Franz Joseph Strauss herkozen als voorzitter van de CSU Tijdbom onder de politieke constellatie in Bonn Autobus stort van viaduct negen mensen gedood ERELDNIEUWS Van dag tot dag Prins Charles aan een dagvaarding ontsnapt Krasse dame Kruis terug in de raadzaal van Empoli Reginald Maudling op de voorgrond Maleise Federatie Samenwerking Noury met J. T. Baker Chemical Verkeersramp op Autobahn Zwijgende Britse journalist in vrijheid Verontrusting over vuil zeewater U schakel over op Gulfpride (Dp de raatótoel MAANDAG 8 JULI 1963 SELECT SINGLE-G V erdachtma kingen Aanspraken V. Brits schip gezonken bij de Straat van Gibraltar POSTZEGELS VOOR HET RODE KRUIS 4*4 C 0*4 C 8*4 12*9 C 30*0 C NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND - 4 NEDERLAND Het incident tijdens de generale repeti tie van de NAVO-taptoe in het Olympisch Stadion te Amsterdam op vrijdagavond heeft enige gewonden opgeleverd, die door de Amsterdamse G.G.D. zijn verzorgd. De gewonden waren allen betogers, geen po litiemannen. De betogers hebben dan ook in geen enkel opzicht geweld in de zin ge had en zich onthouden van alles wat op geweld leek. De Amsterdamse politie heeft, zoals burgemeester Van Hall tevoren had aangekondigd, „hard toegeslagen" en zich niet beperkt tot het verwijderen van de demonstranten, doch naarstig gebruik ge maakt van gummiknuppel en wapenstok. Onze redactie te Amsterdam heeft gemeid, dat ettelijke bekeuringen zijn opgemaakt, nadat de gewonden door de G.G.D. waren verzorgd. Deze bekeuringen zijn niet het gevolg van mishandeling, doch van „het verstoren der openbare orde". Mishande ling van demonstranten is moeilijk juri disch te vervolgen, al kan men theore tisch stellen dat het wettelijk ongeoorloofd is. Het is niet bekend of mishandelden klachten hebben ingediend. Zelfs het in dienen van klachten zal niet zo gemakke lijk zijn. Dit alles kan natuurlijk van offi ciële zijde heel eenvoudig worden tegen gesproken en geargumenteerd, zonder dat er een aanwijsbare onregelmatigheid in het spel is. Maar wat wèl duidelijk wordt: de Nederlandse politie moet oppassen dat zij zichzelf geen slechte faam bezorgt. Dat zou jammer zijn, aangezien haar lankmoe digheid, zin voor recht en orde, zelfbe heersing en nauwgezette eerbied voor de persoonlijke vrijheid tot dusver de Neder landse burgerij geholpen hebben haar ver trouwen in de overheid te behouden. De politie heeft ook een zeer verant woordelijke plicht in het versterken en be houden van dit vertrouwen. Als zij door eigen daden schade toebrengt aan het pres tige der overheid, demonstreert zij navrant een van de argumenten waarom de bur ger in de democratie een hekel heeft aan politiestaten. (Van onze correspondent) BONN. Met overweldigende meer derheid is afgelopen zaterdag in het Münchense Deutsche Museum Franz oseph Strauss herkozen tot voorzitter van de Christelijk-Sociale Unie, de Beierse zusterpartij van Adenauers Christen-Democratische Unie. Strauss (reeg 559 (79 percent) van de 706 door de gedelegeerden uitgebrachte stemmen; 62 afgegeven stemmen waren ongeldig. Bij zijn vorige verkiezing in 1961 kreeg Strauss 88 percent van de uitgebrachte stemmen. Ondanks de overweldigende steun voor Strauss ging het op het partijcongres van de C.S.U. niet altijd even rustig toe. Drie partijleden, onder wie de Bondsdag-afge vaardigde Baron von und zu Guttenberg, maakten openlijk bezwaar tegen de her verkiezing van een man, die zozeer ver wikkeld is in processen en onopgeklaarde affaires. De rede van Guttenberg was op de rumoerige, schreeuwerige bijeenkomst een meesterstuk van waardige, afgewogen taal. Hij pleitte voor de mogelijkheid van een echte democratische discussie en wees erop dat de partij met Strauss gevaar liep vele rooms-katholieke en protestantse stemmen kwijt te raken, daar de gedra gingen van de oud-minister niet altijd het toonbeeld zijn van een christelijke levens opvatting. Dat deze mening van Guttenberg niet uit de lucht gegrepen was, bleek wel uit een brief van „De Katholieke actie" aan drie C.S.U.