KNAC breidt onder veel rumoer het bestuur uit Dr. Martelli stond onder zware Russische druk £sso)autokaarten FEITEN VAN DEZE WEEK Werkloosheidcijfers in Noord-Holland Bliksem slaat in twee boerderijen Russische diplomaat in Londen had goede relaties bij Scotland Yard AVRO kwaad op NTS V Gesprek in Moskou vandaag begonnen Hoe is het ontstaan ZATERDAG 6 JULI 1963 7 Examens Kritiek op samenwerking met ANWB Kerkelijk nieuws VLOT DOOR EUROPA MET De wereld wacht af: Dit woord: STUDENTIKOOS Dit woord: BEKWAAM Dit woord: GIRO Dit woord: VUIG .^'- "asA SSi :-x Zoals donderdag 4 juli reeds gemeld werd, is in de maand juni de spanning op de Nederlandse arbeidsmarkt verder ge stegen. Deze tendens is ook in de provin cie Noord-Holland duidelijk merkbaar. Het aantal werkloze mannen daalde in juni van 2908 tot 2699. Dit cijfer komt overeen met een percentage van 0,5 van de afhanke lijke mannelijke beroepsbevolking. Deze cijfers liggen thans lager dan ooit. De vraag naar mannelijk personeel nam deze maand met ongeveer 2000 toe. Ver leden maand bedroeg de stijging ongeveer 1600. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers bedroeg aan het einde van verleden maand 17.832. Ook de vraag naar vrouwelijk personeel steeg enorm, name lijk van 9861 naar 11.229. Per gewest zijn de werkloze mannen in Noord-Holland als volgt verdeeld: Amsterdam 2070, Haarlem 178, Alkmaar 97, IJmond 87, Zaandam 62, Hoorn 51, Hilversum 42, Bussum en Den Helder elk 41. De cijfers vraag en aanbod in het ge west Haarlem zijn respectievelijk 5 -, 585, metaal 12 - i05Ó, handel 18 - 77, horeca 2 - 44, kantoor 34 - 143, lager personeel 14 - 258, overig personeel 19 - 553. minder ge- schikten 74 - 0 en vrouwen 45 - 2164. Tijdens een hevige onweersbui, die gis termiddag omstreeks half vijf boven het Drentse dorpje De Haar (gemeente Sleen) heeft gewoed, zijn twee boerderijen, die op ongeveer honderd meter van elkaar staan, door de bliksem getroffen. De boer derij van de gebroeders Brands kon wor den gered, die van de landbouwer L. Vol kers brandde geheel uit. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift „Een organisa tie in beweging" (een sociaal-psychologisch veldexperiment bij de postcheque- en giro dienst) H. J. van Beinum, geboren te Arn hem en thans wonende te Oegstgeest. Be vorderd tot arts F. de Boer (Groningen) en P Bonnema (Leeuwarden). Nijmegen. Doctoraal rechten: mej. A. E. Th. Plochg (Arnhem) en V. J. Nolet (Hei- loo). E. N. J. H. de Rechter (Hulst) en F. A. N. L. Siemer (Nijmegen). Doctoraal bio logie: mej. P. M. F. Haage (Zwolle) en J. E. van der Pluijm, cum laude (Waalwijk). Gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift getiteld: „Het landschap in de Nederlandse letterkunde van de renais sance" Th. J. Beening, geboren te Hel mond. Eindhoven. Ingenieurs scheikundige technologie: mevr. Blom-Fuhri Snethlage (Geldrop) en V. H. J. Evers (Aalst, gemeen te Waalre) en Th. W. M. Haanen (Eind hoven). Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid: E. W. de Kruyff (Zutphen). Doctoraal rechts geleerdheid, vrije studierichting: mej. A. A. M. Stoelinga (Hilversum). Doctoraal theologie: P. Siderius (Bunschoten). Doc toraal Duitse taal- en letterkunde: pater J. B. Roeland (Schiedam). Amsterdam (G.U.). Doctoraal scheikun de: A. Cohen (Weesp), L. van Es (Amster dam) en P. K. Korver (Diemen). M.O.-B. wiskunde: mej. C. H. M. Vrucht»(Amster- dam). M.O.