DSP 'm P in de Hooglanden GROEN CO KLM werd - nu 25 jaar geleden - ongewild de vader van Australie's burgerluchtvaart PANDA EN DE MEESTER-KIEKER fi nt ft EINDELIJK EEN VESTZAK-RADIO TOESTEL MET FM-ONTVANCST Eiland-continent thans bedekt door dicht net van luchtlijnen .Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 12 JULI 1963 Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH Ëi»» ll Vliegende politiehond 1III1IIIIIIIHIIIIIIIIIII1IIIIIII NEDERLANDSE PRIMEUR iiiiiniiiiiiiiiniiiuiiiiiinii Toestel van de toekomst Aa-Be 195x 145 PLAIDS 100% WOL Zaalberg 29.75 en 43.75 Centrale verwarming Duiker oliebranders Nieuwe wegen Plesman „aan de lijn" Grote investeringen K i 29) Hij had rich niet veel tijd gegund, Tam te onderzoeken. Hoe eerder hij in de bewoonde wereld terug was, hoe beter, vond hij. De mannen, die Tam vermoord hadden, moesten onverwijld worden gegrepen. Hij reed zo snel als de smalle weg veroorloofde en weigerde zich in te denken, wat dit dorp en dit huis voor hem nog konden betekenen, nu Tam er niet meer was. Sedert zijn jongens jaren al was Tam voor hem het be grip geweest van al wat goed en fat soenlijk was. Zelfs als hij zich in gro te fraaie steden in het buitenland be vond, waren Archie's gedachten zo dikwijls naar Tam gegaan en naar het heerlijke woeste landschap, waarvan zij beiden zoveel hielden. Maar Tam was dood. Onverwacht en eer hij het had kunnen verhinderen was hem iets kostbaars ontnomen. Archie dacht aan het blonde meisje, dat hij van de hei de naar de politiepost had gebracht. Het was vreemd, maar als zij niet was verschenen zou Tam nu nog le ven. Of liever, als de Britse regering niet een oliecontract met haar vader had willen afsluiten, zou Tam nu nogHet haar op Archie's hoofd ging recht overeind staan, toen hij van de achterbank een zacht kreunen meende op te vangen. Hij trapte de remmen in en keek om naar de ogen schijnlijk levenloze gedaante die achter in de ruime wagen lag. „Tam." Hij fluisterde het bijna angstig. Er kwam geen antwoord. Zijn hoop stierf. Het geluid moest van buiten de wa gen zijn gekomen, het zou wel de kreet van een of ander roofdier zijn geweest, dat in de duisternis op de heide jaagde. En toen bewoog de ge daante zich even. Weer klonk dat vage kreunen. Ditmaal was er geen twijfel mogelijk. Timberley vloog de wagen uit en rukte het achterportier open. „Tam! Kun je me verstaan, Tam?" Hij streek een lucifer af en keek de oude man in het doodsbleke gezicht. Tams ogen gingen even open en werden weer gesloten. „Tam! Kun je me verstaan?" De oude Schot be woog zich niet meer. Hij was weer buiten kennis. Archie Timberley schoof zijn kunstbeen zo vlug moge lijk weer onder het stuurwiel en bracht zijn wagen op gang. Dadelijk naar de dokter, dacht hij. Hij hoopte vurig, dat de dokter thuis zou zijn, dat hij niet naar een patiënt op een of andere afgelegen keuterboerderij 'zou zijn geroepen. Een oude auto (met een aantal mannen er in) reed hem met veel te hoge snelheid voorbij in de dorpsstraat. Hij lette er in zijn angst nauwelijks op en wierp niet eens een blik naar de politiepost, waar een paar nieuwsgierige mensen bij het hek stonden en naar binnen keken, alsof zij door de open voordeur een boeiend schouwspel waarnamen. Dokter Ross woonde een kleine twee kilometer buiten het dorp. Tim berley deed over die afstand nauwe lijks een minuut. „Is de dokter thuis, Mary?" vroeg hij aan het dienstmeisje, dat open deed op zijn hevig bonzen. „Hé, meneer Archie! Ja, de dokter is thuis. Wilt u binnenkomen?" Maar Timberley had zich al omge keerd. Over zijn schouder riep hij: „Nee, laat de dokter buiten komen. Ik heb een patiënt in de wagen." Nadat hij het achterportier had ge opend kwam hij tot de ontdekking, dat Tam nog altijd roerloos uitgestrekt