Franse boeren stellen een ultimatum Riskante hoffelijkheid van regering jegens Philby? Bonn is niet gerust op de komst van De Gaulle FBI arresteert vier spionnen President Kennedy terug in Washington WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Meer rest Negers beschoten Nenni-socialisten welwillend jegens premier Leone Woedend debat Wilson-Macmillan Aanhangers van Atlantische conceptie verwachten de wind van voren Kroesjtsjev bereid tot een partieel kernstopverdrag Kabinetscrisis op til in Noorwegen Peking-China komt op voor Roemenië Kadar geeft steun aan Kroesjtsjev ^t^raatótoel Napels deed hem jubelend uitgeleide Martelli ontkent v.VrwinieviGiecfe r "0p de WOENSDAG 3 JULI 1963 3 Kenya wordt nog dit jaar een onafhankelijke staat Gevaarlijke égards Met afzien van onderaardse proeven en hun inspectie Kroesjtsjev beschuldigd van economische druk" Boedapest verwacht geen conferentie in Moskou Elias Katoenen pantalons in kaki kleur,de lichte dracht voorde midzomer f 29.75 De anti-lawaai-campagnes die de laatste jaren steeds meer aanhangers krijgen, hebben thans een officiële steun van de minister van Verkeer (en Waterstaat) toe gezegd gekregen, waardoor de mogelijkheid tot beperking van het toenemende euvel van de geluidshinder weer groter wordt. Soms hoort men nog wel eens de me ning verkondigen dat de acties tegen het lawaai voornamelijk worden gevoerd door sukkelende ouden van dagen, „die niet met hun tijd meegaan". Doktoren kunnen echter een ander boekje opendoen. Zij zijn het er in het algemeen wel over eens, dat de geluidhinder uit diverse bronnen zeer nadelig is voor de gezondheid en de sta biliteit van de geest, ook bij overigens kerngezonde lieden in de bloei van hun le ven. De rumoerige manier waarop zich het openbare leven in onze tijd voltrekt, werkt nadelig op de lichamelijke en gees telijk conditie en kan ernstige kwalen en aandoeningen bevorderen. Het is verheu gend dat de overheid begrip heeft voor de ze gevaren en meewerkt aan een beteuge ling van uitwassen. De politie heeft thans de mogelijkheid, op te treden tegen brom- merlawaai zonder dat zij daarbij meetap paraten behoeft te gebruiken. Het is te hopen dat zij een ruim gebruik van deze mogelijkheid maakt, opdat althans in eni ge mate de willekeur van de straatrid ders zal kunnen worden tegengegaan. In beslagneming van het lawaai-instrument zal in vele gevallen een fikse preventieve werking hebben. Het vervoermiddel bromfiets is niet al leen uit het oogpunt van verkeersmogelijk- heden uit zijn krachten gegroeid, het wordt vaak gebezigd als bravourmiddel en ook in die gevallen wordt hét een bron van ergrenis en wanorde. De snelle toe neming van het aantal brommers gedoogt niet, dat op dit punt lijdelijk wordt toege zien. Het zou trouwens voor de autoriteiten in vele gevallen een overweging waard zijn, ook de draagbare radio als een bron van geluidshinder vogelvrij te verklaren. De wet geeft in dat opzicht meer mogelijk heden dan er in het algemeen gebruikt worden. Een verbod van gebruik kan in parken, wandeloorden aan stranden en in recreatiecentra misschien de rust doen weerkeren, die voor de ontspanning onont beerlijk is. Het ten gehore brengen van muziek op de openbare weg en daarmee gelijk te stellen plaatsen is aan strenge regels gebonden en vereist een vergun ning. Waarom zou men dan ongelimiteerd een radio kunnen laten galmen waar men gaat, ligt en staat? De politie "heeft in dit opzicht natuur lijk een moeilijke taak, maar kan vaak door plaatselijke overheden méér worden gesteund en gestimuleerd dan tot dusver gebruikelijk is. Men behoeft geen zoeker naar spijkers op laag water te zijn om vast te stellen dat de som