-A. scheikunde: C. Stevens (Vel- sen). Doctoraal poltiieke en sociale weten schappen: F. M. Moll (Amsterdam). Docto raal Engels: mej. I. A. Postma (Amster dam). Doctoraal Semitische talen: J. J. de Roos (Amsterdam). Doctoraal theologie P. J. Th Tammes en met lof K. A. Deurloo (Amsterdam). Eindhoven. Ingenieursexamen werktuig bouwkunde: J. H. M. Barwegen (Heerlen), F. A. P. van Beerendonk (Baxem), H. M. M. van Eekelen (Zoetermeer), R. T. Escher (Rijswijk), D. J. W. M. Evers (Nijmegen), J, L. Grevink (Den Haag), J. A. Hanzens (Eindhoven), J. D. Janssen (Spaubeek) (met lof), A. W. Lap (Zeist), J. H. M. Muselaers (Bergeyk), G. W. M. Smits (Eindhoven), J. H. G. I van der Stegen (Venlo), A. Th. van Weezei (Geertruidenberg). B. H. van de Wijngaert (Maastricht). Amsterdam. (G.U.). Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr. L. J. M. de Leede te Amsterdam, op een proef schrift getiteld „Werkloos óf onvrijwillig werkloos, een bijdrage tot herziening van de werkloosheidswet". Prinses Irene, die in Spanje verblijft voor studie van het Spaans, heeft in Las Matas een bezoek gebracht aan het Forum Romanum, dat daar is na gebouwd voor de opnamen van de film „De ondergang van het Romeinse rijk". De foto toont de prinses, die met filmmensen tussen de indrukwekkende decors wandelt. Het sluiten van een samenwerkingscon tract tussen de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club en de A.N.W.B., zonder dat het bestuur van de K.N.A.C. zijn le den hierover voldoende had ingelicht, heeft gistermiddag in Utrecht tot een bijzonder rumoerige en langdurige algemene jaar vergadering van deze automobielclub ge leid. Een vergadering, die een chaotisch ka rakter droeg, omdat de meeste leden niet meer wisten waarover gepraat werd en het bestuur zich hulde in een waas van geheimzinnige onwetendheid. Er waren drie agenda's voor deze ver gadering samengesteld omdat ontevreden leden een reorganisatiecommissie wensten en anderen het bestuur wensten te zien uitgebreid met vier leden om dit college een sterker sportief accent te verlenen. Deze uitbreiding van het bestuur, die aan het eind van de vergadering tot stand kwam, is nodig, zo deelde de heer P. Nor- tier uit Den Haag mede, omdat men vreest, dat, nu de samenwerking met de A.N.W.B. een feit is, het sportelement in de KNAC zal verdwijnen. Feitelijke gegevens over de consequentie van het samenwerkikngscontract kon 't be stuur, dat veel oppositie moest overwinnen, nog niet geven. Met moeite liet de voorzit ter zich verleiden tot de mededeling, dat de samenwerking de KNAC ongeveer 75.000 gulden per jaar gaat kosten. Hij voegde daar dadelijk, aan toe, dat de le den van de KNAC thans dezelfde rech ten hebben als de A.N.W.B.-leden, met in begrip van het lidmaatschap van de we genwacht. Dit deed een der leden opmer ken, dat het bestuur beter het A.N.W.B.- lidmaatschap voor de dertig percent der leden, die nog geen A.N.W.B.-lid zijn, voor zijn rekening had kunnen nemen om dat men dan nog goedkoper uit zou zijn geweest. Medegedeeld werd voorts, dat de finan ciële positie van de KNAC zorgen baart. Reeds veertig personeelsleden zijn „afge- LONDEN (Reuter) Op de vierde dag van de rechtszaak tegen de Italiaanse ge leerde dr. Guiseppe Martelli, die ervan be schuldigd wordt voor de Russen te heb ben willen spioneren maar tegen wie nog geen bewijzen zijn ingebracht dat hij daad werkelijk geheimen heeft verraden,, heeft de verdediger Hutchinson aangevoerd, dat zijn cliënt gedurende meer dan twee jaar ónder meedogenloze druk van de Russische