Franse wielrenners domineerden in „etappe van de waarheid" Billie Jean Moffitt weer eens in 't nieuws op Wimbledon Janssen na val uitgeschakeld in de Tour Tour de France in cijfers m - ÊSt Tourmalet (2116 meter) een groot struikelblok Nederlandse ploeg gereduceerd tot zeven pedaleurs In twee sets verwees zij Maria Bueno naar een plaats op de tribune Resultaten in de Tour de VAvenir Rik van Looy de grote verliezer op de eerste dag in Pyreneeën WOENSDAG 3 JULI 1963 15 Ontluisterd T eruggeworpen Offensief geslaagd Grandioze solo Korte vreugde Meedogenloos Ineens „De dag van de waarheid was daar". In ongeveer drie uur tijd werd daar op een slechts 95 kilometer lang traject tus sen Tarhes en Bagnères duidelijk, wie er nu precies de renners van klasse zijn in de derde Tour de l'Avenir. Nog geen 100 km., met als enig obstakel de 2116 hoge Tourmalet. Het was meer dan vol doende om een ware slachting te weeg te brengen in de karavaan, die geteisterd in Bagnères arriveerde. Bij het opmaken van de balans komt men tot de conclusie, dat de Fransen deze eerste slag duide lijk hebben gewonnen en dat de Neder landers en de Russen de grootste slacht offers waren. De Nederlanders. De zeven overgeble venen Cees Haast, veel te overmoedig begonnen, betaalde voor zijn inspanningen een zware tol en beëindigde de rit in de ambulance vormden in Bagnères een triest groepje. De enige meevaller was in feite het goede rijden van de Hagenaar Ab van Egmond, die slechts ongeveer vijf minuten had moeten prijsgeven op de 24- jarige winnaar André Zimmermann. Van Egmond was op de Tourmalet met de Belg Vastiau en de Spanjaard Tous doorgekomen met een achterstand van 3.50 op Gines Garcia (Sp), die op dat mo ment de leiding had. Voor de Hagenaar was de afdaling het zwaarst geweest. Hij had niet te veel ri sico's durven nemen en daardoor was zijn achterstand zo gegroeid. „Zo'n berg is toch echt wel iets aparts, hè? Maar ik heb me tenminste niet geforceerd en toen ik in de eerste groep het tempo niet kon volgen heb i> me rustig af laten zak ken". Van Egmond was in elk geval heel wat verstandiger geweest dan de meesten van zijn ploeggenoten. Alleen Lex van Kreu ningen, die nu eenmaal geen klimmer is, had zich ook niet laten verleiden tot een te hoog tempo. Voornamelijk daardoor kwam hij als tweede Nederlander binnen, maar zijn achterstand bedroeg toch al tijd nog een minuut of zestien. Wij behoefden toen ook niet lang meer op de anderen te wachten. Ruim 17 mi nuten na Zimmerman arriveerden Jaap de Waard („wat heb ik ontzettend slecht gereden, ik was niet vooruit te branden") en Cees Snepvangers, in een groepje met o.a. de volledige ontluisterde gele trui dra ger Yuri Melikov. En weer 2'/« minuut later finishte de man van wie ploegleider Sjefke Janssen in de bergen eigenlijk het meeste had verwacht: Huub Harings. De Limburger, duidelijk aan het eind van zijn krachten, kon slechts met moeite van zijn fiets afkomen. Wankelend liep hij rond, het gezicht zwaar getekend door de ge leverde inspanningen. ,,ïk weet nu wat een col is. Mensen, wat heb ik afgezien", fluisterde hij nauwelijk hoorbaar. Ha rings was tijdens de klim zelfs enkele ma len van de fiets gegaan, evenals trouwens Jan Schroeder, die vlak voor hem de streep passeerde maar heel wat frissere indruk maakte. Bart