror- dus, waarin 5500 van de ongeveer 14.000 Nederlandse textieldetailhandelaren zijn verenigd, zullen bijdragen in de opbouw- kosten van het instituut, dat een begro ting van 100.000 heeft. Naast de drie voorzitters van de vak organisaties en dr. Scholten zullen drie deskundige outsiders in de raad van advi seurs zitting hebben, nl. de oud-directeur van C.T.B.de huidige fractieleider van de A R. in de Tweede Kamer, de heer H. van Eijsden, prof. dr. H. J. Kuhl- meijer, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de economische hogeschool te Rotter dam, tevens directeur van het instituut Dezer dagen is opgericht de n.v. „Waar borgfonds voor de Scheepvaart", waarin deelnemen de n.v. Scheepswerven voor heen H. H. Bodewes, Deutz Hoogezand, de Nederlandse Middenstandsbank, Van Ros- sums Motoren te Papendrecht, Werkspoor, de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co en L. Deuzeman te Harder wijk. De n.v. beoogt door het afgeven van ga ranties de financiering mogelijk te maken van aankoop, nieuwbouw en/of verbouw van schepen en scheepsmotoren, met name van dat gedeelte van de bouw- en/of koopsom, dat niet verkregen kan worden uit eigen kapitaal, normale scheepshypo- theek en bedrijfsuitrustingskrediet. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe n.v., die in Harderwijk is geves tigd en waarvan A. J. J. Arntz directeur en L. Deuzeman secretaris is, bedraagt vijf miljoen gulden. voor de textiel-industrie en dr. A. W. Luyckx, oud-directeur van het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf, thans directeur van het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van midden standsbedrijfspanden. Als taken stelt het M.E.I. zich onder meer het voorbereiden en opbouwen van een centrale administratie: gegevens om trent het bedrijfsgebeuren kunnen per deelnemer of per groep deelnemers be schikbaar worden gesteld; het. bevorderen van het tot stand komen van doelmatige organisatievormen; het verrichten van economisch en sociologisch onderzoekings werk en het verzorgen van economische en sociologische voorlichting en documen tatie. Het is de bedoeling dat het instituut op den duur „selfsupporting" wordt. De omzet van American Enka Corpora tion, dè Amerikaanse dochter van de AKU bedroeg over de eerste 24 weken van 1963 66.630.000 dollar, of 5 percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1962, toen een omzet werd bereikt van 63.337.000 dollar. De nettowinst bedroeg 4.008.000 dollar of 1,53 dollar per aandeel. In dezelf de periode van 1962 bedroeg de nettowinst 4.047.000 dollar of 1,55 dollar per aandeel. De stijgende lijn in de omzetten, die zich in 1960 begon af te tekenen en zich voort zette in 1961, bleef ook in 1962 gehand haafd, aldus het verslag van Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weve rij. De verwachting dat de winst eveneens zou stijgen, is onder invloed van de verder verscherpte concurrentieverhoudingen echter niet in vervulling gegaan. Het saldo exploitatierekening daalde van 930 805 tot 852.633. Aan interest, winstuitkering, deelnemingen en diverse baten kon worden geboekt 300.629 (v. j. 