Scherpe open brief van Moskou) aan Peking: breuk lijkt nabij Onomwonden pleidooi voor vreedzame coëxistentie Verkeersongeval bij Epe eist twee doden Schilder maakt dodelijke val India breekt met Z.-Afrika F ormatiepoging mislukt Kernstopoverleg door Kroesjtsjev geopend Vijf ton voor mijnwerker Opa werd ontvoerd Staalmeubel naar Roden HET WEER Bouw zwembad begint spoedig sfee MORRIS"ieforeyou êuy! I Duizenden Chinezen naar Sovjet-Unie Koningin nog niet met vakantie De wereld in hoopvolle afwachting Bruine uniformen voor Rode Kruis Aalsmeerder door stroom gedood Schilders vonden een goudschat in leeg huis „Kroesjtjsev moet weg" Vreedzame coëxistentie Kernoorlog Dunne koolsoep FALCON REGENJASSEN ÉST* Het woord is aan Prof. De Quay geeft opdracht terug Onrust in Cambridge Prins met twee dochters naar Italië Opstand in strafkolonie Hoofdprijs in lotto In de krant van heden: Speculaties Vrij veel wind Aan het strand: 48e JAARGANG NUMMER 210 MAANDAG 15 JULI 19 63 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. PeCTéboOTi^en^MrJEI^Gvand^^^^ MOSKOU (Reuter) De Russen hebben zondag hun tot nu toe hevigste aanval op de leiders van de Chinese communistische partij gedaan en hen ervan beschuldigd, dat zij trachten de ideologische besprekingen in Moskou te torpederen. De aanval, vervat in een open brief van 35.000 woorden, door de Pravda ge publiceerd, is een antwoord op de Chi nese brief die op 14 juni werd gepubli ceerd. Volgens westelijke waarnemers in Moskou, is de Russische brief zodanig gesteld, dat een toenadering tussen bei de partijen vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Men acht het wel zeker, dat het ideologische overleg in Moskou binnen de komende paar dagen zal wor den afgebroken. De Chinese en Russische delegaties heb ben niettemin vanmorgen hun ideologische onderhandelingen hervat. Volgens een diplomatieke zegsman zou een der redenen van het mislukken der ideologische besprekingen zijn gelegen in de Chinese eis, dat de huidige Russische bewindhebbers het veld moeten ruimen. Volgens deze lezing, die vanzelfsprekend niet officieel kan worden bevestigd, zou den de Chinese onderhandelaars reeds bij het begin der besprekingen de kwesties van het Russische leiderschap ter sprake hebben gebracht. Zij zouden hebben dui delijk gemaakt, dat handhaving van pre mier Kroesjtsjev een toenadering met de Chinese partij onmogelijk zou maken. Zo als bekend is Kroesjtsjev indirect het on derwerp van felle aanvallen van de Chi nese communistische partij geweest, waar bij gesproken werd van „moderne revisio nisten." De Russische brief is een krachtig plêi dooi voor de vreedzame coëxistentie. De Chinezen worden beschuldigd van pogin gen om de toestand nog slechter te maken en vergeleken met Trotzkisten. De Russen geven te verstaan dat een volledige breuk op handen is als de Chinezen niet inbin den. „Binnen zeer korte tijd zal blijken of de Chinese kameraden bereid zijn onze we derzijdse betrekkingen te baseren op wat ons verenigt en niet op wat ons scheidt," aldus de brief. De Russen geven de Chinezen onomwon den de schuld voor de breuk in de com munistische beweging. De brief bevat een uitvoerige weerlegging van de punten, door de Chinezen opgeworpen in hun brief van 14 juni. Deze laatste brief is nu voor het eerst in de Sovjet-Unie gepubliceerd en wel in dezelfde aflevering van de Pravda waarin het Russische antwoord staat. i De Russen beschuldigen de Chinese lei ders ervan, dat zij „zich verlagen door te insinueren dat de communistische partij van de Sovjet-Unie optreedt als mede plichtige van het imperialisme". De Russen zeggeij. dat Peking gewapen de opstanden beschouwt als „het basis criterium voor het bestaan van een revo lutionaire geestesgesteldheid". Hoewel de Russen dergelijke opstanden in bepaalde omstandigheden niet voor onmogelijk hou den, zeggen zij in hun brief dat de com munistische partijen de huidige mogelijk heden voor „een vreedzame socialistische revolutie" volledig moeten uitbuiten: „Iedereen die nadenkt over het denkbeeld dat schuilt achter de huidige strijd om de vrede tegen de kernoorlog, begrijpt dat de Russische communisten door hun vredespolitiek een onschatbare hulp geven aan de arbeidersklasse in de kapitalisti sche landen. Het gaat er niet alleen om de kernoorlog te voorkomen, maar ook om de arbeidersklasse en de bevolking van hele landen, ja van continenten te redden van de ondergang." In de brief worden de Chinezen ook aan gevallen omdat zij niet geloven in de mo gelijkheid om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. De