-leiders, waarin werd geadvi seerd de in dubieuze zaakjes genoemde Strauss niet herkiesbaar te stellen als par tij voorzitter. Dezelfde mening huldigde, dat is algemeen bekend, de Münchense kardinaal Döpfner. Advertentie liis V, ABERDEEN (Schotland) (AP) Tegen de eigenaar en de buffetjuffrouw van het Crown Hotel te Stornoway, die prins Charles in juni een glaasje cherry brandy geschonken zouden hebben, zal geen ver volging worden ingesteld. Hiermede is voorkomen, dat de koninklijke familie in een onaangename positie komt te verkeren. De eigenaar van het Crown Hotel, Alexander D. Macmillan, en zijn nicht, Christine Matheson, werden kort na het bezoek van de veertienjarige troonopvol ger door de politie verhoord en geverbali seerd. In Schotland mag aan personen onder de achttien jaar geen sterkedrank verstrekt worden. Doordat niet tot ver volging zal worden overgegaan is het risico weggenomen, dat Alexander Macmillan prins Charles kan dagvaarden. Prins Charles kwam met een oefenjacht van de Gordonstoun-school naar Storno way. De prins wist zich aan het toezicht van zijn rechercheur te onttrekken en aan de hotelbar een cherry brandy te bestellen Met een „beetje pijn in de rug" liep vrijdagochtend een 75-jarige dame uit Den Haag naar het ziekenhuis aan het Westeinde, nadat ze in haar woning van een trapje was gevallen. Bij onderzoek bleek dat de vrouw een wervel had ge broken en met spoed werd ze in bed gelegd. Ze zal in het ziekenhuis moeten blijven. EMPOLI (Italië) (AP) Tien jaar na dat hij opdracht heeft gegeven het neer te halen, heeft burgemeester Mario Assi- relli een kruis vandaag terug laten plaat sen op de> muur van de raadzaal. Assirel- li is sinds 1950 burgemeester van Empoli bij Florence. In vrijwel elk overheidskan toor in Italië hangen kruisen maar Assi relli is een communist en hij had het in Empoli laten weghalen. De „bekering" van Assirelli kwam toen hij een lofrede uitsprak voor wijlen paus Joannes XXIII. Het christen-democratisch gemeenteraadslid Stefano Cavini onder brak hem daarbij. „U heeft vele aardige woorden over de universele liefde van paus Joannes gesproken en over zijn res peet voor iedereen. Wat zegt u van het kruis dat u hebt laten neerhalen?" De burgemeester knikte en gaf een klerk op dracht het uit een kast te halen en weer op zijn plaats te hangen. Strauss wist alle bedenkingen echter weg te oreren in twee redevoeringen, waarin hij alle registers van zijn demagogisch redenaarstalent uittrok. Terwijl de demo cratische en fatsoenlijke woorden van Gut tenberg maar matig applaus oogstten, kreeg Strauss donderende bijval voor zijn felle uitvallen tegen de kerk en tegen „een anonieme organisatie van eerzuchtige figu ren", waarmee kennelijk Guttenberg en zijn vrienden bedoeld werden. Geheel in stijl met zijn gebruikelijke politieke optre den argumenteerde Strauss niet tegen zijn critici, maar probeerde hen verdacht te maken. Wel het summum was dat hij zei niet aan baantjes te kleven. Ik ben trouwens financieel onafhankelijk, zo riep hij uit, en in de volgende zin noemde hij de beweringen, dat hij miljonair zou zijn, leugen, bedrog en zwendel. Het partijcongres bereikte een diepte punt toen de huidige minister-president van Beieren, Goppel, over zijn partijge noot Strauss zei: „Hij heeft niet gelogen