243.391). Na afschrijvingen en diverse voorzieningen, resteert een saldowinst van 322.222 (onv.). Voorgesteld wordt tien percent dividend (onv.). De voorzitter van het produktschap voor zuivel heeft de heffing op geïmporteerde boter, die 1.50 per kilo bedroeg, en daar door praktisch prohibitief was, verlaagd tot 0.75. Deze halvering van de heffing, zo vertelde men ons bij het produktschap, is niet voldoende om een boterimport in het leven te roepen en dat is ook de bedoe ling niet. Men heeft er slechts de aan dacht van de handel op willen vestigen, dat het produktschap dit middel ter ver zekering van de binnenlandse botervoor- ziening achter de hand heeft. Zou men werkelijk een import willen uitlokken, dan zou de heffing verder omlaag moeten. De Nederlandse boterexport is dit jaar bijzonder vlot gelopen. Om een tekort op de binnenlandse markt in de herfst- en wintermaanden te voorkomen, heeft het produktschap de export de afgelopen we ken wat afgeremd door de toeslagen bij export te verlagen. Het produktschap is, naar men ons daar meedeelde, nu dan ook niet meer bevreesd dat Nederland te krap in zijn boter zal komen te zitten. Op de uitgifte der 5 percent obligatie lening De Autofinancier te Groningen werd voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat op de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. De vereeniging voor den effectenhandel deelt mee dat wordt aangekondigd de uit gifte van nominaal 1.200.000 4% percent 15-jarige in gewone aandelen converteer bare obligaties 1963 Arch n.v. tot de koers van 100 percent, uitsluitend voor houders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding van één obligatie van nominaal 1000 op nominaal 2000 aandelen. De conversiekoers bedraagt 140 percent. De inschrijving vindt plaats op vrijdag 12 juli. De claimhandel vangt aan op vrijdag 5 juli. Voorts wordt aangekondigd de intro- duktie ter beurze van Amsterdam van ge wone aandelen Arch n.v. BELANGSTELLING VOOR CULTUURFONDSEN Er bestond gisteren aan 't Damrak weer belangstelling voor cultuuraandelen. Hier bij trok het meest de aandacht HVA, die een koersstijging boekte van vijf punten tot 158'/i. Later werd 156 gedaan. A'dam Rubber liep op tot 121 en Deli Mij tot 132 Het overige beloop was zeer ongeanimeerd Kon .Olie behield het hogere niveau van de laatste dagen op gemiddeld 171. AKU opende zwak op 466%, maar herstelde tot 472. Ook Hoogovens was vier punten beter op 615. Daarentegen moesten Philips en Unilever elk ongeveer twee kwartjes prijs geven. Boeke en Huidekoper van 201 op 202 en Van Waveren van 113 op 113%. Zowel wat omzet als wat winst betreft, zijn de resultaten over 1962 van de maat schappij voor electrische bedrijfsautoma tisering „Electrofact" ten achter gebleven bij 1961. Voor 1963 kan de directie geen duidelijke prognose geven, daar nog vele onzekere factoren de situatie beheersen. Zij verwacht echter op enigszins langere termijn, dat afzetgebied en verbreding van het programma de resultaten gunstig zul len beinvloeden. De samenwerking met de Amerikaanse Control Data Corporation zal van de zijde van Electrofact resulteren