Russen beschuldigen hun „kameraden" in Peking ervan, dat zij door middel van een kernoorlog op een snelle en drastische wijze een einde wil len maken aan het kapitalisme. Wij, al dus de brief, zijn ons terdege bewust van de vernietigende kracht van deze bom en wij zullen, als wij niet worden aangeval len, niet de eersten zijn die dit wapen ge bruiken. De Chinese leiders hadden ge sproken over het opofferen van honderden miljoenen mensen in een oorlog, met als doel de ondergang van het kapitalisme. Maar wij, aldus de Russische brief, kun nen deze mening niet delen. Een dergelijk standpunt is in strijd met de denkbeelden van het Marxisme en Leninisme. De Chinezen hadden verder beweerd dat de maatschappij in de Sovjet-Unie „bur gerlijk" wordt. Volgens de logica van de Chinese leiders, zo zegt de Russische brief, spreekt men van communisme als Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Op de Elburgcrweg te Epe. even voór- bjj 't kruispunt Tongeren is vannacht een motorongeluk gebeurd dat aan twee per sonen het leven heeft gekost terwijl een derde zwaar werd gewond. De in 't Harde gelegerde en uit Enk- huizen afkomstige dienstplichtige militair W. S. Brouwer reed op zijn motor met grote snelheid door de bocht en verloor daarbij de macht over het stuur, waar door de motor in de berm raakte en over de kop sloeg. Op de motor zaten nog twee dames uit Nunspeet, de 23-jarige J. Dekker en de 24-jarige P. B. Alle drie werden ze van het voertuig geslingerd, juffrouw Dekker v/as op slag dood. De twee anderen wer den met zware verwondingen naar het Ju- liana-ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht, waar de heer Brouwer in de loop van de nacht is overleden. Het gezelschap was naar een dans avond in Epe geweest en keerde daarna huiswaarts. De 21-jarige schilder D. van Beek uit Oosterhout is zaterdagochtend bij schil derswerkzaamheden aan een van de gas houders van de Westergasfabriek aan de Haarlemmerweg in Amsterdam van een hoogte van ongeveer 25 meter gevallen. Hij was op slag dood. De heer Van Beek werkte met twee collega's op een beweegbare stelling. Bei de andere schilders konden zich aan de touwen vastgrijpen. Van Beek stond mid denin. Vermoedelijk is het ongeluk ont staan bij het vieren van de touwen waar mee de stelling kan worden verplaatst. Een van de andere schilders liep een shock op. een volk in schoenen van lappen loopt en dunne koolsoep lepelt uit een kom voor ge meenschappelijk gebruik. Maar als een arbeider behoorlijk leeft en morgen nog be- ter wil leven, dan is dat volgens de Chi nezen al bijna het herstel van het kapita lisme. In de brief van de Russen wordt ook nog ingegaan op de beschuldigingen van de Chinese communistische partij inzake het Russische optreden op Cuba. De Rus sen ontkennen dat zij daarbij een fout heb ben gemaakt. NEW DELHI (Reuter) India heeft zaterdag alle Zuidafrikaanse schepen en vliegtuigen de toegang tot Indische havens en vliegvelden verboden, als protest tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. In een officiële Indische mededeling wordt een aantal nieuwe maatregelen ge noemd om alle banden met Zuid-Afrika te verbreken, in overeenstemming met de vorig jaar door de algemene UNO-verga- dering aangenomen resolutie. India had in 1954 zijn diplomatieke mis sie uit Zuid-Afrika teruggeroepen, maar er bestond nog enig contact tussen beide regeringen via de missies in Londen. Dit contact is nu ook verbroken. Indische schepen mogen voortaan ook geen Zuidafrikaanse havens meer aandoen. Volgens luchtvaart- en scheepvaartkrin gen in de Zuidafrikaanse havenstad Dur ban heeft de maatregel van India hoege naamd geen effect aangezien er geen Zuidafrikaanse schepen op Indische havens varen en er ook geen luchtdiensten tussen de landen zijn. WASHINGTON Volgens de Washing- I ton Post zijn er vorig jaar 50.000 a 70.000 vluchtelingen uit Communistisch China I naar de Sovjet-Unie uitgeweken. Hongersnood schijnt de voornaamste re- den voor deze vluchten te zijn. Velen die uit China vertrokken waren echter Kazak- ken en Oeighoèrs, nomadische stammen die traditionele tegenstanders zijn van een sterke Chinese centrale regering. Bernard Shaw: Als een man een tijger doodt, noemt men dat sportals een tijger een man doodt, noemt men dat. bloeddorst. DEN HAAG. Het kabinet der ko ningin deelt mede: „De koningin heeft hedenmorgen ten paleize Soestdijk de formateur dr. J. E. de Quay ontvangen, die haar ver zocht heeft hem te ontheffen van de op dracht een kabinet te vormen, dat zich verzekerd kan achten