Hoofdpijn 0\ Actie in het stadion was militair voorbereid" 3 QUIMBO EN HET VREEMDE EI Raad voor de Scheepvaart prijst kapitein Lagaay POL FE, PELLI EN PINGO slechts 10 ct AGE Kort en bondig In Sint Annaland dronk de raad een glaasje Kerk in Exmorra zal worden gerestaureerd Deze handige afwasbak voor Dodelijke val van Duitse arbeider Gezochte inbreker loopt politie in de armen Weer militairen naar La Courtine Optreden was verantwoord Politie kreeg ruim 150 aanwijzingen Het blijft te koel neem PARELS Na-seizoen-aanbieding I DONDERDAG 11 JULI 1963 bij 3 reuzenpakken of 6 standaardpakken Profiteer meteen van deze tijdelijke aanbieding. 99 Burgemeester van Hall over NATO-taptoe: Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Motivering uitspraak Maasdam-aanvaring T Rotterdamse moord Weer inbraken in stations -Jacques koop WEERRAPPORTEN Tijdens drie vergaderingen van de ge meenteraad van Sint Annaland is aan raadsleden en publiek alcoholhoudende drank verstrekt, namelijk in de laatste ver gadering van 1962, de eerste van 1963 en in de laatste door de waarnemend burge meester voorgezeten vergadering. De verstrekking heeft plaats gehad in opdracht van de raadsvoorzitter. Naar het gemeentebestuur heeft meegedeeld heeft de verstrekking bij wijze van uitzondering en in bescheiden mate plaats gevonden. Burgemeester en wethouders hebben in tussen besloten 'in de toekomst, behalve bij officiële ontvangsten, ten gemeentehuize geen alcoholhoudende dranken meer te verstrekken. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, geantwoord op schriftelijke vragen over deze kwestie van het lid van dè Tweede Kamer de heer Scheps (P.v.d.A.). Het staat thans definitief vast dat onder auspiciën van de rijksdienst voor monu mentenzorg de Nederlandse hervormde kerk van Exmorra zal worden gerestau reerd. De hervormde kerk, destijds rooms- katholiek, dateert uit de eerste helft van de dertiende eeuw en is daarmee een van de oudste kerken van ons land. De zadel daktoren werd op 27 oktober 1836 door een windhoos vernield. Advertentie Advertentie (met Castella-kopjes) KONINKLIJKE N.V. NIJMEGEN (Van onze redacteur in Amsterdam) De betoging in het Olympisch stadion tijdens de NATO-taptoe heeft gistermiddag een staartje gehad in de Amsterdamse ge meenteraad waar het even stormachtig toe ging toen burgemeester Van Hall weiger de het V.V.D.-raadslid drs. J. P. A. Gruy ters een interpellatie over het politie-op treden toe te staan. De politie is een zaak van de burge meester en niet van het college van B en W„ aldus het standpunt van mr. Van Hall die dreigde dat hij in geval de raad zou besluiten de interpellatie toch toe te staan zo'n raadsbesluit bij de Kroon tot vernietiging zou voordragen. Hoewel hij verschillende malen werd geïnterrumpeerd door de heer Gruyters, en een P.S.P.-raadslid en de communist Van c Grote Kerk, vandaag 15 u.: Orgelconcert door Marie Claire Alain. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Zo- merconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Soliste: Marjorie Mitchell. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Muiterij op de Bounty", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u. „Jungle duivels'", 18 j. Van vrijdag af 14 19 en 21.15 u.: „Bloedgeld", 18 j. Lido, vandaag .14, 19 en 21.15 u.: „Uni- verso di notte". 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Westend jungle", 18 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Les liaisons dangeureuses", 18 j. Van vrijdag af, 14, 19 en 21.15 u.: „Het mooiste meisje van de wereld", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Dieven heb ben het ook moeilijk", 14 j. Vrijdag 20.15 u.: „Die lustige witwe", a.l. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: ,,De stem in het duister", 18 j. Van vrijdag af 14 en 20 u. „Hatiri", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De monen", 18 j. Van Vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „The Oklahoma Kid", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het proces", 18 j. Monopole, (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Onteerd", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse schooi van de 16de tol en met de 19 eeuw. Dagelijks ge opend van 1017 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van grafiek van Wout van Heusden. Tot en met 20 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Lex Metz. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.: klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Haydn. Kunstcentrum „De Ark'' (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 10 augustus. H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravu res van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vleeshal (Grote Markt): Tentoonstelling van schilderijen, tapijten, tekeningen en grafiek van Mario Prassinos en beeld houwwerken van Jacques Lipchitz. Tot en met 15 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u en zon- en feestdagen van 13-17 u. Linnaeushof, Bennebroek, Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 918 uur. Huize Bloemenheuvei (Bloemendaalse- weg 158, Overveen): Tentoonstelling van werken van leden van genootschap „Kunst en liefde anno 1807" uit Utrecht. Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 14 17 u. Tot en met 21 juli. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend vanaf 20 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Nekkheim (piano). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne): Iedere avond (behalve maandag) van 2024 u. en vrijdag en zaterdag van 20— 1 u.: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 5 juli). DONDERDAG II JULI City, 20 u.: „Vrouwen achter prikkel draad". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en R.K. leeszaal, mid dag en avond gesloten. VRIJDAG 12 JULI City, 20 u.: „Girls! Girls! Girls!" Pieter Vermeulenmuseum,. zie onder don derdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12,30,' I4.3Ó tot 17.30 en 19 tot" "21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstr. 228 c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wiistelaan 79, Sant poort: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. DONDERDAG 11 JULI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een les in liefde". VRIJDAG 12 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Fred dy, und das lied dér Südsee". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Summer Holiday". W.B. Theater, 20 u.:. „Jacht op een schaduw". 't Schip die naast de schriftelijke vragen die zijn fractie heeft ingediend ook moa delinge vragen wilde stellen gaf de bur gemeester een uitvoerig overzicht van het geen zich vrijdagavond in het Olympisch stadion heeft afgespeeld. Mr. Van Hall erkende dat hij tevoren de leider van de aktie van het Comité „29 november 1962" heeft opgebeld. „Ik heb hem niet gezegd dat de politie krachtig zou optreden ik heb hem alleen duidelijk gemaakt dat zijn mensen in moeilijkheden zouden komen als de politie gedwongen zou worden zeer krachtig op te treden. De burgemeester was tot de conclusie gekomen dat de aktie van het comité gron dig en haast op militaire wijze was voor bereid. Naast de groep demonstranten voor de poort van het stadion zouden twee groepen in het stadion onafhankelijk van elkaar trachten het veld te bestormen als de Portugese muziekkapel zou optreden, Bij het verwijderen van deze beide groe pen is inderdaad in de tunnel onder de marathon-tribune een flinke vechtpartij ontstaan die vrij onoverzichtelijk was om dat burgers zich aan de kant van de po litie schaarden. Schop voor raadslid Volgens mr. Van Hall heeft het comité duidelijk de opzet gehad om een relletje te veroorzaken. Het is de taak van de politie om in zo'n geval de orde te hand haven. Krachtig optreden was hier nood zakelijk aldus de burgemeester die ove' rigens wel zal onderzoeken of er agenten zijn geweest die te ver zijn gegaan. Burgemeester Van Hall zei voorts in één van de kranten een foto van het relle tje te-hebben gezien „maar ik kan. mi. niet voorstellen