in een zeer be langrijke toelevering. Deze activiteit zal ongetwijfeld,aldus het verslag, de toekom stige resultaten belangrijke beinvloeden. Het saldo exploitatierekening, exclusief afschrijvingen en interest, daalde blijkens de geconsolideerde cijfers van 617.647 tot 449.902. Voor dividendbetaling resteert f 72.270 (v.j. 97.486). Voorgesteld wordt een dividend van 5 (9) percent. Naar de directie verwacht, komt in 1963 een belangrijke verbreding van het pro gramma tot stand. Zij hoopt deze uitbrei ding tegen het eind van dit jaar in pro duktie te kunnen nemen, zodat de invloed op de omzet van 1963 nog uiterst gering zal zijn. In de eerste helft van dit jaar heeft de Amsterdamse effectenbeurs een opgaan de richting gevolgd. Dit blijkt uit cijfers van de afdeling public relations van de Vereeniging voor den Effectenhandel, 't jaar begon rustig en op 3 januari had het zijn laagste stand van het jaar op 345 Geleidelijk ontstond er meer kooplust, trokken de koersen aan en op 4 juni werd de hoogste stand bereikt met een alge meen beursindexcjjfer van 399. Het zag er naar uit dat de 400 werd overschre den, maar zover is het niet gekomen, want terstond daarna volgde een reactie, zodat eind juni dit indexcijfer beland was op 388, hetgeen een stijging van 41 pun ten betekent ten opzichte van de eerste beursdag van het jaar. Na de levendige meimaand, die de hoog ste omzetten heeft laten zien, volgde in juni een achteruitgang. In mei een nomi nale aandelenomzet van f 87 min, in juni slechts 55 min. Voor de effectieve aan delenomzet waren de cijfers resp. f 316 min en 204 min. De aandelenomzet over de gezamenlijke eerste zes maanden ligt f 25 min hoger dan in het eerste halfjaar 1962 te weten nominaal 425 min verge leken met 400 min. De effectieve aan delenomzet, waarover geen vergelijkend cijfer beschikbaar is, was 1570 min. De obligatie-omzet is in het eerste half jaar iets geringer geweest, namelijk f 457 min tegeenover 478 min in het eerste halfjaar 1962. Pandbrieven werden verhandeld voor 47 min tegen 39 min. Certificaten van Amerikaanse aandelen hadden een omzet van 133.186 stuks ver geleken met 111.320 stuks. De reactie en de verminderde affaire in juni werden sterk" in de hand gewerkt door het te leurstellende verloop van Wall Street. Per ultimo juni waren ten opzichte van ultimo mei van een totaal aantal geno teerde Nederlandse fondsen van 423 ho ger genoteerd 113, lager 285 en onveran derd 25. Ten opzichte van ultimo december 1962 was de relatieve koersverandering van Nederlandse fondsen als volgt: totaal aan tal fondsen 439, waarvan hoger 357, lager 76 en onveranderd 6. Hieruit blijkt sterk de dalende tendens over juni en de krach- tige stijgende richting over het'geheel van de eerste helft van 1963. Wat de interna tionale concerns betreft, deze hadden op 3 januari hun laagste stand met 463 en hun hoogste stand op 4 juni met 554. Zij be sloten het eerste halfjaar met 535, hetgeen ten opzichte van de eerste beursdag van het jaar een stijging betekent van 69 pun ten. De twee eerste beursdagen van juli stelden teleur in navolging van de New- yorkse