Hongarije opent ijzeren gordijn: ZONDER VISUM NAAR ZANGFESTIVAL Gomoelka haalt culturele teugels strakker aan Kwestie-Habsburg dient als bliksemafleider ROTTERDAMSCHE BANK WERELDNIEUWS PERSOONLIJKE LENING Nieuw onderzoek in de Keeler-affaire Geen ideologische coëxistentie" Socialisten en r.-katholieken houden zich blind voor economisch fiasco Boedapest wenst verzoening met het Yaticaan van de raatótcel Amerikaanse gezant voor de Bulgaarse radio en televisie Mariniersmonument door de prins onthuld Scherp rapport van de UNO over Aden 0p de ZATERDAG 6 JULI 1963 Zonder masker Waar het om gaat B ourgeois-dramaturgen „Een sociale neurose Gaat u met vakantie? 9 j uOok al bent u gewend wat u koopt direct te voldoen, omdat u niet van afbetaling houdt. Ook u kan het gebeuren dat er een bedrag-ineens nodig is, dat u niet altijd zo maar contant beschikbaar hebt. Een verhuizing, de inrichting van een studio, de aan schaf van vakliteratuur... en zo meer. De Persoonlijke lening van de Rotterdamsche Bank is een gemakkelijke en verantwoorde oplossing. Een bijzonderheid: bij de Rotterdamsche Bank krijgt u het gehele geleende bedrag in handen, de rente wordt dus niet - zoals veelal gebruikelijk is - vooruit daarvan afgetrokken. Uw Persoonlijke Lening is voor ons een "bank-zaak", d.w.z. een zaak van vertrouwen tussen u en ons. Eén telefoontje - wij zijn met meer dan 340 vestigingen het wijdst vertakte bank-bedrijf in Nederland - en u ontvangt nadere inlichtingen over de a Commissie werd geweerd (Van onze correspondent) WENEN Van 28 juni tot 20 juli kan iedereen uit het Westen zonder formali teiten, en zonder het moeilijk te krijgen visum, de Hongaarse grens passeren, op voorwaarde dat hij het zangfestival in het stadje Sopron (vroeger Oedenburgbe zoekt en geen poging doet om verder in Hongarije door te dringen. Wie dus in het bezit is van een geldig paspoort, kan zijn schreden richten naar de mooie bloe menstad Sopron, op een uur afstand van de Oostenrijkse grens. Het is niet verbo den om familie of kennissen uit Hongarije aldaar te ontmoeten. Vooral Oostenrijkers hebben van deze Hongaarse concessie gebruikgemaakt men telde er tot nu toe 1500. Hun auto's veranderden het stadsbeeld van Sopron op slag, want dergelijke vervoermdddelen zijn in een Hongaars provinciestadje nog altijd een curiositeit. In tegenstelling tot de prachtige gebouwen uit het verleden, dus de tijd toen Oostenrijk en Hongarije nog een eenheid vormden, maken de he dendaagse openbare en particuliere ge bouwen en huizen een sterk verwaarloos- LONDENScotland Yard volgt op het ogenblik een belangrijke nieuwe lijn van onderzoek in de Christine Keeler-affaire. Dit betekent, dat er kans is op verdere sensationele onthullingen. Uitgangspunt is de dezer dagen ontdekte bandopname met een lang gesprek van Christine Keeler. Hierdoor zou nieuw licht worden gewor pen op het proces van de wegens een aanval op Christine Keeler tot drie jaar gevangenisstraf veroordeelde Westindische Jazz-zanger „Lucky" Gordon. Gordon is in beroep gegaan. Het Lagerhuislid George Wigg, die zo actief is in deze affaire, heeft de advocaat-generaal van de regering van het bestaan van de bandop name op de hocgte gesteld. De band be vindt zich op het ogenblik in de kluis van een bank, waar zij gedeponeerd is door de vroegere zakenmanager van Christine Keeler. Keelers advocaat heeft vrijdag met haar een gesprek gehad over deze band opname. de indruk. Toch doet het sympathiek aan, dat de Hongaarse autoriteiten klaarblij kelijk niet de opdracht hebben gegeven om een betere uiterlijke indruk te wekken. Men heeft dus