Spaak bepleit non-agressiepact tussen Oost en West Niet Washington maar Bonn en Parijs bieden tegenstand Nog steeds problemen voor de formateur HET WEER Muiterij in een strafkolonie Peking heeft geduld NAVO-raad kreeg informatie uit de eerste hand Prof. Versteeg bedankt voor O.K. en W. en dr. Veldkamp kreeg zijn zin niet Negentien doden bij instorting van moskee Doris werd fijngehnepen LEG- en HANGKASTEN vanaf ƒ72.50 Zaanlandsche Houthandel Promotor Kennedy Spil Er hard Russisch bezoek Koerier Spaak Twee vluchtelingen in een diepvrieswagon omgekomen Enkele opklaringen Aan het strand Wat doet dr. Veldkamp Maatschappelijk Werk Britse directeur en twee bewakers vermoord Het woord is aan „Wij willen eenheid en geen scheiding éeè MORRIS ieforeyou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES ZIE THANS ONZE ETALAGE Wijk aan Zeeërweg 4 In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES thé-dansant in ASTA-MOTEL 48e JAARGANG NUMMER 209 ZATERDAG 13 JULI 1963 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I a! m jap „L Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II T I T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ MUID EN, S A NTPO O RT. DRIE HUIS, BE VE R WIJK EN OMGEVING Girorekening IJmuider Courant DO. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) PARIJS Gistermiddag heeft de Bel gisch minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, weer eens plaatsgeno men aan de tafel van de permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorgani satie aan de Porte Dauphiné te Parijs, die hij jaren presideerde, om de vijftien leden ambassadeurs in te lichten over zijn ontmoeting in Kiev met de Russische pre mier Kroesjtsjev. Ofschoon de Belgische bewindsman na afloop van de zitting geen woord wilde loslaten en ook de bijeen komst een streng besloten karakter droeg, nemen diplomatieke waarnemers in Parijs wel aan, dat Spaak geen onverdeelde bij val hèeft gevonden voor zijn denkbeeld een overeenkomst tussen de NAVO en de organisatie van het pact van Warschau te sluiten, een denkbeeld dat vroeger door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, is bepleit. Wanneer in die tijd vooral West-Duits- land en de Verenigde Staten zich in de personen van bondskanselier Adenauer en wijlen minister Foster Dulles zich de fel ste tegenstanders van die gedachten toon den, komt nu het verzet vooral wel uit Bonn en Parijs, terwijl Washington zich met zo'n non agressie-pact tussen de beide verdragsorganisaties in beginsel al ver enigd zou hebben. Frankrijk en West-Duitsland, die althans op dit punt hun jonge unieverdrag in een gemeenschappelijke gedragslijn bevesti gen, zijn tegen zo'n overeenkomst, omdat langs die weg de Oostduitse republiek in feite haar zo vurig begeerde erkenning door het Westen zou vinden. President Kennedy heeft de NAVO doen weten, dat de vijftien leden zelf moeten beslissen of, en zo ja wanneer, zo'n ak koord moet en kan worden getekend. Men mag echter aannemen, dat Spaak wel een vurig pleidooi zal hebben gehouden voor een dergelijke overeenkomst, waarbij het hem aan sprekende en sterke argumenten dan ook zeker niet ontbroken heeft. Hij zal ongetwijfeld hebben gewezen op het militair-industriële overwicht van de Ver enigde Staten die nu elke dag een be stuurbare raket produceren op de Sov jet-Unie. Evenmin zal hij hebben ver zuimd op alle onvoorziene kansen en voor delen te wijzen, die het Westen trekken kan uit de Chinees-Russische crisis, die Moskou in westelijke richting drijft. De koude oorlog loopt, zo is Spaaks overtui ging, in Europa op haar laatste benen en het is dus mogelijk en ook nodig geworden een „modus vivendi" te ontwerpen. die door de Franse obstructie toch al een zware crisis doormaakt, achter de feiten aan loopt, nu Kennedy's persoonlijke bood schapper Harriman in Moskou een Oost- West gesprek op hoog niveau gaat voor bereiden. De missie van Spaak lijkt in dat licht beschouwd te zijn ingegeven door de behoefte van Washington langs wegen van diplomatieke hoffelijkheid de spanningen in de westlijke gemeenschap niet onnodig nog verder op te voeren en ze zo moge lijk