beurs. Desondanks kon bij zeer geringe affaire het koersniveau zich be trekkelijk goed handhaven. In het alge meen beursindexcijfer kwam vrijwel geen wijziging, het bleef 388. Ablda 3 te Curasao verwacht. Achilles 3 te Plsco verwacht Acmaea 2 te Rotterdam. Acteon pass. 2 Aruba n. Pointe Notre. Adara 2 v. Rotterdam n. Asuncion. Aegis 3 te New York, Agamemnon 2 v. Guanta n. Port of Spain. Alblasserdijk 2 v. Aruba n. Cristobal. Alchiba 2 160 m. z o. The Brothers n. Suez. Aldabl 3 te Rio de Janeiro verwacht. Algenib 28 te Toronto. Algol 2 v. Rotterdam, 3 te Bremen. Alkaid 2 330 m. n.w. Scillys n.St. John N.foundl. Alnati 2 110 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Alpherat 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Aludra 2 ten anker rede Santos. Ameland 2 400 m. n. Azoren n. Le Havre. Amerskerk 2 450 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas, Ampenan 3 te Hongkong verwacht. Amstelland 2 45 m. z.z.w. St. Vincent n. A'dam. Amstelmeer 2 55 m. w. Algiers n. Port Said. Amstelstad 2 480 m. z. Salomons archipel naar Golf van Mexico. Amstelmolen 3 te Mackay verw. v. Yokohama. Amstelveen 2 240 m. z.z.w. Shanghai n. Dairen. Amstelveld 4 te Suez verwacht. Annenkerk 3 v. Adelaide n. Fremantle. Area 4 te Invergordon verwacht n. Rotterdam. Archimedes 2 700 m. w.z.w. Ouess. n. Dunikerken. Arendskerk 3 te Madras verwacht. Argos 2 v. Tel Aviv n. Haifa. Arkeldijk 2 30 m. z.o. Kp. St. Vine. n. Marseille. Artemis 3 v. Kingston te Port Au Prince. Asmidiske 2 120 m z.z.w. Ouessant n. L. Palmas. Attis 3 v. La Guaira n. Carupano. Atys 2 70 m. z.z.w. Masira n. Aden. Avedrecht pass. 2 Muscat n. Suez. Averdijk 3 te Marseille verwacht. Baarn 2 v. Puerto Ordaz n. Nordenham. Bali 2 4 m. z.z.o. Shanghai n. Tandjong Manl. Balong 2 te Port Sudan v. Akaba. Bantam verm. 2 v. Genua n. Marseille Bengkalis 2 v. Penang n. Port Swettenham. Benlnkust 2 te Rotterdam. Bennekom 2 v. Bremen, 3 te Hamburg. Bintang 2 v. Tripoli n. Port Said Blitar 2 76 m. w.n.w. Kp. Guardaful n. Aden. Burl S. Wats. 2 540 m. z.z.w. Socotra n. Ph.delph. Bussum 2 75 m. w. Landsend n. Avonmouth. Caltex Amsterdam 3 te Suez. Caltex Delft 3 te Vizagapatnam verwacht. Catex Eindhoven 2 951 m. n.n.o. Christmas ell. naar Perzische Golf. Caltex Gorinchem 1 v. Kielerkan. n. Fredericia, Calt. Leiden 2 110 m. n.n.o. Finist. n. Canvey eil. Caltex Madrid pass. 2 Kuria Muria eil. n. Suez. Caltex Napels 2 v. Bahrein n. Stockholm. Caltex Nederland 3 te Sidon verwacht. Caltex Rotterdam 2 looo m. z.w. Ouess n. Vliss. Caltex The Hague 2 so m. n o. Port Sudan naar Bandar Mashur. Camerounkust 2 v. Lagos n. Freetown. Camitia 3 ter hoogte Landsend verwacht. Camphuys 2 17 m. n.o. P. Del Gada n. Mombasa. Carrillo 1 v. New York n. Almirante Casamance 1 v. Rouen n. Dakar. Celebes 3 te Dubai. Chiron 2 te Rotterdam. Cities Service Valley Forge 2 130 m. n. Muscat naar Bandar Mashur. Congokust 1 v. Antwerpen n. Hamburg. Crania 2 v Rotterdam n. Londen. Dalerdijk 2 230 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Daphnis 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Delft pass 2 Cuba n. Curasao Diemerdijk 2 