geheime dienst heeft gestaan. Martelli -- die door Euratom tijdelijk voor werk aan een Engels atoomlabora torium was uitgeleend bevond zich in een dwangpositie doordat het voogdij schap over zijn kinderen, na de scheiding van zijn vrouw, hem dreigde ontfutseld te worden. Zijn uit Moskou geboortige ex-echtgenote, zo was hem van Russische zijde te verstaan gegeven, wilde naar Rus land terug en de Russen overwogen visa voor haar en de kinderen te verstrekken. ,Hij moest daar maar eens over naden ken, aldus had zekere Alexander, een vriend van de diplomaat Karpekov die Martelli's directe opdrachtgever was, hem gezegd, daaraan toevoegend: „Wij weten dat u een goede vriend van ons bent en zult trachten ons te helpen". Martelli had geprobeerd tijd te winnen, maar toen begon Karpekov, die toen se cretaris van de Russisëhe ambassade in Londen was, te dreigen eq hem het voor beeld van zijn landgenoot Bruno Pontecor- vo, de enkele jaren geleden uit Engeland naar de Sovjet-Unie uitgeweken kernge leerde, voor ogen te stellen. Karpekov beweerde verder dat hij goe de relaties bij Scotland Yard had. Toen Karpekov ineens verdween, zes dagen voor dat de Britse marine-spion Vasall op 12 september 1962 werd gearresteerd, moest dit voor Martelli wel een bewijs van Kar- pekovs „goede relaties" schijnen, aldus verdediger Hutchinson, die verder aan voerde dat Martelli zowel in de V.S. als ip Frankrijk met opzet belangrijke taken had afgewezen'om zovéél mogelijk van geheime inlichtingen vrij te blijven. Als antwoord op een vraag van" de ver dediger of hij ooit met het communisme gelieerd was geweest of er sympathie voor had gekoesterd, schudde Martelli ont kennend het hoofd. Verdediger: Gelooft u in de communistische leer? Martelli: neen, beslist niet. Verdediger: Wilt u de Sovjet-Unie tegen 't Westen helpen? Mar telli: beslist niet. Martelli zei, dat hij het besluit van zijn zuster om communiste te worden had be treurd. De communisten in Italië hebben een grote aanhang onder de „intellectue len die niets beters te doen hebben",zei hij. Hutchinson: zolang u niet bezig was met zaken van geheime aard kon u tijd winnen. Martelli: ja, ik kon de verstrooi de geleerde spelen. Het proces wordt maandag voortgezet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scherpenzeel (Geld.) J. Jon- gerden te Bruchem en Kerkwijk. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Utrecht (als indus trie-predikant) A. Terlouw te Rotterdam- Feijenoord. Bedankt voor Lexmond (toez.) J. H. Vlijm te Goedereede. voerd". De A.N.W.B. heeft zich inmiddels bereid verklaard eventueel personeel over te nemen. Besloten werd een rèorganisa- tiecommissie te benoemen, die over de gang van zaken binnen de KNAC en over toekomst van deze club zal rapporteren. De vier nieuwe bestuursleden zijn: de he ren T. J. Jansen Venneboer uit Doetin- chem; E. P. van Lanschot uit Esch; A. van der Loft uit Enschede en P. J. Nor- tier uit Den Haag. Aan het slot van de vergadering werden op voorstel van een der leden de drie periodiek aftredende be stuursleden mr. A. W. Baron van Imhoff; jhr. mr. H. J. van Meeuwen en de heer J. M. Broedelet als blijk van vertrouwen in het bestuur herkozen. Op de Algemene Vergadering van de AVRO in Hilversum heeft vrijdag mr. W. Hoekstra, waarnemend voorzitter van deze omroepvereniging, gesproken over het plan voor de exploitatie van het twee de televisienet door de AVRO. Hij herinnerde er aan, dat de AVRO een concessie heeft aangevraagd