luIIlUlUCI V^UUIUlll hamol weef HET WEER DIJKSTRA Vage formulering voor landbouw en defensie Felle verwijten luiden ideologisch gesprek in Defensie wil meer oefen terreinen op de Veluwe Een gevulde koek Vrouw per abuis bijna vermoord Amsterdammer verdronk tussen Zandvoort en Noordwijk Ontslag van Haagse gasdirecteur is ongegrond V.V.D. en de confessionele partijen verschillende lampen Akkoord tussen de Otto von Habsburg is „ongewenst" in Oostenrijk Peking stuurt Moskou protestnota Jongeman overleden na val van paard Haarlem kwartier zonder stroom Eigenaren en pachters vragenhun gronden niet te onteigenen ieë MORRIS "éefore you êiuj! Vrij warm Aan het strand: Banketbakkerij VAN BREUKELEN HAZENBERG Patisserie DEKKERS In de krant van heden: Het woord is aan Aan de abonnees Scheidsgerecht beslist: Prinses Beatrix doopt supertanker Portugese stunt Burgemeester voorop bij grote integratiemars door Chicago 48e JAARGANG NUMMER 202 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m V IV W JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II TT fi "1° Br b 1 g Abonnement per week 62 cent, per kwartaal VRIJDAG 5 JULI 1963 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdrad. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOB VELSE N-IJ MUIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gme-rekening IJmulde, Courant no. 12928S. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het meest concreet is het televisievraag- stuk geregeld. De vier fractieleiders zijn akkoord gegaan met het oude voorstel van dr. De Kort dat een verzoeningscommis sie een oplossing moet uitwerken. Deze verzoeningscommissie moet trachten voor het inwerkingtreden van het tweede net een tussentijds rapport in te dienen waar in staat hoe de zendtijd op dat net tijde lijk moet worden verdeeld. Slaagt de commissie daar niet in dan wordt de zendtijd automatisch tijdelijk aan de N.T.S. toegewezen. Vager zijn de formuleringen over de landbouw en de defensiekosten. Bedragen zijn niet overeengekomen. Wel worden bei de posten bovenaan het prioriteitenlijstje geplaatst, maar het nieuwe kabinet zal moeten bepalen, hoeveel voor beide doelen wordt uitgetrokken. Belastingverlaging wordt nagestreefd voor zover de belastingdruk zwaarder wordt als gevolg van de geldontwaarding. Naar de mogelijkheden van een verder gaande structurele belastingverlaging zal een onderzoek worden ingesteld. Wat betreft de woningbouw is men ge bleven bij het oorspronkelijke voorstel, dat er 45.000 woningwetwoningen en 25.000 premiewoningen zullen worden ge bouwd bij een streefgetal .van 90.000 wo ningen per jaar. Wordt het streefgetal overschreden, dan zal de overloop uit sluitend uit vrije-sectorwoningen be staan. In beginsel is afgesproken dat uitbrei ding van de kinderbijslagregeling geleide lijk uit de algemene middelen wordt be kostigd. Het lijkt echter niet waarschijn lijk dat deze zaak nog in de komende ka binetsperiode wordt geconcretiseerd. Advertentie BARTEUOrIsSTr'" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON REGENJASSEN Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vrij warm weer met zonnige perioden en slechts een kleine kans op een bui. Zwakke wind. In de komende nacht op enkele plaatsen mist. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog en vrij zonnig strandweer met in de morgenuren mogelijk enige mistbanken. Zwakke wind uit zee. Temperatuur 's mid dags 20 graden; zeewater 16 graden Vooruitzichten: Ook tijdens het weekeinde zomers strandweer. Advertentie wordt meestal met banketspijs flees imitatie? piis) gevuld. Wij gebruiken echter 100zuivere amandelspijs en om u dit te laten proeven kosten ze zaterdag geen 24. maar slechts 19 ct. per stuk. Tevens nog meerdere extra voordelige aanbiedingen.' Voor de beste kwaliteit maar toch Iets voordeliger naar: LAGERSSTRAAT 13 achter de Noostraat - Tel. 5362 Advertentie Voor uw vakantie en weekend-uitstapjes onze bekende heerlijke en oven vers verpakte artikelen. Spritsen, roomboterrondjes, ge vulde koeken, cakes, enz. enz. Steeds nieuwe soorten