COTE D'OR Hero Griekse premier ontvangt mevrouw Ambatielos Academische gemeenschap met nieuwe mogelijkheden (i hv\, c&judbt A. 6k Minister Cals legde eerste steen voor campus bij t.h. Twente Ir. C. Rodenburg hoogleraar aan T.H. Twente Stormvogels en VSV beslissen woensdag Poolse majoor met gezin vraagt asiel in West-Berlijn Koning Paul en koningin Frederika weer uitgejouwd door demonstranten Een kleine raket Commando verdronken bij een oefening Verzending van zeepost Jong geleerd DONDERDAG 11 JULI 1963 A anpassing Campus verplicht Besturen van clubs akkoord met fusie Kort nieuws Dagje naar het strand. Genieten van zon en zee en Sinas van Hero. Een „zuivere" verfris sing. Top in smaak en kwaliteit. Strandtip: Vraag dus nadrukkelijk Sinas van Hero. helemaal uw smaak I Premier Kadar in Moskou Uitgejouwd Wilson ontbrak „Verwarde denkers Boediafs arrestatie erkend Gaat u met vakantie Prinses Irene woonde stieregevecht bij ËkSKA- Advertentie De demissionaire minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals heeft op Drienerloo de eerste steen gelegd voor de studentenhuisvesting van de tech nische hogeschool Twente. Bovendien werd de naam onthuld van de eerste laan op Drienerloo, de Calslaan. Ter gelegenheid van deze feestelijke ge beurtenis waren op Drienerloo en in En schede de vlaggen uitgestoken. In de Twentse Schouwburg in Enschede werd een bijeenkomst gehouden waar minister Cals een uiteenzetting heeft gegeven van de redenen welke ertoe hebben geleid in Twente een campus-hogeschool te vesti gen. Op grond van ervaringen elders was het duidelijk dat een hogeschool in het posten van ons land wemig tons van.sla- gen zou hebben, wanneer behalve voor on derwijs en onderzoek niet tegelijk voor de huisvesting van de studenten passende voorzieningen zouden worden getroffen. Over de betekenis van de campus voor het onderwijs zei de minister dat het pro ces van aanpassing van de student aan de eisen van het onderwijs en omgekeerd in ongedwongen banen kan worden geleid Voor verbetering van het studierendement Tot hoogleraar aan de technische ho geschool „Twente" te Enschede is met ingang van 1 september benoemd ir. C. Rodenburg, wonende te Santpoort. Prof. Rodenburg, die op 9 juli 1912 in Rotterdam werd geboren, studeerde elec- tro-techniek aan de Hogere Technische School in Dordrecht. Nadat hij enkele tech nische functies in het bedrijfsleven had vervuld volgde in 1945 zijn benoeming tot assistent bij het radiolaboratorium, thans electronicalaboratorium, van de afdeling der electrotechniek der Technische Hoge school te Delft. Hij behaalde daar in 1953 het diploma electrotechnisch ingenieur en werd benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan deze afdeling. Van 1955 tot 1960 gaf hij inleidende colleges in de elec tronics aan de Technische Hogeschool in Delft. In 1958 trad hij in dienst van de Konin klijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken n.v. in IJmuiden, waar hij aan het hoofd kwam te staan van de afde ling procesautomatisering van de research en bedrijfslaboratoria. Na aanvankelijk te zijn benoemd tot ad viseur voor de voorbereiding van onder wijs en onderzoek aan de technische ho geschool „Twente" te Enschede is thans zijn benoeming gevolgd tot gewoon hoog leraar in de afdeling der electrotechniek aan de TH. „Twente". Meer in het bij zonder wordt hij daar belast met het ge ven van onderwijs in de electronica. achtte mr. Cals dit wel het belangrijkste perspectief van de campus. Wanneer de hogeschool er in slaagt dit te bereiken dan bewijst zij daarmee niet alleen de studen ten, maar aan het gehele universitaire on derwijs een dienst van onschatbare waar de, zei hij. Over de regeling van het onderwijs aan de derde t.h. zei minister Cals, dat het de bedoeling is het eerste studiejaar in te richten als basisjaar met een gelijk studieprogramma voor de drie in te stel len opleidingen: chemisch-, electrotech nisch- en werktuigbouwkundig ingenieur. Voorts wordt een tweeledige opbouw van de ingenieursstudie beoogd, waarvan de onderbouw niet uitsluitend als een voor bereiding .yoor voortzetting vgn de. studie 'tot het ingenfèursexamen wordt gezien, maar tevens een afgeronde, technische wetenschappelijke studie zal vormen, die een redelijke basis móet bieden voor 