voor de exploitatie van het tweede net en daar mee een oplossing wil brengen voor het „herbergen" van het vraagstuk van de reclame in de televisie. „Hoe men ook over reclame in de televisie wil denken, ze is naar mijn overtuiging niet tegen te houden. Handel en industrie maken er over de hele wereld gebruik van. Waarom zou Nederland een eiland moeten blijven van reclame-televisieschuwheid? De AVRO wil de regering helpen dit probleem op te lossen. Daarmee verlost zij tevens de collega-omroepen van een reclame-afkeer, waarvan zij herhaaldelijk hebben blijk ge geven. „De AVRO wil dit tweede net exploi teren als AVRO, zodat er geen behoefte is aan een namaak-AVRO in de vorm van een N.T.S. Die kan als overkoepeling blijven fungeren bij de achterblijvende zuilen op het eerste net. Die N.T.S. is daar altijd een namaak-AVRO geweest, omdat men de echte AVRO niet wilde". Voorts merkte de heer Hoekstra op, dat het AVRO-televisieapparaat in staat is een hele week te vullen. „Het AVRO-initiatief op dit moment, ge boden door de kansen van deze tijd, is een merkwaardig en gelukkig baken op onze levensweg", aldus mr. Hoekstra. Hij stelde met nadruk, dat wanneer de AVRO, op last van de overheid en onder „pres sure Groups" van de politieke partijen, 'n zuilenland in de omroep blijft, de AVRO onder de zuilen zal blijven leven en geen duimbreed van de verworvenheden in het zuilenrijk prijs zal geven. „Dan voeden wij ons weer een aantal jaren met de hoop op betere tijden." De waarnemend - directeur van het AVRO-omroepbedrijf, de heer H. de Wolf, heeft op de vrijdag in Hilversumgehou den algemene ledenvergadering een „te rugblik'.'gegeven over 1962. Hij betreurde het, dat de vaderlandse auteur nog altijd niet die interesse voor hoorspelen toont, die wij zouden wensen. „Het argument dat de honoraria niet hoog zijn mag dan lange tijd als redelijk gegolden hebben, er is een kentering ten goede en nochtans blijven de aanbiedingen gering." „angel in ons vlees" Sprekende over de AVRO-televisiesectie merkte de heer De Wolf op, dat zij in haar streven bijzonder geremd wordt door het tekort aan technische en studiofacili teiten, maar ook de televisie is afhanke lijk van vergunningen, waarmee de re- gëring niet kwistig is". Met betrekking tot de AVRO-produkties, die onder signatuur van de N.T.S. worden uitgezonden, liet de heer De Wolf een bitter woord horen. „In geringe mate roept een organisatie als de N.T.S. ons enthousiasme op, niet het minst door het gedwongen afstaan van door ons voorbereide en uitgevoerde programma's onder N.T.S.-vlag. Hij voegde hier aan toe, dat dit een „angel in ons vlees" is en dat dit in feite be tekent „het gedwongen meehelpen in stand houden van een AVRO naast een AVRO". „Onze mensen vervullen hun taak in deze met grote bitterheid, omdat de ratio ervan ons ontgaat", aldus de heer De Wolf. Advertentie Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vól wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te makenMet wegenkaart van Europa en routestift f 2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Uw feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz., enz. f 1,25 Speciale autokaart van NederlandAangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante- uitstapjes, enz. f 0,90 Vele honderden Esso dealers hebben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. MET ESSO BENT U BETER U1T1 TQUHUNG MOSKOU (Reuter) - De Russisch-Chi- nese besprekingen, die wellicht beslissend