Erasmus-prijs voor universele Joodse wijsgeer Martin Buber Profeet vrede van naastenliefde, en broederschap .s' KQK EXAMENS i/ ii i n r r i I/nu li li s r o I. e. si li m n i Formeren en informeren WASAUTOMATEN 1298.- ZOMERMANTELS Tass handhaaft de lezing van de pauselijke dank Brandjes in Hoorn werden gesticht door brandweerman Ambtenares werd slachtoffer van „opruiming" NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 3 JULI 1963 4 Cultureel zionist Tweegesprek Controverse riechts 15 cent /i//Z£ met Reckltts Franse ex-premier Camille Chautemps in VS overleden Wijsgeer, theoloog, bijbelvertaler Telegram werd vertaald in Russisch ontvangen ENGLISH ELECTRIC KRUISSTRAAT 5 HAARLEM Twee jaar voor Duitse autodief Gaat u met vakantie? Grote Houtstr. 167 - Tel. 16062 (Van onze correspondent) TEL AVIV. Toen ex-premier David Ben Goerion professor Buber in februari van dit jaar gelukwenste met zijn vijfen tachtigste verjaardag prees hij hem om zijn diepe, oorspronkelijke gedachten loop, om zijn trouw aan de idee van Is raels hergeboorte, om zijn innige ideolo gische en emotionele toewijding aan de profetische visie van individuele en uni versele verlossing, om zijn strijd voor ge rechtigheid, vrede en broederschap in deze wereld en om de volledige con gruentie van zijn leer en zijn persoonlijk leven. Daarmee is in grote lijnen de figuur getekend van deze geestelijke gigant, die van zijn jeugd of leraar en gids is ge weest. Het ligt niet op mijn weg ook maar een summiere levensbeschrijving te geven van deze figuur van wereldformaat, die van zijn huis in Jeruzalem uit een brief wisseling voert met de grootste denkers ter wereld, van deze man, die van zijn studentenjaren af de leer der universele vriendschap verkondigt en die zijn profes soraat in Frankfort aan de Main na elf jaar moest opgeven, omdat hij als Jood niet paste in het patroon van de nationaal- socialistische ideologie. Ik moet mij be perken tot enkele opmerkingen over en enkele aspecten van Bubers leven en wer ken, die de wereld hebben verrijkt met een bibliotheek op zichzelf. Buber werd al heel jong aangetrokken door het zionisme. Jood in hart en nieren, die aan het Chassidisme voor het eerst ervaren in het huis van zijn geleerde grootvader Salomon Buber in Lemberg (Polen) zijn oorspronkelijke vorm hergaf, moest Herzls leer van een renaissance van het Joodse volk wel als muziek in de oren blinken. Al spoedig traden echter verschillen aan het licht tussen Herzls opvattingen en de zijne. Het zionisme, zoals dit door zijn schepper werd verkondigd en voorgestaan, was een po litieke beweging. Het ging er daarbij in de eerste plaats het Joodse voik een eigen land te geven, waar het rust zou kunnen vinden. Alle andere overwegingen waren van secundaire aard. Voor Buber betekende zionismè meer. Hij vereenzelvigde zich met de richting van Achad Haam, die niet de nadruk legde op het politieke element, maar op het cul turele. Zion zag hij als doel ter verwer kelijking van het ideaal van de bijbelse profeten, die een koninkrijk Gods, een wereld van universele gerechtigheid, broe derliefde, vrede, eendracht tussen de mens én zijn schepper predikten. Hier ligt de taak van Israël, betoogde hij, en nergens anders. Zo kon hij dan ookjaren later 1n zijn boek „Israël und Palastina", dat in 1950 verscheen, zijn vermanende woor den neerschrijven: „Als Israël minder wil dan wat met hem gemeend is, zal het ook dat mindere moeten ontberen". Al deze jaren door, van zijn studenten tijd tot zijn grijsheid, is Buber zijn oor