in de Spiegelaffaire. Dat moeten wij van hem aannemen, als hij dat zegt". Deze mededeling, die in sterke tegenstelling staat met het officiële regeringsrapport over de Spiegel-affaire, waaruit blijkt dat Strauss het parlement ten minste een keer of vijf heeft voorgelogen over zijn rol in de affaire, baseerde Goppel op het verschil tussen objectieve waarheid en subj ectief waarheidsbewustzij n. De herverkiezing van Franz Joseph Strauss tot voorzitter van de voor de C.D.U. zo belangrijk Beierse zusterpartij heeft zijn positie weer versterkt. En al kan bijna niemand geloven dat een man die als minister van Defensie door een zo grote rel moest aftreden, ooit weer lid van de bondsregering kan worden, het lijkt toch moeilijk op Strauss' aanspraken op een ministerszetel op den duur nul op het re kest te geven. Temeer als men bedenkt dat de C.S.U. in de huidige regeringscoa litie beschikken kan over vier ministers posten. In de toekomst zal de C.D.U. de C.S.U. nodig blijven hebben om de sterk ste partij in de Bondsdag te blijven. Aan de andere kant hebben de liberalen, die met de C.D.U. en de C.S.U. het huidige bondskabinet vormen, verklaard nooit meer aan een regering te zullen deelne men, waarin Strauss zitting heeft. Dit al les betekent echter dat Strauss' herver kiezing een tijdbom is onder de huidige politieke constellatie in Bonn. y I ui men neut wet nciijn w uuc. wv ovaiju in I unnpfl CP^TTlPPfl ter de schermen is nog lang niet ten einde, ill IvUllUCil fe C3111CCU maar nu de kruitdamp is opgetrokken be- LONDEN Reginald Maudling, de 46- jarige kanselier van de schatkist, die ge noemd wordt als de meest waarschijnlijke opvolger van Macmillan, heeft voor het eerst een gooi naar de macht gedaan. Tot nu toe had hij gezwegen omdat de partij na de Profumo-afïaire in een paniekstem ming verkeerde en het niet duidelijk was of men hem werkelijk wilde. De strijd ach- (S, Kettingreactie (Van onze correspondent) LONDEN Tengkoe Abdoel Rahman, de premier van Malaya, is dit weekein de in Londen aangekomen, waar hij de overeenkomst inzake de oprichting van de Maleise Federatie zal ondertekenen. Na een vergadering van meer dan tien uur, onder leiding van de Britse minis ter van het gemenebest en koloniën. Dun can Sandys, werden de delegaties van Malaya en Singapore het vrijdag zo goed als eens over de hangende financiële kwes ties. Vandaag zou de bijeenkomst wor den voortgezet om nog enige kwesties aan gaande Broenei te regelen. Sandys heeft vrijdag de sultan van Broenei ontvangen, die met een uitgebrei de delegatie in Londen aankwam. De Koninklijke industriëele maatschap pij Noury en Van der Lande te Deven ter en J. T. Baker Chemical Co., Phillips- burg, New Jersey, V.S., hebben opgericht I Noury-Baker N.V. voor de fabricage en verkoop van reagentia en fijne chemica liën. Noury-Baker N.V. wordt gevestigd te Deventer, waar in 1964 de produktie voor de verkoop in de Beneluxlanden ter hand zal worden genomen. gint het beeld zich scherper af te teke nen. Het zijn vooral de jongere conserva tieve Lagerhuisleden die achter Maudling staan. I. 4 s V. il '*r! (Van onze correspondent) LONDEN Eind vorige week is één van de beide „zwijgende" journalisten, Brendan Mulholland van de „Daily Mail", na vier maanden te hebben doorgebracht in de open gevangenis in het dorp Ford in Sussex, in vrijheid gesteld. Er waren meer dan honderd journalisten om hem te verwelkomen. Muiholland en zijn collega Reginald Fos ter van de „Daily Sketch" hadden op januari geweigerd voor het Vassall-tri- bunaal de vertrouwelijke bronnen van hun onthullingen te noemen. Op 7 maart werd Muiholland tot zes maanden en Foster tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beiden kregen aftrek. Mulholland, die in de beste stemming was, zei dat hij zijn taak op de normale wijze zal voortzetten en zal blijven weigeren de bron van ver trouwelijke mededelingen te noemen. De V.V.V. Groet-Kamperduin in Schoorl heeft in een telegram aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd of de toenemende vervuiling van het zeewater gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid. De V.V.V. zegt dat de stranden steeds meer vervuilen door aangespoeld huisvuil en rottend fruit uit onderlossers, en dat zij ongerust is over de plannen om stads- riolen regelrecht in zee te lozen en de berichten dat ook de Duitse industrie overweegt om via een pijpleiding afval in zee uit te storten. Reginald Maudling, de Britse kanse lier van de Schatkist (minister van Financiën). De kanselier deed zijdelings een aanval I op Macmillan toen hij in Sawston in een rede de malaise in de Conservatieve par- tij analyseerde. De reden voor de ach teruitgang van de Conservatieven is, zo zei hij, dat de kiezers naar verandering snak ken de Conservatieven zijn al dertien jaar aan het bewind en dat de partij nog steeds te weinig contact heeft mef de jonge generatie. Sommigen geloven dat Maudling zich heeft uitgesproken, omdat door zijn succes in Rhodesië Butlers posi tie is versterkt. Op hetzelfde moment, dat ik die neus duidelijk voor mij zag, hoorde ik de mu ziek weer. En tegelijkertijd met. het ho ren van de muziek zag ik het tijdschrift, een aflevering van Maatstaf, op de boe kenplank. De muziek die langs, door en over mij heen gekabbeld was, was van Mozart. Tussen Mozart, tijdschrift en neus lagen mijn gedachten als een inktvlek op een vloeiblad. En met mij zult u zich nu afvragen, wat voor raadseltje ik aan het opgeven ben en wat een neus nu in 's he melsnaam met Mozart te maken kan heb ben. Niets, absoluut, niets. Een ogenblik lang tastte ik volkomen in het duister. Toen begon ik om Mo zart niet te storen op kousevoeten mijn laatste gedachte af te tasten. Daar was dus die neus en die neus behoorde aan mijn oud-oom George, in de wandeling oom Gorael genoemd, die op drieënnegen- tigjarige leeftijd was overleden. Hij was in onze familie een soort levende legen de geweest, vanwege die neus, een let terlijk overkoepelend orgaan, waar hij om niet nader te noemen reden enorm trots op geweest was. Goed, dat was dan de neus, waaraan gekoppeld zijn bezitter. Hoe was ik op oom Gorgel gekomen? Door tante Martha, herinnerde ik mij, de zuster van mijn grootmoeder, oom Gor gels ontroostbare weduwe, die bijna de honderd bereikt had. Op haar was ik ge komen doordat ik aan mijn grootmoeder moest denken, grootmoeder Lina, een zachte, melancholieke vrouw die zo vu rig piano kon spelen. Neen, niet Mozart, maar zeer pathetische operamelodieën die ze met een krachtige aanslag ten gehore bracht. De melodie die mij juist nu te binnen was geschoten, was uit de opera Mignon: „Ken je het land, waar de ci troenen bloeien". Lied, dat mij als kind tot tranen toe ontroerde, omdat mijn grootmoeder mij tevoren de inhoud van deze befaamde opera verteld had over een kind dat door zigeuners gestolen was. Omdat mijn moeder mij op vierjarige leeftijd zoveel mogelijk verdriet besparen wilde, verbood zij mijn grootmoeder het liet te spelen en te zingen. Maar mijn angst die ik niet hebben mocht, speelde ik met mijn broertje. Mijn broertje als zigeuner met een oude, ver regende hoed van mijn vader op, en ik in oude lappen en gordijnen gewikkeld, het onechte zigeunerkind. Dat speelden wij, terwijl mijn vader aan tafel de krant zat te lezen. Tenminste, zo doemde het beeld voor mij