'm Moeder is nog altijd het ideaal; vader hangt er zo'n beetje bij... Verrassende uitkomsten van een enquete onder de „teenagers" PANDA EN DE MEESTER-KIEKER Q A Steeds minder babies in Tsjechoslowakije in de Hooglanden CHEFAROX A Vikingkamp ontdekt Ons vervolgverhaal Gezin en kerk Maagklachten? Geboortecijfer bereikt ongekend laagtepunt DINSDAG 16 JULI 1963 9 vun/nti EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH IDOLEN DER MODERNE JEUGD Bescherming Chianti 4 Legale abortus Kropsla in plastic Regering bezorgd i 32) Hij was mis selijk en trilde op zijn benen, maar het wa'S niet Voor het eerst dat hij zich zo voelde en uit ervaring wist hij dat zijn lichaam zich snel kon her stellen. Tot zijn grote opluchting leek hij geen inwendige verwondin gen te hebben opgelopen. Wat wel een wonder mag heten, gezien het aan tal laarzen, dat in mijn ribben is ge plant, vond hij en niet voor het eerst dacht hij met vurige dank aan het Japannertje, dat hem zo'n goede op leiding had gegeven in het incasse ren van slagen en stompen. „Rol u op als een egel, meneer Felton", zei dat Japannertje altijd en dit was de bruikbaarste les gebleken, die Felton ooit in zijn leven was geleerd. Sonja drukte zich tegen hem aan. Hij voelde hoe bang zij was en sloeg zijn arm om haar heen. Dit was een andere Sonja. De Sonja, die hij vroeg in de morgen had leren kennen, was trots en uitdagend, brutaal en volkomen zelfstandig geweest. Dit bevende meisje, dat hij met zijn arm beschutte, was menselijk en vooral vrouwelijk. Als een angstig kind zocht zij bescherming bij hem en hij moest haar zoveel mogelijk bemoedigen. Maar Hij vroeg zich af, of zij de volgende dag omstreeks deze tijd nog in leven zouden zijn. Hij betwijfelde het. Nadat de baas zijn woede op hen had gekoeld, zouden zij voor hem waardeloos zijn. Meer dan dat, zij zouden hem een blok aan het been zijn als hij moest vluchten. „Kop op, meisje" zei hij zacht, met zijn lippen op haar haar. „Denk er aan, wat wij afgesproken hebben: jij en ik gaan samen nog een avond aan de rol i- Londen". Zij hief het gezicht naar hem op en hij zag tranen in haar ogen glinste ren. „Je bent lief, Felton", zei zij schor. „Neem me niet kwalijk, dat ik de moed verloren heb". Terwijl zij nog voor het raam ston den, vertelde zij hem bijzonderheden over de activiteiten van de bende. Felton knikte. „Ik dacht al dat het om iets der gelijks ging", zei hij. „Mensen die aan verdovende middelen verslaafd zijn, kunnen gevaarlijk worden als zij hun doses niet krijgen". Hij stelde zijn volgende vraag weifelend. „Heb jij... nooit eens?" Zij haalde vluchtig haar schouders op. „O ja, ik heb het ook eens gepro beerd", zei zij met harde stem, „maar ik zag op tijd in waar het op uit zou lopen. Een van de redenen waar om de baas mij niet meer lust. Ik hoef hem niet te bidden en te sme ken, zoals de anderen". Zij bukte zich en leek de zoom van haar rok te betasten. Even later ging zij weer overeind staan. Er lag iets in de palm van haar uitgestoken hand. „Wat heb je daar?" vroeg Felton. „Snap je dat niet?" Ik dacht, dat het me misschien nog eens van pas kon komen. Ik hoop dat ik het nooit nodig zal hebben!" Opeens begonnen zijn ogen te glin steren. Hij zuchtte, greep de capsule en sloot er zijn vingers omheen. „Er zit een kansje in" mompelde hij, toen zij hem verbluft aankeek. „Ik kan je niet volgen". Haastig vroeg hij „Hoe doet de chef dat? Geeft hij de mannen elke dosis die zij vragen?" Zij lachte schel en vreugdeloos. „Weet je nu niet beter? Hij geeft hun natuurlijk precies voldoende om hen zoet te houden. Als een van hen straf krijgt, houdt hij het spul in en dan moeten zij voor hem op de kniën gaan liggen om nog iets los te krijgen". „Konden