nso 4 Amsterdams parkeer*ellende geen daden maar woorden I O PANDA EN DE ME ESTER» KI EK. ER A PUZZEL NUMMER 43 in de Hooglanden Nog grote onzekerheid over de landingscondities op de maan Ofts vervolgverhaal Gevaar voor „schipbreuk" in enorme stoflaag handiger dan ooit! Automobilisten krijgen de schuld, dat de gemeente er niets aan doet ZATERDAG 6 JULI 1963 irmmmmn s EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN hoofdpijn, verkoudheid, griep...? 14 15 116 17 18 19 20 21 02 23 24 25 Danny Kaye en de M oskovietjes Zwitserse Batavieren Alles voor niets 0; T" in uw huis bevindt. Zij weten daar alles van haar af. En zolang uw man nog niet thuis is, laat u niemand mer ken dat zij zich hier bevindt". Mevrouw McGregor moest zich wel verbijsterd voelen door al die beve len, maar zij liet daarvan niets mer ken. „Goed, meneer," zei zij bedaard en daarna keek zij Fazia aan. „Gaat u maar mee, juffrouw." Fazia keek Archie met een vage glimlach aan. „U hebt gedaan wat u meente te moeten doen door mij hier te bren gen", zei zij, maar nu ik veilig afge leverd ben, moet u geen tijd meer verspillen. Drie mensen verkeren in levensgevaar". Zijn gezicht werd vrien delijker terwijl hij lachte. Hij gaf haar nog eens een hand en hield die hand een beetje te lang vast. Binnen tien minuten ben ik in mijn jachthuis", zei hij. „Ik zal de zaak wel uitzoe ken." „U neemt toch wel iemand mee!" riep zij hem na. Over zijn schouder keek hij haar lachend aan. „Als ik over een half uur niet terug ben, moet McGregor mij maar laten zoeken", riep hij terug. De twee vrouwen keken hem uit de deuropening na, toen hij wegreed. Weer schudde mevrouw McGre gor het hoofd. „Sir Archie", zei zij, is altijd koppig geweest, maar hij weet zich elke keer aardig uit de nes ten te werken." Fazia tuurde naar het verdwijnende achterlicht. De ou dere vrouw nam haar bij de arm. „Kom binnen meisje," zei zij. „Sir Archie zei immers dat je je schuil moest houden?" Inmiddels reed Timberley voor de tweede maal naar de ingang van het dal, maar nadat hij de zijweg was in geslagen was hij zeer op zijn hoede, leek het beter, dat hij zich niet on tijdig liet zien. De wagen liep haast onhoorbaar. Als een grote grauwe stille schim zweefde hij over het weggetje. Drie kwart kilometer van het kleine dal, waarin het jachthuis stond, boog de weg voor zover het dat was Als Fazia hem juist had ingelicht naar rechts af en zou verderop aan de voorzijde van het het huis uitko men. Archie stopte, verliet zijn wa gen en ging te voet verder. Hij ken de elke decimeter van het terrein. Als kind was hij hier al met zijn vader gekomen.-Dagen aaneen had hij: over de woeste heidegronden gezwor ven en de bossen rondom het huis doorkruist. Al gauw kreeg hij het jachthuis in zicht. Het maakte een onheilspellend verlaten indruk. Achter geen enkel raam zag hij licht branden. Hij liep en keek naar de achterdeur. Die bleek ingerammeid. De jonge boom, die daarvoor gebruikt was, lag nog op de plaats waar de indringers hem hadden laten vallen. Behoedzaam stak hij de onbegroeide strook over en bleef buiten de deur staan luisteren. Hij luisterde lang, maar zijn oor ving geen enkel geluid op. Hij schuifelde de keuken binnen en sloop naar de deur, die naar de vesti- bule leidde. Het was haast volslagen donker, in die vestibule. Hij tuurde scherp de duisternis in, maar zijn ogen ontdekten niets. En nog altijd klonk er geen enkel geluid. De stilte was als een hand in een zachte handschoen, die onzicht baar tegen zijn gelaat werd gedrukt. En toch voelde Archie, dat er zich in die duisternis iemand ophield. Zijn zenuwen namen de aanwezigheid van een ander menselijk wezen waar. Hij tastte in zijn zakken en vond een doosje lucifers. Toen streek hij