op. Mijn vader met een ernstig gezicht boven de krant, een diepe rim pel boven de ogen, zich na enige tijd richtend tot mijn moeder, om met zeke re opwinding in zijn stem twee namen uit te spreken: Sacco en Vanzetti. Later wist ik, dat dit twee van spionage betichte Italianen waren die onschuldig ter dood werden gebracht. Hè, hè, zo ver was ik dus al. Maar ik was nog steeds niet waar ik wezen moest: bij Mozart. Of. Het begon mij plotseling te dagen. Want, terwijl ik naar Mozart zat te luisteren, had mijn blik zich gehecht op reeds eer der genoemd tijdschrift Maatstaf. En in Maatstaf stond een aflevering van J. B. Charles' „Kleine koude Front", een potige aanval op -Verraders in ,oorlogstijd en- on schuldig ter dood gebrachten.Ik was dus terug waar ik begonnen was, maar rol de voor alle zekerheid de kluwen nog eens terug. Het klopte. Ik moet een zeer geluk kige uitdrukking op mijn gezicht gekregen hebben, want mijn man vroeg: „Mooi hè?" doelend op Mozart. Maar terwijl ik ja knikte, zag ik niet mijn man, maar die neus. Lizzy S ara May 1 STUTTGART (Reuter) Een Belgische autobus met Britse vakantiegangers is zondagmiddag in de buurt van Stuttgart van de Autobahn geraakt en 15 meter la ger op een spoorbaan gevallen. Zes inzit tenden van de bus en drie Duitse automo bilisten kwamen om het leven. Er zijn ongeveer 40 gewonden. Het ongeluk gebeurde toen een automo bilist, die meende bandenpech te hebben, stopte. Een achterop komende auto, waar van de bestuurder remde, ging slippen en sloeg tegen de afrastering van het viaduct. Vervolgens reden vier auto's op deze wa gen. Hierbij werden drie mensen gedood en vier gewond. De met grote snelheicr naderende autobus probeerde nog te rem men, maar gleed slippend tegen de stil staande wagens en stortte vervolgens van het viaduct op de spoorbaan. Tijdens het ongeluk viel een hevige regenbui. Van de buspassagiers werden er zes gedood. Dertig inzittenden liepen verwon dingen op. Vijf van hen verkeerden zon dagavond nog in levensgevaar. De chauf feur bleef ongedeerd. In de bus zaten 36 Engelse vakantiegan gers, een Belgische chauffeur en een Ne- Diep beneden het viaduct ligt het wrak van de autobus op de spoorbaan. Telefoto derlandse reisleider. Het gezelschap was zaterdag naar Maastricht gevlogen en was op weg naar Kitzbühl in Oostenrijk. Binnen een uur na het ongeluk hadden achttien ziekenwagens de gewonden weg gehaald. Velen moesten eerst uit het ver wrongen wrak van de autobus worden be vrijd. Dit was het derde grote busongeluk op de Duitse Autobahnen in 48 uur. Vrijdag avond werden 36 Duitsers gewond, waar van 15 ernstig, toen hun bus tegen een rotswand botste nadat de chauffeur de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Vandaag werden tien mensen gewond bij een busongeluk op de Autobahn van Mün- chen naar Salzburg. Het 3604 ton metende Britse schip „Pa trician" is in een dichte mist bij de Straat van Gibraltar gezonken. (ANP). Tomaten. Tomaten komen sneller tot rij ping als men ze laat groeien in een sterk magnetisch veld, hebben twee Amerikaanse onderzoekers ontdekt. Zij publiceerden hun bevindingen in 't tijd schrift Nature. De tomaten in de buurt van de zuidpool van de magneet rijpen merkwaardigerwijs weer sneller dan die bij de noordpool. Hete lijn. Radio-Moskou heeft bekend ge maakt dat de voorbereidende werkzaam heden voor de aanleg van de rechtstreek se telegraafverbinding tussen Moskou en Washington zijn begonnen. XDOOOOOOOOOOOOOOC X Advertentie XX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC ETALAGE- EN RECLAMESTUDIO WIJ ONTWERPEN EN VERZORGEN VOOR U8 - etalages - materiaal - decoraties - standbouw showcards - verbouw - adviezen - praalwagens j SLAPERDIJK 38 I Santpoort: telef. 