550 m. n. Azoren n. Bermuda. Diogenes 3 v Bremerhaven n. Rotterdam. Doelwijk 2 te Suez v. Mena. Dorestad pass. 1 Brunsbiittel n. Ornskolsvik. Doris 2 v. Madeira n. Vlissingen. Eemhaven 2 v. Tanga n. Mombasa. Elizabeth Broere 2 65 m. n.w. K. Blanc n. Dakar. Eos 2 10 m. n.o. Algires n. Tunis. Esso Amsterdam 2 v. Brega n. Augusta. Eumaeus pass. 2 Elba n. Marseille. Fina Nederland pass. 2 Aden n. Suez. Forest Hill 2 170 m. w.n.w. K. Bon n. Tripoli Lib. Forest Town vrem. 2 v. Bonny n. Isle of Grain. Friesland KRL 2 400 m. n.o. Beira n. Bombay. Gaasterkerk 2 v. Aden n. Adelaide. Ganymedes 3 te Aruba. Garoet 2 v. Marseille n. Barcelona. Geestland 3 te Sint Lucia. Giessenkerk 1 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Goeree 4 te Port Said verwacht. Gooiland 2 v. Cartagena n. Le Havre. Groote Beer 2 580 m. w.n.w. Bishoprock n. R'dam. Grote Dijk 3 v. Rotterdam n. New Orleans. Gulf Hollander 2 145 m. o.n.o. Algiers n. P. Said. Gulf Italian 2 160 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Hathor pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Hector 2 te Tunis v. Alexandrië. Heemskerk 2 v. Aden n. Karachi. Helicon 1 135 m. n.o. Hatteras n. Port Au Prince. Hermes 2 te Guayaquil v. Chimbote. Hollands Dreef 2 320 m. z. Nagasaki n. Taketoyo. Hoogkerk 3 te Chittagong. Inca 2 25 m. z. Suez n. Tamatave. Izalco 2 te Antofagasta. Japara verm. 3 v. Rotterdam n. Bremen. Johannes Frans 2 te Balboa v. Cruz Grande. Kalydon pass. 2 Ouessant n. Dakar. Kara 3 te Buenos Aires verwacht. Karachi pass. 1 Vlissingen n. Amsterdam. Karakorum 2 540 m. n n.w. Guam n Balboa. Karimata 2 v. Rotterdam, 3 te Londen. Karossa pass. 2 Puka (Thailand) n. Rangoon. Katelysia 3 te Rotterdam verwacht. Katendrecht 2 te Basrah. Katsedijk 4 te Vera Cruz verwacht. Katwijk 1 v. Durban n. Singapore. Keizerswaard 2 te Stanlow. Kelletia 3 te Rotterdam verwacht. Kenia 1 te Rotterdam. Kermia 4 te Trinidad verwacht. Khasiella 2 180 m. o.n.o. K. Hatteras n. Curasao. Kloosterdijk 3 te Rotterdam. Koningswaard 1 v. Southbrewer n. Maracaibo. Kopionella 10 te Curacao verwacht. Koratia pass. 1 Azoren n. Curacao. Korendijk 2 420 m. w.n.w. Landsend n. N. York. Korenia 1 te Curacao n. Puerto Miranda. Korovina 3 te Bone verwacht n. Lavera. Kossmatella 2 te Cutueo v. San José. Krebsia pass. 2 Gibraltar n. Durban. Kreon pass, 2 San Miguel n. Amsterdam. Kryptos 2 te Curacao. Kylix 14 te Curacao verwacht. Laertes 2 v. Glasgow, 3 te Liverpool. Leersum 2 860 m. w.z.w. Manilla n. Osaka. Leiderkerk 2 v. Port Said n. Bushire. Lekhaven 2 340 m. n.o St. Paulsrocks n. Santos. Lelykerk 2 35 m. o. Malta n. Rotterdam. Liberiakust 3 te Dakar verwacht v. Bordeaux. Limburg 2 te Singapore Maaskerk 3 te Rotterdam. Maaslloyd 2 v. Los Angeles n. Curacao. Malnlloyd verm. 4 v. Rotterdam n. Antwerpen Marnelloyd verm. 9 v. Mombasa n. Djibouti. Maron 2 450 m. n.n.o. Azoren n. Amsterdam. Mataram 2 v. Djeddah n. Dammam. Meerkerk 2 v. Genua n. Port Said. Memnon 1 te Curacao. Merwede 3 te Savona. Mississippilloyd verm. 9 v. Calcutta n. Straits. Modjokerto verm. 3 v. Rotterdam n. Bremerhav. Mohamed Reza Shah 2 te Augusta Moordrecht 