Mr. Marijnen derde formateur Zijn opdracht luidt slechts vorming van een kabinet' Russische twijfel aan het nut van een maanlanding HET WEER Is Preston Cobb onschuldig? 10-50% korting „Mijn dochter wordt in Schotland gevangengehouden" Sir Bernhard Lovell vertelt: Sovjet-Unie zal een optisch observatie station lanceren Aanklacht tegen bankdirecteur wegens fraude Indonesië wacht op sein van Soekarno jfegMORRIS "êeforetfou êuy! mr K.L.M. verkocht 19 vliegtuigen Nieuwe ontwikkeling in de zaak tegen ter dood veroordeelde negerjongen Eén auto per veertien Nederlanders H. Lamp A msterdams fabrikant: Ruime opdracht Overleg Regen en iets kouder Aan het strand: Een nieuwe vijand FALCON TWEEDJASSEN Het woord is aan Dit jaar reeds 100.000 nieuwe wagens verkocht In de krant van heden: winkel vol ontdekkingen Geot0nd vaantl2.?0rr2-5 u^Zat'Tlfu T TY\ 1 T 1 A V* 1 T f f*f "H t 4 8e JAARGANG NUMMER 212 WOENSDAG 17 JULI 191V •V' Daniel Pfann, een fabrikant uit Amster dam, heeft in een rechtszaal te Edinburgh verklaard, dat zijn achttienjarige dochter Augusta in Schotland wordt gevangenge houden door de man die met haar wil trouwen, de Amsterdammer Robert van der Braak. Drie weken geleden had de rechter lord Cameron een gerechtelijk bevel uitgevaar digd waarbij het huwelijk werd verboden. Nadat lord Cameron echter gisteren een juridische discussie tussen de advocaten van beide partijen had aangehoord heeft hij zijn voorlopig verbod opgeheven en het verzoek van de vader van de hand gewézen. Dé advocaten van de heer Pfann zijn onmiddellijk in beroep gegaan tegen het besluit, waardoor het huwelijk voorlopig nog onmogelijk is geworden. Volgens de Schotse huwelijkswetgeving kan een paar trouwen als het zestien jaar of ouder is en drie weken woonachtig is geweest in Schotland. Trouwen zij echter zonder ou derlijke toestemming, dan kan het huwe lijk binnen zes weken ontbonden worden, mits de ouders in Schotland in beroep gaan. De heer Pfann deelde de rechter mee dat hij ontbinding zal aanvragen als het huwelijk zou worden gesloten. Hij ver klaarde dat zijn dochter volkomen onder invloed van de heer Van der Braak is en niet in staat moet worden geacht in vrijheid met het huwelijk in te stemmen. Hij zei dat hij op 17 juni naar Schot land was gevlogen en had gesproken met de hospita van zijn dochter en van de heer Van der Braak. Bij dit onderhoud waren twee getuigen aanwezig. Zij deelden de heer Pfann mee dat zijn dochter door de heer Van der Braak praktisch gevangen wordt gehouden en dat hij niet toestaat dat zij met ie mand praat als hij er niet bij is. (Van onze parlementaire redacteur) De koningin heeft thans de aftreden de minister van Landbouw, mr. Ma- rijnen, tot kabinetsformateur benoemd. In Den Haag is de hoop teruggekeerd dat van de formatiepogingen, die prof. De Quay de vorige week heeft onder nomen, toch nog wel iets te redden zal zijn. Dat mr. Marijnen nauw wil aan sluiten bij het werk van prof. De Quay wordt geconcludeerd uit het bezoek, dat hij de premier gisteravond, kort na zijn benoeming tot formateur, in diens buitenhuis in Beers aan do Maas bracht. De heer Marijnen zal waar schijnlijk beginnen, waar prof. De Quay is gestopt: het uitpraten van de moei lijkheid met dr. Veldkamp. De scherpe M Mr. V. G. M. Marijnen, demissionair minister van Landbouw en Visserij, is nu belast met de kabinetsformatie. kantjes van dit conflict zijn wellicht al iets afgeslepen als gevolg van bemidde lend optreden van de voorzitter van de K.V.P., mr. P. J. M. Aalberse. Dat mr. Marijnen dr. Veldkamp zal pas seren lijkt onwaarschijnlijk, temeer om dat zowel mr. Aalberse als de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer, dr. De Kort, nog het afgelopen weekeinde van mening waren dat dr. Veld kamp weer minister moet worden. Zou, ondanks alle pogingen de moeilijk heden bij te leggen, toch nog geen resul taat zijn te bereiken, dan behoeft mr. Ma rijnen zijn taak nog niet als mislukt te beschouwen. Zijn opdracht luidt slechts „een kabinet te vormen". Met