Nieuwe moeilijkheden voor kabinetsformateur De Quay Wel een premier, maar pas enkele kandidaat-ministers Max hofieverancier ham»! vandaag- HET WEER goede hoop op kernstop Belangrijk nieuws Vragen van Kamerlid over de dood van een huzaar Eeuwige vlam in Brussel gedoofd Telstarprogramma toch uitgezonden V.V.D. wilde minister Korthals niet terug Veertig vissers uit Jamaica opgegeven Telex Washington- Moskou in bedrijf op 1 september i Voorschot 100.000 voor voetbalfusie Kernarsenaal van Averell Harriman heeft Spaak zond Washington geen rapport de V.S. is in twee jaar verdubbeld Griekenland laat 141 communisten vrij Twee doden in het verkeer 2480 emigranten uit Australië terug? DIEPVRIES Frans veto wegens het politiekekarakter Wat meer zon Aan het strand: Het woord is aan Voorstel in Veisen: In de krant van heden: MORRIS "ieforeijou êuij! SUÊDE - NAPPA VESTEN MARJORIE MITCHELL Kent u ze al? f RIO-CROQUETTEN verrukkelijke VLEESCROQUETTEN I bij de lunch de warme maaltijd als snack In praktische 3-stuks verpakking SMAKELIJK ETEN 48e JAARGANG NUMMER 207 - DONDERDAG 11 JULI 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8,_5 franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prof. mr. Th. A. Versteeg, buitenge woon hoogleraar voor notariaat aan de Vr'.'e Universiteit te Amsterdam en lid van de Tweede Kamer, is bereid minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te worden. Het Eerste Kamerlid prof. Diepenhorst (AR.) heeft de minister van Defensie vra gen gesteld over het feit dat een negen tienjarige huzaar zich in de Juliana van Stolbergkazeme te Amersfoort van het le ven heeft beroofd. „Is de minister bereid", zo vraagt prof. Diepenhorst, „te doen on derzoeken, of het verantwoord was aan 'n voor medisch en psychologisch onderzoek naar het herstellings- en oefencentrum te Austerlitz verplaatste recruut streng arrest op te leggen?" Prof. Diepenhorst vraagt voorts, of de minister bereid is in het algemeen aandacht te schenken aan het tijdig ontdekken van afwijkingen bij re- crutèn. (Van onze parlementaire redacteur) Kabinetsformateur prof. De Quay heeft nu wel een premier gevonden, maar met de ministers voor het nieuwe kabinet gaat het lang niet zo vlot. Nu bekend is geworden, dat prof. De Quay de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.) heeft gevraagd minister van Financiën of van Econo mische Zaken te worden, heeft dr. Veld kamp (K.V.P.), die is aangezocht voor een nieuw ministerschap op Sociale Zaken, laten doorschemeren, dat hij er weinig voor voelt terug te komen, als een liberaal de sleutel van de schatkist gaat hanteren. Dr. Veldkamp vreest dat een liberale minister van Financiën hem te weinig armslag zal geven voor een goed sociaal beleid. De moeilijkheid is echter dat de K.V.P., dr. Veldkamp als minister van Sociale Za ken niet kan missen, niet alleen wegens zijn grote deskundigheid, maar ook omdat hij goed „ligt" bij de P.v.d.A.-gezinde K.V.P.'ers. Er is nog een moeilijkheid. Prof. De Quay heeft minister Toxopeus namelijk gevraagd, minister van Defensie te wor den en dus zijn partijgenoot Visser op te volgen. Mr. Toxopeus heeft op dit verzoek een beslist „neen" laten horen. De liberalen voelen er niets voor, nog eens een minister van defensie te leveren. Zij hebben momenteel de volgende verlan gens: prof. Witteveen op Financiën, mr. Toxopeus op Binnenlandse Zaken en de hu.idige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, als minister voor Europese aangelegenheden. Als compensatie zou de K.V.P. niet zes, maar zeven zetels kunnen krijgen, meent de V.V.D. Het huidige kabinet telt name lijk dertien leden Door benoeming van een Europese minister zou het aantal mi nisters worden gebracht op veertien. Maar van confessionele zijde bestaan ernstige bezwaren tegen het toekennen van drie „zware" portefeuilles aan de V.V.D. Een derde moeilijkheid is dat de huidi ge minister van Economische Zaken, drs. De Pous (C.H.U.), als gevolg van de jongste gang van zaken niet bereid zou zijn, weer als minister op te treden. Mi nister De Pous heeft al geruime tijd