2 v. Rotterdam n. Nordenham. Musilloyd 2 v. Beaumont n. Philadelphia Mylady 2 15 m. z.w. Dungeness n. Cristobal. Naess Lion 2 30 m. o.z.o. K. St. Vine, n. Bremen. Naess Tiger 2 160 m. o. Malta n. Rotterdam. Neder-Ebro 4 te Los Angeles verwacht. Neder-Eems 2 te Cristobal. Neder-Elbe 3 te Akaba. Neder-Waal 2 v. Sandakan te Tawau. Neder-Weser 2 v. Port Said n. Genua. Nijkerk 3 te Antwerpen. Ondina 2 te Suez. Onoba 3 te Le Havre verwacht n. La Skhirra. Oranje 3 te Kingston. Oran.jefont. 2 230 m. z.z.w. Kp. Palmas n. Kaapst. Oranje Nassau 2 te Trinidad v. L aGuaira. Osiris 3 te Curacao. Overijsel verm. 2 v. Shanghai n. Phillppijnen. Pacaya 3 te Matarani. Palamedes 2 765 m. o Bermuda n. Cristobal. Parthenon 2 450 m. n.n.w. Azoren n. Nassau. Pendrecht 2 te Cristobal. Pericles 1 60 m. o.z.o. Bermuda n. San Juan. Philidora 2 te Lavera n. Kharg eiland. Philine 4 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadi. Pieter S. 2 te East-Goodwin n. Swansea. Poolster 2 120 m. z.w. Athene n. Famagusta. Prins Casimir 2 v. Glasgow n. Montreal Prins Frederik Willem 2 te Detroit v. Chicago. Prins Johan Willem Frlso 1 160 m. o. Belle ell. nara Montreal. Prins Maurits 2 50 m. z.z.w. K. Race n. Montreal. Prins der Nederlanden 2 v. Madeira n. Barbados. Prins Willem George Frederik 2 v. Montreal naar Londen. Prinses Irene 2 v. Le Havre n. Quebec. Provenierssingel 2 te Newark v. Rouen. Purmerend 2 300 m w. Flores n. Rotterdam. Pygmalion 2 170 m. n.o. Vlllano n. Algiers. Radja 2 v. Antwerpen n. Amsterdam. Raki 2 v. New Orleans n. Houston. Randfontein 2 te Kaapstad. Reza Shah the Great 2 310 m. z.w. Flores n. R'dam Roebiah 2 v. Kuwait n. Mombasa. Rondo 2 rede Durban. Rotte 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Sanana 2 te Haiphong. Sarpedon 2 te Caracol v. Grenada. Scherpendrecht 2 50 m. n.n.w, Oran n Brindlsl. Schiekerk 2 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Sehielloyd 3 te Akaba. Schout en2 te Khorramshar. Seinelloyd verm. 4 v. Rotterdam n. Bremen. Senegal 3 te Rotterdam. Senegalkust 3 te Freetown. Sepia 2 75 m. n.w. Cochin n. Mena. Serooskerk pass. 2 Kp. St. Vincent n. Marseille. Seven Seas 6 te Rotterdam verwacht. Simonskerk 2 v. Zanzibar n Tanga Sinabang 2 375 m. w. Thursday ell. n. Sydney. Sinon 2 te Bremen. Sinoutskerk 2 v. Singapore n. Hongkong. Slamat 1 te Tandjong Manl. Soestdijk 2 te Hamburg. Solon 2 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Spaarnekerk 2 v Port Said n. Tripolis. Stad Alkmaar 2 135 m. n.o. Finisterre n. Rovla. Stad Delft verm. 2 v. IJmuiden n. Narvik. Stad Den Haag pass. 2 Dakar n. IJmuiden. Stad Kampen 2 160 m. w. K. St. Vine. n. IJmuid. Stad Rotterdam 2 50 m. w.z.w. Gibr. n. Palermo. Stad Zwolle 2 404 m. n.n.w. Flores n Ph.delphia. Statendam 2 v. Rotterdam n. New York. Stentor 1 v. Alexandrië n. Napels. Straat Bali 2 450 m. z.z.o. Ceylon n. Mauritius. Straat Colombo 2 v. Monrovia n. Freetown. Straat Cook 2 5 m. n. Flores n. Brisbane. Straat Cumberland 2 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Madura 2 v. Port Kembla n. Brisbane. Straat Mozambique 3 te Durban v. East-London. Tacana 3 te