Vreemd schijnproces tegen drGlobke in Oost-Berlijn Foto-bedrijfschap wil zichzelf niet opheffen ASPIRIN Een prettige afwisseling a^asasi svs. sratcï sl° Eurre i°w KuldiR^ 1 Aanhoudingsbevel aangeplakt in de straten Botersmokkelaars in Delft betrapt Verklaring over fraudes bij nijverheidsonderwijs Wel worden enige bezwaren erkend Inbreker had het vooral op scholen gemunt Opening van eerste natuur-vaarroute Amsterdam verkoopt het Carltonterrein ii i n ft r i 1/ n i ii t i% n i r i. l si a n it i Dit jaar wellicht 700.000 rijexamens VRIJDAG 12 JULI 1963 Globke in levende lijve hadden kunnen Deurwaarder roept af presenteren. Moordenaar gezocht Harde feiten ODO RO NO - ODOMATIC Explosieschade in Muiden wordt vergoed plezierige vakantie! daar staat BAYER achter gisteren H «s eT'bSS CONTESSAMATIC E f298.- Gaat u met vakantie? (Van een bijzondere medewerker) BERLIJN. Terwijl een der mach tigste mannen van de Bondsrepubliek, dr. Hans Josef Maria Globke, de 64- jarige staatssecretaris en rechterhand van Adenauer, rustig in het Schaum- burgpalast achter zijn bureau zit en zijn „welverdiende" pensioen verbeidt, loopt voor het Opperste Gerechtshof in Oost- Berlijn een show- en schijnproces tegen hem. Reeds bij de opening van dit merk waardige evenement, waarbij televisie schijnwerpers urenlang de hoofden van rechters en getuigen bestralen, werd duidelijk, dat de van juridische grond leggerij voor het uitmoorden van mil-, A11 Globke, wet bij verstek ter dood veroor- rende documenten. Kort voor de aanvang deeld zal worden. kwam een gerechtsambtenaar op de ge dachte, dat de president wellicht achter deze enorme stapel niet zichtbaar zou zijn, -T ,i zodat hij met een energiek gebaar de pa- mann in Jeruzalem), graag een gouden pierberg terzijde veegde kooi voor over hebben gehad als ze De zaal veert iedere dag omhoog wan- Voor de merkwaardige gebeurtenis van I neer tiet hof binnenkomt 3 rechters en dit proces, met zijn sterk politieke ach- 2 °Penbare aanklagers En dan volgt tergrond, vertoeven honderden journalis- 'let hoogst merkwaardige moment, waarop ten en andere genodigden in Oost-Berlijn. President dr. Töplitz verzoekt, de beklaag- In Oost-Berlijn is maandag een hoogst merkwaardig propaganda-pro- ces begonnen tegen de 64-jarige dr. Hans Globke, staatssecretaris van de bondskanselarij in Bonn en rechter hand van kanselier Adenauer. Hij wordt bij verstek berecht. Volgens de tenlastelegging heeft Globke door zijn activiteit tussen 1932 en 1945 de dood van miljoenen joden medeveroorzaakt. Als ambtenaar van het toenmalige ministerie van binnen landse zaken, zou hij door zijn mede werking aan de Neurenbergse joden- wetten de grondslag hebben gelegd voor Hitiers „definitieve oplossing van het jodenvraagstuk." In het proces, waarvan wordt verwacht dat het zeker twee weken zal duren, worden 150 ge tuigen uit 23 landen gehoord. In 1960 werd in Oost-Duitsland een soortgelijk proces gevoerd: toen werd de toenmalige Westduitse minister Oberldnder bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens nazi-misdaden. Oberldnder legde kort hierna zijn functie neer. Globke, die wordt beschouwd als de invloedrijkste ambtenaar in West-Duitsland. zal zich in de komende herfst laten pensioneren. De regering in Bonn heeft bij het begin van het proces tegen dr. Globke een communiqué uitgegeven, waarin het proces wordt gekarakteriseerd als communistische propaganda tegen de Bondsrepubliek, bedoeld om de West duitse regering in de wereldopinie te bekladden. „De beschuldigingen tegen dr. Globke zijn reeds door