dat een raadslid deelneem aan een aktie die is gericht tegen een door de raad zelf ingestelde orde, Éij die foto stond dat de betoger door de politie klem werd gezet maar volgens mij liep hij ge woon tussen de paarden door. Het raadslid Bovenkerk (P.S.P.): „dat is onjuist". Mr. van Hall: „hoe weet u dat zo pre cies". De heet Bovenkerk: „Omdat ik het zelf was. Ik ben geslagen door de agenten en geschopt door een paard". Opnieuw trachtte de heer Gruyters via interrupties aan bod te komen maar de burgemeester verzekerde het geprikkelde raadslid maatregelen te zullen nemen als hij dit niet achterwege zou laten. De in terpellatie-aanvrage bleek overigens geen kans te hebben want de fractie-voorzitter van de P.v.d.A. haastte zich de burge meester te bedanken voor de uiteenzetting en hem te verzekeren dat verder praten ongewenst was. Hij werd daarin bijge vallen door leden van de K.V.P.- en pro testants-christelijke fracties. Al tegenstrib belend trok het V.V.D. -raadslid tenslotte zijn aanvrage in. 132133. De zwarthelmen waren nu tot bij de stad genaderd. De soldaten op de stadsmuur konden ze al duidelijk zien en keken verschrikt naar het naderende le ger. Die jongen had gelijk.het zijn ze Daar komen ze! De aanvoerders van het leger vuurden hun manschappen aan. Daar is de stad, die wij gaan inne- m.en! riepen ze. Voorwaarts. Valt aan! De wachters op de stadsmuur bibber den. Bij de bouw van een grote silo voor de Coöperatieve landbouwbank te Meppel heeft zich een ongeluk voorgedaan waarbij de 22-jarige Duitse bouwvakarbeider P. Besser uit Alten-Essen het leven heeft verloren. Hij was met zijn Duitse collega bezig met het storten van beton. Door nog onbekende oorzaak is de bouwvakarbeider van de steiger rond de silo geraakt en op de 26 meter lager gelegen betonnen vloer gevallen. Een sedert 14 november 1962 gezochte verdachte van de toen gepleegde inbraak in de woning van de weduwe van de ac teur B. Groeneveld in Amsterdam waar bij 25.000 en voorts voor enige duizenden guldens aan sieraden werden buitgemaakt is dinsdagavond de Amsterdamse po litie in de armen gelopen. Het is een 31-jarige stoker, die op het hoofdbureau van politie een inlichting kwam vragen. De dienstdoende agent her kende hem terstond en hield hem vast. De man legde een bekentenis af en werd ingesloten. De eerste Nederlandse militairen zijn aangekomen in het Franse La Courtine waar in de komende maanden weer in tensief geoefend zal worden. Dit jaar zul len vier brigades van de Koninklijke Land macht naar het hoogland van Auvergne trekken. Drie daarvan maken deel uit van de eerste Divisie 7 december, die on der commando staat van generaal-majoor E. J. C. van Hootegem. Totaal gaan er van de eerste divisie ongeveer 12.000 man naar Frankrijk. Elk van de brigades oe fent er ongeveer achttien dagen. Op 15 juli beginnen de manoeuvres van de eer ste van die drie brigades. Het grote militaire kampement in La Courtine zal dit jaar ook gastvrijheid bie den aan ongeveer 5000 herhalers. Tegen de herfst wordt namelijk een brigade van de ondersteuningsstrijdkrachten opgeroe pen voor oefeningen in Frankrijk. Twee pantserinfanteriebrigades van de andere parate divisie van het eerste Ne derlandse legerkorpsde vierde zul len dit jaar in de herfst eveneens over de grens trekken, maar dan in oostelijke richting. Zij gaan gebruik maken van het grote NAVO-oefenterrein in Hohne. De vierde divisie staat sinds enkele maan den onder commando van generaal ma joor G. H. Christan. Gasontploffing. Het echtpaar W. Molema uit Amsterdam is dinsdagavond gewond geraakt bij een gasontploffing in zijn woonschip „De Vier Gebroeders" ge legen in de Kloveniersburgwal. De vijf kinderen van het echtpaar bleven onge deerd. Onderscheiding. De paus heeft de heer H. Tieland te Vught benoemd tot rid der in de orde van St. Silvester wegens buitengewone verdiensten gedurende de tweede wereldoorlog in Japanse krijgs gevangenkampen. Kleuteronderwijs. De deelneming aan het kleuteronderwijs is in de periode 1950- 1962 krachtig