we maar iemand betrap pen, die er hard aan toe is.zei Felton. Haar gezicht klaarde op. „Bedoel je. „Ik bedoel dat wij hiermee gemak kelijk iemand kunnen omkopen", zei hij. „Het hangt er maar van af, in hoeveel tijd zo'n man niets gehad heeft". „Compton!" zei zij opeens. „Compton?" herhaalde hij. „Maar dat is de naaste medewerker van de baas". „Hij is er evenzeer aan verslaafd als de anderen, misschien erger. En dan is er nog iets, waardoor Comp ton wel eens het paard van Troje zou kunnen worden". „Wat dan?" „Hij is nogal gek op mij. Als ik vanavond geen last meer van de chef krijg, zal ik dat vermoedelijk aan Compton te danken hebben. Het hangt er maar van af, of de dwerg hem de laatste uren zijn dosis heeft ge geven of niet. Is dat niet het geval, dan zal ik vermoedelijk een kwade nacht tegemoet gaan. Felton verstarde plotseling. In de gang langs hun vertrek had hij voet stappen gehoord. „Daar komt iemand", zei hij zacht en knelde het meisje tegen zich, na dat hij haar angstig had horen hijgen. „Dapper zijn", fluisterde hij. De deur ging open en er verscheen een man op de drempel, zich afte kenend in het vale licht uit de gang. Opeens knipte hij een felle lantaren aan, die hij in zijn hand hield. De verblindende lichtbundel gleed langs de stenen muren en bleef rusten op de man en de vrouw die samen bij het raam stonden. „Kom hier!" zei de man nors. Langzaam kwamen Felton en Son ja naar hem toe. Feitons hart klopte zwaar. Het was Compton en natuur lijk kwam hij Sonja halen. Felton vroeg zich af, of ook dit een sadis tische inval van de baas was. Waar schijnlijk was Compton ziek van ver langen naar een dosis verdovend mid del, dat hij na aankomst op het eiland nog niet ontvangen had. Misschien wist de chef, hoe Compton tegenover Sonja stond en had hij haar door hem laten halen in de wetenschap dat hij ondanks zijn verliefdheid toch precies zou doen wat de baas wilde. „Waar breng je me heen?" vroeg Sonja. Compton gaf geen antwoord. Hij had de lantaarn gedoofd en zij ston den in het vale licht dat uit de gang jg "kwam. s „Vroeger konden wij- goed met el kaar overweg", merkte Sonja op. Schor riep de man „Laten we op schieten. Jij gaat mee en als Felton maar een stap doet, is hij er ge weest." „Heeft de baas jou je dosis van daag al gegeven?" vroeg het meisje. „Waar zinspeel je op?" Compton verhief zijn stem enigszins. „Hou op met kletsen en ga mee. De chef houdt niet van wachten." „Als je nu je dosis, eens kreeg? zei Sonja. Zij en Felton hoorden de man plot seling hijgen. De lantaren werd weer aangeknipt en aan de trillende licht bundel zag Felton, dat de man zijn hand niet stil kon houden. „Zij meent het, Compton", zei hij. „Sonja heeft werkelijk iets. Zou je het niet aannemen? Jij ziet toch wel in, dat het spel uit is. Inmiddels wordt de hele streek uitgekamd om de baas te vangen. Als jij ons helpt" zijn stem kreeg een gejaagde klank toen hij merkte, dat Compton luister de zullen wij dat op erewoord aan de politie meedelen." Sonja ging naar Compton toe. Hij leek in verwarring te raken, toen zij zo vlak bij hem stond, maar deinsde achteruit en zei schor, „Die kunsten hoef je op mij niet te proberen. Schiet op. Ik wil geen last met de baas krijgen." Felton overwoog, de man aan te vallen, maar zag in, dat hij na zijn aframmeling en met maar één ge zonde arm meer, weinig of geen kans zou hebben. (Wordt vervolgd) ROME (AP) De Italiaanse regering gaat de namen van de Italiaanse wijnen beschermen. Zo zullen alleen de wijnen die afkomstig zijn van het district Chianti rondom Florence de naam van Chianti mogen voeren. Het kabinet heeft een bij het parlement in te dienen wet goedge keurd waarbij de verkoop van wijnen die naar een bepaald