Mr. Marijnen premier in nieuw kabinet Akkoord van Wassenaar was gisteren bijna het struikelblok HET WEER Rector Paulinum neemt afscheid Vakbonden uiten critiek op nota van planbureau Sino-Russisch overleg hervat Instructies voor Averell Harriman Neger in Californië door onbekenden neergeschoten Europa-uitzending via Telstar kan niet doorgaan Meisje in Haarlem- Oost valt acht meter SPECUL-AAS IN DELFT Bromfietser in Haarlem dodelijk verongelukt Chinezen hielden ruggespraak met Peking Uitkering aan nazislaehtoffers Acht doden in het verkeer ln de krant van heden: iaè MORRIS i&fore you 6uy! FALCON TWEEDJASSEN Aanhoudend koel Aan het strand: Kennedy raadpleegde zijn nationale veiligheidsraad In sporttoto niemand met dertien punten Ogenschijnlijk geen letsel van betekenis Het woord is aan Ook Eerste Kamer akkoord met extra begrotings post voor voorschot 48e JAARGANG NUMMER 206 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 10 JULI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. fdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije v De kabinetsformateur, prof. De Quay, heeft vanmorgen de minister van Land bouw, mr. V. G. M. Marijnen, ont vangen. Prof. De Quav heeft hem ge vraagd, minister-president te worden. Prof. De Quay moest naar een nieuwe kandidaat voor het premierschap omzien omdat de meeste Kamerfracties, de K.V.P. voorop, gisteren zijn voorstel om prof. Zijlstra als minister-president te aanvaarden, van de hand hebben ge wezen. Na het gesprek met prof. De Quay deelde mr. Marijnen mee, dat hij erin had toegestemd, minister-president te worden in het nieuwe kabinet. In politieke kringen In Den Haag ver wacht men, dat het nieuwe kabinet er nu als volgt zal kunnen uitzien: Minister-president: mr. Marijnen (KVP); Financiën: prof. Bosman (KVP); Sociale Zaken: dr. Veldkamp (KVP); Buitenland se Zaken: mr. Luns (KVP); Defensie: mr. Bot (KVP); Volkshuisvesting: drs. A. Bo- gaardt, burgemeester van Rijswijk (KVP) of mr. J. Becht, burgemeester van Tilburg (KVP); Landbouw: mr. Biesheuvel (AR); Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen: prof. Donner (AR); Economische Zaken: drs. De Pous (CHU); Justitie: mr. Y. Schol ten (CHU) of mr. Beerman (CHU); Binnen landse Zaken: Mr. Toxopeus (VVD); Ver keer en Waterstaat: prof. Witteveen (VVD); Maatschappelijk Werk: mevrouw mr. Stoffels-Van Haaften (VVD). Het heeft gisteren maar een haartje ge scheeld of ook de formatiepogingen van prof. De Quay waren gestrand op critiek uit de K.V.P.-fractie. Tijdens de vergade ring van dé fractie ontstonden twee kern problemen. Het eerste had betrekking op de sociale paragraaf uit het akkoord, dat vorige week bij prof. Beel in Wassenaar was gesloten. Het tweede hield verband met de wens van prof. De Quay, dat de antirevolutionaire minister Zijlstra minis ter-president zou worden. Na een uiter- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en 6p zee4 Topsy 4 Uit stad en omgevingv.4, 5 Horen en Zien 17 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot zwakke zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen overwegend droog, maar aanvankelijk kans op enkele ver spreide buien. Matige tot zwakke westelijke wind. Middagtemperatuur 16 tot 18 graden. Zeewater 15 graden Vooruitzichten: Een iets stabieler weertype met wat meer zonnige périoden. mate spannende dag deelde K.V.P.-frac- tieleider dr De Kort mee, dat de K.V.P. het akkoord van Wassenaar, zij het met een nadere precisering, aanvaard heeft. De fractie, en mèt haar de fracties van de A.R.P. en de V.V.D., had voorts haar voorkeur uitgesproken voor een K.V.P.