Kroesjtsjev zou toenadering zoeken tot het Westen Russische premier in Kiev tijdens Russisch - Chinese besprekingen in Moskou Genezen patiënten zaten jarenlang opgesloten HET WEER I Prof. De Quay zoekt naar ministers Taalcompromis morgen in de Belgische Kamer ttentie ctie Spaak op weg naar Kroesjtsjev Straaljager valt op kampeerterrein: zeven doden Peronisten tonen hun macht in Argentinië Militair van Britse veiligheidsdienst naar Oost-Berlijn Schandaal in krankzinnigengesticht Huizen van geestes zieken werden door personeel verkocht Honkbalweek is afgelopen Meerderheid in parlement verzekerd Rechter geeft boer Meiland gelijk 9.95 BADSH0RTS WESTELIJKE DIPLOMATEN IN MOSKOU: Vandaag of morgen een onderhoud in Kiev Diep geheim Kadar naar Moskou Al meer dan 1.327.000 blanco stemmen geteld Wind en regen Aan het strand: Het woord is aan Prof. Zijlstra wil wel terugkomen maar dan als premier In de krant van heden: Ingewikkeld Nbordwijkerhout mag zijn terreinen niet in bezit nemen NYLON iiaa:eMMi»i.i.ra»lSir8Z ejore you buy! FALCON REGENJASSEN 48e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 8 JULI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.-, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. .Jj Jo, L. Lodewijks R^l.cdchell« U.m.i<fav Ko.»k Uitgavet Grafische Bedrijven Damiate N.V., Gro.e Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster NEW YORK (AP) De New York Times meldt dat premier Kroesjtsjev heeft besloten te streven naar een nieuwe verstandhouding met de Verenigde Staten, nu de Sovjet-Unie de hoop heeft opgegeven dat het ooit tot een verzoening met communistisch China zal komen. Het Amerikaanse blad noemt leidende weste lijke diplomaten in Moskou als de zegslieden van dit nieuws. In westelijke diplomatieke kringen acht men de breuk tussen Moskou en Peking een historische ontwikkeling van de eerste orde. Het wordt nu waarschijnlijk geacht, dat de Russen een soepeler politiek tegenover het Westen gaan voeren, die onderhande lingen over een aantal beperkte akkoorden tussen Oost en West mogelijk zouden kunnen maken. Premier Kroesjtsjev is naar Kiev, de hoofdstad van de Oekraine, vertrokken voordat de Chinese delegatie in Moskou aankwam om het ideolo gische geschil tussen China en de Sovjet-Unie te bespreken. De Belgische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak kwam gisteren op Schiphol aan op doorreis naar Moskou. (Van onze correspondent) BRUSSEL Paul-Henri Spaak, de vice- premier van België en eveneens minister van Buitenlandse Zaken, is via Moskou naar Kiev vertrokken, waar hjj vandaag of morgen een onderhoud zal hebben met premier Kroesjtsjev. Bij zijn vertrek uit Brussel heeft de Belgische bewindsman er de nadruk op gelegd dat hij in genen dele onderhandelingen gaat voeren, doch dat het veeleer om een particulier bezoek gaat tydens hetwelk hjj hoopte te worden inge licht over verscheidene kwesties zoals de Russische houding ten opzichte van Ber. Hjn, de betrekkingen tussen oost en west, de onderhandelingen tussen de landen van de Noordatlantissche Verdragsorganisatie en die van het Warschau-pact en een even tuele gedeeltelijke stopzetting van de kern proeven, waarover op 15 juli in Moskou onderhandelingen beginnen. MOSKOU (Reuter-AP) De Russische en Chinese delegaties hebben vandaag in een op de heuvels bij Moskou gelegen I landhuis, hun ideologisch debat hervat. De gedelegeerden werden naar de villa ge reden, die met muren is omringd. Voor de ramen van de twaalf wagens waren de gordijntjes neergelaten. Toen de voer tuigen de tuin waren binnengereden, wer den de hekken gesloten. Verslaggevers werden aan de overkant van een brede straat op een afstand gehouden en de poli tie keek toe dat zij geen foto's maakten. Gisteren, toen de conferentie een rustdag hield, werd een Amerikaanse fotograaf enige tijd vastgehouden. Spaak wordt vergezeld van een aantal leden van zijn kabinet en van de vaste vertegenwoordiger van België bij de NAVO, waarvan hij vroeger zelf secreta ris-generaal is geweest. De hoofdredacteur van de Antwerpse! Vijf Chinezen gehuldigd De besprekingen worden in de grootste geheimhouding gevoerd. Er is in de Rus sische pers geen woord over verschenen. Pogingen om inlichtingen bij de Chinese ambassade leverden geen resultaat op. De ambassade deelde mee het te druk te