Westduitse gerechtshoven onderzocht en volkomen vals gebleken. Dr. Globke heeft onder de nazi-regering hard gewerkt om de uitvoering van onmenselijke plannen te verijdelen en heeft een groot aantal vervolgden geholpen", aldus het com muniqué. Hieronder publiceren wij een verslag van een bijzondere medewerker over de eerste dagen van dit wonderlijke proces in Oost-Berlijn. De Oost-Duitsers zouden er (als tegenhanger van de glazen cel van Eich- Het gebouw met de propvolle zaal, die soms op een filmstudio gaat lijken, staat in een hoek van de stad en wordt ingeslo ten door de beruchte grens en de daarbij horende strook niemandsland. Tegenover het gerechtsgebouw staat de oorlogsruïne van de Evangelische Gnadenkirche. Maar dit is stellig geen symbool, want de enor me acte van beschuldiging tegen Globke, laat er geen twijfel over bestaan, dat hier geen genade voor recht zal gelden. Op vele officiële aanplakplaatsen hangt het van een foto voorziene roodomrande aanhoudingsbevel tegen dr. Globke, be schuldigd van voorbereiding en uitvoering van de moord op miljoenen joodse mede burgers. In de enorme rechtszaal heerste deze eerste dagen een bijna feestelijke, roeze- moedige stemming, die reeds dadelijk liet vermoeden welk een wonderlijk proces hier gevoerd zou worden. Een proces zonder beklaagde, want Globke, die per brief uitgenodigd werd om ter zitting te verschijnen en zich te verde digen, stuurde deze vriendelijke invitatie ongeopend retour Het was bij de opening van de zitting een bijzonder ogenblik, toen de veelbespro ken vrouwelijke minister van justitie, Hil- de Benjamin, plaats nam op de - voorste rij. Ook de knappe en spirituele vrouw van de beroemde negerzanger Paul Robeson werd van alle kanten door de camera's onder vuur genomen. De bekende Engelse kroonadvocaat Pritt, en de jurist Michael Landau, die bij het Eichmannproces naar I naaste medewerker steeds in bescherming de binnen te leiden.„Hans Josef Ma ria Globke," galmt de stem van de deur waarder door de gangen en dan wordt de spanning in de zaal even tastbaar: zou den ze hem dan toch Maar de twee verdedigers en de rech ters zijn de enigen, die de zaak met de nodige rust opnemen: zij weten zeker, dat de beklaagdenbank leeg zal blijven. Het proces werd geopend door staats- advocaat-generaal Josef Streit, de open bare aanklager, die begon met het voorle zen van de aanklacht. Het werd een ma rathonprestatie: 3 uur en 20 minuten bleef hij aan het woord; vrij monotoon sprekend, maar tot het einde toe op volle kracht. Inmiddels wordt tijdens de pauzes van het proces door de vele deskundige aan wezigen druk over de achtergronden van het geval-Globke gesproken. Hij is een van de meest invloedrijke ambtenaren van het naoorlogse West-Duitsland. De grote man achter de schermen, de „grijze eminen tie". Sedert zijn entree in de bondskan selarij stond hij wegens zijn oorlogsverle den aan sterke critiek bloot. Ook de West duitse pers sprak over zijn. rol als referent voor joodse aangelegenheden in het nazi ministerie van binnenlandse zaken, alsme de zijn beruchte werk als commentator van de anti-joodse Neurenberger Wetten in 1935. Dat dit proces als politiek wapen tegen West-Duitsland gebruikt wordt, neemt niet weg dat de tegen Globke ingebrachte fei ten juist zijn. Maar Adenauer heeft zijn pas op 15 sept. 1935 werden gepubliceerd, circuleerde reeds zeven weken eerder een door Globke gecommentarieerd rondschrij ven van de minister van binnenlandse za ken betreffende de „medewerking van ambtenaren van de burgerlijke stand bij huwelijken tussen