Tampico verwacht. Tamara 3 te Tema. Tara 2 te Rosario. Telamon pass. 2 Mona Passage n. Curacao. Tero 2 v. Rotterdam n. Duinkerken. Tjibantjet 2 160 m. z.o. Mozambique n. Mombasa. Tjibodas 3 te Mombasa verwacht. Tjimenteng 2 150 m. o. Mauritius n. Durban. Tjipanas pass. 2 Sabang n. Singapore. T.iit.ialengka 3 te Kaapstad verwacht. Tweelingen 5 v. Vigo te Rotterdam verwacht. Ulysses 2 v. Cartagena n. Mobile. Vasum 4 te Hohe Schaar (Hamburg) verwacht. Videna 8 te Puerto Miranda verwacht. Vitrea pass. 2 Gibraltar n. La Skhirra. Vlvipara 2 v. Port Said n. Triest. Vlieland 3 te Donges verwacht. Voco 2 150 m. z. Rhodos n. Port Said Waardrecht 2 400 m, w. Manilla n. Singapore. Westertoren pass. 2 Comoren n. Lor Marques. Willem Ruys 2 v. Funchal n. Rottredam. Willemstad 2 v. Southampton n. Amsterdam. Witmarsum 2 v. Hamilton n. Houston. Woltersum 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonogirl 2 te Los Angeles. Wonorato pass. 2 Midway eil n. Hongkong. Wonosari 2 v. Aden n. Port Sudan. Zafra 2 260 m. z.o. Malta n. Rotterdam. Zaria 2 120 m. o. Massawa n. Mena A1 Ahmadi. KLEINE VAART Adara pass. 2 Texel n. Rotterdam. Aeneas 2 25 m. z. Finisterre n Antwerpen. Amyntas 2 25 m. z.o. Vincent n. Rotterdam. Areas 2 20 m. z. Kp. Esplchel n. Gibraltar. Ardeas 1 10 m. z. Burlings n. Tunis. Atlas 2 35 m. n.o. Villano n Barcelona. Balticborg 2 25 m. n w. Texel n. Grimsby. Binnenhaven 3 te Duinkerken verwacht. Boezemsingel 2 v. Swansea n. Obk. Cadans pass. 30 Deal n. Treeport. Coccinelle 2 te Safi. Deneb 2 ten anker Valencia Dido 1 te Antwerpen. Diligentia 2 v. Hull n. Rotterdam. Dongeborg 2 ten anker Britlington v. Wlsmar. Driebergen 4 te Sligo verwacht. Drie Gebroeders 30 te Delfzijl Eddystone 2 op Thames n. Londen. Elshout 2 30 m. n.n.w. Noordhinder n. Oslo. Erasmussingel 8 te Rouen verwacht. Oranjeborg 2 50 m. o. Kp. De Gata n. S. Aritioco. Hoogland 3 te Rotterdam verwacht. Houtman 27 te Marseille Hunzeborg pass. 2 Terschellingerbank n. Wlsmar. Insp. Mellema pass. 1 ST-4 v. Huil n. Harlingen. Kerksingel 2 v. Gijon n. Obk. VERHANDELDE FONDSEN 2 juli 1 juli Totaal 456 448 Hoger 138(30,3%) 181 (40,4%) Lager 206(45,2%) 169 (37,7%) Gelijk 112(24,5%) 98(21,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U472 Hoogovens 615 Kon. Olie171—171,20 Philips 163—163,30 Unilever 166,50—166,70 Stemming Stil. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U472 472% Hoogovens 615618 618 Kon. Olie171,40 gb-172 gl f 171,70 Philips 163,50-163,90 gl (163,90 Unilever 166,90—167,40 167,40 H.V.A157% Vorige slotkoers A'dam Rubber. 120s/. H.V.A 156% A.K.U 469% ƒ131,70 Hoogovens 614% Philips Gem. Bez. 162,10 Unilever f 166,30 Dordtsche Petr. 784 K. Ned. Petr. Mij. 170,85 Holi. Am. Lijn. 119 K.L.M f 56,50 K.N.S.M 154 Ned Stoomv. Mij. 142 Ommeren, Phs. v. 256 Scheepv Un. Ned. 137 f 193, Nefo 111,50 222,— 494,— Ver. Bezit v. 1894 135, Amsterd. Bank 392 Ned. Handel Mij. 372 Rotterd. Bank 358% Twentsche Bank. 335% Albert Heijn 626 Amstel Brouwerij 448 Berkei's Patent 242 Bols 1060 Bührmann Papier 694 381 923 Gelder Kon. Pap. 242 Gist Spir.f. Kon. 388 Van der Heem 297 Heineken Bier 498 Hoogenbosch Sch- 304 480% Kon Zout-Ketjen 800 Müller Nat. Bezit 318 Ned. Kabelfabr. 