toegenomen: het percentage der vierjarigen dat thans het kleuter onderwijs volgt bedraagt 70, dat der vijf jarigen 88. Eervol ontslag. Met ingang van 1 september 1963 is eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan dr. H. Boschma, aan de rijksuniversiteit te Leiden, en aan dr. H. G. Burger, aan de rijksuniversiteit te Utrecht, beiden met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Kleuter onder heet water. In Doetin- chem is het tweejarige zoontje van de fa milie Bernds uit zijn bedje in de bak van de wastafel gekropen. De kleine draaide de heetwaterkraan open waardoor het ernsti ge brandwonden opliep. Het jongetje is later in een ziekenhuis overleden. In gierput verdronken. In Lichten voorde is het driejarig zoontje van de fa milie Voorhuis in een gierput gevallen en verdronken. Advertentie s De raad voor de scheepvaart in Amster dam is van oordeel dat het ongeluk met de „Maasdam" op 15 februari „moet wor den geweten aan het door de ernstige ijsgang verdrijven van twee boeien. Van ijsgang was niets bekend en van het ver drijven van de boeien hoorde men pas na het ongeluk", aldus de raad in de mo tivering van de vrijspraak van de kapi tein. De tot op de dag van het vertrek bij gewerkte zeekaarten gaven geen enkele wijziging met betrekking tot de betonning en de wrakboeien. Onder deze omstan digheden mocht volgens de raad voor de scheepvaart de scheepsleiding erop ver trouwen dat de betonning van het vaar water overeenstemde met de gegevens die de haar ten dienste staande zeekaar ten bevatten. Er bestond voor de betrokkenen dan ook geen aanleiding op dit punt enig wantrou wen te koesteren. Voor het vertrek uit Rotterdam was nog uitdrukkelijk geïnfor meerd of er bijzonderheden waren die voor de reis van de Maasdam van be lang waren. Het loodswezen in Rotterdam wist van niets en dezelfde vragen wer den nog eens gesteld aan de Duitse loods die reeds in Rotterdam aan boord kwam. De raad voor de scheepvaart, die zoals gemeld is de mogelijke schuld van kapi tein Lagaay (die de navigatie leidde) en de tweede stuurman Riese uit Soest (die de wacht had) „met grote stelligheid" heeft ontkend, acht het volkomen verant woord dat kapitein Lagaay na het passe ren van de J.W. boei een iets noordelijke koers heeft gevolgd nadat hij op het ra darscherm een groot aantal bij het We- ser-lichtschip verankerde schepen had waargenomen. Wel bracht deze koers vol gens de raad de Maasdam veel dichter langs het punt waar de wrakken liggen, maar toch niet zo dicht dat deze niet op veilige afstand gepasseerd zouden kunnen worden. Dat het verloop anders is geweest, is volgens de raad voor de scheepvaart een gevolg van het feit, dat van beide wrak boeien de oostelijke (die het vergane Rus sische schip „Cholmongory" dekte) ruim vieronderd meter naar het noorden was verdreven. De kapitein van de „Maas dam" meende aan de hand van de hem ter beschikking staande gegevens het wrak juist op een veilige afstand van ongeveer vierhonderd meter te kunnen passeren. De raad voor de scheepvaart meent dat de betrokkenen niet kan worden verweten dat ze de verdrijving van de wrakboei niet hebben bemerkt en dat zij de ligging van de wrakboeien niet hebben gecontroleerd In de eerste plaats bestond er geen enkele aanleiding om aan de juistheid te twijfe len en voorts meent de raad dat controle van een varend schip als de „Maasdam (snelheid op dat ogenblik ongeveer twaalf mijl) niet wel mogelijk is. Dit kan vol gens de raad alleen gebeuren door speciaal ingerichte betonningsvaartuigen. De maatregelen die de gezagvoerder na het vastlopen van de „Maasdam" heeft genomen, hebben de volledige instemming van de raad voor de scheepvaart. Ook zijn besluit om de order „schip verlaten" te geven, toen vaststond dat de „Maas dam" wel water maakte en reeds vrij veel slagzij kreeg, kan de raad zeer wel billijken. Onder de heersende omstandig heden, met de loodsboot in de nabijheid en in het zicht van de haven, was het verlaten van het schip de meest zekere en weinig risico meebrengende wijze om de passagiers en een groot deel van de bemanning veilig aan land te brengen. Het stemt tot voldoening dat daarbij is gebleken dat ieder zijn plicht kende en dat alles perfect werkte, hetgeen volgens de raad voor de scheepvaart pleit voor zowel de leiding aan boord als voor de zorg die de rederij van het schip heeft gehad en de voortreffelijke installaties waarmee het schip is uitgerust. Ook heeft de raad voor de scheepvaart veel lof voor de wijze waarop kapitein Lagaay zijn schip drijvende heeft weten te houden en in het droogdok heeft weten te brengen. 