Solaro sloot, wat de Neder landers betreft, de rij. Weliswaar was Cees Haast nog altijd niet binnen, maar voor zijn wegblijven kon Sjefke Janssen een verklaring geven. Cees Haast was vol goede moed aan de rit begonnen. Hij draaide uitstekend en aan de voet van de Tourmalet was hij tot alles in. staat. De Brabander zit boor devol energie en waarschijnlijk is dat hem juist fataal geworden. Hoewel hij nog nooit een col van een dergelijk kaliber had be klommen, dacht hij er geen moment aan zich te sparen. Cees Haast is daar nu een maal het type niet voor. Met de eersten moest hij naar boven en aanvankelijk lukte dat boven ver wachting. Het bleef zelfs goed gaan tot vijf kilometer voor de top, maar daar was het dan ook ineens helemaal afge lopen. Slechts 100 meter lag hij achter op de leiders, toen zijn benen plotseling alle dienst weigerden. Binnen enkele me ters stond Haast bijna stil, zwalkte van links naar rechts over de weg en sloeg tenslotte zwaar 'egen de grond. Sjefke Janssen ijlings toegeschoten, hielp de man uit Rijsbergen snel overeind, zet te hem weer op de fiets, maar nauwe lijks tien meter verder ging Haast opnieuw onderuit. „Je kan beter opgeven, jongen", zei Sjefke vaderlijk, maar dat is nu net niets voor Haast. „Nooit geef ik op", bries te hij, „help me op de fiets". Ditmaal bleef hij 15 meter overeind en toen vond Sjef ke Janssen het echt wel genoeg. Want bij na was de Brabander een ravijn ingere den. Tesamen met de inmiddels gearriveer de dokter Boncourt hielp Janssen de cou reur in de ambulance: voor Cees Haast was de ronde afgelopen. De Russische renners hadden zich echt wel iets van de Tourmalet voorgesteld. Dat het echter zo erg zou zijn, hadden zij bepaald niet verwacht. In de door de Fran sen te samen met de Spanjaarden, Italia nen, Portugezen en Zwitsers ontketende slag gingen zij volkomen ten onder. Olym pisch kampioen Viktor Kapitanov bracht het er nog het beste af. Toen hij de eind streep passeerde, was winnaar Zimmer mann echter reeds tien minuten binnen. Voor Yuri Melikov, reeds in de eerste ki lometers van de lange klim gelost, werd het helemaal een lijdensweg. Meer dan 15 minuten moest hij prijsgeven. En uit geblust arriveerde de man in de gele trui in Bagnères. Het offensief, dat de Franse ploeg tus sen Tarbes en Bagnères inzette, slaagde volledig. Reeds dadelijk na de start ga ven de tricolores blijk van hun bedoelin gen. Michel Bechet ging' alleen op avon tuur uit en had in zoverre profijt van zijn vroege vlucht, dat hij tezamen met de inmiddels bij hem gekomen Joegoslaaf Valencic en de Brit Bennett meer dan een minuut voor het peloton aan de be klimming van de Tourmalet kon begin nen. Toen het drietal ongeveer halverwe ge de klim was achterhaald, nam André Zimmermann de rol van Bechet over. Slechts één man moest Zimmermann op de top voor laten gaen: de Spaanse klim- geit Gines Garcia. Het verschil bedroeg echter slechts twee seconden. Op 15 sec. volgden George Chappe als tweede Frans man, terwijl nummer' vier, de Zwit ser Rolf Maurer, reeds 35 sec. achter stand had. De. Spanjaard Sagarduy pas seerde met de Portugezen Alvez en Da Silva 45 sec. na de eersten het hoogste punt en op minder dan een minuut kwa- Van links naar rechts: Tous (Spanje), Chappe (Frankrijk) en Zimmermann (Frankrijk) op de hellingen van de Tourmalet. Cees Haast, die in de derde etappe van de Tour de l'Avenir de strijd moeit staken. men daarna nog de Italianen Stefanoni en de derde Portugees Carvalho. Van de Nederlanders lag Van Egmond op 3.50, Van Kreuningen op 13.50, De Waard op 14.30 en de overigen bleven nog langer weg. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Zimmermann (Fr.) de 95 kilometer in '2.49.42 met bon. 2.49.12, 2. Maurer (Zwits.) 2.50.43 met bon. 2.50.28, 3. Sa- guardy (Sp.) 2.50.43, 4. Chappe (Fr.) z.t., 5. Alves (Port.) 2.50.44, 6. Carvalho (Port.), 7. Silva (Port.), 8. Garcia (Sp.) allen z.t. als Alves 2.50.44, 9. Stefanoni (Italië) 2.51.21, 10. Guesada (Sp.) 2.52.03, 21. Van Egmond (Ned.) 2.54.57. De plaatsingen van de Nederlanders in het etappe-klassement waren: 87. Van Kreuningen 3.05.48; 91 Snepvan gers 3.06.37; 95. De Waard z.t.; 108. Schreuder 3.09.00; 109. Harings 3.09.03; 111. Solaro 3.10.18. Na de derde etappe luidt het alge meen klassement: 1. Zimmermans (Fr.) 10.43.01; 2. Sagarduy (Spanje) 10.44.01 op 1.00; 3. Maurer (Zwitserland) 10.44.17 op 1.16; 4. Chappe (Frankrijk) 10.44.32 op 1.31; 5. Alves (Portugal) 10.44.33 op I.32; 6. Stefanoni (Kt) 10.45.10 op 2.09; 7. Quesada (Spanje) 10.45 36 op 2.35; 8. Maino (Italië) 10 46.13 op 3.12; 9. Aimar (Fr.) 10.46.52 op 3.51; 10. Magnaini (It.) 10.47.35 op 4.34; 16. ex aequo: Van Egmond (Ned.) 10.48.46 op 5.45; 64. Van Kreuningen 10.58.51 op 15 50; 71. ex aequo: De Waard en Snepvangers II.0 26 op 17.25; 77. Harings 11.01.05 op 18.94; 80. Schroeder 11.02.49 op 19.48; 87. Solaro 11 04.07 op 21.06. De Waard, Snepvangers, Harings, Solaro, Schroeders kregen allen 15 strafseconden wegens het aanvaarden van hulp van de toeschouwers bij de beklimming van de Tourmalet. Het bergklassement ziet er als volgt uit: 1. Garcia (Sp.) 15 pnt.; 2. Zimmer mann (Fr.) 12 pnt.; 3. Chappe (Fr.) 10 pnt.; 4. Maurer (Zwits.) 8 pnt.; 5 Alvez (Port.) 6 pnt. Het algemene ploegenklassement luidt: 1. Portugal 32.18.39; 2. Spanje 32.14.25; 3. Frankrijk 32.14.55; 4. Italië 32.18.58; 5. Zwitserland 32.26.52; 11. Rusland 32.39.41; 14. Nederland 32.46-46. M In de afdaling veranderde de situatie nog aanmerkelijk. Velen die de klim nog rede lijk hadden doorstaan zagen toen hun ach terstand met minuten groeien, doordat zij minder durfden te wagen. Zimmermann kende geen vrees. De Spanjaard Garcia had hij al snel achterhaald, doch dat was hem niet voldoende. Roekeloos stortte hij zich in de bochten, verdween af en toe als een schim in de laaghagende wolken velden, maar hield steeds het goede spoor. Het werd een ware triomftocht voor de vermetele Fransman. Terwijl achter hem Garcia gezelschap kreeg van Sagarduy, Maurer, Chappe, Alvez, Carvalho en Sil va, liep hij steeds verder uit. Onder de toejuichingen van zijn geestdriftige land genoten langs de weg begon Zimmermann aan de laatste vijf kilometer met de pret tige wetenschap, dat zijn concurrenten in middels meer dan een minuut waren ach tergeraakt. Meer dan vijf seconden daar van gaf hij op het laatste gedeelte niet prijs. Op het moment, dat Rolf Maurer in de spurt de tweede plaats veroverde, wist André Zimmermann reeds, dat hij tevens leider in het algemene klassement was geworden, want gele-truidrager Yuri Melikov had op het Tourmalet de moeilijk ste ogenblikken van zijn carrière doorge maakt. =1. B4GVERES Sf Marie Marignac 89km Arreaii Peyres. 