afstand gedaan van de vroegere communistische tactiek, die al leen uiterlijk wil imponeren. Daarom zien de winkels en etalages in Sopron er niet aantrekkelijk uit. Ook wor den er geen pogingen in het werk gesteld om het gebrek aan vlees te camoufleren. Nu er zoveel buitenlandse gasten zijn ge komen die allen aan vlees gewend zijn, moeten de inwoners van Sopron afstand doen van hun rantsoen. Tijdens het fes tival is vlees alleen verkrijgbaar in res taurants. Maar de Hongaren, waarvan de oude ren, allen uitstekend Duits spreken, ont vangen hun gasten uiterst beleefd en met Hongaarse charme. Zij verheugen zich niet alleen over het weerzien met familie en vrienden uit het Westen, maar ook en vooral over deze kleine en kort stondige, maar toch werkelijke opening in het ijzeren gordijn, waaruit inderdaad blijkt dat Hongarije een poging doet om de internationale betrekkingen te ontspan nen. WARSCHAU (AP) - De Poolse partijleider Gomoelka heeft op de der tiende plenaire zitting van het centrale partijcomité een grote rede gehouden over de ideologische en culturele poli tiek. Hij verkondigde het Russische standpunt, dat er geen coëxistentie mo gelijk is op ideologisch gebied, en waar schuwde de Poolse schrijvers en intel lectuelen, dat de verspreiding van ideeën welke het bewind niet welgevallig zijn, niet geduld zal worden. Verwacht wordt, dat op het congres een nieuw partijbureau voor de pers, propagan da en cultuur in het leven zal worden ge roepen. De boodschap van Gomoelka lijkt een stap terug te betekenen in Polen, dat na de stalinistische periode veel meer dan de andere communistische landen de vrije meningsuiting toeliet. „Hoewel onze culturele politiek ruim schoots de gelegenheid laat voor onbeperk- (Van onze correspondent) WENEN In de loop van deze maand zal worden beslist over het voortbestaan van de coalitie in Oostenrijk. Voor dit land is deze coalitie bijna tot een levensbelang geworden, want van 1945 af dus acht tien jaar lang is het regeringsbeleid bepaald door de samenwerking tussen de twee partijen: de socialisten en de rooms- katholieke Volkspartij. Hieraan dreigt nu een einde te komen, omdat het parlement heeft verklaard dat de terugkeer van dr. Otto van Habsburg „ongewenst" is. Het einde van de coalitie zou niet zo gevaarlijk zijn wanneer er naast de twee grote partijen nog een derde belangrijke groep in de volksvertegenwoordiging zou zijn, maar dat is niet het geval. De libe rale Vrijheidspartij heeft slechts de be schikking over negen zetels in het parle ment van 165 leden en is daardoor zwak en onbelangrijk. Tijdens de laatste weken van de rege ringscrisis had de Volkspartij al zoveel concessies gedaan, dat zij in de zaak-Habs- burg niet meer kon toegeven. De onbe langrijke Vrijheidspartij ziet nu eindelijk de kans schoon een actieve rol te spelen. Men kan zich moeilijk voorstellen dat de socialistische staatspresident Scharf zijn goedkeuring geeft aan deze breuk in de coalitie, waarop zijn partijgenoten hebben aangestuurd. Bovendien is het ondenkbaar dat de Volkspartij in de oppositie gaat en ten gevolge daarvan alle belangrijke pos ten niet alleen in het kabinet, maar ook in de verschillende ministeries prijsgeeft. of Otto mag terugkeren, doch om de ma nier waarop Oostenrijk in de toekomst ge regeerd dient te worden. De kwestie- Habsburg is alleen een voorwendsel om de aandacht af te leiden van andere netelige problemen, voornamelijk van het economi sche fiasco waardoor Oostenrijk wordt be dreigd. Vooral de socialisten willen hierop de aandacht niet vestigen, omdat ook zij maatregelen zouden moeten nemen