spronkelijke denkbeelden trouw geble ven. In zijn gedachtengang, zijn le vensopvatting speelt de „Ich-Du"-concep- tie, de dialoog tussen de mens en God, een alles overheersende rol. Godsdienst, leert hij, is de ontmoeting van God en mens, de voortdurende dialoog tussen de mens en God, zoals die in de bijbel is neergelegd. Voor de mens -komt het er maar op aan of hij aan dit tweegesprek wil meedoen. Voor hem kan alleen zijn antwoord aan God bepalend zijn, een antwoord, dat zich niet manifesteert in woorden noch in gebed, maar door een zedelijke positieve of negatieve verrichting door iets te doen of iets te laten. Naar Bubers opvatting heeft het Joden dom de taak de profetische idealen in de wereld te verwezenlijken. Ieder indi vidu heeft dezelfde opdracht. Voor hem bestaan geen normen die uitsluitend voor een bepaalde groep gelden. De gedachte van de profeten, die tot God moet voeren en tot een wereld van broederliefde en universele menselijkheid, mag zich ner gens laten terugdringen. Voor de Joodse politieke leiders was er Advertentie PARIJS Op 78-jarige leeftijd is afge lopen nacht in Washington de bekende Franse politicus van radicale huize Ca mille Chautemps overleden, die onder de derde republiek ettelijke malen minister en verschillende keren premier is geweest. Zijn laatste ministerschap, in de regering welke in 1940 door maarschalk Pétain ge vormd werd, zou Chautemps, die intus sen naar Amerika was uitgeweken, na een oorlog een straf van vijf jaren wegens collaboratie met de vijand opleveren. Na derhand werd die straf hem door presi dent Coty vrijgescholden en kon Chau temps zonder risico terugkeren in zijn va derland, waar hij overigens weinig meer van zich liet horen. Vandaag heeft prins Bernhard de Erasmus-prijs voor het jaar 1963 uit gereikt aan de vijfentachtigjarige Is raëlische wijsgeer, theoloog en bijbel vertaler professor Martin Buber, die sinds jaren een internationale bekend heid geniet. Bijgaand artikel, van de hand van onze Israëlische correspon dent S. Hamburger, behandelt enige aspecten van Bubers levenswerk en zijn visie op het hedendaagse Israel. maar één keus: Palestina moest een staat zijn met een Joodse meerderheid en een vrije emiratie. Buber ziet hierin een aan tasting van het profetische ideaal. Hij acht geen Joodse staat nodig, noch een Joodse meerderheid. Zijn eis is een Palestina met recht van zelfbeschikking voor Joden en Arabieren. Vrije immigratie wenst hij vervangen te zien door een immigratie, die bepaald wordt door het economisch absorptievermogen van het land. Men heeft Buber zijn verklaring ernstig kwalijk genomen. Men heeft hem herhaal delijk het verwijt gemaakt, dat hij de werkelijkheid ondergeschikt wilde maken aan zijn geestelijke idealen. Men heeft hem de realistische figuur voor ogen ge houden van Ben Goerion, die zich niet minder dan hij door zedelijke, universele beginselen laat leiden, maar die een open oog heeft voor de noden van zijn volk, zolang de wereld de gedachte van alge mene broederschap en vriendschap tussen alle volken met voeten treedt. Zo is Buber, als Jood in de Joodse staat, minder geëerd dan als mens in de we reld, hetgeen overigens niet zeggen wil, dat men in zijn eigen land zijn groot heid, zijn eerlijkheid, zijn idealisme niet zou erkennen. Verre van dat. Het tele gram. dat de eerste-minister hem zond op zijn vijfentachtigste verjaardag be wijst, dat men hem ook in Israël beschouwt als een wegwijzer in een tijd, die zijn oriëntering heeft verloren. Wat vooral treft in Bubers werken is zijn