zullen zijn voor de toekomstige betrekkin gen tussen Oost en West zullen waar schijn vandaag in volle ernst beginnen. Naar aangenomen wordt beperkten de delegaties der beide communistische lan den zich vrijdag tot een verkennend oVerleg. De Chinese delegatie, die geleid wordt door Teng-Hsiao-Ping. secretaris-generaal van het centrale forriTtê' van de~CHiriese' communistische partij, werd gisteren op het vliegveld begroet door Michael Spes- lov, lid van het Russische partijpresidium en leider van de Russische delegatie. Ook de andere leden van de Sovjet-de- legatie waren op het vliegveld aanwezig. De Russen en de Chinezen drukten elkaar glimlachend langdurig de hand. De Chinese afvaardiging werd bijzonder hartelijk ver welkomd door ruim 200 landgenoten die naar het vliegveld waren gekomen. 'Onder hen bevonden zi.h de leden van de Chi nese delegatie naar de onlangs geëindigde internationale vrouwenconferentie. In Peking werd kort vóór het vertrek van de delegatie een zeer mild gestelde verklaring uitgegeven, volgens welke de Chinese delegatie de opdracht heeft „het grootste geduld te oefenen en ernstige pogingen te doen" om tijdens de bespre kingen overeenstemming te bereiken. Vijf jaar studiecentrum. Bestuur en directorium van de stichting studiecentrum voor administratieve automatisering heb ben vrijdagmiddag in de R.A.I. in Amster dam een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het eerste lustrum, waarop onder meer vertegenwoordigers van bijna alle ministeries en van provin ciale en gemeentebesturen aanwezig waren. Op en om het Binnenhof Gans anders dan de ex-formateur dr. De Kort is zijn politieke geestverwant dr. Beel als informateur te werk gegaan. Zijn openingszet toch op het (in-)forma- tie-schaakbord was er op gericht eerst na te gaan, of en hoe het mogelijk zou zijn „met spoed" een vier partijen-kabinet sa mengesteld te krijgen waaraan de K.V.P., de A.R., de C.H. en de V.V.D. zouden mee doen. Hiertoe scheen dr. Beel aanleiding te zien in de verkiezingsuitslag. Misschien ben ik nog dichter bij de waar heid als ik 't vermoeden uitspreek, dat hij bij zijn aftasten hoe de verschillende frac tie-aanvoerders het geval zagen, bespeurd zal hebben, dat bij hen de opvatting de overhand had, dat opnieuw het „bondge nootschap" van 1959 een kans diende te krijgen. Opzettelijk gebruik ik aanhalings tekens In 1959 toch heette het, dat er van een werkelijk bondgenootschap geen spra ke was. Dit aangezien men toen juist op de voorgrond plaatste wars te zijn van „bindingen." Bij de K.V.P. was men ech ter van een dergelijke vertoning niet lan ger gediend. Daar leefde het verlangen, dat zeker met betrekking tot een aantal hoofdpunten van het programma behoor lijke zekerheid zou moeten bestaan dat de groepen, welke samen een plaats in de re geringsschuit zouden innemen, ook indien op een gegeven ogenblik de politieke gol ven hoog mochten gaan, eendrachtiglijk aan de riemen zouden trekken. Maar hoe dan met de V.V.D.? Daar bleef men namelijk vasthouden aan verzet tegen „bindingen." De informateur stuur de er op aan, van de vier fracties in kwes tie precies te horen te krijgen, hoe zij staan tegenover een ontwerp-opzet (met inbegrip van een ontwerp-programma) van een te vormen kabinet, dat op hun steun zou kun nen rekenen. „Op straat" of in het geheim Dr. De Kort heeft, toen zijn formateurs pogingen mislukt waren, zich erover be klaagd dat te veel openbaarheid hem bij zijn werk parten zou hebben gespeeld. „Men