- minister-president. Hiermee was het plan- De Quay van de baan. Dit betekende tevens het einde van de politieke loopbaan van minister Zijlstra. Nu hij geen minis ter-president kan worden, voelde deze be kwame bewindsman er niet voor, opnieuw als minister van Financiën op te treden, zo liet hij gisteren weten. De discussie over de sociale paragraaf uit het akkoord van\ Wassenaar heeft de K.V.P.-gemoederen nog meer bezig gèhou- den dan de vraag naar de toekdmstige minister-president. Vooral minister Veld kamp had critiek op deze paragraaf. Hij vond de bepalingen met name over de uit breiding van de sociale verzekering en de bekostiging daarvan zo vaag, dat hij niet opnieuw minister zou willen worden, als die vaagheid niet zou worden opgeheven. In de K.V.P.-fractie vond zijn standpunt Mr. V. G. M. Marijnen De rector van het gymnasium Paulinum in Driehuis, pater drs J. van de Geyn, heeft op eigen verzoek eerval ontslag gekregen. Hij wil zich gaan wijden aan de voorbe reiding van zijn proefschrift over een taal op Nieuw Guinea. Pater van de Geijn heeft de bouw van het Paulinum voorbereid, en iS er 'daarna rector van géwordén. Hij heeft veel contacten in de Velser Gemeenschap. Zaterdagmiddag van vier tot vijf uur is er gelegenheid in het Paulinum afscheid van de rector te nemen. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy ontbood gisteren de nationale Amerikaanse Veiligheidsraad op het Witte Huis voor een conferentie met Averell Harriman, de onder-minister van Buiten landse Zaken, die morgen met zjjn dele gatie in Londen wordt verwacht waar hij met de Britten vooroverleg zal plegen voor de Amerikaans-Brits-Russische conferen tie over het verbod van kernproeven, die maandag in Moskou zal beginnen. Harri man heeft tfjdens de bijeenkomst op het Witte Huis definitieve instructies gekre gen. De Nationale Veiligheidsraad komt bij een als er dringende kwesties van natio naal belang aan de orde zijn. Kennedy en zijn adviseurs zullen zich ongetwijfeld af vragen of Kroesjtsjev werkelijk zijn poli tiek tegenover het Westen grondig wil herzien of dat hij alleen maar tracht zich in een positie te manoeuvreren, die hem gunstiger perspectieven biedt in zijn twist met de Chinezen. Van gezaghebben de zijde in Washington verklaarde men, dat Kennedy bij de beantwoording van deze vraag voor een zeer groot deel zal afgaan op de mening van Harriman. Ken nedy schijnt zelf wei van mening te zijn dat het overleg in Moskou kan leiden tot een doorbraak in de koude oorlog. Van officiële Amerikaanse zijde is intussen meegedeeld dat het verslag, dat de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, over zijn overleg met Kroes.itsiev in Kiev naar Washington heeft gezonden, niet bijzonder bemoedigend is. (Zie ook pag. 3). buitengewoon veel bijval. De verklaring, die dr. De Kort, in gezelschap van de drie andere fractie-voorzitters, aflegde, was dan ook een duidelijke tegemoetkoming aan de wensen van dr. Veldkamp. Deze verklaring luidde: „De fractievoorzitters lezen het akkoord van Wassenaar aldus, dat de algemene arbeidsongeschiktheids verzekering, als zij in de komende rege ringsperiode wordt aanvaard, vanzelfspre kend ook wordt ingevoerd. Zij zijn ook be reid, een onderzoek naar de wenselijkheid van medefinanciering van de kinderbijslag wet uit de algemene middelen construc tief te benaderen. Gezien deze overwegin gen heeft de K.V.P.