zelfs te ontladen. De hoop van de Amerikanen, die in Spaak een ervaren en deskundig koerier hebben gevonden, is dan wel in het bij zonder gericht op de werkelijkheidszin van professor Erhard, die spoedig kanselier Adenauer die de periode van de koude oorlog symboliseert, in Bonn zal opvol gen. Zodra Bonn zich bij de onwrikbare feiten heeft neergelegd, zal, zo verwacht men in Washington, Parijs wel eveneens over zijn afkeer tegen een eventuele er kenning van het regime van Ulbricht moe ten heenstappen. Het lijkt trouwens niet uitgesloten, dat Parijs al bezig is de ba kens voorzichtig te verzetten en dat De Gaulle's besluit zijn reis naar Washington te vervroegen met deze kéntering in ver band mag worden gebracht. Het bezoek, dat de Russische ambassa deur in Parijs, Vinigradov, die wel „het meest gaullistische lid van het corps di plomatique" wordt genoemd, gisteren ge durende veertig minuten aan het Elysée heeft gebracht, zou wel eens het teken kunnen zijn, dat ook Moskou enige druk op de generaal uitoefent om hem tot een iets gunstiger oordeel over de huidige in ternationale ontwikkelingen te brengen. (Reuter-AFP) De NAVO houdt het verslag van Spaak strikt geheim. Na de vergadering van de permanente NAVO- raad had Spaak een on'derhoud met de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker. Spaak weigerde bij zijn ver trek uit de vergadering een verklaring af te leggen. Tegenover deze realistische kijk op de verhoudingen doen de Frans-Westduitse bezwaren inderdaad wel wat academisch en formalistisch aan. Men heeft trouwens al wel de indruk gekregen, dat de NAVO, BRUGGE (AFP) Vrijdagmiddag zijn in een diepvrieswagon van een goederen trein uit Oost-Duitsland op het station van de Belgische plaats Zeebrugge twee Hon gaarse vluchtelingen ontdekt, die door be vriezing waren omgekomen. De Hongaren waren ongeveer 29 en 34 jaar oud. Zij moeten zijn gestikt en daarna zijn bevro ren. De trein vervoerde schapenvlees uit Tsjechoslowakije. Zwendelaar. Zwendelpraktijken in een slachthuis te Brest in de Sovjet-Unie heb ben geleid tot het ter dood veroordelen van S. I. Loetski en tot gevangenisstraf fen voor anderen. Loetski zou aan de zwendel 525.000 roebel (2,1 miljoen gul den tegen de officiële koers) hebben ver diend over een periode van enkele ja ren. Volgens het Russische blad had Loetski zich schuldig gemaakt aan „frau duleuze klassificatie van aangevoerd Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Wind uit zuidelijke richtingen, aanvanke lijk zwak tot matig, later matig tot vrij krachtig. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storing met een omvangrijk regengebied trekt naar de Wadden weg, gevolgd door enkele opklarin gen. Morgen aanvankelijk nog vrij goed strandweer, later toenemende bewolking bij de nadering van een oceaanfront. Wind zwak zuidweste lijk. Middagtemperatuur 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Door oce aandepressies voorlopig nog wissel vallig weer. (Van onze parlementaire redacteur) Er komt nog steeds geen schot in de kabinetsformatie. Prof. Versteeg (AR) heeft formateur De Quay een teleur stelling bezorgd door om persoonlijke redenen te bedanken voor de hem aan geboden portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een ande re teleurstelling voor prof. De Quay is, dat 't minister Veldkamp (KVP) gisteren niet gelukt is van de aangezochte kan didaten voor Financiën en Economische Zaken, prof. Witteveen (VVD) en prof. Andriessen (CHU) concrete toezeggin gen te krijgen voor het verwezenlijken van zijn sociale plannen. Het gesprek dat gistermiddag tussen deze drie heren in aanwezigheid van de toekomstige minister-president, mr. Marijnen, werd gehouden, heeft niet geleid tot opkla ring van de politieke hemel. Dr. Veldkamp zou, zonder daarbij be dragen te noemen, de wens hebben geuit dat in elk geval in de komende kabinets periode een begin wordt gemaakt met de uitbreiding van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Zijn gesprekspartners hebben hem er echter op gewezen dat thans nog niet valt te zeggen welke uit gaven over drie of vier jaar mogelijk zijn, zeker niet nu