ALS NEDERLANDSE IN HET BUITENLAND w )j i v u m fë(; VAKANTIEKAPSELS VOOR TEENERS EN TWENNERS J spuigat VOOR HET LAATST C00RNHERT-GYMNASI ASTEN 'te-u '/Th: m UIT DE GROEF Kwartet Rob Hoeke uit Haarlem op de plaat MAANDAG 8 JULI 1963 4 Betrouwbaar Tegenvallers Engeland Frankrijk m G. H. - - m t »wo x«-v h}\\ J 'i i' \mf\ wz<A. - if S J:';, U-V.- 1ST f/fk Marcel de Groot Henny Schoute iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii '1!. 'V'Ml UW hardstikke goed waardeloos pedt pedt waardeloos hardstikke goed hardstikj pedt hardstik pedt waardeloos hardstikke goed hardstikke goed waardeloos pedt Nederlandse meisjes zijn gewild in het buitenland. Om ze te laten werken wel te verstaan. Omgekeerd is het buiten land aantrekkelijk voor de meisjes hier. Niet in de eerste plaats om er te wer ken, maar dat nemen ze op de koop toe. Jaarlijks trekken er ongeveer 3000 meis jes over de grens om elders hun heil te zoeken. Dit aantal wordt ieder jaar groter. Veel verhalen doen er altijd de ronde over meisjes die in het buitenland werken. In de publiciteit komen alleen de verhalen over slechte ervaringen. Daarin is meestal uitsluitend sprake van schuld van de zijde van het buitenland se adres, terwijl het meisje in kwestie vrijuit gaat. In de meeste gevallen echter, stónd het meisje voordat zij vertrok al niet zo heel stevig in haar schoenen of zij heeft zich niet weten aan te passen en is zich eenzaam gaan voelen. En wie daar op uit is, heeft onmiddellijk in de gaten, wanneer iemand door eenzaam heid wordt geteisterd. De enkele keer dat de schuld wel ligt bij de buitenlandse werkgever, (wiens adres door middel van advertenties is verkregenhad het meisje moeilijkheden kunnen voorkomen door het adres waar op ze schreef van te voren te laten con troleren. Het schrijven op advertenties blijft riskant. Maar er zijn andere ma nieren om aan adressen te komen. WE SPREKEN NU niet van de meisjes die via kenissen een adres opdui ken want dan mag worden aan genomen, dat het adres betrouwbaar is. We hebben het over degenen, die niet weten waar naar toe te gaan. Zij kun nen zich v wenden tot het Maatschappe lijk Advies en Inlichtingen Bureau (het M.A.I.) in Haarlem gevestigd bij de uit gang van het station. Tel. 14004. Geopend dagelijks van 1017.45 u.; maandag van 1417.45 u.; zaterdag van 1013 u. Jonge mensen kunnen er adviezen in winnen op allerlei gebied, tevens ver strekt het bureau buitenlandse adressen. En wil een meisje met alle geweld toch op een advertentie schrijven, dan kan zij het adres laten controleren door het M.A.I. HET BUREAU verkrijgt zijn adressen via een corresponderende instelling in het buitenland, die ze op betrouwbaar heid heeft gekeurd. Daarna zendt het bu reau naar de opgekregen adressen vra genlijsten, die later als een soort ar beidscontracten zullen dienen. Op de vragenlijst wordt o.a. geïnformeerd naar de aard van het te verrichten werk (met omschrijving), naar de werktijden (hoe veel uur en van hoe laat tot hoe laat), naar de vrije tijd, naar het salaris enz. In totaal 17 vragen. Wanneer nu een meisje bij het M.A.I. komt met het ver zoek haar aan een adres te helpen, wordt allereerst nagegaan of het betreffende meisje überhaupt geschikt is voor wer ken in het buitenland, of ze zelfstandig genoeg is en of ze zich al dan niet ge makkelijk kan aanpassen. Valt het oor deel gunstig uit, dan worden haar de