„Filmfestspiele" in Berlijn; géén hoogtepunten KERKDIENSTEN Uitgevaren visserijschepen Leerlingen papiervakschool ontvingen hun diploma A. JONGELING sserijschepen Schilder zou vader met mes hebben bedreigd Haringziektegeval in Dordrecht Diploma's in nieuwe Papiervakschool Kruiken met gas in bouwput Competitie Kijk Uit „Help" vandaag thuis na tien maanden Grond voor HBS „Prins Bernhard" Officier eiste tien maanden Fa. v. d. Outenaar Raave ZATERDAG 6 JULI 1963 4 Charles Boost voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 SCHILDERSBEDRIJF Evertsenstraat 1 - IJmuiden Telefoon 4866 1 A VOOR DE DERTIENDE maal sinds de oorlog hadden in Berlijn van 21 juni tot en met 2 juli de Internationale Film festspiele plaats en de toevalligheid dat de openingsplechtigheden op een vrij dag waren, verleidde enige feestrede naars, onder wie burgemeester Willy Brandt, tot de opmerking dat men in West-Berlijn niet bijgelovig was, omdat men er geleerd had met de harde werke lijkheid te leven. Zo'n opmerking is niet toevallig en men leert bij een kort ver blijf in de stad al gauw dat weinig offi ciële speeches verlopen zonder dat er aangesloten wordt op actuele gebeurte nissen, wat in dit geval betekende het bezoek van Kennedy, of op de minder recente, maar actueel gebleven politieke toestand die door „de muur" in het leven is geroepen. De muur speelt een grote rol in het leven van de West-Berlijners, ze is niet weg te denken uit hun conver satie met buitenlandse gasten en nog minder uit de toespraken en redevoe ringen, zelfs als deze vallen binnen het kader van een filmfestival. SOMMS HEEFT HET er zelfs de schijn van dat men zich in deze moeilijke positie een beetje geneert voor zulke triviale dingen als film en festival die men dan op hoger niveau tracht te brengen door het feest in het teken te plaatsen van begrippen als gerechtigheid, vrede en per soonlijke vrijheid. Dat dit officiële stand punt overigens niet door iedereen gedeeld wordt bleek uit een vernietigend eindoor deel van een der Berlijnse ochtendbladen die deze dertiende Filmfestpiele maar een vervelende aangelgenheid had gevonden met veel te weinig stars en te weinig echte feestelijkheden. Waarop Der Abend zich aansloot bij deze aanval op de Ber- linale, zij het met heel andere argumen ten die ongeveer hier op neerkwamen dat men de bezoekers wat minder moest lastig vallen met grote woorden en met zelfverheerlijking en dat het pas dan ge rechtigd was met schone leuzen te zwaaien en over „Filme der ganze Welt" te spre ken als men ook de Oosteuropese landen tot deelname had uitgenodigd. Dat Der Abend was het verder niet eens was met de uitspraken van de jury is een minder op vallend verschijnsel omdat het zich nage noeg bij ieder Festival voordoet en uit een natuurlijk verschil van sma ken te verkllaren is. Als het aan de redactie van dit Berlijnse blad had ge legen waren de Gouden Beren aan andere films uitgereikt, maar daarmee was het peil van het vertoonde niet gestegen en ook deze „andere" keuze had niets kun nen veranderen aan het feit dat dit Film festival evenals Cannes, kort tevoren een weinig indrukwekkend beeld van de huidi ge internationale filmproduktie heeft ge geven. DAT WIL NIET zeggen dat er in Ber lijn geen aantrekkelijke films te zien zijn geweest, maar tussen aantrekkelijke films en hoogtepunten, waarvan een internatio naal Festivalhetmoet hebben, ligt nog wel enige verschil. De grote attracties ont braken en de paar films die men bij voor baat aangekruist had omdat zij enige be loftes inhielden, bleven teleurstellend be neden de verwachte maat. Zo bleef „Los inocentes" („De onschuldigen") van de Spaanse filmer J. A. Bardem, vooral be kend door zijn „Dood van een wielrijder" en „Calle Mayor", een eind beneden de verwachtingen die door de inzet van de film juist gesterkt waren. De openings beelden, waarin knap en koel de situatie na