Hermelijnvlindercamouflage- expert in de Haarlemmermeer mm ^Rif fb: VIER WIELEN voor drie personen EENRICHTING OP MARKTPLEIN GEZELLIGE MENSEN STOKEN KOLEN 1 elek. lasser 1 handlanger enige meisjes BI 1 'Wij doen veel voor onze klant, doch KOLEN a contant' Meer aanvoer van aardbeien in Beverwijk De lucht in Gelukkige Kinheimer in toto Blindenhulp PASJE Gevonden t& f' r GOEDE ZORG KOST TIJD! ZATERDAG 6 JULI 1963 6 -4 tSPnW wmm Door de stijging van de inkoopsprijs zijn de detailprijzen vaste brandstoffen van 1 juli t/m 31 augustus a.s. met 0.20 per eenheid verhoogd. Het heeft ons dankbaar gestemd dat aan onze oproep om vóór 1 juli de oude posten te betalen, op zo'n spontane wijze door velen gevolg is gegeven. Voor degenen die in gebreke zijn ge bleven hopen wij, dat zij alsnog spoe dig met betaling zullen volgen. Het is nog steeds de leus De Gezamenlijke Brandstoffen- handel Velsen Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen HECKETT (Holland) N.V Zorgt u er dan voor GEVRAAGD dat uw advertentie zo vroeg voor lichte kantoorwerkzaamheden. mogelijk Aanmelden: VERMANDE ZONEN, in ons dlsn bezit is Oranjestraat 92 - IJmuiden Nieuwe gedaante Zwaar transport komt naar IJmuiden Kennemer Kruimels 4 EliP^WnaHHlIÉi^ra In de polder verschijnt met de zomer de hermelijnvlinder. Ook dezer dagen feheurde het weer. Aangelokt door het cht van de huiskamerlamp, dat door de open ramen ver naar buiten uitstraalde, suisde de vlinder met een onbeheerste vaart op het glas af. Het grote insekt botste er knallend tegenop, fladderde even versuft op en neer. Daarna probeer de hij het nog eens en nóg eens. Tot hij met snel bewegende vleugels, als een helicopter op een verticaal vliegveld, in alle richtingen over de vensters taxiede. Met het verschijnen van de hermelijn vlinder begint altijd weer een interessan te cyclus in de insektenwereld. Eerst vindt men op de bladeren van de knotwilgen aan de slootkant de eitjes van de vlin ders. Daaruit komen de rupsen en wan neer deze min of meer de volwassen staat hebben bereikt, gaan ze hun kome die opvoeren om zichzelf tegen vermeen de en werkelijke gevaren te beschermen. De spookrups van de hermelijnvlin der, hier in de normale houding. De hermelijnvlinder is, met de zwart- gevlam.de witte vleugels, de forse behaarde poten en de fijn geveerde sprieten een fraaie verschijning in de zomeravond. De rupsen zijn door hun kleur nogal ge camoufleerd en vallen weinig op. Wanneer men de dieren echter te na komt, spelen ze hun angstaanjagende spelletje. Ze trek ken hun voorlichaam wat in en richten het tegelijkertijd op. Een paar zwartach tige vlekken op de rug lijken opeens twee ogen. En er is heus niet zo veel fantasie voor nodig om de witte pootjes op het om- hooggeheven lichaamsgedeelte als twee rijen wrede witte tanden te zien. Kort om, er ontstaat een klein wezen met een monsterachtige kop. In feite is het niets anders dan gebruikmaken van de mogelijk heden die de lichaamsbouw biedt. Is het gevaar van een zódanige aard, dat er straffere maatregelen moeten wor Amerikaanse onderneming vraagt Sollicitaties schriftelijk of mondeling na telef. afspraak aan p/a Hoogovens, IJmuiden. Telefoon 7662 (0 2550). den genomen, dan wordt ook het achter lijf te hulp geroepen. Daaraan bevinden zich een paar doornachtige uitsteeksels, waaruit opeens rode, draadachtige sprie ten tevoorschijn komen. Wanneer je als mens deze vreemde ca priolen niet kent en naar een hermelijn rups grijpt, is die de eerste kennismaking voldoende om de hand vlug terug te trek ken en het dier op een afstandje eerst nader te bekijken. Het is echter waarge nomen, dat vogels die het op de rupsen hadden voorzien, er zó van onder de in druk kwamen, dat ze verschrikt wegvlo gen. Wanneer de seizoenen over het polder landschap verglijden, gaat de spookrups de volgend gedaantetoestand voorberei