gebied van Italië ge noemd zijn maar niet gemaakt zijn van in dat gebied groeiende druiven verboden wordt. BEZORGDE OUDERS, pedagogen, krantenschrijvers en statistici weeklagen sinds jaar en dag over „de jeugd van tegenwoordig". De bekende Westduitse jeugdpsycholoog dr. Lückert echter komt tot een geheel andere conclusie. Hij meent dat de moderne jeugd helemaal niet zo oppervlakkig, onverschillig, ma terialistisch en zonder idealen is als men ons vaak wil doen geloven. Dr. Lückert heeft in het afgelopen halfjaar duizenden 13- tot 16-jarige leerlingen van meer clan vijftig ulo- en middelbare scholen in de Bondsrepubliek ondervraagd over hun idolen en idealen en daarbij verrassend positieve antwoorden gekregen. „Thuis, op school, onder je kennissen heb je reeds veel mensen leren kennen. Uit de gesqjiiedenis, uit boeken, kranten, radio, film en televisie ken je vele be langrijke persoonlijkheden. Welke van deze mensen vind je zo sympathiek, dat je zoals hem of haar zou willen worden?", luidde de eerste testvraag. Antwoord: Bijna iedere derde leerling noemde een oudere kennis of vriendin, die daardoor bij de voorbeelden met grote voorsprong de eerste plaats innemen. Met deze „oudere kennissen" bedoelden de meeste meisjes hun eigen moeder. Iedere vijfde ondervraagde stelde zich haar tot voorbeeld. „Een normaal ontwik keld meisje ziet ook tegenwoordig nog het huwelijksleven en het leven in de eigen familie als haar uiteindelijke bestemming", was het commentaar van professor Lück ert. Vaders zijn echter veel minder in aan zien. Slechts ieder twintigste gezinshoofd is in de ogen van zijn critische dochter „ideaal". Ook dit resultaat bevestigt de mening van moderne psychologen, dat in het moderne gezin de vader zijn traditio nele heersers- en voorbeeldpositie lang zamerhand helemaal verliest. Een dik pluspunt konden leraren en leraressen noteren: Iedere zesde leerlinge vereerde haar klasse- of vakleraar als een idool. Vakkennis, rechtvaardigheid, na- natuurlijkheid en kameraadschap werden als wezenlijk positieve eigenschappen van de vroeger zo onbeminde „schoolfrikken" aangevoerd. Soortgelijke kwaliteiten be wonderden reeds in een beroep werkzame jonge meisjes in hun tot idool uitverkoren patroons of chefs. Helemaal onderaan staan de Elvis Presley's, de film- en tele visiesterren als idolen van „teenagers". Hoewel de meeste tieners de muren van hun kamertjes overvloedig behangen met hun foto's, zijn de prominenten van toneel en witte doek slechts voor ieder 23ste meisje een „ideale figuur". Soortgelijke resultaten leverde ook een op Beierse vak- en middelbare scholen gehouden enquête op. Duizend jongens en meisjes gaven schriftelijk hun mening over de meest verschillende levenskwesties. „Wat betekent je familie voor je?", wilden de psychologen onder meer weten. Meer dan 40 percent antwoordde: geborgenheid, toevlucht, raad en hulp, thuis". Even posi tief werd ook de school beoordeeld, waar de twens en tieners geen gespecialiseerde vakopleiding krijgen, maar voor het leven willen leren. Verrassend was ook, dat 50 percent der ondervraagden zei, een vast geloof te hebben, 38 percent regelmatig 33. De Meester-Kieker keek Panda gekwetst aan. „Heb je dan geen enkel gevoel voor het Dramatische Detail?" riep hij uit, „zie je dan niet hoe prachtig die hand haar temperament uitbeeldt? En hoe alle span ning in dit ene moment is samengebundeld?" „Hm," zei Panda aarzelend, „je ziet dat het een hand is die slaat. Maar je ziet niet van wie die hand is, en wie er geslagen wordt. Daarom denk ik dat de hoofdredacteur er niet erg mee ingenomen is." Op dat moment trad een employé van het dagblad binnen. „Wat hebben jullie met de hoofdredacteur uitgevoerd?" vroeg