Moskou en Peking bekvechten over de waarheidsvraag Halfslachtig compromis in deze strijd uitgesloten Labour vergroot voorsprong op de Conservatieve partij •I Ja 5 u! Ook voor u kan ROTTERDAMSCHE BANK Komplot verijdeld tegen het leven van De Gaulle f^r 'C* WERELDNIEUWS J PERSOONLIJKE LENING Zwitserland wijst leugenachtige Duitser uit Negen doodstraffen bij verstek in Saigon Washington tegen uitsluiten van Z.-Afrika en Portugal Slag voor verzet in Zuid-Afrika Russische spion al in 1962 gevlucht Jerrie Cobb stelt zich kandidate als astronaut Proces in Frankfort wegens massamoord Revolte eist drie doden in Ecuador Vrijspraak wegens gebrek aan bewijs EEG wil gietijzerimport uit Sovjetblok beperken SUPRIMAL van de OAS-bende van tien leden in Parijs ontmaskerd Op cl* raatótoel Geniet nog meer van uw w vacantie:^ met Suprimal een onbezorgde reis ZATERDAG 13 JULI 1963 Afschuwelijke ketterij Experimenten met een dodelijke straal" Gaat u met vakantie? Hard tegen hard Opiniepeiling geeft een percentage van zeventien Negentien leiders bij een overval gearresteerd Twaalf vonnissen Hij heet Anatoli Dolnytsin Matroos in Finse haven verdronken een Persoonlijke Lening van de Rotterdamsche Bank de oplossing zijn, wanneer er een bedrag-ineens nodig is, dat u niet altijd zomaar contant beschikbaar hebt. Een bijzonderheid: bij de Rotterdamsche Bank krijgt u het gehele geleende bedrag in handen, de rente wordt dus niet - zoals veelal gebruikelijk is - vooruit daarvan afgetrokken. Eén telefoontje en u ontvangt nadere inlichtingen over de Vooronderzoek tegen 18 verdachten geëindigd Massamoord niet strafbaar aan het Russische front iwl i (Van onze correspondent) WENEN Ofschoon Lenin aan zijn volgelingen als belangrijkste deel van zjjn ergenis de taak overdroeg „de een heid als hun oogappel te beschermen", wordt juist deze eenheid op het ogenblik ernstig bedreigd, nu het conflict tussen de Sovjet-Unie en China zijn hoogtepunt schijnt te bereiken. Wie de houding van de Chinezen kent gelooft niet aan de mo gelijkheid dat er een oplossing kan wor den gevonden, ook niet door de gedach- tenuitwisseling in Moskou. Met dit conflict vergeleken zijn alle vroegere en kleinere afsplinteringen, van Joegoslavië of Alba nië niet noemenswaard. Het verzet van Peking tegen Moskou heeft tot gevolg gehad dat er een scherpe, vrijwel onverzoenlijke scheidingslijn loopt midden door de communistische wereld: terwijl de communistische partijen in Europa grof gesproken het beleid van de Sovjet-Unie ondersteunen, staan de Aziatische partijen met uitzonde ring van die van India aan de kant van Peking. Wie dit conflict objectief wil beoordelen, moet voorlopig alle gedachten aan een eventueel voordeel voor het Westen uit schakelen om alleen een vrije blik te krij gen voor de gigantische strijd die reeds lang aan de gang is en in Moskou een hoogtepunt zal bereiken. Niet alleen het internationale commu nisme, maar de gehele wereld wordt be dreigd door de houding van China, omdat dit land zich zowel door zijn getalsterkte als door zijn fanatisme verreweg de meer dere voelt van Moskou. Enkele jaren ge leden werd door de communistische partij van China officieel de volgende verkla ring afgegeven: „Wij Chinezen behoeven niet bang te zijn voor een kernoorlog, want zelfs wanneer er driehonderd miljoen van onze landgenoten zouden omkomen, dan blijven er nog altijd driehonderd mil joen over. Dat is een derde meer dan alle Amerikanen en Russen bij elkaar. Voor Peking is deze numerieke over macht niet zozeer van betekenis, wel