Grappen van Kroesjtsjev openden kernstopoverleg Geweldloze actie wordt nu in Nederland onderwezen De koningin raadpleegt adviseurs HET WEER MarteUi vrijgesproken Russische pers feller dan ooit tegen China Vreedzame coëxistentie viert hoogtij Comité zal dossier aan ministers zenden Dodelijk ongeluk bij Rijen Scheepswerf gaat scholen bouwen Brandt bepleit open geest t.o. Rusland m Uniek vonnis na jury-beraad van bijna tien uur Onregelmatigheden in Katwijk bij Twentsche Bank Molen voor het anjerlot nummer C 664507 Lagerhuis geschokt: kernwapens in het Midden-Oosten? Amerika stelt vier spionnen in staat van beschuldiging Zuid-Afrika verlaat UNO-commissie voor Afrika DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING De kabinetsformatie EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT naast luxor 'ef ore you vuy. iUÉDE dames- en herenjasjes Opklaringen Aan het strand: Na de taptoe-rel Grapjes llitgil Engeland z'n grote liefde Opinies peilen Bom nog niet gebarsten in ideologisch gesprek Het woord is aan In de krant van heden: Heath versprak zich Onder Afrikaanse druk ie JAARGANG NUMMER 211 .D1MSUA.G 16 JULI 196i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ifmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519, Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080, Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant v A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. 1edacteur. Simon koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Sinds enige maanden treft een groep can zeven personen, gesteund door een aantal sympathisanten, voorbereidingen tot het oprichten van een vormings- en trainingscentrum voor geestelijke weer baarheid en geweldloze actie. Een voor lopige opzet voor een dergelijk centrum is thans gemaakt, evenals een voorlopig werkprogramma en een concept-stich- tingsacte. In mei heeft deze groep met ongeveer dertig personen een eerste proefweekeinde gehouden. De groep is van mening dat weerloos heid geen alternatief is voor geweld, doch dat dit alternatief gevonden moet worden Nu prof. De Quay gisteren zijn opdracht tot kabinetsformatie heeft teruggegeven, ontving de koningin in Huis ten Bosch achtereenvolgens mr. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, mr. Van Thiel, voor zitter der Tweede Kamer, dr. Beel, vice- president van de Raad van State en de voorzitters van vijf Tweede Kamerfrac ties, respectievelijk De Kort, (K.V.P.), prof. Vondeling, (P.v.d.A.) mr. Toxopeus, (V.V.D.) de heer H. van Eysden, (A.R.P.) en mr. Beernink, (C.H.U.). Het bestuur van de afdeling Nijmegen van de K.V.P. heeft een telegram gestuurd aan het partijbestuur waarin het zegt „ernstig misnoegd te zijn over de kabi netsformatie en over het onverantwoorde lijke optreden van door de katholieken ge kozen Kamerleden, waardoor de bij de verkiezingen verkregen goede wil verloren dreigt te gaan." Het bestuur dringt bij de Kamerfractie ernstig aan op „een meer effectieve gang van zaken overeen komstig de duidelijke verkiezingsuitsla gen". Het telegram is namens het bestuur on dertekend door de voorzitter, dr. J. Grib- ling. Advertentie 1 dvertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSCSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Enkele tijdelijke opklaringen en plaatselijk een regenbui. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Via Engeland nadert een rug van hoge luchtdruk, waarvoor het aan het strand droog en vrij zonnig zal zijn bij een matige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur 19 a 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Door de westelijke luchtstroming zal na het midden van de week een volgende oceaandepressie tot de Noordzee doordringen. in geweldloze actie; steunend op geestelijke weerbaarheid. Zij is ervan overtuigd, dat geestelijke weerbaarheid en geweldloze actie moeten worden gezien als een dagelijkse wijze van denken en handelen. Zij meent dat daarvoor vorming en training nodig