oorspronkelijkheid van gedachten. Als hij de noden van deze tijd beschrijft en de controversen tussen de politici, die he den ten dage wereldgeschiedenis maken, voert hij de algemene verwarring terug tot het gemis van „een taal, waarin men eikander verstaat". „De enige taal, die zij bezitten", zegt hij, „is de gebruikelijk po litieke, maar die deugt alleen maar voor het afleggen van verklaringen. Door over maat aan macht zijn zij onmachtig, en door-hun kunstgrepen onbekwaam, om- het beslissende te doen". Buber is behalve een jgroot denker ook een stilist van grote allure. Zijn nog altijd n Professor Martin Buber niet voltooide Duitse vertaling van het Oude Testament, die hij aanvankelijk sa men verzorgde met Franz Rosenzweig (in 1929 gestorven) en die hij kort geleden nog eens geheel doorliep, is zonder enige tvWj- fel de beste die ooit is verschenen. Zij is overigens niet meer dan een van de hon derden geschriften, die Bubers naam dra gen en die hem de gestalte verlenen van een van de grootste geestelijke leiders van deze eeuw. In zijn mededeling van de toekenning van de Erasmus-prijs aan Buber merkte het bestuur van de „Praemium Erasmia- mum Foundation" op, dat de waarden die Buber vertegenwoordigt, „kunnen worden bescho'uwd als een integraal deel van Europa, zodat zijn werk een indirecte, be langrijke bijdrage is tot het Europese geestelijke leven". Helemaal juist is dit niet. Bubers werk draagt bovenal het stempel van universalisme en het wil mij voorkomen, dat zijn werkingssfeer zich niet door een bepaald werelddeel laat be perken. Voor Buber immers bestaan er geen grenzen tussen mens en mens, tussen volk en volk, tussen continent en continent. Voor hem is er alleen de alles overkoepe lende,,idee van naastenliefde, vrede en broederschap als kristallisering van 's mensen reactie op Gods uitnodiging tot een tweegesprek. Het Russische persbureau Tass heeft in zijn Engelse uitzending voor het buitenland een artikeltje van de correspondent Ana- toly Krasikov verbreid waarin deze zich kant tegen beweringen als zou de tekst van het pauselijke antwoord aan Kroesj- tsjev door het persbureau Tass verdraaid zijn weergegeven. Krasikov zegt dat noch Tass noch de Russische pers ook maar een enkel woord aan deze boodschap heeft toegevoegd of er iets uit heeft weggelaten bij het pu bliceren van de tekst van het pauselijke document, dat reeds in het Russische ver taald van het Vaticaan naar Moskou was gezonden. (Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat in de berichten omtrent de pauselijke dank- boodschap die van de persbureaus Reuter en A.F.P. werden ontvangen uitdrukkelijk in de directe rede respectievelijk de om streden woorden werden aangehaald. De volgende dag echter werd uit bevoegde bron in Vaticaanstad een officiële tekst verkregen, waarin de betrokken passage, volgens het bericht van A.F.P. luidde: „dat het Russische volk in welvaart en in een goed geordend maatschappelijk le ven enzovoort.in plaats van „dat het. Russische volk in zijn welvaart en goed geordend maatschappelijk leven", enzo voort. Advertentie De gemeentepolitie van Hoorn heeft een 24-jarige ijzervlechter gearresteerd, die de afgelopen maanden diverse brandjes heeft gesticht. De man was vier jaar lid van de vrijwillige brandweer van Hoorn. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Hij werd door een politieagent op heter daad betrapt toen hij 's avonds laat een in benzine gedrenkte brandende lap in een kelder onder een café gooide. In de kel der waren rieten stoelen opgeslagen. De politieman waarschuwde de caféhouder, die het vuurtje wist te blussen, en nam de brandstichter mee naar het bureau, waar de man na een langdurig verhoor beken de dat hij op een dergelijke manier meer brandjes had gesticht. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. KORT NIEUWS Narcotica. Het gerechtshof in Amster dam heeft een 24-jarige inwoner van Ede veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden wegens het in bezit hebben van narcotica, die hij uit Parijs had mee genomen. Een 26-jarige Duitser uit Duisburg is door de rechtbank in Alkmaar veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens diefstal van vier auto's en het dra gen van een verboden wapen, een gela den gaspistool. Een der auto's was gesto len in Avenhorn, waarmee de Duitser op 13 december in Haarlem werd aangetrof fen. Hij was 5 december uit de gevan genis in Haarlem ontslagen en over de grens gezet. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum aarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE AMSTERDAM. Geslaagd voor de exa mens: doctoraal geschiedenis: C. A. J. Vo gels en (met lof) H. van Rij (Amsterdam); kandidaats geschiedenis: W. G. van der Weiden (Haarlem). Kandidaats economie: J. E. van Tijen, J. P. W. C. Korthals Altes, B. A. F. Vermeulen (A'dam) en C. H. E. C. van de Heuvel (Amersfoort); doctoraal Frans: (met lof) mej. C. Hogetoorn (Am sterdam). Kandidaats Frans: mej. M. C. A. Willemsen (Amsterdam). Kandidaats rech ten: mej. E. A. Buwman, H. L. J. M. Gies- kes, J. Schaap, C. J. Koningsberger, M. B. Josephus Jitta (Amsterdam) en B. J. Hu- zink (Enschede). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal biolo gie: F. L. Pelt en met lof mej. E. M. Pee- ters (Amsterdam). Doctoraal natuurkunde: R. van Wezel (Amsterdam). M.O.-B wis kunde: J. J. M. Klein (Rotterdam). Docto raal Frans: mevrouw J. M. Newland Zeeman (Amsterdam). Doctoraal kunstge schiedenis: F. T. Gribling (Amsterdam). Doctoraal economie: T. Bakker en H. M. Mauser (Amsterdam). AMSTERDAM (v.u.) Doctoraal psycho logie: A. M. Verschoor (Hilversum). Doc toraal Franse taal en letterkunde: mevr. A. C. PouwelsDe Bruin (Rijswijk). Doc toraal geneeskunde: H. J. Batelaan (Gou da), J. Busser (Den Helder), mej. E. P. Elf- ferich (Delft), F. K.ragt (Soestdijk), J. Sto ker (Groningen), D. J. Tazelaar (Katsj. Semi-artsexamen: W. Bakker (Laren, N.H.) A- Höogerwerf (Amsterdam); Artsexamen: De kabinetsformatie is weer terug in het embryonale stadium van de informatie. Maar vrijwel alle bladen juichen dit toe, want men prefereert toch het optreden van professor Beel boven een verder wer ken van dr. De Kort. Lees bijvoorbeeld het vernietigend oor deel van het PAROOL: ,Met dit gemodder heeft de heer De Kort een nogal aanzienlijke bijdrage ge leverd tot de afbraak van het parlemen taire normbesef in ons land". En de r.k. DE TIJD oordeelde: „Wat begonnen is als een beleid, dat met een bijna a-politieke nauwgezetheid de prudentie en de verdelende rechtvaar digheid als richtsnoeren gaf eindigt voor lopig onder de verdenking van willekeur". De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT zei het in deze woorden: „Voor de heer De Kort is het moei lijk geweest, duidelijk en aannemelijk te maken, dat hij de socialisten er buiten wilde houden en hen de oppositie wilde laten blijven die zij de afgelopen vier jaar waren geweest. Hij had dit kennelijk als het ware vanzelf uit de gang van zaken naar voren willen laten komen. Daarin is hij niet geslaagd doordat zijn hele metho de op