GEBAK. Advertentie DEZE WEEK speciaal aanbevolen voor uw uitstapjes ABRIKOZEN BEIGNETS, p. st38 ct of een heerlijk vruchtengebakje; o.a. vruchtencake 34 ct vruchten harde Wener 34 ct vruchten flannen 40 ct CENTRUM GALERIJ LANGE NIEUWSTR. Telefoon 4302 Van onze redacteur in Amsterdai,., De 51-jarige Amsterdamse mevrouw C. E. Sonnega is gistermiddag toen zij over de drukke markt in de Ten Katestraat in de hoofdstad liep plotseling aangeval len door een woedende man. Het scheel de weinig of zij was gewurgd. Aan het kordate optreden van een markt koopman en een voorbijganger is hét te danken dat de aanvaller zijn voornemen niet geheel ten uitvoer kon brengen. Dat voornemen was duidelijk want terwijl hij zich op de niets vermoedende vrouw stortte riep hij uit: „Je hebt me tot twee maal toe willen vergiftigen, maar nu ga jij eraan". Mevrouw Sonnega werd geheel over stuur in een winkel wat op verhaal ge bracht. De man kwam terecht op het. po litiebureau Leidsepiein. Groot was zijn verbazing toen hij daar een uur later werd geconfronteerd met zijn slachtof fer. „Maar dat is een ander", constateer de hij. In mevrouw Sonnega had hij na melijk bij vergissing zijn gewezen echt genote herkend De man blijft in arrest om te worden vervolgd wegens doodslag of zware mis handeling. Op het strand tussen Noordwijk en Zand voort, ter hoogte van de Langevelder- slag, is donderdag het lichaam aange spoeld van een man gekleed in een zwem broek. Een Duitse badgast zag het lichaam in zee drijven en waarschuwde enkele bur gers die het aan wal brachten. Aanvan kelijk tastte de politie in het duister om trent de identiteit van het slachtoffer. Weerrapporten J, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Scheepsberichten 4 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Langs sluizen en havens7 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Sport 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's jucien Arréat: Naïef blijven is, meer dan men denkt, een kracht. In een deel van Haarlem is gisteren middag tot tweemaal toe de elektrische stroom uitgevallen, hetgeen ons over viel tijdens het drukken van onze op lage. Het gereedkomen van de gehele oplage van ons blad van gisteren werd hierdoor vertraagd. DE DIRECTIE Het gemeentelijk scheidsgerecht in Den Haag heeft in de zaak tussen het gemeen tebestuur en de ontslagen directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, ir. E. H. Berkhuijsen, de directeur in het geljjk gesteld en het ontslag ongegrond verklaard. Ir. Berkhuijsen werd in december door de gemeenteraad ontslagen omdat zijn functie kwam te vervallen. Het gasbe drijf en het elektriciteitsbedrijf van de gemeente werden namelijk samengevoegd tot één gemeentelijk energiebedrijf. Ir. Berkhuijsen was toen 33 jaar in dienst van de gemeente geweest, waarvan 16 jaar als directeur van het gasbedrijf. Bij de behandeling van deze zaak voor het scheidsgerecht had mr. B. S. Tigche- laar namens ir. Berkhuijsen betoogd, dat deze niet ontslagen werd wegens ophef fing van zijn functie. De ware reden was volgens mr. Tigchelaar dat het gerheen- tabestuur hem te lastig vond omdat hij steeds aandrong op maatregelen die drie miljoen zouden kosten om de toe- komtige gasvoorziening van Den Haag veilig te stellen. weer formateur De vier fractievoorzitters, van •links naar rechts de heren De Kort, Van Eysden, Beernink en Toxopeus, zijn na de lunch opnieuw op weg naar prof. Beel. Ze moeten rennen, want het verkeer op de Leidsestraatweg is erg druk, en het valt niet mee veilig aan de overkant te komen. De heren mogen daar trouwens helemaal niet lopen, want even verder is een h voetgangerstunnel (Van onze parlementaire redacteur) De fractieleiders van de K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., die gisteren bij prof. Beel thuis van tien uur 's mor gens tot tien voor acht 's avonds hebben onderhandeld, zijn het eens geworden over een oplossing voor de nog hangende geschilpunten. Prof. Beel heeft dit mede gedeeld aan de koningin, die daarna prof. dr. J. E. de Quay heeft