zijn in principes van geestelijke weerbaarheid en in de techniek en tactiek van geweldloze actie. Het toepassen van geweldloze actie is namelijk geen eenvoudige zaak, zeker niet als men anderen van de bruikbaarheid ervan wil overtuigen. De groep meent dat de eerste uitvoe rende fase dient te bestaan uit een cursus van een aantal weekends gedurende het winterseizoen. Zij heeft van oktober 1963 tot en v mei 1964 acht weekenden ge organiseerd (26/27 okt.; 23/24 nov.; 21/22 dec.; 18/19 jan.; 15/16 febr.; 1/2 maart; 11/12 april en 23/24 mei) op „De Hoeve" in Laren. Het aantal deelnemers aan deze cursus is beperkt. In ieder geval zullen de deelnemers bereid moeten zijn alle ariit weekends mee te maken i een aantal „opgaven" als „huiswerk" uit te voeren. Het programma houdt in, dat door ge zamenlijke studie, overdenking, discussie en oefening de principes van geestelijke weerbaarheid worden behandeld, alsmede de strategie, technieken en tactiek van de verschillende vormen van geweldloze ac tie. De secretaresse van de commissie is mevrouw Lia Boetes-Ridder, Belieslaan 2, Heiloo, telefoon 02200-31456. De deelnemers aan de onder auspiciën van het Comité 29 november 1962 staande manifestatie tegen het deelnemen van een Portugees militair orkest aan de NATO- taptoe, op vrijdag 5 juli 1963 in het Olym pisch Stadion in Amsterdam, hebben in aanwezigheid van hun raadsman op 12 juli '63 een nabespreking gehouden. Besloten werd een dossier van getuige nissen samen te stellen, waarin de erva ringen van de deelnemers, inzonderheid met betrekking tot het optreden van de hoofdstedelijke politie, vervat -zullen wor den; dit dossier ten behoeve van het hangende onderzoek in handen te stellen van de minister van Binnenlandse Zaken, en eventueel in handen van de bewinds man van Justitie; tenvolle de door de woordvoerders van het comité op de pers conferentie van 8 juli '63 afgelegde ver klaringen te handhaven. Het comité 29 november 1962 deelt mede dat de door de burgemeester van Amster dam op 10 juli '63 in de gemeenteraad afgelegde verklaring niet in overleg met het comité opgesteld is. Naar de mening van de demonstranten bevat de verklaring van de burgemeester, voorzover weergegeven door de pers, een aantal pertinente onjuistheden: Onder de Marathonpoort is geen „gron dige vechtpartij" ontstaan; alleen de poli tie heeft geweld gebruikt. De deelnemers aan de actie waren geïnstrueerd geen verzet te bieden en zich kalm te gedra gen; het optreden van de politie o.a. lang vóór en ook na de demonstratie bin nen het stadion waarbij gewonden vie len, was niet noodzakelijk, en valt met geen enkel argument te rechtvaardigen; het in de namiddag van 5 juli '63 met de heer R. de Jong gevoerde telefoongesprek is door de burgemeester onjuist weerge geven. De burgemeester heeft tijdens dit telefoongesprek wel degelijk te kennen ge geven, dat de politie hard zou optreden. Deze bewering wordt bevestigd door woor den van gelijke strekking, in een telefoon gesprek van de burgemeester met een functionaris van de P.S.P.; tijdens noch vóór de manifestaties binnen" hêt stadion was er een „hoofdkwartier" in het zaaltje in het Haarlemmermeerstation; in dit ver trek zijn de „rustige en bona fide demon stranten" die manifesteerden met sand- wichborden en pamfletten vóór hun overi gens legale actie samengekomen. Vanmorgenvroeg is de 27-jarigé C. van Wanrooij uit Oosterhout op de rijksweg Tilburg-Breda met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het vlieg veld Rijen. Het overleg over het kernwapenvraag- stuk in Moskou. De Britse afgevaar digde Lord Hailsham met premier Kroestjsjev en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. De afdeling Alblasserdam van scheeps werf Van der Giessen-De Noord n.v. gaat zich binnenkort naast het bouwen en re pareren van schepen ook toeleggen op scholenbouw. Na de vakantie zal een be gin worden gemaakt met de pre-fabricage van twee typen tweeklassige scholen, die in december