een auto-ongeval wordt getekend en die herinneren aan het begin van „Dood van een wielrijder", vinden geen herhaling in de rest van de film die vrij monotoon het verhaal vertelt van een jonge kantoorbe diende, weduwnaar geworden door het on geval, wiens pogingen om in een rijke fa milie in te trouwen, door intrigues van die familie verijdeld worden. Teleurstellend was ook de Franse bij drage „Deo gratias" van de jonge Frans man J. P. Mocky die een klucht afleverde met de komiek Bourvil als een doortrapte kraker van offerblokken in de talrijke Pa- rijse kerken. De schrale grap van de vrome nietsnut die met een schijnheilig gezicht zijn kerk besteelt en de gealar- Advertentie ■1 - N Donald Pleasence als Davies in „The Caretaker". meerde politie telkens te slim af is, bleek onvoldoende om er een film mee te vul len, vooral waar Mocky de „esprit" en de goede smaak van bijvoorbeeld René Clair mist om zo'n gegeven elegant uit te werken. DE ANDERE HELFT van de Franse inzending was verzorgd door Robbe-Grillet die na zijn medewerking aan „L'année der- nière A Marienbad", zelfstandig als auteur en regisseur is opgetreden in „L'immortel- le". Zijn van iedere levende beweging gespeende stijl die al in „Marienbad" was doorgedrongen, zet hij in versterkte mate voort in het summiere verhaal van een jongeman die in de Turkse hoofdstad een vrouw najaagt die hem steeds weer ont snapt. Het thema geeft aanleiding tot steeds nieuwe en andere interpretaties van bepaalde gebeurtenissen en ontmoetingen, waarmee het bestaan van een objectieve werkelijkheid wordt aangevochten. Interes sant als poging, zij het niet tot vernieu wing, maar tot herleving van vroegere experimenten, blijkt „L'immortelle" op de lange duur vervelend en gemaniereerd door zijn eindeloze herhalingen die op iets te gemakkelijke manier het „niets is ge heel waar" willen bewijzen. AMERIKA kwam zonder verrassing voor de dag met een sentimentele, geheel op de publieke smaak afgestemde „Lilies of the field", waarin Sidney Poitier enige nonnen die uit Oost-Duitsland gevlucht zijn, helpt een nieuw bestaan in de V.S. óp te "bouwen; en met een populair- wetenschappelijke „Freud" van John Hus ton, waarvoor, wat-de inhoud betreft, een Readers' Digest zich zou schamen. En geland leverde dan tenminste met „The caretaker"' een intéressante en deels boei ende verfilming van Harold Pinter's to neelstuk (hier opgevoerd met Guus Her mus in 'dé hoofdrol); waarbij regisseur Clive Donner zoveel mogelijk getracht heeft de toneelmatige kant te verzwakken en het spel der acteurs aan de eisen van de camera aan te passen. De film kreeg de „Sonderpreis der Jury" en de beteke nis daarvan bleef nogal twijfelachtig, waar diezelfde jury de Gouden Beer verdeeld had tussen de Japanse film „Eed van gehoorzaamheid" en de Italiaanse film „Amor in Stockholm" en bovendien tot beste regisseur de maker van de Griekse film „Kleine Aphroditen" had uitgeroepen. Maar op de indeling der prijzen moet men niet te veel letten bij Filmfestivals, dan stuit men alleen maar op allerlei onoplos bare tegenstrijdigheden. De beide eerste- prijs-winnaars behoorden zeker niet tot de meesterwerken van de cinematografie, al kan men van het Italiaanse produkt zeg gen dat het een onderhoudende komedie is in de stijl van „Echtscheiding op z'n Italiaans". Maar meesterwerken komen nu eenmaal maar zelden voor en eerste prijzen moeten ieder jaar in grote hoe veelheden worden uitgereikt, dus is het logische dat niet alle bekroningen samen vallen met notoire film-hoogtepunten. BIJ AL DIE MIDDELMAAT die de jury voor de grootste moeilijkheden moet heb ben geplaatst, alvorens tot eindconclu sies te komen, viel naast de bescheiden, maar van goede smaak getuigende Itali aanse inzending, de bijdragen van minder bekende filmlanden als Griekenland (met „Kleine Aphroditen"), Israël me „De kel der" en Argentinië met „La