op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging. De koningin heeft dit verzoek in gewilligd". In de Amerikaanse stad Cambrigde komt het telkens weer tot uitbarstin gen tussen negerdemonstranten en de Nationale Garde. Hier een beeld van zo'n demonstratie: Demonstranten trekken door de stad, vergezeld door leden van de Nationale Garde met honden, die bij ieder botsing worden ingezet. De blanke restaurantbezitters in Cambridge hebben intussen bekend gemaakt, dat zij voldoende handteke ningen hebben verzameld voor een petitie, waarin om een referendum over de negereisen wordt verzocht. De negers zijn tegen een dergelijk refe rendum, omdat zij in Cambridge een minderheid vormen. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Margriet zijn hedenmorgen per vliegtuig van Soesterberg naar het vakan tieverblijf van de koninklijke familie in Italië vertrokken. De koningin en prinses Christina hopen zich later bij hen te voegen. Een opstand van 300 gevangenen in een strafkolonie op het eiland Poelau Senang bij Singapore heeft het leven gekost aan de directeur en twee be wakers. De foto toont een van de in brand gestoken gevangenisgebouwen. De directeur werd door twaalf gevan genen uit zijn kantoor gesleept en met lange messen afgemaakt. Samen met de twee gedode bewakers werd hij later verbrand. De gevangenen vlucht ten naar de landingssteiger van het eiland. Ongeveer 30 van hen ontkwa men, van wie er 8 op zee door een douanepatrouille werden ingerekend. De overigen zijn waarschijnlijk in Zuid-Johore geland en de jungle in getrokken. Na de opstand werd het eilandje door 500 politiemannen bezet; zij herstelden in een oogwenk de orde. Van de 31 bewakers waren er 30 gewond. De 27-jarige uit Polen afkomstige mijn werker, August Koitka, die met vrouw en twee kinderen in de Dr. Poelsstraat in Lauradorp (bij Ubach) woont, is de ge lukkige winnaar van de eerste prijs van de Duitse Lotto: „6 uit 49". Dankzij een recordinzet, die vorige week meer dan dertien miljoen gulden bedroeg, krijgt de mijnwerker een bedrag van vijfhonderd duizend Duitse mark in contant geld uit gekeerd. Voorlopig is de mijnwerker niet van plan rusteloos van zijn kapitaal te gaan genieten. Dinsdag is zijn vakantie om en dan daalt hij samen met de andere kom pels van de eerste schicht al heel vroeg af naar het kolenfront, waar hij al meer dan tien jaar zijn mannetje staat. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche. Roode Kruis zal binnenkort een beslissing nemen over een plan om het Rode-Kruis- korps in nieuwe uniformen te steken, die dan het sinds 1945 traditionele kaki gaan vervangen. De nieuwe uniformen zijn bruin van kleur en krijgen duidelijker dan tot dusverre het geval was de Rodekruis- distinctieven. De invoering zal over de verschillende afdelingen geleidelijk geschieden, zo is zaterdag op de jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis in Rotter dam meegedeeld. Men zette uiteen, dat de noodzaak tot vernieuwing kwam nu ook het leger het kaki heeft vervangen door uniformen van andere stof. Het Rode Kruis kon om financiële re denen niet anders dan de produktielijn van het leger volgen. Verscheidene afge vaardigden van de afdelingen maakten zich overigens wel zorgen over de finan ciering van het project. MOSKOU (Reuter. AFP, AP) Van middag om één uur zijn in Moskou de be langrijke kernstopbesprekingen begonnen tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. De openingszit ting werd geleid door premier Kroesjtsjev, die de Britse en Amerikaanse delegatie leiders, Lord Hailsham en Averell Harri- man, eerder op de dag reeds had ontvan gen voor een informeel gesprek. Harriman en Hailsham arriveerden gis teren kort na elkaar op het vliegveld van Moskou. Harriman verklaarde' „Wij zijn bereid in goed vertrouwen over het kern- proevenverbod te onderhandelen. Wanneer dé Russen ook andere onderwérpen wiilén aansnijden, zullen wij graag van hun ge zichtspunten willen kennisnemen en er over praten." Harriman, die in Londen voorbereidende besprekingen met Lord Hailsham heeft ge voerd, zei, dat de gezichtpunten van de Britse en Amerikaanse delegatie geheel met elkaar in overeenstemming zijn. Spe ciaal doelend op Frankrijk en West-Duits- land, zei Harriman: „Wij zullen geen en kele verplichting op ons nemen waarbij onze bondgenoten betrokken zijn". Harriman zei begrepen te hebben, dat premier Kroesjtsjev aan het hoofd zou staan van de Russische delegatie. Eerder was de Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Zorin, hiervoor genoemd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Topsy 