die niet populair zullen zijn in de ogen van hun aanhangers. De conjunctuur heeft zich niet gehand haafd, de economische bloei is tot stil stand gekomen en de produktie vertoont stagnatie. Desondanks stellen vooral de socialisten steeds hogere eisen in de so ciale sfeer. De lonen en prijzen zijn voort durend gestegen, maar de staat beschikt niet meer over de nodige middelen om het hoge peil van de volkswelvaart te besten digen. Er zouden dus eigenlijk offers nood zakelijk zijn en de partijen zouden hun aanhangers moeten overtuigen van de noodzaak van bezuinigingsmaatregelen. Ze hebben dit echter niet gedaan en wensen dit ook nu nog niet te doen om geen stem men te verliezen. Om hiervan de aan dacht af te leiden neemt men zijn toe vlucht tot de kwestie Habsburg. Maar bin nen korte of langere tijd zal de economi sche rekening toch worden gepresenteerd. Deze rekening zal dan zo hoog zijn, dat men zonder overdrijving van een dreigend fiasco kan spreken. Het is duidelijk dat de kwestie-Habsburg haar belangrijkheid allang heeft verloren. Het gaat eigenlijk niet meer om de vraag WENEN (AP) De Hongaarse vice premier Gyula Kallai heeft in een vraag gesprek met Oostenrijkse journalisten ver klaard dat zijn regering goed vindt dat paus Paulus VI nieuwe bisschoppen he- noemt voor de zes vacante Hongaarse bis schopszetels. Kallai zei tegen de Oosten rijkers bij hun bezoek aan Boedapest er van overtuigd te zijn dat de benoeming van de nieuwe bisschoppen nuttig zou zijn. Van de elf Hongaarse bisschopszetels zijn er zes reeds bijna een tiental jaren onbe zet. Enige van de aartsbisschoppen en bis schoppen zijn gestorven. Anderen werden wegens beweerde activiteiten tegen de staat gevangen gezet. Het Vaticaan heeft voor de vacante zetels administrators aangesteld. Kallai verklaarde dat „niemand in Hon garije de kerk benadeelt. De vrijheid van godsdienst is voor een iedereen gewaar borgd. De geestelijkheid schijnt tot het be sef gekomen te zijn dat het huidige regime het volk meer te bieden heeft dan het vorige. Sommige bisschopszetels zijn on bezet omdat sommige bisschoppen met de regering in conflict gekomen zijn. Maar wij twijfelen er niet aan of deze zetels opnieuw bezet kunnen worden. Wij zullen geen eisen stellen over de ideologische houding van de nieuwe bisschoppen. Wij vragen slechts dat zij de staatswetten zul len eerbiedigen." te creativiteit", aldus Gomoelka, „dulden wij niet de verbreiding van ideeën, die vijandig zijn tegenover het socialisme, en die ons opvoedende werk schaden. Hier aan is niet altijd de hand gehouden door onze instellingen aan het culturele front". Gomoelka richtte zich met name tegen bij dragen in tijdschriften voor radio, televisie en toneel. Hij klaagde dat de media voor het mas- savermaak de Poolse jeugd „een ongezon de sterrencultus" hebben bijgebracht. „Een buitenlandse stijl is ingeslopen, die een gemakkelijk leven afschildert en op min achtende wijze de cultuur van gevoelens en van betrekkingen tussen de mensen verwaarloost". „Wat voor nut heeft het in een deel van onze theater koppig zekere bourgeois- dramaturgen te blijven pousseren, wier stukken een anti-socialistische strekking hebben of uitdrukking geven aan decaden te opvattingen en stemmingen die in de kapitalistische wereld hun oorsprong heb ben?" zo vroeg de partijleider. Gomoelka had ook kritiek op de bis schoppen, die hij verweet te zijn afgewe ken van de geest van paus Joannes: „In plaats van onderscheid te maken tussen de ware aanhangers en tegenstanders van de vrede, maken de bisschoppen onder scheid volgens het geloof, waarbij zij die genen