ech ter de fanatieke overtuiging dat het zelf de waarheid bezit en dat Moskou zich al jarenlang schuldig maakt aan een af schuwelijke ketterij. Voor de fanatici in BERN (Reuter, AP) De Zwitserse regering heeft haar uitwijzingsbevel tegen een Duitse geleerde die beweerde dat hij een „dodelijke straal" ontwikkelde, be vestigd. In antwoord op een vraag in het parle ment verklaarde de regering dat de 45- jarige Hans Erhardt, een elektronisch deskundige uit Koningsberg, opdracht heeft gekregen Zwitserland te verlaten omdat hij het land in 1961 onder een valse naam is binnengekomen. De regering deelde mee dat alle Zwit serse militaire deskundigen die het be weerde onderzoekingswerk van Erhardt hebben gecontroleerd, tot de slotsom zijn gekomen dat de stralen waardeloos wa ren. Hij had zich gevestigd in Sarnen, in Midden-Zwitserland, en deed daar proef nemingen met een krachtige lichtstraal. Dit lokte protesten uit van de inwoners van Sarnen. Deze protesten verstigden de aandacht van de regering op zijn activi teiten. Op 15 juni kreeg hij aanzegging dat hij het land binnen een maand moest hebben verlaten. In 1962 was uit „zekere inlichtingen" gebleken dat de geleerde over zijn ver leden, in het bijzonder over zijn verblijf in Oost-Duitsland, onwaarheden had ver teld. Later werd ontdekt dat hij in Oost- Duitsland had gewerkt aan brandstof voor raketten. Volgens kringen die in nauw contact met de Zwitserse regering staan, werkte Erhardt waarschijnlijk voor een Oost europees land. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Peking is het kapitalisme een domheid, die nu eenmaal voortvloeit uit een ver ouderde mentaliteit. Maar de coëxitentie, zoals Kroesjtsjev die voorstaat, is verraad aan de communistische grondbeginselen, een verblinding en een ketterij in de boe zem van het communisme zelf. Het kapitalisme moet bestreden worden, maar de gedachten en het streven van Moskou dienen te worden uitgeroeid. Tij dens de gesprekken in Moskou zal Kroesj tsjev wel voor e encompromis te vinden zijn, maar China zal dit nooit aanvaar den, omdat het, als iedere jonge idealist, overtuigd is dat het de hele waarheid be zit en dat het dit goed ten koste van ales moet verdedigen. Hoe meer Kroesjtsjev laveert, des te consequenter zullen de Chinezen aan hun beginselen vasthouden en ze zullen des te sterker staan, naarmate de uitlatingen van SAIGON (AFP) Een speciale krijgs raad in Saigon heeft vrijdag negen leidende figuren bij een mislukte staatsgreep op 11 november 1960 bij verstek ter dood ver oordeeld. Eerder waren in dit proces al dertien militairen tot gevangenisstraffen van ten hoogste achttien jaar veroordeeld, terwijl zes militairen werden vrijgespro ken. Dezelfde krijgsraad veroordeelde twintig burgers tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot acht jaar. Veertien burgers werden vrijgesproken De aanklacht tegen de schrijver Nguyen Tuong Tam moest vervallen omdat hij enkele uren voor het begin van het proces dood werd gevonden de klassieke leermeesters Marx en Lenin hen meer in het gelijk schijnen te stellen. Zelfs wanneer zij met hun opvattingen over het revolutionaire karakter van het communisme alleen zouden komen te staan en dus een minderheid zouden vormen, ook dan nog is hun zelfvertrouwen niet geschokt en voelen zij zich als een min derheid in het bezit van de waarheid. Ook op dit punt hebben zij Lenin als steun. De secretaris van Chinese partij, Teng Hsiao-Teng legde reeds in 1960 de ver klaring af: „In de communistische bewe ging is de minderheid