ingevulde vragenlijsten overhandigd, en kan zij kiezen welk adres haar het mees te lijkt. Blijkt haar keuze te vallen op een adres waarvoor zij niet geschikt ge acht wordt, omdat bijvoorbeeld het werk te zwaar voor haar zou zijn, dan wordt haar geadviseerd een andere keuze te maken. Is dat gebeurd, dan stelt ze zich schriftelijk in verbinding met haar toe komstige werkgeefster. HET RISICO dat het adres haar niet zou bevallen is nu zo klein mogelijk. Ten eerste is het op betrouwbaarheid gecon troleerd, ten tweede hetgeen nog belang rijker is, weet het meisje van te voren precies waar ze aan toe is, ze weet wat men van haar verwacht en blijkt men in de praktijk hogere eisen te stellen, dan kan zij zich op de vragenlijst be roepen. ONDANKS AL DEZE voorzorgsmaat regelen komt het nog voor dat het wer ken in het buitenland tegenvalt. Want zoals reeds gezegd gaat het de meeste meisjes niet in de eerste plaats om het werk. Wanneer het werkelijke doel, le ren van de taal, cultuur opdoen, alge mene ontwikkeling, contacten leggen, de omgeving verkennen, te weinig aan zijn trekken komt en het werk bovendien zwaarder is dan men zich voorstelde, dan valt de buitenlandse periode tegen. De twee landen waarheen men het liefst gaat zijn Engeland en Frankrijk. Daar na komen Duitsland. Zwitserland en de Scandinavische landen. Wat wordt er van een meisje ver wacht als zij in Engeland werkt? In Engeland kan alleen huishoudelijk werk worden verricht, hetzij in de huishouding, hetzij in een kinderhuis of ziekenhuis. Er zijn drie mogelijkheden om in Enge land te werken, als Full Domestic, Mo ther's Help en „Au Pair". Voor full do mestic is een werkvergunning nodig. Het meisje zal niet in het gezin worden op genomen en eet in de keuken. Het werk is zwaar en er blijft weinig gelegenheid over om de taal te leren. VAN EEN MOTHER'S HELP wordt verwacht dat zij samen met de huis vrouw het werk verricht. De omvang van het werk hangt af van het aantal kinde ren en de al of niet aanwezigheid van een werkster. De terugreis wordt door gaans door de werkgeefster betaald. Zij is niét verplicht de heenreis te betalen. De vrije tijd van een Mother's Help is minimaal een dag per week of twee middagen met de aansluitende avonden. De rest van de avonden in overleg met de familie. Zonder werkvergunning komt een Mother's Help Engeland niet binnen. Zij moet daarvoor 18 jaar zijn of ouder. De werkvergunning is geldig voor een bepaalde periode, maar kan desgewenst verlengd worden. De werkgeefster is ver plicht een deel van de onkosten voor ziekenverzekering te betalen. DE AU PAIR adressen zijn bedoeld als studie-adressen. Vanaf 17 jaar kan een meisje als Au Pair in een gezin wer ken. Zij heeft slechts een gedeeltelijke dagtaak, maar verdient dan ook minder dan een Mother's Help of Full Domes tic. Het meisje dat Au Pair in Enge land werkt, en minder dan 2 verdient, heeft geen werkvergunning nodig, wel een verblijfsvergunning. Het „halve-dag- meisje" helpt de huisvrouw met het lich te werk en met de kinderen en wordt beschouwd als de oudste dochter van het gezin. De huizen in Engeland zijn vaak heel groot en bewerkelijker dan hier en men kent er andere gebruiken en langere werktijden. WAT WORDT ER VAN een meisje ver wacht dat in Frankrijk gaat werken? De meeste meisjes zullen in Frank rijk als „Stagiaire aide-familiale" (Au Pair) gaan werken, maai- het is moge