Steeds nauwer contact tussen Velsen en Vlaams Lokeren Harmonie bezoekt Santpoort Spaamdammer palinghalers hadden tegenslag 200 km noord van Madrid Lokerense Harmonie speelde fris en ongecompliceerd Drie Amerikaanse schepen waren in IJmuider sluizen W. F. Visserhuis kreeg een jeu de boule-baan Salon Stoker Weer 16 grootmeesters in schaaktoernooi van Hoogovens-IJmuiden Driemaster „Eagle" en twee kotters Velsens gemengd koor boekte succes Twee eerste prijzen voor „Voorwaarts" RIBLAPPEN dc^^ildeL* MAANDAG 8 JULI 1963 5 HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEF. 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN DINSDAG-VOORDEEL Botermalse van 2.38 voor 1.98 p. pond 150 gram ontbijtspek 49 ct GROENENDAAL'S SUPERSLAGERIJEN Moeras Lokeren STOFZUIGERS Examens „Groningen" brengt „Seacrest" vlot Minder en duurdere aardbeien (met zand) Drie gewonden bij botsingen in Beverwijk Bouw zwembad Beverwijk goedgekeurd door G.S. s-< v_, ,t: '4< HAUTE COIFFURE Exclusieve Permanent „Wave" Kleurspoelingen in alle modetinten PARFUMERIEËN EN BIJOUS Tel. 13575, Ged. O. Gracht 42, Haarlem Wethouder J. van Leeuwen doet de eerste worp. buitenkomen, een heel goed ding." Het enige „gevaar" dat de heer Sanders in het jeu de boule zag is, dat men er aan verslaafd, raakt. Andere voordelen van het spel noemde hij de gezelligheid en de ver mindering van het lichaamsgewicht die het brengt. „De artsen vinden het om die laatste reden een bij uitstek geschikt spel voor ons", zei hij. Velsens wethouder van Sociale Zaken, de heer J. van Leeuwen, was uitgenodigd om de eerste bal te wer pen en hij zei te zullen trachten het goede voorbeeld te geven. Dit geschiedde nadat genodigden en be jaarden zich, voorafgegaan door het tam boerkorps Voorwaarts, dat de muzikale omlijsting van het feestelijk gebeuren ver zorgde, en in feestuitrusting gestoken leden van het verplegend personeel, had den begeven naar de jeu de boule-baan. Daar werden twee teams samengesteld, die elk bestonden uit oude rotten en be ginnelingen. De bejaarden keken vol belangstelling toe en stonden kennelijk te popelen om ook eens de ijzeren ballen ter hand te nemen. Hedenmorgen omstreeks zes uur zijn via de IJmuider Sluizen naar Amsterdam doorgevaren de driemastbank „Eagle" en de kotters „Castle Rock" en „Rock- away", drie vaartuigen van de Ameri kaanse kustwacht, die een driedaags be zoek brengen aan de hoofdstad. De Eagle, een opleidingsschip, is be mand met 300 leerlingen van het oplei- Advertentie ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT SI Die firma's zijn Hart and Colley (ver warming), Van den Berghe (tapijtenfa- briek) Poplar Haske (plastic speelgoed), Dequisne (ijzerconstructie) en d'Anvers (leerlooierij). Men gaat er nog veertig hec tare industriepark aan toevoegen en ook daarvoor zijn nu al liefhebbers. Santpoort is twee dagen in de ban ge weest van het bezoek van de Koninklijke Katholieke Stedelijke Harmonie Lokeren, die het komende weekeinde ter gelegen heid van het negentigjarig bestaan een tegenbezoek krijgt van „Soli Deo Gloria". De banden met Lokeren zullen echter in de komende tijd nog wel inniger wor den, want het gemeentebestuur van Vel sen ziet nu al uit naar een contact op bestuurlijk niveau met de stad in Vlaan deren, die vorig jaar al in het nieuws kwam door de toneeluitwisseling met Velsen, en die na een bezoek aan de tap toe Velsen zelfs al een cultuurgemeen schap heeft gesticht volgens Velsens voorbeeld. Burgemeester mr. J. C. Bührmann heeft al uitgesproken