gereed moeten zijn om te worden gebouwd in Neuss aan de Ruhr in Duitsland. De scholen, die geheel compleet worden opgeleverd, zullen in hoofdzaak bestaan uit stalen frames en voorgespannen beton. Op de plaats van bestemming kunnen de scho len in een a twee dagen worden opge bouwd. Momenteel worden onderhandelingen ge voerd over een groot bouwprogramma voor dergelijke scholen. Vermoedelijk zal in de verdere toekomst pok een begin wor den gemaakt met de bouw van geprefa briceerde woningen. MOSKOU (AP) Met kwinkslagen van premier Kroesjtsjev is gisteren in Moskou het drie-landen-kernstopoverleg geopend dat voor de V.S. wordt gevoerd door on derminister Harriman en voor Groot Brittannië door de minister van weten schappen Lord Hailsham. Hun besprekingen begonnen in een op timistische stemming, die in scherpe te genstelling staat tot de grimmige en som bere atmosfeer van een andere historische ontmoeting in Moskou: de worsteling tus sen Russen en Chinezen over het leider schap van het wereldcommunisme. Algemeen wordt verband gelegd tussen beide conferenties: met een totale breuk met Peking voor de deur, zou premier Kroesjtsjev de urgente behoefte voelen, zijn theorie der vreedzame coëxistentie te ondersteunen met succes oogstende po litieke daden. Kroesjtsjevs afwezigheid bij het ideologisch gesprek en zijn hartelijke bemoeienissen met het kernstopoverleg laten aan duidelijkheid niets te wensen. Britse, Amerikaanse en Russische jour nalisten waren aanwezig bij de opening van het overleg. Kroesjtsjev was in een opperbeste stemming. Harriman en Hails ham drongen er op aan, dat hij tussen hen in zou plaats nemen voor de fotogra fen, waarop de Russische premier de han den kwasi wanhopig ten hemel hief en zei: „Ik ben omringd door imperialisten Toen het gezelschap gezeten was, stelde Kroesjtsjev gekscherend voor om maar on middellijk een verdrag te tekenen, waarop Harriman onmiddellijk een blocnote en een MüNCHEN (DPA) Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft in een toe spraak gezegd, dat de Bondsrepubliek naar zijn mening ideeën moet ontwikkelen voor een vredesverdrag. Er kan slechts sprake zijn van een oplossing van het Duitse vraagstuk mét de Sovjet-Unie, niet té gen haar, aldus Brandt. Daarvoor is een nieuwe verhouding tussen Oost en West nodig, in het bijzonder tussen Duitsland en de Sovjet-Unie. De Duitse politiek heeft zich in de afgelopen jaren bijna uitsluitend op het Westen gericht. In de toekomst zal zij zich echter meer om het Oosten moe ten bekommeren, aldus Brandt. (Van onze correspondent) LONDEN Na een beraadslaging van 9 uur en kwartier heeft de jury van de Old Bailey de Italiaanse natuurkundi ge dr. Giuseppe Marcllli niet schuldig be vonden aan alle negen tenlasteleggingen. De beschuldigingen hielden in, dat hij voorbereidingen zou hebben getroffen voor het doorgeven van inlichtingen aan de Sovjet-Unie en in het bezit was van de daarvoor nodige uitrusting. De 40-jarige dr. Martelli was werkzaam op de laboratoria van de Britse commissie voor atoomenergie in Culham, waar hij was gedetacheerd door Euratom. Op 26 april werd hij gearresteerd. Tijdens zijn berechting, die tien dagen heeft geduurd, hield hij vol de Russen aan het lijntje te hebben gehouden en voorne mens te zijn geweest de Britse autoritei ten op de hoogte te stellen van zijn contac ten met Russen. Martelli voerde met succes aan, dat de Russen hadden getracht chantage op hem te plegen door te dreigen zijn kinderen Dr. Martelli verlaat als een vrij man de rechtszaal. Op de voorgrond zijn nieuwe levensgezellin, de wetenschap pelijke onderzoekster Pamela Rothwell. van zijn Russische vrouw, van wie hij gescheiden leefde, naar Rusland te laten gaan, tenzij hij voor hen spioneerde. Me vrouw Martelli, die in Italië woont, had om een visum voor de Sovjet-Unie ge vraagd. Martelli nam toen de schijn aan, dat hij voor de Russen zou gaan werken. Er werd een code en instrumenten op hem gevonden alsmede het adres