den. Het dier wordt een pop en ver dwijnt daardoor letterlijk uit het gezichts veld. De rups begeeft zich bijvoorbeeld naar een boomstam en eet daarin een langwerpige holte, waar het ruim in past De opening van de holte wordt met zelf- gesponnen draden overtrokken. In dit ge welf brengt de rups stukjes schors, die van de boom worden afgeknaagd. Het ge heel wordt met een „bindmiddel" uit de bek samengeplakt en verhard. Na een poosje is het keihard en stevig en. door de aan elkaar gelijmde stukjes schors niet meer van de omgeving te onderschei den. In dit onzichtbare kamertje doen de hormonen uit de kop, die de rups tot het vormen van de pop aanzetten, hun ver dere werk. De schijnbaar dode toestand treedt in, tot we in juni 1964 plotse ling op een zomeravond weer een fikse tik tegen het venster horen. Ten bewijze dat een nieuwe generatie hermelijnvlin ders de gecamoufleerde cocons heeft ver laten en begonnen is met het leveren van een bijdrage tot instandhouding van deze insektensoort. P. Klaassen Woensdagaochtend 10 juli zal bij de Con structiewerkplaatsen en machinefabriek Braat n.v. te Rotterdam een begin worden gemaakt met het transport van de 115 ton wegende weegwagen bestemd voor de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden. Het ver voer over water zal worden verzorgd door de Sleepdienst en transportonderneming Eerland n.v., die daartoe een ponton van dertig meter lengte en twaalf meter breed te zal gebruiken. De route zal leiden over Vreeswijk, waar men woensdagavond hoopt te arriveren. Donderdagochtend zal de ponton koers zetten naar Amsterdam en IJmuiden via het Amsterdam-Rijnka naal en het Noordzeekanaal. Donderdag avond zal het transport aankomen bij de eerste Rijksbinnenhaven in IJmuiden, Vrijdagochtend 12 juli zal de weegwagen hier op de spoorbaan worden gelost, waar na het gevaarte het Hoogoventerrein op zal kunnen rijden. Het ijken van de weeg wagen zal vervolgens ruim een week in beslag nemen, waarna de wagen in bedrijf kan worden genomen. Achtduizend manden aardbeien werden vrijdag aangevoerd aan de veiling Ken- nemerland in Beverwijk. Het was wat de aanvoer betreft een goede dag. De prijzen bleven nagenoeg op hetzelfde peil als op vorige veilingdagen. De hoogste notering was f5,70 per slof, maar dat gold dan aard beien van uitstekende kwaliteit. De overige werden verhandeld voor prijzen tussen de 3,en 4,20 per mand. Ook gingen weer enkele auto's naar West-Duitsland. Het beeld in de afgelopen veilingweek vertoonde een iets minder grote aanvoer van sla, zodat er minder behoefde te wor den doorgedraaid en de prijzen op negen cent per krop kwamen te staan. De spinazie werd ook wat goedkoper en varieerde in prijs van 0,15 tot 0,37 per kilo. Postelein bracht het tot 0,38 per kilo. De overige noteringen waren gisteren: bospeen 18-30, waspeen 33-45, sperziebonen 168-180, snijbonen 125-165, peulen 185-225, doperwten 85-110, rabarber 17-27 en bloemkool 33-66. Ondanks het vrij warme weer in de af gelopen week, zijn de bloemen steeds duur geweest. De aanvoer aan de veiling „Het Centrum" in Beverwijk was behoorlijk te noemen. Engelse irissen voerden de boven toon. Zo werden voor prijzen tussen 0,60 en 0,85 verhandeld. Anjers komen in flinke hoeveelheden aan de markt en ze brachten het tot ƒ0,27 per stuk. G°ed te verkopen zijn ook de rozen. Deze week kwamen ook de eerste lelies aan de veiling. Het was de soort Rubrum, waarvoor 1,75 per tak werd neergeteld. De meeste zomerbloemen brachten hoge prijzen op. Potplanten werden vlot ver handeld. Oude motorenverzamelaar Siem Oudshoorn, Tuinders hofje 12, IJmuiden-Oost breidt zijn terrein uit. Zon dag kwam hij in het bezit van een vierwielige drie- perssoons fiets, waarop met een op de Lange Nieuwstraat een showritje werd gemaakt, dat veel bekijks had. Wel moesten vader Siem, dochter Annie en zoon Arie hard