deze rui me formulering kan hij, theoretisch ge zien, alle kanten uit, dus ook de richting van een andere minister van Sociale Za ken, waarvoor reeds genoemd is prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, hoogleraar in het sociale recht aan de technische hogeschool te Eindhoven. De ruime formulering van de opdracht aan mr. Marijnen zonder enige toevoe ging duidt nog op iets anders. Zij houdt in dat dit in feite de laatste kans is om uit de huidige impasse te raken. De meest voor de hand liggende methoden om een kabinet te vormen zijn al aan de orde geweest en mislukt. Nu moet mr. Marij nen maar zien welke weg hij kiest. LONDEN (Reuter) Sir Bernard Lo vell, directeur van de reusachtige Britse radiotelescoop in Jodreil Bank, die een bezoek van drie weken aan de Sovjet unie heeft gebracht, heeft gisteren op een persconferentie in Londen verteld, dat de Russen van plan zijn binnen vijf jaar een ruimtecabine met een door mensen bedien de optische telescoop te lanceren. De te- lexcoop en de bijbehorende uitrusting zou den verscheidene tonnen wegen. Sir Bernard vertelde, dat de Russische geleerden er thans lang en breed over Tegen de ontslagen 64-jarige directeur van het bijkantoor van de Twentsche Bank in Katwijk is 'n aanklacht ingediend wegens valsheid in geschrifte. De gisteren na een verhoor ingesloten directeur heeft volgens de interne accountantsdienst van de bank voor ruim 3,5 ton teveel aan kre dieten verleend. Zeker lijkt dat de vlak voor zijn pensio nering ontspoorde directeur het geld van de bank niet voor zich zelf heeft gebruikt. Hij blijft voor de duur van het onder zoek in verzekerde bewaring. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk regen, later plaat selijk opklaringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later overwegend ma tige wind uit westelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het regenfront van een depressie, die van Schotland naar de Noordzee trekt, passeert vanavond en van nacht ons land. Morgen wisselend bewolkt met kans op een bui. Krach tige zuidwestelijke wind. Middag- temperatuur 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Sterk wis selend strandweer, doordat oceaan depressies actief blijven. beraadslagen, of het eigenlijk wel aanbe veling; verdient naar maanlandingen te streven. Deze geleerden menen namelijk, dat zij in staat zijn negentig percent van de gegevens die zij over de maan willen hebben, te verkrijgen met behulp van in strumenten, vóórdat zij erin geslaagd zou den zijn alle vraagstukken op te lossen die samenhangen met het doen landen van een ruimtevaarder op de maan en het ver zekeren van zijn veilige terugkeer op aar de. De twee grote vraagstukken waar het om gaat, zijn het stralingsgevaar en de wijze waarop de veilige terugkeer van de maanvaarder moet worden gewaarborgd. Volgens Sir Bernhard wil de voorzitter van de Russische academie van weten schappen aansturen op een internationaal wetenschappelijk onderzoek naar de vraag, of men zich moet toeleggen op een maan landing, of dat het meer aanbeveling ver- dient de gegevens over de maan via in- strumenten te verkrijgen. (De Verenigde Staten spannen zich op het ogenblik tot het uiterste in om als eerste op de maan te landen). Vanmorgen heeft mr. Marijnen gespro ken met de voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de K.V.P., dr. De Kort, en vanmiddag met achtereenvolgens mr. Toxopeus (V.V.D.), mr. Biesheuvel (A.R.) en mr. Beernink (C.H.U.f. Dat hij prof. Von deling (P.v.d.A.) niet heeft uitgenodigd, wijst erop, dat hij in eerste instantie wil voortgaan op de weg, die prof. De Quay is ingeslagen en de P.v.d.A. niet bij zijn for matiepogingen wil betrekken. Mr. Biesheuvel zal tijdelijk als voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de Anti-Revolutionaire Partij optreden, om dat de heer H. van Eijsden ziek is. De heer Biesheuvel is tweede voorzitter van de A.R.P. DJAKARTA (Reuter) Het Nationale Front van Indonesië, waarin de meeste po litieke partijen