niet verplicht zich aan de algemene lijn te houden die door een meerderheid wordt aangenomen. Zij heeft het recht met diepe overtuiging en zonder enige beperking haar eigen acties voort te zetten". De man die dit zei, is nu de Chinese woordvoerder in Moskou en in dit licht gezien speelt zich aldaar een strijd af, tussen twee reuzen, die door geen half slachtig compromis kan worden bijgelegd, maar die volgens de Chinezen moet eindi gen met de ondergang van een van de twee. Het zal er hard aan toe gaan, om dat het gaat om de waarheid. En zoals de geschiedenis leert, is de strijd van de geesten altijd de bloedigste geweest. (Van onze correspondent) LONDEN Uit het eerste opinieonder zoek na de tussentijdse verkiezingen in Deptford en West-Bromwich, waarbij de Conservatieven een ernstige knauw kregen en de onthulling van de rol welke Philby als „de derde man" in de ontsnapping naar de Sovjet-Unie van Burgess en Mac lean heeft gespeeld, blijkt dat Labour bij de vraag hoe men zou stemmen als er morgen algemene verkiezingen zouden worden gehouden, een voorsprong van 17 percent op de Conservatieven heeft. Dit is een vooruitgang voor Labour van 3 per cent, vergeleken met het vorige onder zoek. De politieke stand van zaken is: Labour 51,5, Conservatieven 34,5 percent, Liberalen 13 percent. De fluctuaties onder de Conservatieve aanhang zijn nog nooit zo groot geweest als thans, hetgeen een bewijs is voor de onzekere steun, welke de Conservatieven ontvangen. Bij elke tegenslag waardoor de regering wordt getroffen, daalt de Con servatieve aanhang. Ze herstelt zich zodra Macmillan en de regering terug vechten en daalt dan weer bij de volgende tegen slag. Ook werd de vraag gesteld hoe men zou stemmen wanneer het definitief zou gaan om een Labour-regering onder Wil son, oJVeeri; Co^fvê^ve.regëlmg onder Macmillan. Het antwoord was: Labour 57,5, Conservatieven 35,5, Liberalenper cent. Dit betekent dat Labour een voor sprong van 22 percent heeft wanneer het niet uitsluitend om partijkwesties maar om het kiezen van een regering gaat, waarbij de figuur van de premier cen- NEW YORK (Reuter) Een Ameri kaanse woordvoerder heeft er op gewezen dat de Verenigde Staten zo nodig tegen zullen stemmen om aanvaarding door de Veiligheidsraad tegen te gaan van resolu ties, die strafmaatregelen tegen Zuid- Afrika en Portugal inhouden of uitstoting van beide landen uit de UNO aanbevelen. De woordvoerder zei naderhand, dat dit niet noodzakelijk inhoudt, dat de Verenig de Staten van hun recht van veto gebruik zullen maken omdat niet bekend is, welke aard eventuele resoluties zullen hebben. Tegenstemmen van een van de perma nente leden van de Veiligheidsraad de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk. de Sovjet-Unie en nationalistisch China is, voldoende om een resolutie af te wijzen. De Verenigde Staten zijn het enige permanente lid van de raad dat nog nooit van het vetorecht heeft gebruik ge maakt als een resolutie door de meerder heid werd gesteund. JOHANNESBURG (Reuter/AFP) De Zuid- afrikaanse politie meent met de arresta tie van Walter Sisoeloe, oud-secretaris van het (verboden) Afrikaanse Nationale Con gres, en .Ahmed Kathrada, secretaris van het Indische Congres in Transvaal, en ze ventien anderen een van de voornaamste geheime hoofdkwartieren van 't Afrikaan, se Nationale Congres te hebben opgeruimd. De arrestatie geschiedde in een huis te Johannesburg, waar zij vergaderden. Onder hen was ook Govan Mbeki, leider van de verboden communistische partij. Hij zou nu als leider optreden