van een Rus sische agent. Martelli's vrijspraak is uniek. Het is de eerste maal na de oorlog, dat in Engeland een verdachte van spionage werd vrij gesproken Zelden heeft een jury zolang beraadslaagd. Martelli werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Martelli's nieuwe levensgezellin Pame la, een atoomonderzoekster die haar eigen naam Rothwell in Martelli liet verande ren, en die de moeder is van één van Martelli's kinderen, sprong na het bekend worden van het vonnis op van vreugde en riep uit: „Ik wist altijd, dat hij on schuldig was. Engeland is zijn grote lief de. Hij heeft steeds gevoeld dat hij zijn talenten het beste in Engeland kan ont plooien", potlood naar hem toeschoof. Minister Gro- miko gaf ook partij: „Teken het, dan vul len we het later wel in", adviseerde hij zijn premier. Maar nadat de journalisten vertrokken waren, begon het eigenlijke werk en daar zal het toch minder gemakkelijk zijn toe gegaan. Een heet hangijzer vormen nog steeds de locale inspecties op ondergrond se kernproeven, waar de Sovjet-Unie bij zonder afkerig van is. Een gedeeltelijk proevenverbod zou deze kwestie omzeilen. Naar verluidt zou premier Kroesjtsjev een kernstopverdrag niet willen koppelen aan zijn voorgestelde non-agressiepact tussen Oost en West in Centraal-Europa. Op dit laatste vlak liggen een hoop moei lijkheden, allereerst het traditionele ver zet van West-Duitsland tegen elke over eenkomst waardoor Oost-Duitsland zou worden erkend en de grens met Polen zou worden gefixeerd. Het overleg is vandaag voortgezet on der voorzitterschap van minister van bui tenlandse zaken Gromiko. In een dag of tien denken de delegaties de ruwe omtrek ken van een kernstopverdrag te hebben vastgelegd en eikaars opinies over andere zaken te hebben gepeild. Het gesprek van gisteren duurde 3V2 uur. Van Brits-Amerikaanse zijde werd er aan deelgenomen door negen man, waaronder de ambassadeurs in Moskou, en van Rus sische kant door vijf man. Een delegatie van technische adviseurs houdt zich ge reed om op ieder moment te kunnen wor den binnengeroepen. MOSKOU (AP) Terwijl over het Chi nees-Russisch ideologisch gesprek in Mos kou de grootste onzekerheid blijft voortdu ren, heeft het officiële Pekingse orgaan „Het Volksdagblad" een venijnige aanval op de Russen gedaan, omdat zij hun hulp verlening aan India hebben voortgezet terwijl de Indiërs in de Himalaya strijd voerden tegen „een communistische broe dervolk". De Russische pers van haar kant, stond vol nieuwe aanvallen op de Chinezen. Het felle artikel van de „Pravda" van gis teren werd in alle kranten afgedrukt, ter wijl de Pravda zelf met een nieuw artikel in het strijdperk trad. Met terzijdestelling van de beleefde fra zen, die nog maar een week geleden de meeste Russische commentaren aangaan de China kenmerkten, stapelen de bladen in Moskou beschuldiging op beschuldiging tegen hun vroegere vrienden en broeders. De bladen bevatten ook ingezonden stuk ken, waarin lezers hun instemming met de Russische opvattingen betuigden. Bij de instemmende aanhalingen uit de buitenlandse communistische pers in de Pravda, ontbraken bladen uit Roemenië. Een Chinese radio-uitzending zei, dat president Kennedy oproepen voor een kernstopverdrag de* grootst denkbare schijnheiligheid zijn. De Twentsche Bank deelt mede dat haar interne accountantsdienst onregelmatighe den heeft ontdekt bij haar kantoor Kat wijk, die naar het zich laat aanzien een bedrag van ca. 360.000 belopen. De directie van de Twentsche Bank heeft hierin aanleiding gezien de directeur van het kantoor Katwijk op staande voet te ontslaan, zo deelt de Twentsche Bank me de. Gisteravond heeft de directie van de Twentsche Bank bij de recherche in Kat wijk aangifte gedaan. Tot dusverre is bij de bestudering van de door de directie verstrekte gegevens volgens de recherche nog niets van strafbare handelingen ge bleken. Wel zouden interne voorschriften niet in acht genomen zijn. Het onderzoek wordt echter