lijk een volledige dagtaak op zich te nemer Dit wordt weinig gedaan omdat men dan als dienstbode in het gezin komt en weinig gelegenheid krijgt om de taal te leren. Het Au Pair werk is in Frankrijk wettelijk geregeld. De ge middelde vrije tijd is 3 middagen met de aansluitende avonden of 5 morgens of middagen van 26 uur per week en om de andere zondag. In de provincie is de vrije tijd vaak minder. DE REISKOSTEN worden meestal niet Voor het laatst zitten zij als (geslaagde) leerlingen van het Haarlemse Coorn- hertlyceum bijeen. Hun tenminste 6- jaar vergende schooltijd behoort tot het verleden; aan de einder gloort nu in kleurrijke tinten een studententijd Maar eerst wacht hen een geestelijk vergoed. De meisjes moeten vaak ge noegen nemen met een klein kamertje ergens bovenin het huis zonder stro mend water of verwarming of zij moet hun kamer delen met een of meer van de kinderen. De stagiare-familiale valt onder de verplichte ziekenverzekering. De premie wordt betaald door de werk gever. Ieder meisje dat in Frankrijk werkt moet in het bezit zijn van een werk vergunning en een verblijfsvergunning. De werkvergunning wordt alleen ver strekt aan meisjes van 18 jaar of ou der, maar niet nadat zij kunnen aan tonen, dat zij zijn ingeschreven bij een studiecursus. De verblijfsvergunning telt voor maximaal een jaar. Verlenging komt zelden voor. In Frankrijk kent men geen huiselijk leven zoals wij dat hier hebben. In het begin zal men het er ongezellig vinden. Er wordt weinig zorg besteed aan de inrichting van het huis, destemeer aan de maaltijden. In de meeste gezinnen wordt twee maal warm gegeten, hetgeen extra werk met zich meebrengt. Het M.A.I.-bureau verstrekt op aan vraag folders waaruit alle mogelijke ge gevens over de diverse landen te ver nemen zijn. verfrissende vakantieperiode, een fase die voor Lêontien Brossois nog een geringe mate van inspanning in zich opsluit. Midden augustus wor stelt ze een toelatingsexamen voor de Foto-journalist Emanuel Damsteeg heeft een 16-pagina's tellend boekje over Cliff Richard opengedaan dat „Alles over Cliff" heet. Het houdt in: de levensbeschrijving van Cliff, zes foto's en een beschrijving van zijn nieuwste film „Summer Holiday". Het boekje kost 0,60 (aan post zegels) en is te bestellen bij „Euro foto", Postbus 1410, Amsterdam. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiininiiniiiniiniiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin c-- f* r J 3 I Vakantie geen zorgen gemak Gemak vooral wat de verzorging van ons haar betreft want we willen vooral dan zo weinig mogelijk „aan het hoofd" hebben. Voor vakantiekapsels, suggesties en adviezen schakelden we kapper Dick Stoker (24) aan Gedempte Oude Gracht in Haarlem in. Dick, die nu ruim drie jaar in het vak zit, volgde voor hij bij zijn vader in de kapsalon kwam, cursus sen in Frankrijk. Duitsland en Amster dam. Voor de vakantie raadt hij vooral kor te kapsels aan, die meestal makkelijk te zijn onderhouden, tegen een stootje wind en een golfje water kunnen. „Voor je op vakantie gaat naar de kapper om je haar te laten knippen, wassen en water golven, zodat het tenminste een week goed zit. 