moet ook geen kabinetsformatie op de openbare straat laten ondernemen," is een reeds aloude leuze van diegenen, wel ke al eerder ervaren en ook opgemerkt hebben, dat in dit opzicht een zeer ruime openbaarheid schadelijk kan werken. Hierin schuilt ongetwijfeld iets waars. ter gelegenheid van onderhandelingen over de samenstelling van een kabinet, loven en bieden een rol van belang spe len. Precies hetzelfde verschijnsel doet zich op niet minder grote schaal in het particuliere te weten in de handel voor. Er bestaat dan ook allerminst reden voor heren zakenlui om, gelijk juist zo menig maal in hun kring geschiedt, te smalen over het zo juist genoemde phenomeen. Terugkerend tot de vraag of een for matie „op straat" dan wel geheel en al in het geheim moet geschieden, meen ik te kunnen stellen, dat de waarheid ook Wanneer Jan en alleman weten, dat ach tereenvolgens de heren A, B C enz. enz. aangezocht zijn om een portefeuille op zich te nemen, maar daarvoor bedankt hebben, zal de animo voor anderen om daarna nog aan bod te komen, er licht minder op worden. Hierdoor kan zich dus een extra moeilijkheid voordoen om mensen bereid te vinden een ministerschap te aanvaar den. Daarom geloof ik, dat het gelijk aan de zijde is van hen, die in dit opzicht op inachtneming van discretie gesteld zijn. Verder moet ik erkennen, dat indien twee partijen, elk op haar beurt, wel gaar ne een plaats in de regering zouden krij gen, een bedenkelijke toestand kan ont staan, als zij bij het loven en bieden, dat nu eenmaal ter gelegenheid van een kabinetsformatie onvermijdelijk is, al te zeer in eikaars kaarten hebben kunnen kijken. Overigens haast ik me meteen op te merken, dat waarlijk niet alleen op publiek en politiek terrein, en dan o.m. hier in het midden ligt. De openbare me ning heeft er aanspraak op, in staat ge steld te worden tijdig te kunnen waar schuwen tegen een eventueel hoogst be denkelijke formatie-opzet. Doch overigens beken ik gaarne de zienswijze te delen van hen, die er de voorkeur aan geven dat niet alles met betrekking tot forma tie-pogingen, zolang het nog slechts po gingen zijn, geopenbaard wordt. Hoofd zaak is en blijft, dat wanneer eenmaal een kabinet gevormd is, dit, gelijk het trouwens verplicht is, open kaart tegen over de volksvertegenwoordiging speelt omtrent de motieven, welke tot het op treden van die ploeg geleid hebben en te vens omtrent het programma dat het ver wezenlijkt hoopt te krijgen. Eind goed al goed. Op 2 juli hebben zich alle ministers en staatssecretarissen, die tot leden van de Tweede Kamer gekozen waren uit gezonderd minister Luns, die verhinderd was als leden der Kamer laten beëdigen. Daarmee maakten zij zelf, eerder dan aan vankelijk het voornemen was geweest, een eind aan het eerst begonnen, niet bijster gelukkige spelletje om die beëdiging, dus het lid worden van de Kamer, nog zo lang mogelijk uit te stellen. Mij is be kend, dat binnen de kring van de hier bedoelde bewindslieden tenslotte het be sef was doorgedrongen, dat men het spel letje helemaal niet had moeten spelen. Al kwamen zij een beetje laat tot die ont dekking, tenslotte geldt hier dan toch: eind goed. al goed. Grondwetsherziening De aanneming van de in eerste aanleg door de oude Kamers aangenomen ont werpen tot grondwetsherziening is langs een leien dakje gelopen. Met algemene stemmen gingen de vier ontwerpen er door. Ook het ontwerp, dat de leeftijd waarop men Kamerlid kan worden, van dertig op .vijfentwintig