-fractie het akkoord van Wassenaar ongewijzigd aanvaard". In de sporttoto van zondag heeft niemand het tot 13 juist voorspelde uitslagen kun nen brengen. Voor de tweede prijs komen 19 personen in aanmerking, die nu ook de eerste prijs krijgen te verdelen. In totaal is dit een bedrag van 106.216,ieder ont vangt netto 4751,84. TORRANCE (AFP) Op een bouwter rein in Torrance (Californië) is gisteravond een neger gevonden, die door 'n schotwond aan het hoofd levensgevaarlijk gewond bleek te zijn. Op het terrein worden huizen gebouwd die uitsluitend door blanken kunnen worden gekocht. De laatste dagen hadden negers in de buurt van het, terrein gedemonstreerd tegen deze rassendiscrimi natie op het gebied van de woningbouw. NEW YORK (Reuter) De directe televisie-uitzending van het gesprek tussen Europese politici en ex-president Eisen- houwer, die zich daarbij aan weerszijden van de Atlantische Oceaan bevinden, kan vandaag niet doorgaan. Frankrijk heeft geweigerd zijn ontvangstation voor trans atlantische uitzendingen voor dit program ma beschikbaar te stellen. Het station is onmisbaar bij het relayeren van de beel den naar andere Europese landen, waar onder Nederland. Het gesprek, waaraan Jean Monnet, de „vader" van de E.E.G., Heinrich von Brentano, voormalig Westduits minister van Buitenlandse Zaken en de Britse ex- premier Sir Anthony Eden deelnemen zal nu worden gefilmd en donderdag door de Europese stations worden uitgezonden. De anderhalfjarige Corina van Norde uit de Van Zeggelenstraat 70 in Haarlem heeft dinsdagmorgen om elf uur een val van ruim acht meter overleefd. Ogen schijnlijk heeft het kind geen noemens waardig letsel opgelopen. Het meisje was met haar moeder op de zolderetage waar het in een onbewaakt ogenblik op een bed bij de vensterbank is geklommen en het raam heeft open geduwd. Het kind klom op de vensterbank en viel uit het raam, eerst kwam het op een anderhalf meter lager gelegen dakgoot neer. en daarna nog zeven meter lager in de voortuin. Hume: Er is voor degene, die het leven met een wijsgerig oog beziet, niets verras sender dan het gemak waarmee velen geregeerd worden door weinigen. Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, de Katholieke Arbeidersbe weging en het Christelijk Nationaal Vakverbond betreuren het dat bij het uitbrengen van het rapport van het Cen traal Planbureau inzake de toeneming en besteding van het nationale inkomen in de komende vier jaar niet de ge bruikelijke procedure is gevolgd. „Dit belangrijke rapport is uitgebracht zonder dat het vooraf in de centrale plan commissie is besproken," aldus een com muniqué, terwijl de commissie ontwikke ling nationale economie van de SER bij het opstellen van deze nota evenmin is gekend of gehoord. De vakcentrales vestigen er in dit ver band de aandacht op dat juist deze com missie tot taak heeft de te verwachten sociaal-economische ontwikkelingen na te gaan en over de besteding van de toe neming van het nationale inkomen beleids adviezen voor te bereiden. Zij verwonde ren zich des te meer over de gevolgde procedure omdat het centraal planbureau steeds op de grote mate van onzekerheid van lange termijnramingen heeft gewezen. Door deze, volgens hen merkwaardige, gang van zaken zijn de vakcentrales niet in de gelegenheid geweest om hun bezwa ren tegen de nota in een vroegtijdig sta dium kenbaar te maken. N.V.V., KAB en C.N.V. zijn het niet eens met de in het rapport uitgesproken verwachting dat de toeneming van het nationale inkomen belangrijk zal achter blijven bij de groei in het jongste ver leden. De naar het oordeel van de vak centrales te pessimistische ramingen wer ken ten nadele van de werknemers. De 53-jarige metaalarbeider J. A. J. ter Horst uit de Arnulfstraat in Haarlem-Oost is vanmorgen even voor half acht bij de Buitenrustbrug in Haarlem dodelijk ver ongelukt, toen hij met zjjn bromfiets in aanraking kwam met een autobus van Maarse en Kroon. MOSKOU (Reuter-AFP-AP) Het Rus- sisch-Chinese overleg in Moskou, dat maandag op verzoek van de Chinese af vaardiging was verdaagd, is vandaag voortgezet. De twee afvaardigingen had den maandag, na de respectieve standpun ten in het ideologische geschil te hebben uiteengezet, besloten het gesprek op te schorten om de Chinezen in de gelegen heid te stellen, nieuwe