van alle geoorloof de openbare geluiden tegenwoordig toch al en vooral in dichtbewoonde gebieden als het onze de persoonlijke levens vreugde steeds sterker reduceert. Zilverveiling. Een zilveren kan met schotel die meer dan een eeuw opgebor gen was in de kluis van een Londense bank, zijn bij Sotheby verkocht voor 11.000 pond (ongeveer 110.000 gulden). Het Vic toria and Albert Museum kocht het Queen Anne zilver waarin de koninklijke wapens en het monogram gegraveerd waren, aan. Vijf stuks Queen Anne zilver gingen weg voor 26,600 pond (266.000 gulden). PARIJS (AFP-DPA) Zuidfranse boe- renorganisaties hebben de regering in Pa rijs een ultimatum gesteld. Zij hebben ge- eist dat de regering binnen 48 uur alle invoer van groente en fruit uit het buiten land tot 15 oktober verbiedt. Gaat de re gering hierop niet in, dan zullen de boe- renorganisaties tot een „geconcentreerde actie" overgaan, eerst in de departemen ten rond Marseille en Avignon en later in heel Frankrijk. Gisteren hebben „boerencommando's" de groentemarkt in Avignon, waar maan dag twaalf mensen bij botsingen werden gewond, overvallen. Zij vernietigde gro te hoeveelheden perziken, pruimen en to maten, die uit Spanje geïmporteerd wa ren. FLORIDA (Reuter) De politie in St. Augustine (Florida) heeft vier blanke jon gemannen voor ondervraging aangehouden, nadat het huis van een negerleider in die plaats was beschoten. In de auto van de jongelui werd een geweer gevonden. Vijf negers die zich in het huis bevonden, wer den door kogels gewond. JACKSON (Mississippi) (AFP) Een jury, bestaande uit zeventien blanken en één neger, heeft de 42-jarige Byron de La Beckwith in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op de negerleider Med- gar Evers. De openbare aanklager heeft aangekondigd de doodstraf te zullen eisen. ROME (Reuter,AP) De nieuwe Ita liaanse premier Giovanni Leone, heeft bij het parlement een regeringsprogramma van zijn christen-democratische minder heidsregering ingediend met het verzoek hieraan een vertrouwensvotum te geven. Het programma behelst drie punten: 1. de noodzakelijke begrotingswetgeving, 2. waarborging van de grondwettelijke vrij heden en republikeinse instellingen, 3. het aanvatten van problemen die niet op be handeling door een eventuele meerder heidscoalitie regering kunnen wachten. Aanvaarding van dit program zal afhan kelijk zijn van de steun in het parlement van centrum-linkse partijen. Als de Nenni- socialisten zich van stemming onthouden zou het vertrouwensvotum er door kunnen komen. De 87 Kamerleden van de partij van Pietro Nenni hebben de volgende resolutie aangenomen: „De socialistische fractie in de Kamer van Afgevaardigden is in het algemeen voor onthouding bij de stemming over de regering-Leone. Zij laat de uit eindelijke beslissing over aan het centra le comité. Gunstig voor Leone is de hitte [welke velg afgevaardigden doei verlangen naar de vakantie. Deze zou in ge vaar komen indien Leone geen vertrou wensvotum zou krijgen. LONDEN (Reuter) Kenya, de Britse kolonie in Oost-Afrika, zal op 12 decem ber onafhankelijk worden. De Britse re gering zal eind september in Londen een conferentie bijeenroepen, waarop beide partijen de uiteindelijke vorm van Ke nya's grondwet zullen bepalen. Voordien vinden in Nairobi voorbereidende bespre kingen plaats. Op handhaving van een Britse militaire basis in Kenya stellen beide landen geen prijs. De Britse strijdkrachten zullen dan ook binnen een jaar na de onafhankelijk heid van de nieuwe staat worden terug getrokken. Men zal nog praten over de defensie van het land. (Van onze correspondent) LONDEN De hoofdredacteur van het invloedrijke Britse weekblad The Obser ver heeft