'de vervulling van verantwoordelijke posten in het bedrijfsleven: een studie dus voor de eerste academische graad met de functie van zowel een kandidaats- als een bacca laureaatsexamen. Voor de eerste- en tweede jaars studen ten moet het verlijf op de campus als een voorwaarde voor het deelnemen aan het onderwijs worden gesteld. De oampus- kosten zullen vermoedelijk 1200 1500 per cursusjaar bedragen. Wanneer men de toelating moet beper ken komt men voor de vraag te staan wie niet en wie wel zullen worden toege laten. Het zal niet mogelijk zijn de Twetn- se hogeschool de eerste keuze te laten. Daarom zal het lot of volgorde van in schrijving moeten beslissen waarbij met het streekkarakter van de hogeschool re kening zal moeten worden gehouden. Minister Cals heeft gistermiddag ter ge legenheid van de eerste-steenlegging van de studentenhuisvesting op de campus van de technische hogeschool Twente medede ling gedaan van de benoeming van acht andere hoogleraren aan deze hogeschool. Het zijn dr. G. Berkhof (scheikunde), die tevens rector-magnificus wordt, ir. M. P. Breedveld (electronica), tot dusver hoog leraar in Delft, ir. W. Draijer (werktuig bouwkunde) tot dusver directeur van de n.v. scheepswerf en machinefabriek A. de Jong te Vlaardingen, drs. B. Greiner (al gemene scheikunde), ir. R. van Hasselt (werktuigbouwkunde, ir. J. C. Vlugter (scheikundigs technologie), ir. H. K. Volbe- da (bedrijfsleer), allen tot dusver hoogle raar in Delft, en mr. H. J. Woltjer (be ginselen van het recht), tot dusver raad adviseur in algemene dienst bij het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Woensdagavond om half acht zullen VSV en Stormvogels hun vergadering over een eventuele fusie houden in respectievelijk het patronaatsgebouw en Royal. De bestu ren zijn tot overeenstemming gekomen en hebben onder meer al vastgesteld, dat de toekomstige top van semi-profs een be stuur zal krijgen van tien man. Elke ver eniging levert drie leden voor het bestuur, maar daarnaast zal in het bestuur een vertegenwoordiger van de VSV-amateurs en een van de Stormvogels-amateurs wor den opgenomen. Voorts krijgt de betaalde top een „neutrale" voorzitter, terwijl het bestuur wordt aangevuld met een verte genwoordiger uit het bedrijfsleven, die zich niet met de gewone gang van zaken zal bemoeien, maar controle zal uitoefenen op te grote uitgaven. Dit is ook een van de voorwaarden van het gemeentebestuur van Velsen: men heeft gesteld, dat de nieuwe vereniging zakelijk en vakkundig moet worden ge leid, en dat het niet de bedoeling is, dat de besturen van de amateurverenigingen op dezelfde voet doorgaan. Het gemeentebestuur meent met name dat men voor een zeer goede trainer zal moeten zorgen. In dit verband is overigens al resultaat geboekt, want de VSV-trai- ner Toon van der Enden heeft zich bereid verklaard ook als trainer van de nieuw te vormen semi-profclub. op te treden. Op de vergadering van Stormvogels zul len tal van nieuwe bestuursleden moeten worden gekozen. Niet alleen voorzitter H. Zwart heeft zich niet herkiesbaar gesteld, maar dit geldt ook voor secretaris C. Ba tenburg, tweede voorzitter G. Visser en tweede secretaris J. Hamersma. De kandidaten van 't bestuur zullen pas op de vergadering bekend worden ge maakt. Als Stormvogels zich voor een fusie met VSV uitspreekt zal men niet alleen nieuwe bestuursleden voor de amateurvereniging moeten kiezen, maar ook drie voor de be taalde top. Bij VSV geldt hetzelfde. Ook daar is het al zeker, dat er minstens vier bestuursleden niet zullen terugkeren. De stemverhouding is nu anders dan vo rig jaar. Vijftig percent der stemmen is nu nodig voor een beslissing, in tegenstel ling met vorig jaar, toen voor een fusie tweederde van het aantal stemmen nodig was. Dat komt, doordat nu geen sprake is van opheffing van de vereniging. Op staatskosten. Op elk toegangsbe wijs, in het belastingjaar 1961-1962 door de Deense Koninklijke Schouwburg in Ko penhagen verkocht, heeft de staat ruim drieëndertig kronen toegelegd, aldus is door de officiële instanties, die zich om het toenemend tekort van de schouwburg zorgen maken, uitgerekend. Advertentie Van onze correspondent BONN Een majoor van de Poolse luchtmacht is gisteren met zijn vrouw en twee kinderen in een klein éénmotorig militair