Verkade Ry-King knackebröd over de taalkwestie tiatlMrt veer vandaag- HET WEER Kans op betere regeling voor invaliden Vliegtuigje bij Ooltgensplaat neergestort IN ZEE V. V. D. Keus gebaseerd op de uitslag verkiezingen Katwijk vestigt aandacht op zijn visserij PROF. BEEL WIL GAAN MET DE Verdachte bekent moord op meisje Socialisten kennelijk beduusd door de ontslagaanvrage van Lefèvre Smartegeld nazi-slachtoffers Erasmusprijs Partij v.d. Arbeid itaat er naast Koninklijk paar in oktober naar Perzië uitgereikt aan Martin Buber Nieuw station in Schiedam geopend Gevallen ster éeè MORRIS êeforeyou êuy! Nieuws over Buber ZIE PAGINA 4 Vrij warm Aan het strand: Het woord is aan In de krant van heden: 48e JAARGANG NUMMER 200 V, f WOENSDAG 3 JULI 1963 Hurfan, hoofde dl, .H. TM 15295 DACBLAD VOOB VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVINC Ci*,,ek«»i4 IJnrnd» Cora* 128288. FALCON TWEEDJASSEN prijs per pak f 0.85 (bruin of wit) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische eerste-minis- ter Lefèvre. heeft gistermiddag koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning heeft het ontslag geweigerd en de eerste-minister verzocht zijn pogingen om een oplossing te vinden voort te zetten. Zo heeft België dan toch een kabinetscrisis, het gevolg van onenig heid tussen de socialisten en de rooms- katholiekep over het taaicompromis van dat de crisis van lange duur zal zijn. Advertentie Collard, de voorzitter van de Belgische Socialistische partij, verklaarde, dat geen Kamerontbinding en verkiezingen noodza kelijk zouden zijn. Van den Boeynants, de voorzitter van de Christelijke (rooms-ka- tholieke) Volkspartij zei, dat de kloof geen regeringscrisis rechtvaardigt en Struye, de voorzitter van de Senaat verklaarde het besluit tot aftreden van de regering absurd te vinden, omdat de twee standpunten zo dicht bij elkander waren gekomen, dat een discussie best tot gunstig resultaat zou kunnen leiden. Eerste-minister Lefèvre noemde de toestand „ergerlijk voor het land". Maan dagavond, na afloop van de kabinetsraad, had de eerste-minister zich nog hoopvol getoond over het taaicompromis. Het kwam erop neer, dat voor de zes gemeen ten, die bij het arrondissement Brussel zouden worden gevoegd, een overgangs tijd van drie jaar zou gelden. Het parle ment zou zich na die drie jaar, op grond van het verslag van de vice-gouverneur, die toezicht zoii houden op het naleven van de taalwetten, moeten uitspreken over de keuze van het uiteindelijke regime. Dit was kennelijk een toegeven aan de Vlaam se vleugel van de C.V.P., die de ultra rechtse Volksunie de wind uit de zeilen wilde nemen. Toen echter de C.V.P.-vleugel iets toe geworpen had gekregen, kwamen ook hun Waalse collega's. Zij verlangen garanties voor het handhaven van de rechten van de Frans sprekenden aan de Leuvense universiteit. Het socialistische partijbestuur liet aan de socialistische fracties van Kamer en Senaat weten, dat het niet met het taai compromis akkoord ging. De overgangs periode van drie jaar zou volgens de so cialisten weer nieuwe verwikkelingen met zich brengen en de taalstrijd verscher pen. Het bezoek van de minister van Buiten landse Zaken Paul-Henri Spaak die op 7 juli naar Moskou zou gaan, waar hij door Kroesjtsjev zou worden ontvangen, zal waarschijnlijk worden uitgesteld wegens de regeringscrisis. Verwachting tot morgenavond: Vrij warm weer met over wegend zwakke wind. Perioden met zonneschijn, maar in de middag kans op onweer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen goed strandweer met zon en een geringe onweerskans. Zwak ke veranderlijke wind. Middagtem- peratuur 22 graden, zeewater 15 a 16 graden. Vooruitzichten: Rustig en fraai strandweer. Allard Pierson: Wat vraagt de nachtegaal of iemand luistert! Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem2 Uit het Binnenland.2, 4 Beelverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstom 3 Buitenlands Nieuws3, 4 Uit stad en omgeving.5 Horen en Zien9 Kunst9 Feuilleton 11 Beurs 13 Economisch Nieuws 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers14 Sport 15 Topsy 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II J ^^^1 Tf I J Tr Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur! Jo« L. Lodewijki Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 98, Haarlem Directie: P. YV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Tweede Kamer aanvaardde zonder hoofdelijke stemming een aanvullende be groting voor 1963 ten behoeve van snelle uitkeringen aan nazi-slachtoffers op grond van het Nederlands-Duitse financiële ver drag. Aangezien Duitsland de overeenge komen vergoeding van 280 miljoen mark in gedeelten betaalt, werd voorgesteld 113.125.000.- voor directe uitkeringen aan nazi-slachtoffers (gelijk aan 125 miljoen mark) alsmede f 22.500.000.- voor overige uitgaven ter voldoening van aanspraken op grond van het verdrag, op het budget 1963 te brengen. De Kamer was van oordeel, dat de vast gestelde regeling voor de invalide naziver- volgden onbevredigend is. Na herhaalde aandrang verklaarde minister-president, prof. De Quay, zich bereid, volgende week een afspraak te maken over de datum, waarop overleg zal worden gevoerd tussen de regering, een aantal Kamerleden en en kele deskundige buitenstaanders. De rege ring wil het resultaat van het overleg, als dat technisch is te verwezenlijken, „in welwillende zin behandelen." Volgens de huidige regeling zouden inva lide nazi-slachtoffers slechts in aanmer king voor smartegeld kunnen komen als hun invaliditeit 70 pet. of meer bedraagt en ten minste vijf jaar achtereen heeft geduurd. Vanuit de Kamer werd opge merkt, dat ook een mindere mate van in validiteit, vooral als die blijvend is, zeer schrijnend kan zijn en dat ook voor der gelijke invaliden iets moet worden gedaan. Hierover zal dus nader worden gesproken. Het speet de heer S c h e p s (P.v.d.A.), niet in de gelegenheid te zijn een amende ment in te dienen om, het bedrag van 113.125.000.- uit de schatkist aanzienlijk te verhogen. Hij verwachtte hiervoor na melijk geen algmene bijval uit de Kamer. Bovendien, zo meende hij, zou minister Z ij 1 s t r a het „neen" laten horen, zon der dat hij daarvan ooit, als demissionair minister, enig politiek gevolg zou behoe ven te vrezen. „Dat neen zou hetzelfde zijn als het brullen van een stervende leeuw", aldus de heer Scheps. „Ik had lie ver te doen gehad met een levende blaf fende hond", zei hij. „Laten we de gor dijnen maar laten zakken, de held sterft wel bij de laatste acte". De heer Bak ker (C.P.N.) verweet de heer Scheps geen verhoging te hebben geëist en de heer Van Koevorden (K.V.P.) vroeg om een schaderegeling voor boerenbedrijven, die in de grenscorrecties vallen. De Kamer ging hierna over in een be sloten vergadering. Koningin Juliana en prins Bernhard zul len op 3 oktober voor een officieel bezoek van twee weken in Teheran aankomen, al dus is officieel in de Perzische hoofd stad meegedeeld. Het bezoek van het koninklijk paar werd in september 1962 uitgesteld, na de aardbeving in Perzië die de dood van ruim 11.000 personen veroor zaakte. Prins Bernhard heeft vanochtend als regent der stichting Praemium Erasmia- num in tegenwoordigheid van koningin Juliana en prinses Beatrix de Erasmus prijs 1963 uitgereikt aan de 85-jarige Jood se theoloog, filosoof en socioloog prof. Martin Buber. Het was de vijfde keer dat de prijs werd uitgereikt. Het geschiedde nu voor de eerste keer in Nederland, in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Prof. Buber heêft in overleg met het bestuur der stichting besloten het grootste deel van de Erasmusprijs, 100.000.