onthuld, dat Harold Philby door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken was aanbevolen toen hij voor The Ob server en The Economist als correspon dent in het Midden-Oosten werd aange steld. Philby verdween onlangs, naar men aanneemt achter het ijzeren gordijn. Mi nister Heath deelde maandag in het La gerhuis mee, dat Philby de man was die de van spionage verdachte diplomaten Burgess en Maclean waarschuwde dat zij gevaar liepen gearresteerd te worden. Mi nister Heath bevestigde het jarenlang be staande vermoeden, dat Philby een spion was. Ondanks dat vermoeden werd hij dus als correspondent aanbevolen. Nooit had de Britse regering de Observer en de Economist gewaarschuwd dat er reden was om Philby's loyaliteit in twijfel te trekken. Volgens een niet bevestigde, doch als geloofwaardig beschouwde inlichting, zou er thans geen vierde man in het spel zijn, die er voor zou hebben gezorgd, dat Phil by in januari van dit jaar verdween. Philby zou in januari ondervraagd zijn door leden van de Britse ambassade in Beiroet. Hierbij zou hij hebben toegege ven, dat hij, toen hij bij de Britse diplo matieke dienst werkte, voor de Sovjet- Unie heeft gespioneerd. Als dit waar is vraagt men zich af waarom er met Phil by's ondervraging niet werd gewacht tot dat hij met verlof in Engeland was, waar hij zou kunnen worden gearresteerd, het geen in Libanon onmogelijk was. Dit werd ook gedaan in het geval van de spion George Blake, die naar Engeland was te ruggekeerd zonder enig vermoeden dat hij ontdekt was. Eleanor Philby, de Amerikaanse echt genote van de vermiste ex-diplomaat en journalist, probeert de Britse veiligheids autoriteiten in hun naspeuringen bij te staan. Zij wordt door hen beschermd. Het is bekend dat zij zich in Engeland bevindt, maar haar adres wordt geheim gehouden. Mevrouw Philby wordt op de zelfde hoffelijke manier behandeld als des tijds mevrouw Melinda Maclean, de vrouw van de uitgeweken Donald Maclean. Zij leidde de veiligheidsdienst en haar vrien den om de tuin en volgde haar echtge noot naar de Sovjet-Unie. In het Lagerhuis kwam het gisteren tot een woedende scène tussen Macmillan en oppositieleider Harold Wilson, waarbij Macmillan, rood van kwaadheid, Wilson van onbeschaamdheid beschuldigde. Wil son had opnieuw aangedrongen op de benoeming van een minister voor natio nale veiligheid, waarvoor nu de premier verantwoordelijk is. Want niemand schijnt Macmillan op de hoogte te willen bren gen, aldus Wilson. Hij zei dat de regering door onthullin gen in Amerikaanse bladen thans gedwon gen was een verklaring af te leggen over Philby. Hij vroeg om een onafhankelijk onderzoek naar deze zaak. Wilson bleef Macmillan als een foxter- rier aanvallen. „Misschien is het aan uw aandacht ontsnapt, dat u de minister voor nationale veiligheid bent", zei hij bitter. De premier antwoordde dat indien elk succes van de veiligheidsdienst als een fa len wordt uitgelegd, er dan helemaal geen pogingen zullen worden gedaan om ver raders op te sporen. Wat er thans is gebeurd, is een succes voor de veiligheidsdienst, meende Mac millan. (Van onze correspondent) BONN Aan de vooravond van het tweedaagse werkbezoek van de Franse president De Gaulle aan Bonn, heeft bonds kanselier Adenauer in een vraaggesprek met het Amerikaanse persbureau Associa ted Press gezegd, dat de nauwe relatie tussen West-Duitsland en Frankrijk niet tegen de belangen van het Atlantische bondgenootschap kan indruisen. Adenauer wees daarbij op de woorden van president Kennedy, die gezegd heeft dat de Frans- Westduitse verzoening van groot belang is voor de Verenigde Staten, die tot twee maal toe in Europa aan een oorlog heb ben moeten