van het Afrikaanse Na tionale Congres in de Kaapprovincie. Twee van de zes gearresteerde blanken behoren tot het verboden congres van de mocraten, dat linksgeoriënteerd is en zowel blanke als gekleurde leden telt. In Pretoria is de achttienjarige neger Dimake Milane tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, omdat hij van plan zou zijn geweest een aanslag te doen op twee blanke onderwijzers en een zendeling aan een kweekschool in Pretoria. Elf andere jonge negers kregen gevangenisstraffen van tien tot vijftien jaar. De rechter noemde Milape een „gevaar lijke jonge anarchist" die als hij niet zo jong zou zijn geweest, ter dood zou zijn veroordeeld. tra al staat. Dat wil zeggen dat op het ogenblik het gevoel heerst dat de Conser vatieven onder een ander dan Macmillan het niet beter zullen doen dan op het ogenblik. (Van onze correspondent) LONDEN De naam van de Russische spion, die naar het Westen is uitgeweken, is Anatoli Dolnytsin. Hij was verbonden aan een Russische ambassade achter het ijzeren gordijn. Beweerd wordt dat hij in 1961 negen maanden als attaché bij de Russische ambassade in Londen zou heb ben gewerkt, hoewel dit van Britse zijde ontkend wordt. Hij is begin 1962 overgelopen en bracht zes maanden in de Verenigde Staten door, waar hij bijna dagelijks werd onder vraagd. De ontdekking, dat Philby de der de man was in het Burgess-Maclean dra ma en de ontmaskering van de Britse spion Vassall zouden het gevolg zijn, ge weest van Dolnytsins verklaringen. De in formatie over Philby wérd door de Ameri kanen aan Londen doorgegeven. In april 1962 gaf Dolnytsin een aanwijzing, welke vijf maanden later leidde tot de arrestatie van Vassall, die bij de Britse marine spio neerde. Dolnytsins onthullingen leidden verder tot de neutralisering van een belangrijke Russische spion in de Verenigde Staten. De mededeling dat Dolnytsins leven in ge vaar is betekent waarschijnlijk dat er reeds een aanslag op hem is gepleegd. ST. PAUL (Minnesota) (AP) Jerrie Dobb, de eerste vrouw die zal worden onderworpen aan een test voor het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma, heeft een officiële aanvraag ingediend voor een op leiding tot ruimtevaarster. De 32-jarige vliegster vertelde op een persconferentie dat zij haar aanvraag te legrafisch had gericht aan Robert Gilruth, directeur van het centrum voor beman de ruimtevaart van het nationale bureau voor de lucht- en ruimtevaart (NASA). Mejuffrouw Cobb verklaarde niet te we ten of er andere vrouwen een aanvraag zouden indienen voor een astronautenop leiding. De 22-jarige matroos J. Jager uit Gro ningen, die op het 600 ton metende mo torschip „Johanca" voer, is in de Finse haven Hamina verdronken. Hij was bezig met het verven van het schip, is uitgegle den en in het water gevallen. Het stoffe lijk overschot van de matroos, die niet kon zwemmen, is later geborgen. Advertentie FRANKFORT (DPA) —Het parket van de procureur-generaal in Frankfort heeft het vooronderzoek beëindigd tegen acht tien voormalige leden van Duitse politie- troepen in het Russische district Pinsk en van de S.D. in Lublin (Polen) die zullen moeten terechtstaan wegens mas samoord op 30.000 Joden in Pinsk en on geveer 6.000 Russische krijgsgevangenen in Lublin. De voornaamste beklaagde in hét pro ces zal zijn ex-kapitein Günter Waiz uit Aügsbürg, aan wie moord ten laste zal worden gelegd. Hij is de enige, die zich in hechtenis bevindt. De zeventien ande ren worden van medeplichtigheid aan mas samoord beschuldigd en bevinden zich na