trappen, want de fiets is al zeer oud: hij werd door Rudge Cycle Limited ver vaardigd in het jaar 1884. Een knaapje, dat het voer tuig zag staan, vroeg: „Uit welke eeuw is deze?" Siem Oudshoorn kocht de fiets, met nog een andere driewielige fiets, een Edi- phone opnameapparaat voor wasrollen, olielampen, en een kinderwagen uit 1900, van draglinemachinist Wil Koo- men te Bennebroek, die eveneens 'n geestdriftig ver zamelaar is van oude spul letjes. Wil moest echter van kamer verwisselen en kon in zijn nieuwe onderkomen zijn antiquiteiten niet kwijt. Dus stelde hij zich met zijn ken nis Siem in contact. De vierwielige fiets is één van drie die destijds in ons land zijn geïmporteerd. Waar de andere twee zijn is niet bekend. Vreemd is ook dat de man die in het midden zit, stuurt. De fiets heeft een grondige opknapbeurt nodig. Een der wielen is krom en het spoort allemaal ook niet best meer. Maar het is voor Siem een koud kunstje om een en ander in orde te ma ken. Zijn verzameling oude motoren en andere oude dingen groeit in een snel tempo. Hij heeft genoeg om 4êê een klein museum in te rich ten. Ruimte om de boel goed op te stellen heeft hij helaas niet. Een deel van de verza meling is op zolder opgesla gen, de rest is onderge bracht in schuren achter het huis. Siem is van plan ver gunning aan te vragen voor de bouw van een grotere schuur achter zijn huis om daarin zijn veteraan-machi nes te kunnen neerzetten. Elk is dan welkom om een kijkje te nemen. Siem Oudshoom denkt daarbij steeds aan de stand van oude motoren op de RAI ruim twee jaar geleden. Deze stand kreeg de meeste be zoekers Op de foto ziet men Siem Oudshoorn (midden) met dochter Annie en zoontje Bart op de oude vierwieler. Hoe klein is de IJmond en hoe schoon, wanneer je van achter de jammer genoeg te kleine ruitjes in een DC-4 neerziet op gebouwen, wei landen, fabrieken en kana len. Het Beverwijkse ge meentebestuur, een enkel raadslid, middenstanders, in dustriëlen en vertegenwoor digers van de pers, maakten maandagavond rondvluchten boven ons land. Daarmee begon die week al meteen goed. Het was te danken aan het initiatief van burge meester J. G. S. Bruinsma en een luchtvaartmaatschappij dat deze bijna twee uren du rende vliegtocht voor be paald niet hoog bedrag kon plaats vinden. De belangstel ling was groot, zo groot dat er met meer dan een vlieg tuig gevlogen moest worden. Er waren ongeveer 140 Be- verwijkers naar Schiphol ge gaan. De heer Bruinsma be ijverde zich in het restau rant met het uitdelen van de op naam staande tickets. De grootste groep ruim ze ventig personen ging om zeven uur met de DC-4 de lucht in. De burgemeester was de eerste die zijn col bertje uitdeed, omdat het smoorheet was in het vlieg tuig Voor velen die nog nimmer hadden gevlogen, was het een indrukwekkend gebeuren. De tocht leidde over Rotterdam, Deltawer ken, vervolgens langs de kust terug naar IJmuiden, waar lager werd gevlogen om alles goed te kunnen zien. Een paar keer cirkelde het vlieg tuig boven Beverwijk. Som migen van de achterblijvers cp de begane grond, zwaai den met theedoeken. Maar het werd vanuit het vliegtuig niet gezien. Om negen uur stond het vliegtuig weer op Schiphol. En tenslotte: het geserveerde drankje had de vliegende Beverwijkers best gesmaakt. Blijkens een mededeling in De Kinheimer, het orgaan van de voetbalclub te Vel- sen-Noord, telt deze vereni ging een zeer gelukkige deelnemer aan de toto. In pool no. 41 heeft dit Kin- heim-totolid de eerste kolom van zijn ingezonden formu lier geheel foutloos inge vuld: hij heeft „alle dertien goed". Van 8 tot 13 juli wordt in Velsen de jaarlijkse collecte gehouden van de Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" (opgericht in 1949), welke organisatie de baten zal bestemmen voor de in richtingen Bartemeüs, Plan tage, Sonneheerdt en Wolf- heze, welke