Als het Congres niet buigt, zullen de negers hun gelijk forceren Kennedy's kansen liggen in de komende parlementaire strijd nog onzeker mmm JULI MODEHUIS KID - CORNER ANEGANG 26 DAMES-en MEISJESCONFECTIE 25 40 pet. KORTING Sloulenb WERELDNIEUWS Wereldconferentie van christelijke kerken in Montreal AEG AUTOMATISCH Negers kondigen een massale boycot aan '^raatótoel VAN BIRMINGHAM BEGINT DE (JURIDISCHE) VICTORIE De nieuwe wetsvoorsteller Dreigende filibuster MAANDAG 15 JULI 1963 DE NEGERS IN DE VERENIGDE „,B0U„ STATEN w.st M"'rlA™ Tien jaar voorbereid ledereen heeft zo z*n eigen genoegens. Ze geven het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arsenal: een grote sigaret in formaat, emaak en aroma. DONDERDAG begint de TOTALE in ons HOUTPLEIN 10 en waarin alle aanwezige wordt opgeruimd met de Arnold de Vita Gaat u met vakantie? A rr PERFECT L ACU AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT Advertentie MISSOURI VIRGINIA SEATTle NEW YORK QilCAGOJJ'-'U- SAN FRANCISCO WASHINGTON ARKANSAS ■KENTUCKY [Tennessee! [OS ANGEIES CtM NEWORIBANS OKLAHOMA NOORD CARO LINA ZUID- CAROLINA GEORGIA ALABAMA MISSISSIPPI FLORIDA LOUISIANA ZWARTE BEVOLKING (IN PROCENTEN PER GRAAFSCHAP) o tot to Hi ji tot so L1 10 tot 30 MB meer dan SO 191651 (Van onze correspondent WASHINGTON. De massale de monstraties in Birmingham (Alabama) hebben president Kennedy ervan over tuigd, dat hij moest proberen via de wet geving aan de negers gelijke rechten te garanderen. Na honderd jaar wachten bleek het geduld van de negers uitgeput. Thans zouden zij hun recht veroveren: óf krachtens de wet, óf met geweld. Het gevolg is geweest, dat Kennedy aan het Congres 'n programma heeft voorgelegd, dat verder gaat dan enig programma dat tot dusverre door de regering naar voren is gebracht. De president en zijn broer Robert heb ben steun voor dat programma gezocht bij tal van leiders, voornamelijk uit het zuiden. Zij belegden jn het Witte Huis en in het departement van Justitie bij eenkomsten met onderwijs-autoriteiten, zakenlieden, juristen, vakverenigingslei ders en vooraanstaande figuren uit de neger-beweging. Op die manier tracht ten de president en zijn broer, via de plaatselijke elite, een beter klimaat te scheppen voor het opzienbarende pro gramma dat aan het Congres is voorge legd. De strijd, vooral in de Senaat, wordt spannend. De climax verwacht men in augustus. Een Nederlandse zegswijze, die meestal niet vriendelijk is bedoeld, geldt ook ten aanzien van de Amerikaanse negers: als men hun de vinger geeft, nemen ze de hele hand. Maar in dit geval is er niets misprijzends in die uitdrukking: zij heb ben recht op de hele hand. Het is onmiskenbaar, dat de negers plotseling door Birmingham hun macht hebben beseft. Als de hele neger bevolking maar meedoet, moeten de con- Onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken zijn in Montreal geleerden van de protestantse, anglicaanse en orthoxe ker ken uit de gehele wereld bijeengekomen om te bestuderen waarom de christenheid is uiteengevallen in meer dan 200 groe peringen. De conferentie is de vierde van deze aard. Zjj wordt gehouden in de Mc Gill Universiteit in Montreal en zal tot 26 juli duren. Er nemen meer dan 300 af gevaardigden aan deel en 150 speciale ver tegenwoordigers of waarnemers, onder wie rooms-katholieke priesters die daartoe zijn aangewezen door het secretariaat voor de christelijke eenheid van het Vaticaan. Op de conferentie worden de theologi sche en historische oorzaken bestudeerd waardoor de christenen gescheiden wer den. Gezocht zal worden naar mogelijke wegen naar eenheid. De vorige conferen ties werden gehouden in Lausanne in 1927, in Edinburgh in 1937 en in Lund (Zweden) in 1952. Na de conferentie van Lund is het onderlinge contact aanmerkelijk verbeterd, van rooms-katholieke zijde werd het sterk gestimuleerd tijdens het pausschap van Joannes XXIII. De conferentie van Mon treal is tien jaar lang voorbereid door vier theologische commissies, gesteund door ongeveer 80 regionale groepen godgeleer den. De commissies hebben de verschil lende opvattingen over elementen als de doop, de heilige communie, de liturgie en de kerkelijke leiding op schrift gesteld. De aanwezigen ter conferentie zijn in vijf groepen verdeeld, die de volgende punten zullen onderzoeken: 1. Wat zijn de aard en het doel van de christelijke kerk, hoe groot, is het gebied van overeenkomst tussen de verschillende groeperingen, wat zijn de voornaamste spanningspunten en tegenstellingen? 