vliegtuig op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof geland. Hij vroeg me teen na aankomst politiek asiel. Zijn vrouw heeft familieleden in West-Duits- land. De 34-jarige majoor Richard Obacz is de eerste Oosteuropese vluchteling die per vliegtuig naar West-Berlijn heeft we ten te ontkomen. De vlucht gelukte om dat Obacz vanaf het Poolse militaire vlieg veld Rederitz steeds niet hoger vloog dan 50 meter. Daardoor werd hij niet ontdekt op de radarschermen. In een uur bereikte hij West-Berlijn. Op Tempelhof landde hij zonder enige' aanwijzing en zonder enig kontakt te hebben gehad met de verkeers toren. Als reden voor zijn spectaculaire vlucht noemde de majoor, die verre van schuctr ter was tegenover de talloze persverte genwoordigers in West-Berlijn, zijn hang naar vrijheid. Ik heb de permanente druk in Polen niet meer uit kunnen houden en evenmin de onmogelijkheid voor de waar heid te werken, zo zei hij. Volgens Obacz denkt het grootsfe deel van Poosle leger precies zo als hij. De Hongaarse premier Janos Kadar is in Moskou aangekomen voor bespre kingen met de Russische leiders. Op het station in Moskou werd hij ver welkomd door premier Kroesjtsjev. (Telefoto) (Van onze correspondent) LONDEN. De Griekse premier Pipinelis heeft zich bereid verklaard om vandaag twee Labourleden van het Britse Lagerhuis, die de campagne voor de vrijlating van de Griekse politieke gevangenen steunen, Marcus Lipton en Stanley Awbery, in de Griekse ambas sade in Londen te ontvangen. Mevrouw Ambatielos, de Engelse echtgenote van de reeds 16 jaar ge vangen zittende Griekse vakbondsleider, die thans dag en nacht vecht voor de vrijlating van haar man, is ook uitge nodigd. Vermoedelijk hebben de twee Kamerle den dit bezoek voor haar gearrangeerd. De beide Lagerhuisafgevaardigden hadden woensdag een door het Griekse konings paar gehouden receptie bijgewoond. Een en ander heeft reeds een gunstige uitwerking op de algemene atmosfeer ge had, want ook buiten de kleine kring der demonstranten heerst bezorgdheid over de Griekse binnenlandse politieke situatie. Een enorme politiemacht was woens dagavond op de been, toen het Griekse ko ningspaar een galavoorstelling in het Ald- wych theater van de Midzomernachts- droom bijwoonde. Bij de aankomst bij het theater werden de koning en koningin ont vangen met boe-geroep, gejouw en uitroe pen als „sieg heil", „weg met de tiran nie", „weg met de fascisten". Mevrouw Betty Ambatielos worstelde zich vrij en slaagde erin een bord te laten zien waarop zij vrijlating van haar man vroeg. Er werden paraplu's geopend waarop met witte letters stond „herstel de men senrechten in Griekenland", „herstel de vrijheid" en „amnestie". Koningin Eliza beth keek boos, koning Paul glimlachte, prins Philip en koningin Frederika keken even glimlachend naar de menigte. De Britse oppositieleider Harold Wilson werd door de vice-voorzitter van de libe rale partij, Donald Wade, in een verkla ring beschuldigd van „betreurenswaardige draaierij" ten aanzien van het staatsbe zoek. Wilson was dinsdagavond niet aan wezig bij het staatsbanket ter ere van ko ning Paul en koningin Frederika. Hij had zich door het Labourlid Patrick Gordon- Walker laten vertegenwoordigen. Wade schreef zijn houding toe aan het willen tonen van sympathie met zijn linkervleu gel, zonder deze openlijk te steunen. „Hij zei dat hij een andere afspraak had. Kon hij die in dat geval dan niet veranderen?", aldus Wade. De rest van de tweede dag van het be zoek verliep rustig, maar de politie nam geen enkel risico. Zelfs aan het banket zaten rechercheurs in rokkostuum. Toen het Griekse koningspaar zich voor een boottocht over de Theems had ingescheept, trachtte mevr. Betty Ambatielos weer door de afzetting heen te breken en een spandoek te ontvouwen. Zij werd onmid dellijk verwijderd en zodra de boot ver trokken was weer losgelaten. Koning Paul dankte in zijn tafelrede voor de magnifieke ontvangst, die naar hij zei alle pogingen van onverantwoordelijke lie den die de beide landen van elkaar trach ten te scheiden, had te niet gedaan. Hij sprak ook over „verwarde denkers", blijk baar doelende op figuren als Bertrand Russell en kanunnik John Collins. Hij dankte de Londenaren voor hun inspire rend gedrag tijdens de oorlog en waar schuwde