De Gaulle kon Bonn niet losweken van Washington HET WEER Artsen bekampen schadelijke geneesmiddelen Portugezen bij' optreden bestormd door betogers Ethiopië breekt met Portugal Verdeling der portefeuilles nu in geding Kunsthandelaar verloor platen van prinses Beatrix Korps Mariniers levert eenheden aan de V.N. Mager communiqué zwijgt over grote politieke zaken ^rouw bij aanrijding in Haarlem gedood ^'MORRIS'&A^ you êiuj! SS-bijeenkomst in Hameln afgelast In meimaand 8320 nieuwe woningen Brandkast geleegd op station Delft Incident tijdens NATO-taptoe Belgisch kabinet vindt compromis COUPONS PEUGE0T-SK0DA Hotel-Café-Restaurant ROYAL dagblad voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Autobestuurder onder invloed - reed door, maar meldde zich later N.V. GARAGE VERBEEK SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Enige regen Aan het strand: In de krant van heden: Afrikaanse acties tegen Portugal en Z.-Af rik a barsten overal los Overleden na aanrijding De kabinetsformatie Zuidafrikaans schip in Kopenhagen niet gelost thé-dansant in ASTA-MOTEL Het woord is aan MAANDAG - DINSDAG EN WOENSDAG MARKTPLEIN 7 SFEER en GEZELLIGHEID twee dingen - één begrip COIFFURES DE VRIES GEEF UW VROUWP EEN BRUYNZEELKEUKEN DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL 48e JAARGANG NUMMER 203 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant zaterdag 6 juli 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. varn (Van onze correspondenten in Bonn en Parijs) Oprichting van een organisatie voor Frans-Duits jeugdwerk, uitwisseling van legereenheden tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk en een vergroting van het onderwijs in eikaars talen, dat waren de drie weinig spectaculaire punten uit het slotcommuniqué, dat gisteren na de be sprekingen tussen De Gaulle en Adenauer en hun ministers werd gepubliceerd. Over de grote actuele politieke proble men was er geen woord in het communi qué te lezen. En daar bekend is, dat er over allerlei kwesties wel gesproken is, kan men opsommen waarover geen over eenstemming werd bereikt: over de rela tie van de E.E.G. tot Engeland, over de graanprijs, over de houding tegenover de Kennedy-ronde, waarop gesproken zal worden over een daling van de invoer rechten in de westelijke wereld. Er moet in toasts en welkomstwoorden veel over jonge meisjes en over rozen zijn gesproken; achter die lyrische ont boezemingen en bloemrijke taal heeft de Fjanse president zijn teleurstellingen blijk baar weten te verhullen. Tot een jalouzie- scène, in verband met de voorrang die de Duitsers de Amerikanen kennelijk nog al tijd willen verlenen, en waarmee te voren in Parijs al bedekt was gedreigd, is het van de kant van de generaal, schijnt het, echter niet gekomen. Men heeft, anders gezegd, de gezichten dus weten ie redden. De veelgehoorde voorspelling is derhalve uitgekomen: Pa rijs heeft Bonn niet weten los te weken van Washington en de kans is daarom eerder geringer geworden, dat De Gaulle Vrijdagavond omstreeks half elf vonden enkele voorbijgangers in het gazon langs de Kinderhuissingel in Haarlem ter hoogte van de Nico van der Laanstraat een zwaar gewonde vrouw. Direct werden de politie en G.G.D. gewaarschuwd. De vrouw werd overgebracht naar het Grote Gasthuis, doch bleek bjj aankomst reeds te zijn over leden. Het bleek te zijn de 58-jarige mevrouw C. H. L. Verbeek-Montauban van de Gedempte Schalkburgergracht 48 in Haarlem. Ruim een uur later meldde zich op het posthuis West van de Haarlemse politie een 46-jarige Haarlemse chauffeur-mon teur, die verklaarde met zijn personenauto een vrouw op de fiet9 aangereden te heb ben op de Kinderhuissingel. Hij verklaarde echter zo te zijn geschrokken, dat hij was doorgereden. Op aandringen van zijn vrouw had hij zich echter gemeld. De man verklaarde tevens acht glazen bier te hebben gedronken. Er werd een bloedproef genomen. De politie heeft de man ingesloten, zijn rijbewijs werd inge vorderd en de auto in beslag genomen. Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie BARiËuOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen, hier en daar ook onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In het algemeen iets lagere temperaturen. In het zuidoosten van het land echter kans op zonnige perioden en vrij warm weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hogedrukgebied neemt iets af. Morgen overwegend droog strand weer maar plaatselijk nog een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In de middag 1820 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Zwakke storingen blijven het juliweer met tot nu toe elke dag nog onweer in ons land een wisselvallig karakter geven. het Frans-Duitse unieverdrag nog ooit als stok tussen de spaken der Atlantische wie len zal kunnen steken. Voor bondskanselier Adenauer was het afscheid van zijn lange Franse vriend wat weemoedig. De volgende Frans-Duitse re geringsbesprekingen zullen namelijk in december in Parijs worden gevoerd en de Westduitse kanselier zal dan, als alle af spraken worden gehouden, niet meer Adenauer, maar Erhard heten. Op instigatie van de Nederlandse dele gatie in de artsenorganisatie der zes E.E.G.-landen wordt momenteel een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor de instelling van nationale meldings- posten waartoe artsen zich kunnen wenden indien bij hen het vermoeden rijst van schadelijke nevenwerkingen van genees middelen. De voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de heer C. L. van Woel- deren, die dit initiatief vanmorgen in Utrecht bekend maakte, meent dat het op deze wijze misschien mogelijk zou kunnen worden in een vroeger stadium eventue le ernstige schadelijke nevenwerkingen van geneesmiddelen op het spoor te ko men. De heer Van Woelderen deelde voorts nog mede, dat het hoofdbestuur van de maatschappij in een rapport van de ge zondheidsdienst over het vraagstuk van de zogenoemde „doping" aanleiding heeft ge vonden tot het instellen van een commissie sportartsen met de opdracht de taak van de sportarts te bezien in verband met het vraagstuk van de doping. HANNOVER (DPA) De voor 5 sep tember vastgestelde bijeenkomst van voor malige leden van de Waffen-SS in Hameln gaat niet door. De „Hilfsgemeinsehaft ehemaliger an- gehöriger der Waffen-SS" (HIAG) nam dit besluit, na op verzoek van het stads bestuur van Hameln ontboden te zijn bij de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Neder-Saksen. Zowel in de Bondsrepubliek als daarbui ten zijn vele protesten tegen de voorge stelde bijeenkomst geuit. Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek zijn in mei van dit jaar 8320 nieuwe woningen voltooid. In mei 1962 werden 7115 nieuwe wonin gen opgeleverd. In de eerste vijf maanden van 1963 kwa men 21.915 nieuwe woningen gereed, te gen 28.235 in de overeenkomstige periode van 1962. Sedert de bevrijding zijn tot en met mei van dit jaar in totaal 1.036.019 nieu we woningen gebouwd. Inbrekers hebben de afgelopen nacht de brandkast van het station Delft geforceerd en er 13.985,uit meegenomen. De dief stal werd vanmorgen vroeg ontdekt. De brandkast staat in het plaatskaarten- kantoor. Het administratief personeel ver trekt omstreeks half één 's nachts en bezet het kantoor alweer een half uur voor de aankomst of het vertrek van de eerste ochtendtrein, zodat de inbrekers niet veel tijd hebben gehad voor Jiun karweitje. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3, 7 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Kerkdiensten4 Uit stad en omgeving4, 5 Scheepsberichten 5 In de Vishal en op zee5 Kennemer Kruimels6 Op en om het Binnenhof7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Puzzel11 Topsu 12 Erbij 13, 14, 15, 16 Economisch nieuws17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport 18, 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De politie heeft haar les geleerd wat het verwijderen van demonstranten betreft. Een internationale kunst, die naarstig beoefend wordt met dezelfde handgrepen. (Van onze redacteur in Amsterdam) De Nato-taptoe, die gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam in pre mière is gegaan heeft volkomen onver wacht een extra programmapunt gekre gen in de vorm van een demonstratie van negen socialistische en pacifistische groeperingen, die protesteerden tegen de deelname van Portugal aan deze mani festatie. Tijdens het in het duister opmarcheren van de band van de Portugese nationale garde stormden dertig a veertig jongeren het veld op. Toen de schijnwerpers aan flitsten zagen de dertienduizend toeschou wers hoe de demonstranten de formatie van de opmarcherende militairen probeer den te verbreken door op de grond te gaan zitten en spandoeken te ontvouwen met op schriften als „Portugal politiestaat" en Portugal doodt Angolezen met Nato- wapens". Niemand hoorde hoe de Portugezen het lied „Geen woorden maar daden" bliezen als een hommage aan Nederland. Joelend zag men toe hoe een legertje politieman nen inderdaad tot daden overging en zich met gummiknuppels en zwepen op de de monstranten stortte en hen van het ter rein probeerde te sleuren. Het duurde zeker vijf minuten eer het veld was ont ruimd. Terwijl de militaire band onverstoorbaar zijn marsen blies rende hier en daar een nieuwe betoger het veld op, waar hij snel werd opgevangen door agenten die door de verraste aanval hun zelfbeheersing ver loren en met schoppen en slaan doorgin gen als het slachtoffer reeds door vier man was overmeesterd. In aller ijl werd een honderdtal militairen van de tribune ADDIS ABEBA (AP) Ethiopië heeft de diplomatieke betrekkingen met Portugal verbroken, uit protest tegen de Portuge se koloniale politiek in Angola. „De Afri kaanse solidariteit dwingt ons ertoe", zei 'n Ethiopische regeringswoordvoerder. En kele dagen geleden verbrak Egypte zijn betrekkingen met Lissabon. GENEVE (AFP) De voorzitter van de internationale onderwijsconferentie in Genève heeft vrijdag aan de Portugese de legatie de toegang ontzegd. De dag tevo ren had de vergadering een resolutie van Afrikaanse zijde aanvaard, waarin Portu gal op grond van zijn politiek in Angola werd uitgesloten. De Portugese delegatie protesteerde toen tegen wat zij noemde het „onwettige" besluit en kondigde aan, dat zij zich niet zou terugtrekken. Intussen is de economische en sociale raad van de UNO die ook in Genève ver gadert, voor twee weken op reces gegaan om zich te beraden over de eis van Sene gal om Zuid-Afrika en Portugal uit de economische commissie voor Afrika te stoten. De Afrikaanse landen hebben verklaard dat zij hun actie tegen Portugal en Zuid- Afrika zullen voeren in alle internationale organisaties, met uitzondering van de Al gemene Vergadering van de UNO, die in september weer in New York bijeenkomt Vrijdag is in het gemeenteziekenhuis van Den Haag overleden de 28-jarige in Duits land geboren Hagenaar C. V. L. Vandevoir, die donderdag met zijn bromfiets tegen een auto was gereden in de Haagse Huygens- straat. gehaald om een cordon om het veld te trekken maar dit bleek niet meer nodig te zijn. Tien jongelui zijn overgebracht naar het politiebureau Overtoom. Een zelfde aan tal is aan de G.G.D. afgeleverd om de wonden te laten verzorgen voor er proces verbaal werd opgemaakt. Voor de aanvang van de taptoe hadden jongeren, behorende tot de P.v.d.A., P.S.P. en socialistische studentenorganisaties, aan de ingang van het stadion pamfletten uitgedeeld. „Ik heb maar niet naar hun vergunning gevraagd", zei de dienstdoen de hoofdinspecteur van politie, die een relletje had willen vermijden. De demon stratie, waarbij ook gebruikt werd ge maakt van spandoeken, verliep