'fOEI - JACOg 6MOKK6LT l) (HALtX f^)T N06 EENS 8E6INN6N sWr™ .ie mpp/ut ccm IK TEL TOT DRIE EERST AAN JE NEEMT EEN NIEUWE ZA6 - ZONDER 6AT i KOMT, KRIslóT EEN PRIJS CPIB 1121. A C0BS«Jj»C Meer dan 150 tips heeft de Rotterdamse recherche ontvangen, nadat vorige week woensdag vijfduizend gulden was uitge loofd voor aanwijzingen, die zouden lei den tot de aanhouding van de dader van de in februari gepleegde roofmoord In Rot terdam-Zuid. De inlichtingen kwamen zo wel uit de Maasstad als uit andere ge meenten. Zij worden thans onderzocht, hetgeen nog geruime tijd in beslag zal ne men. De inbraak in het station Delft van vo rige week is gevolgd door inbraken in het plaatskaartenkantoor van het station Arn hem en in het station Den Haag-Loosdui nen. Er werd niets ontvreemd, maar in Den Haag hebben de nachtelijke bezoe kers voor enkele honderden guldens scha de aangericht. ENG. KAMGAREN COSTUUMS 145-178 LICHT GEWICHT COSTUUMS 115-138 SPORTCOLBERTS tweed en lichtgewicht vanaf 45 Vakantieshirts in mo derne kleuren en dessins, vanaf 15.90 BARTELJORISSTRAAT 5 HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mee: Het koufront, dat de scheidingslijn, vormt tussen koude arctische lucht en minder koude maritime lucht is in de nacht van woensdag op don derdag ons land met buien binnengedron gen en heeft daarna in zuidelijke richting Nederland weer verlaten. De achter het front binnenstromende lucht is wat droger maar ook onstabieler. Geleidelijk zullen er meer opklaringen komen, overdag vooral aan de kust. Maar in het binnenland kun nen enkele buien tot ontwikkeling komen. De temperaturen blijven nog aanzienlijk beneden de normale waarden. In de alge mene luchtdrukverdeling komt weinig ver andering. De omvangrijke depressie met het hoofdcentrum voor de Noorse kust handhaaft zich en strekt zijn invloed tot de Middellandse Zee, de Balkan en Mid den-Rusland uit. Maximum-temperaturen e binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. E o SB a zwaar bew. wnw geheel bew. wnw zwaar bew. w zwaar bew. wzw zwaar bew. wzw zwaar bew. zw regen wzw motregen zw zwaar bew. z zwaar bew. z 16 18 17 18 17 18 18 18 18 19 regen windst. 19 17 11 18 18 17 19 21 24 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen regen zzw Aberdeen zwaar bew. wnw Londen zwaar bew. w Amsterdam zwaar bew. w Brussel geheel bew. w Luxemburg zwaar bew. wzw Parijs zwaar bew. w Bordeaux zwaar bew. z Grenoble zwaar bew. windst. 25 Nice onweer windst. 26 Berlijn licht bew. w 24 Frankfort half bew. wzw 24 München regen zzw 23 Zürich zwaar bew. zzo 21 Genève zwaar bew. windst. 24 Locarno zwaar bew. windst. 23 Wenen half bew. windst. 27 Innsbruck regen windst. 21 Belgrado onbewolkt zo 27 Athene onbewolkt windst. 30 Rome onbewolkt windst. 33 Ajaccio zwaar bew. ono 28 Madrid onbewolkt windst. 31 Mailorca onbewolkt windst. Lissabon zwaar bew. w Vrijdag 12 juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op uur, onder 10.52 uur. Maanstanden 14 juli 2.58 uur laatste kwartier. 20 juli 21.43 uur nieuwe maan. 28 juli 14.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 juli Hoog water 5.48 en 18.15 uur. Laag water 1.29 en 13.49 uur. Vrijdag 12 juli Hoog water 7.15 en 19.41 uur. Laag water 2.55 en 15.15 uur. Het hoog en laag water te Zar.dvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. V oS 10 0,4 2 8 0,5 3 0,2 0 1 3 11 1 1 0,4 1 0 0 0 0,4 0,3 1 0 0 3 16 3 0 12 12 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2