opgedragen een kabinet te vormen, dat zich ver zekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging. De officiële woordvoerder van de infor mateur deelde gisteravond mee dat de be sprekingen hebben geleid „tot overeen stemming ten aanzien van aard en om vang der aan te gane bindingen en de ten aanzien van controversiële punten te volgen gedragslijn." Ook is gisteren al over de zetelverdeling in het nieuwe ka binet gesproken. In de Chinese verklaring heet het nu, dat de delegatie, die vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Peking vertrok, instruc tie heeft gekregen het grootst mogelijke geduld te betrachten en alles in het werk te stellen om het geschil uit de wereld te helpen, „ondanks de Russische verklarin gen van de bekende soort." Op de Russische ambassade in Peking is gisteren een nota overhandigd, waarin China krachtig protesteert tegen de uit wijzing van drie Chinese diplomaten en twee Chinese studenten uit de Sovjet-Unie. De Russische stap wordt onredelijk ge noemd. De tekst van de nota komt over een met die van de verklaring van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken van 29 juni, twee dagen na de bekend making van het Russische besluit. Het Russische ministerie van buiten landse zaken gaf gisteren een verklaring uit, waarin de reden voor de uitwijzing van de vijf Chinezen nog eens wordt uit eengezet. Zoals bekend ging het om het feit, dat de Chinezen de brief van hun partij inzake de ideologie en de vreedza me coëxistentie, in de Sovjet-Unie hadden verspreid. De vijf hebben, volgens de Russische verklaring, afdrukken van de brief met auto's in Moskou verspreid en ook exem plaren naar andere Russische steden ge zonden. Chinees treinpersoneel op de lijn Peking-Moskou heeft exemplaren van de brief op Russische stations uit de ramen gegooid. Ondanks een Russisch protest bij de Chinese ambassade, gingen de Chinezen door met de verspreiding, aldus de Rus sische verklaring. Advertentie DIJKSTRA] [dukstra] Toonzalen voor Iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 De Quay Voldaan kijkt prinses Beatrix de fles champagne na, die gistermiddag tegen de boeg van de tanker Esso Den Haag uiteenspatte. Dit was de tweede po ging die de prinses ondernam om het reusachtige Verolme schip (90.000 ton) op de „rede" van Scheveningen te dopen. Bij de eerste poging bleef de fles heel. Het zilveren bijltje waar mee de doopplechtigheid werd verricht kocht de prinses later voor de som ma van één cent. WENEN (Reuter) Na een stormach tig debat in het Oostenrijkse parlement, dat tien uur duurde, is de terugkeer van aartshertog Otto van Habsburg naar Oos tenrijk „ongewenst" verklaard. De socia listen en de Vrijheidspartij wonnen het in stemmens a ntal van de rooms-katholieke Volkspartij. Tijdens het debat werden de vertegen woordigers van de Volkspartij door de so cialisten „moordenaars, fascisten en ver raders" genoemd. Beide partijen vormen reeds achttien jaar een regeringscoalitie. De Volkspartij heeft 81 zetels in het par lement, de socialistische partij 78 en de Vrijheidspartij 8. De leiders van de partijen in het parle ment zijn het er over eens dat het ka binet deze zomer nog wel zal overleven maar waarschijnlijk zal vallen na een ver wachte krachtmeting over de nationale be groting in de komende herfst. Een landbouwerszoon uit Horn (Limb.), de negentienjarige J. Alers, heeft woens dag een val van een paard gemaakt toen hij het dier naar de wei wilde brengen. Toen hij thuiskwam klaagde hij over hoofdpijn. Men besloot een arts te raad plegen. Deze achtte het raadzaam de jon geman naar het ziekenhuis te vervoeren, waar men onmiddellijk een hersenopera tie uitvoerde. De jongeman is donderdag echter overleden. PEKING (AFP) Aan de vooravond van de Russisch-Chinese idclogische top conferentie, die vandaag in Moskou be gint, hebben gisteren in Peking nog twee krachtige anti-Russische salvo's geklonken. De Chinese communistische partij gaf een verklaring uit, waarin wordt gepro testeerd tegen de „ongegronde beschuldi ging" dat China geen oplossing