deelnemen, die ontstond om dat Frankrijk en Duitsland geen vrienden waren. Het Frans-Westduitse unieverdrag noemde Adenauer een mogelijke eerste fase voor een politieke Europese gemeen schap. De weg daarheen acht de kanselier evenwel nog lang. Het bezoek van De Gaulle wordt in Bonn met spanning tegemoet gezien. De Fran se president brengt een hele rij belang rijke medewerkers mee en de Westduit sers bereiden zich voor op uitgebreide, wellicht zelfs harde besprekingen. De Gaul le zal willen weten hoe trouw Bonn is aan het Frans-Westduitse verdrag en wat het Westduitse gejuich voor Kennedy's At lantische denkbeelden te betekenen heeft. Vooral zal de Franse bezoeker de toekom stige opvolger van Adenauer, vice-kanse- lier Erhard, van wie bekend is dat hij eefi voorstander is van Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap en van een openhouden van de ge meenschappelijke markt naar Amerikaan se kant, terdege aan de tand willen voelen. Er staat dan ook een gesprek onder vier ogen tussen De Gaulle en Erhard op het programma. Voorts zullen de Fransen de minister van Buitenlandse Zaken Schroder wel aanspre ken over diens rede in Dusseldorf, waar in de minister zich liet kennen als een aanhanger van Kennedy's Atlantische con ceptie, waarin geen plaats is voor de Gaulle's denkbeelden over een sterk West- Europa als derde macht tussen Oost en West. De Frans-Westduitse gesprekken zullen verder gaan over de algemene politieke toestand: de Oost-West-verhouding, de kwestie Berlijn, de Westelijke defensie, de Europese politieke unie en de daarmee samenhangende Atlantische gemeenschap. Daarnaast zal zeker het gesprek met Groot- Brittannië ter sprake komen. De West duitsers zouden namelijk graag een vast BERLIJN (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft gisteren in een toespraak in Oost-Berlijn het Westen voorgesteld een verdrag te sluiten, waarbij kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water worden verboden. De ondergrondse proeven, die moeilijk op afstand zijn te constateren, zouden dus buiten dit verdrag moeten blijven. Het Westen heeft hiervoor steeds een mate van lokale inspectie ge- eist, die door de Sovjet-Unie onaanvaard baar werd geacht. In samenhang met dit partiële kern stopverdrag zou, zo stelde de Russische premier voor, een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van War schau moeten worden gesloten. Een en ander zou overeenstemming over andere belangrijke zaken, zoals ontwape ning, zeer vergemakkelijken, meende Kroesjtsjev. Zijn voorstellen zouden kun nen worden besproken tijdens het overleg met Amerika en Engeland dat op 15 juli in Moskou begint. In Westerse diplomatieke kringen is vooralsnog met reserve op Kroesjtsjevs toespraak gereageerd. De Sovjet-Unie heeft al eerder een partieel kernstopver drag voorgesteld, dat vergezeld zou moe ten gaan van een moratorium bij gentle men's agreement voor proeven onder de grond. Met dat laatste heeft het Westen echter slechte ervaringen opgedaan: in september 1961 verbrak Rusland een vorig moratorium met een enorme reeks kern proeven. Londen en Washington zijn des wege moeilijk af te brengen van hun standpunt dat enige internationale contro le nodig is om te voorkomen dat er hei melijk ondergrondse proeven worden ge nomen. OSLO (AP) In Noorwegen zijn de niet-socialistische partijen overeengekomen de minderheidsregering ten val te bren gen wanneer het parlement eind juli of begin augustus bijeenkomt. Zo wordt van welingelichte zijde vernomen. De oppositie beschikt over een meerder heid van twee stemmen die van de link se socialistische Volkspartij welke bekend gemaakt heeft dat zij zich bij de opposi tie zal