ariërs en niet-ariërs." Rondschrijven en commentaar werden in het bedoelde boek van Freiser opgenomen en Globke schreef daarin op 26 juli 1935 letterlijk: „Een wettelijke regeling, waardoor ras verschillen als hutyelijksbeletsel worden ingevoerd, zal binnenkort worden getrof fen. Tot zolang moeten ambtenaren van de burgerlijke stand op grond van 't rond schrijven afzien van medewerking aan huwelijken die de raszuiverheid van het Duitse volk in gevaar brengen". Globke verklaart categorisch „Es ist nicht wahr" en Adenauer weerstaat alle aanvallen met de opmerking: „Ik ken nie mand, die Globke zou kunnen vervangen." Globke heeft ook over „om politieke rede nen met modder gooien" gesproken, waar bij hij vergeet, dat ook reeds jarenlang van niet-communistische zijde is aangedrongen op zijn ontslag. Advertentie Maak WIJS Ieder mens transpireert. Ook U! Zelf ruikt U niets. Maar 't pijnlijke is dat anderen 't wèl merken. Bescherm U daarom met ODORONO-ODOMATIC! De kogel rolt... en doseert precies wat nodig is voor volle 24 uur bescherming, 't Is prettig koel, verzachtend en direct droog, 't Heeft een frisse geur - stopt overmatige transpiratie en nare transpiratie-lucht onmiddellijk! f 2.25 navulling f 1.65 De aanwezigheid van twee vrachtauto's bij het laboratorium voor grondmechani- satie van de technische hogeschool in Delft wekte de argwaan op van een op zichter bij de nieuwbouw van de hoge school. Hij waarschuwde een politieagent, die de bestuurders van de vrachtauto's naar hun rijbewijs vroeg en een onderzoek instelde naar de lading van de wagens. Daarbij bleek, dat een van de wagens was geladen met vierduizend kilo boter in pakken van 25 kilo. In de cabine wer den zeven rookpotten aangetroffen die bij botersmokkelaars in gebruik zijn om een rookgordijn te leggen als zij worden ach tervolgd. De twee chauffeurs en een vrouw, die in hun gezelschap was, wer den gearresteerd. De beide wagens wer den in beslag genomen. Naar de herkomst van de boter wordt een onderzoek in gesteld. De schade die is ontstaan door de ont ploffing op het terrein van de Koninklijke Springstoffenfabriek te Muiden in de avond van 12 op 13 juni zal worden ver goed, aan hen die niet verzekerd zijn door 't bedrijf en aan degenen de wèl verzekerd zijn, door de verzekeringsmaatschappijen. Hoeveel schade er totaal geleden is, weet men nog niet. Er zijn bij het bedrijf onge veer 200 aanvragen om schadevergoeding binnengekomen. De federatie van verenigingen van admi nistratief en bedienend personeel bij het nijverheidsonderwijs heeft een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de publika- ties over frauduleuze handelingen die door de rekenkamer bij het nijverheidsonder wijs zijn gesignaleerd. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat de gevallen van fraude zich over een reeks van jaren (1959-1962) hebben voor gedaan en niet, zoals werd gesuggereerd, in één jaar tijds. Bovendien, aldus het federatiebestuur, zijn deze gevallen gecon stateerd door de eigen accountantsdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en niet door de reken kamer zelf. De Kamer krijgt de rapporten van de accountantsdiensten die de opspo ring hebben verricht slechts ter inzage en beoordeling. Advertentie 'CirfiT.T (Van onze correspondent) Elf fotografen hebben zich enige tijd ge leden tot de Amsterdamse advocaat en procureur mr. J. C. F. Pons gewend met het verzoek namens hen stappen te onder nemen tegen de gang van zaken bij het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. Onder deze „gang van zaken" bleek