lag, als een grote pop die door een ongeduldig kino op de achterbank ge smeten was. „Bent u daar, mijnheer Timber ley?" Een beweeglijk mannetje ver liet de huisdeur en kwam naar de weg. Archie keek over zijn schouder naar hem. „O, dokter," zei hij. Hij wees naar de onbeweeglijke gedaante op zijn achterbank. „Dat is Tam. Doe voor hem wat je kunt, dokter, want hij is er slecht aan toe." „Ga dan opzij," zei dokter Ross, schoof Archie weg en stak zijn hoofd naar binnen. „Leeft hij eigenlijk nog wel? Hij ziet er niet te best uit." „Ik meende eerst ook, dat hij dood j was, maar onderweg kreunde hij nog. Hij zal wel weer buiten kennis zijn j geraakt." „Laten wij hem eerst maar uit de wagen tillen," zei de dokter. „Ga naar binnen en haal mijn beide zoons. In de spreekkamer kan ik hem beter onderzoeken." Archie strompelde naar de voordeur en kwam al gauw met Ian en Mi chael, de zoons van de dokter, terug. Beiden waren zij fors en breedge schouderd, zij aardden meer naar hun struise moeder dan naar hun kleine gezette vader. Het waren ster ke jongens van nog maar net twin tig en het kostte hun weinig inspan ning, Tam uit de wagen te tillen en naar binnen te dragen. De dokter volgde hen met Archie. „Hij lijkt tweemaal een harde klap op zijn hoofd te hebben gehad," zei de dokter, nadat hij de gewonde on derzocht had. „Elke andere schedel dan die van Tam zou zonder manke ren verbrijzeld zijn. Gelukkig heeft hij een dikke pruik haar. Dat kan zijn redding zijn geweest." „Goddank, dat hij nog leeft," zei Archie na een diepe zucht van op luchting. „Wanneer zou hij bij kennis komen?" Dokter Ross haalde zijn schouders op. „Ian is bezig een ziekenwagen te bestellen," zei hij. „In het ziekenhuis kunnen zij hem beter behandelen. Hij heeft goede verpleging nodig en waar schijnlijk zal men een röntgenfoto wil len nemen om na te gaan, hoeveel schade zijn schedel heeft opgelopen." „Ik ga met hem mee in de zieken auto," zei Timberley. Hij keek om, toen de deur openging en Ian weer binnenkwam. De jonge man leek op gewonden. „Vader, er komt juist een telefoon tje van de politiepost binnen," riep hij. „McGregor is neergeslagen en zijn vrouw werd in haar achterkamer op gesloten. Iemand hoorde haar bonzen en toen werd McGregor gevonden. U moet' er dadelijk heen." „McGregor!" Dokter Ross keek Ar chie aan. „Er lijken vanavond won derlijke dingen te gebeuren in Auch- lec." Archie Timberley dacht dadelijk aan Fazia, het meisje dat hij van de hei de naar de polifiepost had gebracht, en hij kreunde. Dit bericht kon maar één betekenis hebben. Er was een po ging gedaan haar opnieuw te ontvoe ren en McGregor was daarbij blijk baar neergeslagen. Dokter Ross ging al naar de deur. In het voorbijgaan greep hij zijn tas. „Blijf zo lang bij Tam," zei hij tegen Archie, „ofschoon ik wel terug zal zijn eer de ziekenauto er is." Nadat de dokter met zijn twee zoons het huis had verlaten, begon Timber ley rusteloos de spreekkamer op en neer te lopen. Hij zag in, dat hij Tam niet alleen kon laten, maar al les dreef hem er toe de dokter te volgen om na te gaan wat er met he* Arabische meisje was gebeurd. Hij besefte op dat ogenblik al, dat zij een diepere indruk op hem ge maakt had dan tijdens een zo korte ontmoeting mogelijk leek. Verdraaid, dacht hij, ik heb nog geen vijf mi nuten met dat meisje gepraat, maar het lijkt wel of ik haar heel lang heb gekend. Tam kreunde en Archie ging naar hem toe. „Wat is er Tam, ouwe jongen?" vroeg hij zacht. Het grauwe gespannen gezicht begon te vertrekken. Even openden de grijze ogen zich en staarden archie aan. „Dat licht. Doet pijn". „Ik zal het afschermen," Timber ley nam de petroleumlamp van het bureau en zette haar op de vloer, zodat het licht de patiënt niet meer in het gezicht scheen. „Sir Archie, bent