hij verwonderd. ,Eh hij is geschrokken van een foto" antwoordde Panda. O ja?" vroeg de ander nou dat mag in de krant! De meeste foto's vindt hij maar flauw prutswerk, haat eens zien dat ding!" De Meester- Kieker overhandigde de opname en nu slaakte de em ployé een verraste kreet. „Geweldig!" riep hij, „maar jullie zijn hier verkeerd! Daar heeft hij geen oog voor! Ik zal jullie brengen bij iemand die er wég van zal zijn!" De jeugd van heden: nonchalant en slordig in kleding en gedrag om haar „minachting" voor de conventies der volwassenen te tonen maar toch in meerderheid kerngezond wat haar idealen betreft, aldus de bevindingen van de Hessische jeugdpsycholoog dr. Lückert. naar de kerk bleek te gaan en slechts één percent zich vrijdenker noemde. Een dikwijls geciteerd gebrek van de „jeugd van tegenwoordig" kwam echter ook bij deze enquêtes aan het daglicht: de onvoldoende politieke belangstelling van de opgroeiende generatie. Meer dan 60 per cent van de jonge mensen bleken geen en kele interesse voor politiek te hebben en zelfs over actuele kwesties betreffende de Europese politiek had 23 percent van de stads- en 43 percent van de plattelands- jeugd „geen mening". Sybil Scheer Advertentie voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Tieners en twens verdienen goed of krijgen royaal zakgeld. Velen van hen leven louter voor hun plezier en kun nen hun kooplust ten volle bevredigen. Geld heeft voor hen geen reëele waar de meer, maar hun begrip voor hogere waarden hoeft daar niet noodzakelijk schade onder te lijden. PRAAG (A.P.) Zullen kinderwagens in Praag een zeldzaamheid worden? Deze kop stond onlangs in een avondblad te Praag en is een weerspiegeling van de be zorgdheid van de communistische leiders over de dalende bevolking van Tsjechoslo wakije. Terwijl vele andere landen te kampen hebben met een bevolkingsexplo sie, is het tegendeel het geval in Tsjecho slowakije, het meest westelijke bolwerk van het communisme. Op een ljjst van 26 landen met het groot ste inwonertal had Tsjechoslowakije vorig jaar het laagste geboortecijfer: 15,7 per 1.000 inwoners. Dat is ongeveer tweederde van de Amerikaanse, de Russische en de Nederlandse cijfers. Da daling van het geboortecijfer begon in 1951, drie jaar na de communistische machtsovername, en heeft zich sedertdien onafgebroken doorgezet. Deze ontwikkeling vormt een dreiging voor de toch al wankele Tsjechoslowaakse economie. De industrie heeft reeds te kam pen met een groeiend tekort aan arbeids krachten, dat des te harder aankomt, om dat de arbeidsproductiviteit veel lager ligt dan in het westen. Bovendien ver oudert de bevolking, die nu 13,8 miljoen zielen telt, zeer snel. Het aantal gevallen van (legale) abortus beloopt meer dan 100.000 per jaar, ondanks een verscherping van de wettelij ke bepalingen hieromtrent. Vorig jaar stond in Praag tegenover iedere geboorte een geregistreerde abortus. De bevolking van Praag is gestegen tot een miljoen, maar de groei is alleen veroorzaakt door de trek naar de hoofdstad. Sedert 1957 is het sterftecijfer hoger dan het geboortecijfer, hoewel de kindersterfte nog nooit zo laag is geweest. De voornaamste argumenten die men van jonge echtparen hoort: „We zouden graag een baby hebben, maar we moeten IN DE VERENIGDE STATEN zijn sla- kwekers er toe overgegaan hun produk- tie al op het land te gaan verpakken. De nieuwe werkwijze is mogelijk gemaakt door de ontwikkeling van 'n speciale poly- styreenfolie die de kwekers in staat stelt versere en meer vitaminerijke produkten op de markt te brengen. Deze folie is zo vervaardigd, dat deze het vochtigheids- en gasgehalte van de sla regelt. De verpakkingsmethode zorgt er tevens voor dat de kwekers en