'V I563m LUCHON SPANüL Peyresourde il563m PorPi'lon V1306 RONDE VAN FRANKRIJK 3jul(—lie eh-131 km ORavitaillering ABerg Maria Esther Bueno was gewaarschuwd. De Amerikaanse teener Billie Jean Mof fitt, die verleden jaar voor de grootste ver rassing van het toernooi zorgde door op Ladies Day in de eerste ronde de als num mer één geplaatste Margaret Smith uit te schakelen, had zaterdag met haar opzien barende zege op de Australische Lesley Turner getoond opnieuw in dit Wimbledon op de scalpen van de belangrijke en favo riete personages uit te zijn. De Londense bladen hadden alarm geslagen: Billie Jean is in town! De elegante Braziliaanse Ma ria Esther Bueno bewees echter dat een gewaarschuwd mens niet altijd voor twee telt. De Wimbledon-winnares van 1959 en 1960 verloor van de niet geplaatste Cali- fornische „kwajongen" in twee sets: 6-2, 7-5. De kleine Moffitt krijgt het in de 'halve finales op te nemen tegen de Engelse Ann Jones-Haydon; als derde geplaatst en inderdaad weer bijzonder sterk dit jaar. De Britse, dié in" de finale van de Frairisé kampioenschappen na met 5-2 in.de derde set te hebben voorgestaan door Lesley Turner werd verslagen, bereikte de halve eindstrijd na 1958, 1960 en 1962 voor de vierde maal. Snel en zonder tegenstand van belang sloeg zij door de verdediging van Donna Fales (VS) heen: 6-4. 6-1. In de andere halve finale zal de Aus tralische favoriete Margaret Smith uitko men tegen de andere keiharde Ameri kaanse vechtjas Darlene Hard. Margaret moest tegen de voortreffelijke en onbevan gen spelende Rene Schuurman de eerste set verliezen, alvorens zij haar zenuwen zodanig in bedwang had, dat zij met sterk serveren en grote vaart de Zuidafrikaanse tennismuur omver sloeg: 3-6, 6-0, 6-1, Zo als Margaret Smith haar laatste set te gen Renee Schuurman speelde, zo speelde Darlene Hard op baan één tegen de Aus tralische Jan Lehane. Darlene kreeg op de te hoog geslagen drives van het Aus tralische meisje zoveel gelegenheid haar gevaarlijke backhandvolley in het geweer te brengen, dat zij tweemaal in de eerste set door de services brak: 6-1. Toen Jan Lehane in de tweede set haar services begon te winnen en met 2-1 de leiding nam leek er nog geen vuiltje aan Het noodlot heeft toegeslagen. Onze bes te man in deze jubileum Tour de France, Jan Janssen uit Nootdorp, is door een val op de Tourmalet uitgeschakeld. In de af daling van deze tweede Pyreneecn-reus, slechts 15 km. voor Bagnères de Bigor- re, klapte de voorband van Janssen, die zijn stuur niet meer kon houden en over de kop sloeg. De winnaar van de etappe naar Limoges bleef een ogenblik doodstil midden op de weg liggen. Toen kwam hij bij zijn positieven en stond op. Maar Jans sen voelde het wel, de Tour was voor hem afgelopen. In de ambulance kwam de Ne derlander later over de eindstreep en werd onmiddellijk naar een hospitaal gebracht. Daar kon gelukkig al vrij spoedig worden geconstateerd, dat Janssen er goed was afgekomen met een lichte heupfractuur. Hij zal echter een maand rust moeten houden. Op het moment van die fatale band breuk had Janssen nog een behoorlijke plaats in de rennerskaravaan ingenomen. Samen met Ab Geldermans en Dick Ent hoven zat hij