2. Wat zijn de authentieke bronnen van de christelijke leer: de bijbel, de overle vering en hoe staan deze tot elkaar in betrekking? 3. Wat zijn de grondpatronen van de chris telijke eredienst en 4. Wat is het effect van de christelijke verdeelheid op de moraal en de politiek? De resultaten van de besperkingen zul len aan de 201 leden van de Wereldraad van Kerken ter bestudering worden toege zonden. De voornaamste sprekers zijn prof. Roger Mehl van de universiteit van Straatsburg en de rooms-katholieke aarts bisschop van montreal, Paul-Emile kar dinaal Leger. servatieve blanken wel aan de wensen van de negers tegemoet komen. Temeer als niet alleen plaatselijk, maar in het gehele land de negers roerig worden. Thans krijgt men de indruk, dat Ameri- ka's twintig miljoen kleurlingen bezield zijn met een vaste wil om hun rechten te veroveren. Niet in een verre toekomst, maar nü. Het kwam reeds tot demonstra ties in St. Louis, Philadelphia, Detroit en Boston. In New York, waar een miljoen negers wonen, is het nog betrekkelijk rus tig. Maar dat zal niet zo blijven. En Wash ington D.C. zal het centrum worden van het neger-protest, als de consertieven in de Senaat Kennedy's programma gaan saboteren. In het buitenland denkt men wel eens, dat alleen de negers in het zuid-oosten van Amerika reden tot klagen hebben. Zij hebben de meeste reden tot klagen, maar in de andere delen van het land, met name in de steden van het noord oosten lijdt de neger door een ander soort achterstelling. In feite wonen vele negers daar in een soort getto (Harlem in New York is het bekendste). Geleidelijk pro beren de kleurlingen wel huizen te vinden in andere wijken, maar de tegenstand waarop zij stuiten is soms groot al is die ook niet officieel. Een andere handicap voor de negers is de moeilijkheid om werk te krijgen. Vaak gaan blanken voor. Ten dele om een prak- tische reden: de negers hebben in hun overvolle getto-scholen meestal een slech tere opleiding gekregen dan de blanken. Aan veel van die grieven beoogt Kenne dy's wetsprogramma een eind te maken. Wordt dat programma door het Congres aanvaard, dan krijgt de minister van justitie het recht processen aanhangig te maken als negerkinderen geweerd wor den van scholen. Tevens heeft de presi dent veel aandacht besteed aan het ver schaffen van betere werkgelegenheid voor negers, onder andere door hun een betere vakopleiding te verschaffen. Mar het punt in Kennedy's program ma waar de grootste deining over zal ont staan, is het bij de wet openstellen van alle openbare gelegenheiden voor negers. De conservatieven betogen, dat de centra le regering het eigendomsrecht schendt als zij een hotel- of bioscoopeigenaar gaat voorschrijven, wie hij in zijn eigen zaak wil ontvangen. Dat protest klinkt bekend: toen president Lincoln honderd jaar ge leden de slaven vrij verklaarde, werd hem ook verweten, dat hij de rechten schond van de slaven-eigenaars Hoe staan nu de kansen voor Kennedy's programma in het Congres? Men moet altijd goed in het oog houden, dat de leden van het huis en de senatoren sterk ge bonden zijn aan hun kiezers in een be paald district of een bepaalde staat. Wan neer zij daarbij uit de gratie vallen, be tekent dat meestal hun politieke dood. Daarom was het zulk een goed idee van de Kennedy's om belangrijke figuren uit het particuliere leven in deze zaak te be trekken: zij zouden in staat kunnen zijn het klimaat in bepaalde delen van het land enigszins te wijzigen en dat zou het voor de Congresleden gemakkelijker ma ken om progressiever te zijn dan tot nu toe. Toch zullen de vertegenwoordigers uit het zuid-oosten zich wel bijna zonder uit zondering tegen Kennedy's programma verzetten, vooral tegen het voorstel om openbare gelegenheden voor ieder toegan kelijk te maken (op vele w.c.'s in het zui den ziet men nog bordjes met „white ladies" en „colored women", motels zijn doorgaans voor blanken, nu en dan ziet men een schamel motelletje met een bord „colored" enz.). Dat verzet van de conservatieven kan effectief zijn, ook al zijn zij in de minder heid. In de Senaat bestaat namelijk het afgrijselijke systeem van de filibuster. Gaat de oppositie daar toe over, dan kan zij maandenlang elke voortgang