dat hij officieel contact wenst met het gemeentebestuur van Loke ren en een voorproefje daarvan kon men zaterdag al ervaren in Zomerlust, toen daar wethouder Robert De Maréchal in druk gesprek was met zijn Velsense col lega's De Boer en Van Leeuwen. Tijdens de ontvangst van het Belgische korps werd door alle sprekers uitdrukke lijk gezegd dat men niet na één of twee keer wil stoppen, maar juist naar een ze kere integratie streeft. „Wij hebben al ban den in Duitsland en Engeland, we zoeken een band in Frankrijk en nu komt ons feitelijk ee band met België zo maar aanwaaien" zei de voorzitter van de Vel- ser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, die wees op het grote be lang van dergelijke uitwisselingen. „We zijn anders en eender" zei hij. ,Eén taal bindt ons, maar Belgen zijn toch altijd wat luchthartiger dan wij. We zullen be slist veel van elkaar kunnen leren. Laten we zorgen dat er een hechte band ont staat, zonder plechtigheid, maar met alle goede wil die in ons is." Voorzitter Vlaeminck hoopt dat de con tacten het komende weekeinde nader zul len worden ontwikkeld, en wethouder Ma réchal wees er op dat contact via muziek altijd gemakkelijk is omdat iedereen die taal verstaat. „Mensen, die van muziek houden, zijn trouwens altijd joviale men sen" zei hij. „We zullen door deze uit wisseling trachten de een de andere te vervolledigen. Mensen van dezelfde taal en cultuur zijn de eersten om te bewijzen dat wij uit de isolatie zijn getreden." De Belgische gasten werden bij het sa menzijn in Zomerlust begroet door voor zitter Van Geldorp, waarna wethouder De Boer er op wees, dat ook bij uitwisselin gen het „geen woorden maar daden" van toepassing is. Daar een deel van de Belgen een ver keerde weg was ingeslagen en daardoor veel te laat in Santpoort was gearriveerd, werd het concert nu niet in het Burge meester Rijkenspark maar in Zomerlust gegeven, waarna een gezellige contact avond volgde. Zondag konden de bezoekers een rondrit door Velsen maken waarna nog een rondgang door Santpoort op het programma stond. Volgende week gaat Soli Deo Gloria dus naar Lokeren. Het ziet er naar uit, dat tal van verenigingen in de loop der jaren zul len volgen. Met Lokeren heeft Velsen een zusterstad in België gekregen, die er al leszins mag zijn. Het 26.000 inwoners tel lende Lokeren breidt zich enorm uit en was één van de eerste Belgische steden, die tal van nieuwe industrieën aantrok. Advertentie Electrolux, Excelsior. Erres, Holland Electro. Ruton. AEG Philips enz VERKOOP REPARATIE BPtalinp 'r< overlec VELSERIH1INWEG 173 - TELEFOON 4402 Lourens Costerlyceum. Aan het Lourens Costerlyceum in Haarlem slaagden voor het eindexamen h.b.s.-A de volgende kan didaten: J. W. F. van Baarle, J. Hoeke, A. M. Hoekemeijer en R. F. de Vos, allen uit Heemstede; W. Bitter, I. G. Hoegen, J. F. Kort, A. J. Lankhorst, E. A. H. Plas, B. Sival, F. Tromp. G. L. N." Wijling en K. H. Zijlstra, allen uit Haarlem; M. Boers- ma en B. M. C. Wentink uit Overveen; Th. H. W. Gmelig uit Bennebroek, B. S. B. Reen uit Zandvoort en M. A. Tromp uit Vijfhuizen. LEIDEN. Aan de universiteit in Leiden slaagde voor het artsexamen Y. J. Stalma uit Bloemendaal. Gezellig samenzijn in Zomerlust: de heren Léon de Caluwel (in uniform), bestuurslid en achter hem Robert de Maréchal, wethouder van Lokeren, in gesprek met v.l.n.r. de wethouders H. de Boer en J. van Leeuwen, gemeente secretaris Veenstra en d heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Velser Gemeenschap. Het begon