aansluiten. Als prijs voor steun aan de regering had de Volkspartij geëist dat zij zetels in het kabinet zou krijgen, welke eis de socialis ten van de hand hebben gewezen. Indien de regering ten val gebracht wordt willen de niet-socialisten een min derheidsregering vormen. Als stok tegen de regering wil de oppo sitie het omstreden rapport gebruiken over een ongeluk in een kolenmijn op Spits bergen, waarbij op 5"november 21 mensen om het leven zijn gekomen. contactorgaan met de Britten hebben ter wijl de Fransen het huidige contact via de Westeuropese Unie voldoende vinden. Hoewel president De Gaulle noch kan selier Adenauer belangstelling heeft voor economische problemen, zullen de mede werkers van beide regeringsleiders ook wel enige economische noten proberen te kraken. Zowel over de prijzen van agra rische produkten als over de invoeren uit landen buiten de Europese Economische Gemeenschap bestaan meningsverschillen tussen de bondgenoten. De nadruk zal echter op de politiek liggen. Dat betekent ook weinig gelegenheid voor optreden in het openbaar van de Franse president. Diens bezoek kan trouwens helemaal niet vergeleken worden met zijn spectaculaire reis door de Bondsrepubliek van vorig jaar september of met dat van Kennedy van vorige week. De Gaulle komt namelijk naar Bonn in het kader van het Frans Westduitse verdrag, dat voorziet in poli tiek contact van de regeringsleiders van de beide staten tweemaal per jaar. Ver wacht kan dan ook worden dat De Gaulle professor Erhard zal uitnodigen naar Pa rijs te komen in de late herfst, na diens bestijging van de kanselierstroon. Het Frans-Westduitse verdrag is dins dag van kracht geworden met het uitwisse len van de ratificatiedocumenten tussen Schroder en de Franse ambassadeur in Bonn, Roland de Margérie. HONGKONG (AP) Een communis tisch-Chinese krant prijst Roemenië als het tweede Oosteuropese land na Albanië dat zich verzet tegen de economische druk van Kroesjtsjev. Het blad beschuldigt Kroesjtsjev van het „wegdrukken van Roemenië en van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van broederlan den." „De breuk tussen Rusland en Roemenië komt voort uit de weigering van Kroesjt sjev om Roemenië toe te staan zich te in dustrialiseren." Het blad haalt Kroesjtsjev aan die vorig jaar op een economische conferentie van de landen van het War- schau-pact heeft gezegd dat Roemenië niets moet doen aan zijn industriële ont wikkeling en zich moet toeleggen op de agrarische produktie. De bedoeling van Kroesjtsjev was vol gens het blad Roemenië voedingsmiddelen te laten leveren als aanvulling op de te korten in de Sovjet-Unie. Drie communistisch-Chinese kranten hebben een aanval ondernomen op de Russische premier Kroesjtsjev naar aanleiding van het ingooien van de ramen van een vitrine buiten de Chinese ambas sade in Moskou door Russische burgers. De kranten critiseren de Russische auto riteiten omdat zij trachten de identiteit van de vier mannen te verbergen en wij zen beweringen als zouden het dronkaards en vreemdelingen zijn geweest van de hand. De Chinezen zeggen, dat het een zorg vuldig voorbereide sabotagedaad is ge weest. WASHINGTON (Reuter) In New Vork en Washington zijn vier mensen aangehou den wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Iwan Dmitrievitsj Egorov (41) en zijn vrouw Aleksandra (39) werden in New York aangehouden. Egorov werkte op de personeelsafdeling van het secretariaat der Verenigde Naties. In-Washington werden een man en een vrouw gearresteerd, die daar leefden on der de aangenomen namen Robert Baltch en Joy Ann Baltch. Twee Russen met wie zij samenwerkten, hebben Amerika in mei verlaten. Het waren de eerste secretaris sen