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Horen en Zien8 Beurs 8 Scheepsberichten Kunst 8 Sport9, 10, 11 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De speciale Boeing van de Amerikaan se luchtmacht waarmee Harriman uit Lon den was gekomen, bracht tevens appara tuur met een totaal gewicht van 3000 kilo naar Moskou, voor de telexverbinding Moskou-Washington die tegen 1 september in bedrijf zal gaan. Over de uitkomsten van het overleg is nog vrijwel niets te zeggen De kern er van zal in ieder geval betrekking hebben op een geheel of gedeeltelijk kernproeven- verbod. De verwachting is echter, dat de Sov.jet-Unie nog met andere voorstellen voor de dag zal komen, al dan niet éan een proevenverbod gekoppeld. Een bejaarde Duitser heeft een veelbe wogen nacht gehad. Hij arriveerde samen met zijn kleindochter en haar echtgenoot in de nacht van zaterdag op zondag aan het IJmuider strand en werd daar in de auto achtergelaten door het echtpaar dat naar onderdak zou gaan zoeken. Hij viel in slaap maar bemerkte ineens dat hij zich in een rijdende auto bevond. Er zat een man achter het stuur, maar zijn kleindochter ontbrak, en toen opa goed keek ontdekte hij ook dat de bestuurder beslist een wildvreemde was. Toen opa wilde weten wat er aan de hand was werd hij door de onbekende uit de wagen gezet op het Pleiadenplant- soen Hij ging toen maar lopen en werd omstreeks vier uur in de morgen in de De Noostraat aangetroffen, op zoek naar de „Autobahn". De politie ging met opa naar de plaats waar hij met het echtpaar was gearri veerd en de auto bleek daar inderdaad weer te staan, evenals het echtpaar, dat wel de auto had teruggevonden, maar niét de grootvader. Het weerzien was heel hartelijk, maar de politie is toch niet tevreden, want men wil graag weten, wie nu toch de joyrider en ontvoerder van opa is geweest. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets lagere tempera turen overdag maar aanvanke lijk in het oosten en zuidoosten van het land nog vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Er bestaat een kans op wat lichte motregen, daar een zwak front van de Noordzee naar onze kuststreek trekt bij een matige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur 20 gra den. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Perioden van redelijk strandweer. Bij het monteren van één wasbak Is vanmorgen de 31-jarige heer A. Groene- veld uit Aalsmeer aldaar om het leven gekomen. De man was bezig bij zijn ou ders thuis de waterleiding aan te sluiten en was daartoe met eén looplampjë on der de vloer gekropen. Hij is daar. waar schijnlijk tengevolge van kortsluiting, door de elektrische stroom getroffen. De heer Groeneveld was gehuwd en had drie kinderen. Twee schilders, die aan het werk wa ren in een leeg huis aan de rijksweg in Naarden, vonden tot hun grote verrassing achter een kast een doos met gouden mun ten. De waarde van deze munten wordt op ongeveer 10.000.- geschat. De schil ders hebben hun vondst gedeponeerd bij een Amsterdamse notaris, die in Naarden woont. De munten bleken te zijn achtergela ten door de vorige bewoner, die ze in de oorlog zou hebben gekocht, maar later vergat, dat hij nog een ..goudschat" be zat. Het zijn in hoofdzaak gouden tien tjes en verder Engelse, Belgische en Ita liaanse goudstukken. De N.V. Staalmeubel zal medio 1964 haar bedrijf in Velsen in zijn geheel over plaatsen naar Roden in de provincie Dren te, waar reeds een deel van het bedrijf is gevestigd. Deze overplaatsing is het gevolg van de omstandigheid, dat de uitbreiding van het bedrijf die door de toegenomen pró- duktie noodzakelijk is geworden, mede door de uitvoering van het streekplan voor de IJmond-Noord in Velsen niet verant woord zou zijn, zo deelt de diréetie van het bedrijf mee. Voor het gehele personeel uit Velsen (ongeveer zestig werknemers) zal werk gelegenheid bestaan in het nieuwe bedrijf te Roden. Van de gemeente Roden is toezegging ontvangen dat er een aantal woningen beschikbaar zal worden gesteld. Voor dié personeelsleden, die eventueel niet bereid zijn mee te verhuizen, is in overleg met de vakorganisaties een rede lijke regeling getroffen. De direktie ver wacht dat deze werknemers bereid zullen zijn te Velsen in dienst te blijven tot het tijdstip van verhuizing. De gemeente Beverwijk heeft de firma Van Hattum en Blankevoort opdracht ge geven tot de bouw van een zwembad, waarvoor rijkstoestemming is verkregen. De bouw zal op zeer korte termijn aanvan gen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1