zijn verenigd, heeft laten weten dat het, zodra president Soekarno het sein geeft, zal meehelpen „de neo-ko- lonialistische Maleise Federatie te ver pletteren." De Indonesische marine heeft een aan valsvloot van lichte, snelle vaartuigen ge vormd, in het kader van de'anti-Maleise politiek, zo is officieel in Djakarta mee gedeeld. Advertentie BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Britse minister van Buitenlandse I vandaag voor een kort bezoek m Ne- Zaken, Lord Home, was gisteren en derland. Hier zien wij hem met minis ter Luns op het vliegveld Ypenburg. (Zie verder pagina 3) John Barrymore:. In Genesis staat: hét is niet goed dat de man alleen zij; maar wat niet goed is, kan wel een hele opluchting zijn. Een Amerikaanse firma heeft van de KLM vijf Convairs 340-440 gekocht. Daar door is het aantal vliegtuigen dat de KLM sedert het begin van dit jaar in het kader van de vlootvernieuwing heeft verkocht, gestegen tot 19. Behalve de vijf Convairs betreft het vijf DC-3-toestellen, zeven toe stellen van het type DC-6 en twee Con- vairs-340. De actieve KLM-vloot bestaat thans uit 14 DC-8-straalvliegtuigen, 11 Lockheed Electra II, 9 Vickers Viscount-803, 9 DC- 7C, 4 DC-7F, 4 DC-3, 3 Convair-340, 2 Lockheeds, welke verhuurd zijn aan Cali- fornische luchtvaartmaatschappijen en 1 Pilatus Porter, in gebruik bij KLM-Aero- carto. Er zijn twee DC-8 vrachtvliegtuigen besteld, die in augustus 1964 worden afge leverd. Te Milledgeville in de staat Georgia zit de thans 17-jarige negerjongen Preston Cobb nog steeds in zijn dodencel. Hjj zou in 1961 op 15-jarige leeftijd zijn werkgever, de 73-jarige Frank Colemans Damas hebben gedood en was daarvoor tot de elek trische stoel veroordeeld Men herinnere zich, dat onze stadgenoot de heer J. v. d. Molen, indertijd hoofd ener school te Amsterdam thans landelijk staffunctionaris van het Ankerclubhuiswerk, sterk getroffen door een artikel in ons blad, met het personeel zijner school een actie ontketende: „Een kind van 15 jaar zet men niet op de elektrische stoel". Mr. B. W, van Houten, oud-kinderrechter te Arnhem en mevrouw Diemes-Lindeboom uit Rotterdam konden zij met zeer veel hand tekeningen uitzenden naar de staat Georgia, om documentatiemateriaal te ver zamelen, en te rapporteren. Thans meldt de heer J. v. d. Molen ons het volgende: „Het is met grote aarzeling dat ik aan de eertijds afgegeven belofte voldoe, uw lezers op de hoogte te houden van de gang van zaken rondom Preston Cobb. Deze ontwikkeling is n.l. niet min der dan bijzonder schokkend, doch dient mét uiterste tact en voorzichtigheid ge volgd te worden. Preston Cobb zou er n.l. bijzonder slecht mee gediend zijn, als op dit moment door onverantwoorde publica tie of onberaden stappen de tot het uiter ste gespannen gevoelens in het zuiden der Verenigde Staten ook maar enigszins ex tra geprikkeld zouden worden. Niemand anders dan zijn uitstekende ad vocaat Hollowell èn de N.A.A.C.P.. de ver eniging die optreedt ter behartiging der belangen der gekleurde volkeren hebben het recht en de plicht op hun wijze in hun tempo deze jongen aan de hand van thans bekend geworden gegevens te steunen. Deze gegevens heb ik reeds enige tijd in mijn bezit. Wij weten dat ze waarheid be vatten. Wij weten ook, dat daardoor de kansen, Preston Cobb te doen profiteren van de 6000, die wij nog steeds bewaard hebben „om hem t.z.t. te helpen" sterk zijn toegenomen. We hopen slechts, dat niemand zich geroepen voelt, om emotio nele of politieke redenen de langzaam groeiende zekerheid naar een volledige re visie van het vonnis te verkleinen door voorbarig gekrakeel. Preston Cobb heeft hoogstwaarschijnlijk de moord niet gepleegd. De zoon van het trninnwiinramnnnnnnn-tiih—m v; w.