al met de niet geheel geslaag de initiatieven in de vorm van een filiaal van de klokkengieterij in Asten en een fir ma, die verkeersborden maakte, maar daarna kwamen er tal van vestigingen in een 23 hectare groot industriepark, dat in twee maanden aan tal van firma's was ver kocht. Het concert van de Koninklijke Katho lieke Stedelijke Harmonie Lokeren, in „Zomerlust" te Santpoort gegeven, heeft duidelijk laten horen dat men in het zui den andere opvattingen koestert over een concert van een harmonie dan bij ons. Wij, die al zo gewend zijn aan tamelijk zware concerten met enkele grote werken, spe ciaal voor het instrumentarium geschre ven, wrijven wel even onze ogen uit als we een verzameling marsen voor gezet krijgen met daarbij enkele selecties. De mannen uit Lokeren speelden eigen lijk maar één werk, dat enigermate te vergelijken was met wat onze harmonieën plegen te spelen: „Een morgen, een mid dag, een avond in Wenen" van Suppé, wel ke ouverture in het Vlaams „openingsstuk" werd genoemd. Maar verder waren het zo als gezegcf marsen en selecties, die op een speciale manier werden gespeeld. Veel finesse zat er namelijk niet in het Bel gische spel, dat wel voortvarend en ge spierd ,was. In de openingsmars „Bloemencorso" van Hubene werd men meteen al gecon fronteerd met ongecompliceerd musiceren, waarbij de afwisseling tussen 't niet meer op het toneel passende tamboerkorps en de harmonie uitstekend was en de klaroe nen een uitstekende partij bliezen. In de Suppé-ouverture was de inleiding te stotend. De klarinetten waren niet al te best op dreef, maar later hoorde men met name een mooie tenorsaxofoonsolo en goed werk van de trompetten. Het goed inzetten van werken is niet het sterkste punt van de Lokerense mannen, die één meisje in hun midden hadden, dat zich op haar saxofoon goed weerde. Dat bleek ook bij de Faust-selectie, die ove rigens trombones en saxofoons veel gele genheid tot schittering bood. welke ook dankbaar werd benut. De dirigent Ri chard Vlaeminck dirigeerde de onderde len met vaart, maar het ontbrak toch wel wat te veel aan nuancering. Een gezellige „Bayrische Defilier- marsch" en een leuk gespeelde „Colonel Bogey on Parade"-mars, waarin tal van variaties waren aangebracht, leidden tot een Mendelssohn-fantasie. die ook niet meer was dan een opeenvolging van eni ge bekende melodieën. Sommige delen Het 26ste Hoogovenschaaktoernooi, dat op 7 januari 1964 in het Kennemer Theater te Beverwijk zal beginnen, zal in de groot- meestergroep opnieuw zestien deelnemers tellen. Bij het vorige toernoói, dat in het teken stond van het zilveren jubileum, was men voor het eerst van de traditionele tienkamp afgestapt met de bedoeling het jubileum tot een groot festijn te laten uitgroeien. Zonder nu bepaald elk jaar tot e.en „jubileum-jaar" te willen uitroepen heeft men het toe te juichen besluit ge nomen het toernooi in het vervolg voor de grootmeestergroep tot een aantrekke lijker geheel te maken en tot zestien deel nemers uit te breideh. De periode van de 10-kampen is daarmee ten dele van de baan. Slechts in de dames- en lagere groepen dan de meestergroep zal men ze handhaven. De meestergroep zal in het vervolg 12 deelnemers tellen met de be doeling tenminste zeven door de F.I.D.E. erkende meesters hierin onder te brengen. Het aantal grootmeesters in de grootmees- tersgroep zal tenminste acht bedragen. Officiële uitnodigingen zijn nog niet in zee maar men zal in elk geval de Russische schaakbond verzoeken twee spelers te wil len