beschermen die met de woorden „Gott mit uns" de wereld in de afgrond van de oorlog gestort hebben". (Deze woor den stonden op de gespen van de Duitse militairen in de tweede wereldoorlog). Gomoelka noemde het anti-communis- me een symptoom van de zwakheid van het kapitalisme. Het is in het Westen niet alleen een ideologie geworden, maar een soort „sociale neurose met typische symp tomen c van hysterie".In' de Verenigd# Staten, evenals in West-Duitsjand en in Engeland, is een wijd vertakt netwerk van pseudo-wetenschappelijke „onderzoe kingscentra" ontstaan, op universiteiten en elders, om een „wetenschappelijke" basis te leveren voor anti-communistische pro paganda", aldus Gomoelka. „Er is een grote campagne gaande om de jeugd te doordringen van haat tegen 't communis me. In de V.S. zijn duizenden leraren aan middelbare scholen bezig met anti-com munistische indoctrinatie". Gomoelka's rede duurde drie uur. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum aarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE. Advertentie 'tm Taxi Twaalfduizend taxichauffeurs jagen dag in dag uit hun fel gekleurde wagens door de straten van New York. Voor de overi ge weggebruikers hebben ze weinig consi deratie en ze wijken slechts voor de ra zend snelle patrouillewagens van de poli tie, die met loeiende sirenes door de stad gieren. De chauffeur, die mij van Times Square naar Harlem reed, was een klein pezig kereltje, dat alleen maar een blik spina zie nodig had om voor Popeye the Sailor te kunnen doorgaan. „Ik ben nu zes-en- zestig", sprak hij niet zonder trots. „Elke dag draai ik m'n rondjes en zonder brok ken". Voor zijn uitstekende conditie had hij de volgende verklaring: elke dag drie borrels en een pakje sigaretten, maar ik denk, dat het geen recept van zijn huis arts was. „In Hoboken heb ik Dutch Gin leren drinken", lichtte hij nog toe. „Ik had daar zo'n zeemanswinkeltje, sigaret ten, eetwaar, souvenirs en zulk spul. De eerlijkste jongens warén de Hollanders. Fijne knapen, heel wat anders dan de Portoricanen. Die hebben m'n zaak kapot gemaakt. Ze gapten meer dan ze kochten. Mijn vrouw werd er ?enuwziek van en daarom zit ik nou alweer tien jaar op een taxi". Over de bewoners van Puerto- rico kon ik niet oordelen, maar dat de Hollanders toffe jongens zijn, dat wilde ik wel weten. ,,'t Gaat mij niet aan wat V zaterdags nachts in Harlem wilt uitspoken, maar als ik wat zeggen mag: die negers heb ben geld gevangen en d'r zijn er zat dron ken vanavond. Om deze tijd vind je geen blanke in heel Harlem en ik zou er voor geen honderd dollar doorheen wandelen." „Ik dacht, dat er in New York weinig moeilijkheden waren," zei ik. „Luister goed, ouwe jongen", sprak hij ernstig, „God heeft witte mensen geschapen en zwarte. En dat moeten wij niet door el kaar gooien. Wit bij wit en zwart bij zwart. Als je straks toch wilt uitstappen, blijf ik achter je aan rijden. Ik zou niet graag willen, dat een Hollandse jongen hier gedonder kreeg. In Washington D.C., niet ver van het Witte Huis, vond ik een taxistandplaats. „Naar het Lincoln Memorial", zei ik. De chauffeur legde zijn boek neer en startte de motor. Het was een fors gebouwde neger met een wit Yankeepetje op, waar onder zijn gezicht soms de aanstekelijke grijns van Louis Armstrong vertoonde. „We mogen niet mopperen", sprak hij toen het ijs wat gebroken was. De laatste tien jaar is er veel veranderd, misschien hoeven mijn kleinkinderen zich straks niet meer op te winden over de rassenschei ding". In een file voor een verkeerslicht pajcte hij zijn boek weer op en begon te lezen. Ik dacht dat