'De kniptechniek is het belang rijkste en als die goed is kan je het haar tijdens je vakantie zelf verzorgen. Ik zou het wel eenmaal wassen tijdens bijvoorbeeld een veertiendaagse vakan tie. Is het kort zet er dan een paar rollers in en -puit er wat lak over als het droog is. Een rattekopje is natuur lijk ideaal voor de vakantie, omdat je daar praktisch niets aan hoeft te doen als het eenmaal goed geknipt is. Half lang haar kun je tijdens je vakantie zelf onderhouden met rollers, door het licht te touperen en er daarna wat lak over te spuiten. Voor lang haar zijn er verschillende mogelijkheden. Neem een band mee en je kan er diverse modellen van maken: omhoog, naar binnen ge speld en daaromheen de band, rond het hoofd om het haar uit het gezicht te houden. Verder paardestaarten en vlechten. Kom na de vakantie wel terug bij de kapper want dat heeft het haar beslist nodig". Dick Stoker vindt overigens dat de teeners en twens veel te weinig naar de kapper gaan. „Moet je maar eens naar „Top of Flop" kijken, dan zie je dat het echt nodig is. Schrijf het maar gerust. En dan die meisjes met slierten langs het hoofd. Ik ben helemaal niet tegen lang haar. Integendeel. Maar het moet goed verzorgd zijn. Eenmaal per maand naar de kapper is echt wel te bekostigen". De verkoop van haarlak aan 15- en 16-jarigen is bijzonder groot. Vooral aan de meisjes met de verschrikkelijk hoge, getoupeerde kapsels. De lak moet er doorheen worden gespoten.M.et bus sen vol. Veel meisjes nemen een spoeling voor ze met vakantie gaan. Dan steekt het haar meer af tegen de huid die ho pelijk bruin wordt in deze periode van ontspanning. „Vooral veel meisjes die naar Italië gaan nemen een blonde spoeling", vertelde Dick Stoker. Voor de vakantie raadt hij aan mee te nemen: een kussentje shampoo, wat rollers en klipjes, een netje en lak. En dat is toch echt niet te veel bij al die Vakantiebagage. Vakantiekapsels van Dick Stoker: zie tekeningen. Henny Schoute Aan de Leidsevaart in Haarlem, tussen Bavo en Pijlslaan, is onopvallend de herenkapsalon van de gebroeders Sik- kenk gevestigd. De entree en het inte rieur zijn nogal conservatief: geen won der, al in 1928 begon vader Sikkenk de haardossen van de buurtbewoners vak kundig onder het mes te nemen en sinds dien zijn er niet veel veranderingen aan gebracht. Maar zoons Jan (25) en Harry (17) zijn jong en zien vooruit. Toen Jan zijn keuze om kapper te worden had gemaakt is hij gaan werken dat de stukken eraf vlogen. Talent en ijver gingen hand in hand en in korte tijd haalde hij het patroonsdi ploma heren- en damesvak en kreeg hij bevoegdheid om les aan de vakschool te geven. Voor en over vakantiekapsels zegt Jan: „Vooral kort haar is in trek want het staat vlot en het is hygiënisch en makkelijk bovendien. Het is aan te be velen tegen de vakantie het haar in een eenvoudige coupe te laten knippen. Een van de handigste oplossingen voor het kam-, scheiding- en springhaarprobleem is de „rond-point" waarbij het haar kort wordt geknipt en vanuit de kruin in het rond gekamd. Het voordeel hiervan is dat de haren op de natuurlijke wijze worden gerangschikt en daardoor ligt met één kammestreek het hele kapsel op orde. Een variatie hierop is de rond-point met een kleine wigvormige scheiding (zie tekeningen 1 en 2). De „coupe hori zon" is eveneens kort met rondgekamde kruin, maar geeft door een smal toe lopende scheiding een gekleder ca chet (3). Voor de verstokte langharigen tenslotte is het klassieke kapsel „fanta sie" misschien een aanvaardbare oplos sing". Jan Sikkenk zegt dat er al veel ten goede is veranderd op het gebied van