zijn zachtst gezegd gebrekkig was". Het knelpunt is voornamelijk de KVP geweest, waar twee stromingen een rol speelden. Hoe er bij de ene groep angst was voor een sterk aandeel van de VVD, blijkt wel uit het LIMBURGS DAGBLAD'. „Politiek gesproken gaat de KVP buk ken voor de dreiging van de VVD, d.w.z. voor de minst sociale partij. Zij laat een andere partner, die alleen groter is dan de drie andere deelnemers samen, buiten het kabinet. Dat gebeurt, ondanks het feit dat haar deelname een program verzeker de, dat dichter bij „de wereld van mor gen" stond, dan de deelname van de VVD". En de NIEUWE LIMBURGER: „De Katholieke Volkspartij heeft de ver kiezingsslag gewonnen. Het heeft voorlopig op zijn minst de schijn, dat zij de forma tieslag heeft verloren. De grootste verlie zer van de verkiezingen, de VVD, heeft door een spel van bluf meer invloed op de formatiepogingen gekregen dan haar krachtens haar positie toekomt". Uit enkele knipsels blijkt hoe men de wording van een sterk christen-democra tisch blok bespeurt, zoals uit de WAAR HEID: „Het besluit is in feite genomen door de drie zich noemende Christelijke partijen: de KVP, de AR en de CHU. Zij hielden een soort conclaaf! Of om er enigszins ge wijzigd het woord, van een katholiek dich ter op van toepassing te brengen: „een uitgedund conclave van vier zwarte ra ven". Er kwam dan ook géén rook, maar wél gekras: zij hadden de VVD verko- z e n". Of uit de FRIESE KOERIER: „Kennelijk rpoet met alle geweld de fi guur van de Duitse C.D.U. op het Ne derlandse scherm worden geprojecteerd, en die figuur wordt minder geschonden door een kleine VVD dan door een zoveel grotere P.v.d.A. Het zal echter duidelijk zijn, dat die kleine VVD hierdoor op een sleutelpositie is geraakt, waarvan zij met de haar eigen bescheidenheid een gepast gebruik zal weten te maken". De LEEUWARDER COURANT doet een felle aanval op de KVP: „Het is jammer, dat er nauwelijks een kans bestaat, dat de KVP het lid op de neus zal krijgen, want zij verdient niet beter. Sinds de verkiezingen gedraagt men zich daar, alsof de KVP de aangewezen lokomotief van staat is geworden, die zelf kan uitmaken, welke bijwagens zij achter zich aan zal trekken. Het program ma, dat de heren Romme en De Kort hebben opgesteld, mist iedere grootsheid. Het is een verzameling algemeenheden en omzwachtelde kompromissen". Maar het ALGEMEEN HANDELSBLAD vindt dat men maar het beste kan afwach ten: „In enkele persorganen is de KVP wel de lachende derde in dit verkiezingsspel genoemd. De toekomst zal leren, wie het laatst lacht. Voorlopig vinden wij de aan pak van de heer De Kort eerder om te huilen". Maar dat is alles verleden tijd, want na dat dr. De Kort de VVD nog eens de schuld van de mislukking had gegeven, hetgeen door de NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT nijdig wordt teruggekaatst, onder andere met de opmerking: Dr. De Kort mag dan indertijd zijn ge promoveerd op een proefschrift over ar beidsbemiddeling, hij heeft volledig ge faald als arbeidsbemiddelaar voor een mi nistersploeg" Is nu prof. Beel verschenen, tot grote vreugde van Wim Kan, die in DE TELE GRAAF zegt: „Als prof. Beel nu het bedje aan het spreiden is van Jan de Quay, zie ik de toekomst met een gerust hart tegemoet! Vandaag vraag ik aan prof. Beel en alle Nederlanders, die nog geloven in eerlijke idealen als een tweede televisienet krach tig en eendrachtig te zingen: „Blijven Jan, blijven Jan jij zit weer op rozen, „Jij gaat de historie in als Jan de Eindeloze". De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT oordeelt: „Prof. Romme was een der groten in de KVP; hij vervaardigde bouwstenen. met die bouwdoos te spelen; hij heeft er wel wat van beschadigd. En nu is het dan weer een der groten in de KVP die moet vertellen, hoe er van de brokstukken iets goeds is te maken". De VOLKSKRANT heeft onmiddellijk zijn drukmethode hervat, waarbij men dr. De Kort bijvalt als hij de VVD de schuld geeft. Het blad adviseert prof. Beel: „Prof. Beel zal als nieuwe informateur niet aan dit resultaat van de poging-De Kort kunnen voorbij gaan. Mr. Toxopeus heeft geprobeerd de betekenis van zijn verlangen om het hele program weer te bekijken, zoveel m'ogelijk. te verkleinen. Maar waarom werd er door de liberalen dan zo hoog gespeeld als men niet pas vanuit een sterke positie duidelijk wilde zeggen wat de VVD nu eigenlijk wil. De nieuwe informateur, prof. Beel, zou het als zijn taak kunnen zien dat opnieuw te on derzoeken. Maar voorop moet staan, even als bij dr. De Kort, dat het brok chris telijk-sociale politiek, dat de KVP wenst, niet in het gedrang mag komen". Algemeen verwacht men nu een terug keer van prof. De Quay. Zie DE TELE GRAAF: „Hij is nu in de positie gekomen, dat hij niet alleen het land een dienst zal be wijzen door een benoeming tot minister president te aanvaarden, doch ook zijn partij, de KVP, die uit de formatiepogin gen van de afgelopen weken geschonden te voorschijn is gekomen". Overigens mag wel worden vermeld, dat men niet alleen brokken bij de KVP con stateert. BURGERRECHT meent, dat de Partij van de Arbeid in de val is gelo pen „Een val, die bij de formatiepoging zeer handig was opgesteld. De wijze, waarop de socialisten getracht hebben, met alle ge weid in de regering te komen is een pas sende illustratie van het „begeerte heeft ons aangeraakt" uit een oud strijdlied. De begeerte was zo sterk, dat men alle terughoudendheid varen liet en dat men in feite het gehele programma om de kwali teit van het bestaan wilde offeren voor het medepartnerschap". En ook de GROENE AMSTERDAMMER noemt de P.v.d.A. een verliezer en nog wel een slechte verliezer: „De Pv.dA verkeert thans in een nog ongelukkiger positie dan waarin ze vlak na de verkiezingen werd aangetroffen. Toen was er nog een schijntje kans op het voeren van redelijke oppositie nu zijn ook die schamele perspectieven de mist ingegaan. De PvdA heeft zich immers ten overstaan van de kabinetsformateur her haaldelijk en expliciet akkoord verklaard met diens basisprogram het program waarmee, als alles lukt, de komende vier jaar zal worden geregeerd? Daardoor heeft men zichzelf volstrekt gefrustreerd, en de tegenpartij alle vrije slagen gelaten die er maar te bedenken zijn". Prof. Beel is nu hard aan het werk, maar hij zwijgt in alle talen. En dat is Maar dr. De Kort was nog te klein om misschien wel verstandig ook. J. P. Hebly, mevr. N. Verburgh-v. d. Zwan O. P. van der Werff (Amsterdam). Amsterdam. (V.U.). Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte me vrouw A. B. P. Salome FinkeiStein, op een proefschrift getiteld: „Het openliggen bij lijders aan Schizofrenie". Tot doctor in de geneeskunde is gepromoveerd J. Boersma, op een proefschrift getiteld: „Antonius de Haen (1704-1776)". GRONINGEN. Engels M.O.-A: H. Brou wer (Groningen). Engels M.O.