een lucifer af en keek om zich heen. Een gedempte schreeuw ontsnapte hein. Hij schoot toe en knielde neer bij een roerloze gedaante, die met uitgespreide armen midden in de ves tibule lag. „Tam, Tam, beste kerel", stamel de hij. Een kreet van afgrijzen scheur de zich uit zijn keel los, toen hij bij de laatste opflakkering van de doven de lucifer de half gesloten ogen en de neerhangende onderkaak van zijn huisbewaarder zag. „Zij hebben hem vermoord!" fluis terde hij en het oude huis leek de gruwelijke woorden op te vangen en ze vanuit de duisternis van alle kan ten naar hem terug te kaatsen. 12. Het land in het bergmeer. Felton was aan een diepe verbitte ring ten prooi, terwijl hij naast Son- ja door het donkere bos terugstrom- pelde. Het meisje zei niets. Misschien voelde zij zich al even wanhopig als hijzelf. Wat was hij dol geweest zijn stelling aan de bovenkant van de trap te verlaten om Fazia te gaan zoe ken. Eer hij terugkwam, was de strijd beslist geweest. Dat tafereel zou hij nooit meer uit zijn herinnering kwijtraken. Toen hij van het dak naar beneden kwam was hij boven aan de trap blijven staan en had de toestand opgenomen. Een van de mannen van de bende, die blijkbaar door Tam was getroffen, lag tegen de muur te kermen en drukte zijn ene arm stijf tegen zich aan. Sonja werd door twee kerels in bedwang gehouden. Tam lag met uit gespreide armen midden in de vesti bule. Hij was blijkbaar ook getrof fen en gaf geen tekenen van leven meer. In het besef dat zijn enige kans op redding op het dak lag, had hij zich omgekeerd. Maar hij was al gezien. Hij had nog een poging ge daan de'zolder te bereiken, maar zijn gekwetste arm had hem gehinderd. De mannen hadden hem gegrepen, terwijl hij zich door het dakraam trachtte te wringen en na een korte worsteling teruggesleurd naar de ves tibule, langs de roerloze gestalte van Tam en vervolgens naar buiten. De chef was spottend voor hem gaan staan en zijn kleine reptielen ogen hadden boosaardig geschitterd. „U en ik moeten nog afrekenen, „maar dat heeft geen haast. Ik stuur u met twee van mijn mannen voor uit. Ik heb hier nog een en ander te doen. Tot ziens". De hoge schelle kinderstem had Felton met weerzin vervuld. En nu strompelden hij en Sonja terug door het bos, voorafgegaan door. een van de mannen en gevolgd door een tweede. Zij struikelden over boomwortels, die zij niet konden zien en moesten het stellen met het licht van de maan, die inmiddels boven het bos was gekomen. „Verdraaid, wat ben ik hondsmoe" zei Sonja binnensmonds, en Felton stak zijn gezonde arm uit om haar te steunen. „Volhouden", mompelde hij. „Als wij het hoofd niet verliezen kunnen wij misschien uitknijpen, eer zij ons in dat huis opsluiten". Hij had overi gens weinig hoop, dat zij zouden kun nen ontsnappen. De man achter hen hield het pistool op hen gericht en begon al te schelden als zij maar struikelden. Zijn grove uitlatingen gingen meestal vergezeld van een ferme prik met de loop van de revol ver in de rug. Het was Felton dui delijk, dat zij zouden worden neerge schoten, zodra zij maar een verdach te beweging zouden maken. Van onze correspondent) WASHINGTON Omstreeks 1968 hopen de Amerikanen de maan te bereiken en diverse fabrieken zijn reeds bezig ontwer pen te maken voor het toestel waarmee men op de maan wil landpn en ook voor het voertuig waarmee men zich over de maan wil voortbewegen. De ontwerpers zitten echter met een moeilijk probleem: er is nog veel te weinig bekend over de bodemgesteldheid op de maan. DRIEMAAL hebben de Amerikanen reeds geprobeerd, een onbemand toestel op de maan te doen neerkomen. Driemaal is dat mislukt. Had men wel succes ge had, dan zou men nu reeds meer weten over het oppervlak van onze satelliet. Men