van de Sovjet-Russische en de Wit- Russische UNO-delegatie. Naar het F.B.I. meedeelde, stonden de vier gearresteerden in verbinding met agen ten van de Russische geheime dienst in Moskou, New York en Washington. Zij brachten gegevens over van Amerikaanse militaire installaties en bewegingen van troepen en schepen. Zij deponeerden hun berichten op afgesproken plaatsen in de staat New York. De vrouw van Egorov pleegde bij haar arrestatie verzet en moest met geweld worden weggevoerd. UNO-secretaris-generaal Thant, die op het ogenblik in Hongarije is, zal zo spoedig mogelijk over deze spionage-affaire, waar bij een lid van het UNO-personeel be trokken is, worden ingelicht. BOEDAPEST (AP) De Hongaarse partijleider Janos Kadar heeft te kennen gegeven dat de Oosteuropese communisten leiders zich in Oost-Berlijn achter Kroesjtsjev hebben geschaard voor de ko mende ideologische conferentie in Moskou met China. De voornaamste besprekingen schijnen zondag gehouden te zijn tijdens een boottocht op de rivier de Spree. „Wij hebben gesproken over wat nodig is om de lijn te handhaven die wij tot nu toe hebben gevolgd en die streeft naar vreedzaam naast elkaar bestaan en socia listische opbouw" aldus Kadar op een bij eenkomst in de Csepal-staalfabrieken ter ere van secretaris-generaal Oe Thant van de UNO. Zegslieden van de partij hebben verklaard dat Kadar niet van plan is be gin juli naar Moskou te gaan. Zij ontken den dat er wordt overwogen binnenkort een communistische topconferentie in Moskou te houden. Oe Thant zei in zijn rede te hopen dat „politieke verdraagzaamheid morgen een feit zal zijn." Oe Thant heeft in een lezing voor de Hongaarse Academie van Wetenschappen gezegd, dat de vrede niet slechts een ge zamenlijke plicht is, maar ook een ondeel bare verantwoordelijkheid. „Vrede kan niet worden gesplitst in zijn politieke, eco nomische, sociale of culturele aspecten in de hoop de een op te lossen zonder de andere aan te pakken", aldus Oe Thant, die de nadruk leg.de, .op hetbelang van internationale culturele uitwisselingen, waarin, allp landen vruchtbaar kunnen samenwerken. WENEN (AP) Roemenië neemt wei nig of geen notitie Van het bezoek van Kroesjtsjev aan Oost-Duitsland. De Roe meense pers en radio gaven daarentegen een uitvoerig bericht van de Roemeense missie die in Peking met Chinese leiders besprekingen voert over culturele samen werking. Minister MINISTER ZIJN lijkt me niet leuk, maar minister gewéést zijn is, dunkt mij, bepaald droevig. Minister zijn brengt grote verantwoor delijkheden met zichje moet altijd, bij al je beslissingen, hoe gering dikwijls ook, belangen tegen elkaar afwegen. Er be staat niet één beslissing die iedereen bevredigt, want het belang van de één is het nadeel, voor de ander. Zo maak je, hoe dan ook, waarmee dan ook, altijd vijanden. Met andere woorden: een mi nister kan nooit iets helemaal goed doen, behalve linten doorknippen en als aller eerste op een nieuwe brug stappen, maar hoe heerlijk dat ook is, het maakt dat nooit-eens-iets-met-algemene-instemming- doen, niet goed. Bovendien geef je 99 percent van je persoonlijke vrijheid prijs. Nu heb ik het niet eens over Keelerse vermaken, maar bijvoorbeeld over gewoon een kop koffie drinken vóór-aan-de-straat. Zodra je minister bent kun je, gedurende je gehele ambtsperiode, niet meer op een terrasje zitten; openbare dronkenschap is er niet meer bij; je mag op straat geen ijsje eten; niet op een barkruk zitten en niet alleen rose balletten zijn uitgesloten, je mag zelfs in een openbare gelegenheid van dansvermaak niet op de gladde vloer verschijnen. Een bitter leven, dunkt me. Net precies alles wat prettig is, mag niet. Nu wordt