he renkapsels. „Het komt tegenwoordig veel meer voor dat jongens eens een ander kapsel willen hebben omdat ze naar een fuifje gaan of omdat de vakantie in aan tocht is en soms ook omdat ze alleen maar iets anders willen dat niet te be werkelijk is. Ik krijg ook nog wel eens een hoofd onder handen waarop de man- ia-kwestie het gepresteerd heeft een half potje vet te verwerken. Als ik die lange, glimmende pieken zie kan ik dikwijls niet nalaten te vragen: „Knippen of olie verversen, mijnheer?" De jonge kappers hebben grote plannen voor het komende jaar. In maart 1964 ho pen zij een lang gekoesterde wens droom in vervulling te zien gaan: de opening van een dameskapsalon achter v» M<r jVVyi >r de dan inmiddels geheel gemoderniseer de herensalon. Daarvoor zal heel wat moeten worden gebroken en zal ook de tegenwoordige woonruimte ten offer val len aan Jan Sikkenk's vooruitstrevend heid. Als alles eenmaal zover is zal Har ry de herenkapsalon voor zijn rekening nemen. Amsterdamse toneelschool door. Op de schoolpleinbank zitten: v.r.n.l.: Peter Steenbrink, Hans Vreeman, Nicolette Seyffert, Marjan Abbing, Nanda le Nobel, Ineke Westendorp, Marius Kuyper, Lêontien Broissois, Daan Heyning en Marjan Stuut. Vers van de pers „Een bord met spaghetti" (keerzijde „Wij gaan naar Artisdoor Rijk de Gooyer en de Am sterdamse Zwaantjes. Een vlotte Neder landse kopie van de Amerikaanse song „On top spaghetti" die op de 22ste plaats staat En wij maar zoeken naar die ge- haktboom. (Artone DR 25.186). „Push over" en „Next door to the blues" van Etta James, die de allure van een Gos pelzangeres heeft. Ze werd door Johnny Otis ohtdekt! (Funckler AR 45.086). Al berto Cortez bezingt met Italiaanse char me „Napolitana" en met Weense charme „Weisse Wolken". Hij is wat je noemt doorgewinterd: heeft conservatorium, is pianist, guitarist en koorzanger. (Funck ler JN 21.409). Bobby Rydell, van wie onlangs de l.p. „The Bobby Rydell show" (Cameo-Parkway MMCOP 517) uit kwam, is er nu met„Wildwood days en „Will you be my baby". Een jongen die de aandacht trekt. Vooral nu hij een rol heeft gehad in de pas uitgekomen film „Bye Bye Birdie". Een spectaculai re rolprent die in de herfst in Holland gaat draaien. (Cameo-Parkway CP 26.382). Rob de Nijs, de 21-jarige Am sterdammer die genoeg capaciteiten heeft om veel in de showbusiness te pres teren, maakte „Charme" en „How do you do it". (Decca AT 10010). En toch valt Johnny Hallyday, Frans-Amerikaans twist-idool. wel mee als hij „L'idole des jeunes" (keerzijde: „Elle est terrible". inderdaad!) zingt. (Philips JF 328.000). Een come back van Gitte? Ze is er met het Nederlands-gezongen „Ik wil een cow boy als m.an" en „Dat oude huis in het midden van de stad" (vertaling van haar liedjes: „Ich will'nen Cowboy als Mann" en „Das alte Haus in der Hucklebur- ry Street" Columbia 45 CH 3008). (Co lumbia 7 QH 5011). Een groot deel van de vrouwelijke sexe adoreert de held Bernardo uit West Side Story: George Chakiris (29 en vrij gezel). Maar weet de vrouwelijke sexe ook dat de knappe jongeman zingt: „Maria" natuurlijk uit de West Side en „Once upon a time" (Capitol F 4844). Mahalia Jackson: een geweldig vertolkster van geestelijke liederen. Met overtuigende eerbied zingt zij „The Power and the Glory": Onward Christian Soldiers, Abide with me, The Holy City. Koor en orkest worden gedirigeerd door Percy Faith. (CBS EPCG 