terraza" („De daktuin") op. Daartegenover stond dan weer de teleurstellende inzending van Zwe den die zich liet vertegenwoordigen met „Alskarinnan" („De slaapwagen") van Ingmar Bergman's leerling Vilgot Sjöman die wel de nadelen van zijn leermeester bleek te bezitten, maar aan diens kwalitei ten nog lang niet toe is. Wat dat betreft had de jury van de documentaire film het aanzienlijk minder moeilijk, want van de globaal veertig te beoordelen inzendin gen, vielen er zóveel na eerste schifting af dat een keuze van de beste vier films vrij gemakkelijk gemaakt kon worden. En dat daartoe Huegenot van der Linden's „Bouwspelement" moest behoren was al gauw duidelijk, zodat de weg naar de Gouden Beer voor dit speelse werkje open stond. HET PEIL van de documentaire film lag over het algemeen zo mogelijk nog lager dan dat van de speelfilm. Een ver klaring daarvoor kan gezocht worden in het feit dat veel „nieuwe" landen acte de présence in Berlijn wilden geven die weinig ervaring op filmgebied bezaten en maar nauwelijks op de hoogte bleken van de minimum eisen die aan een kunst zinnige documentaire gesteld dienen te worden. Van die eisen waren trouwens meer geroutineerde landen ook slecht op de hoogte anders zou Portugal nooit met zijn aardewerkfilm voor de dag zijn ge komen, noch Luxemburg met zijn „Luxem burg in Herzen Europas" of Nieuw- Zeeland met „Holiday for Susan", re clamefilms in de slechtste zin van het woord, begeleid door brallend commen taar vol zelfverheerlijking. De enige re medie voor dit soort halfslachtige mani festaties die in verschillende kringen van filmbelangstellenden alleen maar boze en ontevreden reacties veroorzaken, zou mis schien kunnen liggen in een veel strengere selectie die de Festivalleiding zou moeten doorvoeren en ook in het nemen van eigen initiatieven met betrekking tot het uitkie zen en vertonen van films die ze de moei te waard vindt. In die zin heeft de jury voor de korte film de leiding dan ook geadviseerd. Een volgende bijeenkomst bij de muur zal kun nen uitmaken of dit advies is opgevolgd en in hoeverre het heeft weten bij te dragen tot verbetering van het algemene peil van de dan veertiende Internationalen Filmfestspiele Berlin. Dinsdag 18 juni: m.t. Maria Elizabeth IJM 5. Vrijdag 21 juni: m.t. Johanna Lydia KW 55, Albertha Hendrika KW 81. Zaterdag 22 juni: m.t. Post Boy IJM 35. Maandag 24 juni: m.t. Antje KW 49, Arie Ouwe hand KW 122; m.k. Vrouw Immetje KW 88, Mare Liberum KW 117, Anna Hendrika KW 174. Dinsdag 25 juni: m.t. Emma IJM 15, Jan Maria KW 171 van Scheveningen, Onderneming I SCH 261, Voorloper VL 16, Voorbode VL 103; m.k. Eben Haezer KW 194. Woensdag 26 juni: m.t. Thorina IJM 33, Koraal bank KW 3, Deining KW 8, Dirkje KW 54, Alba tros KW 87, Arie Jacob KW 149, Marian Ellen KW 159; m.l. Onderneming II SCH 27, Onderne ming III SCH 117, Onderneming IV SCH 153. Donderdag 27 juni: m.l. Nestor KW 1 Swift IJM 54. Vrijdag 28 Juni: m.t. Wilhelmina Joha 39, Francina KW 153; m.k. Alida Jacoba Zaterdag 29 juni: m.. Sakina Martine Stadt Enckhuysen KW 82, Maria Theresi van Scheveningen, Cornelis Vrolijk F: 171; m.k. Maria Jacoba KW 73. Maandag 1 juli: mt. Haarlem IJM 9, Gesina IJM 36, Rijnmond II KW 43, Ora ra KW 1, Brittenburg KW 121, Bellatrix m.l. Adeodatus IJM 30, Dolfijn IJM 55, 81, Verwachting IJM 204, Leendert Jacob Willem Cornelis KW 16, Adriana KW 19, Jan KW 28, Bertha KW 38, Jan KW S KW 115, Jacoba Catharina KW 132, Willy Pieter Anne KW 169, Samenwerking Drie Gebroeders HD 79; m.k. Neeltje IJ IJM 3, Dageraad IJM 4, Adriana IJM binnen), Zuiderkruis IJM 7, Poolster I. juli binnen), Bettie IJM 29, Jannie IJM IJM 40, Margrita IJM 42, Nora IJM 51, F Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, K. P, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Wiron VII Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Win In Dordrecht is dezer dagen een geval van