deze bitterheid voor een deel verzoet door andere heerlijkheden, waar van de gewone burger verstoken blijft. Je zit altijd overal op de eerste rij, je wordt overal ontvangen door glimlachen de heren, die je van top tot teen en van a tot z welgezind zijn; je behoeft geen stap meer te verzetten, want de auto-met chauffeur staat altijd gereed en het aan tal drankjes en etentjes die je (gratis) krijgt voorgeschoteld, is ontelbaar. Aan Russische eieren, Wiener schnitzels en griesmeelpudding met bessesap geen ge brek. Feestsigaren voor het grijpen. Toch geloof ik dat het nadeel van het vrij- heidsverlies het voordeel van het besse sap verre overtreft. Maar géén-minister-meer-zijn lijkt mij helemaal akelig. Van de ene dag op de andere moet je bij de halte op de bus staan te wachten; alle glimlachende he ren zijn plotseling uit 't zicht verdwe nen; er wordt nergens een stoel meer voor je vrij gehouden en nooit staat je naam meer in de krant. De oude roem gaat vergelen in de plakboeken die ma- dame-mère zo keurig heeft bijgehouden voor de kleinkinderen, maar die zullen de ze in een kist met andere oude dingen op bergen en er nooit meer naar omkijken. Nee, minister gewéést zijn lijkt mij nóg moeilijker dan minister zijn. Van volle glorie naar volstrekte anonimiteit is een diepe val. Van de ene dag op de andere geen lint meer doorknippen, geen lieve meneer meer naast je en geen griesmeel pudding meer vóór je, en dan dat hotse- botsen in de bus.een heel sterke geest, die dat blijmoedig verwerken kan. Ik schrijf dit alles natuurlijk niet zó maar. Het is bedoeld als een waarschu wing, voor wie binnenkort een telefoontje uit Den Haag zullen krijgen. Advertentie ROME (Reuter,AP) Italië is bereid deel te nemen aan verdere bestudering van de plannen voor een NAVO-kernvloot met internationale bemanningen, aldus wordt gezegd in een gezamenlijk commu niqué dat na de besprekingen van presi dent Kennedy met de Italiaanse regering is uitgegeven. De Italiaanse vertegenwoor digers waren het met de Amerikaanse president eens dat de Europese eenheid moet worden bereikt binnen het raam van de wederzijdse afhankelijkheid, aldus de verklaring. (Over de „verdere bestudering van de plannen voor een (gemengde) NAVO- kernvloot" zijn Kennedy en Macmillan het ook eens geworden, terwijl West-Duitsland eveneens met het voorstel heeft ingestemd) President Kennedy is inmiddels van zijn tiendaagse reis door Europa uit Napels in Washington teruggekeerd. Duizenden men sen waren in de straten verschenen om de Amerikaanse president toe te juichen, toen deze in gezelschap van de Italiaanse president Segni door Napels reed. Het enthousiasme van de bevolking vormde een grote tegenstelling tot de betrekkelijk koele ontvangst, die Kennedy maandag in Rome ten deel viel. De grote opkomst van Napolitanen die de president toejuich ten tijdens zijn rit van het NAVO-hoofd- kwartier naar het vliegveld Capodichino, vertraagde zijn vertrek naar Washington. Het was een jubelende menigte haven arbeiders, met bloemen gooiende vrouwen en rennende jongelui. De opdringende me nigte bracht de kolonne die op weg was naar het vliegveld op enkele plaatsen tot stilstand. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie LONDEN (Reuter) In Londen is dins dag het proces begonnen tegen de Italiaan se kerngeleerde Giuseppe Martelli, die van poging tot spionage voor de Russen wordt beschuldigd. De 39-jarige Italiaan, die door Euratom in Brussel aan Engeland was „uitgeleend' ontkende schuldig te zijn. De openbare aanklager vertelde dat de politie geheime boodschappen, uitgewerkt codemateriaal, gegevens voor het fotograferen van do cumenten en de adressen van een buiten landse agent bij Martelli had gevonden, van Buitenlandse Zaken heeft het bericht van de „New York Herald Tribune" dat Kennedy aan Westeuropese staatslieden zou hebe voorgesteld de nieuwe NAVO- olieleiding niet door Frankrijk te laten lopen, tegengesproken. De bedoelde leiding vervoert olie van de Franse havens naar de geallieerde strijdkrachten in West- Duitsland. voor exclusieve herenmode en zó heeft v. Kimmenaede nog veel meer modetips, ook voor corpulente of lange heren grote houtstr. 