0 2560 - 7321 - 7582 l ADVISEURS OP HET GEBIED VAN RECLAME g >OOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Op 20 augustus verschijnen vijf bij zondere postzegels met toeslag ter her innering aan het honderdjarig be staan van het Internationale Rode Kruis. Het ontwerp is van de Haagse kunstenaar R. J. Draijer. De toeslag komt ten goede aan het Nederlandsche Roode Kruis. Waarden, kleuren en voorstellingen: 4 4 cent, blauw, hulp post langs de weg, 6 4 cent, violet, lectuurhuisje, 8 4 cent, grijs, zinne beeldige voorstelling, 12 9 cent, goud-oker, internationale hul pverle- ring, 30 9 cent, mosgroen, hulp verlening door korpsleden. Op alle zegels komt een kruis in rood voor. De zegels zullen verkrijgbaar zijn t.e.m. 30 september. Op 16 september komen de Europa-zegels van dit jaar uit, als gebruikelijk in de twee waarden 12 en 30 cent. Het ontwerp van de Noorse tekenaar Arne Holm is internationaal aanvaard door de landen, die bij de CEPT (Conférence Européenne de Postes et de Télécommunications) zijn aangesloten. De kleuren voor de laag ste waarde zijn bruin en okergeel, die voor de hoogste waarde groen en oker geel. De zegels blijven verkrijgbaar tot en met 12 oktober. Alle zegels worden vervaardigd door Joh. Ensche dé, Grafische Inrichting N.V. te Haar- lem. De geldigheid duurt tot en met 31 december 1964. Naar de vrijheid. Twee 19-jarige Oostduit sers zijn zaterdagnacht bij Helmstadt over de grens naar het Westen gevlucht. Een van de jongemannen werd ernstig aan hoofd en benen gekwetst toen hij op een mijn trapte. Zijn metgezel droeg hem naar de vrijheid. Danny Kaye. De Amerikaanse filmkomiek Danny Kaye, die van Oekraiens-joodse afkomst is, heeft zaterdag een dienst in de voornaamste Moskouse synagoge bij gewoond. Gelegenheidgevers. In Saint-Tropez aan de Franse Rivièra zijn uit een hotel-appar tement juwelen ter waarde van 120.000 gulden en 2.000 dollar aan reischeques gestolen. Het appartement werd bewoond door de Zweedse baron Von Leithner en de Oostenrijkse gravin Aicheldurc, die de sleutels op de buitendeur en op de kasten hadden laten zitten toen zij uit gingen. Zwarte lijst. Op Sicilië worden razzia's gehouden op leden van de misdadige Mafia-organisatie. De overheid publi ceert in gedeelten een lijst van vermoe delijke leiders en leden van de Mafia, die naar verwachting zo'n 3.000 namen zal bevatten. Vorige week verloren ne gen mensen het leven bij aanslagen. Standbeeld voor Joannes. Op initiatief van het bisdom Messina zal op de top van de berg Anamara op Sicilië ter herinne ring aan het tweede Vaticaanse concilie een standbeeld voor paus Joannes XXIII worden opgericht. Machtige arm. Arbeiders in de Deense haven Aarhus hebben zaterdag gewei gerd een uit Zuid-Afrika afkomstige la ding van het Zweedse vrachtschip Lom maren te lossen, niettegenstaande een gerechtelijke uitspraak dat de boycot onwettig is. Hun collega's in Kopenhagen hadden eerder eenzelfde houding aange nomen. Tandpasta anno 1963. In Finland is een tandpasta op de markt gebracht, die door de werking op het speeksel het op nemen van radioactief strontium in het lichaam tegengaat. Wiener Wald. In Wenen wordt dinsdag het eerste internationale jeugdcongres van het Internationale Verbond van Vrije vakverenigingen (IVVV) gehouden. De 4.500 deelnemers zullen kamperen in het Wiener Wald. Knopen en scheermesjes. „Sovjetskaja Rossia" meldt, dat er in Rusland vijf mensen zijn terechtgesteld, die onwetti ge winsten hadden gemaakt bij de fabri cage van vulpennen, knopen, scheer mesjes en linialen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3