mag verwachten, dat er voor 1968 een onbemand toestel op de maan zal lan den en over vijf jaar zal men dus wel meer weten over het maanlandschap. De moeilijkheid is echter dat men thans reeds moet werken aan het vehikel waarmee twee mannen op de maan willen neer strijken en aan de „auto" of scooter, waarmee zij een stukje van de maan wil len verkennen. Wat dat laatste maanvoer- tuig betreft is zeer onlangs een vinding gedemonstreerd die kansen schijnt te bie den: een soort „raketscooter" waarmee de maanreiziger zich als een kikvors sprongsgewijs zou kunnen voortbewegen. VAN VEEL BELANG is natuurlijk ook het landingsgestel van de bemande neus- kegel, die naar de maan zal gaan. Om een veilige landing mogelijk te maken moet men wetenop wat voor grond men neerkomt en daarover zijn de geleerden het niet eens. Tot nu toe heeft men met telescopen en radar proberen na te gaan, wat voor terrein de maanmannen kunnen verwachten. Het is opgevallen, dat de maan betrekkelijk weinig zonlicht weer kaatst en men schrijft dat toe aan een oppervlak dat of uit een soort poreuze puimsteen bestaat of uit een formida bele, wellicht tientallen meters dikke laag maanstof. Erg aantrekkelijk als toeristen oord lijkt de maan dus voorlopig niet.... ALS DE MAAN inderdaad met een dik ke stoflaag bedekt zou zijn, bestaat het gevaar dat een landingstoestel daar diep in weg zou zakken en misschien niet meer vlot zou kunnen komen. Ook is het moge lijk dat het stof zo fijn en doordringend is, dat het gevaar oplevert voor het me chanisme van het landingstoestel. Men zal zich herinneren, dat de Amerika- inen thans streven naar een maanlanding, waaraan drie astronauten kunnen deelne men. Gedrieën zullen zij trachten in een Apollo-capsule in een baan rond de maan te komen. Terwijl een van hen in de Apol lo blijft rondcirkelen zullen zijn twee tochtgenoten proberen in een toestel, dat zich laat afscheiden (een soort raketsloep dus) de maan te bereiken. Later moeten zij ook weer trachten, per sloep aan boord van de Apollo te komen. RONALD SWEERING en dokter E. Leisen: „De Bevalling", (Stafleu en Zn, Leiden). Een voornamelijk illustratief en als zodanig bijzonder vakkundig en fraai uitgevoerde documentaire over het ver loop der bevallingsprocedure, sober en instructief, volledig en duidelijk. De teksten zijn navenant en onderstrepen nog eens de grote waarde der natuur lijke geboorte, zonder „voorbarige" nar cotische hulpmiddelen. Een boek voor aanstaande ouders en een uitstekend hulpmiddel ter voorlichting in het al gemeen. 9 9 9 Advertentie Zij zouden werkelijk geduld moeten hebben. Bovendien waren zij al te uitgeput om nu aan een geslaagde vlucht te kunnen denken, ook al zou den zij aan hun bewakers heelhuids weten te ontsnappen. Zij moesten eerst uitrusten en pas daarna een nieuwe poging doen. Zijn gedachten gingen naar Fazia. Zou zij een dorp bereikt hebben en de politie hebben gewaar schuwd? Zij had moed, wist hij, en zij zou het niet opgeven, zolang er nog de geringste kans bestond hulp te krijgen. Zij zou eerder haar vrien den redden dan haar eigen huid. (Wordt vervolgd) i I Een goed idee. Strips van twee! 'ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ...2 'ASPRO's èn... U bent weer fit! Zo drukt U het tablet uit het stripje... 2 'ASPRO'5^..