-B: mej. K. M. I. A. Scholtens (Hoogezand) en J. H. Siebelink (Doetinchem). Doctoraalexamen Frans: mevr. L. J. van DijkDobbenga (Winschoten, cum laude); C. V. M. J. de Bie (Antwerpen), J. L. van Apeldoorn (Heeren veen). Doctoraal sociale aardrijkskunde: D. J. Schipper (Groningen). Doctoraal sociale wetenschappen: C. J. Aardenburg (Dalfsen). Geschiedenis M.O.: de dames H. G. van der Wissel (Haren), H4 H. Zwitsers (Coevorden) en de heren T. A. Boonstop pel (Paterswolde), J. E. Brouwer (Win schoten), J. M. Fokkema (Groningen), Th. W. M. Nissen (Groningen). Doctoraal En gels: A. C. J. Doodkorte (Sneek, cum laude) Bevorderd tot apotheker: mevr. J. P. Ma- lingréDijkstra (Groningen), mej. G. B. Wieling (Winschoten), P. M. Wakkerman (Hengelo). Doctoraal klassieke letteren: C. ,Cig£(ive^.(BeWei'.'Wplde), Bevorderd tot tand arts; M. i, Lampe (Bloemendaal); H. Th. O. Peters (Oirlo). Doctoraal sociale aatdrijks kunde: H. B.ausema (Groningen). Duits M.O.-B: mevr. M. B. JansmaStraatsma (Ternaard), mej. A. C. M. Rubsamen (zus ter Antoine) (Groningen), S. E. Arts (Hee renveen), A. Th. Hummel (Tolbert). Groningen. Bevorderd tot arts: M. Bie- rens de Haan (Groningen), L. H. J. Bogstra (Groningen), P. Stoel (Zuidwolde), G. A. Mook (Assen), R. G. Massaro (Heerlen). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer S. Kuyper, geboren te Wormerveer, wonende in Groningen, op het proefschrift „Enige aspecten van vrij en dwangmatig herhalen". LEIDEN. Geslaagd voor de examens: kandidaats geneeskunde: mej. D B. En gels (Den Haag), mej. Ch. Keers (Wasse naar), mej. M. L. Odijk (Alphen a. d. Rijn), mej. M. D. Luning Prak (Den Haag), de heren J. Bouquet (Heemstede), Ch. J. van Boxtel (Amstelveen), P. H. Dijkstra (Breda), G. W. de Graaff (Rotterdam), J. P. M. de Groot (Leidschendam), G. C. A. M. van Hattem (Meerssen), P. J. R. O. van Helsdingen (Wassenaar), P. J. C. Jongsma (Leiden), H. E. D. J. ter Keurs (Leidschen dam), A. F. Kroes (Heenvliet), J. H. Mulder (Oegstgeest), J. Overbeke (Den Haag), G. R Swart (Den Haag), C. A. Veldhuizen (Hel mond), L. G. Verver (Rotterdam). Doctoraal Nederlands recht: mej. W. C. M. Verstraete (Delft) en R. R. Smit (Glimmen, Gr.). Doe toraal geologie: D. C. Frets (Leiden). Doe toraal godgeleerdheid: C. Bezemer (Kat wijk aan Zee). Leiden. Doctoraal notariële studierich ting: R. H. Maathuis (Rotterdam), F. G. van Overbeek (Rijswijk Z.H.), H. B. Bak (Ridderkerk) en A. J. Rondeel ('s-Graven- hage). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer J. Hekkelman, geboren in Nijmegen wonende in Leiden. In het proefschrift is een onderzoek beschreven naar de invloed van bijschildklierhormoon op de stofwis seling van botweefsel. Tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Ka- liumdificientie studies over de betekenis van het chloride-ion" de heer A. Struy- venberg, geboren in Nijmegen, wonend te Oegstgeest. Tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer C. v. d. Lin de, geboren en wonend in Rotterdam. Het proefschrift was getiteld: „De reactie van fenanthreen met broom in methanol". WAGENINGEN. Gepromoveerd tot doc tor in de landbouwkunde ir. J. H. van Roon, Vlaardingen. Kandidaatsexamen akker- en weidebouw: G. Bos, Nieuw-Ven- nep; tropische cultuurtechniek: R. J. Oos- terbaan, Heemstede; bodemkunde en be mestingsleer: J. van der Maarl, Nieuw- Vennep; landbouwtechnologie: H. R. Schreuder, Heemstede; agrarische socio logie: J. H. de Ru, Zandvoort. Wageningen. Ingenieursexamens: Akker en weidebouw: A. P. A. Calon (Hoofdplaat) J. C. Wolthuis (Vrooinshoop); zuivelberei ding: Th. J. Geurts (Venray); tuinbouw- plantenteelt: A. A. M. Sweep (Breda), D. Piekenaar (Wassenaar); bosbouw (tech- nisch-economische inrichting): J. H. Zijl stra (Huizen); tropische landhuishoudkun de: J. Drieduite (Rotterdam); cultuurtech niek: Th. J. Bos (Uithuizen), J. A. Deurloo (Rhenen), M. H. de Jong (Bennekom); tro pische cultuurtechniek J. Doorebos (En schede), M. J. Eybergen (Dieren), F. J. IJ- serinkhuysen (Amsterdam); plantenziekte- kunde: mevr. A. M. VermeulenAten (Wageningen), K. H. Veen (Rotterdam); landbouwtechnologie: H. C. de Boer (Wa geningen; agrarische sociologie: H. R. Pijl man (Wassenaar); landbouwhuishoudwe- tenschappen (sociaal-econmlsche richting): mej. M. H. W. van Oers (Alem). Nijmegen. Doctoraal geschiedenis: P. Chr. Overmeer (Nijmegen). UTRECHT. Geslaagd voor de examens: semi-arts: W. G. Bliek (Utrecht), O. H. Buyne (Utrecht), P. de Putter (Nijmegen), H. W. D. Voskuil (Utrecht), mej. A. M. Rog- nerud (Utrecht). Artsexamen: J. A. M. van de Wouw (Nederweert), R. Haaxma (Vught), mej. T. H. Khouw (Utrecht). Doc toraal Nederlandse taal- en letterkunde: Chr. Nabben (Grubbenvorst). Tandarts examen: mevr. A. Slop-Reintjes (Utrecht), D. Roest (Rotterdam), J. P. Smits (Oss). Gepromoveerd drs. A. C. M. van Rooij, Utrecht, tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. NIJMEGEN. Doctoraal theologie: G. C. van Engelen (cum laude) (Utrecht), en V. G. M. van der Loo (Cuyk). Semi-arts: H. B. M. Smals (Vlissingen). Arts: M. F. M. F. Hollands (Nijmegen) en G. J. L. van der Maas (Bergen op Zoom). TILBURG. Doctoraal sociale weten schappen: J. Pompen (Den Bosch), L. Bar- talits (Tilburg). Doctoraal economische wetenschappen: E. Bijnen (Someren) cum laude. *8 H"> "-11 A a I I |k V DELFT. J Wiskundig ingénieur: G. J. de Rruiri (Rotterdam), J. Hermans (Noord- wijk a. Zee), G. J. van den Heuvel (Delft), H. W. Hoogstraten (Leiden) met lof, H. Kamphorst (Apeldoorn), P. F. de Maat (Vogelwaarde), A. G. Noordam ('s-Grave- zande), C. de Ridder (Rotterdam) met lof, T. J. Ringes (Utrecht), W. H. G. Ruhe (Am sterdam). Scheepsbouwkundig ingenieur: M. A. Pannevis (Krimpen aan de IJssel). ROTTERDAM (Conservatorium). Viool: Elly KopmelsVan Kempen (Vlaardingen). Orgel: Johannes J. Bot (Sliedrecht), Arie Keijzer (Middelharnis) met onderscheiding „toegelaten tot de presentatie van de prijs van uitnemendheid". Piano: Edith van DijkTankink (Amsterdam), Yvonne van Noort (Rotterdam) (met onderscheiding „toegelaten tot de presentatie van de prijs van uitnemendheid"). Advertentie *49.50 - 59.50 en 69.50 Het betere middengenre tegen betaalbare prijzen. Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft een klacht behandeld van een vrou welijke referendaris tegen de minister van Defensie. Zij eist teruggeplaatst te worden in een functie die in overeenstemming is met haar capaciteiten. Haar pleiter, mr. W. Vermeer, betoogde dat de plaatsvervan gend secretaris-generaal van het departe ment, van Defensie, toen hij in zijn te genwoordige functie werd benoemd, be gon aan een radicale opruiming van de „erfenis" van zijn voorganger. Het „Bu reau Sercretaris-generaal" werd opgehe ven. De ambtenaren konden gaan of kre gen ander, minder aantrekkelijk werk. Bij die reorganisatie werd de vrouwelij ke referendaris van haar functie onthe ven, en zag tot haar verbazing een ander in haar plaats benoemd. Namens de plaatsvervangend secretaris-generaal zei mr. E. Drooglever Fortuijn, dat er voor de ambtenares geen werk" meer was. Zij zou bovendien zelf om ontslag hebben ver zocht door te zeggen: „Als de zaken zo liggen is het dan niet beter, me maar op wachtgeld te stellen". Het Ambtenaren gerecht zal over drie weken uitspraak doen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4