voortgezet en vanmiddag zal ook de van onregelma tigheden betichte directeur worden ge hoord. De recherche verwacht eerst mor genochtend nadere mededelingen over de zaak te kunnen doen. Notaris mr. F. A. de Gelder heeft gister avond voor de radio het trekkingsresultaat van de nationale anjerloterij „Een op tien" ten bate van het Prins Bernhardfonds be kend gemaakt. De eigenaar van lot C 664507 zal zich onder meer eigenaar van een mo len ergens in het rivierengebied mogen noemen. Winnende loten zijn die, die eindigen op de cijfers 7, 07, 507, 4507, 64507 en 664507. Van de 1.800.000 loten is ruim tachtig per cent verkocht. Jan Greshoff: Een onbeduidende man is niets; een onbeduidende vrouw is altijd nog een vrouw. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel S Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 7 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LONDEN (AFP/AP) De Britse onder minister van buitenlandse zaken, Ed ward Heath, heeft gisteren opschudding in het Lagerhuis verwerkt door te zeggen, dat er aanwijzingen zijn voor de aanwezigheid van kernwapens in het Midden-Oosten. Een uur later deelde een woordvoer der van het Foreign Office echter mee, dat Heath beslist niet had bedoeld, dat er al kernkoppen in het bezit van enig land in het Midden-Oosten zouden zijn. De onderminister had gedoeld óp raket ten waarmee een kemlading kan worden vervoerd, zonder daarbij te willen impli ceren, dat enig land in het Midden-Oosten reeds in het bezit is van zulke atoomkop pen, aldus de verklaring. Het is bekend, dat zowél Egypte alt Israël over raketten beschikken. Wat voor raketten dit zijn is nooit goed duidelijk ge worden. Er zijn hardnekkige berichten ge weest, dat beide landen de beschikking trachten te krijgen over kernwapens. Toen Heath zijn opmerktng maakte tij dens het vragenuurtje in het Lagerhuis, vroegen de geschokte afgevaardigden hem duidelijker te zijn met zijn informaties. Heath antwoordde: „U kunt van mij niet verwachten, dat ik op dit speciale punt inlichtingen verstrek". Het is een ongebruikelijke, maar geen onbekende gang van zaken dat een de partement een minister corrigeert. In dit geval werd gezegd, dat de minister zich had versproken. WASHINGTON (Reuter, AP) De vier personen die op 2 juni in New York en Washington werden aangehouden onder verdenking van spionage voor de Sovjet- Unie, zijn door een federale jury in New York officieel in staat van beschuldiging gesteld. Het betreft Ivan Egorov, een ambtenaar van de personeelsafdeling van het UNO- secretariaat, diens vrouw Alexandra, en een man en een vrouw die onder de na men Robert Baltch en Joy Ann Baltch in Washington woonden. De procureur-generaal heeft verklaard, dat de groep haar geheime gegevens met behulp van een korte-golfzender in de flat van Baltch naar Moskou doorgaf. De re gering weet nog steeds niet de ware identiteit van de heer en mevrouw Baltch. De Sovjet-Unie wordt verweten de vier beklaagden te hebben geleid en betaald en grote sommen te hebben uitgegeven voor de financiering van het spionagewerk in de Verenigde Staten. De beklaagden zullen zich tevens moe ten verantwoorden voor pogingen om mili tair en burgerlijk personeel van het Ame rikaanse departement van defensie voor de spionagegroep te werven. PRETORIA (Reuter) - Zuid-Afrika heeft toegegeven aan de Amerikaanse druk: het trekt zich terug uit de economische UNO- commissie voor Afrika wegens de vijandig heid die door de Afrikaanse staten je gens Zuid-Afrika aan de dag wordt ge legd. Dit is meegedeeld dóór premier Vér woerd. Het lidmaatschap was voor Zuid- Afrika van weinig of geen nut. Het land was lid geworden om andere Afrikaanse staten te helpen, zo zei hij. Wat het lidmaatschap van de UNO zelf of haar commissies betréft, zei. dr. Ver woerd, dat de regering haar beslissingen zal nemen na overweging van alle fac toren en zodra zij zulks in het belang van Zuid-Afrika acht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1