het een luchtig romannetje was, maar nog voor wij ver der reden draaide hij zich om en zei: „Weet U waar ik veel steun aan heb? Hïerdan.Hij sloeg het boek dicht en op de beduimelde zwarte kaft stond in verschoten gouden letters: Holy Bible. „Hebt u ooit kunnen vergeten, dat u geen blanke bént? -vroeg ikhém op de man af. „Ja, zei de chauffeur peinzend, tijd'ens Se oorlóg in Frankrijk. We lagen in een klein stadje ên elke zondag werd ik uitgenodigd door de groenteboer. Ik zat daar dan gewoon in de familiekring. Toen heb ik het een tijdje vergeten. Arnold de Vita SOFIA (AP) De Amerikaanse gezant in Sofia, mevrouw Anderson heeft gisteren ter gelegenheid van de Amerikaanse On afhankelijkheidsdag voor de Bulgaarse ra dio en televisie een bondschap van Ken nedy voorgelezen, waarin de Amerikaan se president de Bulgaren de verzekering gaf dat de Verenigde Staten vrede, vrij heid en vriendschap met alle landen wil len. Het was de eerste maal dat het hoofd van een westelijke diplomatieke missie in een communistisch land voor zulk een groot gehoor kon spreken. Prins Bernhard heeft vrijdag in Rotter dam onder zeer grote belangstelling van de bevolking van de Maasstad het bron zen beeld van Titus Leeser, „Mariniers monument", onthuld, waarmee Rotterdam uitdrukking geeft aan zijn bewondering voor en verbondenheid met „zijn" zee soldaten, het Korps Mariniers. De plechtigheid had plaats op het Oost plein, de plek waar tot het bombardement van de meidagen van 1940 de mariniers kazerne heeft gestaan en vanwaar dui zenden mariiers de wereld zijn ingemar- cheerd, zoals later de commandant van het Korps Mariniers, de generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, in een toe spraak zei. Het „mariniersmonument" is het beeld van een hedendaagse marinier in gevechts tenue, gereed om te landen. In de enigs zins voorover hellende figuur heeft Titus Leeser, die drie jaar aan het monument heeft gewerkt, de geest van het korps willen suggereren: spanning en paraatheid. Het gevechtstenue en wapen geven de pa raatheid weer, het zwemvest symboliseert het amfibische karakter van het korps. Het monument is op afstand in de rug gedekt door een muur, die even hoog is als de sokkel, waarop de wapenfeiten van het korps zoals deze ook in het vaandel staan, zijn gebeiteld. Op de sokkel staan de woorden „korps mariniers" in „1665". Aan brandwonden overleden. Ruim een maand nadat zij ernstige brandwonden had opgelopen tijdens een gasexplosie in haar woning is de 49-jarige mevrouw A. van Doorn-Van Uden uit het Brabantse plaatsje Nistelrode aan de gevolgen daar van overleden. ''I'visS Boer nam wraak. Drie jaar gevangenis, een boete van 700 gulden en een schade loosstelling van 5.000 gulden is de straf, die een Brusselse rechter heeft pgelegd aan een Belgische boer, die, om wraak op zijn buurman te nemen achter elkaar 250 jonge populieren omhakte die de trots van zijn tegenstander uitmaakten. Eén voor één. Een oplegger met 158 gas- cylinders is op de grote Noorse noord zuid-verbinding tegen een rotswand ge botst, waarna alle cylinders één voor één ontploften. Niemand werd gewond, maar de verkeersweg was verscheidene uren versperd en 4 ha aanplanting ging in vlammen op. Het treinverkeer kwam tot stilstand doordat de elektrische bo venleiding smolt. Zelf beseffen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd een nieuwe Russische luchtmacht-attaché agrement te verlenen. Volgens ingewij den is de ongewenste attaché kolonel Koetsjoemov, die eerder verbonden is geweest aan de Russische ambassade te Washington. Toen de Russische ambas sade vroeg om een