heb ben om vragen van de pers te beantwoor den. Luisterposten in Tokio melden dat radio Peking evenmin melding heeft ge maakt van de besprekingen na het bericht over de aankomst van de Chinese delega tie in Moskou. Radio-Moskou heeft zater dag in de uitzendingen voor het binnen land een door radio-Peking verzorgd pro gram van een half uur in de Russische taal geschrapt. Tot dusver zond de Rus sische radio veelvuldig dergelijke pro gramma's uit. In het weekeinde is nog een teken van de crisis in de betrekkingen tussen beide landen waargenomen: De Chinezen trok ken zich terug van het internationale filmfestival dat zondagavond in Moskou begon. Volksgazet, die tevens ondervoorzitter van de Belgische Socialistische Partij is en die uit dien hoofde goede relaties met Spaak onderhoudt, schrijft in zijn blad dat het vermoeden voor de hand ligt dat de Sov jet-Unie andermaal rekent op het grote vertrouwen dat Spaak in de westerse wereld geniet om hem zekere elementen te verschaffen die, aan de westerse leiders overgebracht, aanleiding kunnen geven tot vlotmaken van reeds lang gewenste, doch tot dusver onmogelijk gebleken onderhan delingen. Spaaks bezoek wordt in Moskou beschouwd als onderdeel van de westelijke „peilingen" voor de besprekingen over een verbod op proeven met kernwapens. Meestal dienen de bezoeken, zoals dit van Spaak aan Moskou, om bouwstenen bijeen te brengen voor latere conferenties of eventueel ook voor waarschuwingen en suggesties over te brengen aan degenen, die men niet rechtstreeks aan de top kan aanspreken om diplomatieke redenen of op gronden van prestige. Spaak werd op het Moskouse vliegveld ontvangen door Valerin Zorin, de Russi sche onderminister van Buitenlandse Za ken Russische functionarissen hebben ge zegd, dat het initiatief tot de besprekingen van Spaak met Kroesjtsjev van de Belgi sche minister is uitgegaan. Spaak zal mor- gne terugkeren. PEKING (Reuter) Op een massa bijeenkomst ter verwelkoming van de vijf Chinezen, die door de Russische regering zijn uitgewezen, heeft de Chinese plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken Lioe Hsiao de Russische maatregel „onredelijk" genoemd. Hij zei dat de Rus sische gedragslijn „hen die ons na aan het hart liggen" slechts kan grieven en de vijand verheugt. De Amerikaanse imperialisten en de Joegoslavische Tito-kliek hopen van gan ser harte op een scheiding tussen China en de Sovjet-Unie, zo zei vice-premier Tsjen Yi, die vervolgens het woord voer de. Volgens hem wensen het Chinese en het Russische volk eenheid. Wij moeten ons verzetten tegen een breuk en trouw blijven aan het maixistisch-leninistische revolutionaire beginsel, aldus Tsjen Yi. MOSKOU (AFP) Een delegatie van de Hongaarse regering en communistische partij zal binnen enkele dagen een vriend- schapsbezoek aan de Sovjet-Unie brengen op uitnodiging van de communistische partij en regering van de Sovjet-Unie. De delegatie zal onder leiding staan van pre mier Kadar, eerste secretaris van het centrale comité van de Hongaarse com munistische partij. WILLOW GROVE (Reuter) Zeven mensen kwamen om het leven en 17 wer den gewond toen een onbemande straal jager op een kampeerterrein bij Willow Grove, in de Amerikaanse staat Pennsyl vania, te pletter sloeg. De piloot was uit zijn toestel gesprongen toen het door een storing onbestuurbaar was geworden. Hij kwam veilig op de grond. Het kamp was vol padvinders en ande re kampeerders. Toen het vliegtuig naar beneden kwam raakte het eerst een boom. Een vleugel brak af evenals de staart. De brandende romp kwam neer op het badhuis van het terrein. veer de helft van de uitgebrachte stem men in de verkiezingen van gisteren in Argentinië geteld waren, bleek dat onge veer een zevende deel van de kiezers blanco heeft gestemd. In vroegere ver kiezingen hebben de blanco-stemmen van de peronisten zelfs een derde van het to tale aantal uitgebrachte stemmen bedra gen. Dr. Arturo Illia van de Radicale Volks unie heeft de leiding met 2.11.400 stem men. Dr. Oscar Alende staat met 1.412.000 stemmen op de tweede plaats. Hij is van de intransigente racidale volkspartij en is een vriend van de voormalige presi dent Arturo Frondizi, die gevangen zit. Als derde komt de gepensioneerde gene raal Pedro Aramburu, de voormalige voor lopige Argentijnse president, met 1.188.000. Hij