afvaardigen. Het toernooi zal eindi gen op 25 januari 1964. Advertentie Voorspoedig transport na onaangenaam avontuur in Spanje. was echter te hoog gekomen,, de in Ne derland toegestane maximum hoogte werd ver overschreden Met snijbranders werd de bak toen een „kopje kleiner" gemaakt. Daarna namen drie chauffeurs plaats in de cabine van de Mercedes-truck en ving de tocht naar het vaderland aan. Een et maal nadat de lege wagens van het Stork- transport thuisgekomen waren, arriveerde men in Spaamdam. Het Liberiaanse vrachtschip „Seacrest", dat op 5 juni strandde ter hoogte van Barcelona aan de Spaanse Oostkust, is za terdagmorgen 6 juli vlotgetrokken door de IJmuidense zeesleepboot „Groningen" van n.v. Bureau Wijsmuller. De „Seacrest" heeft na een maand oponthoud door deze stranding de reis naar Genua voortgezet. De gezagvoerder van de „Seacrest", welk schip met een lading schroot onder weg was van Boston in de Verenigde Sta ten naar Genua, heeft op de eerste dagen na de stranding in de modderbank bij Ca- lella ten noorden van Barcelona, getracht op eigen kracht met zijn 7.261 ton meten de schip vlot te komen. Op 11 juni werden de diensten van de „Groningen" op basis Lloyd's Standard Form of Salvage Agree ment, no cure no pay. geaccepteerd. De nieuwe 2950 IPK sterke „Groningen" en een van de bergingsinspecteurs van Wijs muller, de heer P. Kalkman, waren inmid dels ter plaatse aangekomen. De „Sea crest" zat zo stevig geboeid, dat wilde men van succes verzekerd zijn ook nog drie grondtakels werden uitgelegd. Voorts werd een deel van de lading schroot ge lost. Hieuwend op de grondtakels en trek kend met de „Groningen" kwam de „Sea crest" vorige week vrijwel elke dag en kele meters dichter bij dieper water. Za terdagmorgen kwam tenslotte de melding dat de Liberiaan was vlotgebracht. Nadat een duiker van de „Groningen" een on derzoek had ingesteld naar eventuele schade aan de bodem van de „Seacrest" als gevolg van de stranding, heeft het schip de reis op eigen kracht naar Genua voortgezet. De „Groningen" is zondagmor gen aangekomen te Barcelona. De aanvoer op de zaterdag in Bever wijk gehouden aardbeienveiling was klei ner dan op de voorgaande veiling. De handel kon veel meer gebruiken en dit kwam dan ook duidelijk tot uiting in de prijzen. Voor de eerste kwaliteit werd rond de vijf gulden per slof betaald; de tweede soort bracht het tot goed vier gulden per mand. Het produkt had kennelijk geleden van de overvloedige regenval: de meeste par tijen droegen een tamelijk gewicht aan zand. dingsinstituut van de Amerikaanse kust wacht en vertrok op 7 juni uit haar thuis haven New London in de staat Connecticut. Na een reis van 22 dagen deed het schip eerst Oslo aan voor een bezoek van vier dagen. Op 16 augustus zal het schip de thuis haven weer bereiken. Deze reis is een deel van het vast op leidingsprogramma voor de leerlingen van het opleidingsinstituut van de kustwacht Het oefensmaldeel staat onder comman do van vice-admiraal J. Smith. Commandant van de Eagle is kapitein ter zee William K. Earle. Dit schip werd in 1936 door de werf Blohm en Voss te Hamburg gebouwd en kwam onder de naam Horst Wessel in de vaart als oplei dingsschip voor de Duitse marine. Na de oorlog ging het schip als herstelbetaling over in Amerikaanse handen. De Eagle heeft een lengte van bijna ne gentig meter en haar zeiloppervlak is twee duizend vierkante meter. „Zij" behoort tot de grootste nog bestaande zeilschepen ter wereld. Met alle zeilen bij en een gun stige wind kan de