u het?" zei de zwakke stem van Tam gejaagd. (Wordt vervolgd) 'PW'"- m *:-r m. NATUUR EN TECHNIEK werken nauw samen bij de bestrijding van de misdaad: de politie van de Britse uni versiteitsstad Oxford heeft thans ter ondersteuning van het werk van haar beide politiehonden, Rex en Danko, een helikopter aangeschaft om ontsnapte gevangenen, voortvluchtige misdadi gers en vermiste kinderen sneller te kunnen opsporen. De honden, beide Duitse herders, worden in een gecapi tonneerde ijzeren kist aan de buiten kant van de helikopter meegenomen en kunnen op ieder gewenste plaats „gedropt" worden, mits de piloot daalt tot maximaal anderhalf meter boven de grond. Dan gaat het luikje van de kist open en de hond kan eruitspringen. HET IDEE van deze vliegende poli tiehond kreeg vorm toen onlangs twee zware jongens uit een gevangenis na bij Oxford uitbraken en zich dagen lang in dicht struikgewas wisten schuil te houden. De „heli-hond" kan zulke klanten nu lokaliseren en eventueel op jagen naar minder zwaar terrein, waar wel achtervolging met auto's e.d. moge lijk is en bovendien kan de hond bij zijn werk beschermd worden door de helikopterpiloot of door zijn gewa pende „bijvlieger". Rex en Danko, die al een lange staat van dienst als politie honden hebben, worden nu opgeleid voor hun nieuwe taak. Zij hebben er al dertig „vlieguren opzitten" en schij nen het nieuwtje best op prijs te stel len. Meer in elk geval dan de misdadi gers die in deze contreien opereren. ZOLANG ER RADIO IS, heeft men ge discussieerd over de wenselijkheid van miniatuur-ontvangertjes. De eerste toe stellen met honingraatspoelen en enor me luidsprekers waren onhandzame bak beesten. Maar al gauw zetten knappe kop pen zich aan de taak, toestellen van klei ner formaat te ontwerpen. Velen slaagden erin, functionerende mini-radio's te maken: men denke slechts aan de eigenbouw-toe stelletjes met Amerikaanse „knoop- lampjes" uit de tweede wereldoorlog, die ingebouwd werden in een shagdoos en waarop men als ze goed „getrimd" wa ren uitstekend een Engelse zender be luisteren kon. Maar voor massaproduktie had men toen de technieken nog niet. Na de bevrijding van het zuiden des lands in 1944 kwam Philips al gauw met de be faamd geworden „Luistervinkjes"onoog lijke ontvangertjes in een kastje van tri plex, die als overbruggingsoplossing dienst moesten doen tot er weer normale radio's geproduceerd konden worden. Ze kostten maar een paar tientjes en voldeden best. DE VOLGENDE STAP was de construc tie van miniatuur A.M.-radio's voor kam peerders, inwonenden, meisjeskamers en hengelaars-langs-de-waterkant. V ooral sinds het verschijnen van de transistors werden zij steeds kleiner en handzamer en de laatste jaren zijn er honderden soorten en merken in alle prijsklassen en kwaliteiten op de markt geworpen. Maar nog steeds kon men niet spreken van een complete „allround" miniatuur-radio. Er ontbrak namelijk de mogelijkheid om op die „mini's" F.M. te ontvangen, het eni ge systeem dat een storingvrije en ge- luidszuivere ontvangst van vele stations mogelijk maakt. Beide methoden zijn ook in de radio techniek toegepast, omdat er nog geen andere mogelijkheden waren. Nu echter heeft Philips een „F.M. privé-radio" zoals 't apparaat officieel genoemd wordt geconstrueerd en daarbij is een geheel nieuwe weg ingeslagen. Hier is sprake van een geordende miniaturisering. De onderdelen zijn volkomen anders gecon strueerd dan gebruikelijk was, aangepast aan een nieuw systeem gedrukte bedra ding, waarin schakelingen zijn verwerkt die hier voor de eerste maal toegepast worden. Het materiaal, dat men gebruikt is van een zeer hoogwaardig gehalte, wat moge lijk is, doordat er niet veel van behoeft te worden gebruikt. De bedoeling was na melijk, dat al deze onderdelen