in de groep, die aan de fi nish een achterstand van 10 min 34 sec op winnaar Anquetil had. Deze twee Ne derlanders hadden Janssen zien vallen, maar hadden hem geen hulp kunnen bie den in de snelle afdaling van de Tourma let. Jacques Anquetil, Perez Frances, Ray mond Poulidor en Federico Bahamontes hebben in nauwe samenwerking afgere kend met Van Looy die de grote verliezer van de eerste Pyreneeëndag is geworden. Met een achterstand van 14 min 48 sec kwam de Belg als een ontluisterde man na het beroemde kwartet over de finish. Zo Van Looy ooit al illusies gehad mag hebben in de richting van een Tourzege, dan zijn deze op de toppen van de Aubis- que en de Tourmalet grondig vernietigd. In het grote spel om de gele trui, kan de Belg geen rol van betekenis meer spelen. Het lijkt waarschijnlijk dat hij zich nu ge heel zal gaan concentreren op het bezit van de groene trui, overigens een troostprijs voor zulk een groot coureur. Van Looy kan dus niet meeklimmen als de grote jongens er werkelijk voor gaan fietsen. De Belg had het complot zien aan komen en daarom was hij direct na de start met Aerenhouts gedemarreerd. Daems sprong mee en als bewaker namens An quetil was Everaert meegestuurd. Toen Daems was teruggevallen werd diens plaats ingenomen door Ignolin, ook als een vazal van Anquetil. Ondanks het feit, dat Thiel- lin en Ignolin uiteraard helemaal geen kop deden, liep het viertal in de aanloop naar de top van de Aubisque toch 2 minuten uit. Daarvoor had vrijwel alleen Van Looy gezorgd, die probeerde het verschil zo groot mogelijk te maken. Maar wat zijn twee minuten op een grimmige knaap als de Aubisque, die al na een paar honderd me ter door bijna ondoordringbare nevels werd omhuld. Aan de voet van de berg was de tegen actie gekomen en toen op de top waar de warme zonnestralen de guurheid had den verdrongen, de stand werd opgemaakt, had het vertrouwen van Van Looy reeds een knak gekregen. Natuurlijk was Baha montes als eerste over de top gegaan, op 35 sec gevolgd door Pauwels, Poulidor en Soler, op 55 sec door de Zwitser Gimmi, op anderhalve minuut door Anquetil, Van Schil, Mahé en Stablinsky op 2 min. door een groep met Gilbert Desmet, Perez Frances en Charlie Gaul, van wie de laat ste later in de achterhoede zou verdwijnen en pas na 3 min 50 sec kwam Van Looy, Anquetil won de tiende etappe van de Ron de van Frankrijk, een rit van Pau naar Bag- 'nères over 148.5 km. Het etappeklassement: Anquetil (Fr.) 4.37.18, met bon. 4.36.18; 2. Perez Frances (Sp.) 4.37.18, met bon. 4,36.48; 3. Poulidor (Fr.) 4.37.18; 4. Bahamontes (Sp.) z.t.; 5. Martin (Sp.) 4.37.20; 6. Mattio (Fr.) 4.38.35; 7. Lebaube (Fr.) z.t.; 8. Gilbert Desmet (B.) 4-.38.46; 9. Soler (Sp.) z.t.; 10. A. Desmet (B.) z.t.; 11. Pauwels (B.) z.t.; 12. Pacheco (Sp.) z.t.; 13. Puechel (Did.) z.t.: 14. Gainche (Fr.) 4.41.25; 15. Blocklandt (B.) z.t.; 44. Enthoven (N.) 4.47.52; 46. Geldermans (N.) z.t.; 61. Planc- kaert (B.) 4.50.26; 62. Van Looy (B.) 4.50.26; 70 Zilverberg (N.) 4.53.13. Het algemeen klassement na de tiende etappe luidt: 1. Gilbert Desmet (B.) 52.50.37; 2. Anglade (Fr.) 52.53.34 op 2.57; 3. Anquetil (Fr.) 52.54.23 op 3.46; 4. Bahamontes (Sp.) 52.56.41 op 6.05; 5. Poulidor (Fr.) 52.56.53 op 6.16; 6. Pauwels (B.) 52.59.36 op 7.29; 7. Soler (Sp.) 52.59.07 op 