ook verstaan te worden de heffingen en de besteding er van. Een meerderheid van fotografen zou volgens mr. Pons niet ge lukkig zijn met het bestaan van het be drijfschap en daarom verzocht hij het be stuur voorbereidingen te treffen tot de mogelijke opheffing van het bedrijfschap. Hij suggereerde daartoe een opiniepeiling onder de bedrijfsgenoten te organiseren. Deze aangelegenheid heeft zowel in de besloten als in de openbare vergadering len en dat deze overeenkomstig de wet de haar toegekende taak dient voort te zetten. In een samenvattende verklaring werd voorts gezegd, dat het bedrijfschap langs volkomen wettige wijze tot stand is gekomen en dat een democratische en zorgvuldige gang van zaken is gevolgd. In een schets van het ontstaan van het bedrijfschap werd o.a. herinnerd aan het feit, dat de Nederlandse vereniging van vakfotografen in 1953 nog een bijzondere vergadering uitsluitend gewijd aan de vraag „wel of geen P.B.O." heeft be legd. Bij motie, die met bijna algemene stemmen werd aangenomen, werd toen het bestuur opgedragen zo spoedig mogelijk een bedrijfschap te bewerkstelligen. Het bestuur heeft niettemin nog vijf jaar in alle zorgvuldigheid aan deze zaak gewerkt en in de tijd dat de zaak bij de SER in behandeling kwam (in april 1958) werd de gisteren een agendapunt uitgemaakt. In de openbare vergadering legde de voorzitter van het bedrijfschap, de heer B. N. Okèl een verklaring af, waarvan de hoofdzaak neerkwam op het féit, dat het bestuur van een bedrijfschap niet de be- gevraagd. Ook toen was deze positief. Het bestuur van het bedrijfschap heeft in twee jaar niet alle bedrijfsgenoten kunnen over tuigen van het bestaansrecht van het be drijfschap. voren kwam, gaven acte de présence. als belangstellenden Advertentie genomen, terwijl zijn regering op een nog al plompe manier een halve illegale wel ker van hem maakt, „die zoveel goeds voor de vervolgden deed Het Oostduitse bewind heeft reeds jaren lang op Globke jacht gemaakt en bewij zen tegen hem verzameld. Het belangrijk ste punt tijdens het proces vormt de vraag of Globke niet slechts zijn commentaren op de Neurenberger Wetten heeft geschre ven maar ook daadwerkelijk aan deel heeft gehad in de samenstelling ervan Het zwaarste weegt de omstandigheid, dat Globke zou hebben meegewerkt aan een verzameling wetten, die de latere president van het Volksgerecht, Freiser, onder de ti tel „Das neue Recht in Preussen" publi ceerde. Terwijl de Neurenberger Wetten In Noordwest-Overijssel is donderdag middag de eerste Nederlandse natuur- vaarroute geopend. Deze vaarroute, die is uitgezet door de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland loopt door het ongeveer 2100 hectare grote natuurreservaat de Wieden, dat naast een denkooien, waaronder de grootste van I Europa, ook het mooiste moerasgebied van Noordwest-Europa omvat. Na uitvoerige discussies heeft de Am sterdamse gemeenteraad met 27 tegen 11 T.stemmen besloten het terrein aan de Vij- ■1^ i vg te Utrecht is een 34-jarige zeistraat waarop het Carltonhotel staat, te kraandrijver aangehouden, die in tal van plaatsen in scholen heeft ingebroken. Bij zijn aanhouding had hij 165 dubbeltjes en 40 losse kwartjes bij zich. Uit zijn ver hoor bleek dat hij van 19 juni af vrijwel elke nacht op het inbrekerspad was ge weest. Met een gehuurde auto reed hij naar de Achterhoek, de Veluwe en het Noorden van het land. In de technische school in Assen stal hij een bandrecorder en een luidspreker. In Wilp ontvreemde hij uit een lagere school 400,-, in scho len in Ommen en Dalen 