gele den laten weten, dat hij niet verlangt naar een nieuwe ambtsperiode. BRUSSEL (ANP) De symbolische vlam op het graf van de onbekende sol daat in Brussel is in de afgelopen nacht door een ontploffing gedoofd. Aan de voet van het gedenkteken was een bom van plastic geplaatst, die de arduin van het monument in het centrum van de Belgische hoofdstad beschadigde. De urn van de ge wijde vlam en de gedenksteen van de on bekende soldaat werden niet getroffen. Een aantal ruiten van nabijgelegen wo ningen werd vernield. De vlam had sinds het einde van de eer ste wereldoorlog onafgebroken gebrand. Zelfs tijdens de bezetting in de tweede wereldoorlog was de vlam niet gedoofd. NEW YORK (Reuter-AFr-DPA-AP) Het transatlantische televisiegesprek tussen vooraanstaande personen in de Verenigde Staten en Europa, dat via de Telstar zou worden gevoerd maar waar aan Frankrijk niet wilde medewerken, is toch doorgegaan, en wel via Londen. De vier staatslieden konden elkaar op hun televisieschermen zien. De kijkers in de Verenigde Staten ontvingen buitengewoon heldere beelden van de vier gesprekspart ners, alleen viel het geluid nu en dan uit. De uitzending geschiedde ter gelegen heid van de eerste verjaardag van het in- bedrijfstellen van de communicatiesatel liet Telstar. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden met in het binnenland enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vrijwel geen buien r.ier nu een noordwestelijke luchtstroming dro gere lucht aanvoert, waarin opkla ringen de overhand krijgen. De temperatuur blijft nog beneden normaal: 16 a 17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Zonniger, maar door zeewind te koel strand weer. De Franse autoriteiten hadden hun veto uitgesproken over het programma, omdat het te „politiek" is. In de plaats daarvan hadden de Fransen een „wetenschappe lijk" programma voorgesteld, dat niet aanvaard werd. De Fransman Monnet was van Parijs naar Brussel gereisd om dat de Franse regering de uitzending had geweigerd. Monnet werd tijdens de uitzending ge vraagd naar de oorzaken van de huidige moeilijkheden in de Europese politiek. Hij zei dat deze moeilijkheden niet in de Europese Economische Gemeenschap moesten worden gezocht, maar in de pers conferentie van De Gaulle van januari, waarin deze toetreding van Groot-Brit tannië had afgewezen. Prof. De Quay heeft echter ook positieve antwoorden gekregen op zijn „aanzoeken" I De A.R.-hoogleraar prof. mr. Th. A. Ver steeg is bereid minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te worden. Be reidheid toonde ook prof. Witteveen (V.V.D.) om een benoeming tot minister te aanvaarden. Zij hielden nog wel sla gen om de arm, maar dit is het gebruikelij ke voorbehoud. Zij willen wel definitief ja zeggen als iets meer bekend is over de I uiteindelijke samenstelling van het kabi net. Over de bezetting van Volkshuisvesting is nog niets bekend geworden. Het gerucht gaat dat burgemeester Becht van Tilburg zou hebben geweigerd. Als kaneftdaten zou den nu nog overblijven burgemeester Bo- gaardt van Rijswijk en drs. Schmelzer. De laatste zou echter ook nog voor Ver keer en Waterstaat op de kandidatenlijst staan De kabinetsformateur prof. De Quay heeft vanmorgen over het al- of niet toe treden van de demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals (V.V.D.) tot het nieuwe kabinet, de volgen de verklaring afgelegd: „Tijdens een gesprek met de fractielei der van de V.V.D. deelde de formateur mede, de huidige vice-ministerpresident zeer gaarne als lid te zien van een nieuw te vormen kabinet. Uit het overleg met mr. Toxopeus is de formateur gebleken, dat bij de fractie van de V.V.D. daarte gen overwegende bezwaren zouden bestaan. Tijdens het gesprek van de formateur met drs. Korthals heeft deze Zich op het standpunt gesteld, dat bij de vorming van een parlementair kabinet er voor een mi nister, ook in het bijzonder met een geest verwante groep, 'n vertrouwensbasis moet zijn. Nu deze ontbreekt, meende de heer Korthals de formateur' te moeten verzoe ken af te willen zien van deelneming zij