8.30; 8. Lebaube (Fr.) 52.59.36 op 8.59; 9. Perez Frances (Sp.) 52.59.50 op 9.13; 10 A. Desmet (B.) 53.00.25 op 9.48; 27. Ent hoven (N.) 53.08.38; 31. Van Looy (B.) 53.09.11: 33. Geldermans (N.) 53.09.23; 56. Zilverberg (N.) 53.15.55. Het algemeen ploegenklassement: 1. Gemi- niani 158.40.33: 2. De Muer 158.46.51; 3. De Kimpe 158.49.08; 4. Schotte 158.51.44; 5. Remy 158.53.13. In de tiende etappe hebben Foré, Baens, Velly, Velez en Janssen opgegeven. Het bergklassement: 1. Bahamontes (Sp.) 30 pnt.; 2. Poulidor (Fr.) 20 pnt.; 3. ex aequo Pauwels (B.) en Anquetil (Fr.) 13 pnt.; 5. ex aequo Martin en Soler (beiden Sp.) 10 pnt. Het puntenklassement: 1. Van Looy (B.) 112 pnt.; 2. Gilbert Desmet (B.) 75 pnt.; 3. Van Aerde (B.) 72 pnt.; 4. Darrigade (Fr.) 67 pnt.; 5. Anquetil (Fr.) 50 pnt. die als een der eersten had moeten los sen toen de klauteraars hem op de hel ling waren voorbijgegaan. Na een korte afdaling volgde de top van de niet voor het bergklassement meetel lende Soulor, vervolgens de angstige rit naar beneden, naar het dal tussei> de Aubisque en de Tourmalet. Schreeu wend van angst knepen de renners in de remmen, als schimmen doken zij in het wolkendek, waarin het zich soms slechts enkele meters bedroeg. In het dal volg de een hergroepering, waarbij Van Looy en ook de vier Nederlanders, zich weer bij de koplopers voegden. Het was slechts een korte vreugde, want toen de klim naar de wat vriendelijker lachende Tourmalet lpegon, vielen al spoe dig nieuwe slachtoffers. Tussen tienduizen den Fransen en Spanjaarden door, die al heel vroeg naar boven moeten zijn gegaan, voltrok zich het drama Van Looy. Esteban Martin demarreerde uit de grote kopgroep gevolgd door Bahamontes. Pauwels, Pou lidor, Anquetil, Soler en Perez Frances. De ontknoping was begonnen. Rik van Looy had geen macht om zich te verweren te gen de gezamenlijke aanval op zijn groot spraak en verdween in de verte. Steeds groter werd zijn achterstand en toen hij bijna tien minuten na Bahamon tes eindelijk boven was, gaf de Belg zich gewonnen. Na Bahamontes waren Poulidor, Esteban Martin, Anquetil en Perez Frances doorgekomen en dit vijftal ging nu de affaire Van Looy verder afhandelen. In de lange afdeling naar de finish in Bag nères de Bigorre werkten, zij eendrachtig samen om Van Looy de genadeslag toe te brengen. De opzet lukte volkomen. Want ongeveer een kwartier nadat Anquetil de spurt gemakkelijk had gewonnen en dus ook nog de minuut bonificatie had opge streken kwam de kansloos geworden Van Looy binnen. Billie Jean Moffitt, de „kwajongen" van Wimbledon. de lucht te zijn voor de zonder twijfel sterkere Darlene. Maar het zou niet nodig zijn, haar superioriteit te bewijzen. In de eerste rally die in de vierde game op de service van Hard werd gespeeld, verstuik te de Australische haar rechterenkel en moest zij de strijd staken. Na een back hand in de hoek wilde zij teruglopen naar het midden van de baseline. Zij stapte met het linkerbeen naar rechts over en zakte toen met een luide gil, die duizenden op de hoge tribunes even door merg en been ging, in elkaar. Terwijl Darlene Hard met een weinig bevredigende overwinning op haar naam de rackets in de hoezen deed, werd de doodsbleke Jan Lehane met een van pijn vertrokken gezicht van de baan gedragen. Maria Esther