borgstelling nog op vrije voeten. Twee van hen waren na afloop van de oorlog bij de politie van Frankfort in dienst ge treden. De moord op de Russische krijgsgevan genen had plaats eind september 1941. Dagelijks werden toen 600 tot 800 slacht offers uit hun kamp naar een bos ge bracht, onder het voorwendsel van over plaatsing, waar zij in tevoren gegraven maasagraven werden doodgeschoten. De 30.000 Joodse gevangenen kwamen in de zomer van 1941 om, toen de tien getto's in dit gebied, op last van de Duit se S.D. onder leiding van de S.D.-afdeling in Pinsk en met behulp van politietroepen werden vernietigd. Het laatst kwam het getto van Pinsk aan de beurt, waarin toen ongeveer 20.000 Joden woonden. QUITO (Reuter/AFP/) De militaire staatsgreep in de Zuidamerikaanse staat Ecuador waardoor het bewind van presi dent Arosementa werd omvergeworpen heeft in de hoofdstad Quito en in de ha- veplaats Guayaquil drie mensen het leven gekost. Een dertigtal anderen werd ge wond. De militaire raad (junta) heeft de communistische partij verboden en be kendgemaakt, dat hij een constituerende vergadering bijeen zal roepen voor het op stellen van een nieuwe grondwet en de benoeming van een nieuwe president. Te Quayaquil zijn 106 vooraanstaande linkse elementen onder wie de corre spondent van het Russische persbureau Tass gearresteerd. De junta, die onder leiding staat van de marine-kapitein Ramon Castro Jijon, heeft de staat van beleg alsmede een strenge censuur afgekondigd en een avond klok ingesteld. Vice-president Reynaldo Varea is president Arosemena achterna gestuurd naar Panama. PARIJS Aan de vooravond van de 14 juli-feesten heeft de politie in Parijs onthuld dat een week geleden weer een O.A.S.-bende van tien leden werd opge rold, die morgen, ter gelegenheid van de traditionele militaire parade op de Champs Elysées, het staatshoofd, generaal De Gaulle, uit de weg had willen ruimen. Het hoofd van het commando, een zeke re Fabre, zou zijn capaciteiten als poli tiek moordenaar vorig jaar al hebben be wezen toen een bekende Parijse bankier, een persoonlijke vriend van generaal De Gaulle, voor zijn huis onder de ogen van zijn chauffeur werd doodgeschoten. De tien O.A.S.-'ers waren ongeveer een week geleden uit Spanje gekomen, waar het nieuwe komplot onder leiding van be ruchte extremistische militairen als Ser- gent en Duf our moet zijn opgezet. De le den van de bende werden in een Parijs café gearresteerd toen ze het scenario van hun moordplannen doornamen. Dé onthulling van deze toebereidselen voor een zoveelste moordaanslag op het staatshoofd lijkt men tevens wel als een afwijzend antwoord te mogen beschouwen op het koor van rechtse stemmen, die 14 juli van dit jaar als een grote nationale verzoendag wilden vieren, waaraan de re gering met een massale amnestie van O.A.S.-gevangenen dan het goede voor beeld had moeten geven. FREIBURG (West-Duitsland) (Reuter) Drie voormalige nazi-politie-officieren, die érvan waren beschuldigd te hebben deelgenomen aan massamoorden op Jo den, zijn in Freiburg vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Zij waren ervan beschuldigd in 1941 te hebben deelgenomen aan de uitroeiing van meer dan 3.700 Jood se kinderen, vrouwen en oude mensen in De rediter zei, dat de officieren, Ger hard Riebel, voormalig commandant van een nazi-politiebataljon,, Heinz-^Gerd Hiilse mann en Josef Uhl, niet hadden deelge nomen aan persoonlijke misdaden maar aan „de ernstigste misdaden van het na tionaal socialisme." Ze konden geen or, ders negeren zonder hun eigen