blokke ren, door urenlange redevoeringen af te steken, afgewisseld met het afroepen van de presentielijst en onderbroken door urenlange vragen van mede-saboterende senatoren. Komt het in augustus tot een dergelijke onwaardige vertoning in het Capitool, dan kan men vrijwel zeker verwachten, dat de negers van Amerika grote demonstraties in Washington komen houden. Er zullen maar weinig Amerikanen zijn die dat wensen. Amerika's reputatie in het buitenland zal er onder lijden en de tegen stellingen in het land zelf zullen zich toe spitsen. Vandaar dat men althans wel zal proberen in het Congres tot een compro mis te komen. De zuid-oostelijken zouden waarschijnlijk wel genoegen nemen met een formule waarbij de desegregatie van openbare instellingen aan het lokale initia tief werd overgelaten. Maar zulk een com promis lijkt geen oplossing te brengen. Op die manier wordt niet voldaan aan de neger-eis van „freedom now" (vrijheid nu). En de demonstraties zouden dus doorgaan, met alle kwade kansen op ge welddadigheid. Een ander compromis waar over wordt gesproken is dit: alle openbare gelegen heden van formaat worden opengesteld voor iedereen, maar wanneer een bejaard echtpaar, om maar een voorbeeld te noe Arsenal men, een paar kamers in eigen huis ver huurd aan doortrekkende toeristen, dan staat het dat echtpaar vrij in huis te ne men wie zij verkiezen. Er zijn in Amerika heel wat „tourist-homes"; waar men (veel voordeliger dan in een mooi hotel) uit stekend onderdak kan vinden. Men denkt er nu over om „bedrijven", die wat in komsten betreft beneden een bepaalde li miet blijven, buiten de regeling te laten. Men noemt dit het „Mrs. Murphy-com- promis", naar een denkbeeldige mevrouw Murphy, die een tourist-home zou bezitten. Vindt men echter geen aanvaardbaar compromis, dan kar de meerderheid pro beren de filibuster te breken. Twee-derden van de senatoren moeten daartoe bereid zijn, maar er zal veel overredingskracht nodig zijn om Republikeinen en Demo craten uit het midden-westen en de berg- staten daartoe te krijgen. Augustus zal leren hoe dit spannende en uiterst belang rijke gevecht zal aflopen. Advertentie SEIZOEN-OPRUIMING Advertentie IS +o* SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT WASHINGTON (AFP) James L, Farmer, voorzitter van het congres voor rassengelijkheid, heeft zondag in een tele visie-uitzending aangekondigd, dat zijn vereniging samen met andere neger-or ganisaties voorbereidingen treft voor een landelijke boycot door de negerbevolking van alle warenhuizen en bedrijven die de rassenscheiding nog blijven toepassen. Deze boycot zal beginnen kort na de massale negeropmars naar Washington die voor 28 augustus is aangekondigd. Hollywood Hoewel de televisie Hollywood van zijn grootste luister heeft ontdaan, blijft het voor veel Amerikanen toch een Mekka van roem en glamor terwijl ook in het buitenland nog steeds een grote belang stelling bestaat voor deze Tempelstad van filmgroten. Een Japanse schooljongen zond tenminste een brief aan Hollywood's V.V.V. kantoor, waarin hij vroeg: „Hoe vlug na het huwelijk vindt in Hollywood het Grote Feest van de Echtscheiding plaats?" Een moeilijke vraag, vind ik, maar wel een teken dat de Japanse schooljeugd zijn buitenlandse literatuur aardig bijhoudt. Overigens hebben zij bij Hollywood's V.V.V. in een week méér problemen met het beantwoorden van de post dan bij Haarlem's Bloei in een heel jaar. Een dame uit Ohio schrijft bijvoorbeeld: „Ik ben van plan om in juli naar Hollywood te komen en de vakantie door te brengen in een nudistenkamp. Kunt U mij ook zeg gen wat voor kleren ik mee moet nemen?" Een heer uit Texas verzoekt beleefd om aan Bop Hope mede te delen, dat hij nu reeds acht jaar zijn tanden poetst met de pasta, die deze filmacteur via de tele visie zo warm aanbeveelt. „Maar het heeft niets geholpen", zo meldt hij moe deloos en hij voegt er aan toe: „Ik stuur U mijn gebit per postpakket toe, dan kunt U zien wat er aan te doen is". Ook de plaatselijke Kamer van Koophan del ziet zich trouwens gesteld voor schier onoplosbare vraagstukken. Zo deelde een heer uit 'Los Angeles mede, dat hij gaar ne naast een beroemde filmster begraven zou willen worden. „Zijn daar extra kos ten aan verbonden?" vroeg hij zakelijk. Zendt mij Uw antwoord per expresse, want ik heb haast!" Het aantal vrouwen, dat zich tot Holly