jaar brengt. Nu de Kamer van Honderdenvijftig zich een stemmig hiermee heeft verenigd, zal de Eerste Kamer zeker niet zo dwaas zijn er toch nog een stokje voor te steken, om dat sommigen daar liever gezien zouden hebben dat' voor die Kamer een afzon derlijke bepaling zou gelden; te weten de leeftijdsgrens van dertig jaar. Een daar toe dienend ontwerp had echter de Eer ste Kamer zelf bij de behandeling in eerste aanleg verworpen. De sedertdien, na de ontbinding der beide Kamers, nieuw samengestelde senaat zal, dunkt me, van wijs beleid blijk geven door mede aan het hier vermelde ontwerp zonder mok ken haar stem te geven. Dr. E. van Raalte Onder studentikoos verstaat men: passend bij een student, op de wijze van studenten, student-achtig. Wij hebben te maken met een reeds in de 17e eeuw uit het Duits overgeno men allerwonderlijkste vorming. De studenten hebben .namelijk achter het woord ~~s tudent hef Griekse achter voegsel i k o o s geplaatst, waarmee in die_ taal bijwoorden worden gevormd. Tot fn de 18e eeuw schreef men, vol komen terecht, het tweede lid van het woord met Griekse letters. Vervolgens maakten de Duitse studenten nóg een woord, namelijk burschikoos, van B u r s c h e afgeleid, dat ook student betekent. Burschikoos duidde dan de losbandigheid der studenten aan, studentikoos had betrekking op hun ijver. Het laatste woord is in het Nederlands overgenomen. Be k w a a m is een afleiding van het werkwoord bekomen, dat beteken de: passen, voegen. Bekwaam is dus: geschikt, gepast, doelmatig. In deze betekenis treffen wij het woord nog aan in de uitdrukking met be kwame spoed, die immers bete kent: met passende haast. Ook het En gelse to become betekent: passen, voegen, betamen en dit is weer hetzelf de als het Latijnse con-venire, dat wij kennen als conveniëren. Ook in de be tekenis: voegzaam, zedig, ingetogen, komt bekwaam voor, maar bekender is de tegenstelling onbekwaam voor: dronken. De jongste betekenis is: in staat zijn- een vak uit te oefenen, ge schikt, kundig. Wij zeggen giro met een harde Hol landse g. Maar het Italiaanse woord waaraan wij het ontleend hebben, wordt uitgesproken dzjiro. Dit bewijst dat het woord via de geschreven taal tot ons is gekomen. Giro gaat terug op het La tijnse gyrus dat: kring betekende. Uit die betekenis is voortgevloeid de betekenis: omloop, in het bijzonder geldomloop. Wij verstaan er dan ook onder: het schriftelijk overdragen van geld van het tegoed van de ene rekeninghouder op dat van een andere. Het is waarschijnlijk dat wij het Ita liaanse woord via het Duits in het Ne derlands hebben overgenomen. Reeds in 1635 komt het in een Duitse tekst voor. Afgeleid van giro is het werkwoord gireren. i Het woord vuig is een woord uit de schrijftaal; het wordt alleen gebruikt in combinatie met de woorden laster en lusten. Vuige laster wil zeggen: laaghartige eerroof of kwaadsprekerij; vuige lusten zijn dierlijke lusten. In het Middelnederlands luidde het woord vuig: v u i d i c h en de beteke nis was: lui, vadsig. Op dezelfde ma nier is het woord-leeg ontstaan uit ledig en staan naast elkaar woorden als broer en broeder, vaar en vader, staag en ge stadig enz. Wat de betekenis betreft is vuig ver want met vuil, maar ook met voos en met vuns. De oudste betekenis is: rottend en daaruit vloeit voort: on rein, vies, walgelijk (Engels foul). Ook het woord hondsvot behoort waarschijnlijk tot deze woordfamilie.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7