160,-. Met de gehuurde auto's had hij ruim 4500 kilometer afgelegd. Zijn totale buit was ongeveer f 2000,- vijftig sleutels en een partij postzegels. In Utrecht had de kraandrijver bij een inbraak in de lagere technische school een schade aangericht van 1200,- maar de buit was nihil. Uit de grafische school nam hij 435,- en een bos sleutels weg. Uit de hogere techni sche school in Utrecht nam hij 10,- en drie pakjes sigaretten weg. Door het vernielen van sloten richtte hij voor ruim f 800,- schade aan. I verkopen aan de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen n.v. voor 2.1 mil joen. Dit betekent dat de grond 1300 gul den per m2 heeft opgebracht. De erf pachtscanon bedroeg tot het jaar 2000 f 21.000 per jaar. Het hotelgedeelte van Carlton zal over een periode van vijf jaar worden geliqui deerd. Daarna zullen zalen, hotelkamers en flats worden ingericht als kantoor ruimten voor de verzekeringsbank. Op de begane grond zullen showrooms, winkels, een reisbureau e.d. komen. Advertentie camera met wereldgarantie voegdheid is toegekend het bedrijfschap Crpinpl op te heffen. Dit zou alleen de overheid I kunnen tft'en, Va Tngéwohnen advï'ës vatff de SER en in het 'algemeen slechts op Toen de voorzitter zijn betoog eindigde initiatief van en in overeenstemming met T10»00 woorden, dat de taak van het be de privaatrechtelijke organisaties, die in drijfS'chap dient te worden voortgezet, ont- het bedrijfschap vertegenwoordigd zijn en sto"d er °P de overvolle publieke tribune waarbij uiteraard ook de werknemers- in Pt SER-gebouw enig' gejoel, dat echter organisaties een stem hebben. spoedig verdween, toen de voorzitter ver- Het bestuur vindt daarom, dat het niet k!aarde dergelijke uitingen van kritiek of op de weg van het bedrijfschap ligt een iva' n'e' rnoSen toelaten. De bestuurs- stemming over het voortbestaan van het n van h.et bedrijfschap hebben daarna bedrijfschap te organiseren. Het meent, j6n m°tjvering van hun houding tegenover dat het bedrijfschap als publiekrechtelijk verklaring van de voorzitter gegeven, orgaan een nuttige taak heeft te vervul- bestuursleden bleken akkoord te gaan De demonstraties bij de NATO-taptoe in het Olympisch stadion in Amsterdam heb ben veel opzien gebaard. De demonstran ten zeggen afgeranseld te zijn, de politie zegt: „ze vroegen erom". Hoor, wat de leider van de actie, hoofd inspecteur P. L. Landman, verklaarde. „Werkelijk, ik kan niet zien dat iemand een hond slaat. Ik krijg tranen in mijn ogen als ik zie dat mensen worden geran seld. Maar desondanks u mag het we ten heb ik mijn gummistok gegrepen en geslagen." Uit de mond van deze hoofdinspecteur hebben de journalisten ook kunnen opteke nen, dat de demonstrerende jongens zich vooral in het donker nauwelijks van de meisjes onderscheidden. „De jongens heb ben de haardracht van de meisjes over' genomen, terwijl de vrouwelijke demon stranten over het algemeen zeer manne lijk gekleed gatm." Daarom heeft men meisjes, die men als meisjes herkende pertinent gespaard. HET PAROOL is het in het geheel niet met de demonstraties eens: Vol verontwaardiging ageert men tegen de werkelijke of vermeende toestanden in Portugal maar over de Sovjet-Unie, of China of Oost-Duitsland of Hongarije geen woord. In wezen gaat het hier dan ook om activiteiten die zich onder een of an der voorwendsel tegen de NATO zelf rich ten." TROUW contateert: „Deze demonstratie had een politiek ka rakter en was gericht tegen Portugal als politiestaat en ook tegen de NATO. Er zijn harde klappen gevallen. Daarover be klagen de jongelui zich nu achteraf. De politie zou veel te hardhandig zijn opge treden. Wij menen, dat er nauwelijks te klagen valt. De demonstratieve actie kennelijk van P.S.P.