wood wendt om raad te vragen voor hun schoonheidsproblemen is eenvoudig einde loos. De Assepoestertjes van deze wereld geloven nog steeds, dat de goede fee van het glazen muiltje in Hollywood, Califor nia, U.S.A. verblijft en daarom was een beroemde dameskapper nauwelijks ver baasd toen hij de volgende brief ontving: Mijnheer, denkt u dat ik een blauwe spoeling moet nemen? Mijn haar is van boven grijs-zwart gespikkeld met blonde strepen. Van voren is het wit met wat zwart erdoor en van achteren is het meer zwart met wit erdoor. Hoogachtend. En de heer Don Marshall, een befaamd hoedenontwerper in de filmstad, vond in zijn brievenbus een schrijven, luidend: Geachte Heer, ik zag een film waarin de sterren uw prachtige hoeden droegen. Ik sluit hierbij mijn foto in. Kunt u voor mij een hoed maken, waardoor ik lijk op Jane Mansfield of Gina Lollobrigida?" Dat ook de heren hun diepste verlan gens slechts in Hollywood menen te kun nen bevredigen, bewees de grenzeloze op timist, die destijds een briefje richtte aan de filmactrice Bette Davi-s. „Lieve mejuf frouw Davis", schreef hij. „Ik heb wel honderd films van u gezien. Ik ga bin nenkort naar Hollywood en als wij elkaar dan op straat tegenkomen zult u mij di- reet herkennen. Want ik ben de man,- die altijd in het midden van de derde rij zit en kauwgum kauwt. Ik houd van u. Hoog achtend. Nu denkt u misschien, dat die vele briefschrijvers alleen maar héil van Hol lywood verwachten, maar zo is het niet. Ook de critiek komt dagelijks met post zakken vol de filmstad binnen. En dat gaat dan zo van: „Mijne Heren, Ik ge loof dat uw maatschappij véél betere re sultaten zou kunnen bereiken. Door min der film te schieten en méér acteurs!" en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Middellandse Zee. De Turkse regering heeft het Russische voorstel om de Mid dellandse Zee vrij van kernwapens te maken, van de hand gewezen. Met de tong. Een restaurant-eigenaar in Arizona (V.S.) heeft het telefoonnum mer van de politie zaterdagavond met zijn tong moeten draaien, nadat drie mannen hem thuis beroofd en aan han den en voeten hadden gebonden. Ook B.B. in Duitsland. De Westduitse re gering is voornemens, een dienst voor de bescherming van de burgerbevolking in het leven te roepen die 200.000 man zal omvatten. Chinese order. De eerste van een serie van zes Vickers Viscount „Turbo-prop"- vtiegtuigen is zondag door Engeland aan Communistisch China geleverd. De order werd twee jaar geleden geplaatst. Kunstmatige inseminatie. Een christen democratische afgevaardigde heeft bij het Italiaanse parlement een wetsont werp ingediend, waarin straffen worden gesteld op het verwekken van kinderen door middel van kunstmatige insemi natie. Advertentie Miljonair. Een piloot heeft een aanklacht tegen zijn werkgever, de miljonair Ern- sto Lopez Fonseca, ingediend omdat deze tijdens een vlucht boven Queretaro (Mexico) vijf kogels op hem had afge vuurd. De piloot werd gewond, maar slaagde erin een noodlanding te maken. De miljonair, wiens vrouw en vier kin deren ook aan boord van het vliegtuig waren, wilde volgens de piloot dat het vliegtuig te pletter zou vallen. Pompidou. Premier Pompidou van Frank rijk en zijn minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, zijn zondag naar Ankara gereisd voor een officieel bezoek aan Turkije. Liibke naar Djakarta. President Lübke van West-Duitsland zal in oktober een officieel bezoek aan Indonesië brengen. Aanval op Belgische troon. Duizenden pamfletten met de opmerking dat ko ning Boude wijn een „kort geheugen" heeft en waarin hem de vraag gesteld wordt: „Sire, wie heeft u op de troon gebracht?", zijn zondag in Oostende en omliggende Vlaamse plaatsen verspreid. In de pamfletten wordt gezegd, dat som mige strijdbare Vlaamse nationalisten blijkbaar „aan het hof niet gewenst zijn." Flauw. In Miami Beach (Florida) zijn acht kandidaten voor de Miss Universe- titel zondagavond ten gevolge van de vochtige hitte en de opwinding bij een aanbieding van geschenken flauw ge vallen en onwel geworden. Ike naar Normandië. Oud-presid. Dwight D. Eisenhower zal in augustus naar Nor mandië komen voor opnamen ten be hoeve van een Amerikakans t.v.-pro- gramma van 60 minuten ter herdenking van de 20ste verjaardag van de ge allieerde invasie in de tweede wereld oorlog.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3