Eagle een snelheid van twintig kilometer per uur bereiken. De dieselmotor wordt alleen geschakeld als ongunstige winden het reisschema in gevaar brengen en bij het manoeuvreren op rivieren en kanalen. Het is de derde maal dat de Eagle Nederland aandoet. De kotter Castle Rock is uitgerust voor voor meteorologische waarnemingen. De Rockaway is uitgerust voor het contact on derhouden met de meteorologische waar nemingsstations op de Atlantische Oceaan. De stad aan de Durme is dankzij een Nederlandse firma er sterk op vooruit gegaan. Het was er sterk moerassig, en men haalde er een Franse stedebouwkun- dige bij, de heer Bardet uit Parijs, die meende dat men Lokeren geheel zou moe ten afbreken en opnieuw opbouwen. Toen kwam het Nederlandse ingenieursbureau Ver Loren van Themaat uit Nijmegen in actie. Men maakte een nieuw rioleringssy steem en bracht het waterpeil een meter lager, waardoor Lokeren geheel van het water werd bevrijd. Er werd een pomp station opgericht, men bouwde een nieuw slachthuis én een kliniek, en begon aan de voorbereidingen voor de bouw van een zwembad. Er ontstond ook een speel- en sportterrein. Op woningbouwgebied werd flink door getast. De maatschappij S. M. Tuinwijk maakte de wijk „Beukenhof" met welke woonwijk men de eerste prijs in een lan delijke wedstrijd won. Het project omvat vier wijken met vierhonderd huizen. Er zijn er nog zestig in aanbouw. Het is misschien de moeite waard om even te vermelden dat Lokeren in 1956 de koning op bezoek kreeg en bij die gelegenheid een beiaard van 56 klokken kreeg. Men heeft veel gedaan aan verbetering van de wegen, waarvan Lokeren er 25 a 30 kilometer heeft. Het wegennet is vrijwel geheel nieuw gelegd. Alleen de staats- en provinciewegen kunnen de toets van de kritiek nog niet doorstaan. We zullen binnenkort in een historisch artikel nader terugkomen op Lokeren, dat een belangrijke plaats belooft te gaan in nemen bij Velsen. werden uistekend gespeeld, op andere on derdelen was de uitvoering wel eens non chalant. Tenslotte werd het programma besloten met een mars, die zo luid inzette, dat het vermakelijk was te horen hoe sommigen „ssst" zeiden toen men nog wat praatte voor het begin van dit werk. Deze mars, „Vrede en Vrijheid" van Willy Schoote- meyer, werd met verve uitgevoerd, al was de Inhoud van deze mars feitelijk een herhaling van andere Schootemeyer-mar- sen. [a Het Lokerense korps kreeg een welver diend applaus voor fris en vrolijk musice ren. Misschien zien we het bij een vol gende taptoe Velsen wel eens terug. Op feestelijke wijze is zaterdagmorgen bij het W. F. Visserhuis voor bejaarden in IJmuiden een jeu de boule-baan in gebruik genomen, de tweede voor be jaarden in ons land. Dit geschiedde op initiatief van de heer'J. de Weert, gym- nastiekonderwijzer te Velsen en naar het voorbeeld van Zaandam. Tijdens een bijeenkomst in de zaal van het bejaar- dentehuis wenste de heer De Weert de bejaarden geluk met hun nieuwe jeu de boule-baan. „Jeu de boule is een een voudig spel, dat weinig lichamelijke in spanning vergt, maar toch veel plezier en sportief genoegen oplevert", aldus de heer De Weert, die zelf dit Franse spel al lange tijd beoefent. Hij gaf ook een korte uitleg van de spelregels. De man die de bejaarden ongetwijfeld heeft weten te winnen voor deze voor Vel sen nieuwe sport was de vitale 81-jarige heer P. Sanders uit Zaandam, die een geestdriftig jeu de boule-beoefenaar is op de nu ruim een jaar bestaande baan van het Zaandamse bejaardentehuis. „Je bent een paar uur in de buitenlucht en dat is voor ons oudjes, die toch al zo weinig Op het zondag in Venlo gehouden inter nationaal zangconcours werd door het Vel sens Gemengd Koor, onder leiding van de heer J. van 't Kaar met 351 punten de eer ste prijs behaald in de afdeling uitmun tendheid. In het juryrapport werd door haar bewondering tot uitdrukking gebracht over deze prestatie van een betrekkelijk klein bezet koor. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het Beverwijkse raadsbesluit tot stichting van een overdekt zwembad goed gekeurd. Dit houdt in dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Zoals wij al eerder hebben gemeld, wordt het over dekte 50-meterbad gebouwd op een terrein aan de Kuikensweg. AUTO WEG Een inwoner van Beverwijk deed aan gifte van diefstal van zijn personenauto, die hij op het Stationsplein had gepar keerd. De politie stelt een onderzoek in. De auto was niet afgesloten, het contact sleuteltje zat in het contact. In Spaarndam is een bepaald niet alle daags transport uit Spanje aangekomen. De tocht begon in Lerma, een plaatsje op ongeveer 200 kilometer ten noorden van Madrid. Een vrachtwagen, met isotherm-laadbak van de bekende palingfirma Kok uit Spaarndam brandde totaal uit, na kort sluiting. Het was warm en droog: water was nergens te vinden en de chauffeurs hebben getracht het vuur met zand te doven, maar dit is niet gelukt. Er was gelukkig geen paling in de laad bak, want men was nog op weg naar Se- villa waar de paling moest worden afge haald. Weliswaar was de wagen geheel uitge brand, maar de chauffeurs wilden het toch nog waardevolle overschot niet in Spanje achterlaten. Zij hadden geluk: er was juist een transport van zes auto's met machinerieën van Stork op weg naar Barcelona. Daarbij was een wagen van een IJmuidens transportbedrijf, namelijk van de firma P. Braam en Zoon. Na tele fonisch overleg tussen Lerma, Spaarn dam en IJmuiden maakte Theo Braam met een twintig tons trailer zich los van het transport en reed naar Lerma, waar hij, na een rit van 200 kilometer, arriveerde. Met behulp van een kraanwagen werd het wrak eerst op een zandheuvel geplaatst. De trailer werd er tegenaan gezet en met de aanwezige mankracht gelukte het het wrak op de trailer te krijgen. De laadbak Bij het passeren van enkele fietsers, kwam een Haarlemse bromfietser zater dagmiddag omstreeks kwart over twaalf in de Laan van Kanaan te Beverwijk te val len. Hij kreeg wonden aan een hand en een been. Hij is in het Róde-Kruiszieken- huis behandeld. Een personenauto en een motorrijder kwamen zaterdagmiddag op de Alkmaar- seweg met elkaar in botsing. De auto was op die weg aan het keren. De Heemskerkse motorrijder kreeg een hoofdwond en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een bromfietser en twee fietsers kwamen ten val op het rijwielpad van de Verlengde Voorstraat te Wijk aan Zee. De bromfietser kreeg een sleutelbeenfractuur en enkele hóofdwonden. Na behandeld te zijn in het ziekenhuis, kon hij naar zijn woning in Beverwijk worden overgebracht. Het trommelkorps „Voorwaarts" uit IJ muiden behaalde zondag met 62 punten een eerste prijs in de jeugdafdeling van het door de speeltuinvereniging „Onze Jeugd" te Zaandijk georganiseerd tam boerconcours. In de tweede afdeling werd aan de drumband van „Voorwaarts" met 65 punten eveneens een eerste prijs toe gekend. Instructeur was de heer J. J. Maks. Na afloop van het concours werd nog een gezamenlijke show verzorgd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5