-zijde geïnspireerd was niet alleen uitdagend en provocerend, maar ook illegaal. En zodra men de wet overtreedt is in een geordende samenle ving repressief optreden te verwachten. Dat kan iedere burger weten." Het blad vindt het bedenkelijk dat het .S.P.-Kamerlid L. Bruggeman actief heeft deelgenomen aan een illegale actie. „Een onredelijke demonstratie" oordeelt Jacques Gans in de TELEGRAAF: Met welk recht winden deze broeders zich zo op tegen de corporatieve staat van de heer Salazar? Wanneer zij in hun eigen land met de P.B.O. zo gehoorzaam en on derdanig meemarcheren achter het vaan del van de corporatieve staat van Romme Herr Schmelzer? Hebben P.v.d.A.- en P.S.P.-jeugd er ooit over gedacht tegen het Landbouwschap of tegen de SER gaan demonstreren? Toen de Nederlandse corporatieve staat in Hollandsche Veld zijn ware gedaante toonde? Eigenlijk een benijdenswaardige eigen- u-? >als men van we'ke gebeurtenis uit altijd kans kan zien terecht te komen bij het Landbouwschap. De ARNHEMSE COURANT mag in de ze opsomming niet ontbreken, want ten slotte hoort de NATO-taptoe in Arnhem thuis. In het verslag van de generale re petitie staat dit geschreven: „Het mag dan zijn dat de exercitie niet groots wasde Portugezen musiceer den uitnemend en zij hadden de sympa mie van het uiteraard luide meezingen de publiek op slag gewonnen. We ho pen dat de sfeer zo zal blijven, want wat men ook op de ontwikkelingen in Por tugal en de gebiedsdelen overzee wil aan merken, de NATO-taptoe is geen politieke zaak., maar een. zoals gezegd: gezellig, festijn voor de burger We kunnen het niet laten om toch nog even de hoofdinspecteur aan het woord te laten, zoals we dat in DE TIJD vonden .Ruiters hebben trouwens ook demon stranten bij de kraag gepakt, tegen het paard aangedrukt en zo gedwongen mee te lopen in het tempo van het paard. Dat is een klassieke methode van demonstran ten verwijderen. De ruiters zijn daarin ge oefend. Het is een aardig gezicht, ze lopen en zweven tegelijkertijd en het kan geen kwaad." Zodat dus niet alleen de taptoe als een gezellig feest moet worden gezien, maar ook het onderdrukken van relletjes. Al hebben we verder nergens gelezen, dat het zo'n aardig gezicht was. In TROUW neemt Flex de zaak overi gens heel ernstig. „De Portugese drumband heeft tot dus ver meer publiciteit gekregen dan alle an dere NATO-korpsen bij elkaar. En dat niet omdat ze zo goed drummen, maar omdat men in de andere NATO-landen nog maar steeds moeilijk kan wennen aan dictators Gelukkig. Op 4 april 1949 zetten de mi nisters van Buitenlandse Zaken van een aantal westerse landen hun handtekening onder het verdrag, waarvan de NATO-tap toe een wat onverwachte vrucht is. Het Verdrag besloeg 15 getypte foliovellen, meldden de kranten. En die 15 vellen (goud op snee) waren in blauw geitenle der gebonden met rood-wit-blauw lint. Ook Portugal tekende. En toch werd het doel van de NATO omschreven als „de vrij heid, het gemeenschappelijk erfdeel beschaving van hun volken welke zijn ge grondvest op de beginselen van demo cratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde veilig te stellen." Daarom blijft men Portugal een moei lijk geval vinden. Want Salazar, die daar f „UI6*? d?n derti9 iaar van de touwtjes trekt, heeft eens ronduit verklaard anti met deze verklaring. De heer Van Breu- kelen (Nederlandse Vereniging van Foto- jounalisten) meende, dat de in de