-, te besteden aan een diepgaande studie van een onderwerp dat in het behoud van de wereldvrede een geheel eigen rol speelt: de crisis en de bestemming van het Euro pese Jodendom vóór, tijdens en na de tweede wereldoorlog. In een toespraak belichtte prins Bern hard de universaliteit van de levenshou ding en het denken van prof. Buber en de actualiteit van diens levenswerk. Prof. dr. M. A. Beek schetste de be tekenis van Martin Buber voor de cultuur van Europa, waarna een muzikaal inter mezzo verzorgd door Yehudi Menuhin en diens zuster prof. Buber een dank woord sprak. Hij noemde het „nieuwe ge lovige humanisme" een tegenkracht tegen ..de technologie, die zonder leiding is ge raakt" en tegen de „verslaving van de mens in dienst van het gespleten atoom". Een pipercup van het luchtvaartsproei- bedrijf Van Beek te Melissant is in de kleine Anna Wilhelminapolder te Oolt gensplaat naar beneden gestort. De twee inzittenden, de piloot Veenhuizen uit Al phen a. de Rijn en de achttienjarige Henk van Putten uit Melissant, werden zeer ern stig gewond en zijn in een ziekenhuis op genomen. De heer Véenhuizêh. een óud-militair vlieger, heeft 2600 vlieguren op zijn naam staan. Hij is pas een week bij het lucht- vaartsproeibedrijf in dienst. De achttien jarige Henk van Putten uit Melissant is employé van dit bedrijf. Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse wielrenner die het meest op de voorgrond trad in de Tour de France is gisteren gevallen en uitgevallen. Dat was Jan Janssen, die men op de foto in de voor hem fatale positie ziet. Met zijn verwon dingen bleek het nogal mee te vallen, maar het Tour-avontuur is voor Janssen ten einde. Voor verdere be richtgeving zie men de sportpagina. Een dertigjarige heftruckchauffeur op een betonfabriek te Walsoorden heeft be kend zijn zestienjarige buurmeisje Marie Louise Duerinck om het leven te hebben gebracht. De man, die na een urenlang verhoor door de knieën ging, had verdenking op zich geladen door zijn nerveuze houding en tegenstrijdige verklaringen, toen hij een routinebezoek van rechercheurs kreeg. De man woont sedert drie jaar in Walsoorden. Hij is getrouwd en heeft geen kinderen. Hij staat in het dorp bekend als een af zijdige figuur. De man verklaarde tegenover de re cherche het meisje zaterdagavond in het dorp te hebben ontmoet toen zij op weg was naar haar 'grootmoeder. De verhouding tussen beide buurfamilies was de laatste tijd tamelijk gespannen. De man zou zich kwaad hebben gemaakt over een onaan gename opmerking die het meisje in het voorbijgaan tegen hem maakte. Hij had het meisje gedreigd, waarna zij vluchtte naar de betonfabriek. Daar volg de een worsteling, waarbij hij haar met twee stenen op het hoofd zou hebben ge slagen. Daar-a zou hij het meisje in een greppel hebben gelegd en twee grote be tonblokken op haar hoofd hebben gegooid. De informateur, prof. Beel, meent dat een kabinet, gebaseerd op de KVP, de ARP. de CHU en de VVD, voorvloeit uit de verkiezingsuitslag. Hij heeft der halve besloten met de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van deze vier partijen zaken te doen. Pas als tussen de drie confessionele partijen en de VVD geen