visum, verzocht het Britse ministerie de zaak nogmaals te overwegen „om redenen die de ambas sade zelf beseffen kan". De Russen leg- Wirtschaftswunder. In West-Duitsland zijn den zich hierbij neer. op het ogenblik meer dan 800.000 buiten landse arbeiders werkzaam. Dit is een na-oorlogs record. NEW YORK (Reuter) Een sub-com missie van de Verenigde Naties heeft aan bevolen UNO-vertegenwoordigers naar het Britse protectoraat Aden te zenden, de huidige wetgevende lichamen van de Zuid- Arabische federatie te ontbinden en nieu we verkiezingen te houden. De sub-commissie, die niet in Aden werd toegelaten, heeft zich de afgelopen maand door middel van gesprekken met personen die uit het betrokken gebied af komstig zijn, van de toestand op de hoogte gesteld. Volgens welingelichte kringen staat in het rapport, dat er een sterke neiging in het betrokken gebied bestaat om zich aan te sluiten bij Jemen. Er zou zijn geprotes teerd tegen het handhaven van de Britse militaire basis, tegen „onderdrukkingswet- ten" en tegen politiemethoden. Cambodja, Madagascar, Irak, Venëzuela en Joegoslavië vormden de UNO-sub-com- missie. Stem van Amerika. Bij de in aanbouw zijnde installaties van The Voice of Ame rica op het Griekse eiland Rhodos is door brand een schade aangericht van ongeveer 100.000 dollar. Het station zou het volgend voorjaar klaar komen. Esperantisten naar Sofia. In Sofia zal van 3 tot 10 augustus het 48e Wereld-espe rantistencongres worden gehouden. Er worden 3.000 deelnemers uit 39 landen verwacht. Weer een Kennedy. Mevrouw Ethel Ken nedy, de echtgenote van de Amerikaan se minister van Justitie heeft donder dag het leven geschonken aan een jon gen. Het gezin telt thans acht kinderen. Draconisch. De Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk hebben vrijdag „krach tig" geprotesteerd bij de Sovjet-Unie tegen de „draconische beperkingen" die onlangs ten aanzien van de bewegings vrijheid in een zone langs de Berlijnse muur zijn afgekondigd. Inolement. De Verenigde Staten zijn voor nemens maatregelen te nemen om het politieke en economische isolement van Cuba te vergroten, aldus een woordvoer der van het State Department. Liggen in het park. Vergezeld door hun kinderen zijn 40 blanke en zwarte de monstranten voor rijdende auto's gaan liggen in een park op Long Island (New York). De campagne wilde de parkcom missie dwingen meer negers en Portori canen in dienst te nemen. Ongeveer 20 demonstranten werden door de auto's aangereden. Onweer in Italië. Rome zucht onder een temperatuur van 90 graden, terwijl Noord-Italië geteisterd wordt door wolk breuken en hagelstormen. Drie boeren werden door de bliksem gedood. Een straaljager ontplofte in de lucht in een storm boven Cremona, ten zuiden van Milaan. De piloot bracht zich in veilig heid met zijn parachute. Spionage. In Israel is een uitgebreide or ganisatie voor spionage voor de Afabi- sche landen ontdekt. Onder de Arabieren in Galilea zijn enige tientallen arresta ties verricht. 8855 miljonairs. Op 1 juli 1960 waren er in West-Duitsland 8855 miljonairs, het geen tweemaal zoveel is als in 1957. Mijnongeluk in België. Bij een instorting in een Belgische mijn bij Charleroi is een Poolse mijnwerker om het leven ge komen. Vertrouwen. Door he* niet-deelnemen aan de stemming van 44 Nenni-socialisten, 14 socialisten en één Republikein, heeft de Christendemocratische minderheids regering van de Italiaanse premier Leo ne, met 133 tegen 110 stemmen het ver trouwen van de Senaat verworven. Alle voorstemmen kwamen van Leóne's par tijgenoten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3