473 Philips Pref 60,70 Stokvis 190 Thomassen Dr. 795 Ver. Machinefabr. 227 Wessanen 425 Wilton Fijenoord 289 Zwanenberg-Org. 943 Billiton Mij. II 406 Aluminium Ltd... 27% American Motors 18H Anaconda 48% Bethlehem Steel.. 31s/. Cities Service,,.. 65V. General Motors.. 69% Kennecot' Copper 71% Republic Steel 37 Shell Oil 43% U.S. Steel 48V« Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsehe Bank) WALL STREET Gesteund door een prijsverhoging van sommige staalsoorten gaf Wall Street gis teren een krachtig koersherstel te zien met winsten, die liepen van fracties tot on geveer drie dollar. De toon werd aangege ven door de fondsen die de afgelopen week de hardste klappen hadden gekregen. Van de 1284 verhandelde fondsen waren er 743 hoger, 316 lager en 225 onveranderd. De leiding bij de opwaartse beweging had den auto's. In hun gezelschap waren spoor- en luchtvaartwaarden. De omzet beliep 3.540.000 shares tegen 3.360.000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 708.94 (+7.59), spoorwegen 174.47 (+1(43) en openbare nutsbedrijven 139.11 (+0.51). Uit voorlopige cijfers blijkt, dat de Amerikaanse automobielindustrie in juni 689.519 eenheden heeft afgeleverd de hoogste automobielproduktie, die ooit in. een junimaand bereikt is. Volgens „Auto motive News" zijn verleden week in Ame rikaanse fabrieken 169.444 personenauto's gemaakt tegen in de voorafgaande week 170.689 stuks en in de overeenkomstige week van 1962 126.521 stuks. Op basis van het modeljaar heeft de automobielproduktie sinds het najaar van 1962 vrijdag de 6,6 miljoen eenheden over schreden. Verwacht wordt derhalve, dat dit modeljaar het doel van 7 miljoen een heden bereikt zal worden. De produktie van 689.519 automobielen in juni was bijna 22 percent hoger dan in de overeenkom stige maand van 1962. In de eerste helft van dit jaar zijn ver der 744.925 stuks vrachtauto's gemaakt tegen 638.335 in de eerste helft van 1962. Van de in juni gemaakte personenauto's heeft General Motors 52 percent voor haar rekening genomen, Ford 27 percent, Chrys ler 12 percent, American Motors 6 per cent en Studebaker 1 percent. Ingevolge de ruime gebruikmaking van de door de Nederlandsche Bank geboden gelegenheid tot het stallen van schatkist papier door de banken, is de geldmarkt zozeer verruimd, dat het tarief van call money (daggeld) zoals reeds verwacht werd, heden verlaagd kon worden van 1% tot één percent. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Am.terdam, luiden: Engels pond 10,04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,57'/-3,61%, Canadese dollar 3,32—3,37, Franse frank (100) 73,45—73,95, Belgische frank (100) 7,13—7,18, Duitse mark (100) 90,35—90,75, Zweedse kroon (100) 69,05—70,05, Deen se kroon (100) 51,90—52,90, Noorse kroon (100) 5a is —51,15, Zwitserse frank (100) 83,25—83,75, Italiaan se lire (10.000) 57,25-59,25, Oostenrijkse schiji?n+ (100) 13,95—14.05, Portugese escudo (100) 12,55«-i2 7,1 Spaanse peseta (100 grote coupures) 6,00—;ij5i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13