volgens het Centraal Plan bureau de ruimte voor extra uitgaven niet groot belooft te zijn. Hoe noodzakelijk de sociale maatregelen ook zijn, er zijn nog andere uitgaven nodig voor Landbouw Onderwijs, Verkeer en Waterstaat en De fensie en het is niet té zeggen hoe urgent deze uitgaven over drie a vier jaar zullen zijn. De heren Witteveen en Andriessen hebben zich dan ook niet willen bjnden aan de concretiseringen die dr. Veldkamp heeft gevraagd. Tenzij nader beraad uitkomst verschaft ziet het er voor de verdere gang van za ken somber uit. Minister Veldkamp zou kunnen toegeven maar dit wordt dan na alles wat is voorgevallen als een neder laag uitgelegd. Een andere mogelijkheid is dat hij zal weigeren zitting te nemen in het nieuwe kabinet. Theoretisch kan dan een andere K.V.P.'er worden aangezocht. Het is immers een feit dat het optreden van dr. Veldkamp strijdig is met het ak koord van Wassenaar, dat door de over grote meerderheid van de K.V.P.-fractie is aanvaard. Aan de andere kant is het echter de vraag of de K.V.P. een van haar meest deskundige en op de voor grond tredende bewindslieden die boven dien in het westen des lands lijstaan voerder is geweest, zal laten vallen. Doet zij dit niet en toont zij "kich dus solidair met dr. Veldkamp, dan kan prof. De Quay zijn formatiepoging wel opgeven. In aanwezigheid van mr. Marijnen heeft gisteren ook een gesprek plaatsgehad tus sen prof. Witteveen en de aangezochte kandidaat voor landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel (A.R.) Over het lot van het departement van Maatschappelijk Werk wordt nog druk on derhandeld. De huidige staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Bot, zou voor deze portefeuille zijn aangezocht. Merkwaardigerwijs kan men thans in K.V.P.-kring vernemen dat het ministerie van Maatschappelijk Werk maar moet worden opgeheven als het niet mogelijk blijkt de werkzaamheden van het depar tement uit te breiden. Nu de Bijstandswet gereed is, heeft deze portefeuille, zeker als het departement niet wordt uitgebreid, nauwelijks nog gewicht en mist dus de aan trekkingskracht. Het ziet er niet naar uit dat prof. De Quay de komende dagen ge reed zal komen met zijn werk. Het gevolg zal zijn dat koningin Juliana, die maan dag met vakantie naar Italië hoopte te vertrekken, deze vakantie waarschijnlijk enige tijd zal moeten uitstellen. Het veelbenijde bestaan van film sterren gaat niet altijd over rozen. Als men deze foto van Doris Day ziet, die in de greep wordt genomen door James Garner, zou men verwachten dat de film waarvan dit een scène is, een gezellige en beweeglijke bedoening zal worden. Maar in werkelijkheid ziet men hier het moment in beeld ge bracht, waarop Doris Day twee gebro ken ribben oploopt doordat James Gar ner de scène wat al te realistisch speelt. „Hij kneep me zowat fijn", zei Doris, die nu met een stijf harnas om die gekwetste leden heel voorzich tig door Hollywood schuifelt. Abbé Perre, minder bekend als pater Henri Grovès, de Franse rooms-katho- lieke geestelijke die de Emmaüs- gemeenschap voor maatschappelijke verschoppelingen in Parijs heeft ge sticht, behoort tot de overlevenden van de ramp met de Argentijnse rivier boot Ciudad de Asuncion die in de nacht van donderdag op vrijdag in de brede monding van Rio de la Plata brandend is ondergegaan. De Franse priester werd te La Plata in Argen tinië aan wal gebracht. Het aantal doden is opgelopen tot 51 na het over lijden van een tienjarig meisje in het ziekenhuis en het bergen van nog tien stoffelijke overschotten. Er worden nog 34 opvarenden vermist. Enkele overlevenden hebben verklaard dat enkele mannen vrouwen uit de sloepen hebben geduwd om plaats te maken voor hun persoonlijke bezittingen. Enkele passagiers vertelden dat de sloepen plaats boden aan slechts 147 personen. De meeste uit het water geredden droegen zwemvesten. Tot de geredden behoorden ook de leden van het Trio de Trieste, het befaamde Ita liaanse kamermuziekgezelschap dat een toernee maakt door Zuid-Amerika. De musici verloren al hun muziek en hun instrumenten, waaronder een Stradivarius cello ter waarde van meer dan 200.000 gulden. (Telefoto) SINGAPORE (Reuter) Op het eiland je Poelau Senang, 20 kilometer van Sin gapore, zijn gisteren ruim vijftienhonderd gevangenen in opstand gekomen. De com mandant van het eiland werd zozeer mis handeld dat hij later overleed. Behalve de commandant werden een Maleise en een Chinese bewaker op gruwelijke wijze vermoord. 