leven te riskeren, aldus de rechter. Ofschoon be wezen is dat Riebel aan executies had deelgenomen, was het hof er van over tuigd dat hij de misdadige aard van de hem gegeven orders niet had ingezien on der de „genadeloze omstandigheden" aan het Russische front. LUXEMBURG (AP) De E.E.G. zal wellicht de importen van gietijzer uit com munistische landen beperken, aldus heb ben welingelichte zegslieden in Luxem burg verklaard. De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S G.) komt maandag bijeen om te spreken over een verbetering van de gietijzermarkt in de gemeenschap. De importen van gietijzer uit commu nistische landen zijn gestegen van 344.000 ton in 1961 tot 654.000 ton in 1962. Uit Groot-Brittannië werd 133.000 ton inge voerd en uit de Verenigde Staten slechts 32.000 ton. De K.S.G. zelf produceerde verleden jaar 53,7 miljoen ton gietijzer. Si je htiisse, je puisse Laatst werd ik midden in de nacht wak ker. Ik had gedroomd dat een mijner col lega's een toneelstuk geschreven had. ge baseerd op een kort verhaal, dat getiteld was: „Si je huisse, je puisse". Ik was tamelijk geïrriteerd, dat hij zo ijverig was terwijl ik niets deed, en toen ik boos wakker werd begon ik over de ze voortreffelijke titel na te denken. Ken nelijk oud-Frans, en onvertaald omdat het gezegde bijna klassiek was. Maar was het oud-Frans? Om zeker te zijn stond ik op en typte de titel op een stuk papier. De volgende dag, met de hulp van een jonge vriend en een woordenboek, loste ik het raadsel op. „Puisse" is een volko men juiste Franse vorm van het werk woord „pouvoir", dus dat was goed. In mijn droomgedachte betekende de titel: „Als ik het wilde, kon ik" of „Ik kon, als ik wou". Maar „huisse" is in geen Frans woor denboek, oud of nieuw, te vinden. Er be staat een woord „huissier", dat is een deurwaarder, en „huis", dat waarschijn lijk te maken heeft met ons „huis". Maar er is geen werkwoord dat iets met het niet-bestaande „huisse" te maken heeft. Mijn titel was dus 'n droom-uitvinding en daardoor betekende het waarschijnlijk heel iets anders. Het betekent vertaald in mijn geweten „luie Fortuin, je werkt niet genoeg". Maar laat ons liever nadenken over het mogelijke oud-Franse verhaal met die niet bestaande titel: Solimelle heeft een stief dochter, die moet trouwen met de oude vrek Cantorgan. Ze heeft echter een min naar, Prouet, die opgeroepen is in de mi litaire dienst. Als Cantorgan naar het huis van Solimelle komt voor de bruiloft, geeft Midine, kamenier van Alouane, de oude man zoveel gepeperde wijn te drinken, dat hij op het bruidsbed in slaap valt. Midine neemt hem dan zijn mantel af, trekt hem zijn pantalone uit, grijpt zijn pruik van het kale hoofd, en als Prouet in zijn on dergoed het huis binnensluipt, kleedt de snaakse Midine de jongeman in het kos tuum van Cantorgan. Daarna komt de priester binnen en het huwelijk wordt vol trokken. Het paar beklimt het huwelijks bed, en de stiefvader telt vergenoegd het bruidsgeld dat hij van Cantorgan heeft ontvangen. Als de gasten dan vrolijk drinken voor de gesloten bedgordijnen, wordt Cantor gan wakker. Hij ziet Alouane in de ar men van Prouet en denkt dat hij nog dronken is. Om het af te leiden roept Alouane haar kamenier, die de oude man het hoofd op hol maakt. Als dan de priester en de gasten de bedgordijnen openen om te kijken, of het huwelijk voltrokken is, en ze de twee paren zien, grijpt de stiefvader naar zijn hoofd. Hij is verbijsterd. Hij beschuldigt de oude man, de jonge kamenier verleid te hebben, en dat nog wel in