59 gen. cronjéstr. 86 tel. 213 92 Haarlem tel. 55477 I J Bedankt voor de klap. Doordat een straal jager de geluidsbarrière doorbrak, heeft een 60-jarige vrouw in Friedrichshafen, die na een verkeersongeluk stom was ge worden, haar spraak teruggekregen. De directeur van het ziekenhuis waarin de vrouw werd verpleegd, heeft de lucht macht een bedankbrief geschreven, waarin hij echter tevens vroeg het bij deze ene keer te laten en niet voortdu rend over het ziekenhuis te vliegen. Rappe fietser. Een jonge Duitser heeft op klaarlichte dag 130.000 mark uit" een spaarbank in Essen gestolen. De dief zat al enige tijd in de lokethal op een bank. Plotseling ging hij op de bank staan en voordat iemand erop bedacht was wist hij een houten kistje met het vermelde bedrag van achter de rug van de loket juffrouw te grissen. De jongeman ont kwam op de fiets. Westerse kleding. In Rusland is de jonge man G. Koezmin geëxecuteerd, die zwart handelde in kleren uit het westen en die een gids van Intourist met een mes neerstak toen deze hem wegjoeg van een buitenlandse bezoeker voor een ho tel in Leningrad. Vechten. Minister-president Adoela van Kongo heeft in een radio-uitzending ter gelegenheid van de viering van de der de verjaardag van de Kongolese onaf hankelijkheid gezegd, dat in Leopoldstad weldra ëen centrum voor Afrikaanse na tionalisten zal worden geopend, dat open staat voor alle vertegenwoordigers van Zuidafrikaanse landen die „voor de vrij heid vechten." Vliegtuigongeluk II. Een Amerikaans vlieg tuig is kort na het opstijgen in Roches ter neergestort. Er waren 43 inzittenden. Vijftien hunner kwamen om het leven. Vliegtuigongeluk I. Een DC 3 van de New Zealand National Airways is neergestort op de hellingen van de 900 meter hoge Maimai bergketen. Dertig inzittenden kwamen om het leven. Televisie. De 24-jarige Richard Fields kreeg in Bridgton in de Amerikaanse staat Maine 10 dollar boete, omdat hij naar de televisie keek terwijl hij achter het stuur zat. Het televisieapparaat was onder het instrumentenbord van zijn auto^eplaatst Verboden toegang. In Frans Kameroen is een decreet uitgevaardigd op grond waarvan Zuidafrikaanse en Portugese schepen en vliegtuigen geen havens en vliegvelden in het land meer mogen aan doen. Bewijs. In de wrakstukken van het Bel gische vliegtuig dat vorige week neer stortte in West-Duitsland, zijn stukken van een mortiergranaat van vier inch gevonden. Dit is vrijwel zeker het bewijs dat het vliegtuig is neergeschoten door een Britse batterij mortieren. Bij de ramp zijn 33 parachutisten en vijf be manningsleden omgekomen. Onwettige boycot. Het Deense permanente hof van arbitrage in arbeidsgeschillen heeft de boycot van Zuidafrikaanse goe deren, die door de havenarbeiders van Kopenhagen was aangekondigd, onwet tig verklaard. Teleurstelling. Een 46 jaar oude vroegere majoor van het Amerikaanse leger. Li bero Ricciardelli, is met zijn vrouw en drie kinderen uit de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten teruggekeerd. In 1959 was Ricciardelli naar Rusland verhuisd, omdat hij het communisme als de enige redding voor de mensheid beschouwde.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3