is de leider van de Conservatieve unie van de middenweg. Er zijn totdusverre 1.327.000 blanco stemmen geteld. Alhoewel de 62-jarige plattelandsdokter Illia de leiding had, is de kans heel klein dat hij de nodige meer derheid van stemmen voor zich zal winnen om tot president te worden gekozen. De verkiezingen hebben ten doel het land weer een constitutionele regering te ge ven. LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Oorlog heeft meegedeeld, dat een korporaal van de Britse geheime dienst. Brian Patchett, die in Oost-Berlijn politiek asiel gevraagd heeft, toegang had tot hoogst geheime" inlichtingen. Patchett wordt sinds dinsdag vermist. Hij was verbonden aan de Britse lucht machtbasis op het Westberlijnse vliegveld Gatow. Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat de korporaal naar Oost- Duitsland is overgelopen omdat hij „niet langer met revanchisten wilde werken' Naar verluidt heeft Patchett een brief achtergelaten, waarin hij te kennen geeft naar de communisten te zullen overlopen Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklarin gen, later toenemende bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige, aan de kust later matige tot vrij krachtige westelijke wind. Dezelfde tem peraturen of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ben hogedruk-uitloper van de oce aan brengt flinke opklaringen. Mor gen in de middag of avond weer een buienkans. Matige tot vrij krachtige westenwind, waa.rdoor het strandweer te koel zal zijn.- In de middag 16—17 graden, zeewater 16 graden. V ooruitzichten: In de eer ste helft van deze week nog wissel vallig en te koel. (Van onze correspondent) PARIJS —Onder zware koppen brach ten de Parijse boulevardbladen gisteren het bericht van een nieuw Frans schan daal. Het betreft een krankzinnigenge sticht in Toulouse, waar twee vrouwen, on danks hun genezing, zeven jaren hebben opgesloten gezeten. De nieuwe burgemeester van de stad heeft het schandaal ontdekt en bond de kat de bel aan. Voor morgen is hij op het ministerie van gezondheid in Parijs ontboden om maatregelen te bespreken. Er zouden nog meer gevallen van fictie- I krankzinnigen zijn, die in Toulouse wor den vastgehouden. De burgemeester schijnt die stal nu eens grondig te willen reinigen. Aan de basis van het schandaal bevindt zich de woningnood en de woekerwinsten die uit die toestand zijn te slaan. In de psychiatrische kliniek was het de func I tionaris die de onroerende bezittingen van patiënten moest beheren, die van die wo ningcrisis misbruik heeft gemaakt. Hij wist de patiënten bij hun komst tot het plaatsen van een handtekening te be wegen, waardoor ze, maar natuurlijk zon der zich dit bewust te zijn, afstand deden I van hun woningen. Woningen die de amb tenaar dan verhuurde of verkocht. Soms trok hij er ook zelf in. Het gevolg was natuurlijk, dat de patiënten geen eigen dak meer hadden, wanneer ze, tegen de ver wachting en zeker tegen de hoop van c)e functionaris en zijn medeplichtigen, toch genazen, zodat er dan weinig anders opzat dan ze maar voor onbepaalde tijd in het gesticht te houden. Hoeveel slachtoffers naast de twee vrou wen, die nu voorlopig in een hotel zijn on dergebracht de ambtenaar verder heeft ge maakt, is nog niet met zekerheid bekend. Maar de komst van de burgemeester naar Parijs lijkt er wel duidelijk op te wij zen, dat het laatste woord over het schan daal van Toulouse nog niet is gezegd. Prins Beatrix, tijdens haar rondgang door de expositie „150 jaar Nederland se kunst", bij het schilderij „Drie ge neraties" van Charley Toorop. ((Zie verder pagina 7) Henry Maret: Het zijn nooit de ongelukkigsten, die in opstand komen. De Haarlemse honkbalweek isafge lopen. Het tienduizenden toeschou wers trekkende evenement is zonder meer een succes geworden, ondanks de slechte weersomstandigheden van zaterdag, toen des Avonds de regen in bakken van de hemel viel. Zondag was het sluitstuk, maar alvorens de slotmatch werd gespeeld reikte wet houder Voskuilen de -ijzen uit. Op de foto ziet men hem aan de Ameri kaan Monson van de Sullivans een van de drie prijzen, die deze uitblinker in het toernooi verdiende, ter hand stel len. Voor verder nieuws over de suc cesvol verlopen honkbalweek zie men één van de sportpagina's. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, zoekt ministers. Hij hield vanmorgen oriënterende besprekingen met de pro testantse fractievoorzitters Beemink (C.H.U.) en Van Eijsden (A.R.P.). Van middag om vier uur zou hij mr. Toxo- peus (V.V.D.) ontvangen en vanavond om negen uur dr. De Kort van de K.V.P. De toewijzing van portefeuilles in het nieuwe kabinet is het voornaam ste onderwerp van gesprek. Prof. De Quay heeft voorts intensief I telefonisch contact gehad met de leden van het aftredende kabinet, om te infor meren of zij bereid zijn. opnieuw vier jaar liet ministerschap te bekleden. Het is na genoeg zeker, dat in ieder geval de minis ters Klompé, Cals, Van Aartsen, Beer- man, Visser en Korthals niet terugkeren. Een sleutelpositie wordt ingenomen door I de aftredende minister van Financiën, prof. Zijlstra. De indruk bestaat, dat de heer Zijlstra wel wil terugkomen, maar dan niet als minister van Financiën, maar bij voorkeur als minister-president. Prof. De Quay, die nog steeds schijnt te aarze len, of hijzelf opnieuw het premierschap zal aanvaarden, zou zich wel willen schik ken naar de wens van prof. Zijlstra en dan zelf met het vice-premierschap genoe- I gen willen nemen. Een dergelijke constructie stuit echter I op ernstige bezwaren bij de leiding van de K.V.P. en ook in de K.V.P.-Tweede Kamerfractie, omdat men de voorkeur geeft aan éèn K.V.P.-minister-president. Op de aftredende premier wordt dan ook aandrang uitgeoefend een nieuwe ambtsr I termijn te aanvaarden. Zou hij daarvan afzien, dan acht men het geenszins van zelfsprekend, dat rof. Zijlstra in zijn plaats komt. Men wenst in eerste instan- tie in eigen K.V.P.-knng een opvolger te zoeken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Zwart op Wit4 Uit stad en omgeving5, 6, 12 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische Kamer zal, een week later dan oorspronkelijk voor zien, morgen met het behandelen van het taaicompromis van de regering kunnen be ginnen. Zaterdagmiddag heeft eerste minister Lefèvre eindelijk kunnen vertellen hoe de nieuwe regeling voor de zes gemeenten uit het Brusselse zou worden. Over die regeling zijn de partijen van de regeringscoalitie het eens geworden en gisteren hebben zich alleen de Volksunie en het Vlaamse „actiecomité voor Brus sel en de taalgrens" (het comité dat de marsen naar Brussel heeft georganiseerd) tegen verklaard. Ook de liberalen zullen hun stem wel aan het compromis onthou den, doch niettemin zal het wetsontwerp van een ruime meerderheid in de Kamer en Senaat verzekerd zijn, zodat de re gering er, zoals zij van plan is, genist de vertrouwenskwestie aan kan verbin den. Het bereikte akkoord is nogal ingewik keld. Het komt erop neer, dat de zes randgemeenten worden ondergebracht in een nieuw, eigen administratief arrondis sement. Het Nederlands zal daarin de voertaal zijn. Er zullen zeer ruime facili teiten worden ingevoerd voor degenen die zich van het Frans willen bedienen. Zo zullen in de gemeenten Franstalige be waarscholen en lagere scholen worden op gericht, wanneer tenminste zestien gezins hoofden daarom verzoeken. Overheids ambtenaren zullen Frans moeten spreken tegen het steeds groter wordende aantal Frans-sprekende Belgen dat in de buurt komt wonen. Documenten zullen hun in het Frans worden toegezonden of ze zullen vergezeld gaan van een vertaling. De veehouder Meiland uit Noordwijker- hout, heeft in eerste instantie de strijd om het behoud van zijn land en zijn be drijf gewonnen. Hedenochtend wees de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, de eis af van I de gemeente Noordwijkerhout: ontruiming van grond en opstallen binnen tweemaal 24 uur. De vice-president overwoog dat waar schijnlijk de heer Meiland te goeder trouw de grond zonder recht in bezit heeft. Bij een afweging van de wederzijdse belan gen moet echter het belang van de heer Meiland veel hoger aangeslagen worden dan dat van de gemeente. Bij een ontrui ming zou de heer Meiland immers ge noodzaakt zijn zijn bedrijf geheel of ten dele op te heffen. De gemeente heeft ne gen maanden de tijd gehad om schade te voorkomen. Bovendien is de gemeente niet met een aanvaardbare oplossing ge komen Deze week voor heren met binnenslip voordelige strand-aanbieding Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 •i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1