verkopers een geregelde kwaliteitscontrole kunnen uit oefenen. Trycite is namelijk een doorzich tige, glasheldere kunststoffolie en slech te slakroppen kunnen dus niet worden gecamoufleerd. De kwekers wikkelen iedere krop sla, nadat de buitenste oneetbare bladen zijn verwijderd, direct in trycite. Dit gebeurt op het land of in een schuur. De verpak te sla wordt daarna even verhit, waar door de folie krimpt en zich strak om de krop legt. Door de „ademende" eigen schappen van de Dow-folie blijft de sla langer vers, terwijl bovendien tenminste 75 percent v-n het vitamine A-gehalte be houden b beiden werken om wat extra-geld te ver dienenwe willen eerst zien dat we een huis krijgen.we willen liever eerst een auto hebben." De argumenten verschillen niet veel van die welke men in het Westen hoort. Het verschil is dat in Tsjechoslowakije deze redenen veel langer gelden. „Jonge mensen die getrouwd zijn, maar geen flat hebben stellen de plannen tot ge zinsuitbreiding uit tot dit probleem is op gelost en laten daarmee de beste tijd voor het krijgen van kinderen voorbijgaan", schreef onlangs het communistische partij blad Rude Pravo over deze situatie. Het sparen voor een auto, en daarna het wachten op de aflevering, duurt ook jaren. De prijs van een kleine Tsjechische auto bedraagt meer dan tweemaal het gemid delde arbeidersjaarloon. Als de aspirant koper het geld heeft, duurt de aflevering nog enkele jaren. „Jonge echtparen beseffen dat de levens standaard van kinderloze echtparen aan merkelijk hoger kan zijn dan van gezin nen met kinderen", schreeft het blad „Li- dova Demokracie". Minister van Gezondheid Josef Plojhar heeft toegegeven dat de regering verre van tevreden is over het bevolkingsverloop. Hij heeft verklaard dat de medisch-adminis- tratieve commissies dikwijls te lichtvaar dig vergunningen voor abortus hebben af gegeven. Hij heeft evens aangekondigd dat de regering meer materiële steun zal ver lenen aan grote gezinnen. „Het is noodzakelijk de bevolking meer besef bij te brengen voor de belangrijke rol van het gezin", zo verklaarde hij in een interview. „Wij willen de bevolking gelukkig maken door de opbouw van het socialisme. Als er geen bevolking meer over is, kunnen wij haar niet gelukkig ma ken." In Noorwegen is in Krutaa, nabij het meer Roesvann, een groot kamp van de vikings met bolwerken en meer dan 100 graven ontdekt. Op het eiland Loekta aan de monding van de Ranafjord heeft men eveneens overblijfselen van het hoofdkwar tier van een vikingopperhoofd gevonden. Deze waren echter onvolledig omdat zij grotendeels met de grond gelijk gemaakt waren toen daar tijdens de jongste oor log door de Duitsers een sportveld werd aangelegd. De historische overblijfselen zijn ongeveer 1.000 jaar oud. Volgens con servator H. E. Lund werd het kamp ver moedelijk door de vikings gebruikt op hun expedities om handel te drijven met de Lappen die verder in het binnenland en naar het noorden woonden. De boerderij van het opperhoofd toon de ruïnes van acht boothuizen voor vi kingschepen, die tot 32 meter lang wa ren. Uit verscheidene grafheuvels van opperhoofden, die in de nabijheid werden aangetroffen, kon echter worden opge maakt dat zij schepen van zelfs 50 me ter lengte bevat moeten hebben. Dit is tweemaal de lengte van het schip dat in goede toestand in het Vikingmuseum te Oslo wordt bewaard. Lund heeft het bewijs gevonden dat deze heuvels inderdaad schepen bevatten, toen hij ijzeren spijkers aan de buiten kant van een der heuvels aantrof. (Vi kingchefs werden namelijk vaak tezamen met hun „vlaggeschip" begraven). Hij twijfelt er echter aan dat het houtwerk nog in goede staat verkeert (AP.).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9