285.575). Geen boottocht. Joop Konings, organisa tor van de zomerboottocht (zie Z.o.W. van 8 mei) die op 5 juli was gepland, heeft verzocht te willen meedelen dat het feest tot eind september of begin oktober is uitgesteld. Deze maand wordt door Phonogram een e.p. uitgebracht van het Haarlemse boogie kwartet (oude stijl) van Rob Hoe ke. De nummers: Honky Tonk Train Blues. Swanny River Boogie, Jungle Boo gie, Blues for Kid. De laatste twee wer den door Rob gecomponeerd. Aanleiding voor de opname was dat het kwartet vorig jaar op het Jazz-Con- cours in Loosdrecht voortreffelijke pres taties liet horen. Ze kwamen er met een tweede prijs in de afdeling Oude Stijl vandaan. Dit jaai gaat het kwartet op 21 juli naar Loosdrecht om voor de vierde maal een poging te wagen met o.a. het door Rob bewerkte „Deep in the heart of Texas". „Het wordt een beetje expe rimenteren" zegt hij. Overigens staan ze niet vreemd tegenover jazz-concoursen want in de Zaan „jazz" streek deed het kwartet ook een paar keer mee aan con coursen, georganiseerd door de Swing So ciety Zaanstreek. De samenstelling van het kwartet, dat in 1959 bij de toenmalige Haar lemse jazzclub begon: Rob Hoeke, piano (24, „deed" de autoschool in Driebergen en is kortgeleden uit dienst gekomen), Paul Hoeke, drums (20, begint aan zijn praktische jaar h.t.s.), Wim Bitter, gi taar (20, heeft net eindexamen h.b.s. gedaan, was een paar jaar geleden tee nerzanger), Kees Kuipers, bas (23, vlie ger). Leider Rob Hoeke gaat in september naar Stockholm om daar wat contacten te leggen en ervaring op te doen in de Zweedse muziekwereld. Wat voorlopig nog een toekomstdroom blijft maar misschien niet uitgesloten is: een Haarlems kwartet dat populair is in Zweden. Een oudere briefschrijver stuurde ons een brief die voor discussie in aanmer king komt en waaruit wij citeren: Ik ben nieuwsgierig naar de reactie op de hieronder omschreven levenshou ding die onder jeugdigen meer en meer navolging vindt. Ik doel op de steeds meer in het openbare leven voorkomen de „kleef- en plakhouding" van de jongelui en zelfs ouderen. Het schijnt „mode" te zijn duidelijk het bezitsrecht op elkaar te moeten demonstreren. Men hangt op- en kleeft aan elkaar, dat het belist onesthetisch wordt. Men treft het aan op straten en pleinen, in openbare vervoermiddelen, op feestjes en zelfs of ficiële schoolavonden. En dikwijls heb ik moeten constateren dat meisjes alle na tuurlijke terughouding lieten varen en zelfs aanleiding gaven tot dit plakkerige gedoe. Is het beduchtheid voor „preuts" te worden aangezien? Wil men elkaar overtroeven in het „veroveren" van een jongen? Velen durven niet van „het pa troon" afwijken uit angst om voor „preuts", „moedersjongen" enz. te wor den uitgescholden. Anderen vinden het wel interessant en prikkelend, maar zou den in hun hart wel anders willen. Mijn overtuiging is dat ook op dit levensterrein het weer de bruialen, nihilisten en leven- afromers zijn die hierin de toon aan geven. N.N. (Naam en adres bij Z.o.W. bekend). De Zwart op Wit-redactieleden zijn ook benieuwd naar de mening van de (onge twijfeld jeugdige) lezers(essen). Reacties kunnen naar onderstaand adres wor den gestuurd. PAGINA VOOR JONGEREN Redactie: Gerda Hanekroot, Henny Schoute, Lex Muller. Marcel de Groot, Redactie-adres: Grote Houtstraat 93, Haarlem.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4