29 bewakers werden levensge vaarlijk gewond. De gevangenen waren tijdelijk heer en meester op het eiland, maar zeshonderd man politie die met bootjes overstak her stelde naderhand de orde. De 47 jaar oude gevangenisdirecteur C. S Dutton, een Engelsman, was van mening dat voor de reclassering van de gevangenen merendeels leden van de geheime genoot schappen van Singapore geen vuurwa pens nodig waren.. Volgens de Straits Ti mes heeft Dutton enige tijd geleden ver klaard: „Ik geloof dat ik hen met be leefdheid en overredingskracht kan ver anderen niet met vuurwapens. Ik weet dat zij in een kwaadaardige horde kunnen veranderen, maar ik geloof dat dat nooit zal gebeuren. Er zit iets goed in hen en ik ben van plan dat naar buiten te bren gen". De strafkolonie werd drie jaar geleden gesticht als reclasseringscentrum zonder muren en zonder vuurwapens. V ou n g Eeuwig leven lijkt u vreemd maar is het dan minder vreemd dat u leeft? Het ene is niet wonderlijker dan het andere. PEKING (AFP) In een lang hoofd artikel onder de kop „Wij willen eenheid en geen scheiding" schrijft het Volks dagblad te Peking: „De Chinese afvaar diging bij de besprekingen in Moskou doet al het mogelijke, volgens de instructies die zij ontvangen heeft, om een positief re sultaat te bereiken. Zij geeft blijk van een zéér groot geduld en laat niets na om dit doel te bereiken". „Wanneer de geschillen vandaag niet kunnen worden op gelost, kunnen zij tot morgen wachten. Wanneer zij dit jaar niet worden opge lost, kunnen zij tot volgend jaar wachten. De Chinese partij is geduldig". „Wij ho pen ernstig dat onze Russische kamera den zich van iedere overhaaste actie zul len onthouden en de zaken niet op de spits zullen drijven. Men moet begrijpen dat men de gedachten niet kan tegenhou den, en de ideologische verschillen niet kan oplossen met dictaten of bevelen". MOSKOU (AFP) Uit welingelichte I bron in Moskou is vernomen, dat de se cretarissen van de Russische en Chinese delegaties vrijdagochtend bijeen zijn ge weest op het bureau van het centrale co mité van de Russische partij in Moskou. De beide delegaties hebben gistermiddag vergaderd in de villa op de Leninheuvels, aldus deze bron. I Roemeense steun (AP) Generaal Leotin Salajan, de I Roemeense minister voor de Strijdkrach ten heeft zijn steun gegeven aan de „niet onvermijdelijkheid" van oorlog, een argu ment van premier Kroesjtsjev tegen de afvallige Chinezen. Hij zei volgens het Russische regeringsblad Izvestia, dat het Roemeense volk grote belangstelling heeft voor de „Russische politiek van vreedza me coëxisteintie". (Zie ook pag. 3). Tijdens een zware storm in Lahore (Pa kistan) zijn dertien mensen omgekomen toen twee minaretten van een moskee in stortten, waar duizenden moslems aan het biaden waren. Door het instorten van an dere gebouwen kwamen nog zes mensen om. Er werden 58 mensen gewond. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie KALVERSTRAAT 1-3 - TEL. 7543 Advertentie Weerrapporten1 ,2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het Binnenland2, 6 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Op en om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op Zee7 Topsy 8 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Scheepsberichten 12 Economisch Nieuws12 Beurs 12 Effecten en Geldmarkt12 Erbij 13, 14, 1$, 16 Groenendaal 17 Sport 19 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdag de gehele dag gesloten Advertentie Iedere zondagmiddag vanaf 3 uur bij Velser Tunnel, afrit Beverwijk- Zaandam. Tel. 4545- 4546 (0 2510). M.m.v. Het ..THORNWOOD' -kwarte' Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 VOOR EEN KLASSIEKE PERMANENT Permabel v a 22.00 - Styling v.a. 25.00 Wassen en watergolven v.a3.50 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1