hun func ties even goed of zelfs beter zouden verrichten als hun grotere broers. Zou den zij echter een getrouwe verkleinde kopie daarvan zijn, dan lukte dit natuur lijk niet. Het was dus nodig, ieder onder deel met behulp van andere materialen opnieuw te construeren. En zo ontstond er een apparaat dat volkomen afwijkt van wat er tot nu toe waar ook ter wereld gebracht werd. HET TOESTEL is IOV2 centimeter breed, 7V2 centimeter hoog en 3 centimeter dik. Dat zijn afmetingen, die behoren bij de soort van apparaten, welke we privé-ra- dio's noemen: toestellen die tot taak hebben hun eigenaar of eigenaresse over al te vergezellen en daar waar geen ge woon toestel ter beschikking is, als hoog waardig plaatsvervanger op te treden. Het is te voorzien, dat deze privé-radio een zeer grote populariteit zal gaan ge nieten. Het toestel is zo gemakkelijk mee te nemen in de zak van een colbert of in een tasje dat het op de duur even vanzelfsprekend zal worden als een vulpen. Het heeft daarenboven het enorm voordeel van ongestoorde ontvangst en on- vervormde muziek, twee eigenschappen waarin de thans op de markt zijnde mi ni-radio's bepaald niet uitblinken. Zijn al die conventionele draagbare ra dio's nu met een slag verouderd? Geens zins zeggen de experts. Maar wel ver wachten zij dat de „privé-FM-mini's" op den duur door hun bijzondere eigenschap- n de huidige.-portables met A.M.-band uilen gaan verdringen. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 Henk van Ulsen naar Amerika. De 36-jarige acteur Henk van Ulsen is in de Verenigde Staten aangekomen, waar hij gedurende bijna twee maanden een studie zal maken van het Amerikaanse toneel en de televisie. Henk van Ulsen heeft voor deze studiereis een beurs gekregen van het ministerie van O. K. en W. In New York zal hij repetities gaan bijwonen van grote Amerikaanse toneel-manifestaties en van televisie-uitzendingen. Voorts hoopt Henk van Ulsen een aantal Amerikaanse schrij vers te ontmoeten. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 OM F.M. te kunnen ontvangen, moeten echter in een toestel ingrijpende voorzie ningen worden ingebouwd, die er in prin cipe een geheel ander apparaat van ma ken dan een gewone A.M.-ontvanger. Er zijn veel ingewikkelder schakelingen, ex- tra-middenfrequent transformators, en meer buizen of transistors nodig. Er dient een aparte antenne ingebouwd te worden en een speciale speaker met groter fre- quentiebereik. Allemaal zaken die men totnogtoe niet in een klein apparaat heeft kunnên onderbrengen. NU ZIJN ER verschillende manieren om tot verkleining, tot miniaturisering, te ko men. De gemakkelijkste is, een hoop weg te laten. In de boekenwereld gebeurt dat vaak, men krijgt dan de zogenaamde ver korte uitgaven. Een tweede manier be staat in het op kleine schaal kopiëren van het normale model. Een aantal jaren ge leden was dat in de auto-industrie ge bruikelijk. Er liepen toen nogal wat van die modellen rond, maar dat was ook geen bevredigende oplossing. COR. MAÏTIN TQQNDt* 30. Slecht gehumeurd verliet Dizzy Lizzy de berghut. „Bah, wat een verknoeide middag," mopperde zij on der het heengaan, „ik ben nou wel ontvoerd, maar wat neem ik er van mee? Niks! Er is niet één foto ge maakt. En het had zo mooi kunnen zijn „Wacht maar af," prevelde de Meester-Kieker, „het is mooier dan je denkt. Vanavond staat op alle voorpagina's een foto van deze ontvoering! Een foto waarin je tempera ment volledig tot uitdrukking zal komen!" Hij krabbel de overeind en trok Panda onder de beide staatsvijan den vandaan. Kom assistent, we moeten naar de krant," sprak hij, „we gaan de foto van het jaar aan bieden!" Panda strekte zijn pijnlijke ledematen en vroeg een beetje verdwaasd: „M-maar wat is er allemaal gebeurd? Waar is juffrouw