^^/^/ COP. MARTEN TOONDER .25. „Hé, moet je dat zien," sprak staatsvijand num mer 1, „een hele troep smerissen en perslui! Die zijn vast op zoek naar Lizzy!" „Maak je maar geen zorgen, nummer 1," zei zijn collega geruststellend, „ze vinden dat hutje heus niet, als die namaak-fotograaf het ten minste niet verraden heeft. We moeten hem vinden!" „Ja, en zo gauw mogelijk," beaamde nummer 2, „maar waar moeten we hem zoeken? Zou hij tussen die foto grafen zittenVost niet," antwoordde nummer 1, „hij is immers geen échte! Laten we maar liever eens in dat hotel kijken!" De gevreesde boeven gingen met geoefende sluiptred het hotel binnen, waar zij tot hun voldoening slechts twee gasten aantroffen. „Zie je? Daar zit hij," zei nummer 1 met rasperige fluister stem, „helemaal alleen met zijn helpertje." „Een prachtkans om ze bij hun lurven te grijpen," voegde nummer 2 er aan toe. En dat deden de boeven. (Van onze redacteur in Amsterdam) TOEN DE rector-magnificus van de Amsterdamse universiteit onlangs werd gevraagd of er in de uitbreidingsplannen van zi\n instituut nog rekening is gehou den met parkeerruimte voor studenten antwoordde hij: „Daar wil ik eenvoudig geen rekening mee houden". Een curator van diezelfde universiteit, die tevens wethouder is, merkte bij de bespreking van de uitbreiding van het Wilhelmina- gasthuis op, dat de artsen vanzelfspre kend een parkeerplaats moesten vinden, doch dat de studenten en bezoekers maar met de tram of de metro moeten komen De chef van de verkeerspolitie verklaarde dezer dagen dat degenen die hun auto de gehele dag in de binnenstad parkeren, a-sociaal handelen. De hoofd commissaris van politie heeft over het parkeerprobleem gezegd: „De meeste auto's, die de gehele dag in de binnen stad staan, dienen voor het vervoer van één persoon. Als de automobilisten het onderling zo zouden kunnen regelen dat iedere auto bemand wordt door vier autobezitters, zou het parkeerprobleem vesj geringer zijn". Vier uitspraken van vier Amsterdamse autoriteiten die duidelijk de mentaliteit illustreren ten aanzien van het parkeer probleem, welke bij de hoofdstedelijke over heid heerst. Het is opvallend dat slechts weinigen de wil tonen om het parkeer probleem te bestrijden, ook al staat bij voorbaat vast dat een oplossing die ieder een bevredigt wel nooit kan worden be reikt. In steeds sterker mate echter gaat de overheid ertoe over, de burger te be schuldigen van de moeilijkheden. De com missaris van de verkeerspolitie vindt te lang parkeren a-sociaal. Eén stapje verder in deze richting en men gaat grote ge zinnen afschilderen als a-sociaal, omdat er niet genoeg grote woningen zijn. Horizontaal woorden invullen van drie, vijf, zeven en negen letters. Bij juiste oplossing vor men de middelste letters in de verticale rij een zegswijze. 1. lied, 2. scheidingslijn, 3. par tij, helpers, 4. waarschuwing, 5. steel, 6. omlijsting, 7. scheeps- vloer, 8. appel, 9. nabijgelegen, 10. werk van Felix Timmermans, 11. deel van een huis, 12. korter, 13. hevig, 14. leesteken, 15. krom, 16. Belg. schrijver, pseudoniem van Frank Lateur, 17. vlug, 18. gil, 19. bouwland, 20. tuchtroede, 21. slot, 22. opbrengst, winst, 23. zonne scherm, 24. medicinaal gewicht, 25. gewicht. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donder dag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 42: Horizontaal: 1. festoen, 5. bas tion, 10. roe, 12. Rai, 13. Main, 14. munt, 16. Ina, 18. troetel, 21. ree, 23. aard, 25. Evere, 26. long, 27. Arkel, 29. Epe, 30. Regge, 31. rein, 33. stam, 35. keten, 36. Iduna, 38. inkt, 40. spar, 42. Trees, 45. Rai, 47. Regen, 50. rein, 51. loket, 53. Nede. 54. een, 55. Remagen, 57. nep, 58. Deen, 60. list, 62. Let, 63. Lee, 64. luister, 65. vertier. Verticaal: 1. filiaal, 2. tra, 3. ooit, 4. eenre, 6. armee, 7. Saul, 8. tin, 9. Nijmegen, 11. greep, 13. mark, 15. trog, 17. nar, 19. oven. 20. tres, 22. eng, 24. dertien, 26. Lemuren, 28. Leens, 30. radar, 32. ink, 34. tip, 37. strekel, 39. trom, 40. Sieg, 41. snepper, 43. ree, 44. eind, 46. akant, 48. Gent, 49. Ede, 51. lente, 52. telle, 55. reet, 56. nier 59.. els, 61. set. PRIJSWINNAARS PUZZEL 42: 7.50: M. Luikinga, Buiten rustlaan 2, Haarlem, 5.00: Mevr. Treffers, Emmalaan 30, Haarlem. 