tegen elke vorm van dictatuur binnen en buiten de grenzen. „Laat ons de schoonheid van de menselijke geest op nieuw ontdekken", zo voegde hij er hoog gestemd aan toe. Van de dinsdag gearresteerde 94 perso nen die gisteren terecht stonden, kwamen er 40 met een boete af. Sommigen wer den voorwaardelijk veroordeeld. De galavoorstelling in het Aldwych- theater werd geheel beheerst door het fantastische veiligheidssysteem. Alle plaat sen in de schouwburg waren voor 8000 door de regering opgekocht en elke gast werd individueel door het Foreign Office aangewezen. Zelfs de acteurs en actrices moesten speciale passen tonen om aan de toneelingang te worden toegelaten. In de schouwburg zaten en stonden overal rechercheurs. WADENA (Reuter) Een kleine éntrapsraket met twee kikvorsen aan boord vloog dinsdag korte tijd boven de Amerikaanse plaats Wadena (Minne sota). Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart had hoegenaamd geen interesse in deze lancering, maar voor de plaatselijke amateurclub voor ruimtevaart acht jongens en een meisje, allen tussen 13 en 14 jaar oud was het de kroon op 18 maanden hard werken. De lancering verliep prima en de raket bereikte een hoogte van 300 me ter. Toen opende zij zich en de kik vorscapsule daalde aan een parachute naar beneden. John Kennedy, de schooljongen die de leiding van het ruimteproject had, verklaarde later tegenover verslaggevers dat de ruimte reis als enige gevolg had gehad dat één van de kikvorsen gedeeltelijk verdoofd was. Bfj een overbruggingsoefening in het openluchtbad „Zonneland" tussen Rucphen en Nispen is woensdagmiddag de ongehuw de negentienjarige dienstplichtige soldaat G. J. L. Theeuwen uit Maasbree (L.) ver dronken. Het (ingeval gebeurde tijdens de vijfde oefenweek die hij bij het corps commando troepen, gelegerd in Roosendaal, mee maakte. Het slachtoffer was sinds 3 april 1963 onder de wapenen. Voor de overbruggingsoefening was een lijn over het diepe deel van het zwembad gespannen. De commando's moesten zich gekleed en met wapenuitrusting hangend aan het touw naar de overkant begeven. Hun onderlichaam bevond zich daarbij in het water. Op een gegeven ogenblik was soldaat Theeuwen als enige met de overgang bezig. Aan beide kanten zag een instructeur toe. Op twee meter van de kant kwam Theeuwen plotseling in moeilijkheden en liet hij los. Een van de instructeurs dook hem na en greep hem vast. Bij de worsteling, die ontstond met de naar adem snakkende soldaat, die niet kon zwemmen, gingen beiden onder water. De instructeur moest toen ze weer boven kwamen loslaten. Zwemmers die langs de kant stonden doken hierna naar de jongen, die voor de tweede maal onder water ging en brach ten hem op de kant. Een arts, die als cur sist aanwezig was, trachtte de levens geesten weer op te wekken maar het bleek reeds te laat te zijn. ALGIERS (Reuter) Het Algerijnse ministerie van Voorlichting heeft bekend gemaakt, dat de voormalige vice-premier Mohammed Boediaf „onder toezicht is ge plaatst" omdat hij als staatsgevaarlijk wordt beschouwd. Hiermee heeft de Alge rijnse regering voor het eerst de arrestatie van Boediaf toegegeven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Nieuw Amsterdam" 14 juli en ss „Westerdam" 17 juli; Austra lië ms „Port Wellington" 17 juli; Brazilië ms „Lous Lumière" 16 juli en ms „Cap San Marco" 18 juli; Brits-Oost-Afrika ms ,Yalou" 17 juli; Canada ss „Franconia" 14 juli en ras „Tindefjell" 17 juli; Chili ms Wien" 14 juli en ms „Archimedes" 17 juli; Nederlandse Antillen ms „Hercules" 16 juli; Nieuw-Zeeland ms „Kirribilli" 15 juni; Suriname ms „Kreon" 17 juli; Republiek Zuid-Afrika en Zuidwest-Afri- ka ms „Windsor Castle" 14 juli en ms „Jagersfontein" 17 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Jongelui in Ku Klux Klan-uitmonste- ring organiseren een tegenbetoging voor een café in de Newyorkse wijk Bronx, waar blanke jongelui demon streerden voor de toelating van meer negerpersoneel. Prinses Irene heeft in Pamplona in ge zelschap van Spaanse vriendinnen een stieregevecht bijgewoond. De prinses zal enkele dagen te Pamplona blijven om ook de traditionele stierenoptocht mee te ma ken. Tabletten met hele hazelnoten melk en puur per tablet (250 gram) f 2,10

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4