van het conflict met de Sovjet-Unie zou wensen. Het was een antwoord op de aanval van de Pravda, waarin China werd beschul digd van laster, bemoeizucht en het ver slechteren van de Russisch-Chinese be trekkingen. De Portugese deelnemers aan de NATO-taptoe hebben in Arnhem een handige stunt uitgehaald. Zij marcheer den bij de generale repetitie de markt op onder de tonen van het Feijenoord- lied „Geen woorden maar daden". Het publiek zong luidkeels mee en bracht de Portugezen na hun optreden een ovatie. Een ander grapje in dit verband is door de P.T.T. uitgehaald, al dan niet bewust. Men heeft de blanco-envelop pen, waarin de P.S.P. protesten had ge sloten tegen het Portugese optreden op de NATO-taptoe, bij de geadresseerden bezorgd, voorzien van een stempel „NATO-taptoe Arnhem". Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier is de elektriciteitsvoorziening in de Haarlemse binnenstad uitgevallen door een storing in de PEN-centrale in Velsen-noord. Een kwartier zat Haarlem zonder stroom, maar dat was voldoende om veel ongemak te veroorzaken. Er ontstonden grote verkeersopstoppin gen toen de spoorbomen in de Kleverlaan niet omhoog wilden en in de winkels had men veel last van het uitvallen van het licht. De storing duurde in Haarlem nog kort, vergeleken met andere delen van Kenne- merland, waar men drie kwartier zonder stroom zat. Het treinverkeer tussen Haar lem en Velsen raakte in de war. Verschil lende treinen moesten stoppen doordat sein-installaties defect waren geraakt. Pas tegen kwart voor zeven was de treinen loop weer normaal. Negenendertig eigenaars en pachters van gronden op de Veluwe hebben de minister van Defensie een rekest gestuurd, waarin zfj hun bezwaren uiteenzetten tegen het voornemen van het ministerie om de gron den te onteigenen en te bestemmen tot oefenterrein. Opgemerkt wordt dat de gronden van goede kwaliteit zijn, dat de agrarische ex ploitatie ervan zeer lonend is en dat de gemiddelde opbrengst aanmerkelijk hoger ligt dan de gemiddelde van soortgelijke gronden. Daar de meeste eigenaren en pachters volgens het plan van Defensie al le of vrijwel alle grond zullen moeten af staan en er in de nabijheid geen vervan gende grond te verkrijgen is, zullen zij een andere broodwinning moeten zoeken. In de tweede plaats wijzen zij erop dat de door hen gepachte of in eigendom toe behorende gronden in het streekplan voor natuurbescherming en recreatie op de Ve luwe als landbouwgronden van bijzonder landschappelijke waarde zijn aangegeven. Bij een bestemming tot militair oefenter rein zullen zij als natuurgebied verloren gaan. De rekestranten merken op dat zich di rect ten noorden van de weg Garderen naar Uddel een uitgestrekt terrein bevindt dat uit verwaarloosde heide met vlieg dennen bestaat. Weliswaar is dit terrein in het streekplan ook als „natuurmonu ment" aangegeven, maar het landschap is eentonig en veel minder afwisselend dan de gronden waarop Defensie nu het oog heeft laten vallen. Dat terrein wordt door niemand geëxploiteerd. Het grenst aan militair terrein en het is ten opzichte van de legerplaats Ermelo zeer gunstig gelegen. De rekestranten vragen de minister om al deze redenen hun terreinen niet te ont eigenen en in ieder van hen persoonlijk te horen alvorens een beslissing te nemen. CHICAGO (AP) Een groot aantal negers en veel blanken zijn gisteren in rijen van tien door de binnenstad van Chicago gemarcheerd tijdens een vrijheids mars van de Nationale vereniging voor de belangen van kleurlingen (N.A.A.C.P.). Burgemeester Richard J. Daley ging aan het hoofd van de stoet Hij droeg een Ame rikaanse vlag mee. BALTIMORE (AP) Gisteren zijn 22 geestelijken en 220 andere personen ge arresteerd, toen zij probeerden toegang te krijgen tot een park in Woodlawn, een voorstad van Baltimore, waar geen negers mogen komen. Drie blanke en twee gekleurde dominees werden eerst gearresteerd. Zij waren het park binnengegaan terwijl een groep demonstranten op een ander punt rede twistte met de politie.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1