rustig. Pas toen alle publiek binnen was en de betogers op het stadionterrein doordron gen werden zij door bereden en gemoto riseerde politie verdreven. Op dat mo ment zat echter reeds een groot aantal betogers, na een toegangsbewijs te heb ben gekocht, op de tribunes om het op treden van de Portugezen te verstoren. De demonstranten toonden zich na af loop zeer verbolgen over het optreden van de politie. Zij zijn van mening dat de agenten zich hadden kunnen beperken tot het wegdragen van de betogers die im mers geen andere bedoeling hadden dan op de grond te zitten en zich niet met geweld tegen de Portugezen keerden. Thans is opgetreden op een wijze, die men in een politiestaat als Portugal zou kun nen verwachten, aldus een woordvoerder. Het commentaar van de stichting „Na to-taptoe" in Arnhem luidt als volgt: „De groeperingen actie-comité Angola, de P.S.P de democratisch socialistische studenten organisatie „Politeia" en de federatie van jongerengroepen in de Partij van de Ar beid geven 'n valse voorstelling van zaken indien zij stellen dat zij actie voeren om dat Portugal meedoet aan de Nato-taptoe. Verleden jaar werd er eveneens gede monstreerd en toen deed Portugal niet mee. Deze acties zijn uitsluitend bedoeld om het Nato-verbond te ondermijnen". Nu de vier partyen het eens zijn over de geschilpunten wat betreft de wijze van samenwerken in het kabinet en over het aandeel dat elk van hen daarin zal hebben komt de samenstelling van de regering aan de orde. In grote lynen wordt de samen stelling van de nieuwe regering in K.V.P.- kringen nu als volgt gedacht, al zal er na tuurlijk in de loop der onderhandelingen nog wel wat veranderen: Minister-president en Algemene Zaken: prof. De Quay, Buitenlandse Zaken: mr. Luns, Binnenlandse Zaken: mr. Toxopeus, mr. Beemink of het K.V.P.-lid dr. Albe- ring, Financiën: prof. Bosman uit Eind hoven, Economische Zaken: drs. De Pous, prof. Witteveen of mr. Marijnen, Sociale Zaken: dr. Veldkamp, Justitie: mr. Toxo peus of mr. Scholten, de huidige staats secretaris, Landbouw: mr. Biesheuvel, met de heer Mellema, lid van de Tweede Ka mer, als staatssecretaris, Maatschappelijk Werk: mevrouw Stoffels-van Haaften, O., K. en W. dr. Albering of mr. Donner (thans verbonden aan het Europese Hof van Justi tie te Luxemburg), Verkeer en Waterstaat: vacature, Defensie: P. de Jong (thans staatssecretaris) of mr. Bot (nu staatssecre taris van Binnenlandse Zaken), Volkshuis vesting: drs. A. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk, mr. Becht, burgemeester van Tilburg of de heer Matser, burgemeester van Arnhem. Voor de plaats van staatssecretaris wor den onder anderen genoemd: drs. P. C. W. Bogaers (ex-K.A.B.) voor Volkshuisves ting, drs. Gijzeis voor Economische Zaken, de heer B. Roolvink voor Sociale Zaken, mogelijk ook voor het ministerie van Maatschappelijk Werk, indien mevrouw Stoffels-van Haaften zou bedanken. (Van onze correspondent) BRUSSEL Even na middernacht heeft de Belgische minister-president ver klaard, dat er een akkoord is bereikt tus sen regering en beide partijen van de re geringscoalitie over het vraagstuk van de taalproblemen in de zes Vlaamse gemeen ten die bij het arrondissement Brussel zouden komen. De premier wilde nog niet zeggen wat er precies was besloten. Eerst zouden de beide voorzitters van de partijen dat aan hun partijbesturen meedelen. De hele dag duurde gisteren het „conclaaf" van de contactcommissie bestaande uit premier Lefèvre, vice-pre mier Spaak, enige ministers en de voor zitters, vice-voorzitters en een bestuurs lid van de C.V.P. en de B.S.P. Het geheim van hetgeen er is besproken is goed bewaard. Het kan pas vanmiddag, na afloop van de zitting van de minister raad die om vijf uur begint, bekend wor den gemaakt. Zoals bericht, houdt men re kening met een soort verkaveling van de zes gemeenten. Vlaamse wijken komen bij een Vlaams