Bueno is na haar ziekte van het vorig jaar niet meer in staat de vaart en spreiding van snellere speelsters te weerstaan. Haar lange benen brachten haar niet vlug genoeg op de bedreigde plaatsen en lukte het wel de scherp ge plaatste ballen van de fris van de lever spelende Moffitt te bereiken, dan volgde veelal een verdedigende slag en stond Bil lie Jean klaar voor de medogenloze gena deklap. De Amerikaanse lijkt met haar kor te gestalte en de bril op het eigenwijze wipneusje uiterlijk in geen enkel opzicht op een „giantkiller", maar juist weinig speelsters beschikken over zoveel eigen schappen voor toptennis als deze Billie Jean. Zij compenseert haar lengte, nauwelijks 1,60 m, met een schitterende service, zij slaat haar backhand even gemakkelijk als haar forehand en als zij eenmaal goed in haar spel is zijn haar dropshots even do delijk als haar lobs. Bovendien is zij snel genoeg en wat misschien het belang rijkste is zij is in staat een fout te ver geten en haar zelfvertrouwen zodoende tot de laatste slag te bewaren. Maar Billie Jean Moffitt zou ook nog de medewerking van haar tegenstandster krijgen. Maria Bueno verloor haar service- game do'or dubbele fouten en doordat zij menigmaal het antwoord schuldig moest blijven op de zwiepende returns van het meisje, dat met het voetenwerk van een bokser voor nagenoeg alle problemen een oplossing vond. Na de kansloze 6-2 in de eerste set leek de Braziliaanse zich te her stellen. Zij begon met een love-game en won ook haar tweede service beurt. Maar haar rivale was te snel, de druk aan het net van de steeds aanvallende Amerikaan se was te groot voor de languissante hoofd schuddende Maria. Zij was zelden snel ge noeg aan het net om de ballen af te ma ken en zelden snel genoeg terug om de diepe lobs te kunnen retourneren. Op schit terende wijze met flair en durf van het „nu of nooit" overleefde zij na een door braak op 3-5 een matchpunt om dan nog maals de service van Moffitt te winnen en op 5-5 te komen. Maar toen Billie Jean, die van dat alles nauwelijks was geschrokken en grijnzend doorging, op 6-5 40-15 kwam, benutte zij de eerste van de twee kansen op de zege. Na een snelle en kansloze 6-1 in de eerste set tegen de Zuidafrikaanse dames Hunt en Van Zijl hebben Jenny Ridderhof en Eva de Jong zich met goede passings en gewonnen volley-duels een tijdlang kunnen handhaven in het dubbelspel dat op baan drie voor de achtste finales werd gespeeld. Het werd met twee doorbraken op de service van mejuffrouw Van Zijl zelfs 4-2 voor het Nederlandse paar en de kans op een derde set was niet ondenk baar. Maar toen ineens leek het of de weelde van de voorsprong te zwaar woog. De oude fouten kwamen weer terug. Mevrouw Ridderhof kreeg moeite met haar ground- strokes terwijl de cross-drives van de Zuidafrikaantjes sterker werden. Eva de Jong liet zich door de versnelling van de andere zijde van het net weer achteruit drukken waardoor het volleren zoveel moei lijker werd. Op de service van Jenny Rid derhof werd bij 5-4 een matchpunt te niet gedaan maar bij 6-5 lukte dat niet: 6-1 7-5. In de derde ronde van het gemengd dub belspel verloren Willem Maris en Eva de Jong kansloos van de Duits-Zuidafrikaan- se combinatie Bungert/Schuurman 6-3 6-1.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15