Lizzy?" „Die is er vandoor gegaan, nadat ze ons alle vier in een hoek had gewor pen," legde de Meester-Kieker uit, „ik zei toch dat ze een opmerkelijk temperament heeft?" „Hm, ja," zei Panda, „maar het is wel jammer dat ze met ons ging gooien. Nu hebben we geen foto kunnen maken." De ander glimlachte toegeeflijk. „Je moet nog veel leren, Panda," zei hij, „een Meester-Kieker maakt onder alle omstandigheden foto's. Onthoud dat." (Van onze correspondent) SYDNEY. - Deze maand is hef 25 jaar geleden, dat de K.L.M. („Royal Dutch Airlines", zoals de Australiërs zeggen) de regelmatige rechtstreekse luchtver- binding tussen Nederland en Australië tot stand bracht - voor Australië tevens de eerste overzeese luchtverbinding van buitenlandse origine. De Lockheed L-14, die op 5 juli 1938 onder gezagvoering van G. van Messel op het vliegveld van Sydney neerstreek, is nu een museumstuk geworden. Hij werd gevolgd door steeds snellere machines. De negen dagen, die de L-14 over de afstand Neder- land-Australië deed, zijn thans geslonken tot 33 uur. Maar hoezeer de mens ook overweldigd kan worden door de moderne luchtvaarttechniek, er blijft altijd een aureool van wonder hangen rondom een eersteling. SINDS DE EERSTE dag van de offi ciële luchtlijn Nederland-Australië is Andy Berts vertegenwoordiger van de K.L.M. in Sydney. „Dutch Andy", zoals hij in de wandeling wordt genoemd Australiërs hebben een voorliefde voor voor- en bij namen heeft sinds de oorlogsjaren de rang van luitenant-kolonel en de Australi sche „columnisten" de kroniekschrij vers der dagbladpers noemen hem her- haaldqjijk in hun kolommen. Groter eer kan Andy Berts zich niet wensen, want deze kronieken worden door de lezers ver zwolgen. De 63-jarige Andy Berts heeft de her denking van de grote gebeurtenis in de geschiedenis van de K.L.M. op Australi sche grond, gevierd met een grootse re ceptie voor meer dan tweehonderd geno digden: onder wie de groten der vlieg wereld in deze „nieuwe wereld" en leiden de figuren in de Nederlandse gemeen schap in Australië aanwezig waren. Weini gen zullen in 1938 in Nederland hebben voorzien welk een reusachtige stoot de K.L.M.-verbinding met Australië zou geven aan de ontwikkeling van de luchtvaart in Australië zelf. TOEN DE DOUGLAS DC 2 „Uiver" in 1934 als tweede in de Londen-Melboume race in Australië aankwam, heeft de toen malige KLM-directeur Albert Plesman alle pogingen in het werk gesteld om de Australische regering te bewegen de KLM vergunning te geven tot het openen van een luchtlijn op Australië. Australië ech ter, dat zelf ook zijn luchtvaartpioniers had, hield Plesman aan het lijntje tot de regering kans zag, een Australische lucht vaartmaatschappij letterlijk „in de lucht" te brengen om een internationale verbin ding met Europa te onderhouden, als een soort concurrent dus van de KLM. Tege lijk met de toestemming voor de KLM om op Australië te vliegen, zorgde de re gering in Canberra er namelijk voor, dat een nationale maatschappij de „Quantas" een luchtlijn tussen Australië en Engeland kon beginnen. Daarmee trad het vijfde werelddeel in 1938 voor het eerst, onder druk dus van de prestatie van de KLM vier jaar tevoren, voor het voetlicht van het geregelde internationale luchtvaart- verkeer. In een land dat zo groot is als Europa maar .geen douane-grenzen kent kon het niet anders of het vliegverkeer moest zich snel ontwikkelen, temeer omdat de grote spreiding der bevolking over onmetelijke afstanden als vanzelf tot de noodzaak van luchtvervoer leidde. De factoren wa ren aanwezig voor de ontwikkeling van een burgerluchtvaart door kleine maat schappijen die voor velen de muren der afzondering woestijnen, bergen en droge steppen konden slopen. Thans wordt de burgerluchtvaart in dit deel der wereld voor het