brief van mr. Pons tot uiting komende gevoe lens van onbehagen niet moeten worden genegeerd. Er zijn bij de oprichting van het bedrijfschap wel degelijk stemmen naar voren gekomen waarin bezwaren werden geuit tegen de oprichting. Ook nu en de zijn er nog bezwaren tegen het bedrijf schap, bijvoorbeeld ten aanzien van de voorlichting, de democratisering, het be- nemingsrecht enz. Dit hebben de tien ja ren bedrijfschapservaring wel geleerd dat op deze terreinen nog veel dient te ge schieden. Van de zijde der werknemersorganisa- democratisch" te ua TI "7 vvciiMiemersorganisa- daan wordt." y Flex voelt niets voor grapjes zoals testen tegen de komst in NATO-uerband gehouden^vTlgdT d™ndtraa| W3S m n Ia aan (ïoJikn^ I i - »«'uou gCilCU tot samengaan van werknemers en werk gevers bij de bestrijding van misstanden. Nadat een wijziging in de heffingsverorde- van de Portugezen niets te maken hebben met een verloren voetbalwedstrijd, maar met polihestaatmethoden in Portugal." We kunnen het niet laten hier een in gezonden stuk uit het ALGEMEEN HAN DELSBLAD te citeren, dat op naam staat van de heer W. C. Jacobsen: v TL ,"9 voert een koloniale oorlog. Er tal werknemers-bestuursleden) wordt beweerd, dat de Portugezen hierbij 1 ongekend wreed te werk gaan. Als alles achter de rug is en een paar overgeble- ven Angolezen zelfstandig zijn, zullen er wel stukjes mogen verschijnen van: Zo erg was het denk maar aan Algerije Pas als er niets meer te verhelpen valt mogen we wel weten, dat het daar niet bepaald volgens het Handvest gespeeld is." Tegenover dit stuk, waarin degenen ge prezen worden, die het ons door hun af keuring telkens onmogelijk proberen te maken het „wir haben es nicht gewusst" af te dreunen, staat een stuk van J. p. C. C. Pielage in dezelfde krant: „Ofschoon men vanzelfsprekend geheel vrij is een mening kenbaar te maken, vind ik dit i P.S.P.-gedoe zeer onhebbelijk. De tiendui-1 augustus- zenden aanwezigen hadden voor deze mu zikale show betaald en daarom is het rond uit onbeschoft, het amusment van rustige burgers te verstoren. Vandaar: een pluim voor het snelle en afdoende optreden van politie." Doelend op de pariteit vroeg de heer Van Breukelen het mogelijk te maken het aantal plaatsen in het bestuur afhankelijk te stellen van het aantal leden, dat de onderscheidene organisaties vertegenwoor digen. (Dit zou in dit bijzondere geval r„ei6E. ?™en op vermindering van het aan- Het Centraal Bureau voor de Afgifte daf !tlJXfardigheidsbewijzen verwacht, aat er dit jaar ongeveer 700.000 rii-exa- mens zullen worden afgenomen. In 1962 legden 625.000 mensen het rij-examen af Ben vm P I? aanvragen en afleg gen van een examen is op het ogenblik drie a vier weken, maar deze tijd zal lan ger worden als de examinatoren lings met vakantie gaan in juli beurte en in „een gezellig festijn voor de U ziet het: de burger." HET VRIJE VOLK mag ook wel even I worden genoemd. Dir blad vindt het op treden van de demonstranten ondemocra tisch. Het zou beter in Portugal passen, want daar heeft men geen democratische middelen om te protesteren. Denkt men zich wel eens in, wat het voor een politie- agent moet zijn als hij 's morgens van huis I moet gaan met de gedachte dat het mis schien weer vechten moet worden? vraagt het blad zich af. 1 f" wi» u dat wii uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw aftie:adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. I fa dC !Cra?t per week betaa't wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor- I ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4