- v De Amersfoortse dierentuin is sinds kort in het bezit van twee „tamme" Afrikaanse jachtluipaarden. Zo nu en dan gaat de directeur van het dieren park een eindje met hen om. Op het terrasje van een restaurant in de buurt strijkt hij dan met zijn pupillen even neer om een kopje koffie te drinken. slachtoffer, Joseph Dumas junior werd ge dood bij een autoongeluk. De chauffeur, de neger Willie Jackson, wiens auto over Dumas junior heenreed zegt dat het slacht offer fluisterde: „Ik heb mijn vader ge dood en ik heb mijzelf gedood". Dit heeft de stervende enkele malen herhaald. Hij is de enige (neger)getuige van dit smartelijk gebeurén. Nader onderzoek heeft uitgewezen, dat Preston Cobb zijn advocaat thans heeft meegedeeld, de moord niet gepleegd te hebben. Hij deed dit niet, dan nadat hij de volledige zekerheid had, dat Dumas ju nior was overleden. Cobb verklaarde daar bij, dat hij de moord indertijd heeft be kend, omdat hij voor zijn eigen leven, dat van zijn moeder, een weduwe, en die van zijn broertjes en zusjes vreesde. De fami lie woonde als huurders op de boerderij van Dumas Heel summier zijn dit de thans voorhan den zijnde gegevens. Wij staan in recht streeks contact met zijn advocaat maar wij willen nergens iets forceren. Wij stel len vragen en ontvangen antwoorden. En wij weten één ding zekér: Zelfs bij gerezen twijfel wordt de kans op execu tie geringer en die van revisie van het vonnis. Vol vertrouwen geven we zijn wij ze en voorzichtige advocaat het heft vol ledig in handen en zou inderdaad blijken, dat de jongen zich heeft willen offeren voor zijn familie, dan is de dankbaarheid dat wij deze actie in september 1961 heb ben ingezet er te groter om. Maar nog maals: Zij die geloven haasten niet. Hebt evenals het actie-comité dat waakzaam blijft, vertrouwen in de integriteit van hen. die zich in de Verenigde Staten voor het leven van deze jongen hebben ingezet Correspondentie over de zaak Preston Cobb wordt door mij niet beantwoord. Tot zover de heer J. v. d. Molen. Wij meenden deze gegevens niet aan onze lezers te mogen onthouden, ofschoon wij ervan overtuigd zijn dat elke ophef de zaak voor de negerjongen slechts kan verslechteren. In de overweging dat het geen zin heeft, tegen de mening van de heer V. d. Molen in, verdere publikaties aan dit onderwerp te wijden voordat eni ge zekerheid bestaat over de afloop, zul len wij ook aan ingezonden stukken over dit onderwerp geen plaatsruimte verlenen, waarbij nadrukkelijk moet worden gesteld dat het leven van Preston Cobb op het spel staat en in de huidige omstandigheden in de V.S. iedere buitenlandse opwinding de situatie voor kleurlingen-gedetineerden als Cobb nadelig zou beïnvloeden. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn 97.913 nieuwe personen- en combinatieauto's in ons land op de weg gekomen, een stijging van bijna 20 per cent ten opzichte van dezelfde periode van verleden jaar. Een week geleden regi streerde de Rijksdienst voor het Wegver keer de 100.000ste nieuwe personenauto van dit jaar, ruim een maand eerder dan vorig jaar. Volgens een berekening van de RAI is verleden wéék de miljoenste sedert 1945 verkochte nieuwe personen auto afgeleverd. De autodichtheid in ons land bedraagt momenteel 1 personenauto per 14 inwoners. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 21 Buitenlands nieuwsS Van Dag tot DagS Op de Praatstoel3 Fotopagina „In een vreemd licht" 5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Topsy 16 Weg en Wiel17 Horen en Zien19 Kunst 19 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Luidsprekers16 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie en zelfs meer op restanten Italiaanse en Zweedse vazen, cognacbokalen, tum blers, asbakken,fruitschalen, flessen; Italiaans sieraarde- werk; kristallen en glazen drinkserviezen, losse glazen; kop en schotels en enkele eet-, ontbijt- en theeservie zen. Tot ze op zijn... Kom meteen morgenl Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (0 2500) 18574 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. U ill Q l U W JL U li i U l* L „^TgeLaÜ'aan ons Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELS E N-IJ MUID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtsteaat9MIaarlem Directie. P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1