arrondissement, de Waalse bij Brussel. Het lijkt geen definitieve oplos sing, maar in ieder geval is het kabinet nu gered. Het is de bedoeling dat de kamer dins dag opnieuw de taalwetten zal gaan be handelen, zodat de vertraging juist een week zou hebben geduurd en de storm in het politieke glas water weer zal zijn geluwd. KOPENHAGEN (Reuter) In de ha ven van Kopenhagen hebben arbeiders vrij dag geweigerd een Zuidafrikaans vracht schip te lossen. Zij handelden daarmee in strijd met een uitspraak van een Deense rechtbank, volgens welke een dergelijke boycot onwettig is. Het schip vertrok naar Aarhuus, maar ook daar verwacht men moeilijkheden. Een kunsthandelaar in Baarn, die acht tien aquarellen, geschilderd door de moe der van prinses Armgard, voor prinses Beatrix zou inlijsten, heeft de platen gis teren onderweg van „Drakesteyn" naar zijn huis verloren. De man had de platen, samen met zijn regenjas, met snelbinders achterop zijn bromfiets gebonden. Toen de kunsthandelaar zijn huis had bereikt, ont dekte hij, dat de snelbinders onderweg wa ren gesprongen en dat de platen en de re genjas waren verdwenen. De aquarellen hebben voor prinses Be atrix uiteraard grote persoonlijke waarde en zij zou het dan ook ten zeerste op prijs stellen, wanneer de platen weer in haar bezit kwamen. De platen stellen bloemen voor. Prinses Beatrix heeft een beloning van 100,uitgeloofd voor degene, die de verloren aquarellen terugbrengt. Inlich tingen over de aquarellen kunnen ook worden doorgegeven aan de residentie van de prinses, kasteel Drakesteyn in Lage Vuursche. Kunsthandelaar Crets, die achttien aquarellen van prinses Beatrix heeft verloren. Advertentie Iedere zondagmiddag vanaf 3 uur bij Velser Tunnel, afrit Beverwijk Zaandam. Tel. 4545 - 4546 (0 2510). M.m.v. Het „THORNWOOD"-kwartet Anna D i x Genoegens kan men missen, maar vreugde is onmisbaar. Tijdens de plechtigheid rondom de onthulling van het mariniersmonument op het Oostplein in Rotterdam heeft de commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, bekendgemaakt dat er plannen in een vergevorderd stadium zijn om het Korps Mariniers te bestemmen voor het leveren van eenheden aan de Verenigde Naties op plaatsen waar dit nodig geacht wordt tot behoud van de wereldvrede. In antwoord op een vraag heeft de woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld dat er inder daad een onderzoek gaande is naar de mo gelijkheden om, naar analogie van een Scandinavisch voorbeeld, bepaalde een heden van het Korps Mariniers speciaal gereed te houden voor onmiddellijke be schikbaarstelling aan de Verenigde Naties voor gebruik op die plaatsen waar de Ver enigde Naties besloten hebben militaire eenheden in te zetten tot behoud van vei ligheid en vrede. In dit stadium is het echter niet mogelijk over deze kwestie nadere mededelingen te doen, aldus de woordvoerder. Op dit ogenblik draagt Nederland reeds een twaalftal officierwaarnemers bij voor de V.N.-organisatie die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Palestina, zoals het indertijd ook tientallen officier waarnemers heeft afgestaan voor het op treden van de volkenorganisatie in Liba non. Een Nederlandsche Roode-Kruiseenheid is door de regering ter beschikking gesteld van de V.N.-organisatie in Kongo. Advertentie Advertentie Om teleurstelling te voorkomen ver zoeken wij u beleefd doch dringend uw parties vroegtijdig te bespreken. DE DIREKTIE Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 VOOR EEN KLASSIEKE PERMANENT Permabel v.a. 22.00 - Styling v.a. 25.00 Wassen en watergolven v.a3.50 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdag de gehele dag gesloten Advertentie ALLE. ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR. OOK. GESCHIKT VOOR. KLE IN-BE HUISDEN SHOWROOM: WIJK AANZEEÉRWEG 1 TELEFOON 02550-754Ï UMUIOEN J iMk

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1