overeenstemming mogelijk blijkt zal hij zich tot de Partij van de Arbeid wenden. Prof. Beel had deze beslissing al geno men voordat gisteren en vandaag de heren De Kort (K.V.P.), Beernink (C.H.U.), Van Eijsden (A.R.P.), Vondeling (P.v.d.A.) en Toxopeus (V.V.D.) een ontmoeting met hem hadden. Hij heeft prof. Vondeling van zijn standpunt In kennis gesteld nog voor dat hij met mr. Toxopeus had gesproken. Hij meende dit te kunnen doen omdat hij zich bij zijn beslissing vooral heeft laten leiden door de verkiezingsuitslag. Hij vond dat de verkiezingen hebben aange toond dat er een goede mogelijkheid is om de thans bestaande samenwerking, beli chaamd in het kabinet-De Quay, voort te zetten. Morgen verwacht de heer Beel de vier fractieleiders bij zich_om gezamenlijk over 'een door" hem opgesteld memorandum van gedachten te wisselen. Naar het schijnt neemt prof. Beel de leidraad van de vroegere informateur, dr. Romme, als uitgangspunt. Op basis van deze leidraad verschaft hij enkele kant tekeningen over geschilpunten, waarvoor in- de komende periode een oplossing móét worden gezocht. Het werk van de ex-formateur dr. De Kort en diens basisprogramma laat hij geheel buiten beschouwing. Hij vergroot daarmee de mogelijkheid tot onderling overleg. Met de bezetting van de portefeuilles zal dr. Beel zich niet inlaten. Verloopt het gesprek morgen gunstig dan zal hij wel licht reeds vrijdag verslag uitbrengen aan de koningin. De vorstin kan dan aanstonds een formateur aanwijzen. Vrij algemeen wordt verwacht dat dit prof. De Quay zal zijn. Wanneer alles meeloopt zou Het nieuwe kabinet bij wijze van spreken binnen een week kunnen zijn gevormd. In Katwijk zal van 20 tot en met 27 juli een nationale visserjjtentoonstelling wor den gehouden. Het geheel is groots opgezet, want behalve de expositie wordt ook een vlootschouw op touw gezet. Men wil het publiek door middel van een visrestaurant vertrouwder maken met wat de zee biedt. Katwijk wil er door middel van deze tentoonstelling de aandacht op vestigen dat het de grootste vissersplaats van Ne derland is. De vloot van Katwijk telt liefst 182 schepen, waarvan 113 moderne kotters. De Katwijkse vissersvaartuigen hebben IJmuiden als thuishaven. Men wil in de badplaats-vissersplaats echter zelf een haven hebben en vooral daarom wil men door een visserijtentoon stelling de aandacht op zich richten. Professor Vondeling staat hier bij dr. Beel in Wassenaar op de stoep. Hij mag hopen dat de deur zo dadelijk zal opengaan en dat gebeurt dan ook in derdaad. Maar eenmaal binnen wordt het prof. Vondeling al snel duidelijk, dat de deur van het kabinet voor zijn partij wel dicht zal blijven. Advertentie Men zou het misschien op het eer- ste gezicht niet zeggen, maar dit is het nieuwe spoorwegstation in Schiedam, dat gisteren officieel in gebruik genomen is. Het vormt het sluitstuk van de Schiedamse „spoor- wegmetamorfose", waaraan in de g§ laatste jaren druk is gewerkt. Da- gelijks stoppen er 428 treinen, waar uit bjjna 10.900 reizigers stappen. Vorig jaar werd 'in Schiedam voor 1,7 miljoen gulden aan kaartjes ver kocht. Het nieuwe station wordt door deskundigen een van de meest ge durfde projecten genoemd, waarmee Schiedam zich aanpast aan de tijd en aan een nieuwe situatie. Het ge- houw heeft door allerlei omstandig heden, vooral van verkeerstechni sche aard, een bijzondere vorm ge kregen. Het heeft onder meer een kantoorblok van vjjf etages, waarin een instructiecentrum van de N.S. zal worden ondergebracht, en een bijzondere dakconstructie van de stationshal. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1