het huwe lijksbed van zijn dochter. Of kan de oude man het verklaren? Met een olijke woordspeling zegt deze dan, om zijn tweevoudige onschuld te be togen: „Si je huisse, je puisse". Titel en scenario worden hierbij gra tis aangeboden aan componisten en kos- tuumstukschrijvers voor het eerstvolgend Festival. H. B. Fortuin Advertentie tegen reisziekte tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. (in de blauwe verpakking let op de juiste dosering) Kippig. De kippenfokker Arie de Ruiter in Aldergrove in de Canadese provincie Brits Columbia, heeft zijn vierduizend kippen van rose contactlenzen op de ogen laten voorzien. Kippen hebben de neiging, zo zei hij, alles wat' rood is aan te vallen. Door de lucht. Het geallieerde opperbevel in Europa heeft meegedeeld dat een ge vechtsgroep van ongeveer 1.500 man van de Amerikaanse eerste divisie van 19 tot 22 juli door de lucht van Kansas (V.S.) naar West-Duitsland zal worden overge bracht. De gevechtsgroep zal een soort gelijke groep van de eerste divisie ver vangen welke bij een vorige oefening ook met vliegtuigen uit de Verenigde Staten werd overgebracht en die nu teruggevlo gen wordt. Verloren. In Zuid-Borneo is zeventig per cent van de rijstoogst verloren gegaan door overstromingen, droogte en een in- sektenplaag, zo meldt Antara. Minnelijke schikking. De Britse ex-minis ter van Oorlog Profumo, die van de dis tributeurs van het Italiaanse tijdschrift Tempo Illustrato schadevergoeding we gens laster had geëist en gekregen, na dat dit blad onthullingen had gedaan over zijn beweerde betrekkingen met Christine Keeler, heeft het door hem ontvangen bedrag gerestitueerd. Nadat Profumo zijn relaties met Christine Kee ler had bekend, eisten de distributeurs teruggave van de uitgekeerde schade loosstelling welke thans in minnelijk overleg is geschied. Pokken. In het westen van Nepal heerst een pokkenepidemie. Tweehonderd men sen zijn de laatste tijd aan de ziekte bezweken. Ereburger. De stad Florence heeft secre taris generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties tot ereburger benoemd. Thant woonde de buitengewone zitting van de gemeenteraad bij, waarin bur gemeester Giorgio la Pira hem deze waardigheid toekende. Allen waren voor, van de communisten tot de fascisten. Door de ramen. Zeven mensen zijn omge komen en rond veertig gewond toen een tankauto en een volle bus vrijdag te Ha vana op Cuba met elkaar in aanrijding kwamen en in brand vlogen. De passa giers van de bus moesten door de ra men naar buiten kruipen omdat men de deur niet open kon krijgen. Instorting mijn. Te Douai in Frankrijk is een mijnwerker om het leven gekomen. Twee anderen worden vermist nadat on geveer 400 kubieke meter grond omlaag is gestort in een galerij waar de drie mannen werkten. Men neemt aan dat de twee vermisten ook om het leven zijn gekomen. Een lijk is geborgen. Afperser. De leider van de bond van Trans portarbeiders in de Amerikaanse staat New Jersey, Anthony Provenzano, die veroordeeld is wegens het afpersen van geld van een vrachtauto-onderneming, is tot zeven jaar veroordeeld en tot een boete van 10.000 dollar. Hij werd voor lopig op vrije voeten gesteld onder borg stelling van 15.000 dollar. Opgeblazen. In de Canadese stad Quebec hebben onbekenden in een stadspark een vijftien meter hoog standbeeld van ko ningin Victoria door een dynamietont- ploffing vernield. De politie heeft nog geen aanwijzingen gevonden welke tof aanhouding van de daders zouden kun nen leiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3