nerzijds aan het nieuw te vormen kabinet". MIAMI (AP) Het zoeken naar het vissersvaartuig Sno'boy en zijn veertig Ja- maicaanse opvarenden is na een week gestaakt. De Amerikaanse marine heeft verklaard dat er geen hoop meer op over levenden is daar in het gebied van de ramp veel haaien zwemmen. Het schip was 1 juli uit Kingston op Jamaica vertrokken. Enige dagen later werd een stuk hout gevonden dat herkend werd als het tafelblad van de eetzaal van het schip. Zaterdag werd een lijk in het water waargenomen maar als gevolg van de haaien is men er niet in geslaagd het te bergen MOSKOU (Reuter/AFP) De recht streekse telexverbinding tussen Moskou en Washington zal op 1 september in wer king treden. De verbinding loopt over het traject Moskou -Helsinki- Stockholm-Ko- penhagen-Londen-Washington Vier Russische teletypemachines van het model T-51 gaan naar de Verenigde Sta ten. Vier Amerikaanse machines komen naar Moskou De mededelingen van Moskou aan Wash ington worden in het Russisch gesteld, die van Washington naar Moskou in het Engels. Voor dienstmededelingen wordt een parallelle radiotelegrafische verbinding geopend; die van Moskou via Tanger naar Washington loopt en die 24 uur per dag in bedrijf zal zijn, voor het geval de kabel defect raakt. Overeengekomen is dat bei de regeringen instaan voor het ononder ISHhaAfO I 1- Nu eens niet het eerste kievitsei maar de nieuwste mop van Max Tailleur als koninklijke primeur. Max had hem in Zuid-Frankrijk uit gebroed, in een vliegtuig meegeno men naar het voetbalveld van de „Koninklijk Paleis Sportvereniging" in Soestdijk en daar is de mop dat tonen de foto's écht gebeurd. Eerst werd er gevoetbald, tussen de oud-internationals en de „Konink lijk Paleis Sportvereniging", ten ba te van de Stichting „Max Tailleur Rheuma-Actie". Toen vertelde de Amsterdamse moppenkoni ng zijn laatste aan Prins Bernhard, die met de Koningin de wedstrijd had bij gewoond. „Alleen voor u, Konink lijke Hoogheid,niet verder vertel len. Thuis mag wel, maar verder niet". Wie binnenkort boven De Doofpot het wapen van hofleveran cier ziet weet waar het ijzer ge smeed is. De Montesquieu Eén ding zou alle ministers van staten met huiver moeten vervullen: dat is het gemak waarmee ze kunnen worden vervangen. In de raadsvergadering vèn de gemeen te Velsen zal op 17 juli aanstaande een voorstel van het college van Burgemees ter en Wethouders worden behandeld om aan gefuseerde semiprofafdelingen van de verenigingen Stormvogels en VSV een ren teloos voorschot te verstrekken van hon derdduizend gulden. Verwacht wordt dat, zoals vroeger al is toegezegd, het bedrijfsleven honderdvijf tigduizend gulden zal inbrengen voor de nieuwe combinatie. (Zie ook pagina 4) broken werken van de lijn en voor onmid dellijke doorzending van elke mededeling van het ene regeringshoofd naar het andere. Volgens Tass is de overeenkomst voor de noodverbinding van „groot politiek be lang". „De Russische regering leidt een onvermoeide en aanhoudende strijd voor de handhaving van de vrede. Zij tracht kwesties waarover geschillen bestaan op te lossen door middel van onderhandelin gen en voert een politiek van vreedzame coëxistentie tussen landen met van elkaar verschillende sociale systemen," aldus Tass in een verklaring die een duidelijke afwijzing inhoudt van het standpunt dat de Chinezen op de geheime ideologische conferentie in Moskou vèrdedigen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten in de afgelopen twee jaar de hoe veelheid kemladingen waarover hun stra tegische parate strijdkrachten beschikken, hebben verdubbeld. In dezelfde periode werd de Amerikaanse tactische kernmacht in West-Europa met zestig percent uitge breid. Dit zegt de minister in een memorandum aan president Kennedy, waarin hij mee deelt dat zijn vorig jaar opgesteld program voor kostenvermindering al één miljard dollar heeft bespaard, zonder dat dit ten koste van de nationale veiligheid is gegaan. In zijn memorandum aan de president zegt McNamara, dat in feite in vijf jaar vier miljard zal kunnen worden bezui nigd door een beter inkoopsysteem en een standaardisatie van uitrusting en werk wijze. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten beschikken over aanwijzingen, dat de Sovjet-Unie „bereid is ernstig te onder handelen" om tot een akkoord te komen over een gedeeltelijke stopzetting van de kernproeven, zo heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Averell Harriman in Washington gezegd voor zijn vertrek naar Moskou via Londen. Harriman zei de mogelijkheid niet uit gesloten te achten, dat premier Kroesjts- jev op zeker moment zal besluiten de onderhandelingen af te breken om aan China zijn hardheid te tonen. Harriman zei geen opdracht te hebben om te onderhandelen over een niet-aanvals verdrag tussen Oost en West. Hij zei slechts het Russische standpunt hierover te zullen onderzoeken. PARIJS Morgenzal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul- Henri Spaak, in Parijs voor de leden van de permanente raad van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, die hijzelf ver schillende jaren presideerde, verschijnen om verslag uit te brengen over zijn ont moeting in Kiev met Kroesjtsjev. Aan rechtstreekse inlichtingen van Spaak schijnt in NAVO-kringen wel behoefte te bestaan, want tot dusver hebben de inlich tingen eerder tegenstrijdig geleken. Terwijl in Washington Amerikaanse regeringsver tegenwoordigers 't rapport van Spaak wei nig bemoedigend hebben genoemd, heeft een woordvoerder van het Belgische mini sterie van Buitenlandse Zaken ontkend dat Spaak al een verslag naar Washington heeft gestuurd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 15 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Foto's „in een vreemd licht"5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving..7, 9 Topsy 3 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Kunst ..f13 Sport 79 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ATHENE (Reuter) Veertien Griekse communisten die wegens hun activiteit in de burgeroorlog van 1945 tot 1949 waren veroordeeld, zijn donderdag vrijgelaten. Volgens officiële gegevens gaat het aan tal communistische gevangenen in Griekse gevangenissen de 950 niet te boven. De actie die voor hun vrijlating wordt ge voerd, beleeft op het ogenblik een hoogte punt in verband met het Griekse konink lijke bezoek aan Londen. Op een massabijeenkomst van de „Unie van de families van politieke gevangenen" in Athene, is gisteravond in een resolutie een beroep op koning Paul gedaan om een algemene amnestie af te kondigen, zo als hij volgens de grondwet kan doen. Behalve de 14 communisten werden ook drie mannen vrijgelaten die gevangen za ten wegens collaboratie met det Duitse be zetter in de tweede wereldoorlog. (Zie ook pagina 4) De 34-jarige aannemer M. K. uit Nij megen is dinsdagavond op de Van Heem- straweg te Winssen met zijn personenauto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De aannemer was op slag dood. Op het drukke kruispunt Boulevard 1945EltstraatVan Loenshof straat te Enschede is woensdagmiddag de 63-jarige Catherina van Haeringen bij een verkeers ongeval om hét leven gekomen. De vrouw stak met de fiets aan de hand het kruis punt over en werd aangereden door een personenauto. Advertentie BARTElJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IÉIDSESTRAAI (BIJ KONINOSPLtIN) AMSTERDAM TEL 223591- Advertentie Hedenavond - Concertgebonw - 8.15 n. speelt de Amerikaanse pianiste met het Noord-Holl. Philharmonisch Orkest het Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff. Entrée f 1. Advertentie Volgens berichten uit Aden bevinden zich momenteel in de Perzische Golf 3 schepen met Nederlandse emigran ten die nit Australië naar Nederland terugkeren. Gevraagd naar de reden van hun massale terugkeer verklaar de de emigranten dat zij van familie leden pakjes hadden ontvangen met de nieuwe Ossestaartsoqp en Kalfs bouillonsoep van California. Het enthousiasme over deze verrukke lijke soepen was zó overweldigend dat men en bloc besloot per eerste gelegenheid naar het moederland terug te keren l Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1