voedselvergiftiging geconstateerd. Bij nader onderzoek is gebleken dat de be trokkene haring had gegeten en dat de klachten te wijten waren aan de haring worm. Zo nu en dan doet zich een geval voor van deze ziekte, die alleen optreedt als men veel haringen eet, die pas aan de wal zijn gekaakt. Het is het twaalfde ziektegeval sinds 1955. De regering heeft verleden jaar al maat regelen genomen. De haring moet drie da gen gezouten zijn alvorens in de handel te mogen worden gebracht. Voorts bestaat er een verordening van het produktschap voor vis en visserijprodukten die het aan de wal kaken in het begin van het sei zoen verbiedt. De bij dit onderzoek betrokken instanties zijn onder meer het rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek en de Nederlandse dienst voor haringcontrole. De heer J. H. Smidt van Gelder, be drijfsdirecteur van de papierfabriek, heeft donderdagavond in de nieuwe Pa piervakschool aan de Koningsweg de diploma's uitgereikt aan de leerlingen die met succes de cursussen hebben ge volgd. Hij meende dat het leven tegen woordig lijkt af te hangen van een diplo ma. Nu is een belangrijke periode in het leven van de leerlingen afgesloten, waarna zij zich moeten aanpassen aan de omgeving waarin ze terecht komen. En ook daar gaat het leren nog steeds door, want de jongens moeten goed voor ogen houden, dat er niets leuk of gemakkelijk is. Ze zullen de kracht moe ten vinden zich over teleurstellingen heen te werken en proberen met behulp van de leiding en de ouders, de opge legde taak tot een goed einde te bren gen, aldus de spreker. Met de resultaten op de school behaald zijn de jongens op de goede weg en voor de mensen wier plaats ze later zullen in nemen is het van groot belang of hun op volgers veel voelen voor hun werk. Het zou in grote mate van de jongens zelf af hangen of ze zullen slagen of niet. Voor hen is het een geluk dat de papierindustrie het voorbeeld heeft gevolgd van de bedrij ven in de metaalsector, waardoor men mensen in de fabriek krijgt die het vak reeds gedeeltelijk onder de knie hebben. De directie heeft gemeend ook tegemoet te moeten komen aan de wens van de di recteuren van de diverse Levensscholen, om de kinderen ook op godsdienstig ge bied bij te staan. „Geeft uw zoon ook daar in een kans", aldus de directeur tot de ouders. Hierna overhandigde de heer Smidt van Gelder de leerlingen het diploma. Na de pauze kregen de geslaagden de arbeids voorwaarden te horen, een uitleg over het leeriingenstelsel, over het Kennemer Vor mingsinstituut en de R.-K. Levensschool. Volledig geslaagde leerlingen: Hans v. d. Aar, Velsen; Fons Berkhout, Wormer; Han v. d. Broek, Wormer; Johnny v. d. Brink, Velsen; Wil Giesberts, Velsen; Theo Groen tjes, Wormer; Halbe Hummel, Velsen; Henri Schmidt, Velsen; Peter Wellinga, Wormer; Kees Beumer, Wormer; Piet Breebaart, Wormer; Rob van Eek, Velsen; Jan Hulsbergen, Velsen; Jan Klooster, Velsen; Henk Lebbing, Wormer; Koos Roe land, Velsen; Frans Roodzant, Velsen; Leo Slings, Velsen; Gerard Steijn, Velsen; Henk Struving, Wormer; Gerard Vreman, Vel sen; Kees Wolken, Velsen. Geslaagd in de praktgkvakken: Nico v. d. Brink, Velsen; Koen Klaarhamer, Vel sen; Arie Metselaar, Velsen; Ruud de Vries, Velsen; Jan Velseboer, Wormer. Geslaagd in de theorievakken: Sjef v. d. Kruyssen, Velsen; Marcel Westerhuis, Velsen. Volledig geslaagd na herexamen: Ko Buysman, Velsen; Frans Krul, Velsen; Jan Koedijk, Velsen; Bert Vink, Wormer. HUISSCHILDERWERK KONSTRUKTIEWERK BEHANGERIJ DEKORATIE REKLAME ONTWERPEN KLEURADVIEZEN GLASHERSTEL GLASPLATEN GLAS IN LOOD GLASVERZEKERING Zondag 7 juli IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u. en 19 u.: ds. H. van Niel; De Rank, 10 u.: W. J. Mulder, jongerendienst; Bethle- hemkerk, 10 u.: ds. Hinlopen; 19 u.: ds. A. Hofland. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. G. Assies; 17 u.: ds. J. A. Tiemens; Petra- kerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 19 u.: ds. W. Diepersloot; Zeeloods, 11 u.: ds. G. Assies. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), 9.30 en 17 u.: ds. T. Nieuwenhuis. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers; woens dag 9 u.: h. mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: openbare samen komst (Edisonstraat 14). Baptistengem. Elon, geen opgave. Onafhankelijke Baptistengem., Doopsge zinde Kerk, Helmstraat, 16 u.: ds. J. A. Visser. Doopsgez. Gem., Helmstraat, 10 u.: mevr. E. FrankenLiefrinck. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: samen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb.. 10 u. en 17 u. leesdienst. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 19.30 u.: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u. en 19 u.: ds. J. Gerritsen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. W. Diepersloot, 17 u.: ds. G. Assies. Ver. van Vrjjz. Hervormden, Abeelen- straat 1, 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248; 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des He ren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u.: ds. H. P. Huisman; 19 u.: ds. W. Oorthuys. Gereformeerde Kerk, 9.30 u.: ds. A. C. van Nood; 19 u.: ds. P. Boes. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis 6.45, 8, 9.15 en 11 u..: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Evangelisatie Emanuel, Smit v. Gelder- str., 10 u.: geen opgave. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 8.45 u. en 10 u.: ds. L. van den Brink. DRIEHUIS: Advertentie R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 u. en 10 u.: ds. J. C. Remijn; de Hoeksteen, 9.30 u.: ds. G. H. van Willenswaard; Advents- kerk (ziekenhuisdienst) 11 u.: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorie- weg, 10 u.: geen opgave. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7, 8.15 (kindermis), 9, 10.15 u. (hoogmis) en 11.45 u.; 19 u. (avondmis); O. L. Vrouw van Goede Raad, Heilige missen te 6.30, 7.45, 9.15, 11.45 en 19 u. (avondmis); Regina Coeli, heilige missen te 7.15, 8.15 en 9.30 u (hoogmis) 1.15 u.; 19.30 u. (avondmis); St. Jozef, heilige missen te 8.30 en 19.15 u. (hoogmis). Maranatha, Baanstraat 74, 10 u.: Ed. W. Pera. Evang. Luth. Gem., Koningstraat 119, 10.30 u.: ds. J. A. Roskam. Vrge Evang. Gem., Van Riemsdijklaan 122, 10 u. en 18.30 u.: N. Dedecker. Volle Evang. Gem., Groenelaan 74, 19.30 u.: Evangeliste mevr. N. Bouw. Nieuw Apostolische Gem., Groenelaan, diensten te 10 en 16 u.; woensdags te 20 u. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: W. Leerink. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19.15 u.: (jeugddienst) ds. W. Lens. Irenekapel, 10 u.: ds. A. Ju- melet; De Opgang, 9 u.: ds. W. Oorthuys. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. C. Meijer; 17 u.: ds. F. Vroons. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Doopsgez. Kerk, Meerstraat, ds. H. Lui- kinga. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingssamenkomst; 12. u.: zondags school; 16.30 u.: kindersamenkomst en 20 u.: verlossingssamenkomst. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte, 19 u.: ds. H. Huisman; Ooster- wijk-Meerestein, Chr. L.T.S., 9 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: ds. G. van Schuppen; Jeugdkapel De Opgang, 10 u.: G. J. Of- ferhaus; De Schans, zondagsclub, 10 u. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 u.: ds. Joh. Knol; Geref. Kerk, Van Riemsdijklaan 122, 9.30 u.: ds. F. Vroons; 17 u.: ds. C. Meijer. R.-K. St. Laurentiuskerk, heilige missen te 6.30 en 7.45 u.; avondmissen te 12 en 17.15 u. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, heilige missen te 8.15 en 10. u. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. J. Borghardt. Geheel tegen de verwachtingen in heeft Warnez de tweede promotiewedstrijd om een plaats in de hoofdgroep tegen Wijd- oogen gewonnen. Deze wedstrijd in de com petitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit was namelijk onlangs afgebroken in een promotie die wel iets gunstiger voor Warnez stond, maar bij goed tegenspel altijd in remise zou moeten eindigen. Dit was dan ook te verwachten temeer daar Wijdoogen altijd zeer secuur tewerk gaat en ongetwijfeld in een huiselijke analyse tot een geforceerde remisevoortzetting zou weten te komen. Bij voortzetting leek deze stelling waar heid te zullen worden, want Wijdoogen koerste regelrecht naar een glasheldere remisestelling toe. Met koning en pion voor Warnez tegen koning voor Wijdoogen had de laatste de oppositie in handen en kon hem „niets" meer gebeuren! Maar Wijdoogen spotte met de elementaire re gels van het eindspel en gaf de opposi tie uit handen waardoor Warnez' pion tot promotie kon komen! Uiteraard was de partij meteen uit en kon Warnez, zij het fortuinlijk, zijn rentree in de hoogste af deling maken en moet Wijdoogen weer naar de eerste groep terug. In deze eerste groep moet Verkooyen nog voor zijn behoud strijden tegen Vis. De laatste legde in de tweede groep be slag op de tweede plaats in de eindrang schikking achter de gepromoveerde Bon tenbal. Voor Vis betekent zulks promotie wedstrijden. Vermoedelijk zal deze week het eerste duel worden gespeeld. In de zomercompetitie van Kijk Uit gaat Van Zwieten jr. nog steeds op kop met in tweede positie de strijdvaardige Koomen. Beide spelers hebben inmiddels een der mate voorsprong op de andere schakers genomen dat het nog slechts de vraag lijkt wie van deze beide spelers uiteindelijk als eerste of tweede zal eindigen. Door zijn zege op Van Zwieten jr. liep Koomen iets van de achterstand in maar het verschil is altijd nog groot genoeg om Van Zwieten jr. voorlopig vast in het zadel te houden. Van de 25 namen tellende ranglijst wor den nu de vijf hoogste plaatsen als volgt bezet: 1. Van Zwieten jr. 498 punten; 2. Koomen 398 p; 3. Slager 90 p.; 4. Beek huis 86 p.; 5. Van Maanen jr. 69'/s p. De uitslagen zijn: Promotie-degradatie: Warnez-Wijdoogen 1-0 (Warnez promov.) Groep 2: Cleeren-Vis 0-1; Vis-Deelder re mise; Cleeren- Deelder remise. Zomercompetitie: V. d. Berg-Van Zwie ten 1-0; Vis-Ramsteijn 1-0; Ramsteijn-Vis 1-0; Koomen-Van Zwieten jr. 1-0; Wijd- oogen-Van Zwieten 1-0; Kramer sr.-Koo- men 0-1; Van Zwieten jr.-Van Maanen jr. 1-0; Van Maanen jr.-Van Zwieten jr. 1-0; Van Alfen-Zaaier 1-0. Het hef- en bergingsvaartuig „Help" van de N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmui den is vandaag na een reis van onge veer tien maanden in de thuishaven terug gekeerd. Kapitein P. Langbroek uit IJmui den en zijn mannen vertrokken onge veer half september van het vorig jaar naar de Westafrikaanse kust. Getracht werd een gestrande trawler, de „Saipa 1" te bergen, maar de poging mislukte. Eind november kapseisde de zuiger „Antwer pen 3" in de haveningang van Pointe Noire. De „Help" ging hierop op station nabij Las Palmas liggen, in afwachting van het sein tot berging van de zuiger, die de haveningang versperde. Omstreeks half februari ging de „Help" naar Pointe Noire en begin april werd met het bergingswerk begonnen. De goede afloop hiervan meld den wij reeds. De „Help" ving de thuis reis aan op 1 juni jongstleden. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs in het IJmondgebied te IJmuiden („Prins Bernhard-hbs") heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 7000 vierkante meter, liggende aan de Pla- netenweg te IJmuiden. Momenteel zijn de leerlingen van bo vengenoemde school gehuisvest in een se mi-permanent gebouw aan de Venusstraat te IJmuiden, welk gebouw te klein wordt voor het beoogde doel en niet meer vol doet aan de eisen, te stellen aan het geven van dit onderwijs. Het is dan ook noodza kelijk, dat de bouw van een nieuw scho lencomplex zo spoedig mogelijk gereali seerd wordt. Het gevraagde perceel grond is gelegen in het uitbreidingsplan Zeewijk en be stemd voor bijzondere bebouwing (scholen e.d.). Het verzoek kan, naar B. en W. menen, dan ook worden ingewilligd; de prijs van deze grond dient te worden gesteld op 142.917. De raad moet nog beslissen. den volkomen overstuur". De raadsvrouw voerde aan dat de va der van verdachte deze zaak in het ge heel niet zo zwaar had opgenomen. Want bij de zogenaamde bedreiging had deze meteen gevraagd waar dat geld dan wel voor nodig was. Beiden hadden toen over de financiële moeilijkheden zitten praten. De zaak was echter aan het rollen door dat de moeder en de zus van verdachte, toen ze hem zo onstuimig het huis had den zien binnenrennen politiehulp hadden ingeroepen. Op een opmerking van een der rechters dat het masker toch niet in de richting van overstuurzijn wees, merkte de raads vrouw op dat de schilder dit masker in het geheel niet gebruikt had. „Deze man verkeert in een onvolwassen toestand. Zijn daad moeten we zien als het spelen van indiaantje", merkte ze op. De raadsvrouw vroeg dan ook voor het tweede tenlastegelegde uitdrukkelijk vrij spraak en voor het geval de rechtbank zich hier niet mee zou kunnen verenigen een zo kort mogelijk onvoorwaardelijke straf, liefst gecombineerd met een voorwaarde lijke straf, omdat ze het toezicht voor haar cliënt absoluut noodzakelijk achtte. De rechtbank zal woensdag 17 juli om twee uur 's middags uitspraak doen. GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Donderdag 27 juni: m.l. Nestor KW 101; m.k. Swift IJM 54. Vrijdag 28 Juni: m.t. Wilhelmina Johanna KW 39, Francina KW 153; m.k. Alida Jacoba KW 165. Zaterdag 29 juni: m.. Sakina Martine KW 32, Stadt Enckhuysen KW 82, Maria Theresia KW 99 van Scheveningen, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.k. Maria Jacoba KW 73. Maandag 1 juli: mt. Haarlem IJM 9, Jacoba Gesina IJM 36, Rijnmond II KW 43, Ora et Labo- ra KW 1. Brittenburg KW 121, Bellatrix KW 139; m.l. Adeodatus IJM 30, Dolfijn IJM 55, Jan IJM 81, Verwachting IJM 204, Leendert Jacoba KW 12, Willem Cornelis KW 16, Adriana KW 19, Gijsbert Jan KW 28, Bertha KW 38, Jan KW 91, Astra KW 115, Jacoba Catharina KW 132, Willy KW 154, Pieter Anne KW 169, Samenwerking KW 216, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Neeltje IJM 2, Ria IJM 3, Dageraad IJM 4, Adriana IJM 6 (3 juli binnen), Zuiderkruis IJM 7, Poolster IJM 11 (3 juli binnen), Bettie IJM 29, Jannie IJM 38, Diana IJM 40, Margrita IJM 42, Nora IJM 51, Frederika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, K. P. IJM 61, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Arendje Jacoba KW 21, An ne Marie KW 27, Ada KW 29, Ermine KW 30, Tiny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Willem Henry KW 53, Ludi KW 61, Margriet Jo- zien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Maartje KW 71, Nico KW 72, Wim KW 103, Karla Ellen KW 106, Rianne KW 110, Wilma KW 113, Arie Dirkje KW 118, IJsbrand KW 119, Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131, Gijsberta KW 143, Cornelis van Beelen KW 146, Dirk van Beelen KW 148, Fiducia KW 155, De Vrouw Bregtje KW 156, Agatha KW 157, De Vrouw Alida KW 160, Cornelis Schaap KW 172, Dirkje KW 178, Hoop op Welvaart KW 179, Solea KW 180, Alice KW 182, Margaretha Christina KW 190, Deo Volente KW 191, Aagje Adriana KW 196, Elizabeth KW 198, Antje KW 200, Geertruida KW 211 (4 juli binnen), Samenwer king HD 125, Arie Geertje TX 51, Maryanne WR 7, Jan Willem WR 34, Stella Maris WR 51, Alie WR 59, Albert MO 1. Dinsdag 2 juli: m.t. Soli Deo Gloria KW 152, Michiel Jan KW 110, Bets en Gerda VL 112, Voor waarts VI 142; m.l. De Vrouw Anna KW 52, Noordster KW 207; m.k. Klaas Junior IJM 60, Paul IJM 66, Hans IJM 67, Deo Volente II KW 11, Petronella KW 31, Dinemarie KW 57, Catharina Josephine KW 127, Koningin Juliana KW 133, Martje Jacoba KW 137, Helena KW 164, Tiny WR 33, Sagitta WR 37, Sijtje WR 58. Woensd. 