instructies van Pe king te vragen. Geruchten als zouden de besprekingen zijn afgebroken, werden in communistische kringen als „bespottelijk" gekwalificeerd. Naar verluidt hebben de Chinezen op de conferentie een wijziging van de stempro- cedure voor communistische wereldbij eenkomsten voorgesteld, waardoor de Chinese overmacht elke tegenstand volko men zou kunnen overspoelen. In plaats van een stem voor elke partij, ongeacht de omvang, zouden zij hebben voorgesteld dat de stemmen van elke partij beoordeeld moeten worden naar de omvang van de bevolking die door elke partij bestuurd wordt. Hierdoor zouden de Chinezen auto matisch de communistische wereldbewe ging beheersen. „De Chinezen zijn onmo gelijk," aldus een oostelijke waarnemer die commentaar leverde op het voorstel. De openlijke beschuldigingen over en weer dat de tegenpartij de betrekkingen tussen beide landen in gevaar brengt, du ren voort. Het centrale comité van de Chinese partij heeft in een verklaring aangedron gen op Chinees-Russische eenheid om „de Amerikaanse imperialistische samenzwe ringen" te verijdelen „die gericht zijn op een breuk in het communistische kamp". Volgens de Chinese verklaring hopen de communisten in de gehele wereld, dat de besprekingen resultaten opleveren en dat de Chinees-Russische eenheid behouden blijft en versterkt wordt. De Russische Pravda komt vandaag nog eens terug op de internationale vrouwen conferentie die vorige maand in Moskou werd gehouden. Het blad verwijt de Chi nese dames dat zij getracht hebben op het congres verdeeldheid te zaaien en wijst een Chinese beschuldiging, dat de confe rentie ondemocratisch was, als laster van de hand. „In de komende jaren dient het gehele sociaal-economische beleid gericht te wor den op êen maximale economische expan sie. Tegenover de zeèr beperkte loórtruim- te staat in de nota een opsomming van allerlei soms zelfs irreële verlangens, waarvan een aantal op praktische gron den niet binnen vier jaar verwerkelijkt kan worden," aldus de vakcentrales. „De veronderstelling dat de prijzen con stant zullen blijven, hoe wenselijk dat op zichzelf ook zou zijn, steunt niet op de feitelijke ontwikkeling in het verleden", zo zegt men. „De op die manier sterk teruggebrachte mogelijkheden tot verbetering van de col lectieve arbeidsovereenkomsten en loon regelingen worden in de nota bovendien tot sluitpost gemaakt door allerlei toeval lige, Oncontroleeroare loonbewegingen waaronder de zwarte loonvorming eerst af te trekken. Voor reële loonsverhogingen is dan alleen nog maar de resterende hal ve percent per jaar beschikbaar, voorzo ver niet andere eisen daaruit moeten wor den bekostigd". De vakcentrales spreken als hun oordeel uit dat op deze basis in de komende jaren geen reëel loonbeleid is te voeren. Zij maken voorts ernstige bezwaren te gen de in de nota opgenomen eis tot ver hoging van de huren met dertig percent. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer een aanvullende begro ting voor 1963 ten behoeve van snelle uitkeringen aan nazi-slachtoffers, od grond van het Nederlands-Duitse ver drag, aanvaard. Acht leden van de frac tie van de P.v.d.A. verzochten aanteke ning, tegen het wetsontwerp te hebben gestemd, evenals de twee leden van de P.S.P.