grootste deel verzorgd door twee maatschappijen, Trans Australia Airlines (T.A.A.), een semi- overheidsonderneming, en de sterk door de overheid bevorderde Ansett-A.N.A (Australia National Airlines). Ansett is de naam van de eigenaar, wiens bedrijf de laatste jaren andere particuliere lucht vaartmaatschappijen heeft „opgeslokt De namen van verscheidene kleinere luchtvaartmaatschappijen herinneren ech ter nog altijd aan het particuliere karak ter van het luchtvaartverkeer in het vijfde werelddeel, zoals Macroberston-Miller Air lines, en Connolly Airlines in het diepe binnenland, waar kleine vliegtuigen voor vervoer van een of twee passagiers, de post en de vliegende artsen, waarover wij deze week berichtten, de verbinding onderhouden tussen vee- en schapen stations in de „bush". HOE INTENSIEF het luchtverkeer is in de dichtbevolkte streken blijkt o.a. uit de veertien retourvluchten, die per dag ge maakt worden tussen Sydney en Mei bourne (700 km.), 24 diensten per dag tus sen Sydney en Brisbane (750 km.), 24 tussen Sydney en de nationale hoofdstad Canberra (230 km.), terwijl daarnaast particuliere vliegverkeermaatschappijen verbindingen onderhouden o.a. met meer dan zeventig andere steden alleen al in Nieuw Zuid Wales. Na de KLM, die in 1938 Australië uit zijn isolement verloste, zijn in de loop der jaren geleidelijk andere maatschappijen gekomen om het eiland continent met de rest der wereld te ver binden. Er zijn nu acht internationale luchtvaartmaatschappijen, die hiervoor zorgen: Pan American Airways, British Overseas Airways, K.L.M., Alitalia, T.A.I. (Frankrijk), Air India International, Tas man Empire Airways en Canadian Paci fic Airlines. Er zijn elf diensten per week op Amerika, 14 op Londen, directe verbin dingen met Parijs en Amsterdam eens per week en met Moskou via India, zes vluchten per week naar het Verre Oosten, twintig op Nieuw Zeeland en een weke lijkse dienst op Zuid-Afrika. DEZE ONTWIKKELING heeft de aanleg van vliegvelden versneld, maar zij staan, vergeleken met b.v. Schiphol, in ontwik keling ver achter, hoewel met man en macht aan uitbreiding wordt gewerkt. In Sydney belopen de kosten van uitbreiding 60 miljoen gulden terwijl Melbourne een geheel nieuw vliegveld laat aanleggen, hetgeen eveneens ettelijke miljoenen zal vergen. De Australische luchtvaartmaatschap pijen vervoeren thans bijna drie miljoen passagiers per jaar, maar de vliegvelden in het binnenland zijn dikwijls niet veel anders dan een grote vlakte met een lan dingsbaan, een soms verlaten kantoortje, landingslichten en een windvaan. Nooit heb ik me meer een dwalende en verlaten vogel gevoeld dan toen ik, met acht ande re passagiers, in een A.N.A.-vliegtuig op het vliegveld van Corowa neerstreek. Hier heerst de eenzaamheid van het binnen land. Sommige vliegvelden zijn trouwens uitsluitend bedoeld voor particuliere vlie gers, zoals vee- en schapenboeren, die hun eigen „kistje" hebben. De burgerluchtvaartdienst in Australië vliegt meer dan een miljard passagier mijlen per jaar. Bijna twee miljoen passa giers doen per jaar het vliegveld Sydney aan. Daarnaast is het vrachtvervoer zeer intensief. Gezien de lege ruimte, die Australië kenmerkt, gepaard met bevol kingscentra in verspreide delen van het land en de snel groeiende miljoenensteden Sydney en Melbourne, staat men voor de grote taak de vliegvelden aan de eisen van het steeds intensiever wordende lucht verkeer aan te passen. In de komende jaren zal Australië zestig miljoen gulden per jaar besteden aan uit breiding van vliegvelden een bedrag, dat gezien tegen de achtergrond van tach tig miljoen gulden per jaar voor wegen bouw alleen al in Nieuw Zuid Wales, eigenlijk nog maar een matige investering is.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11