3 Juli: m.t. Julie Strelff IJM 25, Delft IJM 37, Rotterdam IJM 82, Wiron II IJM 211, Rijn mond I KW 15, Nicolaas Senior KW 42, Cornelia Maria SCH 135, Ada VL 7, Jan Senior VL 84, Wil lem VL 121, Petronella VL 131, Llesje en Rutger VL 153; m.k. Adriana IJM 6, Arendje KW 98, Gijs bert Dirk KW 109, Urania KW 136, Elly Gerda KW 142, Tokio KW 185, Kapitein Molenaar KW 36. 27 juni: m.t. Haarlem IJM 9 met 176 kantjes; m.h.l. Nelly Maria KW 70, 370 kantjes van drie schepen. 28 juni: m.t. Erittenburg KW 121, 276 kantjes. 29 juni: m.t. Rijnmond II KW 43, 305 kantjes; m.t. Michiel Jan VL 110, 275 kantjes; m.t. Voor waarts VL 142, 242 kantjes; m.k. Wiron VII IJM 206, 55 kantjes; m.k. wiron VI IJM 207, 66 kant jes; m.k. Dinemarie KW 57, 12 kantjes. 30 juni: m.t. Julie Streiff IJM 25, 116 kantjes; m.t. Rotterdam IJM 82, 149 kantjes: m.t. Rijn mond I KW 15, 330 kantjes; m.t. Ada VL 7, 184 kantjes; m.t. Bets en Gerda VL 112, 240 kantjes; m.h.l. Orion KW 22, 171 kantjes van 3 schepen; m.h.l. Willy KW 141, 400 kantjes. 1 juli: Nicolaas Senior KW 42, 169 kantjes; m.t. Cornelia Maria SCH 135, 188 kantjes; m.t. Willem VL 121, 202 kantjes; m.t. Petronella VL 131, 210 kantjes; m.t. Llesje en Rutger VL 153, 180 kantjes. Op een bouwwerk aan het Jollenpad in Amsterdam-Zuid zijn arbeiders donder dagmorgen tijdens graafwerk in de bouw put gestuit op een tweetal stenen kruiken waarbij een ogen en gezicht prikkelend gas ontsnapte, zodat de mannen niet in de put konden blijven. Een deskundige van de dienst bescher ming bevolking heeft de twee kruiken naar de chemische afdeling van de keurings dienst van waren gebracht waar de in houd van de veel op geneverkruiken lij kende kruiken onderzocht wordt. De deskundige heeft opdracht gegeven in het gegraven gat 250 kg chloorkalk te stor ten ter desinfectie en het zo 24 uur te laten liggen. Op de kruiken zaten nog restanten van etiketten met Duitse opschriften, die ech ter niet goed leesbaar meer waren. Waar men groef heeft vermoedelijk een oude sloot gelegen en mogelijk heeft men inder tijd daar een partij kruiken in weggewor pen. De lucht van het ontsnapte gas was niet die van mosterdgas, zo deelde de des kundige mede. Haringdrijfnetvisserij Woensdag 19 juni: m.l. De Arend KW 7, Toe nadering KW 95. Maandag 24 juni: m.l. Nederland VII KW 130. Woensdag 2 juni: m.i. Nederland VI KW 37, Everard Christina KW 40, Janna KW 163, Michiel KW 167. Maandag 1 Juli: m.l. Nelly Maria KW 70. Woensd. 3 juli: m.l. Orion KW 22, Willy KW 141. Tien maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, van welke tien maan den drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, toezicht van de Prot. Chr. Reclasserings Vereniging alsmede on dertoezichtstelling van een psychiater was de eis van mr J. Wiarda, officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, donderdagmorgen tegen 'n 19-jarige schil der uit Wijk aan Zee, die zijn vader met een broodmes bedreigd zou hebben met de bedoeling hem geld af te persen. Verdachte, die in geldmoeilijkheden zat, zou op 11 februari van dit jaar tot deze daad zijn gekomen, na het lezen van een krantenverslag over de roofmoord in Rot terdam. Zijn financiële moeilijkheden wa ren kennelijk zo groot geworden, dat hij uit de maillot van zijn vrouw een masker had geknipt en gewapend met een brood mes de ouderlijke woning was binnenge rend. Hij zou zijn vader toen bedreigd hebben met de bedoeling geld te krijgen. De raadsvrouw van verdachte, mr. S. Boekman, was verbaasd over het requisi toir van de officier omdat deze juist de bedreiging om geld af te persen bewezen had geacht. Zij zei in deze zaak zelfs in het geheel geen bedreiging te zien. ..Deze jongen was door zijn financiële moeilijkhe- r

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4