inrichtingen pa tiënten van alle gezindten opnemen. Niemand laat hij door. Men moet wel van zeer goe de huize komen om onge hinderd de zuiderpier van IJmuiden te betreden of te berijden. De bewaker staat er of zit er bij zijn houten keetje, dat hem beschutten moet tegen regen en harde wind. Hij wordt ervoor be taald de mensen op veilige u: afstand te inhouden. Wie geen' geldig pasje heeft, wijst hij terug naar de slagboom bij het oude plateau. Zolang er met zwaar materieel op het zuidelijke havenhoofd wordt gereden, is de pier herme tisch gesloten voor het pu bliek. En terecht. Want de afmetingen van de vervoer de keien liegen er niet om. Wie zo'n steentje op zijn te nen krijgt, zal zijn leven lang hinkend verder moeten. Toen dan ook Velsens bur gemeester, mr. J. C. Bühr- mann en diens zoon zich per auto en zonder pasje via het oude plateau bij de zuider pier naar de pier begaven, stond hier de wachtsman. Hij hield de wagen staande, zo als dat heet. Informeerde vervolgens naar een pasje. Dat had de burgemeester niet. „Dan ga ik weer terug", zei de heer Bührmann en hij zette zijn auto in de achter uit. Juist op dat moment kwam een ingenieur van Rijkswaterstaat aanrijden. Deze herkende de burge meester, praatte met de wachtsman, waarna de tocht naar de kop van zuiderpier kon plaats vinden. Commen taar van de correcte wachts man' „Weet ik veel, ik ken- Van 22 tot en met 28 juni werden in Velsen de volgen de voorwerpen gevonden: broekriem, balpen, handgeep van tas of koffer, medaille van avondvierdaagse, plastic rand van wieldop, postduif, doosje met stalen veer, bood- schappennet, portemonnee, halsketting, kinderschoentje, retardateur, katertje, heren rijwiel, rugzak, driewielig fietsje, zonnebril, auto of scootersleutel, damesbril, da mesrijwiel, bankbiljet, zeem lap, kinderfietsje, ring, hon denpenning, damesporte feuille, damestas, knipporte- monnee, zwembroekje, schop, jack. rozenkrans, muntbiljet, dameshorloge, houten auto ped, 4 paar schoenen, sjaal, jongensjack, bril met etui, autoped, ringetje met steen tje, aktentas, grammofoon platen, hondenriem met pen ning, handschoenen, etui met sleutels, vlet, legitimatiebe wijs, pasfoto's, lakentje, cein tuur, haak van auto, kinder ringetje. zijtas rijwiel, schil dersladder, kindersandaal, regenjas, wielrennersband, damesschoen. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dage lijks krijgen bij het hoofd bureau van politie in IJmui- den-Oost. De daar gedepo neerde voorwerpen kan men elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur afhalen. de hem niet. Al komt prins Bernhard en heeft hij geen pasje, laat ik hem niet door". Het steeds toenemende verkeer op de weg heeft na tuurlijk ook voor IJmuiden zijn consequenties. Zo staan er sinds vorige week donder dag de bekende rode borden met de witte dwarsbalk (ver boden in te rijden) op de hoek van het Marktplein bij het VVV-gebouwtje en te genover de winkel van Pruis, diagonaal tegen over het VV V-gebouwtje. Genoemde borden staan ook op de hoe ken van de wegen dwars over het Marktplein. Als men van de Lange Niéuw- straat komt, mag men dus alleen het Marktplein inrij-, den bij de zaak van Glas. Wil men van noord naar zuid gaan via het Marktplein dan zal men de westkant moeten houden. Er zijn de afgelopen week tal van verkeersovertreders geweest op het Marktplein. Men zal uiteraard moeten wennen aan de éénrichtings- verkeer-situatie. Daar houdt de politie ook rekening mee. Tot nu tog heeft zij zich be perkt tot het waarschuwen van overtreders. Ter illustratie de foto. De man in de witte auto is dus duidelijk fout. Overigens vinden we de instelling van éénrichtings verkeer op het Marktplein een juiste maatregel, die vooral bij allerle'i evenemen ten een vlotte gang van za ken in het verkeer zeer zal bevorderen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6