-fractie. Daar Duitsland de overeengekomen ver goeding van 280 miljoen mark in gedeel ten betaalt, werd in het wetsvoorstel voor gesteld 113.125.000 voor directe uitke ringen aan nazi-slachtoffers alsmede f 22.500.000 voor overige uitgaven ter vol doening van aanspraken op grond van het verdrag, op het budget 1963 te brengen. Over het voorstel maakten prof. Sam- kalden (P.v.d.A.) ir. Geuze (C.H.U.), H. M. van Lieshout (KV.P) en H Algra (AR) nog enige opmerkingen Prof. Sam- kalden stelde, dat een relatief aanzien lijke verhoging van de uitkeringen uit de Duitse betalingen mogelijk was geweest. Hij achtte een verhoging van de zijns in ziens ontoereikende uitkeringen noodzake lijk en zei dat fundamentele, doorslagge vende bezwaren tegen het wetsontwerp bij een deel van de fractie van de P.v.d.A. aanwezig waren. De minister van Financiën, prof. Zijl stra, deelde nog mee dat de technische afwerking en verificatie van de reeds ont vangen schriftelijke aanmeldingen om uit keringen in volle gang zijn. De uitwer king van deze aanmeldingen is evenwel zodanig, dat toch nog enige vertraging bij de verlening van voorschotten mogelijk is. De laatste voorstelling van het open luchtspel „Specul-Aas" ter gelegen heid van het 23ste lustrum van het Delftsch Studenten Corps werd gis teravond bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix. In de pauze begaven de vor stelijke bezoekers met hun gevolg zich naar het öebouw voor Bouwkunde dat in de zeventiende eeuw de hoofdzetel van de Oost-Indische compagnie was. In dit fraaie gebouw lieten zij ver scheidene personen aan zich voorstel len. Na de voorstelling begaven de vor stelijke bezoekers zich met hun gevolg opnieuw naar het gebouw voor Bouw kunde waar de senaat van het Delftsch Studenten Corps hun een korte ont vangst aanbood. Prinses Beatrix bracht later nog een bezoek aan het cabaret „Rarekiek"' van het Delfts Studenten Gezelschap. De foto toont de hoge gas ten op de tribune bij de aanvang van het spel. Op het terrein van een bouwmaterialen- handel in Nijverdal is dinsdagmiddag de 27-jarige chauffeur Herman Jansen uit Nijverdal onder een achteruitrijdende vrachtauto geraakt. De man werd over reden en was op slag dood. In een ziekenhuis in Breda is de 31-ja- rige J. S. uit Eindhoven overleden aan de verwondingen, die hij bij een aan rijding in Breda had opgelopen. Bij het oversteken van de Engelseweg in Helmond is maandagmiddag de 61-jari- ge M. van Neerven uit Stiphout met zijn bromfiets door een bus aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Dinsdagmorgen is in het St. Antonius- ziekenhuis te Horst overleden de twintig jarige C. C. J. Schrouwers uit Wellerlooi. Vorige week donderdag was hij in Broek huizen (L) door een vrachtauto overreden en ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De 73-jarige W. G Linthorst te Zwolle is dinsdagmorgen onder een vrachtauto ge komen. Korte tijd later is hij in het r.k.- ziekenhuis aldaar overleden. De man stak op tien meter afstand van een zebrapad de Kamperstraat over. terwijl de auto hem reeds vrij dicht was genaderd. Door de hoogte van zijn zitplaats zag de bestuur der, die zeer langzaam reed, de voetgan ger niet. In de Marnixstraat te Amsterdam is dinsdagmiddag de 65-jarige veehouder A. van Genderen uit Landsmeer met zijn fiets jn aanraking gekomen met een tege lijk met hem van de Rotterdammerbrug afgekomen vrachtauto. De man viel, werd door de auto overreden en was op slag dood. De politie verzoekt getuigen van deze aanrijding en/of degeen bij wie de heer Van Genderen omstreeks drie uur nog moet zijn geweest zich in verbinding te stellen met het bureau Raampoort, tele foon 62744, afdeling aanrijdingen. Dinsdagmiddag is de zeventienjarige Gerrit de Vries uit Wouterswoude, toen hij in zijn woonplaats op een bromfiets aan de linkerkant van de weg reed, aan gereden door een tegemoetkomende auto. De jongen overleed kort daarna. Een inwoner van Eindhoven, de 67-jari- ge heer J. Vis, is dinsdagavond om het leven gekomen, toen de door hem bestuur de auto op de kruising te Hapert in botsing kwam met een autobus met Belgische ar beiders. die was uitgeweken voor een tachtigjarige wielrijder die plotseling over stak.;

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1