2.50: T. Spoelstra, Gijzenvelt- plantsoen 129, IJmuiden. De Amerikaanse filmkomiek Danny Kaye is op het ogenblik in Moskou voor het filmfestival dat daar volgen de week begint. Hij stal de harten der Moskovieten door in een revalidatie- kliniek voor kinderen de patiëntjes met zijn grollen en grappen te amu seren en ook hun gymnastiekoefenin gen mee te doen. Danny Kaye be steedt zeer veel tijd aan welfarewerk en liefdadigheidsvoorstellingen voor het gebrekkige en zieke kind in alle delen van de wereld. Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. 02500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Die „langparkeerders" zijn trouwens voor een belangrijk deel forensen uit de om geving van Amsterdam en het zou ons met verbazen als die straks in grote getale elders werk gaan zoeken als Amsterdam inderdaad hun auto's uit de binnenstad zou verbannen. De verkeerspolitie blijft overi gens op het standpunt staan dat die lang parkeerders uit de gehele binnenstad moe ten verdwijnen, hetgeen kan worden be reikt door van 's morgens acht- tot tien uur een stopverbod uit te vaardigen. Waar die 9000 auto's van de langparkeerders moeten blijven, is de politie een zorg. In de wijken rond de binnenstad immers is voor hen al evenmin plaats. Ach. men kan het niemand kwalijk nemen dat hij geen oplossing weet voor een zo moeilijk vraagstuk. Maar laat men dan bekennen dat het uit de hand is gelopen of des noods gewoon zwijgen, maar niet de schuld of zelfs maar de blaam van een zoge naamd asociaal gedrag op de auto- forensen proberen te schuiven, die er toch ook niets aan doen kan dat hij een wagen gebruiken moet. DE HEER M. C. van Hall, directeur van het Verenigd Cargadoorskantoor en een neef van de burgemeester der hoofd stad is dezer dagen herinnerd aan het feit dat hij 40 jaar geleden met een kano van Zwitserland uit de Rijn afzakte om ten slotte op dezelfde wijze als destijds de Batavieren in Nederland aan te komen. Hem is namelijk door de Limmatclub te Zürich gevraagd, de ontvangst in Amster dam te organiseren van een groep van 35 Zwitserse roeiers, die met een 18 me ter lange boot. een zogenaamde „weidling" naar ons land komen. De Limmatclub is in 1869 opgericht om het varen met weid ling te propageren „teneinde grotere pa raatheid te krijgen in geval van oorlog en overstromingen". Ieder jaar onderne men de clubleden een verre roeitocht en deze maal is Amsterdam als einddoel uit gekozen. De reis van Zürich naar Amster dam zal acht dagen duren. De aankomst kan bij goed weer en gunstige wind ver wacht worden hedenmiddag 6 juli bij het Havengebouw achter het Centraal Station. HET IS VOOR kinderen niet altijd een nadeel om in een grote stad als Amster dam op te groeien. Met de stegen en slop pen loopt het best los en over hun gezond heid klagen zij heus niet. Bovendien zijn er altijd vriendelijke heren, die zich be ijveren iets leuks voor de jongeren te or ganiseren. Zulke heren zijn er bijvoorbeeld in het vakantiecomité Amsterdam, dat on der de vele activiteiten die de komende maanden zullen plaatsvinden, weer een sportprogramma heeft opgesteld. Van 15 juli tot en met 9 augustus kan de jeugd van 6 tot 17 jaar gratis de oude R.A.I. of de Europahal van de nieuwe idem bin nenlopen om daar zijn krachten te meten met basketbal, volleybal, handbal, judo, schermen, boksen, rolschaatsen, trampo linespringen, biljarten, tafeltennis, schakèn dammen, gymnastiek, zaalhockey, atletiek! handenarbeid en lezen. Wie 'n zwemdiplo ma heeft kan ook gaan roeien. Vorig iaar waren die vakantiesportweken een door slaand succes: er deden toen 70.000 kin deren mee.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11